BINNENLAND. KOLONIËN. binnen zeer korten tijd zal geschieden. Do aansprakelijkheid voor de Albaneesche leening zal door alle zes mogendheden soli dair aanvaard worden. Voorloopig zal een eerste termijn vn 20 millaioen opgenomen wor den, Voor wegenbouw rullen vijf millioèn be steed worden. De voor de bezetting van de door het Griek- eche leger te ontruimen streken van Zuid- Albanië in dienst genomen gendarmes zijn, volgens een bericht uit Valona, verleden Za terdag volledig uitgerust en onder bevel van verscheidene offficieren, vaderlandsche liede ren zingende, naar het zuiden vertrokken. Weenen,26 Jan. De "Wiener Allgemeiuc Zetiung verzekert, dat Oostenrijk-Hongarije volstrekt geene militaire toebereidselen maakt met het oog op een eventueel tusschen beide komen in Albanië. Grlekenlaqd. Athene,26Jan. Uit bevoegde bron wordt het onjuist genoemd, dat de minister van I>ui- tenlandsche zaken eene verklaring heeft afge legd over ecne leening, die door Duitschland zou worden toegestaan. De op den Vulkanwerf te Stettin voor de Grieksche marine gebouwde zes nieuwe tor pedobooten hebben, na eenige dagen in de haven van Kiel te hebben vertoefd, door het Kaiser Wilhelm-kanaal de reis naar de Griek sche wateren 'aanvaard. Zuid-Afrika. Pretoria, 26 Jan. Na gedurende vijf tien dagen te hebben gerust, is het werk he den morgen volledig hervat in de werkplaat sen van den spoorweg. Durban, 26 Jan. De spoorwegstaking te geëindigd verklaard. Kaapstad, 26 Jan. De regeering heeft den leider van de werkliedenpartij Creswclt, die in de vorige week tot gevangenisstraf werd veroordeeld, in vrijheid gesteld. De rede van dezen stap der regeering is, dat zij de arbei derspartij niet wil berooven van de diensten- van haren voornaamsten woordvoerder in hel parlement, dat dezp week weder bijeenkomt Allerlei. Jan Olieslagers. Jan Olieslagers heeft Zaterdag voor een enorme menigte, waaronder tal van civiele en militaire autoriteiten, te Antwerpen gede monstreerd. Hij duikelde 8 maal, zoowel -voor als achtewaarts en behaalde met zijn toeren «en zeer groot succes. Vliegongeluk. Reuter seint ons uit Madrid: De luite- •üant Ramai ,een zoon van den generaal, aeed «en doodelijken val met een vliegtoestel. De doodenlijst In den loop van het jaar 1913 hebben er f60 personen bij het vliegen den dood gevon den en wel 131 aviateurs en 29 passagiers, pe meeste slachtoffers maakte de vliegsport Jn Frankrijk, nb 44 hierop volgt Duitschland met 37, Engeland met 15, Rusland met 14. Ita lië met 5 en Oostenrijk met 4. Meer dan een derde deel der verongelukten waren .itai- Jre aviateurs. Thans bedraagt de geheele doodenlijst ruim '400 slachtoffers. Londen, 26Jan. De Cunard, White Star en American lijnen berichten, dat zij hunne passagiersvrachten verminderen als gevolg van de vrachtverlaging op de Hamburg-Ame- rika-lijn. Toulon, 26 Jan. De dokwerkers in de handelshaven zijn in staking gegaan. Zij ver langen eene kleine loonsverhooging en eene vermindering van werkuren. Te Parijs zijn drie leden van de „Zwar te Hand" gearresteerd en veroordeeld. Het betreft hier echter niet de beruchte .Zwarte Hand", die reeds zooveel van zich 'deed lioo- ren in Amerika en elders, maar een bond van Parijsche jongelui zoons van gezeten burgers. Zij zijn niet ouder dan achttien jaar. Einde December van het vorige jaar zvn- öen zij een dreigbrief aan de ech'genoote van een Parijsch bankier waarin haar op het hurt werd gedrukt op een aangegeven plaats te komen- met 30.000 fres. Kwam zij niet, dan zou haar 15-jarig zoontje gedood worden. Als herkenningsleeken moest zij een bou- quelje viooltjes dragen. De politie 1 hoefde lij niet te waarschuwen, daar zij te doen had met een georganiseerde bende, die niette genstaande alles haar plannen zou volvoe ren. Op de aangegeven plaats vond de dame, die vergezeld werd door twee rechercheurs, niemand; op een keurig