KOLONIËN. HBINNEM7ANDT penboirw door een ander te vervangen. Dit Voorstel werd aangenomen. Het huis Arm strong heeft voor eigen rekening over den Verkoop van de Rio de Janeiro onderhandeld. De nieuwe minister van oorlog, die door tWjne gelijktijdige bevordering tot brigade-ge- bera&l den rang yan pacha heeft verworven, Itoodat hij voortaan zal genoemd worden En- ver Pacha, is nog slechts 35 jaren oud. Offi cieus wordt medegedeeld, dat hem voor den veldtocht in Tripoli drie jaren en eveneens Voor den Balkanoorlog drie jaren zijn toege rekend. De person van den nieuwen minister is om- |even door iets van de romantiek van het oude Oostersche leven, dat zijn poëtische uit- "trukking gevonden heeft in de sprookjes van duizend en één nacht. Als jong officier gaf M den stoot tot de uitbarsting van de Jong- Turtosche revolutie. Met Mahmoed Chefket on dernam hij in 1909 den vermaarden tocht van de troepen van Saloniki naar Konstantinopel Bij het uitbreken van den oorlog om Tripoli, begal hij zich van Berlijn uit in alle stilte Over de Egyptische grens naar Tripoli en organiseerde daar met veel talervt en wils kracht het verzet van de Arabieren tegen Ita liê. Toen de toestand in het vaderland moeie- lijker werd, verliet hij Tripoli wederom op heimelijke wijze, vluchtende voor de Arabie ren, die hem niet wilden laten gaan Hij trouwt met eene bloedverwante vam den Sultan. In den eersten Balkanoorlog is bij vooraan tegen den vijand; in den tweeden Balkanoorlog is hij de ziel van den voorwaart- tohen marsrh tegen de terugwijkende Bulga ren en trekt aan hét hoofil van de Turksclve tooepe-n het herwonnen Adrianopel binnen. In de laatste weken heeft Enver ziek gele gen aan eene blindedarm-ontsteking. Er was baast bij de ope^lie, -waarom die niet in Ber lijn, maar in Konstantinopel werd verricht En nu is hij. pas als hersteld uit het hospitaal ontslagen, onder bevordering tot generaal op getreden als minister van oorlog. Asn den Qalkan. Het antwoord, dat de ambassadeurs aan de Briebond-mogendheden te Londen bij het Fo reign Office hebben ingediend op de Engel- Zche nota betreffende de zuidgrens van Al banië en de eilanden in de Egeïsche zee komt overeen met hetgeen de Romeinsche Tribuna daarvan heeft bericht. De drie mogendheden aanvaarden de verlenging, van 18 December tot 18 Januari ,voor den termijn die aan Grie kenland is toegestaan voor de onLruiming van het als Albaneesch erkende gebied; maar *ij stelt voor aan Griekenland waarborgen te vragen betreffende deze ontruiming en leg gen, tot verklaring van dit verzoek, nadruk op de urgentie van de ontruiming. Zij voegen hieraan toe, dat zij ter bekwamer tijd hun antwoord ten aanzien van de eilanden in de Egeïsche zee kenbaar zullen maken en ver klaren zich bereid in den besten geest de •Vertoogen waarmee de Griekschc regeering lich tot Europa mocht willen richten betref fende dezo eilanden, te overwegen. Eene medcdeeling van Reuter houdt in, dat er elle reden bestaat om te denken, dat de zes groote mogendheden er toe zullen ko toen, zich te verstaan over de dubbele kwes ties van Albanië en de Egeïsche eilanden. De correspondent van de Petit Parisien te Constantinopel is minder optimistisch; hij Schrijft: Wat het toekomstige lot van de Twaalf- ïllanden betreft zal de driebond zich er tegen terzetten dat de daartoe bchoorende eilan- flen aan Griekenland worden gegeven. Hij «al ook zich er tegen verzetten, dat aan die eilanden een autonomie worde verleend, die er op zou neerkomen, dat zij langzaam wor den gehelleniseerd. Ten aanzien van de door Griekenland bezette eilanden zal de driebond antwoorden, dat zij