KOLONIËN. Officieren van gezondheid: 1 gen-majoor, 5 kolonels, 18 luit.-kols., 12 majoors, 67 kapi teins, 92 le luits., 30 tijdel. off. v. gez. 2e kl. Militaire apothekers: 3 dir.-apo-th. le kl., 2 id. 2e kl., 14 kapiteins, 11 le luits., 4 tijd. apoth., 2e kl., 7 onder-luits. Milit. paardenartsen: 1 majoor, 4 kapiteins, 7 le luits. De officieren van de landmacJit in "West- Indië zijn allen gedetacheerd van het leger in NecL-Indië. De Amerikaansche gezant te 's Graven- Ikage, dr. Henry van Dyke, heeft in eroand 'met de huidige maatregelen van het Neöerl. Gouvernement tot bescherming der wilde vo gels eenige mededeelingen gedaan, die alles zins de moeite waard zijn, er kennis ^an te fccmcn. Het Amerikaansche Gouveriement heeft den invoer van aigrettes en van alle huiden of veeren van wilde vogels verboden; alleon struisveeren en veeren van *amme togcls zijn van dit verbod uitgezonderd. ,.De beteekenis dezer wet'', merkte Je Ame rikaansche gezant op, „is dikwijls verkeerd begrepen." Het is strikt gesproken, <-een maat regel in betrekking met het tarief, noch is het een poging, de geheimenissen van de mo de voor de dames te controleeren. ITet is alleen een maatregel om de wilde vogels het Bchoon gevederte en mooien zang voor uit- ro«" nr li* .beveiligen. Om dit te doen is liet noodzakelijk, ze allemaal van den handel uit te sluiten, ten minste voor zoover het de Vereenigde Staten betreft en ze tot „contra bande" le maken. Het Departement van Staat te Washington heeft een beleefde, maar flin ke nofa gezonden aan al zijn diplomatieke vertegenwoordigers, meldende, dat dit ver- bod absoluut is en dat het zal worden h ege- pasl op families van terugkeerende diploma ten, zoowel als op andere dames. De wet zal op dezelfde wijze voor iedereen worden uil- gevoerd. Door deze wijze van uitvoering knur ften de leden van het schoone geslacht ten minste niet. jaloersch op elkaar ~*orden. Alle hoeden zullen om het zoo eens uit te druk ken op denzelfden leest worden geschoeid." De Vereenigde Staten zijn de rste natie, die er op aan stuurt, dat de handel von de modemaaksters en de kooplieden in veeren, hoe winstgevend deze moge zijn, niet mag veroorzaken dat de mooie, wilde vogels, waar mede de natuur de wouden der wereld h^eft begiftigd worden uitgeroeid. Daarom hebben wij geweigerd, de veren en vellen van de paradijsvogels uit Nederl -Oost-Indië toe te lalen. omdat wij wilden, dat u ze »n leven cult houden als deel van uw nationale erfe nis." Censuur. Men schrijft uit Alkmaar aan de Ct.: Het 30e Oushoornconcert, het welk op morgen, 23 Januari alhier zal plaats hebben, heeft met de censuur van de R. K. Kerk te kampen. De concertgever, de heer J. H. Oushoorn, directeur van Toonkunst, die «elf roomsch-katholiek is, heeft, teneinde de aantrekkelijkheid van zijn concert te verhoo- gen, voor dezen avond geëngageerd de solo- danseres mej. Jacoba van der Pas en haar tuster Helena uit *s Gravenhage. Van den preekstoel is thans in de r. k. kerk Zondag LI. verzocht dat concert bij te wonen. Het gevolg van dit optreden der geestelijk- beid is echter geweest, dat de belangstelling In het concert grooter werd, en de beste ran gen spoedig uityerfcocht waTen. De Zaansche wethouder, de heer Donia komt op tegen de voorstelling door den voor zitter der Schippersvereen. Schultevaer in het Hbi. gegeven van de 100 -historie. Vol gens de heer Donia heeft, in tegenwoordig heid van drie personen, het telefonisch ge sprek aldus plaats gehad: Op zekeren avond werd ik opgebeld. Op 'de vraag: „met wie?", kreeg ik ten ant woord: „met Bets, voorzitter van Schutte va er." Donia: