BINNENLAND. Ti recbtbr heeft uitgemaakt, dat een dergelijk •perraad niet is gepleegd. Engeland* Nog een tweede lid van de Emgelscbe re geering heeft het woord gevoerd tot verde diging van de stelling van den kanselier der schatkist Lloyd George ten gunste van het vermijden van nieuwe uitgaven voor de vloot. De solicitor general Sir Stanley Buclunade heeft in eene rede te Bradford de meening uitgedrukt dat als het Dahüsche volk en het Engelscbe volk elkaar de hand konden geven dfeze uitgaven allen of bijna allen terstond konden worden vermeden. In Engeland zoo wel als ln D"iiitschlan<l hebben de producee- rende standen #een eïkele raden van twist i n geen enkelen grond om zich over elkaar te be klagen. Als zij elkander vriendschappelijk de hand drukten, dan zou dat hunne belangen teu zeerste bevorderen. Wanneer de last van de krijgstoerustingen ln de toekomst voort gaat te vermeerderen, zooals in 't verleden is geschied, dan zullen wij onlusten in het bin nenland aankweeken. door ons te willen be schermen tegen van buiten komendte moeilijk heden. Zweden. Stockholm, 8 Jan. Koningin-weduwe Solia is heden namiddag in de slotkapel bij gezet, waar eene schitterende vergadering was bijeengekomen. Met de Zweedsche en de Deenschc koninklijke fairviliën waren aan wezig vertegenwoordigers van den Duit- schen Keizer, den Koning van Engeland, de Koningin der Nederlanden, het Noorweeg- sche koningspaar, de groothertogin van Luxemburg, de groothertogin van Baden en de hertogin van Albany. Na de rouwplechtigheid werd de 1 op den lijkwagen geplaatst. De stoet .voog zich naar de Riddarholmskerk. Achter den lijkwagen liepen de Koningen van Zweden en Denemarken, de kroonprins van Zweden, de erfprinsen, prins Bernadottc en de ver tegenwoordigers van de vreemde koningen en vorsten. Ondanks de hevige sneeuwjacht bij 15 gra den koude was eene reusachtige menschen- menigle op de been. In de Riddarholmskerk werd de lijkkist bijgezet in de kapel van de Bernadottes. Aan den Balkan. P a r ij s 8 Jan. De Temps bericht uit Bel grado: Servië en Griekenland hebben, om Incidenten te vermijden, zich wederkeerig verbonden, geen enkele actie op het gebied van school of kerk te ondernemen in de nieuwe landstreken, die hun zijn toegekend. De Grieksche metropoliet en priesters zul len onverwijld Monastir verlaten. Servië zal tot aan hun dood hunne traktementen be talen. Valona, 8 Jan. Bekir, de emir van Gra- beni, is gevangen genomen als hoofd van de beweging, die aanleiding gaf tot de afkondi ging van den staat van beleg. V a 1 o n a 8 Jan. Uit bevoegde bron wor den de volgende mededeelingen gedaan over de oorzaken van de uitroeping van den staat van beleg: Eeltige maanden geleden kwamen in Shutari Zenil Bey, komende van Ipek, en Diabeti, komende van Diakova, commissaris- Ren van de Turksche regeering, ten einde on der de AlbaneesChe bevolking van den mo- hammedaanschen godsdicn&t het denkbeeld te verspreiden om een muzelmanschcn prins te rerlangen als vorst van Albanië. Van Skutari begaven deze agenten zich naar Durazzo, W2ar zij hunne opruiende propaganda voort zetten. Een andere afgezant, Bekir genaamd, werd nil Grebeni naar Durazzo en Valona gezon den. Met het oog op de mislukking van de propaganda op die plaats wilde hij profilee- rem van de gelegenheid der aanwerving van gciKiarmorietraepen van de door de Grieksche troepen ontruimde Zuid-Albaneesche land streken entrachtte zijne mannen in de gen darmerie te doen treden. De regeering, die vertrouwelijk op de hoogte van zijne hande lingen gehouden werd, was op hare hoede, maar