gekleed jongmensch, dat daar heen en weer wandelde lette zij liet. Enkele dagen later ontving zij opnieuw brieven van steeds dreigender inhoud. T e laatste hield in, dat thans niet langer getalmd zou worden indien zij geen gebruik maaxte van de laatste haar geschonken gelegenheid om het geld af te dragen. Een loopjongetje werd nu met een dikken brief, met allerlei geheimzinnige teekens op bet adres, naar de aangeduide plaats gezo.i- den. Hier vond hij drie jongelieden die den brief in ontvangst namen, toen zij hem w'de Openen werden zijn door recherheurs gear resteerd. Zij gaven grif toe de dreigbrieven geschre ven te hebben r-n verklaarden werkelijk tot 'den moord te hebben besloten. De oudste, de zoon van een rijken Ame rikaan, die te Parijs zaken heeft, kreeg een jaar gevangenisstraf; de tweede, de zoon vsn een gepensionneerd artillerie-officier, een kalf jaar, evenals zijn kameraad, de Benja min van een zeer gefortuneerd koopman. In den nacht van Woensdag op Donder dag, ongeveer te twee uur ontstond brand in de Methodiatenkerk te Kopenhagen, bij de warmwaterbuizen. De brand breidde zich Biel uit Om drie uur storUe het dak in en om vier uur viel de toren in de vlammenzee. In het kerkgebouw was een tehuis voor kin deren ondergebracht. Alle 28 zich daarin be vindende kinderen werden gelukkig gered. De brandweer kon slechts pogingen in het werk stellen om het aangrenzende marinege- booiw te beschermen. Het vuur bleef tot hef kerkgebouw beperkt. i Liverpool,27Jan. In de machinekamer van het stoomschip Mauretania is eene ont ploffing voorgekomen, toen er een aantal men- schen aan het werk waren. Vier personen werden gedood, acht gewond. De slachtoffers waren verschrikkelijk verminkt. Oost-Indië. Prof. Robinson vermoord. Den 24en December werd uit Ambon aan de „Locomotief" geseind: Professor Robinson is door Boetonneezen vermoord. Robinson vertoefde hier met de opdracht der Canadeesohe Regeering tot het maken van een uitgebreide studie van de Ambonsche flora, in verband met de onder zoekingen van Rumphius. Zonder gezelschap maakte Robinson een tocht van eenige da gen over Leitimor. Op een eenzame plaats tusschen Latuhalat en Salale, werd hij door zes Boetonneezen aangevallen en geslacht. Door de ijverige onderzoekingen van den po- litie-opziener Brak zijn vijf moordenaars ge vat en gevankelijk naar Ambon overgebracht De aanleiding tot den moord is waarschijn lijk roofzucht. De moordenaars beschuldigen elkaar. Veel bebloede voorwerpen zijn ge vonden en een bloedspoor tot aan de zee is ontdekt. De moordenaars beweren het lijk in zee geworpen te hebben. De gebeurtenis wekt hier groote deelneming en verslagen heid. De nasporingen worden voortgezet. Brand te Soerabaja. De correspondent van het persbureau Vaz Dias te Soerabaja seint, dat op de Ojokja- sche onderneming Boeloes brand is uitgebro ken in een loods, tijdens een bioscoopvoorstel ling. Bij een hevige paniek werden vijftig in landers gedood. Kameroverzicht Tweede Kamer. Dc Marine-begrooting is Maandag aangeno men met 51 tegen 9 stemmen, met alleen de stemmen der socialisten tegen. Vooraf had de Minister van Marine medegedeeld, dat aan de salaris-verbetering van het loodspersoneel terugwerkende kracht lot I Januari j.l. wordt gegeven. Bij de behandeling van een hierop aangeno men wetsontwerp tot pensioentoekenning aan weduwen en weezen van mindere geëmplo- eerden, werklieden en bedienden bij de in richtingen van Rijks zee- en landmacht, brengt de Minister van Financiën een wijziging aan, waardoor aan het ontwerp terugwerkende kracht verleend word* tot 31 December 1913, terwijl de Minister van Marine meedeelt, dat de ontslagen werklieden der Rijkswerf te Am sterdam een gratificatie zullen krijgen voor hun pensioenstorting en hij diligent zal blijven len aanzien der loonsverhooging van het per soneel der Rijkswerven in het algemeen. Hierna werd hervat de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Bij de afdeeling volksgezondheid dringt de heer van Hamel (u.