Wat was er van uw dienst, mijn heer Bets? Bels: Mijnheer Donia, u is immers wethou der van de havenwerken? Donia: Ja, mijnheer Bets, wat Lad u? Bets: Is het waar, wat ik in de bladen lees, dat de havengelden met 100 zijn ver hoogd geworden9 Donia: Weineen, mijnheer Bets, dan heeft u verkeerd gelezen; enkel de ahonnem enten ïij-n verdubbeld. Bels: Dus de abonnementen zijn dan toch met 100 verhoogd? Donia: De abonnementen alleen zijn ver dubbeld. Toen volgde een felle critiek op den Raad en ligplaats en de mededeeling dat men alJcs In het werk zou stellen om het alsnog te voorkomen. Natuurlijk gaf ik den man daar volkomen gelijk in en ik voegde don wensch er aan toe dat het geen invloed op zijn zaken zoude hpbben. De lezer oordeele nu maar verder wie in dezen gelijk heeft. Een begrafenis met hinder nissen. In het dorpje Heer, bij Maastricht, had Dinsdag eene begrafenis met hindernis sen plaats, die wel der moeite waard is te worden gememoreerd. De heer F. C., lid van den gemeenteraad en president der „Oude Harmonie", plolsc- lin'g te Luik, waar bij voor zaken ertoefde, overleden, zou Dinsdag ter aarde worden be steld. Toen de harmonie, de geestelijkheid en tal van belangstellenden zich bij het sterfhuis hadden verzameld, bleek, dat de lijkbaar ver geten was te halen. Toen de draagbaar ge haald was, trok de lijkstoet naar de R.-K. kerk. lntusschen was gearriveerd uit Amsler- flam de directeur van eene verzekeringsmaat schappij, waarbij de overledene, een han delsreiziger, tegen ongevallen verzekerd was. En na de lijkmis werd het lijk gebracht naa een lokaal, om het door een tweetal genecs- heeren te doen schouwen, teneinde, te kun nen vaststellen, of de overledene gestorven was aan een beroerte, of wel aan <en onge val, zulks in verband met een eventueele uit- kecring door de maatschappij. Een der dok toren uit Maastricht was vrij spoedig aanwe- zfg, doch zijn collega ^*as en bleef weg. De familie en vrienden bleven geduldig wach ten, uren lang. Doch de tweede geneesheer kwam niet opdagen. Er werd getelefoneerd, alles tevergeefs. Circa 4 uren waren beide ge neesheeren present. En toen zij tot de schou wing van het lijk wilden overgaan, leek, dat de hersenen uit het hoofd verdwenen waren, en de holte gevuld was met watten. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zulks in het hospi taal te Luik plaats gehad. Circa half zes trok dc lijkstoet naar het kerkhof onder het lui den der klokken, doch de lijkstoet was tot op 1/4 verminderd. Over deze zonderlinge geschiedenis zal nog wel niet het laatste woord 'gesproken zijn. Oost-ln«lië. Zaliger te geven dan te ontvangen. In de Preajiger-Bode van 26 November LI. lezen wij het volgende: Dr. Wille. Hedenmorgen 6 uur stond er een kleine groep Heilssoldaten aan het station le Ban doeng, om afscheid te nemen van een der hunnen. Een vriend. IIij staat wat (klein naast den robusten Ko lonel van hel Leger. De zonnehoed overscha duwt het smalle gezicht met het wat rafelig puntbaardje. De trekken zijn zorgelijk. De vertrouwelijke oogen zijn vermoeid en bijwij len is er een glimp van onrust in te zien om het gebeuren, dat voor hem onwezenlijk is en als zocht hij naar rust. Daar stond een man, die enkel gal Te moe ten ontvangen is hem altijd eeai vreemde emo tie geweest. Vreemder nog was hem het ontledende en onderzoekende proces van een journalistiek interview te moeten doormaken. Hij voelde zioh als in eein kijkspel en mag dit zeer velen ijdclen behagen, voor hem was het een moei lijk oogemblik. Wij- hadden liem reeds meer gezien, anders, meer zichzelf. Toen ging hij eenvoudig, scha mel haast