kon bij gebreke van maleriecle bewijzen niel de noodige maatregelen nemen. De beweging was in den loop van de drie laatste weken zeer levendig geworden. Daar de regoering eindelijk in het bezit was ge komen van voldoende schriftelijke bewijzen, die toelieten het voortdurend aangroeien van de aan een christelijken vorst vijandige' be weging te constat eeren en het doel vaa de agitatoren te bespeuren, besloot zij gisteren, ln overeenstemming met de internationale controle-commissie en met de gendarmerie, den staat van beleg af te kondigen. Op het stoomschip van de Lloyd, dat van Konstantinopel was aangekomen, bevonden hch verscheidene benden der passagiers, naar Valona bestemd. Aan de helft van deze pas sagiers werd het recht om te landen gewei gerd, omdat zij verdacht leken. Er zijn maat regelen genomen om hen te doen terugkeeren maar KonstantinopeL Uit de papieren, die bij de in hechtenis genomen personen in beslag genomen zijn bleek, dat hunne aankomst in yerband staat met het drijven van de agita tors in Durazzo en dat zij kwamen om in Valona het in Durazzo begonnen werd voort te zetten, dat ten slotte moest uitloopen op de uitroeping van Izzet Pacha als hoofd van den staat Albanië. De Agenzia Stefani bericht uit Valona, dat In den avond van den Gen de stoomboot Me- ran daar uit Konstantinopel is aangekomen met 200 soldaten en zes Turksche officieren, die plan hadden des nachts te landen en de bevolking op te ruien om Izzet Pacha tot vorst van Albanië uit te roepen. De voorloo- pige regeering liet dadelijk in overleg met de controle-commissie en de Nederlandschc gendarmerie-officieren de Turken gevangen nemen. Het gebeurde maakte een diepen in druk. In verband hiermee is in Valona de staat van beleg afgekondigd. De Tribuna bericht, dat bij de in hechte nis genomen Turksche officieren belangrijke geldsommen zijn gevonden. Izzet Pacha bezit in Zuid-Albanlë groote goederen. Het plan om hem als vorst uit te roepen is, naar het oordeel van de diploma tieke kringen in Konstantinopel, te beschou wen als het werk van Essad Pacha, die daar mee handelt in opdracht van het Jong-Turk- •che comité. Uit Weenen wordt aan de Franki. Ztg. bericht, dat het aan de Turksche regeering kwalijk wordt genomen, dat zij deze beweging heeft geduld, die zij gemak kelijk had kunnen verhinderen. Er is reden om aan te nemen, dat de ambassadeurs van de mogendheden bij de Porte zeer ernstige vertoogen zullen houden. Van Izzet Pacha zelf heeft men verklarin gen, die aanduiden, dat hij persoonlijk geene candidatuur wenscht voor den troon van Al banië. In het laatste nummer van het in Kon stantinopel verschijnende blad „De nationa le verdediging", dat verschenen is voor zijn aftreden als minister, komen de woorden voor: „Z. Exc. de minister van oorlog wenscht bekend te maken, dat hij militair is en geen politieker". Volgens een in Rome ontvangen bericht zou Izzet Pacha de 'hem door eene geheime vergadering van mohammedaansche notabelen aangeboden kroon geweigerd en verklaard hebben, dat hij aan zijn vader land geene moeielijkheden wilde bereiden. Wanneer echter de Albaneesche regeering een troepenaanvoerder noodig had. als 't in Epirus tot een opstand van de Grieken mocht ko men, dan stelde hij zich tot hare beschikking. Daarmee klopt "hetgeen de Vossische Ztg. zegt tot zijne kenschetsing: „Als echt soldaat is Izzet Pacha door eene sterke eerzucht be zield, zoodat de taak om de militaire aanvoe ring van de Albaneezen op zich te nemen, hem wel kan aantrekken. Maar hij Is een koel. be zonnen karakter. In avonturen