KOLONIËN. BINNENLAND. gorlog in Cyrcnaika, waardoor de Italianen op de eilanden blijven, die de Turken liever in hunne handen rien dan in die van de Grie ken. Het ernstige verzet van Turkije tegen den afstand van Chios en Mvtilene maakt het ook raadzaam, de zaak niet te forcee- Ven. Rusland. De rijksdoema is bij keizerlijke ukase van (0 December tot 27 Januari verdaagd. In den hisscbentijd zal dc oktobristenpartij eene ver jongingskuur ondergaan. De rechts staande leden van de partij zijn uit de partij getre- Iden. Onder den invloed van den voorzitter der doema Rodsjanko en van Goetschkow, lijn voorganger in dit ambt, zijn ook 25 leden, 'lehoorende tot het centrum van de partij, uit iiet partijverband getreden. Zij zullen geza menlijk met de.links staande oktobristen eene nieuwe groep vormen, waarin de leden slechts door ballotage kunnen worden opge nomen. BulfarHS. Sofia, 22 Dcc. Bij gelegenheid van het fcaamfeest van den keizer van Rusland hebben lde czaar en de koning telegrammen >an ge- lukwensching en heilwensching gewisseld. Turkije. Konstantinopei, 22 Dec. De verkie- lingen voor de Kamer zijn begonnen. Men re kent op eene groote meerderheid van de par tij .Eendracht en vooruitgang" Parijs, 23 Dec. Volgens een telegram o!t Konstantinopei aan de Eclair zou de minis terraad besloten hebben tot oprichting van een nieuw legerkorps in Anatolic, waarvan de organisatie zou worden toevertrouwd aan Duitsche instructeurs. Griekenland. De Agence d'Athènes bericht, dat bij koninlc- tijk besluit een afzonderlijk legerkorps van Altika wordt opgericht, dat onder het com mando van den Franschen generaal Eydoux wordt geplaatst en moet dienen als model korps voor de andere legerkorpsen. Dat is in navolging van wat men in Konstantinopei heeft gedaan, waar het eerste legerkorps on der bevel van den Duitschen generaal Limon von Sanders het modelkorps voor het Turk- iche leger zal zijn. De consuls van de mogendheden te Kanea hebben officieel den gouverneur-generaal van Kreta bezocht om te verklaren, dat hunne re geeringen de inlijving van Kreta bij Grieken land erkennen. Mex co Mexico, 21 Dec. De rebellen dringen dicht naar Tampico op. Een fonneele aanval wordt spoedig verwacht. Het gevecht, dat rev. s werd bericht, was eene ontmoeting van minder bcteckenis, die op eenigen aistand heeft plaats gehad. M e x i c o 2 2 D e c. Bij eon besluit van den president, heden namiddag uitgevaardigd, Wordt tot aan het einde van het loopcnde jaar Iedere dag, met inbegrin van den dag van heden, tot een wettelijken rustdag gemaakt. Het Petit Journal bericht, dat mevrouw Francisco Madero, de weduwe van den ver moorden ex-president, uit Parijs is vertrok- kc i naar Chihuahua. Zij zal deelnemen aan de beweging tegen Huerta aan het hoofd van Ben door haar uitgerust bataillon rebellen. Zuid-Amerika. De Republica Brasileiro bericht, dat de «panning tusschen de Vereenigde Staten en Mexico in Brazilië met de grootste aandacht wordt gevolgd. In de voornaamste persor ganen en in het parlement is de zaak meer malen ter sprake gekomen en de vraag over wogen, welke stelling Brazilië daartegenover moet innemen. De algemeene opvatting is. dat elke inmenging in de binncnlandsehe aan gelegenheden van Mexico als eene schending van de souvereiniteit van een zwakkeren staat door een sterkeren moet worden be schouwd en niet de goedkeuring van de "Cuid-Amerikaansche republieken kan vinden. Allerlei. Auf omobielrond reis door Rusland. Reuter seint ons uit Petersburg d.d. 22 Dec.: De keizerlijke Russische automobiel- vereeniging organiseert in het begin van den zomer eene automobielronrlreis Moskou Rostow Wlndiwoslok Tiflis Tran^'au- Vasie Soekhoem Noworoscvska Theo- dosia—Sebastopol—Odessa. Automobilisten van alle landen zijn daartoe nltgenoodigd. VLIEGEN. Doodelijk ongeval. Hot eerste