-L) aan op betere peslhestrij- ding en bespreekt hij daarna de quaestie der vrije artsenkeuze. Hij acht den bestaanden toestand niet te rijmen met het rechtsgevoel, dat menschen, die goed doen en genezing brengen, voor den rechter worden gebracht, terwijl niet ontkend kan worden, dat het werk van bedoelde menschen dikwijls weldadig is. Vervolgens pleit dc heer van Hamel nog uitvoerig voor lijkverbranding, welke zijns in ziens door onze wet veroorloofd wordt. De heer van Nispen (Nijmegen) r.-k critiseert de wettelijke regeling van den ver koop van vergiften en zulks in verband met geruchtmaking van de vergiftiging te Abben- broek en vraagt voorts onzijdig onderzoek naar de quaestie van de vrije uiloefening der geneeskunst met benoeming eener studie-com missie, waarin o.a. voorstanders der vrije uit oefening zitting zullen krijgen. De heer van Nispen (Rheden) fr.-k.; vraagt strenger toezicht op de fabrieken in drinkwaai en dringt er op aan visch meer als volksvoeding aan te wenden. Hij verwijst naar een gemeentelijke regeling te Hengelo in Gel derland, waar subsidie gegeven wordt aan vereenigingen, die 2 maal 's weeks met ver- sche visch doen venten. De heer Roodenburg (v.-d.) critiseert de opleiding der verplegers en verpleegsters, waaraan theoretisch en practisch veel ont breekt en wil eischen van Regeeringswege zien gesteld aan opleidingsscholen en toela ting tot die scholen; verder bepleit hij de in stelling van districts-gezondheidsdiensten ter voorkoming van besmetting eener groote stad uit de omliggende gemeenten en critiseert het in den wegleggen van belemmering aan den coöperatieven woningbouw door verzwaring der rentelasten. Ook aan de verbetering van de woningen voor den kleinen burgerstand wil hij steun zien verleend door de regeering. De heer Kooien (R. K.) klaagt op de reeds gehoorde gronden over de tegenwoor dige wetgeving op den verkoop van vergif ten. De heer S p i e k m a n (S. D.) sluit zich in vele opzichten aan bij hetgeen de heer Koo- denherg heeft gezegd omtrent de toepassing van de huidige woningwet Het aantal woningen voor de armsten neemt niet toe, integendeel stijgt de nood hier en daar. Op vele plaatsen durven de gemeentebe sturen niet over te gaan tot onbewoonbaar- verklaring. Hij vraagt een bepaling in de "Woningwet, welke de gemeentebesturen in die gevallen de plicht oplegt, in te grijpen, zij het ten koste van groote offers. De hceren A 1 h a r d a (s--d.), Lobman (c--h.) en Knobel (u.-L) wroegen meer pre ventieve bevoegdheden van burgemeesters, welke de vigeerende wet niet geeft, bij poliken epidemiën. De heer K e t e 1 a a r (V. D.) dringt aan op subsidieering van herstellings- en vacantie- oorden voor kinderen. De heer Schaper (S.-D.) vraagt o-a. dat het Rijk voorga in het verkorten van den ar beidstijd van verpleegsters en verplegers. Hun huisvesting, behandeling, enz. laat te wenschen over en de rechtstoestand is aller treurigst Heden was de Minister aan het woord. Pensioenfonds voor do gemeent e-o mbtenaren. Wetsontwerpen zijn ingediend, lo. tot rege ling van de ontvangsten en uitgaven, van het Pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren vöor het vierde kwartaal 1913, en 2o. tot rege ling van de ontvangsten en uitgaven van dat fonds voor het jaar 1914. Blijkens de toelichting tot eerstbedoeld wets ontwerp wijst de staat der geraamde ontvang sten een totaal aan van f 446,000, terwijl de uit gaven zonder den post van beleggingen zijn ge raamd op 185,213,50, zoodat een bedrag van 260,785.50 beschikbaar zal kunnen zijn voor aankoop van fondsen. Wat het sub 2o. bedoelde wetsontwerp aan gaat, zegt de Minister van Financiën dat de staat der geraamde ontvangsten een totaal aanwijst van f 2,251,000, terwijl de uitgaven zonder den post voor beleggingen zijn geraamd op 1,078,110, zoodat een bedrag van f 1,172^90 beschikbaar zal kunnen zijn voor aankoop van fondsen. De Minister merkt met betrekking tot deze cijfers op dat uit den aard der zaak thans niet te bepalen is in hoeverre dit met de werkelijk heid zal blijken overeen te stemmen. