DE EEMLAN DER". Zaterdag 20 December 1913. BUITENLAND. IT. 150 Eerste Blad, 12'* Jaargang: Hoofdredacteur: Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURQ. V Uitgevers: VALKHOFF ft Co ABONNEMENTSPRIJS: Tm 8 maanden voor Amersfoort f 1.00. Idem franco per post Per week (met (fratia verzokering tegen ongelukken) 0.1 O. Afzonderlijke nummers 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: U TR E C H TSC H EST RAAT I. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 15 regel*.. f O.SO. Elke regel meer O.IO, Dienstaanbiedingen 25 cenfs bjj vooruitbetaling. Groots letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryt bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement, Eone circulaire, bevattende de voorwaarden, wjrdt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders von Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet Brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door Willem de Kloet, kok en banketbakker, wonende alhier, Arnhemsche straat no. 5, in de beneden-achter zaal van het perceel Arnhemsche straat 5 te Amersfoort 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof scnriltelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, den 19. December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Secretaris, De Burgemeester, A R. VEENSTRA. VAN RANDW1JCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebrlrik ter plaatse van verkoop, door Arie van den E s k o fbierbrouwersknecht, wonende alhier, Soesterweg no. 235, in de beneden-voorlocali' teit van het perceel Soesterweg 235 te Amers foort 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof sciuiftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kun inbrengen. Amersfoort, 19 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWDCK. Kabeuacliling over den (■ieuieenleraatl. De Raadsvergadering van gisteren mid dag stond in liet teeken van de grondpolitiek. Niet dat daarover zooveel woorden gevallen zijn, maar de belangrijkste punten van de tgenda betroffen het grondbedrijf. Wederom ging 'n flink stuk van de nieuw verworven gemeente-eigendommen in ande re handen over met 'n zoel winstje voor de gemeente. De gronden, kort geleden *Qn de heeren van Maancn en Ruitenberg aange kocht voor bijna f 46000 werden nu voor f 65.000 overgedaan aan den bëer Kroes cf.cj voor den bouw van 'n nieuwe roomsche kerk met ap- en dependenties. Hol destijds gekooh- .e en thans verkochte terrein valt niet geheel met elkaar samen maar de gemeente strijkt toch 'n aardig winstje op en geen der leden had dan ook eenige ernstige op- of vei king. De heer van Achlenbergh sprak zelis z'u volkomen vertrouwen uit in de koopnun- schap van B. en W. In deze zelfde raadszitting werd besloten lot den aankoop van 16.59.o0 H. A. grond voor f 42.000, in de onmiddellijke nab jheid van het verkochte terrein. Maar veel belang rijker was het voorstel van B. en W. tol aan koop van hei grondbezit van de maatschap pij Amersfoort". Met dezen aankoop, welke voor B. en W. wel de kroon zal zijn op liuu gevolgde grondpolitiek, kan gezegd /orden, dat de geheele Berg voor zoover niet be bouwd en behoudens kleine enclave s weer na bijna 40 jaren in eigendom aan de ge meente teruggekeerd is. Wij zuilen niet gaan becijferen, hoe groot de schade wel is, aan de gemeente berokkend door de kortzichtige, ondoordachte handel wijze van 'n vorig geslacht, dat dit kostbare bezit voor n appel en 'n ei van de hand deed omstraalsteenen te kunnen koopen. Keien voor brood gaf het toenmalige gemeentebe stuur aan de gemeente, welker bel ingen het te behartigen had. Niels is onvruchtbaarder dan te jeremie- eeren