samengaat met Engeland Wat de teruggave van Tenebos en Imbros aan Turkije betreft. Dezelfde overeenstemming bestaat over de inlijving bij Griekenland en Kreta en van alle andere, in den loop van den Grieksch-Turkschen oorlog bezette ciLuden behalve Chios en Mytilene. ut deze -»c cilan den betreft, kiest de driebond de partij vnn Turkije en zal er voor opkomen dat zij Turkseh blijven tot beveiliging van Aziatisch Turkije. Aan desn anderen kant is het bekend, dat de mogendheden van de Triple-Entento er >oor zij, deze twee eilanden aan Griekenland loc te kennen. Het is dus te voorzien, dat «hier lYer een diplomatisch conflict zal ontstaan. Allerlei. Wanneer er in Fransch Gujana een ga leiboef ontsnapt is, trekt „kapitein" Apatu, zooals hij 't liefst genoemd wordt, op jacht- Een paar groote laarzen aan twee buksen bij zich, springt hij te paard en snelt het bosch in. Gewoonlijk brengt deze „menschenjager" (zooals de Europeanen hem noemen) den vluchteling bij den directeur van het bagno terug. Deze, voor de Franschen buitengewoon verdienstelijk man, die de bijzonderheid heeft twintig vrouwen en tachtig kinderen te bezit ten, is tot ridder van het legioen van eer be noemd. Harry Fragson, de variété-artist die te parijs door zijn vader werd doodgeschoten, Iaat een vermogen na van 80.000 pond. Bo vendien was zijn leven, ten bate van zijn va der, voor 12.000 pond verzekerd, In het ge heel ontvangen zijn erfgenamen dus 92.000 9ond, of meer dan een millioen gulden. Te Salmünster is een gymnasiast op Oudejaarsavond plotseling krankzinnig ge worden. Hij tro«k een revolver uit zijn zak en begon op zijn familieleden te schieten. Zijn moeder werd door het eerste schot in het hoofd getroffen en is zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd.Door den tweeden ko- e lwerd een tante van den waanzinnige ge- wetst Zijn broer wilde hem de revolver af nemen, doch kreeg een schampschot langs den hals. De jongen vervolgde toen zijn zus- Ier die gelend de straat op liep en wist te ont vluchten. De gymnasiast rencfla luid schreeu wend door de straten; eindelijk liep hij een kerk binnen, waar hij gearresteerd kon wor den. Te Coro, in Venezuela, speelde zich een 'drama af, dat aan twee generaals, die zich onder het bestuur van Castro zekeren naam Imaakten, het leven kostte. Generaal Arbina Jiracht onder nog niet opgehelderde omsta n- jfcuzheden generaal Lazaro Gonzales om bet leven. De vrouw van het elachtotflter, gehol pen door een vriend, spoorde den moorde naar op en doodde ook hem. In de zoogenaamde „Wonder Zoo", een deel van Hagenbeok's bekende menagerie in Olympia te Londen, heersdht groote versla genheid. De directie betreurt het verlies van twee waardevolle circuspaarden. die plotse ling kort na elkander stierven. Ectn daarvan is do fraaie schimmel Siglavï Alda II, waar voor de schoolrijdster Bapthsta Scheider f 12000 hee*t te hebben betaald. De ontboden veearts meent, dat men hier met een vergifti- gingsgeval te doen heeft. Twee paarden, die ziek geworden zijn, hoopt men nog in het le ven te honden, 't Personeel lijdt ook groote schade doordat' 2 honden, toebehoorend aan clowns en die voor verschillende kunsten afgericht waren, eveneens gestorven zijn. Men heeft een vreemd 60ort poeder in een der stallen gevonden en dit tot onderzoek naar een chemisch laboratorium gezonden. Dc di recteur van het circus verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Daily Mali' dat een ingesteld onderzoek tot geen enkel resul taat had geleid. In China heeft de beul een druk leven. In de provincie Satsjoean zijn in 1913 niet min der dan 24000 menschen terechtgesteld. Voor