BINNENLAND. Vie mede, dat hij de zitting dadelijk weer zon «luiten, omdat de algemeen© vergadering van de Oostenrijksche delegatie op dit oogenblik *an den gang is. Hij bepaalde de volgende ótting op 7 uur 's avonds. Die zitting zal wor den besteed aan de stemming over de kwestie van de hoofdelijke belasting op het inkomen. De Kamer nam rustig kennis van deze mededeeling. Tweede telegram. In den loop van de avondzitting heeft de Kamer in tweede le ring de behandeling van het ontwerp der hoofdelijke inkomstenbelasting ten einde ge tracht. Weenen,9 Dec. In de vergadering van de Hongaarsche delegatie zette rappor teur uiteen, dat de minister de volU- erkente lijkheid van het land verdient voor de hand having van den vrede, gegeven zijnde de af grond, aan welks rand de monarchie zich be vond tijdens de BaUcankrisis. De koele toon van het exposé van den minister tegenover Frankrijk vloeit voort uit het feit, dat Frank rijk geen groote sympathie aan de monarchie bewees. Onder de discussie verlangde Rnkowsky, dat er eene telling zou worden gehouden; hij beweerde, dot er niet genoeg leden waren. De vergadering werd geschorst ouder een groot tumult, dat zich herhaalde toen de zit ting hervat werd. Rakowsky protesteerde daartegen; hij werd tot de orde geroepen, waarop hij antwoordde dat het hem onver schillig liet of hij door zuLk een voorzitter tot de orde werd geroepen. (Bunioer). De discussie werd hervat. Graaf Andrassy verklaarde zich zonder beperking een voor stander van den driebond. Hongarije ziet, dat de verschillen tusschen de mogendheden van den driebond en van de triple-entente ver minderen. De Hongaarsche minister-president Tisza verklaart, dat het grondbeginsel van onze buitenlandsche politiek bestaat in het hand haven van den vrede en het verzekeren van vrije economische ontwikkeling en onafhan kelijkheid aan de Balkanvolken. Wat Rusland betreft, daar verdeelt de Balkanpohiick zich in twee tegenovergestelde sïroomir.gcn. De eerste wijst naar het protectoraat, de tweede strekt om eene werkelijke onafhankelijkheid aan de Balkanstaten te verzekeren. Tnriisschen liet de buitenlandsche politiek in Rusland toe, dat de monarchie eene vredelievende, vertrouwelijke en vriendschappelijke politiek tegenover Rusland voortzette. !7iets kon ons aangenamer zijn. Eene herziening van het verdrag van Bu- knrest zou in het belang van de Bilkanstaten zelf geweest zijn. Het is te betreuren dat bij de andere groole mogendheden de liefde voor den vrede zoozeer overheersrlit, dat zij mis kennen welk belang Europa bij deze kwestie heeft. Tisza corstaleert verder nog, dat de werk zaamheden tot bepaling van de noordelijke en zuidelijke grenzen van Albanië op zoo be vredigende wijze worden voortgezel, dat men misschien het recht heeft te hopen dat de laatste kwestie, die nog open staat eindelijk geregeld zal worden in het belang van de alge- meene rust. De groote mogendheden hebben dc handen Ineengeslagen om don vrede in de Balkan te handhaven. De taak van onze monarchie is die van eon bemiddelaar tegenover de mo gendheden van de triple-entente, voor zoover Rusland niet in de toekomst onverenigbaar heden doet ontstaan tusschen zijne politiek eu die van de monarchie in de alkanlanden. De houding van Rusland in den laatsten tijd is do zegepraal van deze methode. Wij zouden eene ernstige dwaling begaan, als wij dacrop niet antwoordden, door oprecht het vr< cdzame karakter van onze politiek te doen uitkomen, als wij niet iedere gelegenheid aangrepen