BINNENLAND. r KOLONIËN. idtzettingcn^ zelfs waar men te doen heeft m# tndlvidueele gevallen, aan de zorgvuldige herziening zijn onderworpen. De goederen van de uitgezette personen worden toever trouwd aan de zorg van de fiscale otprheid. Eene commissie onderzoekt op de piflats zel- de gegrondheid van de klachten.'der Grie ken uit Thraeië. De regeering te Sofia heeft den Bulgaar- echcn gezant in Konstarutinrpel opgedragen, een arbitrageverdrag te o^werteekenen, dat den Rns9ischen generaaJy^olmsen machtigt, te beslissen over het flRchil betreffende de Servisch-Rulgaarsche ifrens bij Radowiste. Majoor Top aids jikow/Wd tot Bulgaarsche vertegenwoordiger /n deze zaak benoemd. Over de Maopdonisch-Bulgaarsche bewe ging wordt uit i9joemaja Vala bericht, dat de uitrusting varyue benden oen hunne indeeling Dog zeer gelukkig is. Gedurende dei oorlog «ij 11 ten gevolge van de vervolgingen, inzon derheid door de Grieken, vele flinke komi- ladji's, /Ook bendenhoofden, omgekomen. Er tnoeteh omstreeks 3000 man ontbreken. De hieuiVe benden kunnen hoogstens i>n Maart tiua werk beginnen. De Grieksche grenslijn wordt bovendien zeer streng bewaakt. Turkije. Konslanlinopel, 29 Dec. De mi nisterraad heeft heden beraadslaagd over het rapport, dat door Djavid Bey is ingediend over de door hun in Berlijn gevoerde onder handelingen en over de nu hangende econo mische en financieele kwestiën. Djavid Bey «al ook in de volgende zitting van den minis terraad tegenwoordig zijn, om de noodige mondelinge ophelderingen te geven. De ministerraad heeft beraadslaagd over 'den gezamenlijken stap van Duitschland en Rusbnd, betreffende de vraag dan in ooste lijk Anatoüë uil te voeren onderhandelingen. De termen zijn vastgesteld van het voor mor gen beloofde antwoord. Men bericht uit goe de bron, dat de ministerraad in beginsel het programma van hervormnigen h eft aange nomen. maar onder eenig voorbehoud. De Italiaansche ambassadeur behandelt met de Porie de vraag der teruggave van 30 mil lioen francs, zijnde het bedrag der uitgaven voor verbeteringswerken in de Twaalf eilan den gedurende de Italiaansche bezetting. Als de Porto de 30 millioen niet kon be talen, zou Italië de concessie verlangen van een spoorweg van Adalia naar Bodroem. Albanië. Over de in Albanië heerschende stemming fijn de berichten tegenstrijdig. Een vriend van Essad Pacha seint aan de Temps uit Grnvosa, dal in Durazzo zijn aangekomen een Ingenieur en de werklieden, die belast zijn met de taak. het paleis in orde te brengen, Waar prins Wilhelm zu Wied verblijf moet houden. Essad Pacha heeft dadelijk de ont ruiming bevolen van het regeeringspaleis, dat tal dienen als voorlooplg verblijf van den prins, en heeft eene commissie benoemd voor de noodige toebereidselen en versieringen. Er wordt bij gevoegd, dat hiermee alle legenden over de aanspraken van Essad Pacha op den troon van Albanië vervallen. In strijd hiermee wordt uit Valona aan 0e Temps geseind, dat daar wordt verzekerd, dat Essad Pacha nu besloten is te breken met de voorloopige regeering en misschien «elfs de partij op te vatten van het Epirotische terzet. De Nederlandsche hoofdofficieren, die be laft zijn met het oprichten en organiseeren van de Albaneesche gendarmerie, zien blijk baar de zaak niet zoo heel ernstig in. Zij heb ben, volgens een bericht van de Temps uit Valona. verklaard, dat zij voldaan zijn over de eerste uitkomsten vn hunnen arbeid. Zij hopen in staat te zijn, als er een opstand mocht voorkomen, daaraan met voldoende middelen het hoofd te bieden. China. Peking, 29 Dec. In Tallfoe (provincie yuruiqnN /ijn den Sen dezer drie regimenten In opstand gekomen. Zij schoten hunne offi cieren dood, plunderden de wapenkamers en eene inrichting van onderwijs, waarbij een leernnr en verscheidene studenten en bur gers gedood werden, en verklaarden zich on afhankelijk in naam van Sunjatsen. In het omringende district oefenden zij een schrikbewind uit. Er werden velen gedood