het meerendeel waren de ter dood ge- brachten» roovers. Men gelooft dat de waar achtige cijfers dit officieele getal nog over treffen. Men schrijft dit groote aantal execu ties toe aa-n het misbruik, dat van opium ge maakt wordt en aan de overbevolking. Boven dien is men in China royaal met veroordee lingen ter dood voor kleine vergrijpen. P a r ij s, 5 Jan. Tengevolge van eene in storting die gisteren plaats had bij het werk \an de Metropolitain spoorweg op de hoek der straten St. Dominique en Constantine zijn vier werklieden bedolven. Tot dusver zijn drie lijken to voorschijn gebracht. Parijs, 5 Jan. "Van de slachtoffers der instorting, die is voorgekomen op de Metro politain, is het zesde lijk te voorschijn gehaald Brussel, 5 Jan. Een ernstig ongeval is heden morgen voorgekomen in Watermael, waar een in aanbouw zijnd huis, dat op het punt stond onder dak te worden gebracht, is ingestort De werklieden, die in het huis aan het werk waren, werden meegesleept. Een bevindt zich onder de puinhoop en, vier zijn gewond, de zes anderen kwamen met den schrik vrij. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De aannemer van het ingestorte huis bevond zich op he«t werk, toen het ongeval geschied de; hij werd te voorschijn gehaald met een schedelbreuk en ernstige inwendige kneuzin gen, die voor zijn leven doen vreezen. .Mie ge wonden zijn naar het hospitaal vervoerd. Van den onder het puin bedolven werkman ge looft men, dat hij op slag gedood is. Men zal twee dagen moeten werken vóórdat men hem kan bereiken. Twee andere huizen, die op instorten staan, zullen met spoed gesloopt worden ora nieuwe ongelukken te voorkomen. Er zijn soldaten ontboden om bij het ongeluk te helpen. Op vreemdsoortige wijze kwam de ar beider Gerard van Malen, een Nederlander, in de fabriek der firma ICrupp, te Essen, om het leven. In een riool was de gasleiding defect geworden, zoo dat zich daarin en in de daar mede in verbinding staande beerput gassen hadden opgehoopt. Een werkman van de gas fabriek, met de herstelling belast, had de on voorzichtigheid, zich met een licht in het riool te begeven, waarbij het gas ontplofte en hij werd gedood. Van Malen bevond zich op een der privaten boven bedoelde beerput en kreeg zulke hevige brandwonden over het geheele lichaam, dat hij spoedig aan de gevolgen over leed. Nog 'n drietal andere arbeiders, dat zich op de privaten beyond, kreeg ernstige brand wonden. Naar een te Odessa Ingekomen telegram ls het Turksche stoomschip „Lemie" in de Adriatische Zee gezonken. De bemanning be staande uit 45 personen verdronk. Volgens van de Faroër ingekomen be richten zijn in den laatsten tijd 43 booten ver gaan. 31 schepelingen kwamen om het leven, die 13 weduwen en 43 kinderen achter laten. De schipperij van geheel Seard is omgekomen, zoodat het eiland Kano van mannelijke be volking beroofd is De bewoners van de Fa roër zijn bezig "cld in te zamelen. Het Dcen- sche koningsnaar zond 500 kronen. 5 t a v a in g e r, 5 Jan. De Noorweegsche stoomboot Espana, van Stettin naar Bergen bestemd, is onderweg gezonken. Acht man van de bemanning zijn verdronken. New-York, 5 Jan. Een draadloos tele gram van de Duitsclie stoomboot Bavaria, bij—Nantucket, bericht, dat de tankstoom boot Oklahoma, gedeeltelijk met water ge vuld, hulpeloos drijvende gevonden werd. De kapitein heeft den kapitein en verscheidene officieren en matrozen aan boord genomen; 28 man van de bemanning moeten zijn omge komen. 