vliegongeluk op de Philippijuen gebeurde 14 November 1.1., toen luitenant C. Perry Rick. van de Philippine Scouts, in een haan viel van een hoogte van 1000 voet. Lui tenant Rick stierf biina onmiddellijk. Kopduikelaars. De Engelsohe vliegenier üudks heeft te Shoreham achtmaal kopje-geduikeld in der tien minuten. Olieslagers heeft te Buc eerst te 2 uur 5 loopings uitgevoerd en zich toen met den «taart omlaag laten vallen. Daarna steeg hij nogmaals op en voerde weer zijn kunststuk jes uit. Chanteloup heeft te Nantes ten voor- deele van zijn moeder voor vele duizenden ged emonstreerd. Garros heeft te Nioo kopje geduikeld op een Morane-Saulnier. Rostock, 22 Dec. In den sedert eeni- ge dagen hier op het hoofdstation staanden Russischen hoftrein, waarmee de keizerin- weduwe van Rusland, die heden uit Kopen hagen is vertrokken, de terugreis naar Pe tersburg moet doen, is in den namiddag eene ontploffing voorgekomen in de lichtmotoren- Installatie. Zeven treinbeambten zijn ge kwetst. Tweede telegram. Over de ontplof fing in den Russischen hoftrein wordt offi- riëel bericht: Heden middag ontplofte ln de licht-lnstallatie van den hoftrein de accumu latoren. Hierdoor werden drie personen van het machinepersoneel zwaar en zerven licht gewond. Vermoedelijk is de ontploffing ver oorzaakt door eene technische foul in de ia- U«U»Wt Breslau, 22 Dec. De Schlesierter Zel- tung bericht, dat in Sagan het hertogelijke bestuursgebouw in vlammen staat. De akten zijn gered. De woning van den algemeenen rentmeester, kapitein Brüneck. is afgebrand. Oldenburg, 22 Dec. Een roeiboot met vier menschen, van Spieknooy naar Herlin- gersiel onderweg, is gisterennamiddag plot seling in volle zee omgeslagen. De oorzaak is onbekend. De vier menschen, de eigenaar van de boot. zijn knecht en twee passagiers, een jong, pas getrouwd paar, zijn verdron ken. OoRMndlë. Restgevallen op Java. Een regeerings telegram van 20 dezer, betreffende de pestgevallen op Java van 2 16 dezer, luidt als volgt: Afdeeling Malang: 312 nieuwe pestgevallen, 297 dooden. Kodiri: 43 nieuwe gevallen, 31 dooden. Madioen: 21, Toeloengagoeng 6, Ngawi 1, Magetan 5, Berbek 7 en Bangil 4 doodenjke ge vallen. Soerabaja: 16 nieuwe gevallen, 15 dooden. Paree: 60 nieuwe gevallen, 50 dooden. Sragen: 1 geval. Kemirie, Paree en Lamongan allm in de vorige periode twee doodelijke gevallen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Op voorstel van den heer Lohman is Maandag besloten, de wetsontwerpen tot re geling van hot hoogcr en middelbaar onder wijs en tot wijziging ©n aanvulling van de lager onderwijswet te verzenden naar een commissie van voorbereiding. Voortgezet is daarna het debat dezer af- deeling en over de arbeidswet en de arbelds- verzekering. De heer Aalberse (R.-K.) hoewel prij zende de werkkracht van Minister Treub, be toogde. dat diens optreden hem op dit oogen- blilc niet sympathiek is, eensdeels omdat de Minister de verzekoringswelten-Talma niet denkt uit te voeren anders dan gewijzigd, en anderdeels omdat deze Minisfler Staatspen sioen als eerste punt op zijn werkprogram heeft. Spr. beriep zich op verschillende uitin gen van vrijzinnigen en ook van soc-dem., ten betooge ,dat artikel 369 der Invaliditeitswet niets te maken heeft met het beginsel van Staatspenrionneering doch alleen een over gangsmaatregel naar de verplichte ouder- domsverzekering is. De heer Al bard a (5.-D.) bepleitte een spoedige invoering van den vrijen Zaterdag middag in de textielindustrie en criiiseend'e de werktijdregeling in de Ensdhedéshe fa brieken. Tevens wensohte hij een 1 O-urendag voor volwassen mannelijke arbeiders in de textielnijverheid en verbod van arbeid door kinderen beneden 13 jaar. De heer D r i o n (V.