of gewond, maar alle vreemdelingen werden beschermd. Na een dag of veertien werd Talifoe weder genomen door een detachement loyal? troe pen. Eene sterke legerafdeeling is van Yun- oanfoe onderweg om de erde te herstellen. Vereenigde Staten. De voorzitter Adnmson van de commissie van handel van het huis van vertegenwoor digers der Vereenigde Staten, heeft bij het Tongres een voorstel ingediend, dat s'rekt om gedurende de eerste twee jaren na de open stelling van het Panamakanaal de vrijstelling van rechten voor de Ameriknansche schepen, die het kanaal bevaren, voorwaardelijk op te schorten. Men gelooft, dat de heer A'lamson dit heeft gedaan op inspiratie van president Wilson en beschouwt dit als eene aanwijzing, dat nu het congres gereed is met de tariefs herziening cn met de „Currency bill', na de Kerstvacantie de kwestie van dc kanaaltarie- ven aan de orde zal komen, waarbij Engeland opkomt voor behandeling van alle natiën op gelijken voet, op grond van de bestaande ver dragen. Het voorstel-Adamson zou eene ge neigdheid bij de Vercenigde Staten aanduiden van toenadering tot het Engelsche standpunt. In de New-York Herald is eene briefwisse ling opgenomen tusschen den New-Yorkschen financier Perry Belmont en den ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs Mvron Her- rick over een voor Ferdinand de Lesscps te «lichten monument. Onder herinnering aan een door den ambassadeur uitgesproken woord, dat „Frankrijk de architect was van bet Panamakanaal", oppert dc heer Belmont het denkbeeld om voor den „grooten Fransch- man een monument te stichten op een punt van <leu isthmus ten huize van de regeering der Vereenigde Staten. De ambassadeur be tuigt met dit denkbeeld zijne instemming en geeft in overweging aan een der forten, die op den isthmus zullen worden gebouwd, den team te geven fort de Lèsseps. Hij geeft daar mee eene oplossing aan de hand, die den grooten Franschman eer bewust, zonder dat die voor de Vereenigdee Staiten bijzondere kosten meebrengt Mex co Uit Juarez wordt bericht, dat Torreon na een hevigen strijd, waaraan 12,000 man heb ben deelgenomen, weder door de opstandelin gen ge nomen- Hu erta heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij hem, behoudens toestemming van de permanente militaire commissie, het recht wordt verleend al het onroerende nationale vermogen, dat niet voor den openbaren dienst bestemd is, zonder inachtneming van de ge wone veilingsvoorwaarcen, te verkoopen. Dit besluit is geldig, totdat de Kamer in April weder bijeenkomt. Het in de stad Mexico bestaande geheime revolutionaire comité heeft eene circulaire laten uitgaan, waarin gewaarschuwd wordt tegen het sluiten van aankoopen, op grond van dit besluit, omdat zij later niet zouden worden erkend. De staat Mexico bezit in de hoofdstad veel grond, die door zijue ligging waarde heeft. Z uid-Amerika. Berlijn, 2 9 Dec. De onderhandelingen van de republiek Paraguay met de Duitsche regeering over de uitzending van Duitsche instructie-officieren voor haar leger, zijn ten einde gebracht. Acht Duitsche officieren in acticven dienst van verschillende wapenen gaan onder voordeelige voorwaarden als in structeurs naar Paraguay, aanvankelijk met een contract voor drie jaar. Londen, 29 Dec. Reuter heeft heden avond van do .admiraliteit vernomen, dat de kruiser Lancaster den 2Iem in de Mexicaan sdie wateren is aangekomen, naar aanleiding van berichten, dat gewapende Mexicaansche benden de grens overgaan naar Britsch Hon duras. Afdeelingen matrozen en mariniers zijn aan land gezel om hulp te verleenen bij het bewaren van de orde cn toe te zien, dat het Britsche gebied niet voor onwettige doelein den wordt aangewend. Allerlei. Claretie s begrafenis. Zaterdag ochtend heeft te Parijs de teraardebestelling van Jules Claretie's stoffelijk overschot plaals gehad. Het woord werd gevoerd: uit naam der Regecring door minister Viviand, voor de Académie door Brieux, verder door Georges