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 27 Janu ari bevat o.a. de volgende Koninklijke beslui ten: op verzoek eervol ontslagen C. van Waes, als burgemeester van "Westdorpe, met dank betuiging voor de bewezen diensten; benoemd tot hoofdcommies aan het rijks archief te den Haag dr. P. A. Meilink thans commies bij het Rijksarchief te Groningen; benoemd tot rijkskeurmeester 2e klasse J. Th. van Lohuizen te "Winterswijk; benoemd tot boekhouder aan het phytopa- thologisch instituut te Wageningen W. Viets te Arnhem; opgedragen het electrotechnisch onderwijs aan de Technische Hoogeschool te Delft aan dr. H. S. Hallo, Ingenieur, buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Karlsruhe, zulks tijdens het Eerste Kamer lidmaatschap van prof. van Swaaij; op verzoek eervol ontslagen J. van Hasselt als directeur van het postkantoor te Eindho ven; J. C. Sonneborn als post- en le/wnaf- commies 3e klasse met verlof; W. v. d. Wak ker als telcgraafcommies le klasse en J. Graf, als hoofdcommies der telegrafie; verlengd tot 1 Augustus 1916 het pan den Rijkswaterstaatsingenieur 3e kl. J. L«ly ver leende buitenlandsche verlof. H. M. de Koningin woonde Zondagmor gen de godsdienstoefening bij in de Wilhelmi- nakerk te 'sGravenhage, onder gehoor van Ds. Gcrretsen. H. M. de Koningin was Zondag aan ta fel hij H. M. de Koningin-Moeder en H. D. H. de Vorstin van Bentheim, ten Paleize Voor hout. H. M. de Koningin gaf gisteren een gast maal waarbij genoodigd waren: jhr. Vegelin van Claerbergen, Staasraad in buitengewonen dienst, Kamerheer i. b. d.; jhr. van Tets, Ka merheer dienstdoende bij H. M. de Koningin- Moeder; baron de Smeth van Alphen, f-imer- heer i. b. d. jhr. rar. Van Karnebeek, burge meester; de heeren J. C. Jansen, rar. J. D. Verbroek, H. de "Wilde, mr. Droogleever For- tuyn, J. Jurriaan Kok, allen wethouder van 's Gravcnhage zoomede luitenant-kolonel jhr. von Schmid, commandant van het regiment Jagers. IJswedstrijden te 's Graven- h a ge. Men meldt uit 's Gravenhage: Niettegenstaande den ingevallen dooi en hevigen regen zijn de wedstrijden in hard- en shcoonrijden, uitgeschreven door de Koningin, op de ijsbaan achter Est Huis ten Bosch voor rijders van het Haagsche garnizoen, gisteren doorgegaan. Vroeg in den ochtend was de baan nog in vrij go de conditie en heerschte in het park van het Huis ten Bosch vrooliike bedrijvig heid. terwijl de deelnemers in flinken getale waren opgekomen en er vele toeschouwers waren. Met den gouverneur der residentie generaal Klerk de Reus. waren onderschei dene hoofd en verdere officieren aanwezig hoewri eerst 's middags officierenwedstrijd zou zijn. Aangevangen werd met een hardrijderij voor korporaals en manschappen der verschil lende wapens. Spoedig stond de baan onder water, maar de moed bleef er in. Omstreeks half elf kwamen Koningin en Prinses Juliana, door de Jagerkapel begroet met het Wilhelmus. Telkens na het afloopcn van een wedstrijd reikte de Koningin met een woord van gelukwcnsch zelf de prijzen uit. De Koningin maakte zelf nog een tochtje op den vijver van het park. De manschappen werden onthaald, terwijl er een dejeuner was in de witte zoal voor de hoofdofficieren en buffetten waren aange richt in de oranjezaal voor de verdere officie ren. Tijdens de wedstrijden kwam de Koningin- Moedor langs het Bezuidenhout rijden. Niettegenstaande de ijsbaan achter het Huis ten Bosrti te«en den middag ovcrstrDornd was met water ten gevolge van een regenval eenige cM. hoog. ondernamen dc officieren met moed en opgewektheid