over wal voorbij is en wij zuilen dus niet stilstaan bij het verleden. Het vroegere genieenlebesluur moge Amersfoort in z'n op bloei en ontwikkeling gehandicapt hebben, het tegenwoordige richt den blik verre voor uit, verder dan velen ouderen en uit den aard meer conservatieven medeburgers wel "wenschelijk voorkomt of liever: voorkwam. Want voor modern gemeente-beheer openen zich steeds meer oogen en harten. Ook vele tegenstanders van de gemeentelijke grondpo- liti-k beginnen te weifelen, te peinzen, te on- de. zoeken en... zich te hekeeren. En een dier- ttciicn blijkt de liee^ van Achterbergb le ziLm Waarlijk, wij kunnen begrijpen, dat er stemmen van verbazing opgingen, dat er 'n zekere onrust zich in sommige gemoederen openbaarde, toen de gemeente grond ging koopen ver buiten de stad. Inderdaad zou dat 'n zotte daad geweest zijn, indien de ge meente zulks zoo maar gedaan had uit lou ter kooplust zonder eenige verdere bedoelin gen. Maar dat er achter dien eersten grond aankoop meer zal, is wél spoedig gebleken. De gemeente haalde steeds meer naar zich toe. Maar zelfs nog toen hare eigendommen zich reeds in 'n wijden halven cirkel rondom de stad uitstrekten, heeft misschien menigeen het hoofd geschud over zooveel „onbezonnen overmoed." En ook dit verwijl ware niet geheel onge grond geweest, wanneer de gemeente zich als 'n koop-maniak, gedragen had, die aller lei injcour-amite zaken koopt en in z'n binnen- kameren opbergt. Maar wie de grondpolitiek der gemeente eenmaal doorzag, kan op z'n vingers natellen, dat hare begeertte nog naar iets anders uitging, dat zij haar grootcn slag nog slaan wilde. Wat baatte het bezit van den buiten-cirkel, wanneer de kern, de cirkel binnen den Berg ontbrak? Nu de onderhandelingen met de maatschap pij Amersfoort tot een goed einde gekomen zijn en hare bezittingen voor redelijken prijs aan de gemeente overgaan behoudens goed keuring van Ged. Staten vormen de ge meente-eigendommen 'n reusachtig complex in 'n halven cirkel rondom de sftad gelegen en onmiddellijk aansluitend aan de bebouw de kom. Alleen Nimmerdor ontbreekt maar dit landgoed is nog in veilige handen en aan die-n kant is dus voorloopig voor de gemeente- grondexploitatie geen gevaar te duchten. De gemeente is nu vrijwel heer en meester, beheerscht de verdere ontwikkeling van Amersfoort. Het is 'n zware taak, welke zij overgenomen heeft; zij heeft haar uit eigen verkiezing op zich genomen en dus tevens de geheele veianlwoordelijkheid voor Amers- foort's toekomst op zich geladen. Door het bezit van den grond ^fteen wordt Amersfoort nog niet groot. Slechts hc* fun dament is gelegd, thans volge de opbouw. Wij hebben gehoopt door onze enquête, met de publicatie van welker resultaten wij in de volgende weken zullen voortgaan, lot dien opbouw ook eenige s te enen te kunnen aan dragen. Ook over den aankoop van den grond van de Maatschappij Amersfoort waren alle raadsleden het roerend eens. De heer van Achterbergh verklaarde zich nu zelfs geheel verzoend met de gemeentelijke grondpolitiek. Hij rekende ook voor, dat door dezen grond aankoop geen enkel gevaar voor belasling- verhooging kon ontstaan. En de burgemees ter, die zich zeer voldaan toonde over de eenstemmigheid der raadsleden, greep de ge legenheid aan om Ier officieel! geruststelling van dc burgerij te verklaren dat de grond aankoop geen wolkje van belastingverhooging aan den gemeentelijken hemel zou brengen. 