BINNENLAND. KOLONIËN. programma voor de Midjdellandsche zee op te stellen. Daarentegen houdt men 't voor ïnogelijk, dat in de nieuwe begrooting op grond van den door Churchill gestelden regel voor de verhouding tusschen de Engelsche en de Duilsche vloot Ader nieuwe dreadnoughts Verlangd zullen worden. De eerste minister heeft de gelegenheid aan gegrepen om de volledige eensgezindheid van het kabinet met minister Churchill en zijne eigen verantwoordelijkheid voor het vloot- bouw-programma duidelijk te maken. Zweden. Stockholm, 21 Dee. De minister Staalf heeft in Karlskrona eene rede gehou den, waarin hij de hoofdpunten van het re- geeringspro gram ma betreffende de landsver dediging uiteenzette en het belang deed uit komen om aan het neutraliteitsbeginsel vast te houden en met alle stalen gelijkelijk, vriend schap to onderhouden. Voor de infanterie is men voornemens win- teroefeningen te houden; de middelen daar voor zij<n aanwezig. Verder zijn er plannen tot het bouwen van oorlogsschepen, tot ver zwaring van de kuslversterkingen en tot ver lenging van den dienstplicht bij de speciale wapens. De kosten hiervan zullen worden ge dekt door stijgende inkomsten van den staat uit eene progressieve weerhaarheicLsbelasting naar Duitsch model. Italië. Rome, 2Q Dec. Bij de discussie over het antwoord-adres op de troonrede verklaarde (minister San Giuliano, sprekende over Lybiè, dat deze onderneming uil internationaal oog punt een van de grootste vraagstukken voor Italië heeft geregeld. De bihnenlandsche paci ficatie van de kolonie blijft nog be regelen. Wanneer men de actie van Italië vergelijkt met die van de andere koloniseerende slateD, dan heeft men reden om tevreden te zijai, want Italië heeft in korteren lijd het beoogde doel bereikt. De Senaat heeft met algemeene stemmen eene motie lot goedkeuring van het adres aan genomen. De senatoren stonden op, roepende: Leve de koningl Leve Savoyel Leve de monar chie' Rome, 20 Dec. In de Kamer gaf de minister der schatkist zijn financieel overzicht Rij releveerde de oorzaken van de versnelde beweging der openbare uitgaven. De beg rooting, die sluit op 30 Juni 1913, laat een overscho-t van 111 millioen, het hoogste cijfer, dat tot dusver is voorgekomen. Voor bel loopende dienstjaar wordt, na alle ge wone en buitengewone uitgaven, waaronder fifi millioen voor Lybië, een overschot van 35 millioen geraamd. De begrooting van 1914/15 voorziet, met inbegrip van 45 millioen voor Lybië, een overschot van 2C} millioen. De internationale handel van Italië bereikte in de eerste elf maanden van 1913 551mil lioen, de productie van erts voor de staalgie- terijen in 1912 320 millioen. De ontvangsten van de staatsspoorwegen in 1912/13 overtrof fen met 26 millioen die van 1911/12. De be leggingen in de spaarbank bedroegen op 30 Juni 1913 7221 millioen. De wisselkoers, die hi het laatst van 1911 1 pet bereikte en in Juli 1913 tot 2.97 pet. was gestegen, daalde bi de loopende maand tot 35 centimes. De reserven van de emissiebanken bedroegen 1340 millioen, vertegenwoordigende 70.12 pet van de in omloop zijnde biljetten. De uitgaven vermeerderden in tien jaren met 771 millioen, die gedekt worden door eene vermeering vam de ontvangsten. Voor openbare werken zullen 900 millioen worden gebracht op de begrootingen van de eerstvol gende zes jaren. Dt minister eindigde met het aankondigen van maatregelen ten behoeve van het mid delbaar onderwijs, de openbare werken, de landbouw-, en nijverheids-productie en de versterking van de nationale verdediging. Rusland. Petersburg, 20 Dec. De rijks doem a hield heden hare laatste zitting voor Kerst mis en nam in derde lezing eone voordracht aan betreffende de verplichting van handels schepen om in het geval van oorlog zich ter beschikking te stellen van het militaire be stuur. Er werd gewezen op de noodzakelijk heid om deze verplichting uit te breiden tot de in de Finsche havens ingeschreven Fin- iche reedcrijen en schippers om de samen stelling van oen daartoe strekkend wetsont werp te bespoedigen. Petersburg, 19 