in zijn witte officiersjas langs de zonnige straat. Een weinig opvallende figuur. Waar een arme ongeli Lkige zat langs den weg, hield hij even Stól en strekte de hand uit om te geven. Dat gebaar was het koninklijk symbool van zijn leven, dat hdj heeft weggeschonken als een held. dat voor geen prijs hij gegeven heeft, omdat hij geen schachelaar in arbeidskracht kon zijn, omdat hij niet verkoopen, slechts geven kan. Jaren geleden hij was toen nog oogarts in Denemarken groeide de bezieling voor liefdewerk in hem; hdj sloot zich aan bij hei Heilsleger. Daarna volgde zijn reis naar Londen. In het hoof dik'war tier sprak hij eenvoudig de woor den, waarmede hij zijn leven wegschol U: „Stuur mij daarheen, waar lijden is. Ik ben bereid te ga/an, ook naar het donkerste hoekje der aarde." Hij kwam naar Java bdjna zeven jaren ge leden, om zieken en bijna blinden hel licht in de oogen te hergeven. Zeven harde jaren, zeggen zij, die weten on dei* welke bekrompen, ongunstige omstan digheden hij aan de warme noordkust, te Se- marang, zijn taak vervulde- Maar voor hem waren het gelukkig jaren om de schoonheid van te kunnen geven. „Iloevelen hebt gij geholpen in dien tijd?" We ontmoetten weder den vermoeiden blïi. „Hoeveel? Dat weet ik niet. Ik heb geen hoofd voor cijfers Do cijferresultaten telde hij niet, de cijfer blague kende hij niet. Hij rekende met anderen maatstaf, met de kracht die hij geven kon, levende in de hoop, veel kracht te zullen hebben om te kun nen blijven geven voor niets. TocJh weten we, dat er uit de beschikbare aanleekeningen door het Leger een statistiek is gemaakt. Van 1998—T9I2 heeft die eenvou dige stille man duizenden geholpen. Die sta tistiek wijst aan 133.778 consulten, 2421 ope ratics. Nu gaat hij terug naar hel Koelere noorden en Donderdag gaat hij aan boord van de Gro- tius. Met vrouw en drie kinderen, gaat hij zijn vaderland terugzien. Behalve het geluk ziin roeping te hebben volbradht en duizenden te hebben geholpen, heoft het leven hem hier niets gebracht. Dart geluk is zijn sdiat, meer verlangt hij niet. Indien hij ooit gevraagd had, zou het Gouvernement hem jaarlijks ccnigc duizenden hebben uitgekeerd. Hij vroeg niet. Ilern werd de keuze gelalen» hoe de terug reis te maken. „Laat mij ga-an als de anderen, derde klas se". was zijn antwoord. Wekelijks krijgt hij een verlofsuitkeering van f 22 50, goed twintig gulden voor hem en zijn gezin te zamen. Indien hij gewild had. zou hij nu schatrijk zijn. Dat zijn de eenvoudige, de ontroerende feiten. Die man is de incarnatie van de lust tot arbeiden, van do zelfopoffering.-van de toe wijding om de schoonheid van de daad zelve, niet om het loon. Die man dwingt eerbied af. Die Kleine, bescheiden man is grooter dan wij allen. In Augustus van het volgend jaar komt hij terug om zijn arbeid te hervatten. In dien tijd zal te Semarang door anderen een nieuw hos pitaal voor hem gebouwd zijn, een grootsche instelling, waarvoor de weldadigheid in deze landen het geld bijeen gebracht hebben. En het gouvernement zal krachtig steunen. Dat hospitaal zal een monument .zijn voor de grootheid van dien stillen, nederigen, held- liiin«l rn Wetenschap. De Gioconda. Aan meerdere Fran- sche bladen wordt uit St. Petersburg bericht, dat de politie daar een man, Bi-bik of ge naamd, heeft aangehouden, die betrokken is geweest bij den diefstal van de Gioconda. Hij zooi met andere Russen tot een bende be hoord hebben, waarin ook Perugia, die de Gdooonda sbal en terecht bracht, was opga- nomen. Het plan was het schilderij te stelen en dan te verkoopen aan een Amerikaan- schern milliard air. Deze wordl