Lecomte, Robert de Fiers, Adolphe Brisson. Mounct-Sully en Paul Strauss. De Comédie Frangaise had verzocht de kos ten voor de begrafenis te mogen dragen, wat door de wedluwe werd toegestaan. Havre, 29 Dec. De arbeid op de kaden is door de daglooners hervat. De diefstal der „Giaconda". Pe- ruggia, de dief van de „Giaconda" die t»u bek eind heeft het schilderij vroeger, doch zon der succes, aan Italiaansche oudbeidkoopers, doch ook aan Pierpont Morgan te hebben aangeboden heeft zijn verzoek tot voorloo pige invrijheidsstelling geweigerd gezien. De Florentijnsche rechtbank zet thans de instructie met kracht voort en men rekent op een betrekkelijk spoedige behandeling in openbare zitting. Het proces tegen den Duitscher priester Schmidt, den moordenaar van Anna Aumül- ler, wier lijk eenigen tijd geleden in de Hud son gevonden is, wordt te New-York voort gezet onder groote belangstelling vooral van de zijde der dames. Niettemin was Woensdag geen enkele vrouwelijke nieuwsgierige op de publieke tribune aanwezig, daar de bizonder- heden, den vorigen dag aan het licht gebracht, zoo v algelijk waren dat twee meisjes op de tribune flauw vielen. Ook heeft een heer te New-York zijn verloving met een dei bezoek sters der "tribune, een dame uit de hoogste kringen, verbroken, daar hij een meisje, dat uit sensatiebegeerte dagelijks naar de meest weerzinwekkende verhooren gaat luisteren, niet waardig acht echtgenoole en moeder te worden. Ook dit heeft nogal indruk gemaakt. Parij s, 29 Dec. Heden morgen om kwart over acht werd op het kantoor van Nessi en Bouthri, rookverdrijvers te Neuilly, een bus, ingepakt als een postpakket, gevonden op de plaats, die gewoonlijk door Bouthri was bezet. Toen een bediende het deksel wilde opnenen. ontplofte de doos. De bediende werd ernstig in het gezicht gewond. De Westm. Gaz. van Zaterdag avond brengt nog eenige bijzonderheden omtrent de brutale roof van een praam vol goederen bij New-York, waarvan een telegram uit Parijs van Zondag melding maakt. Een aantal van deze moderne rivierroovers moeten tegelijk de rivier overgestoken zijn in een sleepboot, welke zij eerst hadden ge stolen en in de duisternis bemachtigden zij toen een groote praam met 10 goederenwa gens van de New-York Central Railroad Cv-, allen geladen met goederen van waarde. Zij sleepten de praam naar het Staten-eiland, nnder een hevigen storm. Op het eiland wer den alle goederen overgeladen op een sleep boot en men liet toen de praam maar verder drijven. Door den storm dreef de zware leege bak tegen verschillende kleine vaartui gen aan en veroorzaakte aanzienlijke schade. Daarna keerden do dieven naar Hoboken te rug, laadden daar de goederen weer uit en verdwenen, niet echter dan na de verlaten sleepboot met vollen stoom de rivier af te hebben gestuurd. Er zijn vier personen in hechtenis genomen in verhand met deze geschiedenis doch van de gestolen goederen is geen .spoor gevon den. Charlottenfour-, 29 Dec. Heden nacht is de directeur van de chemisch^ fabriek voorheen Schering, dr. Bauer, in zijne wo ning. Neue Kantsrasse no. 39, van de vierde verdieping me. de lift ^-aar beneden gevallen en in den kelder terecht gekomen. Hii werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht, waar hij heden morgen fs overleden. Een inwoner van Lautern (Bohemen). Riamer genaamd, en vader van 14 kinderen, trok een prijs van 75 000 mark (45 000 gld.) uit de loterij. Uit blijdschap verloor de man zijn verstand en verbrandde 45.000 mark in papieren geld. De ongelukkige is naar een krankzinnigengesticht gebracht In geheel W. Duitschland heeft het den dafl vóór KerstmU ueducht flesnoeuwd. Te Koblenz, Keulen, Essen, kwamen vele treinen door den sneeuwval met aanzienlijke vertra ging aan; op verschillende kleinere lijnen moest het verkeer zelfs stop gezet worden. In den Eifel, Hunsrück, en in het Moezel-dal lag de sneeuw voeten hoog. In het boven-Saardal had het de laatste dagen zoo sterk gevroren, dat de scheepvaart op het Saar-kanaal ge stremd is. Saratow, 29 Dec, Na een sneeuwstorm In den omtrek, die 24 uren duurde., zijai tien van de jaarmarkt huiswaarts koerende boeren bevroren gevonden. Twintig boeren wordeD nog vermist Moskou, 29 Dec. Bij het station Cze- kine van den spoorweg MoskouKoersk zijn zeven personen in een sneeuwstorm omgeko men. San Sebastian, 29 Dec. De brand van den schouwburg en het circus was om 9 uur heden morgen bedwongen. Er is niemand om gekomen. Drie brandwachts en een politie agent ziin licht gewond. Het gebouw is ge heel vernield. Montreal. 