Dec. (Telegra a fa gent schap). De minister van handel heeft aan den ministerraad de volgende wetsontwerpen voorgelegd: 1. Tot het leggen van een recht van buiten- landsch graan, dat naar Finland wordt inge voerd, en wel van 4.30 mark per 100 K.G. bru to op rogge, gerst, haver, tarwe, boekweit in korrels, behalve rijst, erwten en boonen, die naar Rusland ingevoerd worden, en wel tot een bedrag van 30 kopeken per poed bruto. De onverwijlde invoering van deze maat regelen is wenschelijk, want het stelsel van bedekte uitvoerpremiën, zooais in Duitsch- land gebruikelijk is, belemmert de ontwikke ling van den Russischen landbouw. De toe stand zal nog erger worden, zoodra Rusland de voor graanbouw bestemde oppervlakte ver- groet en in de cultuur betere methodes zal toepassen. Peters burg, 21 Dec. De Handels- und Industrie-Zeitung bericht, dat de stand van het graan in Rusland den 28 November (oude Stijl) aldus was: Wintergraan over 't algemeen goed middelmatig. Goed in het zuidwest rayon, in Klein -Rusland, het Dongebied, het Koebangebied, de verschillende gouvernemen ten van Polen, de Oostzee-provihciën, hier en daar in het noord-west-ravon, het centrale rayon en aan de Boven-Wolga. Onbevredi gend is een gedeelte van het Wolga-Kama rayon, hier en daar in het gebied achter de Wolga, in eenige districten van het centrale rayon en van het noordwest-rayon. In de overige streken bevredigend, in Siberië met weinige uitzonderingen t*-n volle bevredigend. Turklle. Konstantinopel, '2 0 Dec. De Fran- Bche ambassadeur en de grootvizier hebben eene regeling onderteek end. waarbij voor de toefkomst voordeelige voorwaarden worden bepaald betref tonde het régime van de scho len en andera Jtransche instellingen in Tur kije. De toestand van de reeds bestaande in richtingen wordt onder dezelfde omstandig heden geregeld. De regeling heeft ook betrek king op de kwestie der aanhouding van de vervolgde of veroordeelde Franschen. De Por ie aanvaardt de volledige gelijkstelling van hare onderdanen met de Franschen in Noord- Afrika, bij gevolg het protectoraat van Frank rijk over Tunesië en Marokko, dat nog niet was erkend. De Fransche ambassadeur en de grootvi zier hebben ook een algemeen compromis van arbitrage onderteekend voor de regeling van de Fransche reclames uit d"en tijd. vooraf gaande aan de afkondiging van de grondwet. Konstantinopel, 20 Dec. De onder handelingen over het vredesverdrag tusschen Turkije en Servië zijn"' geëiindigd. De onder- teekc-ning zal plaats h'ebbcn in de volgende zitting van de commissie van gevolmachtig den der beide lan^n. Mex co Mexico, 21 Dec. Volgjns officieele be- rihten hebben de rebellen heden namiddag den aanval op de Tampico hervat. Tweede telegram. Volgens officiee le berichten is thans een strijd om Tampico aan den gang. Twee rebellen-legers vallen de stad aan van de noord- en de zuidzijde. Griekenland. Uit Athene wordt bericht, dat de Grieksche regeering op raad van Frankrijk en Rusland zich bereid heeft verklaard de gevangen komitadji's vrij te laten, wanneer tegen hen geen rechterlijke vonnissen wegens errstige misdrijven bestaan. Reclame. Allerlei. VLIEGEN. Olieslagers. De Antwerp&che vlieger schijnt het nieu we vliegprogramma al geheel meester. Boven het aerodroom te Buc is hij eiken dag flink aan het buitelingen maken, soms 10 maal achtereen. P g o u d. Er worden pogingen gedaan om Pégoud het Legioen van Eer te doen uitreiken. Een drie stroomen vlucht De Belgische luchtvaarftvereeniging over weegt voor 1914 een „drie-stroomen-vlucht". Het is nog nieL met zekerheid te zeggen hoe precies de weg van de rondvlucht zal zijn (mis schien in groote trekken ongeveer aldus: Brussel, Nijmegen, Duisburg, Luik, Venlo, Rot terdam, Brussel.) Legagneux heeft op een Nieuporl te Vil la cowblay getracht het hoogterecord van Per- reyon (5800 M.) te verbeteren. Legagneux steeg 5700 M., toen de koude 20 graden onder nul, en een sneeuwstorm hem tot landen noodzaakten. Posen, 20 Dec. Heden morgen om drie uur heeft zich in het slot Dakowymakre bij Graelz een echtelijk