BINNENLAND. &eeft reeds de beschikking genomen, dat de Veservisten in de weken tusschen 12 April itn 22 Mei niet tol reserve-oefeningen mogen gorden opgeroepen. De regeering heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend belreflende de deelneming '^ran Frankrijk aan cl wereldtentoonstelling in San Francisco. Het wetsontwerp is naar de ^begrootingscommissie gezonden. Bij de algemeene beraadslagingen over de Inkomstenbelasting in den Senaat heeft d'Es- 'tournelles de Constant cene nadrukkelijke re de gehouden tegen do toeneming van de mili- taire lasten. Hij beoogde, dat de stijgende verzwaring van de lasten in verband met de vermindering der bevolking noodwendig moet leiden tot de economische verzwakking van Frankrijjk en drong daarom aan op eene in ternationale overeenkomst tot beperking van de krijgstoerustingen. Bordeaux, 25Jan. In eene rede aan een politiek déjeuner herhaalde de gewezen rainis- I ter-president Barthou zijn démenti betreffen de eene indirecte hervatting van de onder handelingen met het Vaticaan. Hij stelde zijne financieele politiek tegenover die van den mi nister van financiën Caillaux en herhaalde dat het noodig is de wet op den driejarigen diensttijd te handhaven. Hij vond het zonder- ting, dat de regeering den steun aanneetm van de socialisten. De gevaren van den buitenlandschen toe stand wilde hij niet overdrijven; maar hij kon niet nalaten op verschijnselen te wijzen, die, al zijn zij niet dadelijk verontrustend, toch moeten leiden tot ernstig nadenken. Nooit had Frankrijk er meer behoefte aan, waakzaam te blijven en sterk te zijn. Parijs, 2 4 Jan. De uitvaart van gene- 'raal Picquart had heden morgen plaats op staatskosten. De troepen van het garnizoen van Parijs bewezen de militaire eer. De voor zitters van de Senaat en de Kamer en de ministers kwamen om 9.25. de president der republiek om 9 30. De president boog voor de Üst en drukte aan de familieleden de hand; hij woonde het wegdragen van de kist I j. Onder de aanwezigen waren Alfred Drey fus, de oud-president Fallières, Qemenccau, *ni Het lijk werd vervoerd naar Père La- thaise, waar de verbranding plaats had in 't bijzijn van de leden der familie. De plech- ïigheid eindigde om 11 45. Engeland. De Times en de Daily Chronicle berichten overeenstemmend, dat de kabinetsraad van verleden Donderdag zich niet heeft bezig ge houden met de marinebegrooting, maar dat die eerst in de nu begonnen week in behandeling zal komen. Uit Londen wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat het waarschijnlijk is, dat het mi nisterie zich in de kabinetszitting van verle den Donderdag nog niet voor goed heeft uit gesproken over de marinebegrooting. De overleggingen tusschen de departementen van marine en van financiën worden voortgezet, en het definitieve programma zal eerst in de eerstvolgende weken tot stand komen. Intus- schen kan met tamelijk groote zekerheid wor den aangenomen, dat de wenschen van de ra dicalen ook ditmaal niet zullen worden ver vuld. De gedachte, dat men zou kunnen vol staan met 't bouwen van twee dreadnoughts, wordt nauwelijks als ernstig beschouwd. Do taeening wint veld, dat het marinebest uur zich er toe zal laten vinden, voor 1914 met vier nieuwe dreadnoughts genoegen te nemen en verderen nieuwen aanbouw te vervangen dooi verhaasting van den bouw der op stapel staan de schepen. Ook wordt nu algemeen aange nomen, dat de admiraliteit de begrooting van het vorige jaar met minstens drie millio p. st. zonder parlementaire machtiging