den wedstrijd ^p schaatsen in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. De uitslag was als volgt: In de le groep behaalde den len prijs le luit. J. Dwars van het reg. grenadiers, den 2en prijs kapfc. H. v. Dam van hetzelfde korps; in de andere gr-oep den len en eenigen prijs de kapt. van het O-I. leger met verlof G. Draaijer. Tot deelneming aan den wedstrijd waren officieren van alle wapens van het garnizoen uitgenoodigd. Behalve door den gouver icur der residentie werd het feest nog bijgew>ond door den chef van den generalen staf, d«n commandant van het veldleger en de com mandanten der korpsen. Onder de ververschingen. die den lili^li- ren beneden den officiersrang bij het f l- vrij onthaal vanwege Hare Majesteit werden aangeboden, behoorde ook warme erwten soep. Koninklijk bezoek De N. R. Ct. schrijft: „In ons bericht over het bezoek van den Koning en de Koningin van Denemarken aan ons Hof in de tweede helft van Mei stond, dat hunne Majesteiten zich eerst naar Lon den zullen begeven dan naar Brussel en van daar naar ons land. Wij moeten dit bericht in zooverre verbeteren, dat tusschen Londen en Brussel nog een bezoek aan den president van Frankrijk ligt." Het Hollandsch-Turfcsch incident. In verband met het telegram meldende de kwestie tusschen de Turksche regeering en het Nederlandschc gezantschap te Konstan- tinopel aangaande de arrestatie van den Al- baneeschen oud-afgevaardigde Bassri Bev in liet Nederlandsch gezantschapsgebouw, alzoo op Nederl. grondgebied, heeft ziah gewend tot den min. van Buitenl. Zaken. ZExc. deelde hem mede, dat het "\erschil van opvatting tus schen de Porte en het Nederlandsche gezant schap te Konstantinopel voornamelijk daarin schijnt te bestaan, dat de Porte meent dat de gearresteerde Bassri Bey na zijn vlucht op nieuw gevangen is genomen bij den drempel van hel Nederlandsch gezantschapsgebouw, terwijl het Nederlandsch gezantschap zelf van overtuiging is, dat de arrestatie heeft plaats gehad over den drempel, alzoo i n het gebouw, (lus op Nederlandsch grondgebied. Z.Ex. deel de voorts mede dat hij heden of morgen ant woord verwacht van de Porte op het protest, ingediend door den Nederlandschen gezant, die op het oogcnblilc van het voorval afwezig was, maar onmiddellijk bij zijn terugkeer ten krachtigste heeft geprotesteerd bij de Porte over deze inbreuk op de Internationale wet ten betreffende de onschendbaarheid der ge zantschappen- Prof. Eerdmans. Het bericht, dat prof. Eerdmans. het Tweede Kamerlid voor Rotterdam III, den wensch heeft te kennen gegeven om, alvorens zitting te nemen, nog tot de a.s. Paaschvacantie de loopende colleges te geven, tenzij de omstandigheden zijn zit tingneming noodzakelijk mochten maken, is zoo meldt de N. R. Ct. niet geheel juist Prof. Eerdmans is van plan zitting te nemen, zoodra de Kamer weer bijeen komt na het reces, dat Zaterdag a.s. ingaat. Daar prof Eerdmans toch geen zitting zou kunnen ne men vóór het midden van deze week, heeft hi; besloten, onvoorziene omstandigheden voorbe houden. zich in dc Maart-zitting te laten beë digen. Dat hij tot Paschen colleges zou wen schen te blijven geven, is dus niet juist. Steun aan de werklooze Dia mantbewerkers. De Amsterdamsch? raadsleden Miranda c.a. hebben een voorstel aan den raad gedaan, om te besluiten een be drag van f 50 000 uit te trekken ten behoeve van de werklooze diamantbewerkers, aange sloten bij vakvereenigingen van allerlei rich ting en te bepalen, dat deze gelden uitsluitend worden aangewend voor het geven van een 'oeslag van 0 50 per kind en per week, bo ven de door de vakorganisatie verstrekte werkloozenuitkeering. Aan den reserve-kapitein van de Land weer P. Hintze is het kruis voor twintig- jarigen offidersdienst uitgereikt. De volgende alphabetische aanbevelings lijst i£ opgemaakt voor rechter in de recht bank te Den Haag: mrs. A. S. de Blécourt, rediter in de rechtbank te Utrecht; E. Jelling- haus, rechter in de rechtbank te Amsterdam, en A. S. Rueb. substituut-griffier bij de recht bank te Den Haag. Minister Talma te Tilburg. Zaterdagavond hield de oud-minister Talma in de groote zaal van den R.