om mot Rusland in betrekking te treden, als wij niet onze politiek met de zijne in overeen stemming brachten. Een gevolg van het Balkanconflict is, dit de wrijwigsoppervlakten over 't algemeen verminderden in de betrekkingen tusscher Rusland en Oostenrijk en tusschen Engeland en Oostenrijk. Er beslaat geen enkel leit, dat van zoodanigen aard is, dat het den vreed- tamen toestand met betrekking tot Frankrijk minder stevig zou maken. Budapest, 10 Dec. In de Kamer pro testeerde de minister-president tegen het voorstel tot schorsing van de zitting, dat ge daan werd door den afgevaardigde Nithene, die aan de regeermg hare lijdelijke houding verweet in de kwestie van de herziening van de kieswet Het voorstel werd onder een ver- sclirilekdijk rumoer verworpen. Weenen, 10 Dec. De Hongaarsche de legatie heeft de begrooting van marine aan genomen. Rusland. Petersburg, 10 Dec. De rijksraad heeft met 94 tegen 74 stemmen een voorstel verworpen om in de beraadslagingen van de stedelijke bestuurslichamen in Polen de Poolsche taal toe te laten, ondanks dat de minister-president met kracht daarvoor op kwam. Petersburg, 10 Dec. Aan de houders van obligatiën van de 4£ pets. Russische staalsleening van 1905 werd bij het indertijd bekend gemaakte prospectus het recht ver leend hunne stukken lot 1 Januari 1911 tot terugbetaling tegen de nominale waarden op 1 Juli f911 op te geven. Van deze bevoegd heid maakten destijds slechts weinige hou ders voor een zeer gering bedrag gebruik. Hetzelfde recht komt, zooals ook in het pros pectus is vermeld, nogmaals aan de houders toe. Zij, die daarvan willen gebruik maken, moeten hunne stukken tot uiterlijk 1 Ja nuari 1914 (nieuwe stijl) ter terugbetaling op 1 Juli 1914 (nieuwe stijl) bij een der beta lingsplaatsen moeten aanmelden of inleveren. De geregelde aflossing van de leening door jaarlijksche uitlotingen tot de nominale waarden begint ingevolge de leeningsvoor- waarden in 1917. BulgarljS. Sofia, 10 Dec. De hoofden van drie partijen zijn door den koning ontvangen om te beraadslagen over de uitkomsten van de verkiezingen. Er is geen enkel besluit geno men. Een beeld van de stemming In de hoofdstad "Sofia leveren de volgende cijfers. Van de 22.000 fclöiers dienden 11.138 hunne hilietten in. Op de candid a ten van de regeeringspartij wer den 4261 stemmen uitgebracht; verder kregen de socialisten 3232, de democraten 1005, de Narodniaken (nationalisten) 726, de radicalen 341, de Zankowisten 242 en de agrariërs en republikeinen ongeveer 100. De geringe cijfers, die zijn verkregen door de bedde russophile p n, de nationalisten en de Zankowisten, duiden aan, dat zij allen invloed op het Bulgaarsche volk hebben ver loren. Turkije. Londen, 10 Dec. Reuter verneemt, dat besloten is, dat de Engelsche, Fransche en Russische regeeringen onderzoek zullen doen in Konstantinopel of het waar is, dat de Turk- sche regeering een opperbevel in het Turk- ache leger heeft gegeven aan een Duitschen officier en tot welke hoogte dat op den toe stand in Konstantinopel invloed heeft. De ge sprekken in Berlijn daarover tusschen den Russischen ambassadeur en de Duitschc re geering hadden het meest vriendschappelijke karakter en Duitschland draagt kennis an het voornemen der drie mogendheden om in lichtingen in te winnen in Konstantinopel. Aan dt*n Halkan. Londen, 10 Dec. Reuter verneemt, dat met het oog op het aanstaande - rtrtrek van de Grieksche troepen uit de streken, die de commissie van grensbepaling aan Amanie zou kunnen