heeft overschreden, zoodat de uitgave voor het Joo- pende jaar ruim 50 millioen p. st. zal bedragen De nieuwe marinebegrooting zal minstens hetzelfde bedrag eischen. L Het werk tot berging van den onderzeeër A 7 vordert nog niet. De boot heeft zich met haar achterdeel 22 voet diep in hel zand gegra ven, en de boeg staat in een hoek van 30 k 40 graden omhoog. Hierdoor wordt de poging om de boot door middel van onder den kiei doorgetrokken kabels te lichten, zeer bemoeie- lljkt, omdat de kabels tot dusver steeds weer afgleden over den voorsteven van de boot. De werkzaamheden kunnen bovendien slechts bij eb gebeuren en moeten ook gedu rende den nacht onderbroken worden. In- tüsschen hoopt men, gebruik makende van de tot dusver opgedane ervaring, nu spoedig gereed te komen. Glasgow, 24 Jan. In den botanischen tuin ontplofte heden morgen eene kleine bom, waardoor broeikassen werden beschadigd Een tweede bom werd door een bewaker ge vonden. Men verdenkt de suffragettes ieraa/i Schuldig te zün. Italië. Rome, 25 Jan. Volgens de Tribuna hecrscht er in de kringen van het Vaticaan eene onverholen bezorgdheid voor de gezond heid van den Paus. Er loopen verschillende geruchten, o.a. dat de Paus soms behoefte tou hebben aan opwekkende inspuitingen om receptie te houden. Daarom koestert men den wensch dat het consistorie voor de benoe ming van nieuwe kardinalen niet te zeer zal worden uitgesteld. Het Giornale d'Italia verklaart, dat de ge zondheid van den Paus niet verergerd is. De Paus is gedurende den winter merkbaar ver magerd; zijne oogen schijnen grooter en schit terender. Dit heeft het geloof doen ontstaan, flat hij mogelijk koorts heeft. Maar de kro niek van de bijzondere en algemeene audiën ties, die de Paus voortdurend geeft, levert de jieste bevestiging van de geruststellende be tichten. Spanje. Madrid,25 Jan. De arbitrale commissie Voor het geschil van Rio Tinto heeft haar rap port uitgebracht, dat den arbeidsdag bepaalt op 8$ en 9^ uur, respectievelijk voor het mei de delving en met het vervoer belaste per soneel, te rekenen van het oogenblik af, waar op de menschen tot den arjbeid worden ge roepen. De maatschappij verbindt zich gecne Strafmaatregelen te nemen tegen de stakers. Pe door aannemers verrichte werken zulleo van April 1915 af rechtstreeks door de maat schappij uitgevoerd worden. Rumenië. Bukarest, 24 Jan. De minister-presi dent heeft in den Senaat het besluit tol ont binding van bet parlement voorgelezen. De verkiezingen zijn bepaald op 28 Februari; het nieuwe parlement zal den 6en Maart bijeen komen. Bulgarijë. S o f i a 2 5 J a n. Het Grieksche kabinet heeft er in toegestemd, amnestie te verleencn aan alle Bulgaren, die zich in de Grieksche gevangenissen bevinden. Radoslavow, Tontsjew en Ghenadiew spre ken in de_redevoeringen, die zij als candidaten houden, met kracht tegen, dat de regeering plan heeft het land in een nieuwen oorlog tc storten. Turkije. Het regeeringsiuad uecU mede, dat de ge pensioneerde brigade-generaal Mahmoed Moekhtar Pacha gehandhaafd is op zijn post als ambassadeur in Berlijn. Konstantinopel, 25 Dec. De Alba- ncesche oud-afgevaardigde Basri Bey, die ge durende de laatste twee maanden zich in hechtenis bevindt, omdat hij beschuldicd wordt van medeplichtigheid aan den moord op Mahmoed Chcfket Pacha in April i.L. is den 21en aan de bewaking van de politie onl snapt, terwijl hij door Pera werd geleid, en heeft eene toevlucht gezocht op het terrein van het Nedcrlandsche gezantschap. Ten ge volge van een