BINNENLAND. KOLONIËN. protest tegen een met d« grondwet tftrijdfg wefsontwerp, maar zij zijn niet bereid eene dergelijke takticik aan te nemen als dwang middel tegen de regeering of tegen de meer derheid in eene kwestie .waarin het niet gaat om eerbiediging van de grond\ Het besluit, waarin dit als het standpunt van de liberale linkerzijde wordt uitgedrukt, bevat verder de verklaring, dat de linkerzijde niet zal ophouden te streven naar verande ring van de (bestaande regeling van het kies recht, en een krachtig protest in naam van de grondwet en van de nationale eenheid, tegen de katholieke politiek, die de school maakt tot een middelpunt van strijd om de overheersching van den confessioneelen geest in het land te verzekeren. Frankrijk. Over de intrekking van het ontwerp der mUIiardenleening door het nieuwe kabinet heeft de minister vain financiën Caillaaix in do Kamer gezegd, da/t de regeering zoo spoe dig mogelijk een algemeen exposé vam den financieelen toestand zal geven, waarop dan de maatregelen, die moeten worden genomen, zuil on steunen. De regeering heeft reeds da delijk besloten het leemngsomtwcirp in te trek ken, vooreerst omdat de leen in g op het tegen woordige tijdstip zeer mocielijk zou zijn te realiseeren, en in de tweede plaats omdat de regoerirog zich over de voorwaarden esn den omvang van de eventueel noodige financieele operatie nog geene vaste meening heeft ge vormd. Br zijn buitengewone uitgaven ge daan; de bedragen daarvan moeten nauw keurig onderzocht ei) vastgesteld worden, en rood^a dit is geschied zal de regeering óf tot een? in weinige dienstjaren af te lossen lee ning óf tot buitengewone belastingen hare toevlucht nemen. Zoodra de regeering hare be sluiten zal hebben genomen, zal zij ze aam de Kamer mededeclen. De regoering is niet van zins, voor buitcnlandsche leeningen de sluizen te openen; zij behoudt zich echter volledige vrijheid voor en zal de Kamer zoo spoedig mogelijk met hare plannen in kennis stel len. Reeds nu echter kaai worden medege- deeld. dat zal worden voorgesteld het totaal vam de te regelen uitgaven of vam de tekor ten door eene belasting on het kapitaal of op den verkregen rijkdom te dekken. Engeland. Londen. 16 Dec Minister Churchill ver trekt Vrijdag naar Parijs en zal van daar gaan naar Duitschlan-d, waar hij drie weken zal vertoeven. Het is niet bekend of «hij Berlijn zal bezoeken, maar deze reis van "den staats man, van wien het denkbeeld van eene rust poos in den vloten-bouw is uitgegaan, verwekt groote belangstellhrg Mevr. Pankhurst is op hare terugkomst van Parijs wederom gevangen genomen, ditmaal in den trein van Dover naar Parijs. Londen, 15 Dec, Heden morgen is een groote brand voorgekomen in een groote bergplaats van timmerhout te Devonport. Alle tfapels hout zijn verbrand. De schade wordt geraamd op 12.000 p. st. Aan een paal was een exemplaar vastgehecht van suffragettes- lectuur. waarop de woorden stonden: „Wraak op de regeering wegens de gevangenneming van mevr. Pankhurst". Londen, 15 Dec. Een groot huis in de buurt van Bristol is heden nacht door suffra gettes door brand vernield. Spanje. Madrid, 15 Dec. Ontoria, de onder staatssecretaris aan het departement van bui- tenlandsche zaken, heeft ontslag genomen. Oostenrijk. Weenen. 