toekennen, de gesprekken tus schen de mogendheden voortduren over de maatregelen, die moeten genomen worden tot handhaving van de orde na het vertrek van de Grieken. Sommige kringen meenen, dat Griekenland zou kunnen worden uiige- noodigd, toe te staan dat zijne t iepen blij ven totdat de organisatie van de gendarmerie door de Nedcrlandsche officieren voltooid zal zijn, maar Italië en Oostenrijk maken daartegen bezwaar. De aanwezigheid van eene internationale troepenmacht in afwach ting van het lot stand komen van deze orga nisatie wordt niet gewenscht. De aanwending van Oostenrijksche en Italiaansche troepen ontmoet ook bezwaren. Er is nu voorgesteld, dat eene tijdelijke plaatselijke militie zal worden georganiseerd. Men weet echter nog niet of dit voorstel zal worden aangenomen. Mex co Mexico, 9 Dec. De nieuwe presidents versie-zing zal niet in Januari, maar in rvli plaats hebben. Veracruz, 10 Dec. De Araerikaansche consul te Tampico bericht, dat 4000 rebellen op de stad aanrukken onder bevel ran Villa- real, die heeft verzocht, dat de vreemdelingen de stad zullen verlaten, opdat hunne veiligheid niet in gevaar zal worden gebracht geduren de den aanval op de stad en de daarop vol gende gevechten in de straten. De Amcrikaanschc admiraal Fletcher is be reid op ieder oogenblik alle vreemdelingen aan boord van zijne schepen te nemen en, als dit raadzaam wordt geacht, matrozen aan land te zetten. N e w-Y ork, 11 Dec. Een telegram uit Veracruz bericht, dat de rebellen gisteren omstreeks het middaguur den aanval op Tam pico zijn begonnen. Uit Mexico wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat het Duitsche gezantschap een eigen Manxmi-station heeft ingericht voor de ver binding met de Duitsche oorlogsschepen. De politietroepen van de vreemde koloniën zijn georganiseerd en gereed om handelend op te treden. Volgens een in New-York ontvangen tele gram uit Laredo, in Texas, heeft de Mexico Banco Mercantile in Monterey alle hare noten, die zich in de bank bevonden, verbrand, op dat zij niet vallen in handen van de rebellen, die Monterey bedreigen. De bank is gesloten. Vluchtelingen, die uit het noorden van Mexico Laredo hebben bereikt, verklaren, da* de. bank solvent is en in overleg met de regeering heelt gehandeld. Allerlei. Stockholm, 10 Dec. De plechtige uit- deeling van de Nobelprijzen, dio voor de der tiende maal zijn toegekend, heeft heden om vijf uur namiddags plaats gehad in tegen woordigheid van den koning, de kroonprin ses en drie andere leden van de koninklijke familie. De kroonprins was wegens eene lichte kouYatling afwezig. Van de vier bckroonucji waren drie aan wezig: prof. Kamerlingh Onnes van Leiden, prof. Werner van Zurich en prof. Richet van Pairijs, die respectievelijk" de prijzen hebben behaald voor natuurkunde, scheikunde en ge neeskunde. De met den letterkundigen prijs bekroonde Hindoesehe dichter Tagore was verhinderd; hij werd vertegenwoordigd door den Britschen zaakgelastigde Qyve. De bekroonden ontvingen uit handen van den koning, onder levencige toejuichingen, waarvan die ran prof. Onnes niet de minst geestdriftige waren, den rrijs met een diplo ma en een gouden medaille. Na de plechtigheid had een groot feestmaal plaats, waarbij prins Karei, de broeder van den Koning, voorzat ter eere der bekroon den. De Koning en de Koningin zullen mor gen een diner ter hunner eere geven. Wielrennen. Zeventien ploegen van twee man zijin Maandagnacht om 12 uur den jaarlijkschen zes-daag^chen wedstrijd te New-York