zonder sulieden grondslag zal hij zich niet begeven. Alle be- ricl n, dat hij als tegencandidaat tegen den prins zu Wied wil optreden, moeten afgewe zen worden. Turkije* Konstantinopel, 8 Jan. Onder de op pensioen gestelde officieren bevinden zich dt maarschalken Zeki Pacha en Ibrahim Pacha, elf generaals, 33 divisie-generaals, 40 brigade generaals, 12 kolonels van den generalen staf, 70 andeie kolonels. Dit iradè is reeds ver schenen. Tegelijk zijn verschenen r:.dé's die nieuwe benoemingen en bevorderingen bevat ten. Generaal Mahmoed Moektar, ambassadeur te Berlijn, is benoemd tot inspecteur van de derde inspectie, de brigade-generaal Djavid Pacha tot inspecteur van de vierde inspectie, maarschalk Osman en generaal Zeki tot in specteur van de eerste en de tweede inspectie. Dertig kolonels zijn tot divisie-commandaD- ton benoemd. De Duitsche kolonel Bronsart von Schellendorf is benoemd tot comman dant van de derde divisie. In de benoemin gen is ook begrijpen die van generaal Limon von Sanders lot commandant van het eerste legerkorps. Tweede telegram. Onder de ontsla gen officieren bevinden zich generaal Blaque Pacha, militair attaché te Weenen, Osman Nizami, oud-minister van openbare werken, Hassan Tashin Pacha, oud-commandant van het leger van Saioniki. en bijna alle generaals van het westerlegcr tijdens den oorlog. Essad Pacha en Vetri Bey zijn benoemd de eerste tot commandant van het derde legerkorps, de tweede tot commandant van de 22e divisie in Hedjas. De hooge raad aan het ministerie van oorlog is opgeheven. De ambassadeur te Berlijn ontving bevel da delijk te vertrekken om zich naar "zijn nieu wen post te begeven. De minister van oorlog Enver Pacha neemt tegelijk hiermee het ambt van chef van den grooten generalen staf waar. Een Duitsclic officier zal benoemd worden tot eersten on derchef; Hakki Bey, een schoonzoon van den sultan en gewezen militair attaché te Weenen, is benoemd tot tweeden onderchef. De nieuwe begrooting van het ministerie van oorlog wijst in vergelijking met het vorige jaar, eene besparing van 3 millioen Turksche ponden aan. Mexico. Mexico, 8 Jan. Het besluit vain Huerta betreffende de bankbiljetten heeft nog geene verbetering in dien toestand gebracht. Het ont breekt aan geld in de steden, die onder het gezag 6taan van de centrale regeering. Talrij ke aanzienlijke huizen overwegen de vraag of zij zullen sluiten. Eenige huizen geven papier uit, dat wordt aangenomen. Dc zaakgelastigde van de Vereenigdse Slaten is naar Veracruz gegaan. Op verzoek van Lind hebben de katholieke aartsbisschop en andere hooge geestelijke personen uit de om geving van Huerta verzocht alle concession te doen, die noodig zijn voor den vrede. Ande ren, daaronder ook aanzienlijke militairen, trachten aan Huerta de overtuiging bij te brengen, dait het noodig is ontslag te nemen. Zuid-Afrika. Bloemfontein, 8 Jan. Het Vrijstaat- sche provinciale congres van de Zuid-Afri- kaansche partij, dat speciaal bijeengeroepen was om te beraadslagen over dan toestand, die teweeg gebracht is door de scheuring, welke op het congres te Kaapstad in November j.L in de partij is ontstaan, heeft met groote meerderheid een voorstel-Hertzog aangeno men, waarin de wenschelijkheid wordt uil ge sproken om eene nieuwe partij op te richten otnder den naam van: Nationale partij. Pretoria, 8 Jan. Het personeel van de spoorwegwerkplaats is heden morgen niet aan het wenk gegaan. De politie bewaajkt het sta tion en de werkplaatsen en beschermt het treinpersoneel, waarvan geen enkele afwezig is. De treinenloop is normaal, de