-L.) waarsdhuwde den Minister tegen het nemen van schokkende be palingen tot inperking van den arbeidsduur in de textielnijverheid. Spreker hield een pleidooi voor de Twentsohe textielfabrikan ten onder wie Twente en de arbeiders tot groote welvaart zijn gekomen. De heer Rutgers (A-R.) betreurde het, dat van den Minister slechts in zeer biizon- dere gevallen en dan nog slechts ten deele van wettelijk minimumloon in de huisindus trie is te verwachten. De heeT Days (S.-D.) hoopte, dat de Mi nister bij de sociale wetgeving deze zaak zoo veel mogelijk in handen van arbeiders zal ge ve". De heer Van der Molen (A. R.) be pleit een wijziging in de arbeidswet omtrent den leeftiid. waarop kinderen kunnen wor den toegelaten in fabrieken (vóór het 13de jaar wanneer er geen plaats op de scholen is.) De heeT Kooien (R. K.) benleit ecnige technische wiizigingen in de Ongevallenwet omtrent de wijze van ui'lkeerroc der schade loosstelling. n 1. zóó, dat het gezin daarbij meer profiteert. De heer Nolens (Tl K.) zou ook wel in voering van minimum-loon in de huisindus trie in sommige opzichten willen, maar even als de minister, opdat enkele vormen van huirindii<*trie ook inderdaad verdwijnen. De Minister van Landbouw. Nij- verheid en Handel (de Leer T'reub) vangt de beantwoording van de verschillen de redevoeringen aan met enkele speciale punten. O.a. juicht hij de regeling van den vrijen Zaterdag middag met aanvang van 1915 voor de textiel-mduririe toe maar de overgangs regeling. die de h"er Albarda voorsloeg, acht hii in slri'd met de wet. De mlnirter hreektt zij«n rede af tot morgen ochtend 11 uur. Tn de avondvergadering werd de behan deling der oorlogsbegrooting voortgezet. De heer Eland (u-1) zette uiteen, dat de vrijzinnigen geheel anders staan tegenover de reeds gedeeltelijk uitgevoerde wetten van Mi nister Tolijn dan tegenover de ontwerpen, die door dien Minister waren ingediend en die door hem ook zouden worden bestreden, als de tegenwoordige minister daarmee ware ge komen. Nu die voorstellen zün aangenomen, zou terugkomen daarop desorganiseerend werken. De wijze waarop het examen voor de voor geoefendheid is afgenomen acht Spr. te streng. Voor de luchtvaart vroeg hij 's Ministers volle, belangstelling, als zijnde van groot be lang voor ons leger. De heer March a nt (v.-d.) is ln zijn goe de verwachtingen van dezen Minister teleurge steld door de schriftelijke gedachtenwisseling. Spr. schetste de drie groepen ten aanzien van het militair vraagstuk: de militaristen, de nihilisten en de militair-socialen, zooals Jau- rèa in Frankrijk, Bebel In Duitschland en Van der Goes hier, uit wiens nitlatingen over het volksleger Spr. concludeerde, dat de soc.- dêttL niet vüandlg staan tegenover de weer- baarheid des lands. Had de minister een ge loofsbelijdenis in de richting der militair- socialen afgelegd, dan ware hij van een meer derheid in de Kamer verzekerd. Spr. zei dat vrijzinnigen en soc-dem. een gezamenlijk militair program zouden kunnen opstellen, als de soc.-dera. ook gezamenlijk de verantwoordelijkheid voor de uitvoering zou den willen dragen. Spr. pleitte verder voor het Zwitsersche stelsel; verkorting van oefeningstijd moet ko men ook buiten de voorgeoefe^dheid om. waarvoor evenwel nog veel behoort te wor den gedaan. Hij critiseerde voorts het examen-program voor de voorgeoefendheid, waarop ook kracht eischen voorkwamen, terwijl het doel is gym- nastisch-gooefenden te krijgen. Ook Spr. keurt het af. dat het niert voldoen aan één der eischen afwijzing tengevolge had; hij wil het examen ter verkrijging van eenheid uitslui tend te Utrecht afgenomen zien en vroeg ge legenheid tot her-examen voor de niet-geslaag- den. De heer Van Vuuren (r.