29 Dec. Heden namiddag is er brand uitgebroken. Daar de toevoer van water in gebreke bleef, was het niet mogelijk het voor de blussching benoodigde water te krijgen. Door middel van een slang, werd eene geringe hoeveelheid verkregen uit de op drie mijlen afstand loopende Sint-Laurens- rivier. Vele gezinnen zijn van onderdak be roofd. De schade bedraagt een millioen dol lars. Oost-Vndië. Besmetverklaring opgeheven. Uit Bataria seint men: De besmetverklaring wegens het heerschen van cholera van Batavia en Tandjong Priok is opgeheven. H. Colijn. Het Bat. Ilbld. van 3 December meldt: Met het stoomschip „Maetsuijker is heden morgen van de "Westkust van Sumatra aan gekomen de heer H. Colijn, oud-minister van oorlog. Zooals men weet, kwam de heer Co lijn via Chdna naar Indië en verbleef hij eenigen tijd te Medan bij zijn broeder. Van Med.an ging de heer Colijn naar de West kust Ter verwelkoming van den heer Colijn was een groot gezelschap te Tandjong Priolc aanwezig. De gouverneur-generaal had een adjudant gezonden; verder zag men tal van autoriteiten, die den heer Colijn nog van zijn \roegere werkzaamheid hier in Indië kennen. Naar men ons mededeelde, zal de heer Co lijn eenigen tijd de gast zijn van den gou- verncur-rencraal te Buitenzorg. Kameroverzicht. Eemte Kamer. Vergadering van Maandag 29 December. Geopend fe een uur 55. Voorzitter J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye. De heeren Prof. van Swaay en mr. van „an- sdhot, gekozen tot lid der Kamer respectie velijk voor Zuid-Holland en Noord-Brabant, werden In deze vergadering als leden der Kamer geïnstalleerd, na het afleggen der ge vorderde eeden, waarna aan de orde was het trekken der afdeelingen. De Kamer begaf zich daarna in de afdee lingen ter verkiezing van voorzitters en on dervoorzitters. terwijl de vergadering werd verdaagd tot morgen ochtend 11 uur. RaHchfM. Aan de Staatscourant van Zondag 23 en Maandag 29 December ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten banoerad tot plaatsvervangend griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te 's-Gravenhage, mr. W. J. Hofdijk, advocaat en procureur aldaar opnieuw benoemdtot schooloDziener in het arrond. Geldermalsen, jhr. mr. J. B. D. Tulleken te Nijmegentot schoolopziener in het arrond. Gouda, J. Postma. te 's-Gravenhage goedgekeurd, dat P. Verhagen, burgemeester van de gemeente Woudrichem, is benoemd tot waarnemend secretaris dier gemeente goedgekeurd, dat aan C. F. Jas, burgemeester der gemeente Nieuwe Schans, op zijn verzoek, met ïngan gvan 1 Jan. a. s., eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente met ingang van 1 Jan. a. s., opnieuw voor den tijd van één jaar benoemd tot keurmeester bij de Centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, E. J. Niermans, en tot keurmees ter-technoloog A. ten Bruggencote, beiden thans tijdelijk als zoodanig werkzaam benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officer van gezondheid der 2de klasse, de heeren W. van Heyningen en G. A. Kalverkamp, beiden arts op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag- verleend, met ingang van 1 Jan. a. s., aan den assistent bij de directie van de Rijkspostspaar bank C. F. van Nifterik op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking, met ingang van 1 Jan. a. s., aan den tijdelijken districts-geoloog bii de Rijks opsporing van delfstoffen