stakers hou den zich rustig. In Johaminesburg zijn de beambten van Braamfontein, die gisteren besloten het .werk te laten rusten, komen werken- Zij verklaar den echter het wenk te zullen staken, wan neer zij daartoe bevel onrt.vangen uit Pretoria. Kaapstad, 8 Jan, 11 uur voormid dag s. De toestand van do spoorwegstaking is nu aldus: In de Kaapkolonie, Natal en Orangia zijn de werklieden, aan den axbefid. In Trans vaal werkt het treinpersoneel; de werklieden in de werkplaatsen zijn in staking gegaan of bereiden zich daarop voor. Bloemfontein, 8 Jan. In de groote spoorwegwerkplaats te Bloemfontein is de sta king mislukt; slechts een twintigtal mannen legden den arbeid neer. Pietermaritzburg, 8 Jan. De stem men, die ln de spoorweg-werkplaats en zijn ingezameld, zijn tot dusver gunstig voor de staking. Durban, 8 J« n. De toestand op de spoor wegen te rustig en normaal Het feit, dat de spoorwegroancen in Natal geen ondersleu ning uit Transvaal hebben ontvangen tijdens de Nalalsche staking voor de oprichting van den bond, maakt de mannen ongezind de op roeping, die ditmaal van Transvaal is uitge gaan, te beantwoorden. Kaapstad, 8 Jan- Het spoorwegbestuur heeft heden van de werklieden-vereenigingen in alle werkplaatsen van de Kaapkolonie, ver tegenwoordigerïde den gekeelen 6taf van spoorwegmannen, telegrammen ontvangen, die de verzekering inhouden, dat men niet voornemens is te staken. Allerlei. Bij Krementsjoeg in het Russische gou vernement Poltawa werd een welgestelde boer, Rodjago genaamd, tijdens een bezoek bij zijn getrouwde dochter door deze dronken gemaakt en vermoord. Daarna beroofde zij het lijk van 500 roebels. Haar 3-jarig zoontje was getuige van deze gruweldaad. Het kind ver telde aan een buur, wat zijn moeder gedaan had, waarop de moordenares haar kind le vend in een waterput wierp. Door voorbijrij dende boeren werd het kind gered en de moordenares aan de politie overgeleverd. De te Petersburg verschijnende „Den" publiceert een verhaal van een misdaad, die in de nabijheid van Stanilsa, in den Kauka- sus, gepleegd is. Dicht bij genoemde plaats staat een eenzame boerenhoeve, welke be woond werd door een eenzamen ouden boer, Kovanks genaamd, diens 58-jarige vrouw en zijn twee kleinkinderen, een jongen van ne gen en een meisje van zeven jaar. Zaterdagavond, toen alle bewoners sliepen, drongen eenige bandieten de boerenhoeve binnen. Zij wekten Kovanks op hardhandige wijze en eischten, dat hij hun onmiddellijk al het in het huis aanwezige geld zou afgeven. Toen de man verklaarde, dat hij geen geld in huis had, sleepten de schurken hem van het bed. sneden hem voor de oogen van zijn vrouw en kleinkinderen neus en ooren af, rukten ziin nagels uit en hakten zijn ringers af. Daarna overgoten zij zijn kleederen met petroleum en staken deze in brand. Een even afgrijselijk lot trof vrouw Kovanks. Na niet te beschrijven martelingen te hebben onder gaan werd ook zij levend verbrand, terwijl de 'kinderen eveneens op afschuwelijke wijze vermoord werden. Vier der schurken werden later door de po litie gearresteerd. In hun bezit werd niet meer dan 4£ roebel gevonden, wel een bewijs dat Kovanks waarheid gesproken had. Uit Genève komt het bericht van een vreeselijk gevecht, dat een jeugdige dieren- temster, Olga Rosset, in de menagerie van haar schoonvader, thans te Lausanne, met een zeer groote beer heeft moeten leveren. De jonge vrouwr was nauwelijks de kooi binnengegaan, of het wilde dier wierp zich op haar en greep haar met zijn voorpooten heet, trachtend haar in het gelaat te bijten. De temster, die