Uit den omtrek. STADSNIEUWS. «eluial ran Nederlanders naar Indié belem mert. Ten bewijze hiervan herinnert apre- Irer aan de moatopoiliseerende working van de Oost-Indische en "West-Indische Com pagnie. Was toen emigratie krachtig bevor derd, dan was een .groot deel van Amerika en Australië een Nederlandsdh sprekend -deel van de wereld geweest. Spreken* stelde te dien aanzien ons Enge land ten voorbeeld. Verder pleitte hij voor een krachtigen fteim vockt het werk der zending. Uit over wegingen van praotische politiek moeten de animistische volken vok>r islamitiseering be- Bard blijven, want waar de Islam heerscht, itaat er antagonisme tot den blanke, den Ir. Ten slotte betoogde hij de wensschelijkheid ►an het scheppen van een flinke kracht ter fend en ter zee. Ten eerste uit politioneele Overwegingen en dan: als we aangevallen Worden, moeten we een flinke opstopper te- Ixig kunnen geven. En een argument om met vechten te beginnen, is altijd gemakkelijk te Vinden, denk maar aan Maix>kko, Transvaal, Lybië, enz. Er worden alle mooie praatjes Verzonnen om den aanval te rechtvaardigen en het land, dat verzuimde zich weerhaar te tBaken, moet er het loodje bij leggen. Te eeniger tijd wondt dat met den dood be kocht. Daarvan moet ieder Nederlander zich doordringen, evenals van de noodzakelijk heid om zich weerbaar te maken. De uitga- Ven voor leger en vloot, voor de levende en doode weermiddelen, zijn mets anders dan de premie voor een verzekering t-. gen den ondergang. Ten betooge hiervan bracht spreker een aantal cijfers op het doek, waaruit o a. bleek, dtai alleen zuiver Nederlandsche maat schappijen voor een bedrag van duizend mil- fioen nominaal bij Indië betrokken zijn. Na de pauze werden door spreker een aantal lichtbeelden vertoond. De annexatie van Hoek yan Holland bij Rotterdam. Men meldt uit Hoek van Holland: De burgemeester van Rotterdam, mr. Zim merman, arriveerde alhier om kwart voor elven. Het was zeer stormachtig weer Het muziekkorps, dat zich aan het station had opgesteld, voerde eenige nummers uil- Na de ontvangst door het comité begaf men zich per rijtuig naar het gebouw de Har monie. waiar zich in de bovenzaal ongeveer 600 belangstellenden bevonden. De voorzitter, de heer T. de Meester, hield een hartelijke toespraak. Daarna voorde de heer Zimmer man het woord. Hij legde de belofte af de belangen van Hoek van Holland, zooveel als in zijn vermogen ligt, te behartigen. In de hulp-secretarie wend audiëntie ver leend. Daarna werd den burgemeester door het ontvangstcomité in het holel ..Amerika' een lunch aangeboden. Om twee uur had een rijtoer plaats over het geannexeerde grondgebied, waarna de burgemeester omstreeks vijf uur weer naar Rotterdam vertrekt. Gisterenmorgen werden de schoolkinderen alhier op kosten van het gemeentebestuur aan Rottendam ocithatild. Standbeeld Johan de "Wltt. Het-comité voor een standbeeld van Johan de Witt heeft een zeer belangrijk bedrag ontvan gen, verzameld door de „Algemeene Mij. van van Levensverzekering en Lijfrente" te Am sterdam, de bijdragen van een grool aantal levensverzekeringsmaatschappijen in Neder land voor een. te 'sGravcnhage op te richten standbeeld voor Johan de Witt, den grond legger der levensverzekeringswetenschap. Van *t Hof f-m on u m ent. Naar de Maasbode verneemt, zal begin Februari een aanvang worden gemaakt met de fundoerings- werken voor het standbeeld ter nagedachte nis van Van 't Hoff op den 's Gravendijkwal te Rotterdam. De onthulling van het monument is gedacht bi het begin van September. Legaten. Wijlen mevrouw De Vries De Vos te 's-Gravenhage, heeft gelegateerd aan de Ned. Herv. gemeente te Middelharnis 2000, aan de vereeniging Dorcas 1000 en aan de commissie voor spijsuitdeeling eveneens f 1000, alles vrij van successierechten. Hoofdcommissaris en offi cieren. Als een bewijs