dr. W. C. Klein toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan J. Beere, wijnkoopersknecht bij de firma P. J. F. Beccari en Zoon, te Haarlem. als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. Koolhaas Revers, 2e-luit. der infanterie, te Gouda, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de Oosthaven aldaar, op 3 Juli 1913 M. C. Rietveld, wachtmeester le klasse van het 2e regt. veldartillerie, wegens het met levens gevaar tot staan brengen van een hollend re- montepaard bij de Alexander kazerne te 's-Gra venhage, op 15 Aug. 1913, onder zoodanige om standigheden, dat daardoor menschen uit on middellijk levensgevaar zijn gered j H. M. de Vreede, milicien-huzaar van het 4e zegt. huzaren, wegens de door hem me* leven»* gevaar verrichte redding van een knaap uit de Berkel te Zutphen, op 8 Juni 1913 G. C. Veer, bewenrder van 's Rijks werf te Willemsoord, wegens de door hem met levens gevaar verrichte redding van een kind uit de Binnenhaven te Helder, op 20 Aug. 1913 W. T. H. Meijer, matroos bij het loodswezen fn het 3e district, thans te LJmuiden, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een knaapje uit de Buitenhaven te Helder, op 1 Aug. 1913: G Brandt, schippersknecht te Moerdijk (ge meente Klundert), wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenke ling uit de Buitenhaven te Roodevaart, in die gemeente, op 3 October 1913 P. Dorreboom, agent van politie te Amster dam. wegens do door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de Buitensingelgracht aldaar, op 25 Aug. 1913 P. Hommerson, te Heemstede, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een knaapje uit de Leidschevaart aldaar, op 20 Sept. 1913: W. D. van Jaaren, los werkman, te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van eene drenkelinge uit het water van hot LT aldaar op 15 Febr. 1911 G. D. F. Vliers, fabrieksrvozichter, te Maas tricht, wegens het met levensgevaar tot staan brengen van een hol'end paard met becnamvng op den Statensingel aldaar, op 7 Juli 1913, onder zoodanige omstard:«*heden, dat daardoor men schen uit onmidde!l"k levensgevaar zim gered B. N. Reinders, huidenzouter, te Maastricht, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit de Zuid-Willemsvaart aldaar, op 17 Juni 1913; bevorderd tot adnmct-commies bij 's Rijks werven, met ingang van 1 Jan. a. s., de klerk bij 's Riiks werven, geplaatst te Willemsoord, J. J. Cohen benoemd bij het reservepersoneel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-of Kei er van gezondheid der 2e klasse, de heer P. G. Rïnsema, arts met ingang van 1 Maart 1914, voor den tijd van 5 jetu verlof verleend, met stilstand van jaarwedde, aan den ingemeur van den Rijks waterstaat der 1ste klasse E. van Konijnenburg, te Maastricht. De Staatscourant van Dinsdag 50 De cember bevat oa. de volgende Kooi. besluiten: overgeplaatst de gezantschapsraad te Wee- nen mr. "W. A. Royaards naar het gezantschap voor Turkije en Bulgarije, ter standplaats Sofia; benoemd tot burgemeester van Drongelen en Meeuwen D. F. Brune: benoemd tot assistent aan het Centraal La boratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht de artsen C. J. van Putten en Dr. H. J. M. Plantenga en de apotheker M. Wage- naar, allen te Utrecht; benoemd aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer tot onderwijzer In de houtbewerking S. Veenstra en in de metaalbewerking J. L. Lutgensdorf, beiden thans tijdelijk. Gisterennamiddj^ werd door Hare Majes teit de Koningin ten pal ei ze Noordeinde de eerste groep van heeren uit de provincie Zuid- Holland ontvangen, welke zich bewegen op het gebied der verschillende takken va*- volks bestaan en wel de hec^n: F. H. van Malscn, fabrikant van houtwer ken te 's Gravenhage, H. F. Boersma, bouwkundige en bouwon dernemer te 's Gravenhage, H. M. Velders, warmoezier en vruchten- kweeker te Scheveningen, B. J. M. Haitink, directeur der Koninklijke Nederlandsche grofsmederij te Leiden, J. J. M. Eras, directeur van Lip's slotenfa- bri^k te Dordrecht. 