-K. Gildenbond te Tilburg, eene rede over de beteugeling van de oneerlijke concurrentie. Een 1500-tal hee ren en dames. w. o. ook talrijke geestelijken, waren aanwezig, terwijl nog evenveel honder den moesten worden afgewezen. De heer Talma werd bij zijn binnenkomen door fanfare-gescbetter en bravogeroep ont vangen. De voorzitter, de heer Th. de Vrieze, riep oud-minister Talma namens geheel Tilburg het welkom toe, en gaf hem de verzekering, dat zijn groote arbeid door duizenden hier wordt gewaardeerd en zijn komst hier ter stede ten zeerste op prijs gesteld. Kennisgeving van verhindering om de ver gadering bij te wonen was ingekomen van de Tweede Kamerleden mr. van "Wijnbergen en mr. Van Best en van mgr. J. B. Bo»s. deken van Tilburg. De harmonie „Excelsior" en de liedertafel „St. Cecilia" luisterden de bijeenkomst op. E. J. baron van Pallandt. Te Laag Keppel is overleden in den ouderdom van 84 jaar E. J. baron van Pallandt, lands- commandeur van de Balve van Utrecht. De financieele gelijkstellin g van openbaar en b ij zonder onder- w ij s. De Vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs, onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser, zal in de aanstaande Paasch- week ecu buitengewone algemeene vergade ring houden te Amsterdam, ter bespreking van de voordeden -•an '•n de bezwaren tegen dè financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Ds. H. van Evck van Heslinga, te Berlicum, zal de bezwaren, de heer K. Brants, distriolssahook>pziener te Goes, de voordeelen daarvan ontwikkelen. Bij Kon. besluit is de Kamer van Arbeid voor de katoenindustrie te Enschedé opgehe ven. Controleurs der gemeente belastingen. De heeren van Dalen, Eg- gink en Venema, controleurs der gemeente belastingen te Den Helder, Zutphen en Dor drecht, trachten een vereeniging van contro leurs der gemeentebelastingen op te richten. Zij willen een vereeniging, die niet uitslui tend de behartiging van de stoffelijke oelan- gen van haar leden beoogt, zonder die te ver- waarloozen, maar in de eerste plaats nuttig werkzaam heeft te zijn in het belang van de gemeenten, die haar leden dienen, do »r el kander uitgebreide inlichtingen te verstrek ken, enz. Bond van minder marineper soneel. „Het Anker" meldt omtrent het eerstdaags verschijnende jaarverslag van den Bond van minder marinepersoneel het vol gende: Trots de uitschrijvingen wegens ontslag uil den dienst, die het vorige jaar 159 bedroe gen, wat ook al veel is, maar dit jaar niet min der dan 409, is toch het ledental geslegen van 2994 op 3027. Het geheele aantal loege- tredenen bedraagt niet minder dan 828, het aantal uitgeschrevenen daarentegen is 795 Een herdenkingsdag. Het Hibld. herinnert er aan, dat 't Zaterdag veertig jaar geleden was, dat de Kraton van den Sultan van Atjeh in handen onzer troepen viel. Het bericht daarvan werd hier te lande eerst drie dagen later ontvangen, in oen telegram, dal, door de opperbevelhebbers der 2de Atjeh- expeditie den 24en Januari verzonden, in den namiddag van den 25sten te Pcnang was aan geboden. Het verzet scheen gebroken: het heeft nog 40 jaren geduurd! Het Nederlandsch militair elftal, dat gisteren naar Engeland vertrok, bestaat uil dc navolgende spelers en reser- ven: Luit. Van Weel, Luit. v. d. "Nagel, Adel borst le kl. Bozuwa. Luit. Friebel, Luit. Th. Kesslcr, Luit. De Klerck, Luit. "Westra van Ilolthe, Luit. De Bie, Luit. Staal, cadet-ser geant v. Langen, sergeant Kant, cadet-korpo raal Jhr. Verheyen. res-korp- J. van Breda Kolff en de cadet Dulfer. Grensrechter is de heer H. Tromp, terwijl de trainer van H'. V. V. het elftal