geheel ongewapend was, riep luid om hulp, .terwijl zij trachtte, den beer, dien zii bii den strot had gegrepen, van zich af te duwen. De klauwen van het wilde dier haalden haar schouders en rug op vreeselijke wijze aan flarden. Op de kreten der ongelukkige jonge vrouw kwam haar schoonvader, Jean- nin geheeten, toesnellen. Hij ging de kooi bin nen, maar de beer wendde zich nu tot hem, sloeg hem met één slag van zijn machtigen klauw bewusteloos tegen den grond en ging toen weer op zijn eerste slachtoffer af, dat hij nu woedend in den schouder beet. Opmerkzaam geworden door het geschreeuw der zwaargewonde temster, kwamen nu een aantal menagerie-bedienden met üzeren gaf fels aanloopen, en slaagden er niet zonder moeite in het wilde dier in een hoek te drin gen, zoodat een hunner de bewustelooze slachtoffers van den beer uit de kooi kon irekken. De vreesrinke strijd had langer dan tien minuten geduurd. De vroegere redacteur van een typogra fisch vakblad, Ludwig Rexhauser, die des tijds door zijn heftige bestrijding der sociaal democratie veel van zich deed spreken, heeft een tragisch avontuur beleefd. Naar een tele gram uit Augsburg meldt, vertoefde hij se dert eenige dagen met zijn minnares, de echt- genoote van ziin chef, te Pfronten. Geduren de een uilstapje namen zij het besluit, zich in het bosch met opium te vergiftigen. Na geruimen tijd ontwaakte Rexhauser echter en trachtte toen zich met ziin volkomen verstijf de handen de polsaderen te openen, hetgeen hem echter niet gelukte. Ondertusschen kwam ook de vrouw weder tot bewustzijn. Beiden dwaalden zij toen geruimen lijd in het bosch rond en namen ten slotte, onder hevige pij nen, met geheel bevroren voelen den terug weg naar Pfronten. Hier werden zij naar het hospitaal vervoerd, waar hun de voeten af gezet moesten worden. (Tel.) Op de Fraserrivier, zoo meldt men uit Winnipeg, heeft een ernstige ramp plaats ge had. Een rivierboot waarop zach meer dan 100 arbeiders bevonden van de Grand Trunk Pacific Spoorwegmaatschappij stootte op een klip bij Fort Georges. De boot zonk binnen «enige minuten. Alvorens hulp ter plaatse was, waren reeds 75 arbeiders verdronken. Het zijn meest Italianen en Kroaten. Dinsdagavond 6 uur, had, naar uit Pa rijs wordt gemeld, een heftige ontploffing plaats in de kruitfabriek Ronges bij Dyon. Het deel van het gebouw waarin de ontploffing plaats had, werd geheel verwoest. Twee per sonen werden gedood, terwijl verscheidene arbeiders gewond werden. De oorzaak is on bekend. Uit New Orleans wordt geseind, dat op het Duitsche tankstoomschip „Geestemünde" een ontploffing plaats had, waarbij eenige per sonen gedood en andere "ewond werden. De in het ruim aangerichte schade is aanzienlijk. De Staatscourant van Vrijdag 9 Jan. be vat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot hoofd van den administratie- ven dienst bij de risscherij-inspectie J. A. Th. van Erp, commies bij het deparmemt van Landbouw, met eervol ontslag als commies en is hem de persoonlijke inspecteurs-titel ver leend; eervol ontheven de kapitein-luitenant ter Ko I* H. G. Krol, als ohef van den staf der zeemacht in de marine-directie Amsterdam en vervangen door den luitenant ter zee le kl. G. T. Noordhoek Hegt De minister van binnenlandsche zaken mr. Cort van der Linden had gisteren voor middag conferentie met H. M. de Koningin. Stale n-G eneraal. Men verwacht dat de Tweede Kamer na as. Dinsdag bij eengekomen te zijn, nog b!jna drie zitting- weken zal noodig hebben voor afdoening van het begrootingswerk. De afdeelingen van de Eerste Kamer zijn