begonnen. Er doen Amerikanen, Australiërs, Duitscliers, Italianen, Franschen en Denen mee. Er werd direct een groote gang ingezet, zoodat reeds de eerste uren verschillende re cords verbeterd werden De politie te Newark in den Noord- Amerikaanschen staat New-Jersey is een nieuwe methode op het spoor gekomen, die door de handelaars in blanke slavinnen thans in toepassing wordt gebrachr om zich van slachtoffers te verzekeren. Deze zou n.l. daarin bestaan, dat zij jonge, schone meis jes in bioscoop-theaters tijdens de duisternis ongemerkt een injectie geven met een of an der narcotisch middel, waardoor de meisjes bewusteloos worden, terwijl de schurken zich dan voordoen als bloedverwanten of begelei ders en de bewusteloozen wegbre ïgen. Dit is aan het licht gekomen, toen in ge noemde plaats een Zuid-Amerikaan deze methode in een cinema trachtte toe te pas sen. De schavuit werd in hechtenis genomen, maaronder borgtocht weder vriigelaten. Nog meer van gevallen als het bovenver melde worden ruchtbaar. Noodlottig schot Camille Je- natzy, winner van den Gordon Bennett voor automobielen in 1903 cn een van de baanbre kers van het autorijden als snelheidssport, heeft Zondag deel genomen aan een jachtpar tij in de Ardennen. Een schot van een van de andere leden ran het gezelschap heeft hem plotseling doodelijk getroffen. Maandagavond heeft een taxi-chauffeur te Bristol een lugubere ontdekking gedaan. Toen hij een zijner passagiers had doen uit stappen en den motor weer op gang wilde brengen, zag hij een menschelijk lichaam voor den auto liggen. Bij nader onderzoek bleek hem, dat het lijk van een man aan den aanzetslinger hing. Het handvat was hem door den schedel godrongen en het lichaam was tusschen de voorwielen meegesleept. De chauffeur herinnerde zich toen wel, dat hij ongeveer een kilometer van de plaats van bestemming een lichten schok gevoeld had, doch overigens had hij niets van he* ongeluk bemerkt. Het lijk is herkend als dat van een 60-jarig ambtenaar van het postkanioor te Bristol. Praag, 10 Dec. Gisterenavond is eene bolsin" tusschen electrische trams voorgeko men in de wijk van het koninklijke kasteel. Een persoon werd doodeliik, acht werden ernstig gewond. Antwerpen, 10 Dec. Volgens een tele gram uit Narvik aan de Nouveau Précurseur is het Zweedsche stoomschip Malmberget, bestemd naar Rotterdam met eene lading erts den 29en November met man en muis vergaan op de klippen van Strottarote en Hilligoer. De bemanning was 43 man sterk. De verliezen worden op 2 millioen kronen geraamd. Plymouth, 10 Dec. Naar bericht wordt, is de onderzeeër C 14, van de Deven- port-flottille, gezonken op 20 mijlen afstand van Plymouth op een tocht van Torquay naar die toren. Men gelooft, dat de beman ning gered is. Londen, 10 Dec. Volgens de laatste berichten is de onderzeeër gezonken twee minuten na eene botsing met een stoom- bargc dicht bij den ingang van de haven van Plvmouth. De gehcele bemanning werd ge red. Charkow, 10 Dec. In eene kolenmijn hij het station Wolynzewo heeft eene ontplof fing plaats gehad. Vijf werklieden werden ge dood, vijf gewond. Kameroverzicht Tweede Kamer. Nadat bij de voortzetting der algemcene beschouwingen over de Staatsbegrooling 1914 de heer Ankerman (C.-H.) gecritiseerd had de verkiezingsactie door links dezen zo mer gevoerd oia. door de verdacht makimg dat rechts de openbare school zou hebben willen vernielen, terwijl spreker de invoering van het tarief een zegen voor de arbeiders had genoemd, bepleitte de heer Marchant (V.