misverstand aan do zijde van de kawassen van het gezantschap, werd h»j daar gegrepen en weggevoerd. De Nederland- sche gezant, die afwezig was, toen dat rebeur- de, heeft bij zijne terugkomst een krachtig protest bij de Porie ingediend togen deze schending van de internationale wet der ex territorialiteit In Albanië. Ween en, 24 Jan. De Neue Freie Presse bericht uit Valona. dat ecnig? dagen geleden de controle-commissie Mufid Bey gezonden heeft naar Essad Pacha, om hem te bewegen ontslag te nemen op grond, dat Ismail Kemal zich bereid verklaarde het ambt neer te leg gen. Donderdag zond Essad een telegram waarin hij berichtte, dal hij zich terugtrekt naar de bezitting van zijn neef Hamid Bey. Marokko. Rabat, 24 Jan. Bevoegde kringen ver klaren de geuchlen over de onderwerping van El Hiba voor onjuist. Vereenigde Staten. Uit Washiii^iuii bericni. dat met het oog op de verklaring van den Japanschen mi nister van buitenlandscbe zaken, dat de ant woorden van Amerika betreffende de anti- Japansche landwet van CaKfornië onbevredigd zijn, staatssecretaris Brvan heeft verklaard, dat eene spoedige oplossing is te verwachten De immigratie-commissie van het congres heeft de behandeling van het wetsontwerp over de uitsluiting van de Aziaten tot den 29en Januari uitcesteld Zuid-Afrika. Pretoria, 24 Jan. De perscensuur en de andere beperkende bepalingen zijn hier op geheven. Durban, 25 Jan. In eene vergadering van spoorwegmannen werd heden besloten, morgen voormiddag om tien uur het werk te hervatten. Waarschijnlijk zal de stading morgen geëindigd verklaard worden. Allerlei. De Tango zal te Parijs tot een eigenaar dig proces leiden. De aartsbisschop aldaar, mgr. Amette, heeft onlangs dezen dans ver oordeeld. De „tan go-professor", de heer Slil- son, die den modedans aan artisten en an dere personen onderwijst, verklaart dat hij door dit verbod een ontzaglijk verlies lijdt. Hij heeft nu den aartsbisschop aangesproken om een schadevergoeding van 100 000 francs. Veel baten zal 't hem wel niet. Ook van Protestantsche en Joodsche kerke lijke zijde te Parijs is een veroordeelende ver klaring openbaar gemaakt. Gent, 24 Jan. Tengevolge van de vorst is de scheepvaart gestremd op de Schelde, tusschen Gent en Antwerpen en op de rivie ren en kanalen in de buurt van de haven van Gent. Alleen het kanaal Gent—Teraeuzeü blijft voor het verkeer open. Londen, 24 Jan. De uitsluiting in liet bouwbedrijf te Londen begon heden middag 5000 mannen verwijderden zich met hunne gereedschappen van de in aanbouw zijnde ge bouwen. Het geheele aantal niel-werkenden zal niet vóór Maandag hekend zijn. Te Parijs is de 30-jarige vrouw Octavie I.ecomte gearresteerd, terzake dat zij de vo rige week haar vader, een 60-jarige man, met arsenicum had vergiftigd. Donderdag bracht zij haar broer Jules door hetzdfde vergif om het leven. De geneesheeren waren aanvankelijk van oordeel, dat de oude man als geval van de buitengewone koude was overleden, daar hij in de openlucht had ge werkt. In het dorp Kastowo in Rusland is hel lijk gevonden van een 12-jarigen knaap. Het lijk vertoonde 13 steekwonden. De ermoor- de is de zoon van een Joodschen kleermaker. De moordenaar is gearresteerd. De redenen voor zijn daad zijn onbekend. Het echtpaar Manisset bracht niet hun schip een lading steenkool van Liévin naar Mortogne. Te Raches verlieten zij even hun schip om een boodschap te doen. In dien tus- schentij-d viel er vuur uit de kachel en ver brandde de geheele hut. Toen de ouders te rugkwamen, vonden