voor de groote ani mo, welke onder het officierenkorps bestaat voor de beirekking van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, meldt De Maasbode dat in de afgeloopën week op één dag niet minder dan 28 officieren zich bij burgemees- Ier Zimmerman bij deze functie kwamen aan bevelen. Het blad noemt reeds enkele namen van hen, die ernstig in aanmerking zouden komgu. Geneesheer «n e n z i ck e n f o n d- sen. De strijd tusschen de gtuecsheeren en het ziekenfonds te Deventer is een nieuw sta dium ingetreden. •Donderdagavond werd een buitengewone algemecne ledenvergadering gehouden, ten einde te voorzien in de vaca ire van com missaris van het fonds, omslaan door het be danken van den hoer G. Alberts. Door commissarissen was overeenkomstig art. 28 van het reglement bij het bestuur een voordracht ingediend, bestaande uit de hce rem H. W. Bunschoten, wethouder, en \V. de iVisser, directeur der B>urgerarvondschooL Doch ook door twintig leden was een aan beveling ingezonden, bestaande uit de heeren dr. H. Cornelissen en dr. H. K. Offcrhaus, getneesheeren. De voorzitter, de heer E. Kagei, was van aordeel, dat deze aanhevcli'ng voor kennis geving behoorde te worden aangenomen. Dr. H. G. Goossen bestreed hierin den voor zitter op grond van een ingewonnen rechts kundig advies. Na een scherp debat deelde de voorzitter Inede, de sHemmen, uitgebracht op andere personen dan die op de voordracht van com missarissen voorkomen, van onwaarde te gallen verklaren. Daarop noodigde dr. Goossen de heeren $dt, oen in blanco te stemmen. De uitslag der stemming was, dat uitge bracht zijn 28 stemmen, waarvan 12 i'n blan co, 11 op den heer W. Bunschoten, 1 op <Ua heer W. de Yisser, 4 van onwaarde (uitge bracht op dr. A. Cornelissen). 'De voorzitter verklaarde nu den heer Bun schoten gekozen. Op protest uit de vergadering reide de voor zitter, dat do heeren, die hier niet mede ac- coord gaan, een civiele actie tegen het be stuur moeten beginnen. Dit zou het bestuur zelfs zeer aangenaam zijn. Na verdere opmerkingen werd do vergade ring onder eenige opschudding gesloten 100,000 telefoongesprekken op één dag. De Amsterdarnsche dames maken een druk gebruik van de telefoon. De Tel. deelt n-L mede, dat de huisvrouwen der hoofdstad op den dag vóór het Kerstfeest zooveel hadden te vertellen aan haar leveran ciers, kruidenier, poelier, bakker, slager, enz., dat dien dag alleen op de telefoon-centrale Zuid aldaar 100,000 gesprekken zijn gevoerd, wat gemiddeld het abnormaal hooge aantal maakt van ruim 25 per abonnél Het vreemdelingen bezoek in 1913. In het „Hotelbedrijf" komt een artikel tje voor „Van een jaar dat heenging", waar in een oordcel uitgesproken wordt over de vreomdelingendruikte in 1913. „Veel goeds heeft 1913 niet gebracht, aldus het Hotelbedrijf en zeer zeker heeft het de hooggespannen verwachtingen van ve len allerergst beschaamd. Van den ongekenden toevloed van vreem delingen, die ons jubeljaar hierheen zou doen stroomen, hebben wij weinig ol niets gemerkt en ware het niet dat in verband met verschil lende congressen af en toe eenige honderd lallen vreemdelingen hierheen waren geko men, dan zou 1913 allicht nog achter de ge wone jaren zijn gekomen. De dolzinnige versnippering van krachten de verdceling der tentoonstellinkjes over het geheele land, is daarvan natuurlijk voor eer groot deel de schuld. Het Haagsche feest dat met gemak een week lang vreemden hier had kunnen brengen en houden, moest in enkele uren worden afgeraffeld. Zoo is er meer dat anders had kunnen ge weest zijn en in dat geval een gansch anderen invloed had kunnen hebben op den gang van zaken in het hotelbedrijf. Ook het weer werkte allesbehalve mede, een factor helaas, die wel onberekenbaar blij ven zal. Zoodat dus 1913 door bijna niemand zal worden betreurd". Ons slachtvee. De redactie van