drama afgespeeld. Het lid van den rijksdag graaf Mielczynski hoorde een gedruisch. Hij dacht, dat er werd inge- broken, wapende zich met een jachtgeweer en begaf zich naar de eerste verdieping, waar hij in <Le slaapkamer zijne vrouw met zijn neef, graaf Mielczynski van Bendlewo, ver raste. Hij schoot bedden dood. Heden morgen heeft hij het Openbaar Ministerie van het ge beurde in kennis gesteld en om een onderzoek verzocht. Straatsburg, 21 Dec. Heden nacht heeft een nog onbekende dader eene aan den weg naar Mibtelhaus en Bergen in de voor stad Kronenburg gelegen zeepfabriek door dynamiet in de lucht doen vliegen. Het ge bouw is geheel vernield. Menschen zijp niet gedeerd Dortmund, 20 Dec. Heden avond om nengen uur is bij Loeltringhausen een perso nentrein ontspoord. Een locomotief is van den spoorwegdam naar beneden gevallen. Een andere personentrein reed iin den ontspoor den trein. Er zijn vele personen zwaar ge wond. Een ziekenwagen en een hulptrein met geneesheeren is onderweg. Tweede telegram. Acht passagiers zijn gewond bij het spoorwegongeluk bij Loel tringhausen. Een machinist én een stoker zijn levensgevaarlijk gebrand Brussel, 21 Dec. Tengevolge van de ontploffing van den gashouder in den post wagen van den trein uit Parijs van 4.30 's morgens is een brand uitgebroken, waar door talrijke brieven werden vernield. Londen, 20 Doe Tn de. dokken te Ports mouth is éen ernstige brand uitgebroken, die groote afmetingen aannam, omdat het vuur zich uilbreidde tol voorraden brandbare stof fen. De marine-autoriteiten helpen de brand weer om de vlammen te doven. Konstantinopel, 20 Dec. De vali van Erzeroera seint, dat eene aardbeving het dorp Chevrik Soefla heeft vernield. E'eaiige personen zijn gedood, anderen gewond. In Tsitak is ernstige schade aangericht. Bijzon derheden ontbreken. Oost-Bndië. Mr. J. Schoutendorp. f De correspondent te Batavia van het Hbld. meldt het overlijden van mr. J. Schou- tendorp, die sedert 16 April 1895 de functiên van lands, dvocaat te Bncavia bekleedde. Het blad teekent hierbij aan: De overledene was, evenals zijn onlangs te Soerabaja overleden ambtgenoot Paets tot Gansoyen, een man van veelzijdige bekwaam heid en werkzaamheid. Zoo was de overledene president van den raad van commissarissen- der Javasche Bank; gedelegeerde in Indië van den raad van com missarissen van de Ned.-Ind. Landb. Mij. en van tal van andere industrieele ondernemin gen. Verder maakte de heer Schoutendorp nog deel uit van het Centraal Comité van het Roode Kruis en van heit afdeelingsbestuur van Nederl.-Indiê van het Generaal van Heutsz- fonds. De overledene was begiftigd met het offi cierskruis der Orde van Oranje-Nassau en van den Witten Olifant van Siam. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zaterdag werd de behandeling der land- bouw-begrooling voortgezet bij de afdeeling vLssoherijen. Aan de liceren Hugemhoiltz en Duijmaer, die scherpere bepalingen wenschten voor de instandhouding der Zuiderzec-ris6cherij, merkte de Minister op, dat bij de uitvoe ring der Vissclierijwet natuurlijk rekening dient te worden gehouden met de ten vorigeu ja<re aangenomen motie, inzake de zegenvis- scherij. doch dnit geleidelijk dient te worden te werk gegaan en van hem niet te wachten is een algeheel verbod van visschon met de wonderkuil, zonder een goede overgangsbe paling. De Minister beloofde aan de heeren Schaper en Visser van IJzendoorn het advies van het college voor visseberijen te zullen in winnen over de verlangde scheiding tusschen de rivier- en binnen wot or-visscberij en om trent de qua es tie van het verbod om 's nachts te visschen. De Minister oordeelde, dat naast de maatregelen in belang van het behoud.van den vischstand, anderszijds risscherijibopa- lingen niet strenger moeten zijn dan strik* noodig is. Regeling werkzaamheden: behalve de be grooting van Binnonlan-dsohe Zaken en Mari ne, zal ook de begrooting van Financiën eerst in Januari worden behandeld. Bij de afd. Scheepvaart drong de heer Spiekman voot zeelieden o.a. aan oip be tere rechtsTKvsilie on