-k.) acht de groepenindeeling in mililairisten, nihilisten en militair-socialen niet juist, daar waarschijn lijk velen dezer zullen stemmen vóór deze be grooting, terwijl zij stemden tegen de vorige, dip daarvan weinig afwijkte. De buitengewone strengheid van het voor oefeningsexamen was een gevolg van de on deskundigheid der eximanatoren. Ook Spr wil voorloopig het examen te Utrecht doen af nemen. Ware de eiscth van het steenstooten niet gesteld, dan zou 50 Vn van de afgewe zenen zijm gedaagd. Spr. weai*chte een wets ontwerp. teneinde het hinderlijke nieuwsgie rige publiek tijdens de manoeuvres te weren. De heer Tydeman (v -1.) zal den Minis ter. die wel wat beters te doen heeft dan het werk van zijn voorganger afbreken, steunen in zijn pogingen om een paraat leger te krij gen. Wat het Zwitsersche stelsel betreft men vergete niet, dat wij een ander volk zijn dan het Zwitsersche. Spr betoogde verder, dat beteekenende ver minderingen op de oorlogsuitgaven alleen te krijgen zijn ten koste van inkrimping van het leger, een eerste-oefentijd van zes weken eD afschaffing van o-nze cavallerie. Gebleken is bij de manoeuvres, dat de man nen geen soldaten zijn geworden en nietsdoen op eigen initiatief. De opleiding in het leger moet daarom worden verbeterd, het inwen dig dienstreglement herzien, maar ook de li chamelijke opvoeding en het lager onderwijs. Spr. achtte voorziening in het gemis aan voldoende schietbanen noodig, evenals een wüzeiing in de leiding der artillerie. Spa*, protesteerde voorts tegen den toon, waarop door de onderofficieren om lotsver betering wordit gevraagd*. Te middernacht was het woord aan den Minister, die dank en hulde bracht aan de legercommissie, die goed werk heeft ver richt en een zeer noodigen schakel zal kun nen vormen tusschen volk en leger. De minister zal later zijn rede voortzetten. Raricli ten. De Staatscourant van Dinsdag 23 Decem ber bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen dr. W. Noor denbos als lector aan de Rijks-Universiteit to Utrecht; bevorderd tot opzichter aan de Rijksmunt II. J. Harrasen Jr. en J. Enklaar, onder-opzich ters; op verzoek eervol ontslagen mr. H. Jor- dens, als schoolopziener in bet arrondisse ment Kampen; benoemd tot lid der commissie van toezicht ingevolge art. 201 der Hooger Onderwijswet jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle A. O. Vleeshouwer te Amsterdam; te Wagenin- gen J. Spinoza Catella Jessurun te Arnhem; dam; tot directeur der R. H. B. S. te Utrecht dr. P. van Mourik. leeraar aan die school; benoemd toft burgemeester van Stad en Ambt Vollenhove C. Besier. burgemeester van Giethoorn: van Deventer jhr. mr. T. van Hu- malda van Eysinga, thans burgemeester tod Wormerveen benoemd tot directeur van het postkantoor te Goes P. Rentmeester, thans te Vucht; bevorderd lot commies der posterijen en te legrafie 2e kl. M. H. v. d. Wolde, T. de Win ter, J. Slingerland. W. Schmidt, .T. van Holt- hoon, A. Polman. H. van Beu-kering, C. Kale, J. Boonstra, J. Rijkeboer, A. Buijsman, A. van An del, mej. A. Buüsman, A. van Borren- dam, J. Bronsema van Eikema, W. van Voorst Vader. J. van Renard, J. Vrijer, S. Eman. G. Walstra, mej. W. Drost, J. Schoon man, ellen thans 3e klerk. Het bezoek van de groothertogin van Luxemburg aan H. M., voorloopig bepaald op 20 Januari a s., zal geen officieel karakter dragen. De vorstin zal ten paleize gastvrij heid ontvangen. Minister Cort van der Linden confereer de gisteren met de Koningin. De Fransche gezant te 's Gravenhage. de heer Marcellin Pellet, is gisteren voor 'n tien tal dagen naar Frankrijk vertrokken. De geïnterneerden. Naar me»n verneemt zou de min. van koloniën een dezer dagen, wellicht nog heden, een audiëntie ver- leenen aan den inlander Soewardi, een der drio verbaronenen uit Indië. Gebruik van loodwit verbo den. De Minister van Waterstaat heeft thans het gebruik van loodwit bij Rijkswerken ge heel verboden. Rotterdam III. In de gisteren gehouden vergadering der Iviesvereeniging Rotterdam is candidaat gesteld in de vacaturc-Lasonder, district III, prof. dr. B. Eerdmans, hoogleeraar in de theologie te Leiden, die hedenmiddag ook zal worden gesteld door de beide andere vrijzinnige kiesvereenigingen, zoodat prof. Eerdmans inderdaad als reeds aangekon- d5gd, de concentratie-candddaat zal zijn. De R.