het Tijdschrift voor Soc. Hygiëne vraagt: moet ons slachtvee in het buitenland in discrediet geraken? In de Annales d'Hygiène publique van October 1913 wordt er op gewezen, dat volgens de statistieken der Parijsche abattoirs de tuberculose bij de varkens in de laatste ja ren toenemende is. Het geldt hier vooral de Nederlandsche varkens. Van 11 Maart tot 31 December 1911 vond men op 26,385 geslachte dieren, die voor hel grootste gedeelte uit Ne derland afkomstig en reeds aan ck. gr rozen onderzocht waren, 396 gevallen van tubercu lose, d. I. 151 pCt. In Aubervilliers vond men eveneens in 1911 een percentage van 1.51 pGt. o^ 5959 geslachte Nederlandsche varkens, terwijl op 15,390 Fran- sche dieren slechts 0 62 pCt. aan tuberculose lijdende werd bevonden. Als oorzaak van deze voor onzen veestapel zoo beschamende cijfers wordt da-n vermeld: „La fréquence si élevée de la tuberculose parmi les pores holland ais provient de l'em- ploi l'engraissement de produits de iaiterie non assainis." Geen arme. Te "Woerden vond men 'n 70-jarige vrouw dood in hare woning. De vrouw werd sedert jaren door de diaconie on derhouden. De vrouw werd gevonden in zeer vervuilden toestand, maar behailve dat vond men zeer veel nieuwe kleed ingstukken in haar bezit en tevens een bedrag van ruim 400 in geld. De spoorwegramp bij Beilen Eön inzender in de N. R. Ct. prof. A. E. H. Swaen, van Amsterdam, die fn den veronge lukten trein zat in een gereserveerde 1ste klasse coupé vlak bij de afgerukte rijtuigen schrijft, nu zijn geschokt zenuwgestel weer tot rust is gekomen, dat even buiten Gronin gen de wagen, waarin hij met eenige vrien den zat, zoo hevig begon te schokken en ram melen, dat het gezelschap herhaaldelijk zijn verbazing en ergernis er over te kennen gaf. „Bij Hooghalen" zoo schrijft hij „voel den wij een lichten stoot cn hoorden eem knappend geluid, zoodat sommigen onzer dachlen.dat er iets brak, anderen dat er iets op het spoor had gelegen. Door een toeval vernam ik dat in spoorweg kringen algemeen als oorzaak wordt aange nomen de samenstelling van den trein: de trein waï te lang, in aanmerking genomen het materifeei waaruit hij bestond, en het ma terieel was tt ongelijksoortig. Tusschen de zware nieuwere wagens op acht wielen lie pen de oude zeswielige. Deze samenvoeging van lichte en zware wagens wordt onder de spoorwegambtenaren beschouwd als de on middellijke aanleiding tot het ongeluk, wat dan ook de onmiddellijke oorzaak moge ge weest zijn. Dezen spoorwegambtenaar is ech ter het stilzwijgen opgelegd.' Hij dringt aan op een onderzoek door een onpartijdige, onafhankelijke commissie, aan gesteld door de regeering. Slechts dan heeft men zekerheid dat een belangeloos onderzoek zal plaats hebben, dat de maatschappij niet spaart. De „Prov. Gron. Crt." ontleent aan een par ticulieren brief van een bekend Nederlander, die thans in het buitenland woont, het vol gende: Ik herinner mij, dat Be eens in een snel trein naar Berlijn zat en aan een der stations do wagens om gerangeerd werden. De Zug- führer (hoofdconducteur) keek den trein na en zag dat er een wagen met 6 assen tusschen twee met 8 assen stond en hij weigerde te vertrekken. Ik keek net uit het portier etn hoorde hoe de stationchef hem wou overhalen maar te gaan want het was tijd. Hij weigerde beslist en nu moest de trein weer om gerangeerd worden. De „Prov. Gron. Crt." schrijft nader: "Wat gezegd is tegen het plan van het Han delsblad om naar Engelsch voorbeeld een contradictoir publiek onderzoek naar zulk een ramp in te stellen buiten de maatschap pij en de raad van toezicht om heeft niets oro het lijf. Het plan naar Engelsch voorbeeld blijft even aantrekkelijk. Dan zegt men* de bewuste wagens waren niet te licht, 1300 K.G. zwaarder dan veredscht wordt. Doch dat zegt "niets. De vraag was juist of die zwaarte-eischen