zij de verkoolde lijken van hun beide kinderen. De vader was wan hopig en sprong in het kanaal. Onder onze telegrammen is reeds ge meld, dat de verongelukte Engelsche onder zeeër, de A7, Woensdagmiddag gevonden is, vijf dagen dus nadat de ramp geschied is. Men heeft het wrak ontdekt, door de olie, die uit den onderzeeër naar de oppervlakte gekomen was. Een duiker is dadelijk in de diepte neergelaten, tot tweemaal toe. De A7 ligt op zijn kiel, met den toren recht naar boven, op een diepte van 23 vadem, niet ver van de plaats, waar het vaartuig voor het laatst boven water gezien is. Het wrak ^al nu gelicht en naar het droogdok gebracht wor den. Volgens een bericht van Reuter uit Lon den is de vlieger Lee Temple gisteren namid dag in Hendon bij een val gedood. In de Howic Hall te Ottawa, waar een volksfeest gevierd werd, ontplofte een stoom ketel. Vier personen werden gedood. De lij ken waren ontzettend verminkt. Vele aan wezigen bekwamen min of meer ernstige ver wondingen. Zes kinderen zijn te Weitresit (Bohemen) uit school komend, door een sneeuwstorm overvallen. Men vond hen later dood in een rotsspleet. In Botrop bij Essen maaikte een meisje de kachel aan met petroleum. Daardoor ont stond brand. Hare twee zusjes zijn op bed verbrand. WSt vader, die de kinderen redden wilde, werd zwaar gewond. Uit La Rochelle wordt geseind, dat dc Richelieutoren, welke ter herinnering aan de belegering van 1628 werd opgericht, is in gestort. De schuld ligt vermoedelijk aan <*n Engelsch kolenschip, dat tegen de voorschrif ten in aan den voet van den toren ligplaats had gekozen. Bij Kósling, zoo meldt men uit Stettin, staan 8000 morgen land onder water. Fen groot aantal gemeenten aan de Oostzeekust leden door het doorbreken van een dijk groote verliezen. N e w-R o r k, 2 4 Jan. De seismograaf in het Crebot-observatorium te Oakland, in de baai van San Francisco, wees gisterenavond om 7 33 eene lichte aardschudding aan, die geen nadeel heeft toegebracht. Ismail gouvernement Bessarabië), 2 6 Jan. Daar de Donau door ijsblokken en sneeuwmassa's verstopt is. had er eene over strooming plaats, die onder de aan de rivier oevers wonende bevolking van Bessarabië groote schade veroorzaakte. Vele huizen staan onder water. De autoriteiten vcrle ncn hulp. Vele vreemde schepen, die. met graan geladen zijn. liggen bij Ismail, Kilia en Reni vast ln het ijs. Indien Kon?n"inncn hun hrood moesten verdienen I Een Belgisch blad heeft de vraag onder zocht, of de echtgenooten van de Europeesche vorsten, wanneer zij door omstandigheden ge noodzaakt zouden worden met geestes- ol handenarbeid him brood tc moeten verdienen, do noodige geschiktheid zouden bezitten. Ook onze Koningin wordt daarin genoemd. Van Ilaar zeggen zij: De Koningin van Holland schildert artistieke miniatuurtjes, waarmee zij op tentoonstellingen reeds meni- gen prijs behaald heeft Verder is zij uit stekend met koken bekend en eene goede huis vrouw. Koningin Elisabeth van België heeft aan dc universiteit in Leipzig haar arts diploma gehaald. Zij is ook eene uitstekende musicienne, speelt piano en viool en zou zJe- ker door het geven van muzieklessen in haar onderhoud kunnen voorzien. Vervolgens heeft zij, volgens vakmenschen, een bijzondere han digheid in het chauffceren Dat Koningin Elisabeth van Ru menië niet in de verlegenheid zou zitten, wanneer bet er op aankwam voor haar eigen levensonderhoud te moeten zorgen, is bij Car men Sylva een uitgemaakte zaak. Koningin Maryvan Engeland Oer staat veel nuttige