-Katholieke Kiesvereeniging Recht en Orde stelde candidaat den heer H. Sfule- roeyer, den katholieken wethouder, wiens Candida tuur wordt overgenomen door de overige coalitie-partijen. Annexatie Watergraafsmeer. In de geheime zitting van den gemeenteraad van Watergraafsmeer deelde de voorzitter, burgemeester J. W. de Wit, mede, dat het ontwerp-wet tot annexatie van Watergraafs meer bij Amsterdam, de griffie iereikt heeft. Kapt ter zee l'Honoré Naber zal om ge zondheidsredenen den dienst verlaten. Men verneemt dat de vice-president der rechtbank te 's Gravenhage mr. Teilegen be stemd is om jhr. mr. Schuurbeque rfoeije cp te volgen als president van dat rechtscol- De luitenantdeolonel A. J. Schotman, commandant van het 20e reg. inf. te Harder wijk, wordt, naar de N. R. Ct. meldt, binnen kort bevorderd tot kolonel en commandant eener inf -brigade. Dc gendarmerie in Albanië. De 2e-luitenant G. A. Mallinckrodt, van het le regiment infanterie te Assen, zal in Januari naar Albanië vertrekken, om te worden werk zaam gesteld onder den kolonel W. J H. de Veer en den majoor L. W. J. K. Thomson, welke zich aldaar bevinden voor de oprich ting \an een gendanneriekorpa. De nieuwbenoemde raadsheer in den Hoogen Raad, jhr. mr. Fcith. nam gi§lerenoch- tend voor het eerst deel aan de werkzaam heden in 's Hoogen Raad's strafkamer en bracht rapport uit in een der zaken. De Duitsche Keizer heeft den heer S Alsberg, bankier te Amsterdam, benoemd tot ridder derde klasse (officier) in de orde van den Rooden Adelaar; den heer Gott fried Meyer, koopman te Amsterdam, en den industrieel den heer Alfred Ruoff. te Rotter dam, tot ridder derde klasse (officier) in de Kroonorde Voorwaardelijke veroordee ling. Naar men verneemt is door het hoofd bestuur van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der Gevangenen eene commissie beroemd ter bestudeering van het wetsontwerp-Regout betreffende de voor waardelijke veroordeeling cn de voorwaarde- lij1" invrijheidstelling. Deze commissie heeft zich onlangs als volgt gee nstitueerd: Mr. J. Limburg, lid der Twee de Kamer, voorzitter; G. A. .de Bruijn. mr. G. T. J. de Jongh, lid ''er arrondissements rechtbank te Amsterdam, beiden leden van het hoofdbestuur; mr. R. B. Ledeboer, advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, J. R. Snoeck Henkemans, oud-lid der Tweede Ka mer en mr. Ernst Polak, advocaat, secretaris. ?Tet ligt in de bedoeling, dat deze commis sie een rapport uitbrengt aan het hoofdbe stuur. De opening der nieuwe A meter* damsche effectenbeurs. Gistermiddag is de nieuwe Effectenbeurs van de vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, welke aan het Damrak ln de onmiddellijke nabijheid van het tegenwoordi ge Beursgebouw verrezen is, in tegenwoordig heid van vele genoodigden officieel geopend. Met de voltooiing van de nieuwe Effecten beurs, welke met de Koopmansbeurs aan de zijde der Beursstraat door een bovengrond- sche gang verbonden is, is onze stad en spe ciaal de city een fraai en monumentaal ge bouw rijker geworden, dat den architect den heer J. Th. J. Cuypers, allen eer aandoet De voorgevel van het gebouw is in eenigs- zins 'oud-Aimsterdamschen stijl gehouden, om niet al te zeer het millieu mest het hartie van .Amsterdam te verbreken. In bet fronton van den voorgevel, boven den ingang «al later een fries worden geplaatst. Het gebouw zelf is voor het doel waaraan het moet beantwoorden zoo doelmatig moge lijk ingericht, mei flinke bureaux voor de rijkstelegraaf en de rij'kstelefoon. installaties