met het oog op de snel heid der allerlaatste jaren en met het oog op de zwaarte van het nieuwe materieel vol doende zijn. Het is onmogelijk gelijk eiders beweerd wordt dat de wagens model 1907 waren, nademaai er een in 1887 gebouwd is, gelijk op den wagen zelf staal aangegeven. Deze wagen de eerste en tweede klas wagen is de ongelukswagen. Hij is genummerd A B 2088, in dienst gesteld 10 Februari 1887 en nagezien 8 October 1913. Poging tot moord en ver duistering. Met gesloten deuren, Ingevolge de kinderwetten, is voor de rechtbank te 's Gravenhage behandeld de zaak tegen den 16-jarigen P. J. van V., loopknecht, die op 21 OctobeT een schot had gelost op den chef van de Bodega „Oporto" op den hoek Hoogstraat en Papestraat. Den revolver, waarmede hij schoot, had hij gekocht van geld, dat hij voor den chef had geirvd. Derhalve had hij zich te verantwoorden wegens poging tot moord en wegens verduis tering. Als getuigen ten gunste van den bekl., die beweerde herhaaldelijk door den chef te zijn gesard, werden gehoord een tweetal bezoe kers van de Bodega. Substituut-officier van justitie mr. Hane- graaff eisohte tegen bekl. één jaar tuchtschool- straf. Mr. Ankerman pleitte óf het opleggen van eene straf voor don tijd van den duur der voorloopige hechtenis met bepaling dat de voorloopige hechtenis in mindering zal komen en do bekl. dua onmiddellijk In vrijheid zal worden gesteld óf wel dat de bekl. ter beschik king zal worden gesteld van de Regeering, m?ts hij dan kome onder toezicht van „Pro Juventute". Uitspraak over 8 dagen. Inbrekers aan het werk. Men meldt ons uit 's Gravenhage d.d. 5 Januari: "Wederom zijn in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in het centrum der stad, inbrekers aan het werk geweest. Van een verkoophuis aan de Van Assen- delflstraat is de winkelruit ingedrukt. Ver mist worden eenige gouden- en zilveren voorwerpen. Ook van een goudsmidswinkel aan het Westeinde is de winkelruit ingedrukt. De dieven zijn hier echter blijkbaar in hun werk gestoord geworden want de winkelier vermist geen goederen uit de étalagekast. Op den hoek van de Arraandstraat en de Van de Molstraat betrapten een paar recher cheurs van politie in den afgtïloopen nacht een drietal personen, die daar bezig waren door het tuimelraam boven de winkeldeur van een rijwielmagazijn te klimmen en fiets banden wegnamen. Het drietal, zich ontdekt ziende, nam de vlucht', doch de politiebeambten slaagden er in een van de drie inbrekers te grijpen. In zijn bezit werd een fietsband gevonden. De aangehoudene, een bekende van de po litie, is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Eendiefdieeenrondreismaak- te. Een 18-jarige jongen was in dienst van de N. V. Melkinrichting „Hartenlust" te Haar lem. Ook zijn vader was daar werkzaam. Deze nam 'savonds het kasgeld in een trommel mee naar huis en zette deze voor zijn bed. 's Nachts heeft de zoon de trommel weggenomen en heeft met 1117.89 de plaat gepoetst. Hij maakte in 9 dagen een reisje naar Düsseldorf, Milaan, Marseille, Parijs en Brussel. Uit Brussel is hij op raad van zijn vader teruggekomen. Van het geld was toen nog 700 over. De vader is voor het geld verantwoordelijk en zal moeten bijpassen. De 18-jarige, voor de rechtbank terecht staande, beweerde door de directie om-echt- vaardig behandeld te zijn. Daarom had hij door dezen diefstal wraak tegen de directie willen nemen. Thans had hij veel berouw. Het O. M. eischte tegen den jeugdigen dief een gevangenisstraf van 1 jaar, onder aftrek der preventieve hechtenis. Niet vergeten. Ruim 30 jaar gele den, in 1883, werd in het dorpje Heino een afschuwelijke moord gepleegd. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde een der daders, Arends, tot levenslange ge vangenisstraf, welke later werd veranderd in een straf van 30 jaren. Nogmaals werd deze straf verminderd zoodat Arends 7 Augustus 1913, 56 jaar oud, op vrije voeten werd ge steld, na een bijna 30-jarig verblijf in de ge vangenis. De mededader Sohepop wisl naar Duitsch- land ui tte wijken; hij werd door den Duit- scihen rechter ter dood verordeeld, een von nis dat in levenslange gevangenisstraf werd veranderd. Hij verblijft nog steeds in de ge vangenis. Zijn vrouw, die in Düsseldorf woont heeft al die jaren haar man niet vergeten. Toen zij vernam dat Arends in Nederland gratie verkreeg, stelde zij pogingen in het werk om voor haar man de vrijheid te ver krijgen. Haar eenige wensch is haar laatste levensjaren met haar man te mogen dorbren- gen. Het is nog niet bekend of haar verzoek ingewilligd zal worden, maar als bewijs van mwrvnkelbare lWde zegt het ILbld. is haar streven vermeldenswaard. Opensluiting en diefstaL In brekers hebben zich Zondagavond met behulp van valsche sleutels toegang verschaft tot de woning van den heer G. vcan G. aan den Oost zeedijk te Rotterdam. Alle learners werden overhoop gehaald, kasten doorsnuffeld enz. Vele gouden en zilveren voorwerpen, bene vens een bedrag van 500 werden door de dieven medegenomen. Diefstal van 64 2. Zondagmid dag miste te "Wageningen de chef der fa. Al- bert Heijn uit zijn geldkistje, dat hij onder een kast had staan, het bedrag dat daarin aanwe zig behoorde te zijn, n.l. f 642. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de dief zich vermoe delijk in het pakhuis had laten insulten en vervolgens door het achterhuis was binnen gekomen. Het geldkistje bleek met een val- sohen sleutel geopend. Om het de zwaarte te laten behouden, waren er gewichten ingelegd. Voorts bleek een boodschappenfiets vermist De verdenking viel op een vroegesren bedien- de, zekeren A. II. te Velp woonachtig. Onmid dellijk werd te Velp onderzoek ingesteld, het rijwiel werd in de gracht van Biljoen gevon den. De verdachte werd ton huize zijner moe der gearresteerd en heeft des nachts ten slotte den diefstal bekend. Van het ontvreemde geld werd f 640 bij hem terug gevonden. Prettig Kerstfeest 24 Dec. werd te Valburg door de politie aangehouden zeke re J. als verdacht zich te Leerdam te hebben schuldig gemaakt aan diefstal. J. werd 'g av. naar Arnhem overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten ter beschikking van den Off. van Justitie». Maandagmorgen bleek ech ter, dat men den verkeerde te pakken had en dat niet de aangehoudene, maar diens broe der de schuldige was. Na het misdrijf was de schuldige naar Duitechland gevlucht en zijn broer was mee gegaan. Deze kwam nu naar Valburg om de feestdagen aldaar door te brengen en werd toen aangehouden, zoodat hij Vel onschul dig 4 dagen in voorarrest heeft doorgebracht inplaats van een gezellin Kerstfeest te heb ben. De schuldige wa^ in Duitechland ge- bicven. Door eigen schuld. Gistermiddag sprong een visschcr te Katwijk, die door de politie naar het huis van bewaring in Den Haag vervoerd werd. uit de in vaart zijnde eiectrisóke tram, met het noodlottig gevolg, dat hij ernstig aan het hoofd werd verwond en een been brak. Door een drijfriem gegrepen. De 21-jarige A. E., die Zaterdag 1.1. in de ma- trassenfabriek der firma Auping te Deventer door oen drijfriem werd gegrepen en deerlijk verwond, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Ongeluk met een geweer. Zon dag morgen klom de twintig-jarige II. Uiter wijk te Gieten over een hek. Zijn jachtgeweer ging daarbij af. waardoor hij doodelijk werd getroffen. Te water geraakt De 66-jarige werkman S., wonende te Hof van Delft, had het ongeluk nabij de brug Reineveld, in de Haagsche Trekvaart te geraken. De man werd gered door twee studenten, die zich gekleed te water begaven, doch is kort na dat hij naar huis was vervoerdoverleden. Verdronken. Zondag is onder Al phen (Z.