'n Ander zeer belangrijk punt bevatte de agenda onder no. 13, voorstel van B. en W. in zake de vergunning aan de Ooster Stoom tram Mij. tot het aanleggen van de eleotr. tram AmersfoortZeist. Wij zijn nu weer 'n stapje nader gekomen tot deze reeds zoo lang ge- wensclïte verbinding. Welke voortreffelijke spoorwegverbindingen Amersfoort ook moge hebben, tramlijnen ontbreken onze stad nog ten eenenmale. Bn toch maken juist deze, misschien meer nog dan de spoor wegen, 'n stad tot 'n centrum voor de om geving. Is de vangarm in de richting Zeist eenmaal uitgestoken, dan zullen ook de an dere dorpen in de gemeente wel spoedig meer naar Amersfoort op dezelfde wijze toegetrok ken worden. Punit 34, crediet voor het uitbreidingsplan lokte 'n vrij uitvoerige en soms zelfs pijnlijke discussie uit, welke, naar uit het Raadsver- slag den lezers blijken zal, in hoofdzaak op misverstand berustte. En dat was misschien wel voor B. en W. hot beste, want het bleek duidelijk, dat de heer Woltenbeek, die het eerst van wal stak, kon rekenen op de sym pathie van de meeste raadsleden. Politiek Overzicht De strijd in Mexico. De mislukte aanval van de rebellen op Tam- pico, licclt hot prestige van Iluerta weer doen rijzen. De op een schiereiland liggende stau was zeer moeielijk inneenibaar en het vuur van de ikauonueerbaoften, die de Mexicaan- scne regeering kon laken ingrijpen in den strijd, wenkte krachtig mede om den aanval af te slaan en de rebeile/i lot den terugtocht le nopen. Hel Aiexicaansche congres, dat een paar da gen geleden tot April 1914 is uiteengegaan, heeft, alvorens naar huis te gaan, de uuilen- gewone volmachten, die aan Huerta als lijde lijk president waren verleend, verder van kracht verklaard gedurende den tijd, waarin hij zonder congres zal regccren. In het bin nenland, voor zoover het zijn gezag erkent oefent Huerta dit dus uit met dictatoriale macht. Hoe hij zelf zijn toestand opvat, blijkt uit een stuk, dat hij als anwoord op den aan val, dien de president van dc Vcreenigde Sta ten in eene boodschap aan het congres der Unie tegen hem heeft gericht, aan een dag bladcorrespondent heeft ter hand gesteld, mei verzoek het openbaar te maken. Oorspronke lijk bestond het voornemen, officieel in hel Mexicaansohe congres op dezen aanval le ant woorden. Dat is uit eene begrijpelijke voor zichtigheid achterwege gebleven. Des te inte ressanter is het stuk, waarin nu dit antwoord is opgenomen. Het luidt aldus: „De onlusten in Mexico hebben nog geen einde genomen, omdat mijne regcering nau welijks tien maanden aan hel roer is, omdat zij hij haar optreden geen centavo in de schatkist vond en een nationaal leger van ter nauwernood 19,000 man. Daarbij kwamen nog 00,000 gendarmes van de regeering van Madero, die dadelijk in massa deserteerden, of tot rebellie overgingen. Aan de tegenwoor dige regeering ontbraken dus de noodige mid delen om een uitgestrekt gebied tot rust te brengen. Zij wijdde daarom al bare aandacht aan de organisatie van een nieuw leger, dat inmiddels feitelijk op 00,000 man is ge bracht. Daarmee zijn werkelijke militaire operatiën mogelijk gemaakt en de toebereid selen verricht, om het geheele land tot rust te brengen. Het klaarblijkelijke succes van mijne regeering tot dusver bestaat in de pa cificatie van 22 staten, 3 territoriên en hot gebied van de bondshoofdstad. De onlusten zijn dus beperkt tot vijf staten, die allen in het noorden liggen. De eigenlijke veldtocht legen de rebellen van deze noordelijke staten is nog volstrekt niet begonnen, omdat, zooals gezegd is, hot tot dusver ontbroken heeft aan eene voldoende gewapende macht. Heden is deze macht aanwezig, en met den nieuwjaars dag zal de eigenlijke veldtocht beginnen. Dal dan do rebellen nog ernstigen tegenstand zouden bieden, is uitgesloten. Er is besloten, het nationale leger op 150,000 man te