vergezeld. Artillerie op het ijs. Gisterenmor* gen was onder Zoeterwoude een aardig schouwspel te zien, en wel iels, wat zeker in ons land sinds vele jaren niet is gebeurd, t. w. daar kwamen uit Leiden een aantal veld artilleristen met een bijwagen enz. en een voorwagen met een stuk veldgeschut met hun aangespannen paarden aan en trokken met den geheelen troep onder commando van overste Verff, tegenover den molen van den heer Noordman over het ijs, in de Boschhui- zer-Wetering, zonder dat zich daarbij eenig incident voordeed. (Tel). Spoorwegpersoneel Naar de Avp. verneemt, is door de directie van de Noord-Brab. Duitsche Spoorweg Mij. een nieuwe regeling getroffen voor de verlofda gen van het personeel, hetgeen een uitbrei ding beteekent der verloven. Voortaan zal het aantal verlofdagen na 4 dienstjaren na elk vol jaar met 1 dag worden verlengd, tot een maximum van 14 dagen is bereikt. "Werkstaking te Almelo. In een Zaterdagavond gehouden vergadering van ar beiders en arbeidsters, werkzaam op de con fectiefabrieken der firma's Isaac Bendien Zonen en H. Smits Co. te Almelo, is besloten, nu deze firma's niet voldaan hébben aan den eisch tot loonsverhooging (20 tot 60 X) werk niet te hervatten. Moord. Zondag avond heeft in de Beerenstraat bij de Keizersgracht te Amsterdam een twist plaats gehad, welke een noodlottigen afloop gehad heeft. De 16-jarige S. wonende in de Kinkerstraat, stond op genoemde plaats met eenige ndere jongelui te praten. Hij blies op een noidor- gel, hetgeen blijkbaar een ander, die inmid dels gekomen was. ergerde of ongevallig vss. Er ontstond tussle-. pen woorden wisseling, welke in een twist ontaardde. Zij rolden daarbij over den grond, maar ston den weer op Enkele oogenblikken later werd de vech+partii voortgezet. Daarbij haalde een der vechtenden een mes te voorschijn en bracht daarmede S. een steek in den hfls toe. De dader, een 19-jarit? chauffeur ,llep weg. De getroffene kon zfth. ondersteund door een inmiddels toegesnelde vrienden, voortsleepen tot de Lauriergracht. Door bloedverlies uitgeput zeeg de ongelukkige daar neer en ür»t spoedig den geest. Vermoe delijk was de linkcrslagader doorgesn den. Het lijk werd naar het Tlhel- oTerephracht- De dager werd gisterenmorgen door de po- 'ic r sfeerd De voortvluchtige kassiers- bediende. Het jongmensch P. Rockx, dat zoo^ls «errid tegel;;t-ert"d met den Vassiers- bediendc Bordes, dfie zidh me* f 85,000 fcen nadeele van de kassic-rsfirma Van Mierlo en Zoon te Breda uit de voeten maakte, verdwe nen was, is met B. medegegaan naar Parijs Hier wilde R. niet verder doorreizen, ofschooi B. er hem nog toe aanspoorde. P*. is daarop teruggekeerd en Vrijdagavond rïrra 9 uur jc Breda gearriveerd. Aanstonds begaf hij zidh naar de ouderlijke woning, waarna hij zich in tegenwoordigheid van zijn vader bij den heer J. J. van Mierlo aanmeldde; in zijn bezit had hij een bedrag van circa ƒ13,000, dat hij aldaar deponeerde. De politie, inmiddels ge waarschuwd, heeft R. gearresteerd en in voor- loopige bewaring genomen. Inbraak Er is ingebroken In de villi Mariaheuvel van mevrouw de wed. A. Laan«< Sligcher, aan den Parkweg te BloemendaaL "Wanneer de inbraak geschied is, is niet kend. daar de villa tijdelijk leeg stond. Dom derdag beeft men de inbraak ontdekt. Er worden verschillende voorwerpen Ttf waarde vermist. De inbrekers lieten de gö wone sporen van hun verblijf achter en heb ben zich blijkbaar te goed gedaan aan <1« aanwezige dranken. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld cn heeft o a. vingerafdrukken geno men. Van de daders is geen spoor te ontdek* ken. Mevrouw Laan woont reeds eenigen tijd t« Wormerveen (Haart. Dbld.) Diefstal uit een horloge winkel Bij den horlogemaker IQeijwcg aan de Veenkade te 's Gravcnhage 's nachts een ruit ingeslagen. Uit de etaUi^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2