dingen. Niet alleen dat sij eene uitstekende aquarelschilderes is, maar zij heeft ook een goede mezzo-sopraan, kan ja ponnen maken en stelt veel belang in land bouw en veeteelt. Keizerin Victoria Augusta van Duitschland is een goede 'kunslphoto- graphe. Maar de meeste snaren op haar boog heefl Koningin Maud van Noorwegen, want zij is niet alleen een dramatische schrijf ster, onder den naam Graham Irving, maar zij kan boekbinden, breien, hoeden opmaken schilderen en munt op elk gebied van sport uit Van de overige - vrouwelijke vorslel>ke Dersonen is het niet bekend, zooals van Kei zerin Alexandra van Rusland en van Koningin Ena van Spanje, of zij zich in geval van nood zouden kunnen redden, terwijl Kouingin Elena van Italië schertsend van zich zelf beweert, dat zij met gemak wekelijks een paar duizend francs in een Londensche of New-Yorksche music-hall zou kunnen verdienen als professor in het schieten en. zwemmen. Slakken met de melkflesch groot gebracht. De slakkcnteelt is in de laatste jaren ge weldig toegenomen. De slak.behoort tot een der fijnste gel-echten, maar men moet zeer goe de exemplaren hebben. Er bestaat namelijk, zooals de gastronomen ontdekt hebben, een groot verschil tusschen de eene of de andere soort. Voor de fijnste worden belangrijk hoo- gere prijzen besteed. Dit hebben de slakkenfok- kers. die voornamelijk in de buurt van Dvon wonen, zich ten nutte gemaakt en zij hebben hun slakken allerlei soort voedsel gegeven. Van de fijnste sla tot de gewoonste groente hebben ze de slakken gevoerd. Nu blijkt het beste voedsel te zijn, iets dat in de slakken- teelt onbekend was: melk. De melk geeft dc slak een veel fijner vleesch en een oneindig veel smakelijker aroma. Zoo worden dan nu in de modernste Fransche slakkenfokkerijen deze weekdieren met in melk gedoopt witte brood groot gebracht cn gemest. Dadelijk heb ben eenige slakkenhandelaren dit feit als reclame gebruikt Op de gToote wekelijksche Parijsche markt stond eenige dagen geleden een handelaar, op wiens mand een opschrift stond: „Slakken, die met de melkflesch zijn grootgebracht." Het verbannen tafellaken I „Wat, wordt het tafellaken verbannen"! hoo- ren wij de huisvrouwen uitroepen. „Maar dat is eene heerlijke tijdbesparine! Niet meer dat lange duimen of rekken van het tafelgoed 1" Ja dames, dat is helaas de mode in Parijs! Indien gij belooft, uwe Fransche zusters hier in niet te volgen, zullen wij U eens vertellen boe de tafel er in Parijs bij diner, maar voor al hli dejeuner uitziet Allereerst dan geen tafellaken! Kunt ge het U ongezelliger voor stellen! Een gedekte tafel zonder een mooi glanzend wit damast tafellaken, dat in sier lijke plooien van de tafel afhangt! Nietwaar, ge belooft deze mode niet te volgen? Welnu, op de houten tafel, of op een marmeren, zoo als bij madame Réjane, staan de schalen op matjes. Er is echter wel de bekende verve van madame Réjane toe noodig, opdat de gasten onder zóó koude omstandigheden warm wor den en de schalen het blijven. Aangezien ech ter marmeren tafelbladen niet bij eiken stijl passen, tracht men het bruine hout toch een vroolijk aanzien te geven, door in het midden zilveren jardinieres met bloemen te Dlaatsen of heele karavanen kameelen (van porcelein wel te verstaan) over de tafei laat trekken. Ook wel legt men bont gekleurde strooien matjes, waarop kristallen vazen met bloemen van één kleur. Voor borden, glazen, zout vaatjes enz. heeft men op maat gevlochten strooien bakjes, die echter niet buiten het voorwerp mogen uitsteken. Zoo