brem gen. Daarunee wordt bet eenige doel nage streefd, in den koetsten tijd een duurzamen vrede te 'krijgen. Ik geloof, dat iedere regee ring, die den vrede wil handhaven en aan de handelswereld vertrouwen wil inboezemen, dit aantal troepen noodig heeft, vooral om dat de onlusten reeds drie jaren duren. Be halve dit bondsleger bestaat in iederen staat eene plaatselijke strijdmacht %an 1000 man Verder is tot heden met 52000 van de 70,000 landeigenaars overeengekomen, dal ieder van hen tien gewapenden zal aanstel len voor zijne eigen veiligheid. De regeering rekent dus met meer dan 700,000 gewapen den, zonder de in oorlogstijd op de been te brengen reserve van 300 000 man. Wat den internationalen toestand betreft, merk ik op, dal de republiek Mexico mét de gansclie we r«Id in vrede leeft. Dat een groot volk ons zijne vriendschap, die van zooveel waarde voor ons is, heeft onttrokken, is niet onze schuld." De Frankf. Ztg. teekent hierbij aan, dat hel van zelf spreekt, dat Huerta's voorstelling van den toestand ,van het oogenhlik niet zeer som- ner is geleckend. Er wordt gezegd, dat de onlusten tot vijf staten beperkt zijn, terwijl 22 staten van de Mexicaansche republiek ge- paciriceerd zijn. Volgens de uit Mexico zelf komende berichten, mag men echter wel con- stateeren, dat minstens de zes noordelijke staten aan de grens van de Unie nog in op roer staan. Ook geeft het tegenover" elkaar stellen van 5 zich in opstand bevindende cn 22 aan de regeering trouwe staten een onjuist beeld, omdat die minderheid in oppervlakte ongeveer een derde van de republiek omvat en economisch in ieder geval, maar ook poli tiek, de rest in beleckenis ver tovertreft. Bo venal verzwijgt Huerta, dat in do laatste maanden niet de pacificatie van het land, maar integendeel de revolutie snelle vorde ringen heeft gemaakft. Nu zal de eigenlijke veldtocht tegen de rebellen eerst op den aau- staanden nieuwjaarsdag beginnen, en men moet afwachten, of de rooskleurige verwach tingen van den president zich dan zullen ver vullen. Na de gebeurtenissen van den laatsten tijd is men daartegenover tot sterke skepsis geneigd, maar het treft toch eigenaardig, dat dc kabel tegelijk met dezen brief van Huerta, het bericht brengt van het mislukken van den aanval der rebellen op Tampico. Duitschland* Straatsburg, 19 Dec. Voor den krijgs raad van de 30e uivisie is keuen voormiuetag om 9 uur de bekaiwieiing begonnen van de zaak tegen luitenant von Forstner van het infantene-regtment no. 99 te Zancrn. De aan klacht tegen üem luidt: voortgezette Lchame- lijke misiiandcling door mimici van onbe- \oegJ gebruik van wapenen en heelt hel ge beurde in Dettweiier op den 2on December tot grondslag. Tweede telegram: Luitenant von Forslner is wegens onbevoegd gebruik van wapenen lot 43 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Derde telegram. Er waren 16 getui gen gedagvaard, waaronder kololonel von Reuter. Luitenant von Forslner verhaalde hoe de zaken in Dettweiler waren geloopcn. II ij verklaarde, dat hij in de daad van dc ge vangenneming had moeten ingrijpen, omuat de schoenmaker Blank zich gereed maakte om heun aan te vallen. Hij handelde in noodweer en in overeenstemming met het bevel van zijn superieur. De verklaringen van den hoofdgetuige Blank waren onduidelijk en verward. De openbare aanklager stelde zich op het standpunt, dat von Forslner zich volstrekt niet in noodweer had bevonden, terwijl de ver dediger in de handelwijze van Forstner zon der eenigen twijfel eene daad van noodweer zag. De krijgsraad velde, na een half uur tc heb ben beraadslaagd, het vonnis, waartegen Forstner dadelijk hooger beroep