15 Dec. Ghebeko, de nieuwe Russische ambassadeur, is uit Petersburg hier aangekomen en heeft de leiding van de am bassade aanvaard Rusland. Petersburg, 15 Dec. Er is eene scheu ring voorgekomen onder de Oktobristen over het programma van de partij betreffende de houding van de partij tegenover de regee- ring. 25 leden van de linkerzijde der i artij hebben verklaard, dat zij hunne vrijheid van handelen hebben hernomen; zij zullen eene nieuwe fractie vormen. De bladen verwachten eene presidentskrisis in de rijksdoein Bulgarije. Sofia, 15 Dec. De toestand van het ka- binet-Radoslavow is zeer moeielijk. De onder handelingen, die met de agrarische partij wa ren aangeknoopt, zijn mislukt. De agrariërs hebben beslist geweigerd het kabinet te steu nen. Zij besloten, zoodra de Sobranje wordft goopenti, de vermindering voor te stellen van de civiele lijst, de afschaffing van d<e apana ges voor de koninklijke prinsen, de werke lijke inlijving van de prinsen bij het leger op gelijken voel als andere officieren. Men spreekt er van, dat Radoslavow zal af treden als ministier-presidenL Malinow zou hem vervangen en de Kamer ontbinden. De internationale commissie tot bepaling van de grens van Zuid-Albanië heeft het door haar ingestelde plaatselijke onderzoek beslo ten met de aanneming van de door Engeland voorgestelde grenslijn, die in hoofdzaak be- a~*woordi aan het standpunt van Oostenrijk- Hongarije en Italië. Zij heeft het Albaneesche gebied nu verlaten, om zich naar Italië te negeven. waar zij in Florence de hulpmidde len van 'het daar bestaande kartopafische in stituut te baat zal ncnven, om de door haar vastgestelde grenslijn in kaart te brengen. Tot nadere toelichting van het door de tfoord-Albaneescthe grensregelingscommissie genomen besluit om haar werk met he't aan staande voorjaar op te schorten, kan dienen, dat volgens een bericht uit Rome geen besluit Is kunnen genomen worden over de vraag, waartoe het district Koro behoort. De verte genwoordigers van Oostenrijk-Hongarije en Italië verklaren het voor Albaneesch; de ge- committeerdten van Frankrijk en Rusland wil len het aan Servië toekennen; de Engelsche gedelegeerde heeft cm nadere instructiëm ge vraagd. Griekenland. Bij zijne aankomst te Kanea werd koning Konstantijn gisteren officieel begroet door de consuls van de vreemde mogendheden, of schoon de erkenning van de inlijving van Kreta nog niet officieel is geschied ten ge vod- ge van sommige lcwestiën, die te regelen over blijven. De gouverneur-generaal van Kreta heeft verklaard, dat de Grieksche regeering de pro ductieve (krachten van het eiland zooveel mo gelijk zal ontwikkelen. Vier Fransohe in genieurs zullen in dienst genomen worden, voor aanleg van havens, waterverzorging, aanleg van spoorwegen en gewone wegen Voor verbetering van de methodes tot berei ding van olie en van kaas, bevordering van den uitvoer van zuidvruchten, aanplant van katoen enz. zal gezorgd worden. Turkije. Konstantinopei, i4 Dec. De groot vizier zal morgen aan de ambassadleurs van de triple-entente omtrent de volmachten van generaal Limon von Sanders antwoorden, dat d)eze benoeming is gedaan op aanbeveling van Mahmoed Ghefket Pacha, die erkende, dat de met de aanstelling van vreemde raadslieden verkregen resultaten niet bevredigend waren cn voorstelde, dat de vreemde officieren ge heel in Turkschen dienst zouden treden en effectieve commandementen zouden krijgen. Dit stelsel is reeds toegepast bij de aanstel ling van een Engelsche schout-bij-nacht als commandant der vloot en van een Engelsche kolonel als commandant van de gendarmerie in de Armienische vilajets. De volmachten van den Duitsohen generaal zijn beperkt vooral wat de zeestraat en wat de stad Konstantino pei betreft, waar Ferjid Bey commandant Is. Konstantinopei, 