-H.) in den Rijn de schippersknecht Wassink uit Leiden over boord geslagen en verdronken. De man was gehuwd eD vader. Ongeluk bij het voetbalspeL Bij den Zondagmiddag te Zwolle gehouden voet balwedstrijd tusschen de voetclubs Zwolle en Warnsveld, liepen na de rust twee spelers zoo hard tegen elkaar, dat de Wansvelder het lin kerbeen brak. Na door dokter Yitringa te zijn verbonden, werd hij naar het Sophia-zieken- huis vervoerd. Het spel werd gestaakt De oudera wisten niet dat hun zoon naar Zwolle was. Brand in een ijzergieterij. Zon dagavond ontstond te Zwolle brand in de ijzergieterij „Hollandia". Het kantoor en een gedeelte der fabriek, waar ongeveer 100 man werken, brandden af. De boeken en modellen werden bijna alle gered door den directeur der „Hollandia". De fabriek werkt door. "Weer «ene ontsporing. Gisteren middag is de locomotief van den locaaltrein, die om 1 u. 40 min. van Apeldoorn naar De venter vertrok, toen hij aan de overzijde van 't kanaal was gekomen, ontspoord, ten gevolge van het te vroeg omzetten van den wissel. Persoonlijke ongelukken kwamen bij dit ongeval niet voor, en materiecle schade werd niet veroorzaakt. "Wel was het verkeer tijdeliik gestremd, tot 's avonds 7 uur. School- en Kerknieuws. FrankThomas. Naar de N e d. ver neemt, hoopt de bekende prediker Frank Tho mas van Genève in het begin der volgende maand wederom ons land te bezoeken en zal hij alsdan o. a. te Rotterdam, Amsterdam en 's-Gravenhage verschillende malen voor de Waalsche gemeente optreden. Ds. M. Jongebreur, te Veenendaal, heeft Zondag geweigerd den herkozen diaken, den heer J. de Ruiter Jzn., te bevestigen. Als protest daartegen waren op twee na alle overige diake nen en ouderlingen bij deze plechtigheid afwe zig gebleven, en een der twee aanwezige diake nen, de heer T. Konings, verliet na zijn rond gang voor de armen de kerk. Er is beklag gedaan bij het classicaal bestuur te Wijk bij Duurstede. Ds. G. J. Schraffordt Koops. t Na een smartelijk ziekbed is te Sliedrecht op 41-jarigen leeftijd overleden ds. G. J. Schraf fordt Koops, predikant bij de Ned. Herv. ge meente aldaar. Hij was een begaafd spreker en ijverig voor stander der vrijzinnig-godsdienstige beginselen. Dielstallen te U Irecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebro- en in de R. K. kerk aan den Draaiweg te Utrecht. De oüerbus .geplaatst bij de kerst kribbe, is opengebroken, en de inhoud mee- genomen. Toen de koster Zondag morgen, als naar gewoonte, om zes uur in de kerk kwam, bemerkte bij, bij het aansteken van de lich ten den diefstal. Van den dader is geen spoor gevonden. Vermoed wordt, dat deze zich Za terdag avond heeft laten insluiten en Zon dagnacht ziin slag lieeft geslagen. Terwijl de bewoners naar de kerk waren hebben dieven zich Zondag morgen toegang verschaft tot de woning der familie O. in de Heercnstraal en daar voor f 400 ontvreemd. Voor pl.m. f 550 lieten ze liggen, wat er op wijst dat de Ilicven zijn gestoord in hun ar beid. Overigens zijn deze zeer brutaal te wérk gegaan, door n.l. vooral bij de buren aan te bellen om te vragen of dc familie thuis was. Toen deze uit bleek te wezen hebben ze zich vermoedelijk door een valschen sleutel toegang verschaft. Hoevelaken. Alhier Is' het plan ge vormd een vrijwillige brandweer od te rich-1 ten. Door den raad dezer gemeente is bealo* ten f 25 subsidie per jaar te verleenen. Hoevelaken. Door den raad dezer ga* meente is besloten den inkoop voor het pen sioen voor de gemeenle-amhtenaren en de verdere bijdrage ook voor het Weduwen- en Weezcnpensioen, geheel op de ambtenaren te verhalen, dus niet in navolging van andere gemeenten die een zoo'n goed voorbeeld ga ven door den inkoop van het pensioen geheel voor hare rekening te nemen. Nijk. Crt. Hoevelaken. Reeds langen tijd werd alhier behoefte gevoeld om een vereeniging te stichten, welk ingeval van