6 J a n. De laatste draadloozo telegrammen melden, dat 32 personen worden vermist van de bemanning van dc Oklahoma. Pesigevallen op Java. Regeeringstelegram betreffende pestge- vallen op Java gedurende 17 tot en met 30 December: Afdecling Malang 321 nieuwe pestgevallen, 305 dooden. Kediri 17 nieuwe gevauen, 16 dooden. Madioen 26 nieuwe gevallen, 22 dooden. Toeloengagoeng 5 en Soerabaja 13 doode- lijke gevallen. Paree 73 nieuwe gevallen, 63 dooden. Magetan 7 nieuwe gevallen, 6 dooden. Berbek 7 nieuwe gevallen. 5 dooden. Bangel 2 nieuwe gevallen, 1 doode. Grisee 1 geval. In de vorige periode: Madioen nog 2 doo- delüke eevallen en Ngawi nog 1. De Staatscourant van Dinsdag 6 Januari bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde F. L. Li erna erts, notaris te Merkelbeek; benoemd tot directeur van het postkantoor te Den Helder P. de Roock, thans hoofdcom mies der posterijen; tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Leerdam AL P. J. Snijders, thans directeur van hel postkan toor te IJsselmonde; op verzoek eervol ontslagen, met pensioeu wegens physieke ongeschiktheid Tj. Bijkerk, laatstelijk opzichter le klasse bij den "Water staat en '8 lands Burgerlijke Openbare Wer ken 4n Ned.-Indië en B. Brugsma. laatstelijk administrateur 2o klasse bij het gouverne- montspandhuis te Temanggoeng. benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van beroep (ongevallenverzekering) te Leeuwarden, mr. E. D. H. Schutter, advocaat en procureur aldaar eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Hoorn, aan jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, wegens zijne be noeming tot burgemeester der gemeente Deven ter. Koningin, Koningin-Moeder en Prins woonden Zondagvoormiddag de godsdienst oefening bij in de Wilhelminakerk te 's Gra- venhage, onder gehoor van ds Weiter. H. Af. de Koningin ontving gisteren och tend den heer Pleyte, minister van koloniën, in conferentie. Nader wordt nog bericht dat H. Af. de Konnigin, na. in afscheidsaudiëntie te hebben ontvangen den tijdelijken Chineeschen gezant te 's Gravenhage, den heer Suulchou Wei, die naar China terug keert, audiëntie heeft ver leend aan «ien heer Kinijer T. T. Wang Lega- tieraad aan het Chineesche gezantschap te Berlijn ,die benoemd is tot zaakgelastigde van China te 's Gravenhage tot aan de aankomst uit Peking van den nieuwen Chineeschen ge zant Tang-Tsac-Fou. De heer Kiniger T. T. Wang, die een tien tal jaren le Berlijn heeft doorgebracht, was van 1902 tot 1906 gezantschapssecretaris van China voor Nederland en Doiitschland, met standplaats Berlijn. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 8en Januari eerstkomende niet plaats hebben. Alinister Treub vertrok gisteren met een Verlof van 14 dagen naar het buitenland. De audiëntie yan den minister zal mitsdien Woensdag a.s. niet plaats hebben. -Bouw van een nieuw gemeen teziekenhuis te Amsterdam. De raadsleden Nuyens, Bellaar Spruyt en Abrahams hebben een nota aan den Raad ge zonden inzake he»t voorstel van B. en W. tot bouw van een derde ziekenhuis te Amster dam. Zij achten dat plan zeer kostbaar en bo vendien onpraclisc'/, omdat het hooger onder wijs daardoor gedecentraliseerd wordt tot verschillende gebouwen. Resume erende komen zij lot de volgende conclusie: lo. het voorstel van B. en W. tot bouw van een nieuw gemeenteziekenhuis ïs niet aannemelijk, omdat zij geen zekerheid geeft, dat èn de belangen van armenzorg èn de be langen van het hooger onderwijs in de ge neeskunde, door uitvoering van het daarin opgenomen plan, spoedig tot hun recht zullen komen; 2. de uitbreiding van bet Wilhelmlna-gast- huis tot academisch ziekenhuis is technisch uitvoerbaar, wanneer beslag gelegd wordt op het speelterrein en het „Toevlucht voor On- behuisden", en voldoet aan alle