15 Dec. Bij de ont vangst van het corps diplomatique verzeker de de grootvizier aan de ambassadeurs van de triple-entente, dat de volmachten van generaal Liman von Sanders zich bepaalden tot de zuiver technische kwestiën van mili taire opleiding. Het bevel over de versterkte plaatsen aan de Dardanellen en den Bospo rus, de krijgsraden en de staat van beleg staan buiten zijne volmachten en behooren rechtstreeks onder den minister van oorlog. Petersburg, 15 Dec. Als gevolg van den stap van de vertegenwoordigers van de triple-entente in Konstantinopei en bet ant woord daarop van den grootvizier, ziin de kabinetten van Petersburg, Londen en Parijs op nieuw met elkaar in aanraking om de ver zekeringen te overwegen, die door de Porto gegeven ziin omtrent de portée van de zen ding va/n generaal Liman von Sanders. Marokko. Tanger, 15 Dec. Eene sectie inlandsche kavallerie heeft een levendig gevocht gevoerd bij de samenvloeiing van dte rivieren Felu en Mayara. De Marokkanen werden, op de vlucht geslagen. Twee Spanjaarden werden gedood, vier gewond. Bij eene verkenning in de streek van Desna werden nerten Marokkanen gedoold. Vereenlgde Staten. In de commissie van het huis van vertegen woordigers, die de nieuwe voorstellen tot re geling van de landverhuizing heeft te onder zoeken ,is door de leden, die de staten aan de Pacifickust vertegenwoordigen, voorgesteld in de weit eene bepaling op te nemen, die de im migratie van Aziaten verbiedt. Na levendig debat werd met eene kleine meerderheid be sloten, de stemming over dit voorstel te ver dagen. Mcx co New-YOTk, 15 Dec. Een telegram uit El Paso bericht dal Amerikaansche. Spaan- sche en Duitsche vluchtehngeffi melden, dat Huerta feitelijk dictator is in Chituabua. Hij heeft vreemd goed in beslag genomen te) waarde van 5 imlhoen dollars, en heeft twin tig Mexicaansche burgers terecht gesteld. In de in beslag genomen goederen zijn begrepen departementare voorraden, die eigendom zijn van vreemdelingen, geschat op H milldoen dollars en andere voorrad cd ter waarde van Si millioen. Mexico, 15 Dec. Niet officieele telegram men bevestigen de nederlaag van de rebellen in Taunpico. Berichten van de federalisten houden in, dal 800 rebellen zijn gedood vóór dat zij zich buiten het bereid van de artillerie der kanonneerbooten konden brengen. Er is geen groot nadeel aan ei gendom men toege bracht Men bericht, dat de rebellen waar schijnlijk een nieuwen aanval zullen doen. Washington. 15 Dec. Generaal Bliss, den commandant van de aan de grens pa trouilleerend e strijdmacht, heeft aan het de partement van oorlog medegedeeld, dat hij reden heeft om te gelooven. dat elk verlies van eigendom, dat door operatiën van de strijdmacht van Villa, zal woTden vergoed. Bliss heeft nog hieraan toegevoegd, dat Car- ranza de agent Felix fvommerfield naar Villa heeft gezonden om dezen aan te sporen de vreemdelingen te respecteeren. Allerlei. De Gioconda teruggevonden. Omtrent het terugvinden meldt de Par ij- sche correspondent van het Hlbld. nog het volgende: De dief, Vincenzo Perugia genaamd, een 22-jarige Italiaan, was gedurende eenigen tijd als huisschilder en decorateur aan het Louvre werkzaam geweest; hij wordt be schreven als een jonge man met een ge brekkige opleiding en zonder eenigen arrlis- tieken aanleg. Zijn geheele doel schijnt ge weest te rijm. een kunstwerk als de Gioconda aan zijn vaderland terug te geven (het feit, dat hij dit mogelijk achtte, bewijst el den eenvoud van zijn geest), hoewel hij tegelij kertijd van de