is de gast, die wel eens een vlek op het waschbare tafel laken maakt, er nu nog erger aan toe, wan neer hij wat saus of een of andere scherpe vloeistof op de houten tafel laat vallen. Want, zooals begrijpelijk is, wordt deze steeds ele ganter nu zij zich onbedekt toont, als een geëmancipeerde Turksche. Zij wordt met kost bare houtsoorten of kunstig mozaïek inge legd. En dat zulk een blad, eene aanraking met sla of zure vruchten niet bijzonder aan genaam is. is te begrijpen. De Parijsche huis vrouwen behooren nu stolcijnschen moed te hebben, wat er ook op hun tafel, en dienten gevolge op hun goede stemming valt, met vriendelijk lachje moeten zij de verontschul digingen aanhooren, terwijl zij in gedachte «•eeds allerlei middeltjes bedenken, met wier hulp die leelijke vlek er vermoedelijk niet uitgaat. Denk aan uw belofte, dames! De Staatscourant van Zondag 25 en Maandag 26 Januari bevat o. m. de navolgen de Koninklijke Besluiten: benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Maastricht L. Franken, thans ontvanger te Den Helder; ingetrokken de benoeming van J. W. v. d. Willigen te Zuid-Laren tot belastingontvanger te Onderdendam en J. W. v. d. Willigen voor noemd beanoemd tot ontvanger te Oud-Beijer- land; benoemd tot ontvanger te Onderdendam J. v. Koningsdaal te Waardenburg; benoemd tot ontvanger te Alkmaar C Ram- bonnet te Loenen; benoemd tot ontvanger te Loenen A. M. L. baron Müllert, inspecteur der belastingen te Hellevoetsluis; ingetrokken de benoeming van A. J. v. Tersel te Noordwellen tot ontvanger te Oude Tonge en is A. J. van Iersel benoemd tot ontvanger te Delfzijl; benoemd tot ontvanger te Eist H. Schuur man, thans te Gennep. benoemd tot ontvanger te Coevorden A. Meijer te Diever, benoemd tot ontvanger te Hoorn D. L. Rink te Culemborg; benoemd tot consul der Nederlanden te Pun- ta-Arena* (Chili) buiten bezwaar van 's Rijks schatkist A. Iïenkes: benoemd tot referendaris aan het departe ment van koloniën de gepensionneerde luit.- kolonel van het Oost-Indische leger J. M. van Goch, thans als zoodanig waarnemend. op verzoek eervol ontslagen bii de marine- reserve de Im'VrvaTYt ter zee 2e klasse S Sta pel en de adelborst 1e klasse .T. P. Wepster. Schaatstocht van H. M. de Ko ning i n Men meidt uit Leiden: H. M. de Koningin heeft Zaterdag iddag met klein gevolg schaatsen gereden bij de uit spanning „De Vink". Zaterdag morgen omstreeks half twaalf is Prinses Juliana achter het Huis Ten l'osch op schaatsen op het ijs geweest. De Prinses trachtte achter een kleine slede zich op de schaatsen voort te bewegen. H. M. de Ko ningin-Moeder kwam later en reed een lijd over de ijsbaan. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. H. M. de Koningin-Moeder en de ten Haren Paleize logeerende Vorstin van Bent- heim waren Zaterdagavond aan tafel bij II. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft de vlag- en op- perofficieren in den Haag in functie alsmede dc adjudanten in buitengewonen ö'enst al daar met gelijken rang, doen uitnoodigen tot een gastmaal op Donderdag den 29sten de zer. H. M. de Koningin gaf heden een ijsfeest op de vijvers in den tuin van en het water langs het Huis ten Bosch met schaatsenwedstrijden voor militairen. De gewone audiëntie van den ninister van Financiën zal op Donderdag 29 Januari a.s. niet plaats hebben. Verdrag tusschen Nederland en Amerika. De tekst van het tusschen Nederland en Amerika op 18 December geslo ten verdrag voor de onderwerping van ge schillen aan een Permanente