eischen, die de faculteit (de aangewezen autoriteit) voor het hooger onderwijs stelt en ooit aan de eischen van armenzorg. Er komen immers 550 bedden bij; 3. dat ziekenhuis komt veel sneller tot sitand dan de nieuwbouw in het uitbreidingsplan- Zuid en geeft de zekerheid, dat het hooger onderwijs in ééne richting gecentraliseerd wordt en de zieken spoediger gelegenheid tot opneming vinden; 4. de financieele voordeden voor de ge meente ku/nnen door de onzekere gegevens van B. en W. niet juist berekend worden, maar zullen ongetwijfeld zeer groot zijn; 5. de exploitatie van het verbouwde Wil- helmina-gasthuis is enorm veel goedkooper dan die van het "Wilhelmina-Gasthuïs plus het nieuwe derde ziekenhuis. De burgemeester-vacature te Zaandam. Naar De Tijd uit goede bron verneemt, zal de heer K. ter Laan geen burge meester van Zaandam worden. De oorzaak hiervan men weet, dat deze socialistische heer ernstig in aanmerking kwam moet hierin gelegen zijn, dat de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. Van Leeuwen, onoverkomelijk bezwaar had tegen *t propagandistisch karakter van dezen solli citant. Gevraagd of hij na eventueele benoe ming dit karakter zou afleggen, heeft de heer Ter Laan zich volle vrijheid gereserveerd, weshalve de heer Commissaris hem raot kon aanbevelen. De regeering heeft nog niet be slist, maar zal zich waarschijnlijk wel aan d© officieele adviezen houden. Bil de gisteren te Rotterdam gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeen teraad, ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den heer T van Rossem, die in 1917 moest aftreden en het bedanken van den heer N. Verkerk, die in 1919 moest aftreden, zijn candidaat gesteld voor de vacature-Van Rossem: Th. P. Löhnis (v.-L), If. J. Kruidenier Hzn. (chr.-hist). J. H. Voet, (S. D. A P.) en P. Koeten (S. D. P.) en voor de vacature-Verkerk: A. Robertson W.Azn. (v.-l.), P. G. Buskens (r.-k.), Joh. Brau- tigam (S. D. A P.) en \Y, v. Ravesteijn (S D P) Hoogere Krij.gsschool. De mi nister van Oorlog brengt, in verband met het bepaalde bij art. 6 der wet van 21 Juli 1890 (Staatsblad no. 126), tot regeliDg van het militair onderwijs bij de landmacht, enz., ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar voor toelating tot de Hoogere Krijgsschool worden opengesteld: voor (het leger hier te lande 14 plaatsen, er voor dat in Ned.-Indië 13 plaatsen; welke plaatsen als volgt worden verdeeld: A. Leger hier te lande: a. Krijgskundige studiën: 6 voor officieren van het wapen der infanterie; 1 voor officieren van het wapen der cavalerie; 2 voor officieren van het wa pen der artillerie, en 1 voor officieren van het wapen der genie; b. Studiën voor den intendancedienst: 4 plaatsen; B. Leger in Nederl.-Indië :a. Krijgskundige studiën: 6 voor officieren van het wapen der infanterie; 1 voor officieren van het wapen der cavalerie; 2 voor officieren van het wa pen der artillerie, en 1 voor officieren van het wapen der genie; b. Studiën voor den in tendancedienst: 3 plaatsen. Hr. Ms. pantserschip de Ruyter van Ne- derlandsch-Indiê op terugreis naar Neder land is te Colombo aangekomen vanwaar het oorlogsschip vertrekken zal na aankomst daar ter plaatse van het pantserschip de Koningin Regentes dat ter aflossing van de de Ruyter op weg naar Indië is. Naar men verneemt is het pantserschip Kortenaer bestemd om in Februari een oefé- ningsreis te doen in de Middellandsche Zee. Mr. H. M e i n e s z. vice-president van de arn-rechtbank te Amsterdam, zal, naar wij in het Hbld. lezen, met ingaing van 1 Februari ontslag aanvragen. Het vorige jaar herdacht mr. Meifiesz den dag. waarop hij vóór 40 jaar bij de rechterlijke macht benoemd werd. Hij maakte gedurende 39 jaar deel uit van het rechterlijke college te Amsterdam: sinds 1891 vervulde hij de functie van vice-president. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 3 Januari 1914, no. 2, Kabinet, zijn bij zijn departement met ingang van beden benoemd: tot bode "W. J. Kalff, thans vaste-knecht, en tot vaste-knecht A. W. van Ham en J. F. Weijerman, beiden in tijdelijken dienst bij zijn departement. M r. J. B r u y n. f Te Amsterdam Is op 50-jarigen leeflijd na kortstondige ongesteld heid overleden mr. J. Bruyn, laatstelijk sinds 7 October 1908 subst.-officier van justitie bij de Amsterdam:--.Tic rechtbank. Na eeni'gen in de journalistiek te zijn werkzaam geweest, promoveerde mr. Bruyn te Amsterdam op 23 April 1892. Op 14 Novem ber 1894 was hij burgemeester van j^eimui- den; op 25 Januari 1896 burgemeester van Hazerswoude. Te Alphen trad bij op 7 Juli 1897 in de magistratuur als kantonrechter plaatsvervanger; waarna hij op 3 September 1900 bij de rechtbank te Alkmaar in functie trad als ambtenaar van het 0. M. Daar ter stede was hij ook de groote kracht bij me nige nuttige instelling, inzonderheid in de nutsafdeeling. Na Alkmaar trad hij op 9 Juni 1905 bij de rechtbank te 's Gravenhage op als ambtenaar van het O. AL, tot hij, als bo vengezegd, op 7 October 1998 als subs.-offi- cier van Justitie overging naar de Amster- damsche rechtbank. De overledene behoort tot de Doopsgezin de gemeente, waar-zoor hij verscheidene ja ren als diaken werkzaam was. De S. D. A. P. en de portefeuille kwestie. Naar „Het Volk" meldt is op de jongste vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. besloten tot instelling van een commissie ter voorbereiding van de behande ling der portefeuille-kwestie op het a.s. ver kiezingscongres. Tot leden der commissie werden benoemd: Duijs, Dijkgraaf, Van der Goes, Jets, Mendels, Oudegeest, De Roode, Van den Tempel, Troel stra, Schaper, Vliegen en "Wiebaut. Zooals men ziet, zijn van de verschillende meeningen een of twee vertegenwoordigers in deze commissie benoemd en verder eenige partijgenooten uit verschillende kringen der arbeidersbeweging. Als secretaris werd Afatthijsen aan de com missie trw» gevoegd S. D. A. P. Behalve de reeds medege deelde oommissie-benoeming voor de porte- feuüle-quaestie is in de vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P., volgens mede- deeling in Het Volk, nog besloten, dat de kies- rechtbetooginig, die te Amsterdam gehouden zal worden na de behandeling der Begrooting in de beide Kamers, zal plaats hebben op 22 Februari of op 1 Maart. Een voorloopige bespreking had plaats ever het standpunt der Partij tegenover het pe titionnement voor vrouwenkiesrecht, waartoe door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht het initiatief wordt genomen Naar aanleiding van een brief van drie par tijgenooten die, krachtens hun functie, ge woonlijk deelnemen aan de partijconlerenties, was de vraag ingekomen om een dergelijke conferentie te beleggen, teneinde den inwen- digen toestand te bespreken. De conclusie van het partijbestuur was, dat er voor een derge lijke conferentie geen aanleiding is. De in wendige toestand der Partij is over 't alge meen goed. En voor zoover er door hot groote meeningsverschil over de portefeaiille-quaes- tie iets aan hapert, is er door een partij con ferentie toch niets aan te doen. Naar aanleiding van een schrijven van den Bond van Christen-Socialisten, dat in een schrijven, dat gepubliceerd zal worden, het standpunt der Partij tegenover dien Bond zal worden uiteengezet. Besloben werd een onderzoek in te stellen naar de werking van art. 369 der Invaliditeits wet. Christ el ij k-So c ial e Partij. In het hoofdbestuur der Glir.