voor de centrale verwarming en luchtverver- sching en maakt vooral inwendig een zeer soil den indruk. De groote beurszaal, welker oppervlakte 1200 M2. bedraagt, is in een aangenamen lich ten toon gehouden, waarin geen enkele kleur nverheerscht. waardoor een rustig, voornaam, gedistingeerd cachet is verkregen. Voorts telt 't gebouw verschillende kleinere kamers en zaaltjes, vooral op de bovenverdie pingen, waar tevens de kantoren der Ver een icing gelegen zijn. Rondom het Reursgehouw is een borstwe ring aangebracht van Zweedsch Beiensdh en FTarzgramet, waarvan de pilasters, lateijen en beldeedingen van den ingang gepolijst zijn. De ludhtverversehing van het gebouw wordt bereik* door 2 kernen van verhoogden druk waarvan de eene zich zal bevinden in dc groote beurszaal en de andere in de Sociëteit en Restaurant. De7>e centra moeten de omrin gende lokalen voeden. Dit systeem is voor het eerst en met veel succes toegepast in het Stads theater te Neurenberg. In het beursgebouw werd van gemeente wege een transformator-ruimte ingericht waar de stroom van hoogspanning wordt om gezet in een van 220 Volt, om in dien vorm de diverse licht en krachtapparaten der beurs te bedienen. Het enorme stroomverbruik voor lirhtdoeleinden zal iedereen duideüik worden als hij weot, dat er ongeveer 4500 lampen kunnen branden met een gemiddelde licht sterkte van plus minus 75 kaarsen. Alle klokken vam het gebouw, ten getale van dertig, worden gedreven door één klok (moederklok). die zich bevindt in de regelings kamer. De seininrichting voor het nummer bord is gedeeltelijk uit de Gemeentelijike Beurs overgenomen, maar bovendien uitgebreid mei een groot aantal vakken. De namens de N V. Lips' brandkasten en slotenf abri eken te Dordt, maakten de kluis deuren en kluisbewapening met staalpantser en de cylinder-deursloten, verdeeld in groepen over 7 loopers. Verschillende kunstenaars hebben aan on- dcrdeelen van het gebouw hunne medewer king verleend. De openingsrede werd uitgesproken door den heer W.G. Wendclaar, voorzitter van de vereeniging, die win 1878 af, gestreden heeft voor een afgesloten ruimte ten behoeve van den Effectenhandel. In 1003 bereikt thans voor goed bevestigd. Spreker bracht een woord van erkentelijkheid aan de Regenten dezer stad, voor hunne medewerking vóór en tijdens den bouw, een woord van danik aan de toegevoegde leden der Bouwcommissie, die het bestuur bij den bouw steunden en een woord van hulde tot den htouwraeester desi heer Jos. Th. J. Cuypers, voor zijn schepping en allen, |die hc' h'i uifvonT*'Tic Na de openingsrede van den heer W. G. Wcndelaar, werd het woord gevoerd door den heer L. van Ogtrop, die als een der oudste be zoekers een woord van hulde wenschte te brengen aan het bestuur voor hetgeen het met dit gebouw heeft tot stand gebracht. Vervolgens sprak de heer W. Wester man, directeur van de Rotterdamsche Bank* vereeniging, als vertegenwoordiger van de Rotterdamsche Vereeniging van Effectenhan delaren. Spreker noemde het een gelukkig voorteeken dezen nieuwen Mcrcurius-tempel geopend te zien in het jaar, dat een nieuwe provisie-overeenkomst tot stand kwam tus schen de Rotterdamsche Vereeniging van Ef fectenhandelaren en de Amsterdamsche. De Amsterdamsche Vereeniging zal steeds op loyalen steun der Rotterdamsche kunnen rekenen. (Applaus). Ten slotte sprak dr. D. F. Scheurleer, uit 's Gravenhage, namens den Bond van den geld- en effectenhandel in de provincie. Daarop deden de talrijke aanwezigen ter bezichtiging een rondgang door het gebouw. Een monument rered. Jhr. Victoi de Sturrs heeft, teneinde dit monument voor verdwijning te redden, te Maastricht op de publieke veiling het huis aangekocht, dat be kend staat als het „Brabantsche* 'of het ..Spaansche Gouvernement" en het dankt dien naam aan de omstandigheid, dat het tot ver