gelegenheid pnofiteeren wilde om voor zichzelf een klein fortuintje te be machtigen. In Augustus 1911 (toen bet schil derij verdween) was hij niet meer aan het Louvre, doch kwam er nog dikwijls om een kameraad op te zoeken, zoodat zij komst op Maandage als 't Museum voor het publiek ge sloten is, geen opzien verwekte. Volgens zijn eigen verklaringen want Perugia wenscht volstrekt niets te verber gen en schijnt heel verbaasd over zijn arres tatie, omdat hij verwachtte, dat men hem in Italië uiterst dankbaar zou zijn had hij allang het plan, de Gioconda weg te nemen. Hij had or rich rekenschap van gegeven, hoe gemakkelijk dat zijn zou, en besloot ein delijk het plan uit te voeren. Hij ging naar het Louvre, maakte een praatje en wandel de toen naar den Salon Cerré, die geheel verlaten was. In een oogwenk had hij de schilderij losgehaakt en van glas en llist ontdaan, <lie hij in een afgelegen portaaltje onder een trap verborg Daarna verstopte hij bet paneel onder zijn lange schilders jas en ging heen zonder gerien te worden. Bijna 2$ jaar lang bewaarde hij het schil derij hij zich thuis in een koffertje met dubbelen bodem „als een heilig voorwerp", zegt hij. Hij durfde het haast niet te voor schijn halen om het te bekijken, zoo bang was hij voor ontdekking. Eindelijk achtte hij het oogenblik gekomen en schreef hij, met de ooderteekenimg „Leonardo" aan een kunstkooper In Florence, wiens adres hij toe vallig in een Italiaansohe krant gelezen had, om hem de Gioconda aan te bieden. De kunstkooper stelde hem voor, te Milaan bijeen te komen, maar hoorde toen plotseling niets meer. Hij dacht reeds met een grappenmaker te doen gehad te hebben, toen hij Donderdag avond een jongen man zijn winkel zag bin nenkomen, die hem zeide, dat hij „Leonardo" was en de Gioconda bij zich had, in zijn ho tel. Hij deed heelemaal niet geheimzinnig en was er zoo trotsch <xp, dat hij dien schat aan zijn vaderland kan teruggeven, dat de kunst kooper hem voor een gek aanzag. Den vol genden morgen ging de handelaar met den directeur van de Uffizi-galerij naar het hotel van Perugia en zag er het schilderij, dat, keu rig in een koffertje met dubbelen bodem ver borgen, in het geheel niet geleden had. De museum-directeur, onmiddellijk zeker van de echtheid, verklaarde, dat hij het schilderij even wilde meenemen om het met de andere Da Vinzi's te vergelijken. Perugia, geheel overtuigd, dat Italië hem bijzonder dankbaar zou ziitn en hem eerder een standbeeld dan hem in de gevangenis zetten, stemde toe. Zoo gingen de twee bezoekers met de Gioconda heen en een half uur later was de dief ge arresteerd. Omtrent de echtheid van het werk schijnt niet de minste twijfel te bestaan. Inmiddels zijn de directeur en de conser vator van het Louvre, naar Folrence vertrok ken. om te constateeren of bet in beslag ge nomen doek het uit het Louvre gestolen origineel is. Perugia, de dief, is indertijd te Parijs veroordeeld wegens diefstal. Men be zat dus vingerafdrukken van hem, die nu zijn vergeleken met de afdrukken, gevonden op de lijst van het schilderij. Het schijnt dat die met de vingerafdrukken van Perugia over eenkomen. Verder zal de vaststelling der identiteit van het in beslag genomen doek, geschieden door middel van de werkelijke grootte van het doek genomen foto's en een aantal kenmer kende bijzonderheden van het schilderij Köchlin, de voorzitter van het genootschap van vrienden van het Louvre, die dadelijk Da den diefstal van het schilderij 25.000 frs. uit loofde, verklaart dat degene die het