-Socèale Partij hébben thans zitting: da*. G. D. Cramer, te Utrecht; A. van Dijk, te IJsselstein; J. Dou- ma, te 's Gravenhageds. J. C. B. Eijkman, te SittJard; A. de Geus, te Gendringen; J. van der Heeg, te Groningen; dir. E. A. Keuche- nius, te Sciheveilingen; mr. A. R. van de Laar, te Gendringen; E. Z walsman, tc Hille- gom. Rechtskundige b ij stand voor k r ij g s r a d e n. Men meldt ons uit *s Gra venhage: Naar aanleiding van een schrijven van den minister van justitie aan den deken der Orde van Advocaten betreffende toevoeging van advocaten aan beklaagden voor den krijgs raad hier ter stede, heeft het Bureau voor Consultatie in Strafzaken eene vergadering van medewerkers aan dat Bureau gehouden, ter bespreking van deze aangelegenheid. Met algemeene stemmen verklaarde men ziah be reid, mede te werken tot eene regeling gelijk deze thans voor burgerlijke strafzaken be staat: dat men zich vrijwillig beschikbaar stelt om aan on- of minvermogende fe-ddaaadea. die zich tot liet Bureau wenden, door het stuur van het Bureau te worden toegevoegd als verdediger. Alle aanwezigen gaven zich hiertoe reeds voorloopig op als medewerkers. „Irfdië verloren, rampspoed geboren". In een der zalen van „Pulchri Studio'', te 's Gravenhage», hield gisteren-; avond jhr. dr. C. G. S. San-berg, geoloog te Haarlem, voor de afdeeling 's Gravenhage van de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" een lezing, getiteld: „Indië verloren, rampspoed geboren". De uitnoodiging, om voor de afdeeling te komen spreken, had de heer Sandberg mei vreugde aanvaard, omdat daardoor de veree niging toont het breede standpunt in te ne men van te zijn een Groot-Nederlandsche Vereeniging. die zich uitstrekt over de ge heele wereld, waar de Nederlandsche stam zijn vertakkingen heeft. Spreker hopte te toonen, dat de zinspreuk die hij zich heeft gekozen, een juiste is en geen relhorische rijmelarij. Hij gaf eerst een denkbeeld van de grootte van Indië, om voorts uiteen te zetten het be lang van verschillende bedrijven bij onze overzeesche bezittingen: de scheepsbouw (de Paketvaart Mij. alleen liet voor 35 millioen in ons land aanbouwen), voorts allen, die belang hebben bij de scheepvaart, de zeelui zelf, de leveranciers van scheepsbehoeften en levensmiddelen. Zij, die goederen vervaardi gen voor den uitvoer naar Indië (een fabriek alléén voor 3 millioen aan katoenen goede ren). Onze Indische lijnen hebben 179 stoom schepen, onze geheele handelsvloot telt er 427. De tonneninhoud der schepen op en in Indië bedraagt ruim 609 000. die van onze geheele handelsvloot 1.100 000. De voeding aan boe. cl van de booten, die op Indië varen, is zóó goed, dat zelfs dc zelfgenoegzame Engelschman een goed denk beeld van onze handelsvloot heeft gekregen. Spreker wees toorts op de groote haven werken, die in Indië door Nederlanders thans worden uitgevoerd tot een bedrag van pl.m 25 millioen. De werktuigen voor die havens worden uit Nederland ingevoerd. Verder betoogde hij, dat de voorstelling, als zouden alleen de aandeelhouders in cul tuurmaatschappijen belang hebben bij wat Vvij in Indië doen, een valsche is. Scherp gispte spreker het feit, dat de regee- rlng uit zuinighei dsmot ie ven vreemdelingen als ambtenaren in Indië aanstelt, al ie teil- gevolge van de gerezen protesten daar eeni- germate op teruggekomen. Nog zonderlinger vindt Spr. het, dat de re geering het materieel voor de spoorwegen in het buitenland bestelt, terwijl de particuliere