Internationale Commissie van Onderzoek en Advies luidt als volgt: Artikel L De Ilooge Verdragsluitende Partijen komen overeen, dat alle geschillen van welken aard ook, die tusschen hen moch ten ontslaan, en waarvan de beslechting niet wordt voorzien in vroeger aangegane arbitra geverdragen en overeenkomsten, of indien de bepalingen dier verdragen en overeenkomsten feitelijk niet worden toegepast, ter fine van onderzoek en verslag zullen worden onder worpen, nadat alle diplomatieke middelen ter regeling dezer geschillen gefaald hebben, aan een Permanente Internationale Commissie, die zal worden benoemd op de wijze, voorge schreven in het volgend artikel, en zij komen over noch den oorlog te verklaren noch vijan delijkheden te beginnen, loopende dat onder zoek cn totdat het verslag zal ingediend. Artikel II. De Internationale Commissie zal bestaan uit vijf leden, als volgt te benoe men: Eén lid zal worden gekozen door iedere Regeering uit onderdanen; één lid zal worden gekozen door iedere Regeering uit onderda nen van een derde Mogendheid; het vijfde lid zal in gemeen overleg door beide Regeena- gen gekozen worden, met dien verstande, dat hij niet zal zijn onderdaan van een der beide landen. De kosten aan de Commissie verbon den, zuilen gelijkelijk door de twee Regcenn- gen gedragen worden. De Internationale Commissie zal benoemd worden binnen zes maanden na de uitwisseling der akten van bekrachtiging van dit verdrag; opengevallen plaatsen zullen vervuld worden op de wijze voorgeschreven voor de oorspron kelijke benoeming. Artikel IÏT. Voor het geval de Hooge ver dragsluitende Partijen niet zullen geslaagd zijn een tusschen hen gerezen geschil te be slechten lanes diplomatieken weg. zullen zij het onverwijld aan de Internationale Commis sie onderwerpen ter fine van onderzoek en ver slag. De Intern. Commissie kan echter tot dat doel uit eigen beweging haar diensten aan bieden, in welk geval zij beide Regeeringen daarvan kennis zal geven en beider medewer king tot een onderzoek zal verzoeken. De Hooge Verdragsluitende Partijen ver binden zich der Permanente Intern. Commis sie alle hulpmiddelen en faciliteiten te ver schaffen, benoodigd voor haar onderzoek en verslag. Het verslag der Intern. Commissie moet ge reed zijn binnen één jaar van af den dag waarop zij zal hebben verklaard, dat het on derzoek is begonnen, tenrii de Hooge Ver dragsluitende Partijen dit tijdsverloop met on derling goedvinden zuFen wenschen te ver korten of te verlengen Het verslag zal in drie voud opgemaakt worden: één exemplaar zal aan ieder der Regeerincen worden aangebo den. en het derde e^emolnnr blijven berusten in het archief der Commissie. Nadat het verslag der Commissie nan dc Hooge Verdragsluitende Partijen zal ziin a;; .- ffrhoden. helmuden deze zidh volWice vrij heid van handelen voor in het gcsrhil. dat het onderwern van het onderzoek uitmaakte. Artikel IV. rijt verdrac zal worden hA krachticd door H. M de Koningin der Na drrlanden en door den President der Ver eenigde Staten van Amerika, wat dezen laatste betreft op advies en met goedkeu ren van den Senaat en de akten van be krachtiging zullen zoo spoedig mopelijk worden uiteewte^ld. Het zal in werking treden onmiddellijk r»a de uitwisseling der oi-»en van bekrarhtiri«£r en zal van kracht hlüven vor>r een tüd-nprk van vü? ia ren: hierna zal het van kracht tdiwen to* twaalf maanden nadet een d°r Hooge Verdrag sluitende Partiien aar» de andere ral hebben t-ennis pe*#>ven van haar voornemen het te doen eïnd?