heeft doen terugvinden over deze som zal kunnen beschikken. Geri, de kunstkooper, heeft verklaard, da* hij de Fransche regeering zal verzoeken hem de belooning. uitgeloofd voor het terugvinden van het schilderij, toe te kennen. Men herinnert zich zeker nog wel, welk een sensatie het verdwijnen van dit vermaar de schilderij van Leonardo da Vinci, in de geheele wereld heeft gegeven. Het was in dein middag van 22 Augustus 1911; een der dagen waarop alleen een be perkt publiek in het museum werd toegelaten, dat een zaalwachter in het Louvre ontdekte, dat het beroemde meesterwerk van Leonardo da Vinei, het portret van Mona Lisa, de Gio conda met den onsterfelijken glimlach, spoor loos verdwenen was! Men dacht aan de mo gelijkheid dat de photografen, die in het mu seum groote, te groote, vrijheid genoten, het stuk tijdelijk hadden meegenomen, of aan een misplaatste grap. om eens aan te toonen hoe onvoldoende de bewaking in het Louvre was. Geen van beide onderstellingen wc.d beves tigd, bot stuk was en bleef onvindbaar. Het geheele personeel werd bijeengeroepen en toen dit geen resultaat opleverde, werd het museum gesloten, waarna de politie het on derzoek ter hand nam. Aanvankelijk wilde men aan geen diefstal gelooven, omdat het verkoopen van een zóó bekend schilderij wel onmogelijk zou zijn. Men hoopte nog langen t jd dat het stuk even geheimzinnig weder op de leege plek zou versohijnen als het verdwe nen was. Terwijl het gerucht zich over de wereld verspreidde, ging men te Parijs op Fra-nsche manier naai zondebokken zoeken. Als eerste slachtoffer viel de hoofddirecteur van het Louvre, de heer Hemolle, daarna zelfs de onderstaatssecretaris voor schoone kun sten, de bekende Dujardin Beaumetz. In de bepalingen op het beheer en het toezicht van de musea werden wijzigingen gebracht; maar bij dit alles kwam bet stuk niet meer voor den dag. Een beschrijving van het schilderij mag overbodig genoemd worden, omdat het door reproducties algemeen bekend is. Mona Lisa was de bekoorlijke vrouw van een Floren- tijnsch edelman met name Francesco del Gio conda. Vandaar haar bijnaam „La Gioconda". Volgens overlevering heeft Leonardo da Vin ei vier jaar lang, tot het eeuwjaar 1500, aan dit portret gewerkt zonder dat het hem ge heel kon bevredigen. De schilder ging in 1506 naar Frankrijk, waar hij in 1519 te Amboise is gestorven. Tn datzelfde jaar werd de Mona Lisa in Italië gekocht door koning Frans I voor 12000 scudi. een ongekend hoogem prijs voor dien tijd. Het schilderij is langen tijd in het koninklijk kasteel te Fontainebleau be waard en is daarna 'altijd in Fransch bezit gebleven, tot de geheimzinnige verdwijning. Deze mededeelingen berusten op gegevens van den Italiaan Vassari, boewei jonger, toch een tijdgenoot van Leonardo da Vir.ci. Ook hel Prado-museum te Madrid bezit een overeen komstig portret van Mona Lisa, maar door de kunstgeleerden wordt dat uit het Louvre toch als het oorspronkelijke, het eenig echte, erkend. Reuter seint ons uit Parijs: De internationale luchtvaartbond heeft een besluit genomen, waarin verlangd wordt, dat iedere groep bij hare regeering zal aandrin gen op herziening van de maatregelen, waar bij sommige streken aam de luchtvaarders verboden worden. Iedere groep moet hare re geering verzoeken, bij Frankrijk te onder steunen den door Btelgië aan Frankrijk uitge- drukten wensoh om op nieuw eene internatio nale luchtvaart-conferentie bijeen te roepen, tot onderzoek van de kwestie der verboden zónes. Verder wordt gevraagd, dat eene bui