in een ver haal van de Echo de Paris als S. W. aange duid. W. was echter op het tijdstip van den diefstal niet te Parijs en de bende zou toen trachten aan den Russischen millionair M. het doek kwijt te raken. De Gioconda en een goede kopie van Da Vincis \.erk, die in het bezit van de bende was, werden aan M. vertoond. Deze kocht voor 10.000 frank het echte süuk. Maar toen eenige leden van de dievenbende bezig waren de Giooonda voor den kooper ^in te pakken, ontstond er ruzie onder de boeven, die weldra tot een vecht partij werd. Van het tumult maakte een lid van de bende gebruik om de echte Gioconda met de kopie te verwisselen en de millionair, die zich tussohen de ruziënde dieven niet op zijn gemak voelde, verwijderde rich met zijn „kostbaren" aankoop onder den arm. De bende vertrok vervolgens met de 10.000 francs en de Giooonda naar Monte Carlo, waar Pe rugia zijn medeplichtigen bestal en met het schilderij naar Parijs terugkeerde. De ver dere losgevallen zijn bekend. In hoever Bibi kof, die al deze bijzonderheden aan den rechter van instructie te St. Petersburg beeft meegedeeld, de waarheid gesproken heeft, zal de Russische rechtbank hebben uat te maken. Naar men uit Londen aan het Berl. Tagebl. bericht, komt er een Holibein op de kunstmarkt. liet is diens beroemde portret van Thomas Cromwell, bekend als de Cale- don-Cromwell, wijl het jaren lang in bezit der graven van Caledon is geweest. De te genwoordige eigenaar, de 23-jarige Lord Ca ledon, heeft het voor zeshonderd-duizend Mark aan de kunsthandelaars Thomas Ag- ncw and Sons verkocht. Het portret, dat zel den op openbare tentoonstellingen te zien was, werd tussohen 1532 en "534 geschil derd. Met dpzen verkoop komt er veel kans dat het büzonder schoone stuk voor goed naar Amerika gaat. Jacob Vernooijs, geb. 1880, N.-H., bakker, van Fabrieken danken volk af. Ieder bekrimpt ridf K c_ J. rr* Hof 15 naar Zeist. Hendrik G. Blom, geb. 1874, N.-H-, monteur, van Tuinstr. 3 naar Zeist. Wolter Velthuijsen, geb. 1890, N.-H., smidskn., van Westerstr. 99 naar Hoorn. Nicolaas W:jfjes, geb. 1844, R.-C, zonder be roep, van Muurhuizen 117 naar Ouderkerk a/d. Amstel. Comelis G. Engelfriet, geb. 1887, N.-H., op zichter, van Beekenst.-laan 40 naar Rotterdam. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgave van personen, die zich in de Gemeente hebben gevestigd van den 12den tot en met den 17den Januari 1914. Laurens J. Norenburg, geb. 1889, N.-H., le Lu:t., van Roermond naar Bergstr. 23. Hendrik M. Plas, geb. 1884. geen kerkgen., leeraar, von Winschoten naar Kampstraat 14. Margaretus G. Kuijt, geb. 1900, N.-H., zonder beroep, van Zeist naar Flierbeekstraat 1. Hendrik J. v. Gelder, geb. 1878, N.-H., tim merman, van Gorinchem naar Achter de Kamp 20. Annetta A. J. Benedic, R.-C., onderwijzeres, van Renkum naar Schimmelp.-straat 22a. Frederik W. Dormaor, geb. 18S8, G.-K., onder wijzer, van Dsselmonde naar Asch v. Wijck- stroot 19. Mina Klein, N. Isr., zonder beroep, van Am sterdam naar Hof 22. Ludovicus M. Haver, geb. 1885, N.-H., milit. kleerm., van Leusden naar Tolstraat 17. Geertruida J. Dekker, G.-K., zonder beroep, van Bameveld naar Krankeledenstr. 18. Diedericus Bot, geb. 1900, R.-C., zonder be roep, van Lichteroord naar Utr. weg 137. Israel de Vries, geb. 1896, geen kerkgen., zon der beroep, van Winschoten naar Wilhelmina- straat 25a. Charlotte S. J. van Charldorp, Leger d. H. Of ficier, von Deventer naar Havik 14. Giltje de Jong, Leger d. H. Officier, van De venter naar Havik 14. Marinus Spierings, geb. 1895, R.