heden bijeengekomen tot onderzoek der ge reed zijnde begrootingshoofdstukken, inbegre pen hoofdstuk I, waarbij de algemeene be schouwingen gehouden worden. De installatie van de onderwijs* commissie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gistermiddag de Staatscommissie voor het onderwijs geïnstalleerd met een rede, waarin hij wees op de ruime opdracht dei commissie, die een regeling zal hebben te tref fen van dei» financieelen grondslag vam het volksonderwijs. allereerst van het lager onderwijs i/n zijn vollen omvang, waarnevens ook het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs de aandacht der commissie zal vragen. Het onderwijs aan universiteiten of hoogescholen valt buiten den kring hares* be moeiingen. Spr. wees op de groote beteekenis van dep arbeid der commissie die, als zij slaagt, de grondslag zal hebben gelegd voor de bevesti ging van on-ze nationale eenheid. Ter berei king van dit doel moeten de leden der com missie rekening houden met het feit, dat over en weder hun opvattingen elkander bepeTken. Zij moeten openbaar en bijzonder onderwijs zien als historisch ontwikkelde gegevens en zij moeten middelen zoeken om beide tot Woei te brengen en beider vrijheid te waarborgen eenerzijds door vaststelling van de taak die de overheid tegenover beide takken van het volksonderwijs toekomt, anderzijds door de eerbiediging van ieders levensbeschouwing tot leidend beginsel te maken der te ontwerpen regeling. Op deze wijze kan ons volksonder wijs in waarheid nationaal worden. Dr. Bos antwoordde o m., dat bij alle leden de oprechte wil bestaat te trachten een gc- meenschappelijken grondslag te vinden, waar op zich kan verheffen een deugdelijke inrich ting van ons schoolwezen, welke rekening houdt met de zoo groote verscheidenheid van godsdienstige en opvoedkundige inzichten van ons volk. De nieuwe uniform blijft. Men schrijft ons: In verband met verschillende geruchten, die de ronde doen betreffende een voornemen van het legerbestuur om tot afschaffing van de nieuwe grijs-groene uni form over te gaan, hebben wij ons be be- voegder plaatse om nadere inlichtingen ge wend. Wij vernamen, dat men er niet aian denkt deze uniform af te schaffen. Integen deel ze vofldoet zeer goed. Wel zal het globaal geschat nog een tiental jaren du ren. voordat men om het zoo eens uit te drukken door de blauwe uniformen heen Is. Er zijtn zes lichtingen van de militie en vijf van de landweer, be zamen elf, die onge veer twee honderd dnriwmd man omvatten. Van deze twee bonden! duizend man ls er telken jare ongeveer een tiende .gedeelte on der de wapenen. Het blauw mi kan uit den aard van de zaak alleen opgebruikt worden door de lichtingen, die onder de wapenen zijn. Op deze wijze kan er dus, ruw bere kend, nog een tiental jaren mede heengaan. Het blauw, dat de magazijnen verlaat, wordt meteen vervangen door voorraden grijsgroen. Verder meenen wij, dat de lichtingen, die dSi: jaar het laatst onder de wapenen ziin, een grijsgroene uniform mede naar huis krij gen. Naar dc Avondpost meldt, heeft de mi nister van oorlog onlangs medegedeeld, dat de grijsgroene uniform goed voldoet, terwijl hij heeft bevolen, dat geen blauwe kleeding meer zal worden aangemaakt, doch bij gebrek aan blauwe uniformkleeding, zoowel aan le ger als landweer, de grijsgroene uniform zal worden verstrekt 10 0-jarig feest 8e regiment in fanterie. Woensdag werd door n deputa tie van de Amhemsche burgerij, bestaande uit den voorzitter van de afdeeling „Arn hem" van het departement van Nijverheid, den heer J. van Embden, den voorzitter