tengewone vergadering van den bond zal wor den bijeengeroepen. Pégoud vliegt met passagier. De laatste dagen doet Pégoud zijn binten- gewone vluchten in het gezelschap vam passa giers. Na Vrijdag te Buc een vlucht alleen te heb ben gemaakt, waarbij hij tien „loopings" vol bracht monteerde hij achter zijn zitplaats eem dubbele zitplaats tyjfe militaire om een passagiers mede te nemen. Om beurten gingen de Parijsche Journalis ten Guymon, Max Bruyère en Mathieu mede; de laatste deed fotografische opnamen. Acht maal slaagde Pégoud er in met zijn passa gier te „boucheeren". Zijn stoutmoedigheid of zelfvertrouwen was zoo groot dat hij, met bet hoofd omlaag vliegend, zijn metgezel de hand drukte, die zeker wel zal gehoopt hebben, dat die handdruk niet te lang zou duren. Weenen, 15 Dec. Sedert ©enige dagen heeft het lijdelijke verzet vam de typografen wegens de loonkwestie uitbreiding "ekregen in eenige provinciale hoofdsteden, met name Ln Praag. Triest. Brünm en Troppaiu. Een aan tal bladen verschijnen in kleiner formaat, an deren verschijnen in 't geheel niet. Emden, 15 Dec. In den mond van de Eems ligt een schip met de kiel naar boven. Het is vermoedelijk de Narvik uit Lübeck, die onderweg was van Amsterdam naar Nar vik (Noorwegen). De loods, die gisteren de Narvik door de Eems moest sturen, is als lijk opgevischt. Een boot met den naam Narvik, waarin een matrozenlijk was, is drij vende gevonden. Het lot van de dertig man sterke bemanning is onbekend. Chemnitz, 15 Dec. Volgens eene me- dedeeling van wege de overheid, rijn in den loop van den dag nog twee lijken geborgen, zoodat het aantal bij het spoorwegongeluk te Braunsdorf omgekomen personen zes be draagt. Het is nog niet bepaald of er nog lijken liggen onder de puinhoopen. D r e s d e n, 1 5 Dec. In de Kamer heeft de minister van financiën von Seydewilz eene beschrijving gegeven van het ernstige spoor wegongeluk te BraunsdorL Er zijn in 't ge heel acht personen gedood en zeven zwaar gewond. Melbourne, 15 Dec. Het stoomschip Pacific, dat van de nieuwe Hebriden berich ten zijn gekomen over eene reeks vulkanische uitbarstingen op de Ambiym eilanden, zich uitstrekkende over vele dagen. Den 7en zijn zes nieuwe kraters gevormd. De Minnieberg is ingestort, waardoor een zendingstation werd bedreigd. De bewoners zijn in booten gevlucht. Een aantal dorpen werden door lava overstroomd. Onder de blanken zijn geene ongelukken voorgekomen, maar waar schijnlijk zijn vele inboorlingen omgekomen. Een Fransch stoomschip heeft hulp gebracht aan 500 personen, meeste oude menschen eD kinderen, door home weerbare stamgenooten in den steek zijn gelaten. Branden hebben ge deelten van het eiland vernield, die door ascb bedekt zijn. De rivieren zijn in lavastroomen veranderd. Oost-Indtë. Een controleur vermoord. De correspondent te Batavia van de Tel. seint d.d. 15 December: De controleur Jansen is met gewapende po- lilie-agenten bij Sintang, WesteBorneo, door een Dajakker vermoord. In den „RegcerinigsahnanakT wordt ver- mehï de naam van den controleur M. A. Jan sen, als belast met het bestuur over de onder- afdeeling Melawi (Nangah Pinob) der afdee ling Slntang on "West-Borneo. Kameroverzicht Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Maandag besloten de oorlogsbegrootrog in de avondvergadering te behandelen, doch niet vóór a.s. Woens dagavond. Aam de orde was de behandeling van hoofdstuk 2 (hooge colleges vam staat.) De Min. van Financiën verhoogde de begrooting overeenkomstig een verzoek van den heor Dolk met f 330Ó om hel jaar 1913 te doen mede teilen voor de periodieke trak- tements-verhoogingem voor de ambtenaren der Rekenkamer. Nadat de heer Kleerekoper (S.