maatschappijen Nederiandsch materieel bezi gen, omdat dit wel iets duurder, doch ook veel beter is, gelijk ook het Engelsche gouver nement heeft erkend bij het overnemen van de spool weglijaien in Zuid-Afrika. Spreker stapte hiervan af, om over te gaan tot het uiteen zetten van het Nederiandsch belang bij den aanleg van spoorwegen in Tn- dlé, bij de fabrieken van suiker enz-, die bun blank personeel uit Nederland doen komen en wier goederen worden vervoerd do">r do Ned. Paketvaart-Mij., de grootste.reedenj tti wereld. Door onze vaart op Indië gaat bijna eiken dag een Nederiandsch schip door hel Kanaal van Suez. Ook wees spreker op de zich uitbreidende Java—China—Japan-lijn en op het gewicht der Mijnbouwmaatschappijen, op het heirleger van Nederlandsche ambtenaren Ln Indië. Daarna wijdde hij uit over het passagiers- en goederenvervoer van Indië naar hier. De passagiers moeten hier onderkomen hebban, wat hotel- en pensionhouders en huireigena- ren ten goede komt. De goederen moeten ver voerd en verwerkt worden. Kooplieden ko men van heinde en ver naar hier om te koo- pen op de koffie-, de thee-, de tin-, de kina-, de tabaksmarkten. De theeveiling alleen brengt 7 millioen op, de Banlca-tinveiling laatst 40 millioen, de tabaksveiling 91 millioen. "Wat dat beteekent voor de hotelhouders, de com- missionnairs en hun talrijk personeel stipte Spr. even aan. Een verlies van Indië zou voor ons een ramp, voor talloozen vernietiging zijn. De Ne derlandsche werkman, de winkelier zal bij verlies van Indië het meeste lijden, omdat hij het minst krachtig is. Door praatjes tracht men ons in slaap te sussen: goed bestuur, open deur houden, on derlingen naijver. Maar wat gaf dat alles Transvaal, Turkije, Perzië, China? De practijk en de feiten, die vorsch in het geheugen lig gen, leeren wel, dat bij het verlies van een land dit ook als afzetgebied verloren gaat. Zuid- Afrika is als afzetgebied langen tijd geheel voor ons verloren geweest; na de Engelsche overheerscliing is onze machinenijverheid er niet meer met haar voortbrengselen kunnen komen. En dan is Engeland nog een land van die „open-deur-politiek". Maar die politiek komt daar op neer, dat de voordeur wel open staat, doch slechts op een klein kiertje. De achterdeur is wel zeer wijd geopend, maar vreemden mogen er nèet door naar binnen. Alle mogelijke faciliteiten worden verleend aan de landgenoolen wat betreft post en tele graaf. De kustvaart mag alleen door hen wor den uitgeoefend wat op een vernietiging van de geheele Paketvaart-Mij. zou uitloopen bij verlies van Indië. Aan de hanid van wat de heer Van Kol in de Eerste Kamer heefit medegedeeld omtrent verklaringen van Japansche ambtenaren van hooigen nang betoogde spr., dat er waarlijk gevaar voor dat verlies dreigt. Spreker ging daarna in het kort na, wat gedaan moet worden, om ons het bezat vam Indië te waarborgen. Tropisch en Westerseh Nederland moeten als éón en ondeelbaar ge heel worden beschouwd. De bewoners van Nederland en Indië moeten nader tot elkan der wórden gebracht. Onze taal moet in Injdië alom geleerdonze kinderen moeten leeren Indfiè lief te hebben. Het Nedcrlaindsch element in Indië dient krachtig versterkt, waartoe de exploitatie van staatswege van groote bedrijven moet worden uit gebannen. Komt die exploitatie de schatkist ten goede, dan wordt de buit voor vreemde mogend heden nog aanlokkelijker. Zij nemen dl» exploitatie over, maar niet de. beambten, die door menschen vam het eigen lartd worden vervangen." Het ergste nadeel acht spreker, dat staatsexploitatie de emigratie op grootö

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2