-C-, zonder beroep, van Rotterdam naar Leusderweg 13. Clara de Lange, Geref., zonder beroep, van Nijkerk naar Korte Beekstraat 2. Johan Valkhoff, geb. 1892, geen kerkgen., zon der beroep, van Amsterdam naar Zuidsingel 38. Wed. G. v. Fastenhout, Rem., zonder beroep, van Bussum naar Soesterweg 10. Henneus J. C. Venings, geb. 1880, R.-C., com- m'es H. S. M., van Schoten naar Tuinstraat 3. Corel F. A. Fickert, geb. 1889, R.-C., stoffeer der, van Zaandam naar Breedestraot 59. Mozes A. Grunwald, geb. 1899, N. Isr., zonder beroep, van Helder naar Kampstraat 58. Gerardus Wouters, geb. 1871, R.-C., handelsr-, van Amsterdam naar Vlasakkerweg 44a. Maria van Oosterom, N.-H., huishoudster, van Jutphaas naar Schimmelp.-straat 33. Elisabeth v. cl. Lip, N.-H., zonder beroep, von Amsterdam naar Kleine St. Jansstraat 1. Lubbertus J. Schukking, geb. 1891, N.-H., sla gersknecht, van Bergen op Zoom naar Amh.- weg 96a. Opgave van personen, die in de Gemeente van woning zijn veranderd van den 12den Janu ari tot en met den 17den Januari 1914. Hendrik v. d. Berkt, N.-H., arbeider, van Laogl.-weg 7 naar Koningstr. 73. Hendrik Broek, N.-H., sergt.-faur., van Kazerne naar Breedestr. 62. Peter E. Dodenhuis, Ev. L., beambte H. S. M., van P. Pijperstr. 9 naar Stat.-str. 21a. Geertruida v. Eldert, N.-H., zonder beroep, van Hellestr. 89 naar Westsingel 18. Wouter Elschot, R. C., arbeider gem.-reiniging, van Hoogeweg 58 naar Laagl.-weg 32. Maria C. v. End, R.-C., zonder beroep, van St. Agathstr. 14 naar Vijverstr. 12. Gerrit Florijn, N.-H., brievenbesteller, van Hei- ligenbergweg 33 naar Mooierstr. ongen. Franciscus van Kampen, N.-H., mil. geweerm., van Kazerne naar KL St. Jansstraat 1. Wed. L. de Man, N.-H., koopvrouw, van Mooierstr. 25 naar Groote Haag 45. Comelis van Nellestijn, N.-H., gegageerd, van Krankeledenstr. 1 naar Kampstraat 72. Willem Ouwerkerk, N.-H., winkelkm, van Rozemarijnstr. 28 naar Mooierstr. 25. Anlonie Sleeking, R.-C., koopman, van West singel 18 naar Breedestraat 59. Jan H. Verheul, N.-H, schilder, van Soester weg 36 naar Puntenburgerlaan 2. Johannes Vos, R.-C., timmerman, van Bis- schopsweg 55 naar Hellestraat 24. Opgave van personen, d'e de Gemeente hebben verlaten van den 12den Januari tot en met den 17den Januari 1914. Johannes Mulder, geb. 1SS7, N.-H, boomkw, van Schimmelp.-straat 44 near Ni'kerk. Hendrik N. Peek, geb. 1897, R.-C, R.-C, zon der beroep, van Utr. weg 137 naar Heemskerk. Hillegonda Jomen, N.-H, kinderjuffr, van Soesterw. 6 naar Amsterdam. Frans F. Vervat, geb. 1SSH, geen kerkgen.. Luit. Infanterie, van Langestr. 18 naar Indië. Pieter M. Bouwens. geb. 1891, R.-C, arbeider, van Zogstr. 2 naar Rotterdam. Hendrik Koekebakker, geb. 1898, N.-H, zonder beroep, van Soesterweg 149 naar Amsterdam. Jacobus Smal, geb. 1869, R.-C, gegag. milit./ van Elleboogstr. 1 naar Eindhoven. Mathias Muller, geb. 1906, R.-C, zonder be roep, van Elleboogstr. 1 naar Eindhoven. Willem Smit, geb. 1904, R.-C, zonder beroep, von Elleboogstr. 1 naar Eindhoven. Henricus G. Smeeing, geb. 1SS9, R.-C, kap per, van Karnpstr. 26 naar Dordrecht. Willem van Hemert, geb. 1907, N.-H, zonder beroep, van Kruiskamp 25 I naar Duitschland. Frederik Kok, geb. 1833, N.-H., zonder beroep, van Koningstr. 59 naar Hilversum. Willemina v. d. Brink, Geref. k., zonder be roep, van Soesterweg 73 naar Apeldoorn. Wouter J. van Leijden, geb. 1897, N.-H, zon der beroep, van Arnh. weg 55 naar Baarn. Elizabeth G. de Buisonje, Geref. k, zonder be roep, van Utr. weg 1 naor 's-Hage. Mechelina C Weller, N.-H., zonder beroep, van Wilhelminastraat 4 naar Huizen. Hendrik Tammer, geb. 1S93, R.-C-, bakkerskn., ven Bloemendalstr. 5 naor Soest. Hendrik Groot, geb. 18S6, N.