-D.) had aangedrongen op matiging van den lintjes regen, werd hoofdstuk -2 goedgekeurd, waar na aangevangen werd met de begrooting van justitie. De heer Men dels (s.-d.) betoogde de iir- gentie van de herziening van de procedure betrekkelijk het arbeidscontract en vroeg maatregelen tot het tegengaan vam de schen ding van het briefgeheim aan boord der oor logsschepen. De heer Van Hamel (u.-l.) drong aan op matiging m de toepassing der preventieve hechtenis en on krasser optreden tegen uit de ouderlijke macht ontzette ouders, die nala tig zijn in de betaling voor de opvoeding hun ner kindoren. De heer Schim v d. L o e f f (u -1.), het vraagstuk der oneerlijke concurrentie bespre kend, drong on. aan om bespoediging van de wiirigiTV? der merkenwet. In de avond-verga de ring werd de be. _n- deling der waterstaatsbegrooting voortgezet; nog altijd was de afdeeling spoorwegen aan de orde. waarbij tal van sprekers plaatse lijke verbeteringen bepleitten. De Minister van Waterstaat, de heer Lelv, concludeerde uit de kl ï^'ield der door de sprekers geopperde bezwaren, dat het oordeel over de exploitatie onzer spoor wegen gunstig moet luiden Aan de ontevre denheid van het personeel moet een einde gemaakt worden. De minister lichtte voorts nog nader toe de door zijn ambtsvoorganger ontworpen rege ling van de dienst- en rusttijden voor het locomotief personeel, welke nog was aange vuld met de bepaling, dat dit personeel elke vierde week een dag rust zou krijgen. De enquéfe van den Bond van locomotief- personeel geeft hier een te gunstig, daar een te ongunstig beeld. Blijkt de nieuwe maatregel niet doeltref fend, dan zal Spr. die wijzigen. Omtrent de nieuwe loonregeling zal ook het advies van de vakvereenigingen worden gevraagd. De minister zal zijn invloed doen gelden voor het toekennen van verlof met behoud van tracteraent. Aanstelling van in 1903 ontslagenen zal hij zoo mogelijk bevor- deren. Voor het tramwegpersoneel kan de minis, ter alleen iets doen krachtens de wet. wan neer het geldit de veiligheid van het verkeer. Bij nieuwe concessies kan op het belang van het personeel gelet worden, bij bestaande zal de weg van onderhandelingen moeten wor den Ingeslagen, wat veel tijd vordert. Bij de afdeeling poster ij en dankte de heer Helsdingen (s.-d.) oa. voor de tot s*and gebrachte lotsverbetering. De heer Bogaardt vroeg invoering van het gewone briefport voor de briefwisseling van Nederland naar de kolonieën en drong aan op 'n onderzoek inzake 'n radio-telegra fische verbinding tusschen Nederland en de koloniën. Spr. vroeg ten slotte 's ministers aandach voor lotsverbetering ook van het hooger per soneel. Te 12 uur 5 werd de vergadering gesloten Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 16 De- cember bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten: eervol ontslagen op den dag waarop de vereeniging van Stad- en Ambt-Almelo tot stand komt D. R. Wijkerheld Bisdom, als bur gemeester van Stad-Almelo en P. Doorn als burgemeester van Ambt-Almelo en is benoemd tot burgemeester der nieuwe gemeente Al melo D. R. Wijkerheld Bisdom voornoemd; op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. II. B. S. te Bergen op Zoom, R. Snel; benoemd bij het 4e reg. vesting-artillerie tot kapitein de le luitenants G. L. M. H. Higly en R .D. Storm Buysing, respectievelijk van h l 3e reg. veld-artillerie en van