aanteekende. Straatsburg, 19 Dec. in 't proces te gen luitenant von Forstner over het gebeurde ii^ Dettweiler deed de openbare aanklager aan het einde van zijn pleidooi medodeeling, dal de wetsartikelen, waarop de aanklacht steunt niet toelaton, dat de gevangenisstraf in ves tingstraf wordt omgezet. Kolonel von Reuter zeide als getuige o.a.: „Ik zeide tot de officieren, dat zij zoo „schnei- dig" als mogelijk is moesten optreden. Een Pruisisch officier mag niets over zijn kant la ten gaan. Ik heb ook luitenant von Forslner aanbevolen, steeds het pistool bij zich te dra gen en, ais daartoe aanleiding bestond, van iict pistool of den sabel gebruik te maken. Hc heb ook aan de onderofficieren en manschap pen de instructie gegeven, dal zij, ais zij wer den aangevallen, met nadruk van hun wapen gebruik moesten maken en den aanvaller eventueel moesten neervellen." Frankrijk. P ar ij s, 19 Dec. De Kamer behandelde heden bet welsonilwerp tot verhooging van de soldijen voor üe oliicieren. en onderoffi cieren. De miiaister van oorlog, Noulens, ver klaarde, dal het wetsontwerp voor de offi cieren en onderofficieren de n-o och ge verbe teringen brengt. De minister maakt een voor behoud wat betreft eene bepaling, die door de begrooLingseommissie m het wetsontwerp is gebracht ten gunsLe van de groote gezinnen; bij meent, dat die bepaling moeielijkheden kan verwekken in den Senaat Onder dit voorbehoud vraagt hij ue aanneming van het wetsontwerp, opdat uit kunne worde a' 'e- kondigd vóur oen 31 en December. (Toejui chingen.) Het socialistische voorstel tot verdaging werd, na bestrijding door den minister van oorlog, verworpen met 457 legen 74 stemmen Besloten werd mei 571) tegen 70 stemmen over Le gaan lot hehandeüng van de artikelen. De senator Gervais komt in eene studie over den financieelen toestand van Frankrijk tot de conclusie, dat om de financieele huishouding op een gezonden grondslag te regelen er geen twee of drie, maar minstens vier milharden noodig zullen zijn. Hij rekent na, dat voor dekking van de tekorten van 1913 en 1914 en lot bestrijding van de uitga ven vooreerst, uit de legerwet voortvloeien de. 2300 millioen francs gevorderd worden, cn dal de opeengehoopte tekorten van vroe gere dienstjaren die tot dusver werden ge stopt door uitgifte van schatkistbiljetten en door aanwending van beschikbare gelden, twee milliard te boven gaan. Engeland. Londen, 19 Dec. Het Engelsche parle ment is definitief bijeengeroepen op 16 Tebr. 1914. Hel da gelijks ch bestuur van den bond van postbeambten besloot de bespreking over ver der te nemen maatregelen te verdagen, en de uilwerking af te wachten van een beroep, dat op heft parlement zal worden gedaan. Een voorstel om de leden van m bond te laten stemmen over de kwestie van de staking, werd verworpen. De Times bericht, dat er reden beslaat on. aan te nemen, daft dc Engelsche regecring, met wijziging van haar vroeger besluit, offi cieel zal deelnemen aan do Panama-tentoon stelling in San Fran?isco. Eerste minister Asquilh heeft eene deputatie van liberalen ontvangen, die hem wees op de ongerustheid, welke iu de liberale partij heerschte met het oog op de verhooging van de ramingen voor de marine, die was te ver. wachten. Het onderhoud was van vertrou- welijken aard. De heer Asquilh heeft, naar vernomen wordt, de deputatie verzekerd, dat hij van gcene andere 1 oogere uitgaven wist dan die, welke reeds zijn goedgekeurd en automatisch in werking treden. Italië. Rome, 19 Dec. De Kamer liccft met 228 legen 123 stemmen een amendement-Oom- mundini op het ant woord-adres op de troon rede ten gunste van de echtscheiding ver