-H, draadsnijder, van Westerstr. 77 naar Rotterdam. Johan F. C. Scheidier, geb. 1879, m. Ev. L., vr. en k. R.-C, treinsmid, van Bisschopsweg 17 naor Rotterdam. Engelina Blok, N.-H, zonder beroep, van Soes terweg 10 naar Amsterdam. Hendrika J. Blok, N.-H, naaister, van Soes terweg 10 naor Amsterdam. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). TopAls ik jou eens naar de Mookerhei wenschte. Tip T i p. Wat bezielt jou, kerel, ben ik je hier te veel missch:en Top. Bedaar kameraad, laat me uitpraten. Ik wou zeggenals ik jou eens naar de Mooker hei wenschte, dan was dat een goede wensch, een zeer goede wensch. T i p. Hoe bedoel je dat? Je komt weer zoo raar uit den hoek. Top. Heb je dan niet gelezen dat daar, op de plaats, welke door natuur en geschiedenis daarvoor als aangewezen is, bij het eeuwfeest van Neerland's onafhankelijkheid, een monu ment zal verrijzen, een eereteeken, gewijd aan ons geliefd Vorstenhuis? En dat het dan, als het gedenkteeken is gesticht, volgens Dr. C J. Söhngen, geen vervloeking meer zal zijn, als men iemand toevoegt„Loop naar de Mooker- heide I?" T i p. Ah, ben je daar met je gedachten I Ja, ik las daar iets over. Dat de Mookerheide een door de historie gewijde plek is, zooveel wist ik nog van onze vaderlandsche historiedaar sneuvelden in 1574 de helden Graaf Lodewijk van Nassau en zijn broeder Hendrik, Lode wijk, de veldheer van buitengewone bekwaam heid en heldenmoed, en Hendrik, die, on danks zijn jeugdigen leeftijd reeds herhaaldelijk blijken had gegeven van ridderlijke dapperheid. Maar dat die plek zoo rijk aan natuurschoon is, dat wist ik niet Top. Top. Ik ook niet, voor Dr. Söhngen het ver telde. Op de hoogte bij het „Groeske", schrijft hij, is een heerlijk uitzicht op de mooie, met bosschen begroe:de heuvelen. En op het voet stuk van het voorloopige monument, een „zoden- p;ramide", h la Austerlitz, een paar meter boven den heuveltop, kan men wel tachtig torens zien opdoemen, de gezichtseinder lijkt onbe grensd heel ver weg ziet men den toren van Oss, en bij helder weer, zelfs de St. Jan van den Bosch. T i p. Jongen, ik ga er ernstig over denken, om daar met vrouw en kroost onze aanstaande zomervacantie door te brengen. Je zult er niet licht ruzie krügen met je buren, denk je wel? Top. De menschen loopen mekaar duar niet in den weg, nee. En de plattelandsbevolking is een vreedzaam slag, Tip. T i p. Zeg dat maar zachtjes, hoor. Daar spelen ook geschiedenisles af, romannetjes, lang niet onschuldig. Heb je gelezen, hoe een ge huwd arbeider in de Friesche Wouden tot scha- pend'efstal kwam? Luister even: 't Gebeurde in een dorp der gemeente Achtkarspelen. Man en vrouw leefden schijnbaar in de beste harmonie, maar 't was niet echtz ij deugde niet en hield het met een ander. Telkens gaf zij haar man op zijn brood, dat hij te weinig inbracht, zij moest meer geld beuren. De stakker deed zijn best, .maar hij kon niet meer dan werken. Zijn Leve wederhelft wist wel raader liepen immers schapen genoeg in het land! Dat was ook zoo, maar die waren niet van hem. Wat zou dat? klonk het hem terug. Na lange aarzeling en tweestrijd bezweek de man en werd een dief. Twee schapen stal hij en verkocht die op de markt, maar zoo goedkoop, dat de politie arg waan kreeg en hem achter slot en grendel bracht. Top. Toen had dat wijf haar zin en kon ze Er wordt geen grond gekocht of verkocht! Groote maatschappijen betalen dezen wintet geen dividenden. Komedie's, opera's, restaur rants, alles lijdt onder de malaise. Tip. Dan is het beter hier te blijven, in dei^ slappen tijd kan men het hier allicht nog bete* uithouden