on gevallenverzekering. De heer Rutgers hooote ook, dat de on gevallenverzekering spoedig tot de zeelieden zat worden uitgebreid. Hij. was echter om trent deze Regeering te dezer zake minder optimistisch gestemd dan de heer Spiekman. De Minister verwees voor de quaestie de<r rechtspositie naar don Minister van Ju stitie. die, naar hii hoopte, het zeerecht zal herzien. Zoo spoedig mogelijk zal de Minister de ongevallen-verzekering voor zeelieden in studie nemun De heer Schaper (S. D) klaagt, dat uit de verslagen van de arbeidsinspectie biij«f, dat de arbeidsduur nog steeds veel te lang is het met de kinderarbeid ook nog er treurig is gestrid. Vaak blijft de arbeidswet onuit gevoerd. De medewerking van de "RüksoohHe schiint voldoende, die van de gem e ent en nb He echter niet. Een groot euvel is nog alh'id, dat de vonnissen veel te zacht zijn. Het voordeel, dat men behaalt met overtreding van de ar beidswet is veel groot er dan het nadeel van de veroordeeling. G°en hnefp moet worden gegeven, maar gevangenisstraf. Een misverstand van de ouders fs co1' dat zij er Belang bij hebben met de werkgevers samen te werken. Wordt er geen kinderar beid geleverd, dan mori van zelf het loon der oudors wel worden verhoogd. Hii hoopt, dat het door den minister be loofde voorstri tot bespreking van arbeids duur niet wordt gedaan om het verder strek kende van de socialisten den wind uit de zeilen te nrmen. Hij bepleit voorziening in de schandelüke toestanden in het havenbedrijf. Werktijden van 46 uur komen voor. Hel moet van staats wege ge«cbiedr<n De brer Spiekman (S. DA vangt ecu o1- gemeene beschouwing aan van de arbeids wetgeving, waarbii hii opmerkte, dat men nogsteeds bii de aTheidsVsr-herming stuit op bcrinselhrzwaren van velen. Hij wiist soeciaal op de ellende van de buisindustrie, die dóórrvm zoo treurig is. om dat zij is verstoken qehleven van de zege- ninfTen van dp arbriVersbeweging. Om 6 uur 20 wordt de vergadering ver daagd tot Maandag half twee. De Staatscourant van Zondag 21 en Maandag 22 December bevat o.a. de volgende Konn. besluiten: bevorderd bij het departement van water- staat tot adjunct-commies J. J. van Trerht, C. Hekkema, J. de Regt, G. Zittersteijn en R. v. d. Pol, allen klerk; benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Schiedam J. Sehaafsma, thans te Eindhoven; op verzoek eervol ontslagen wegens ge zondheidsredenen W. Falter, schrijver bij de Rijksverzekeringsbank. Een Indische vorstenzoon op audiëntie. Men meldt uit 'sGraven- ha ge: De ontvangst Zaterdag door de Koningin van den Pangeran Sangabehi van Soerakar- ta. onderscheide zich. behoudens eenige ge ring reremonaëel, weinig van een gewone audiëntie. De Indische vor«ft werd door den ceremo niemeester bij II. M. in de kleine danszaal binnengeleid in tegenwoord&gjieid van enkele hof dignitarissen en was vergezeld door den zeeofficier Voute, hem toegevoegd. De Koningin beantwoordde een korte toe spraak, die deze zoon van den Soeaoohoenan van Soerakoirta in hot Nederlandsch hield tot overbrenging van den eerbiedigen groet zijns vaders aan Hare M-desteit. Onze gezant te Brussel jhr. Van Weede vertoeft voor korten tijd hier te lande even- als onze gezant te Rome, baron Rengers, die in Friesl-and verblijft. Staatscommissie onderwijs- vraagstuk. Het Nbld. v. Ned. verneemt, dat de heer Nolens, voorzitter van de Kalh. Kamerfractie, vóór de officieuze weigering van de fractie om zitting te nemen in de Staatscommissie inzake het onderwijs-vraag- stuk, was aangezocht om hiervan deel uit te maken. De heer Nolens had, nog afgezien van de weigering der fractie, eenig ebezwaren, die echter wel 4e overwinnen waren. Nu de Ka merfractie teruggekomen is op haar weige ring en de heer Cort van der Linden zich tot de voorzitters der verschillende Kamer fracties heeft gewend om zitting te nemen in bedoelde commissie, zal het niet onwaar schijnlijk zijn, dat de heer Nolens namens de katholieken lid van de commissie zal wor den. Staatscommissie i. z. militair o n d o r w ij s De Staatscommissie ter voor bereiding ecner