worpen. De Kamer heeft het ant woord-adres met groolc meerderheid aangenomen. Rome, 19 Devc. De uilvaart van kardi naal Kaïnpodia had heden morgen om tien uur plaats in de basiliek vuil Sint-Pi eter. Vceruun kardinalen, verscheiden bisschop- pen, talrijke deiogatiën van katholieke seini- nariên, instituten en colleges on oen talrijk publiek woonden de plechtigheid bij. Na do mis gal kardinaal uieciuo Vannulelli de absolutie. Toluat de kist wordt vervoord naar dc be graafplaats, zal hel lijk worden bijgezet in -de kapittelkapcl van hot Valicaan. Roine, 19 Dec. Eene ofl'icieuse nota zegt, dat hot bericht, dat TilHoui, de llaiiaansclie ambassadeur te Parijs, aan de Kransche regec ring zou hebben verklaard, dat Italië de toe wijzing van Mylileno on Chios aan Grieken land aanvaardt, van grond ontbloot is. ilali& heeft zich nog niiot uitgesproken over hei Engelsche voorstel. Portugal. Lissabon, 1 lJ Dcc. ril antwoord op eeni vraag verklaarde minister Alfonso Casta, dat in den Haag een arbitragehof is ingesteld oin de Fransehe, Spaansdie en Engelsche be zwaarschriften le onderzoeken betreffende ck goederen van de congregation, waarvan de regeering bezit hoeft genomen overeenkom stig de bepalingen vun de scheidingswet. Wat de bezwaren van Duitsche onderdanen be treft, waaromtrent de regeering de arbitrage te 's Gravemhage niet heeft aangenomen, ver klaarde Cosla, dat er geen reden was om daarover uit le weiden. Oostenrijk. Weenen, 19 Dcc. In antwoord op de in terpellation in het huis van afgevaai digdeu over de door de regecring aan den afgevaar digde Stapinsky betaalde subsidie, verklaarde minister-president graaf Slürgkh, dat hij ge handeld had met een geoorloofd doel in over eenstemming met de bestemming van dc ge heime fondsen. Op voorstel van de socialisten werd met 150 tegen 140 stemmen besloten in de volgende zitting eene bespreking le voeren over het antwoord van den minister. Weenen, 19 Dec. De Oostcnrijksche de legatie heeft de begrooling van oorlog aan genomen Servië. Belgrado, 19 Dec. Men verzekert, dat de regecring heeft besloten hel verzoek van de Onentspoorwegmaatsehappij lot volledige leruggave van haro in Servië gelegen lijnen, heeft afgewezen. o Bulearijë. Sofia, 19 Dcc. Nadat de laatste krijgs gevangenen, die in Monaslir opgesloten v i« ren, waren uitgeleverd, heelt Dulgarije, d« diplomatieke boirekkingen wcnschende k herstellen, zijne toestemming verleend aan de benoeming van Antlics ais Servisch gezant te Sofia en Tsjaprachtiinchow aangewezen als gezant van Bulgarije te Belgrado. Volgens een bericht aan de Yossische Ztg. is in Sofia veelvuldig de meening verspreid, dat de regecring na de opening van de So- branje zal aftreden. Dc zittingen van da Sobranje zuilen dan eenige dagen worden on derbroken om tijd te winnen voor de vor ming van een nieuw kabinet. Indien dit on mogelijk mocht blijken, dan zou de Kamer ontbonden worden. In ieder geval is de toe stand volkomen onzeker en verrassingen zijn niet uitgesloten. De republikeinsche Kambana bevat een zeer ongunstig bericht over den toestand in het nieuw verkregen Bulgaarsche gebied. Daarin wordt gezegd, dat aigemeene onveiligheid, om- kooperij, moord en roof daar de geheele at mosfeer vergiftigen. De slavernij is erger dan in den Turkschen lijd. Tengevolge van het gebrek aan gemeenschapswegen met het ko ninkrijk is dc duurte van de levensbehoeften ontzettend geslegen. Inderdaad schijnt hef uiterst moeielijk le zijn, in het genoemde ge bied een ordelijken toestand te verkrijgen. 'Voor de tweede maal is er eene commissi* ran onderzoek heengezonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 1