7. Stans Sr., scheepsbouwmeester te Hen- drik-Ido Ambacht. L. M. Pauwels, voorzitter der vereeniging "Westland te Poeldijk, N. Parlevliet, reeder te Katwijk aan Zee. In de zaal waarin deze heeren door H. M. werden ontvangen, s een theebuff'aan gericht. De Koningin Met gisteren door Haar Groot meester aan den Rumeenschen gezant Hr. Ms. gelukwenschen overbrengen met den 70en ver jaardag der Koningin van Pumenië. Z. M. II. de Prins leidde gisteren aks voor zitter de vergadering van b?t bestuur der Ver eeniging Het Oranje Kruis, welke zich uit sluitend bezig hield met inwendige bestuurs aangelegenheden en dientengevolge niet open baar was. De Koningin en Prins zullen Nieuwjaars dag een ontvangst van gelukwensching hou den voor de hofhouding, de voorzitter der Kamer, de Ministers enz. - De Prins zal Zaterdag aanzitten bij een maaltijd door den directeur van het kabinet der Koningin autoriteiten aan te bieden. 70e verjaardag Carmen Syi- va. Ter gelegenheid van haar 70sten dag der koningin van Rumenië was gisteren aan de woning van den Rumeenschen Gezant te 's Gravenhage de vlag van :ijn rijk ont plooid. Het comité voor de huldiging van Carmen Sylva werd gisteren middag door den gezant ontvangen en aan de leden van het comité werd de eerewiin aangeboden. CarmenSylva's 70e verjaardag Bij de receptie door den Rumeenschen gezant te Den Haag, gisterenmiddag gegeven aan de de leden van het comité dat zich gevormd had voor de "huldiging vam Carmen Sylva. heeft de gezant een dronk gewijd aan H. M. de Koningin, een nicht van de jarige Rumeen- sche vorstin. Door leden van het comité werd de gezondheid gedronken van de Koningin van Rumenië. "Verschillende leden van het corps diplomatique en politieke persoonlijik- reden deden door afgifte van hun naamkaartje aan het gezantschap, van hun belangstelling blijken. Blijkens berichten van Hr. Ms. gezant te "Washington en den Amerikaanschen ge zant te 's Gravenhage is op 22 December j.l. door de Amerikaansche regeering een verbod uitgevaardigd van invoer van aardappelen af komstig o.m. van het geheele vasteland van Europa. Het verbod is van kracht geworden op 24 December, me* dien verstande, dat aard^>- pelen, die, blijkens consulaire facturen, op of vóór 23 December zijn verscheept, tot en "me* 15 Januari 1914 zullen worden toegelaten. - Een Franschman in Indië ge- ar r e s t e e r d. In de zaak van den te Medan gevangen gezetten Franschen planter, be schuldigd van koelie-mishandeling, heeft de regeering op het verzoek van Frankrijk om invrijheidsstelling tegen borgtocht geant woord, dat de Indische wetten die vrijlating niet kennen. Generaal B. R. F. van Vlijmen, lid van de Tweede Kamer, heeft naar De Tijd herinnert gisteren den dag herdacht, waarop hij voor 50 jaar werd benoemd tot officier bij het leger. De burgemeester van Zaan dam. De gemeenteraad van Zaandam hield Maandag zijn laatste vergadering in dit jaar. Deze was tevens de laatste, welke gepresi deerd zou worden door den huidigen burge meester jhr. mr. C. A. Elias. Aan «het eind der vergadering spraken hem achtereenvolgens tor de heeren Donia, Kamphuys en Duys, wethouders, welke laatste jhr. Ellas in het bizonder huldigde als onpartijdig voorzitter, en Baas, Prins en Brinkman, raadsleden. Allen roemden zijn begaafdheden zijn werk en wilskracht en uitten de beste wenschen voor de toekomst van den burgemeester en zijn gezin. De burgemeester dankte voor de welwillende woorden en sloot met een wensch voor den bloei van Zaandam. Spreker zag de toekomst voor Zaandam niet donker in, al verkeert zij thans in een financieele koorts. Spreker vertrouwde, dat de raad middelen zou vinden om de gemeen te van die ziekte te verlossen en eindigde met Zaandam en den raadsleden het beste toe te wenschen. (Applaus) Voorts heeft Maandag de burgemeester alle ambtenaren in de gelegenheid gesteld, af scheid van hem te nemen. Allereerst