-Dnog het overbrengen van het beheer der domeinen bij Binnenlandsche Zaken, ter wijl de heer Schaper de houding der minder heid van de sociaal-democraten bij de porte- feudllokweslie verdedigde en verklaarde dat rite eenheid im de S. D. A. P. ongeschonden is. Daarna kwam minister Cort van der Linden in het late middaguur aan het woord. Hij antwoordde den heer Marchant dat de zaak der lichamelijke oefening de volle aan dacht der regeering bezit en door haar zoo veel mo geluk zal worden bevorderd. Den heer Helsdingen antwoordde de minister dat in de bestekken van Waterstaat de 10-urige arbeidsdag is opgenomen, terwijl deze rege ling voor de andere departementen aanhan gig is. De strijd der verschillende partijen gaat bi"*en het kabinet om. De vraag was slechts of het optreden van het kabinet politieke noodzakelijkheid was. De jongste verkiezingen nu hebben getoond dat algemeen kiesrecht, algemeen gewenscht wordt. Dit is het hoofdpunt en de band tusschen sociaal-democratie en concentratie. Onder alle klassen leeft deze overtuiging. Omtrent het tüdstip van indiening kan hij geen belof te doen. Dit-zal geschieden zoo spoedig als met goed ly!oid vereenicbaar is. De drang naar Staatspensioen liet zich niet in diezelfde mate gelden maar toch in deze zaak Hoor aanneming van art 969 voor goed beslist. Nog dit laar zullen voorstellen tot herzie ning der Invaliditeitswet worden ingediend. Beslist ontkende snreker, dat hii als kabinets formateur zich bij de besprekingen met de voormannen der concentratie ook maar eeni- cer mate gehorde nheeft aan het concentra tie-manifest. Het was een evenwijdige ge dachte tusschen de concentratie en het ka binet op de punte"n van het kiesrechtvraag- stuk en de sociale hei-vorming. Het kabi net heeft niet ter wille van de concentratie de kastanjes uit het vuur gehaald, maar *t was een politieke noodzakelijkheid om die ikasfanies uft het vuur te halen. De Minister wilde geen wijziging van art. 192 der Grondwet in het werkplan opne men. Een extra-parlementair kabinet is zeer goed mogelijk cn goed, mits het maar steunt op den uitgesproken wil des volks. Het program van dit kabinet is op geen enkel punt in lijnrech ten strijd met de voornaamste programpun ten van de rechterzijde. Het was echter een politieke onmogelijkheid een kabinet te vor men, waarin naast mannen van links ook mannen van rechts zouden zitten, welke el kander zoo juist bij de verkiezingen zoo krachtig hadden bestreden. Steunen kan de rechterzijle dit kabinet wel. De ministers zit ten hier niet als vertegenwoordigers van de vrijzinnig-democratische of Unie-liberale par tijen, maar hun program loopt op de voor naamste punten evenwijdig. Ten aanzien van de landsverdediging heeft hel kabinet eene politiek van continuïteit ge volgd en niet de partijhoofden geraadpleegd. Wanneer men zich op mogelijke gebeurlijk heden voorbereidt volgt men slechts de na tuurwet van den drang naar het zelfbehoud. (Bravo's van verschillende kanten). Voorstellen tot wijziging van artikel 192 wilde deze Regeering nog niet aankondigen. Ze zou het alleen kunnen loen op grond van den wil van zekere partijen, maar het is ge bleken, dat de wil van het volk, die dit kabinet Immers draagt, niet zoo is. Het algemeen kiesrecht wordt gewenscht door het volk, de hervorming zou tot stand komen ook zonder dit kabinet. «Daarom mag ze die zaak niet trachten af te leiden door het onderwijsvraagstuk op den voorgrond te plaatsen. Deze Rcgcering ziet ook, als extra