reorganisatie van het militaire onderwijs is bij Koninklijk besluit ontbonden. Het Tweede Kamerlid van Wassenaar van Catwijek is om gezondheidsredenen voor geruimen tijd naar het buitenland vertrekken. Kamerverkiezing Rotterdam III. Door de afdeeling Rotterdam 171 der S. D A. P. wordt in de vacature-Lasonder can did aat gesteld voor de Tweede Kamer de heer A. B. de Zeeuw. I>s Koningin ontving Zaterdag minister Loudon in conferentie, De Koningin-Moeder ontving Vrijdag avond de gezanten van Argentinië en Rume- mé. De nieuwbenoemde hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer Roest van Limburg, is Zaterdag door den minister van Justitie in audiëntie ontvangen. Jhr. m r. H. Smissaert gehul- d i g d. De Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers hield Zaterdagmiddag in Odeon te Amsterdam een buitengewone leder verga dering ter huldiging van jhr. mr. H. Smis saert, die sinds de oprichting van dc Ver- ceniging in 1899 haar seeretaris was maar thans dit secretariaat heeft neergelegd om met 1 Januari a.s. op te treden als mede directeur der Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente. In deze vergadering, die buitengewoon tal rijk bezocht was, trad de heer Smissaert voor de laatste maal in zijn qu2liteat van secretaris als spreker op, waarbij hij een overzicht gaf van het afgelegde tijdperk en van den nuttigen invloed, door de Nederlandsche Vereeniging 'op de socoaLe weigering en op de ontwikke ling der vaderlandsche nijverheid geoefend. De spreker zette daarbij de beginselen der Vereeniging uiteen, betoogende, hoezeer deze in hel belang zijn van werkgevers en werkne mers beiden. Daarna werd mr. Smissaert door den voor zitter, den heer D. W. Stork, in een van zeer bijzondere waardeering getuigende rede ge huldigd, waarbij den scheidenden secretaris namens de leden der Vereeniging een in oud-Hollandschen stijl uitgevoerd studeer kamer-ameublement ten geschenke werd aan geboden. Nadat mr. Smissaert dank had gebracht, werd mr. Terpstra als zijn opvolger geïnstal leerd. Na afloop der vergadering vereenigde zich een zeer groot gezelschap van leden en ge- noodiigden, 120 personen sterk, in den huize Trianon, waar mr. Smissaert een feestmaal tijd werd aangeboden. N. C. A. Colvn. f Men meldt uit Haarlem mermeer aan dc anti-rev. Rotterdammer: Woensdagavond is alhier in den ouderdom van bijna 81 jajren overleden de heer A Colijn, vader van onzen oud-Minister vau Oorlog. De oude heer Colijn, die nog zeer kra® en kerngezond was riiü maakte li Dinsdag nog een rijtoer) is al pratende in zijm stoel Plotse ling doodgebleven. De overledene een man met een builen- gewoon .gezond oordeel" en die geheel met zijn tijd meeleefde was tot voor korten tijd lid van het burgerlijk armbestuur en tot op gisteren ouderling der Geref. kerk. Gedurende een paar jaren had hij zich uit het landbouwbedrijf teruggetrokken en leef de nu stil op zijn boerderij aan den Aals- meerderweg. Met hem is een der oudste wvoortrekkers" uit onzen polder heengegaan. Schipper Jansen. Te Stellendam overleed de uit de dagen der 3erlin-ramp be kende oud-schipper der stoomreddingboot G. Jansen. Liberale Unie. Zaterdag is in „Krasnapelsky" te Amster dam de jaarvergadering van de Liberale Unie gehouden. De vergadering werd geleid door den waarnemenden voorzitter prof. mr. C. A. van Hamel, die in zijn openingswoord aller- eerst een woord van hulde bracht aan mr. Goeman Borgesdus, den afgetreden voorzit ter. „Wat de Liberale Unie hem te danken heeft gehad aldus prof. van Hamel jn de da gen van leven en voorspoed en miskenning, daarvan zal ieder onzer die zich zijn werk zaamheid in dezen kring herinneren kan, een sterken indruk hebben behouden.'' Spreker bracht mr. Borgcsius onder luid applaus een eerbiedigen groeft en warmen dank. De voorzitter riep vervolgens de laatste politieke gebeurtenissen in de herinnering te rug. De uilslag der verkiezingen was in zoo ver gunstig als heft rechtsrhe coalitieleger dat het regeerkasleel bezette en waartegen vóór alles de strijd gericht was zware verliezen