maakten hun opwachting zij. die ten gemeentehuize in hoogcre of lagere rang werkzaam ziin. Een hoofdambtenaar ter secretarie sprak den sdheidenden burgemeester op zeer waardee- rende wiizc toe en bood hem namens allen een bluvend souvenir aan. Daarna kwamen de vertegenwoordigers der gemeentebedrijven: ook zij deden hun eferbeid vergezeld gaan van een aandenken Hetzelfde deed ook de vereeniging van hoofdambtenaren welker woordvoerder de gpmeente-secretaris was. Daarna kwamen nog tal van gemeente ambtenaren alsmede commisrips. o a. de Ka mer van Koophandel, de commissie van toe zicht op bet middelbaar en lager onderwijs, alerted» eenige particulieren hun opwachting maken. pester dankte allen recht har- fplïïk voor de hem toegesproken woorden en aanvaardde zeer gaarne de aangeboden sou venirs. Voor den dienst in Ned -Indië ziin be stemd om te worden benoemd tot rerhterliik ambtenaar de heeren mr. Andree Viltens te *s Gravenhage: tot onderwijzer der 3de klas se bii het onenbaar Fvroneesch lager onder- wiis L. de Hoop te Gïekerk. Voorts riin bestemd om fe worden aange steld tot Furopeesch detaehements-comman- dant bij de gewanende politie in Ned -Tndiê de heeren H. J Nïeuwenhuvs te Hengelo (O.) .T. Lemstra 1e Rotterdam W Prins te Zaan dam. "W. A. Hevhlom te Rotterdam. G. .T Bos te Rotterdam, de Europeesche onderofficier- administrateur der 1e klasse bii de gewapen de poMtie in Ned -Indië G. Vogel te Rotter dam. D r. "W. C. Klein. Aan den districts geoloog dr. "W. C Klein te Heerlen, is gelijk de Staatscourant meldde op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. Naar de N. R Ct. ver neemt is dit een gevolg van dc benoeming vnn den heer Klein tot geoloog bij de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij. Voor de Riïksopsporing van Delfstoffen schrijft het blad verder is dit een gevoelig verlies, daar zijn opvolger natuurlijk geruimen tijd noodig zal hebben om zich geheel in de geo logie van ons miindistriot in te werken. Dr. Klein was tevens privaat-docent aan de Technische Hoogeschool te Aken, waar hij hvdrologie en carboongeologie doceerde. Hij was bestuurslid van het Belgische geologische genootschap te Luik en bibliothecaris van höt Natuurhistorisch Genootschap in Lim burg. Over de geologie dezer provincie heeft bij in de laatste zeven jaren tal van verhan- Iirgen gepubliceerd en vele excursies zijn daar onder zijn leiding gehouden. Koloniale tentoonstelling Semarang. Tot directeur-generaal der Ko loniale tentonstclling Semarang 1914 is de heer A. Mollinger, oud-ndministrateur van de Ned -Inch Spoorweg Mij lijn Batavia—Bui tenzorg, tot 15 Januari nog verblijf houden de te 's Gravenhage Tot bode van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingaande 1 Januari, is be noemd G. Biesbroek. Onder groot belangstellingsbetoon is gis teren dp zoon vam minister Cort van dor lin den. die bij (het spoorwegooigeval in he* noorden het leven verloor, op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot werd op de be graafplaats opgewacht door tal va<n personen uit parlementaire en andere kringen, in de eerste plaats door de ambtgenooten van den zwaar getroffen vader, de ministers Treub, Loudon, Bertling, Rab«onnot, Lcly, Plevte en Bosboom, terwijl minister Ort zich in den stoet bevond, waarin ook werden opgemerkt mr. Geertsema, commissaris der .-oningin in Groningen; de heer Tjarda van Starkenborch Starkhouwer, zoon van dem burgemeester van Groningen en vriend van den overledene. Verder waren op de begraafplaats aanwe zig de voorzitter van de Tweede Kamer mr. Goeman Bongesius, de leden van de Tweede Kamer De Meester, Van Doorn, Van Vollen- hoven, Hugenholtz, Knobel, Duymaer van Twist, en de leden van de Eerste Kam ei Hovy, Ragout (oud-minister van Waterstaaf In het vorig Kabinet), Ferf, Tjarda van Star* kenborch (burgemeester van Groningen)! voorts zag men onder de aanwezigen bijna

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2