parlementair kabinet, duidelijk" haar taak vóór zich, op onderwijsgebied een pacificatie te beproeven, niet op te treden als arbiter tus schen de partijen, maar als eerlijk© make laar. Ze wil rekening houden ook met het rechtsgevoel van de rechterzijde. De onder- wijs-quaestie is een wig in het volk gedreven, die het Nederlandsche volk tot twee volken maakt. Hierna werd de vergadering verdaagd tot s avonds. Alstoen werd de behandeling der Waterstantsbegrooting voortgezet, waarbij uilsluitend locale aangelegenheden werden besproken. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 11 Dcc. bevat o a. de volgende Kon. besluiten: benoemd bot reserve 2e luit. in het district Utrecht I de reserve-sergeant H. F. A. Kruis, thans in het district Amsterdam I; op verzoek eervol ontslagen A. van Zeist, voorman bii de Ruks-Munt te Utrecht: hersteld in de surnumerairsbetrekking bij de registratie en domeinen L. M. W. Lede- boer; benoemd tot adhinct-insoecteur der invoer rechten te Amsterdam .T. B. de Jongh, waarn adjunct-inspecteur aldaar; hnrv>eT»H tot a dhmet-commies bij don Cen- 'ralen Gezondheidsraad W. Bezemer. thans waarnemend, met behoud ran den commies- titel; benoemd tot burgemeester van Domburg J L. van Voorthuijsen; vam Koewacht C. Die- rick; benoemd tot adnfnot-commtes bij het dep van oorlog de klerken A. Winkelman. V. Ln- fonest R, TT oo woon in r G Soyvneville T Meuwson W Cnlombon P German, P. Ra- velll TT Oorlhwijs. K. Veenmnn; honoemd tot bureel-ambtmaar van. den Rijikswaterstaat 3e lel. M. Janssen, te Roer mond, thans tijdelijk Het scheidsgerecht uit het Ar- bifragehof. dat beslissen zal over dc vorderin gen betreffende goederen van Fransche, Britschc en Spaansche onderdanen waarop de regeering der Portugeesche republiek be slag legde, is samengesteld uit de heeren: Root, oud-staatssecretaris van Amerika; jhr. mr. de Savornin Lobman, minister van Staat, lid der Tweede Kamer; Lardy, gezant van Zwitserland te Parijs. De Roemeensche gezant bij ons Hof, de heer Mitilineu, is van buitenlandsch verlof in de residentie teruggekeerd en heeft heden zijne functiën hervat. In het hotel „den Ouden Doelen" Is aan gekomen Zijne Excellentie Graaf Carl von Goltz. vleugel-adjudant van Zijne Majesteit den Duitschen Keizer. Officieren-jubileum. Bij Kon. be sluit van 20 December 1858 werden 73 on derofficieren der infanterie benoemd tot 2e luitenant bij het wapen. Van deze zijn nog in leven: de luitenants- generaal R. P. Versnijck en C. O. van Keste- ren, de kolonels C. N. J. Pronk, J C. Sanfha- gens, N. H. A. Camp en J. G. Arensma, de majoors C. A. Koorevaar, M. A. A J. van Neck en J. A. Jochems en dc kapiteins J. F. Roels. G. Visker en N. van Hille. Deze gepensionneerde officieren zullen dus op bovengenoemden datum den dag herden ken, waarop zij, viif en vijftig jaar geleden, den officiersrang bereikten. Dankbetuiging aan den heer Lieftinck Naar men verneemt heeft de heer Lieftinck. lid der Tweede Kamer, namens de loge ..LTJmon Royale" te 's Gravenhage, nog Woensdagavond een telegram van dank betuiging ontvangen voor dc uitnemende wij ze, waarop hij Woensdag ten aanhoore van de vertegenwoordigers van het Nederland sche volk de beginselen van de vrijmetselarij heeft uiteengezet en de Orde verdedigd heeft tegen de aanvallen, waaraan zij in de Kamer heeft bloot gestaan. De heer van Idsinga, Tweede Kamer-lid voor Bodegraven, heeft tol dus ver de vergaderingen der Kamer mei bijge woond. In verband hiermede vn-d4 verno men, dat hij, om "ezoivdheidsre^enen, reeds sedert geruimen tijd in het buitenland ver toeft. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de auditeur-m'litair in het tweede militaire arron dissement tevens zal zijn belaft met de waar neming der bvtrel*k»ng van auditeur-militair bij den krijgsraad te Leeuwarden, voor zooveel de bij dien krijgsraad nog aanhangige zaken be treft is benoemd tot auditeur-militair-nlaatsvcrvan- ger in het tweede militaire arrondissement, ter afwikkeling van de zol en nog a'-nhanrig bii den krijgsraad te Leeuwarden, mr. O. J. Cluysenaer, thans ouditetir-militnir in het viifde militaire ar rondissement, standplaats Leeuwarden. Bij Koninklijk besluit is aan mr. A. R. An~ dringa, in verband met zijne benoeming tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Heeren veen, bij Koninklijk besluit van 20 November 1913 no. 62, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend griflier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Leeuwarden is benoemd tot plaatsvervangend griffier bij gemelden raad, mr. G. A. Boon, advocaat en procureur te Leeuwarden. Bij Koninklijk besluit is aan mevrouw A. E van Leer sum, geboren Wijsman, op haar ver zoek eervol ontslag verleend uit hare betrekking v<èB lid van de voogdijraad te Leiden. Voor den dienst in Nederl.-Indië zijn bestemd: om te worden benoemd tot opzich. ter bij den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke Openbare werken Th. M. ter Linde te Alk maar; en om te worden aangesteld tot tijdelijk adspirant-civiel gezaghebber F. C. E- van dei Putten te 's Gravenhage. -- B. Cuperus. Te Zutphen is in da ouderdom van 76 jaar overleden de heer B. Guperus, emeritus-predikant der Doopsge zinde gemeente aldaar. Hij was vele jaren hoofdredacteur der Zutphensche Courant en lid van den gemeenteraad van Zutphen en de Provinciale Staten van Gelderland. D« laatste jaren was de heer Cuperus ambteloo* burger. Naar aanleiding van het overlijden van den heer J. Doorman, hoofdredacteur van de Haagsche Courant en oud-president van den Nederlandschen Journalistenkring, heeft de voorzitter van den Ned. Journalistenkring, nir L. J. Plemp ran Duiveland, een telegram uit Parijs ontvangen van het dag. bestuur van de „Union Interparlementaire de la Presse", waarin uitgedrukt wordt dat de dood van dor uitnemend on on hoogst bekwamen collega Doorman diepen rouw verwekt heeft hij het dagelijksch bestuur voornoemd en bij alle leden van de Intern. Persunie. Den heer Plemp van Duiveland wordt tevens verzocht de innige deelneming van het dag. bestuur te betuigen aan de betrekkingen van den nu ontslapene en arvn den Nederl. Journalisten- lering. welken dc heer Doorman zoo waardig lijk heeft vertegenwoordigd vroeger (tot 191 in het dagelijksch bestuur. Hot telegram dnoeg dc ondertoekening van de heeren Singer, president; Taunay, secre taris-generaal en Louis, secretaris. Voorts heeft hot bestuur van de Haagsche Journa li sl envereeni ging tot de betrekkingen van wijlen den heer Doormam een schrijven van rou\v>vt-lng gericht Gisterenmiddag werd op Oud-Eik-en-Duinen het stoffeliik overschot van den heer J. Door man ter aarde besteld Op de begraafplaats sloten zich achler do haar aan: deputaliën van den Ned. Journa listenkring, van de Haagsche Journalistenver- eeniging en "van de Rotterdamsche Journalis- tcnvereeniging. benevens de wethouder Jur- riaan Kok, de heeren Zoethout, directeur vaif den Tachvgrnfischen dienst der Tweede Ka mer, en Goedhart, ondcr-directeur van den Stenografischen