<*en. Prof. dr. Ferdmans. Naar wij vernemen heeft prof. Ferdmans, het nieuw gekozen lid der TVeede Kamer voor P.otter- dam ni. den wensch tc kennen gegeven om, alvorens zitting te nemen, nog de tol de n Paasch-vacantie loopende colleges aan Lei den's Universiteit te kmrnen geven, tenzij de omstandigheden zün zifting nemen noodza kelijk mochten maken. In dat geval -al hij onmiddellijk het hoogleeraarsambt neerleg gen Hel Kamerlid Du ijs. Het Volk van hedenavond meld d»t de heer Duns ziek is en het bed moe* houden. 7.ijn dokier heeft hem verboden om in dezen winter nog spreekbeurten waar te nemen. De heer F. J. A. M. Wierdels, treedt af als directeur van het dagblad „De Tijd". Uitvaart Lu:t -generaal Panthaleon baron van Eek. Men mekti ons uit 's Gravenha#e: Onder groote belangstelling is heden op Oud-Eik-en-Duinen ter aarde besteld het stof felijk overschot van den gepens. luit.-gen. der genie F. M. van Panthaleon baron van Ede. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig de oud-minister van oorlog Cool, de chef van den generalen staf, luit -gen. Snijders, de kolonel, inspecteur der genie, met eene depu tatie officieren van dat wapen; de genie-com mandant uit Utrecht overste Miisberg; de ge niecommandant uit Amsterdam kolonel Colt- hoff. de commandant van het 2e reigment veld artillerie kolonel V3n Hoogstraten; de overste 'Ier cavalerie jhr. "Wrangcl auf Lindenberg; tal van officieren van verschillende wapens en oud-officieren, o.a. de inspecteurs der ge nie generaals van 't Sant, Becking en van den Broek; de oud-generaal Koolemans Beijnen, oud-divisiecommandant en de oud-generaal Koolemans Beijnen. van het wapen der ge nie; de oud-generaal der genie Van MoockJ de gepens. generaal Noorduyn; de oud-gou- vcrneur-generaal van Ned.-Indië Rooseboomj de oud-legercommandant van Ned.-Indië Van Zijll de Jong: de oud-insnecteur van den wa terstaat in Ned -Indië jhr. W. J. Teding van Berkhout; het lid van den Raad van State de oud-minister Harte van Tecklenburg; het Tweede Kamerlid de heer Patijn; verschillen de leden van de hofhouding, o.a. de groot meester van het huis van H. M. de Koningin, baron Sirtema van Grovestins; de le secretaris van het Intern. Bureau van het Permanente Hof van Arbitrage j"hr. Röeül; de secretaris generaal van het depart, van Financiën jhr. dc Jonge, de oud land-adviseur van het minis terie van koloniën jhr. Six; de president van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten, de heer Stieltjes; voorts de heer Sandick, secretaris van het Kon. Instituut voojp Ingenieurs, waarvan de nu overledene jaren lang penningmeester en lid van den Raad van bestuur was; de directeur van publieke wer ken te Rotterdam, de heer Burgdorifer en do directeur der Rotterdamsche waterleiding, de - heer Hoefnagel, beiden oud-genieo£ficier; als mede eene deputatie van de Vereen. Het Eere- teeken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen, waarvan de nu ontslapene buitengewoon eere lid was. Aan de groeve wijdde ds. Muller Massisi predikant te Groesbeek, een gevoelvol troost woord aan de nagedachtenis van den ontsla pene, die hij schetste als een edel mensoh ir" den volslen zin des woords, die een groote plaats achterlaat en wien allen die hem ge kend hebben, zullen blijven gedenken om zijn trouw hart, vol plichtsbesef en reahtYaardi^ heidszin. Spr. gewaagde er dan ook van d-at de ge dachtenis aan dezen rechtschapen en geloo* vijzen man 7eer zeker ten zegen zal zijn*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2