dan in die overzeesche maatschappij, waar, als er honger geleden wordt, het dadelijk in de millioenen loopt. Top. Ook ten onzent, in de hoofdstad en el ders, is de werkeloosheid groot, en Zal menig een dezen winter een kwaden tijd hebben. Wat een tegenstellingen in dit wereldjevelen weten niet hoe ze in 't leven zullen blijven wegens hun nooddruft, en in New-York is dezer dagen een instituut geopend „Life Extension Institute", dat wil zeggeninstituut ter bevordering van een lang leven. Is dit geen eigenaardige stichting? Tip. Wel eigenaardig! Wie heeft dat be dacht Top. Het instituut staat onder persoonlijke protecte van den ex-presdent Tolt, en wordt verder ondersteund door medici en andere man nen van naam. Doel is, de verspreiding van me dische wenken, die kunnen strekken tot verlen ging van het leven, terwijl het publiek zich voor een minimum honorarium aan de inrichting kan laten onderzoeken. Het instituut is omgeven door een staf van medische autoriteiten. Naar winst bejag wordt niet gestreefd. T i p. Nou, dat lijkt me -een mooi ding. Ge zondheid is toch maar het hoogste goed, en een lang leven wenscht een ieder zich toe, de ex- president Taft zeker ook. Als de levensduur in verhouding staat tot het lichaamsgewicht, dan heeft hij alle kans zeer oud te worden, want zijn gewicht schommelt zoo om de 300 pond. Top. 't Is voor jou niet te hopen, Tippie, dat de zwaarsten ook de oudsten worden, want het vet zit jou niet in den weg en dan zul jij het noodlot van alle stervelingen niet op 100-jarigen leeftijd ondergaan. Tip. Ik ben er mee tevreden. Top. *t Zit 'm niet in de dikte en fn een weelderige leefwijze. De kranten maakten dezer dagen melding von een mijnwerkersvrouw in Peru, die al haar leven een hard lot had gehad en een sobere levens wijze had gevolgd, en nu 118 jaar is. Zij woont met een dochter van 100 lentes in een hutje, beiden zijn nog kras. Top. Dat is benijdenswaard. Dat oudje komt dan de oudste vrouw der wereld zeer nobij. Dit moet een oude Spaansche zijn van 120 jaar, ge boren in April 1793 in een dorpje in het Zuiden van Spanje, een tijdgenoote dus van Napoleon. Zij is een oude nakomelinge van de oude Mooren. T i p. Daar in Spanje zitten nog al oudjes, daar moet je ongeveer 400 honderdjarigen heb ben, 200 in Frankrijk. In andere landen, als Italië, Oostenrijk, en dan Engeland, Rusland, Duitsch land, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Ne derland, is het getal grijsaards opvolgend min der. Top. W ij hebben dus niet veel kans de 100 te halen. Tip. De 100-jarigen zijn hier zoo zeld zaam, dat onze groote pers voor eiken Neder lander, die een eeuw geleefd heeft, melding maakt, en diens portret in De Prins komt. Tip. We zullen naar Bulgariie of Roemenië toe moeten, Top, daar hebben de menschen de krekel jeugd, ze blijven daar immer jong. In Bul garije heeft men niet minder dan 3500, in Roe menië 1100 honderdjarigen. Top. Je bent op de hoogte en schijnt er studie van te maken. Waar zou dat groote vex- schil met andere landen aan toegeschreven moeten worden, weet ie daar ook wat van? T i p. Sommigen willen zeggen, dat de be roepen, die in de verschillende landen worden uitgeoefend, de voornaamste factoren zijn, an deren meen en, dat er andere invloeden moeten wezen. In Bulgariie en Roemenië gebruiken da menschen als drank tarneliike hoeveelheden zure melk, Yoghurtde melkzuur-bacillen in dien drank zouden andere schadelijke bacillen in het menschelijk lichaam, die den mensch vóór zijn tijd zouden doen verouderen, dooden. T o p. Die zure melk zou dus het lang ge zochte levens-elixer zijn? T i