dienst en vele journalisten. Aan de groeve werd door mr. Plemp van Duiveland de thans ontslapene gehuldigd ah Kring-voorzitter, als lid van de Internationa le Journalistenorganisatie en als bestuurde: en redacteur van de Ha.aesche Courant De heer C. K. Elmit sloot zich namens d Haagsche Journaïisten-vereeniging daarl' aan, waarna nog een treffend afscheidswoor werd gesproken door den "heer B. Blok den heer Sijthoff, uitgever van de Haags Courant De oudste zoon dankte, waarna de gro met eenige kransen, waaronder één van o- Journalislenkring. één van de Haagsche c' één van de Rotterdamsche Journalisteuvrr- eeniging, werd gesloten Het artsen-monopolie. Voor tf< juridische faculteit van het Amsterda«nsch<- Studentermoms hield- Dinsdagavond de heer jhr. mr R. O van Holthe tot Echten, raads heer in h-ot gerechtshof te 's1 Gravenhage, in het American-Hotel te Amsterdam een voor dracht over Het Artsenmonopolic". Spr. begon mei te botoogen, dat het een vraag van recht en billijkheid is <yf ten aan zien van het artsehmononolie wetswijziging zal plaats hebben of n«iet en verdeelde ter be antwoording dier vraag het onderwerp in 3 omderdeelen. Eerslens: een historische inleiding over de wording èn de ontwikkeling van hel insti tuut hier en in andere Landen. Ten tweede: de vraag naar de juridische zijde van het artsen-monopolie, d. i. van do wel. die dit monopolie tegen aanranding moet beschermen. Ten derde: de vraag of gebleken is dat dc handhaving vam hel artsenmonopolie, indien die handhaving mogelijk was. zou strekken ten voordeele van de volksgezondheid, waar aan zich vastknoopte de vraag of de wet, zoo als zij in ons land en elders werkt, dit gevolg heeft. Uitvoerig wemden deze drie punten door spr°ker behandeld. Wie cceft vroegt spreker o.a. den hoogleernar Treuh of den hoogleeraar Van Rijmbeirk het recht om te oordeelen of ik zidk ben. voor die ziekte zal laten behande len op rs\c.hi^che wijae, bv. door magneti- seeren of niet? Dal doet de Staat der Neder landen, door zïjm arlsen-monopolie, practiscb en daarl^ecn kom ik op. Anderen, die niet aan een psyche, aan een geestelijke persoon lijkheid. gelooven. hebben het recht niet mij te dwingen naar hun theorie Naar müm overtuiging is in den mensch en in het bijzonder in sommige mcnschen ge legen een fjeneeskracht. doordat de menscli iets, dnt Peichenibach het od, dr. Baréty dc zenuwkracht, dr. Daum Kotik de psycho-phv- sieke energie en de magnetiseurs het fluïde noemen, uitstraalt en doordat dit flitide van den gezonde kan worden opgezogen door den zieke, waardoor de persoonlijkheid van den zieke gesteund wordt in haar werking op het organisme. Naar mijn bewering is er in en kele menschein. die daartoe den aanleg heb ben, gelegen een groote mate van flufddeke uitstraling, die kan ten goede komen aan zie ken, die juist lijden aan gebrek aan deze psv- cho-phvsieke middenstof, die mij voorkomt de middelaar te zijln voor de werking van do psychische persoonlijkheid op het zieke Lichaam. Is dit zoo, dan is dit een ander over wegend argument tegen het artsen-monopo lie, omdat hier gevraagd wordt kracht van den genezer en niet kennis en de man der kennis dus niet kan gestempeld worden *ot leverancier van de kracht. Aan de hand van verschillende voorbedden toont spreker aan dot bij de genezing de kracht afhing van de gesteldheid van den magnetiseur en niet van den medischen titel, dien hij droeg. Ik mee» besloo* axxrekar dot «r <85*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2