blijf diende van de hertogen van Brabant, als deze te Maastricht vertoefden. Het is een antiek-kostbaar huis en werd het laatst benut door de Zuid-Limburgschc bank. —Ouderdomsrente. De diaconie der Gereformeerde kerk te Rotterdam geeft, te be ginnen met deze week, aan haar bedeelden, die tevens f 2 trekken in gevolge de Invalidi teitswet, 50 minder onderstand. Het Theater „De Vereeniging' failliet. De naamlooze vennootschap Thea ter „De Vereeniging" is door de eerste kamer der Amsterdamsche rechtbank failliet ver klaard. De naamlooze vennootschap exploiteert, be halve het theater, ook de Beurs-Bioscoop in de "Warmoesstraat. T vennootschap zat op zeer zware lasten, voornamelijk door de vele kosten meeslepen de brandweer-bepalingen. Met het oog op den zalennood in Amsterdam moet het plan be staan van het gebouw een vergaderlokaal te maken, waarvoor het zeer goed bruikbaar is. Bakkersstaking. Nader verneemt de Avp., dat, mocht het al niet tot een alge meene bakkersstaking m den Haag komen, hedenochtend er toch groote stagnatie in hel bedrijf is te wachten. De staking der trawl-vis- schers te IJ muiden. Door de directie van de Algemeene Vkscherij-Maatschappij te IJmuiden is aan het personeel de volgende kennisgeving gezonden: „Aangezien, ten gevolge van werkstaking, do Maatschappij op 31 December a.s. haar hoofdbedrijf reeds gedurende ruim twee maanden niet meer zal hebben uitgeoefend ziet zij zich genoodzaakt met ingang van 1 Januari 1914 haar nevercbedrijven stop te zei ten. Al haar thans nog in dienst zijnde zeelie den en andere werknemers kunnen zich dus met ingang van dien datum als uit der vasten dienst der Maatschappij ontslagen beschou wen. Het voor het onderhoud van en het toezicht op de vaartuigen, na dien datum benoodigde personeel zal te zijner tijd in daggeld worden aangenomen. Zaterdag zijn weer vier trawlers, zij het dan ook onvoltallig bemand, naar zee vertrokken. Een vader die zijn zoon ver moor d d e. De arr.-rechtbank te Breda deed gisteren uitspraak in de za~k tegen di°<n 76-jari- gen arbeider M. Lambregts uit Hoeven, be schuldigd in den avond van 10 October aldaar met het oogmerk zijn zoon Johannes opzette lijk van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, een met scherp geladen geweer op hem te hebben af gevuurd op een afstand van omstreeks zes passen, tengevolge waarvan de zoon getrof fen werd in de linker long en in den linker oksel-slagader, wat onmiddellijk den dood door verbloeding veroorzaakt heeft. Beklaagde werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrekking van preventieve hechtenis. Mishandeling met doodelijk gevolg. Voor de rechtbank te 's Graven hage had zich te verantwoorden J. D. H. van D., 28 jaar, mandemoker te Vlijmen, be klaagt dat hij te Leiden in den laten avond van 2 November F. v. d. M. zwaar lichame- rik letsel heeft toegebracht, door hem met een mes te snijden en te steken, waardoor nero verschillende wonden werden toege bracht, waarvan één levensgeviarlijke wond in de borst, met he( gevolg dat v. d. M. aan verbloeding overleed. Het O. M. eischt* twee jaar gevangenis straf. De vergiftiging aan den Ko ninginneweg. De heer P. Harrebomee, inspecteur der politie te Amste. Jam, die voor het onderzoek inzake de vergiftiging aan den Koninginneweg ruim een week te Ween en en te Leipzig vertoefd heeft, is gis terenmorgen na beëedioin-ff van zijen onder zoek in genoemde steden, te Amsterdam te ruggekeerd. Inval. Door bewoners van de Jacob- van der Doesstraat te 's Gravenhage was her haaldelijk bij de politie geklaagd over een huös in die straat, waar ontuchtige handelin gen zonden worden gepleegd. De zedenpolitie heelt dezer dagen in be doelde woning een inval gedaan en geconstar teerd. dat de bewoonster zich schuldig maakr

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2