ziekte helpend kan optreden en het lijden to verzachten. Het is daarom, dat op voorstel van mevr. van Arkel alhier en mede op verzoek van baro nesse Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoe velaken zich eene voorloopige commissio vormde om te komen tot de oprichting van een vereeniging „Het Groene Kruis''. Deze commissie bestaat uit de volgende personen: Mevr. van Arkel, Jonkvrouwe Baronesse Schimmelpenninck v. d. Oye, mej. Utzman, mej. Rijkstra, benevens de heeren Knotten belt, van Mameren, Midhon, Fontein en J. Verschuur. In een te houden vergadering zal het doel en streven van het Groene Kruis worden uit eengezet. R. K. School. Ttoè boofd der eerlang te openen R K. Bi- zoudere School voor de Sit. Henricus-Pa- rothie is benoemd de heer J. P. van Buyte- nen, wis onderwijzer in de hoogste klasse der R. IC. Burgerschool (M. U. L. O.) te Sche- veningen. Eerab. Concert Percy Grainger. Eerst heden maakt men ons opmerk zaam, dat er op onze agenda waarschijnlijk een drukfout ingeslopen Is. Het concert van Percy Grainger, zal niet den 17en Januari, gelijk steeds opgegeven stond doch den 13en Januari plaats hebben. Of de 17e niet een hetere datum geweest ware? Twee concerten daags na elkaar, 13 Jan. Percy Grainger en 14 Jan, het 3c Ahonn. Concert, is voor Amersfoort wel wat te zwaar. Soiciale Lezingen. Wij verwijzen nog eens naar dc in dit nummer voorkomende advertentie over de le zing van mevr .van Italliev. Embden, de eerste der drie sociale lezingen, dezen winter in Amicilia te houden. Utr. La n db. Gen. De afd. Amersfoort van het Utr. 'Land- bouwgenootschap vergadert Vrijdag 16 Janu ari. De agenda vermeldt verkiezing van een hoofdbestuurslid en van een afgevaardigde, bespreking van melkcursussen in Leusibroek, Stoutercburg en Soest, en gezamenlijke inkoop van mamgehvortelzaad. De heer van Da alen, rijksla ndbouwleer aar zal spreken over de keuring van gewassen be velde. - Grondaankoop. Naar de Eemb. verneemt, ls de gemeente voornemens, ter afronding van haar grond bezit, zich den eigendom te verzekeren van diverse perceelen grond om en nabij de reeds in haar bezit zijnde terreinen gelegen. Drie mooie giften. De Maatschappij „Zandbergen" heeft ten behoeve van het herstellingsoord „Het Tree kerbergje" aan den Leusderweg drie belang rijke giften ontvangen, een van ƒ1000, een van 2000 en een van f 2500. Vereen. Dorcas. De vereeniging ontving in 1913, het 50e jaar harer werkzaamheden, aan jaarlijksclie bijdragen, vrije giften, contributie der wer kende leden de som van f 711.23$. Gedurende het jaar zijn door haar 2S kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den drin genden nood van enkelen trachten te lenigen. Op 16 December had de uitdeeling plaats. In het geheel werden aan 223 huisgezinnen ge geven: 300 hemden (mannen, vrouwen en kinderen 117 lakens, 30 dekens, 188 paar kousen en sokken, 82 baaien en andere kleedingstuk- ken. Instituut St. Louis. Door de Congregatie der Eerw. Broeders van het hier te vestigen Instituut St. Louis is, naar wij in de Eemb. lezen, een terrein aangekocht in de onmi-ddc 11 ijkenaöijhedid ran het St. Alfonsusretfraitenhuiswaar een on/Qspanningsgelegenheid voor de leerlinKgen van genoemd instituut zal worden gesticht Coöperatieve Slagerij. In de pst eren gehouden en druk bezochte vergadering (waarvan overmorgen een uit voeriger verslag) is besloten da<t dc coöpe ratieve slagerij zich voorloopig zal bepalen tot het slachten van varkens. Naar wij vernemen hebben eenige varkeiö- slagerijen hedenmorgen reeds het vleecch 5 cent per pond afgeslagen. Politienieuws. Door de politie zijn eenige personen keurd wegens het houden van varkens t&or der vergunning. Wij ontvingen: Senefelder Sportkalender voor 1914 met zeer geestige teekeningen ta* Willy Sluiters.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3