leed, en 2icli tot den aftocht bereid moest houden. Het leger der concentratie stond als over winnaar niet alleen, want het concentratie- leger en het leger der S. D. A. P. hadden als bondgenooten tegen den gemeenschappelijken vijand op hetzelfde gevechtsparool den beslis- senden slag geleverd Zoo bleken, toen de uitslag kon worden overzien, de voorgeschreven stellingen, die vóór het regeerkasteel lagen, door de troe pen van beide legers bezet te zijn, ofschoon in ongelijke verhouding, met een aanzienlijk sterkere macht aan de zijde der concentra tie. Als de natuurlijke consequentie van de overwinning door vrijzinnigen en socialisten samen behaald, sprak de concentratie aan stonds, zonder eenige aarzeling en met volle eenstemmigheid haar bereidheid uit, om met de socialisten te vormen een ministerie, met loyale verdeeling der portefeuilles. Deze stap is niet gezet; de socialisten heb ben dit niet gewild. Toen overwoog de con centratie de mogelijkheid van den tweeden stap, een kabinet der concentratie alleen, voor hetzelfde begrensde hervormingsdoel. Even eerlijk als de Kamerleden der concentratie hun eenstemmingheid hadden beleden tot het zetten van den eersten stap, met dezelfde eerlijkheid bekenden zij aan elkander de on derling afwijkende gevoelens over den twee den stap. Voor het pracftisch slagen was een stemmigheid onmisbaar en daarom is de stap niet gezet Maar het blijft bij mij nog alt ij d in gelukkige her innering, dat bijna alle Kamer leden van de club der Liberale Unie, tot het zetten van dezen stap hebben geraden, allereerst ter wille van wat zij voelden als een zedelijiken plicht tegenover het program en de kie zers. Intusschen, ook die stap, kon, gelijk ik zei- de. niet worden gezet. En zoo is het logisch tot den derden stap gekomen. De hervor mingsplannen van den verkiezingsstrijd zijn daarbij in veiligheid gebleven en de algemee ne bevrediging, is een gelukkig feit. Maar dan is het toch geen overmoed, wan neer wij, belijders der vrijzinnige beginselen, het met fierheid gevoelen, dat zulk een be vredigende staat van zaken niet alleen door een kabinet van vrijzinnige richting gevestigd is, maar ook alleen door een ka binet van vrij|zinnig[e richting gevestigd worden kan. Dit kan niet worden weersproken. Aldus gesterkt in ons vertrouwen op de le venskracht der vrijzinnige beginselen, welke voor het Nederlandsche Volk het beste past, hebben wij nu voort te gaan met het verrich ten ook van onze -taak als politieke partij, om mee te werken aan de staatkundige ontwik keling der natie, een taak, die bij het aan breken der phase van het algemeen kies recht en van het vrouwenkiesrecht aan moei lijkheid toeneemt, maar ook aan aantrekke lijkheid wint. De beproefde liberale begin selen blijven een weldadige kracht voor de ontwikkeling van de twee groote hervormin gen waarvoor ook door ons de sltrijd was ge voerd. Spreker wijst voorts op de vertrouwen wek kende rustigheid in het uitsteken van de hand der verzoening, die het netelig onderwijsvraagstuk uit den po- litieken strijd der hartstochten wil terugbrengen naar de pae- dagogische arena, waar naar ver scheidenheid van inziht en methode, gestreefd wordt naar eenzelfde doel, om de volksjeugd rijp te maken voor het leven. De politieke atmosfeer, is een andere ge worden, en over de geheele lijn van ons staatsleven heerscht een rustig vertrouwen, dat bij de linksche geestverwanten notuurlijk het diepst wordt gevoeld maar dat ook bij de rechtsche oppositie niet gdheel ontbreekt en bij de belangrijke groep der socialisten als een gevoel van bevrediging zich teekent. Op het voornemen om met de beproefde samenwerking der vrijzinnigen en concen tratie voort 4c gaan, vraagt het hoofdbestuur uwe instemming. De behoefte aan die mach tiging is "van deze bijeenroeping het hoofd- docL In de Beide andere vrijzinnige groepen gelijke machtiging reeds verleend. Wij ver wachten van u hetzelfde. Bij geconcentreerde samenwerking behoud en eerbiediging van ied^r stilstandigheid»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2