p. Tennaastenbijintusschen, die Yog hurt of Joghurt is ook in ons land al sedert eenige jaren in melkfabrieken, bij apothekers en anderen verkrijgbaar't is een soort zure melk, op bppaalde wijze bereid, moet je weten. Top. Zou goede karnemelk niet even goed wezen. Tip? Vanouds heette die gezond en tegenwoordig wc5' ze door de doktoren ook nog zeer aanbevolen. Tip. Er zijn werkejijk medici, die zeggen, dat Joghurt en karnemelk broertje en zusje zijn, dat beide een nuttig effect hebben, maar dat men er geen al te groote verwachtingen van koesteren moet. Top. Ons melkpraatje doet me te binnen schieten, dat de gezondhe:dscommissie van Chi cago een prent heeft doen aanplakken met het bovenschrift„De lange en de korte teug. Tip. Wat is dat voor malligheid? Top. Niks geen malligheid, 't Is een geestige propaganda voor de natuurlijke voeding van het kindmet de moedermelk. Links op de plaat ^ict men een koe met een buis aan haar uier. Die buis loopt naor de boerderij, waar de melk gereed wordt gemaakt, om op schuiten te wor den gezet. Vandaar gaat zii naar de plaats, waar de melk ot> den trein wordt gezet, loopt verder naar de plaats van bestemming, waar de melk op karren wordt geleden voor verschillends melkverkoopers. De buis loopt al maar door met de handkar naar de huizen, naar de flesch. haar gang gaan. Tip. Juist, een uur later was de vurig, be- en naar de zuigeling, geerde „hij" al bij haar, om haar te troosten, j Tip. Ja, dat is wel een verbazend ange weg De politie, die nog even terugkwam om eenige i en lange teug. inlichtingen te vragen, betrapte het lieve paar, T p p. Rechts op de prent ziet men een land, dat rechtstreeks de versche melk uit de natuur* lijke bron krijgt. Tip. Gelukkige kleine! Als die nu nog ver zorgd wordt door een beschaafde, geschoolde verpleegster, en niet door een ouderwetscha baker, dan zal de kleine wel gedijen. Top. Daar roer je een teer punt aan. Tip. In sommige gez'nnen wordt de oude baker, zegt de „N. Ap. Ct", weer teruggewenschtde on gehuwde verpleegster is vaak zoo ongevoelig. de deur was gegrendeld. Top. Wat een lieverdZij wacht er nu zeker op, dat haar wettige man veroordeeld wordt, om dan een wettige reden tot echtschei ding te hebben. Tip. Zoo vermoedt men. Ja, Top: een vrouw is duizend mannen te erg. Die twee moe ten nu hun romannetje maar voortzetten aan gindsche zijde van het groote water. Top. Daar behoeven ze anders thans hun fortuin ook niet te gaan zoeken, want het is daar leeft niet genoeg met de moeder mee, en 1 r>. I 1 r 1 1 VT X C konpl nlüt TIA7P in Amerika, in de Vereenigde Staten, volgens den correspondent te Washington van het „Hbld.", een zeer slechte tijd. Overal is stilstand in het bedrijf. Het getal werkloozen zal dezen winter wel naar de vijf millioen loopen. T i p. Enorm. En dan moet-men de fraaie ad vertenties lezen, om de lieden te verlokken naar de Nieuwe Wereld te verhuizen, die zouden den ken daar spoedig rijk te kunnen worden. Top. De genoemde correspondent waar schuwt er sterk tegen en zegtKomt niet, stelt uw reis minstens een half jaar, liever nog een jaar uit. Hal bouwbedriii begint stil te staan. - ik durf het de „N.~Ap. Ct." haast niet nazeggen. Tip menige verpleegster doet zich op haar best voor, wanneer de heer des huizes of de dokter op haar let. T i p. Foei, foei, Top, dat kan ik niet geloo- ven. Top. Nu, het blad zegt ook, dat er nog vrouwen zijn, die met opoffering haar pbcht doen en een bescheiden, kiesche plaats in hel huis innemen. Tip. O zoo, dat zou ik ook meenen. u m er verscheidene zoo, en ik zie ze graag. Top, KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6