van de vereen&ging Hendel en Nijverheid, den heer H. van Zefl en d«e*n voorzitter van de af deeling Arnhem van den Bond van Hotelhou ders. den heer F. Sim-on. een geschenk in enveloppe, bijeengebracht door verschillende ingezetenen van Arnhem aan den comman dant van het 8e reoime^t infanterie ter hand gesteld, in tegenwoordigheid van de feest commissie ter viering van het 100-iarig be staan van het regiment, om de feesten voor de onderofficieren en soldaten zoo aange naam mogelijk te maken. De heer van Embden herdacht hierbij met enkele hartelijke woorden de goedé verstand houding, die sedert al die teren bestond tus- scfien de Arnhemsche burgerij en het 8e re giment infanterie. De regimeutc-eommandant. de butenant- koflonel de Ridder, die voor het geschenk namens het regiment ziin donk betuigde, sprak den wensrh rif, dat deze goede, ver standhouding ten allen tiidle zal blijven be staan. Tegen misbruik van het on- dersclieidingsUeeken van het R o o d e Kruis. De Minister van Justitie heeft een aanschrijving gericht tot alle amb tenaren van politie, belast met het opsporen van strafbare feiten, om hen er aan te her inneren, dat op I Jattjmri 1914 in werking is getreden de wijziging van hot Wetboek van Strafrecht, waarbij straf wordt bedreigd te gen het gebruik maken, zij het ook met een geringe» afwijking, van een naam of een on- derscheidingsteektirc, waarvan het gebruik krachtens wettelijk voorschrift uitsluitend aan eenige vereeniging of aan het personeel vajn den geneeskundigen dienst des legers is toe gekend. In dit verhand wordt voorts in berinnering gebracht aan het verdrag van. Gonève. waar bij is bepaald, dat bet emblema van het roode kruis op wit veld cn de woorden: „Roode Kruis" of „Ivruis van G'enèvev, zo - .1 in tijd van yrede als in tijd van. oorlog slechbs ge bruikt kunnen worden ter bescherming of ter onderkenning der geneeskundige formaties en inrichtingen en van het personeel en mate rieel, welke onder dfe bescherming staan van het tractaal. Alle betrokken ambloma ren van politie "wor den mitsdien uitigenoodigd streng toe te zien op de handhaving dezer nieuw in werking getreden wettelijke bepaling en van een on rechtmatig gebruik van het onderscbeidings- teeken van het Roode Kruis terstond proces- Verbaal op te maker De nieuwe burgemeester van Deventer. Gistermiddag heeft de vertrek kende burgemeester van Wormerveer ten ge- meentehuize in de raadszaal een afscheids receptie gehouden, waarbij meer dan 100 ambtenaren en werklieden van hunne belang stelling blijk gaven. Door het Hoofd dier M. U. L. O.-school werd namens de onderwijzers en door den ontvanger, den oudsten gemeenteambtenaar, namens de ambtenaren en werklieden hei woord gevoerd. De burgemeester dankte daarop, mede na mens zijne echtgenoote, die bij de plechtig heid aanwezig was. Namens de ambtenaren en onderwijzers werd den burgemeester een album toege zegd, Houdende photo's van de gemeente, voornamelijk van de werken, onder zijne led- ding tot stand gekomen. Daarop had nog een publieke receptie plaats, waarbij honderden van de gedegen heid gebruik maakten, om te getuigen van hun toegenegenheid enverknochtheid aan den vertrekkende® burgemeester. Bij Koninklijk besluit is aan den kapitein ter zee W. Houwing vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van grootkruis in de orde de Honor y Mérito de la Gruz Roja, hem geschonken door den pre sident der republiek Cuba. Huldiging van prof. Drucker. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, heeft zich tc Groningen van liberale zijde een commissie gevormd om den vroegeren afgevaardigde van het district Groningen voor de Tweede Kamer, prof. mr. H. L. Drucker te huldigen en te getuigen van de waardeering voor het vele, dat door hem is gedaan zoowel in het algemeen belang van ons vaderland als voor Groningen in het bijzonder. Urt de meest betrouwbare bron kan worden tegengesproken het bericht, als zou mr. V. H. Rutgers optreden als hoofdredac teur van de „Nieuwe Haagsche Courant". Van eend ge connectie is geen sprak® Rot. Begrafenis mr. J. Bruyh. f Op de begraafplaats Rustoord te Diemerbrug heeft gisterenmiddag de teraardebestelling plaats gehad vam het stoffelijk overschot van mr. J. Bruyn, in leven substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam. Een groot aantal leden van de rechterlijke macht woonde de plechtigheid bij. Aam het graf werd het woord gevoerd door den officier van jus titie, mr. Baart de la Faille, en mr. Condnck Westenberg, president der rechtbank, die bei den den werklust en de werkkracht \an de.i overledene en zijne bcamnnelijke karakter eigenschappen prezen. Ds. P. H. "Westprdijk sprak namens den kerkeraad van de Doopsgezinde Sociëteit C. W R. S c h o 11 e n Jr. f Te Amster dam is in den ouderdom van 74 jaren overle den de heer C. W. R. Scholten Jr., oud-direc teur en commissaris van den Kom. West-Indi sch en Maildienst en bestuurslid van vele in stellingen, voornamelijk op sociaal gebied. De heer Scholten, die in scheepvaartkrin gen zeer gezien was. was ridder in de ord' van den Nederlandschen Leeuw. Wereldcongres voor den vrede. Maandag middag as. biedt het Uit voerend Comité van het XXste Wereldcongre voor den Vrede, dat in den afgeloopen zomer te 's Gravenhage gehouden werd, in hotel dc Witte Brug te Scheveningen een tea aan als afscheidsreceptie voor de medewerkers aan het congres. De bevolking van 's Graven •ha ge.Het aantal inwoners van 's Graven hage bedroeg op 1 Januari 1913: 291.693. Door vestiging kwamen er in 1913 21814 bij en door vertrek ging er in 1913 18691 af. Blijft eene vermeerdering met 3123. Het aantal geboorten was in 1913 7317; er overleden dat jaar 3281 inwoners; zoodat het aantal geborenen dat der overledenen met 4036 overtrof. Het totaal aantal Inwoners van 's Graven hage was door een en ander op 1 Januari 1914 gestegen tot 301852. De hoofdprijs vam de Entos. De bakker op de Rozengracht te Amsterdam deelt in de Amsterdamsche pers mede, naar aanleiding van den last die hij van vragers en koopers ondervindt, dat hij n i e t de win ner is van den hoofdprijs der Entos-loterij de Kromhout-motorboot. Bij navraag deelde het Entos-bestuur iade, dat het lot nog niet was gepresenteerd De straf. Een geestig Hofiandscl schrijver heeft zijn bundel moderne achelsem uk een pastorie Vam het wondere ambt uitgegeven onder een schuilnaam en koos daartoe den Dudtschen naam G. Gröniewalt Hzn. In het Bibliografisch Jaarboek 1913, be werkt door W. H. d'e Buts om jé te Amsterdam staat het boek opgegeven onder de rubriek: Vertaalde romans, novellen en vertelbnger. (Neerlandia). Aviculture. Men schrijft ons ui1! 's Gravenhage De groote Dieren/tuinzaad in Den Haag is wederom voor eenige dagen herschapen ir één reusachtige kippenren. De Nederl^nd- gche Vereeniging „Avicultiira deed er weder hare inhrede tot het houden van hare jaar- lijksche (ditmaal de 29ste) groote mternatio aale tenkxyratehiag van pluimvee enz. Br hei aantal harer gevederde gasten wordt ci telken jare grooter op. Nu vermeldt de caia logus reedls meer dan 2700 inzendingeo. En

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2