de rijdende ar tillerie; op verzoek in Oost-Indië eervol ontslagen de luitenant 'ter zee 2e klasse A. J. W. van Anrooy; op verzoek eervol ontslagen als directeur van het postkantoor 's Hertogenbosch II. A. H. Canter Cremers; benoemd tot directeur van het postkantoor te Dordrecht J. G. v. Nauta Lemke, thans di recteur van het post- en telegraafkantoor Ie KoogZaandijk; benoemd tot hoofdcommies der posterijen E. v. d Wal thans adjunct inspecteur vaD de posterijen en telegrafie te Groningen. H. M. de Koningin was Zondagvoormhl- dag in de Zuiderkerk le 's Gravenhage onde gehoor van ds. Cramer H. M. de Koningin-Moeder woonde de god> dienst oefening bij in de Groot Kerk, waar ds Sdhuller voorganger was. De Koningin en de Prins dineerden Zon dag bij de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin heeft gister van den minister van binnerd. zaken mr. Gort van der Linden ontvangen. Z. K. H. de Prins vertrok gister avono naar Schwerin. De groothertogin van Luxem- b u r g. Uit Brussel wordt gemeld, dal H. K. H. de regeerende groothertogin van Luxemburg het plan heeft opgevat in de eer ste helft van Januari a.s. te 's Gravenhage een bezoek te brengen aan H. M. de Koningin der Nederlanden. De te 's Gravenhage vertoevende zoon van den sultan van Soerakarta heeft aan de Koningin een audiëntie aangevraagd, welke den Javaanschen Vorst eerstdaags zal wor den verleend. Minister Treub bracht gisteren een be zoek aan de automobielentenrtoonstelling te Amsterdam. Arbitrageverdrag tusschen Neder land «n de Vereenigde Staten. Reuter seint ons uit Washington, d.d. 15 dezer: Minister Bryan en de Nederlandsche gezanl Ridder van Rappard kwamen heden tot over eenstemming betreffende de redactie van eeii verdrag waarin de arbitrage beginselen worden belichaamd naar het ontwerp da! door het tegenwoordig gouvernement reeds vroeger is vastgesteld. Dit tractaat zal hel zevende naar dit model zijn, maar het is he' eerste, dat met een Europeeschen staat wordi afgesloten. Hr. Ms. gezant voor Zwitserland tc Bern jhr. mr. Van Panhuys zal tegenwoordig zijn bij de feestelijke opening eerstdaags van het nieuw aangebouwde gedeelte yan het Nedcrl Sanatorium te Davos-Platz De anti-revolutionnairen en de onderwijskwestie. De antirevolutionaire kamerclub heeft gis termiddag vergaderd en verklaard van mee ning te zijn, dat na het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken Zaterdag gegeven, de bezwaren zijn weggenomen tegen het zitting nemen in de staatscommissie in zake onderwijs H. S. H o r d ij k. Men meldt ons uit Am sterdam: Naar wij vernemen komt de afgetreden hoofdcommissaris van politie de heer H. S. Hordijk ernstig in aanmerking om tot water schout te Amsterdam te worden benoemd in de plaats van den kort geleden overleden heer A .J. baron van Geen. Zelfs werd ons mede gedeeld, dat de benoeming van den heer Hor dijk als zoodanig binnenkort te wachten is. Een officieele bevestiging was hierin even wel nog niet te verkrijgen, zoodat wij dit onder voorbehoud mededeelen Gisteren heeft de heer Hordijk afscheid ge nomen van commissarissen, hoofdinspedteurs en inspecteurs van politie. Te Haarlem is op 70-jarigen leeftijd overleden notaris C. A. Joekes. Vereeniging voor landver huizers. Tot secretaris van de Ned. veree niging voor Landverhuizers is gekozen de heer S. L. Veenstra, referendaris bij het Mi nisterie van Justitie. Prof. mr. E. M. Meijers te Leiden had, even als de he er en cars, dé Graaf en F ent ener vasi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2