RONA. BINNENLAND. DAT IS DE CACAO Van Houten's Turkije. f USt Konstantinop-êl wordt aan de Frankf. 35tg. bericht, dat het samenvallen der aanwe zigheid van den Turkschen gezant te Sofia in Konstantinopel en van den Bulgaarschen ge zant bij de Porte in Sofia verschillend wordt uitgelegd. Een blad wil wetten, dat dit in ver hand staat met de Pomaken-kwestie, op wel ker afdoening de Ponte aandringt De In Rho- dope gevestigde Pomaken zijn tijdens denlaat- 'irten oorlog met geweld tol het christendom be keerd. 'Do Porie staat er op, dat zij geene hioeielijkheden zullen ondervinden, wanneer kij tot den islam willen terugkeeren. Naar aan leiding daarvan merkt de correspondent op, dat do Pomnken-kwe^tie inderdaad een on derwerp van wederzijdsche onderhandelingen Uitmaakt, maar geenszins de betrekkingen fcussdhën Bulgarije en Turkije ernstig beïn- Vloodt i Ex-sultan Abdul Hamid heeft eene aanzien lijke bijdrage, men zegt een millioen Turksche ponden, aangeboden voor de Turksche vloot. Als contra-prestatie vraagt hij, dat hem als .verblijfplaats zal worden aangewezen een landgoed bij Ismid, dat hem vroeger heeft toe behoord. Heft op grond va'n eene nieuwe wet ingestelde curatorium voor de zaken van de keizerlijke familie, waartoe behalve de troons- Ppvolger als voorzitter behooren de grootvi zier, de sjeik-ul-islam en de minister van oor log, heeft de beslissing hierover op de agenda van zijne volgende zitting geplaatst, f De Frankf. Ztg. heeft uit Konstantinopel een tegenspraak van dit bericht ontvangen, zich hierop bascerende, dat de gewezen sultan geen Voerend of onroerend vermogen meer bezit. Albanië. Uit de diplomatieke kringen te Weenen beeft de Neue Freie Presse vernomen, dat men daar hoopt de onderhandelingen met den prins zu Wied over de door de mogend heden te garandeeren leening binnen den kortst mogelijken tijd ten einde te brengen. De prins moet geneigd zijn, niet meer te Jtaan op eene algemeene garantie door de mogendheden. De kwestie van de leening 'al Üan spoedig zijn afgedaan. Men hoopt, dat de prins dan dadelijk de feis naar Albanië zal aanvaarden. De kwes lie van het escorte, dat hem zal worden mee gegeven, is nog niet to afdoening gebracht. Indien hij, zooals tot dusver het ulan is. in Durazzo mocht landen, dan zal de interna tionale controle-commissie zich eveneens daarheen hegeven evenals de thans in Valo- tta aanwezige stationschepen. Marokko. In de Fransche Kamer is het rapport rond gedeeld van de begrootingscommissïe over hel voorstel der regeering tot het shiiten van eene Jeening ten behoeve van Marokko. Dit zal geen leening zijn tot dekking van de door Frank rijk voor de verovering van Marokko gedane uitgaven: het is de eerste leening, die in hel belang der economische ontsluiting van het land onder Fransche garantie zal worden op genomen. De leening zal 170.250000 frs. be dragen en in 75 jaren aflosbaar zijn. De uit gifte geschiedt In seriën naar mate van de be hoeften. De rentevoet mag 4.6 pet. met te bo ven gaan. Uit de leening zullen betaald worden: 25 millioen tot delging van de nog loopende 6cliulden van het ma^izen, 5 millioen voor schadevergoedingen aan de slachtoffers van de opstanden van Fez en Marakesch, 50 millioen voor havenbouw in Casablanca, 36 millioen voor aanleg van wegen, 7 millioen voor huis vesting van het centrale bestuur in Rabat, 31 millioen voor het bouwen van hospitalen scholen en bestuursgebouwen, voor posterijen, telegraaf en telefoon, 7 millioen voor irrigatie- werken en houtvesterij, 9 millioen voor voor bereidende werkzaamheden ten behoeve van een spoorwegnet en voor instandhouding van historische monumenten. Heft rapport dringt er op aan, dat Rabat slechts tijdelijk de zetel van den resident-ge neraal zal zijn. Wel levert deze stad in het ge val van Europeesche verwikkelingen of van een algemeenen opstand in Marotkko eene grootere militaire veiligheid en eene betere verbinding met het moederland, maar zoo dra de Verbinding met Algeriê voltooid is en de spoorweg van Oran tol naar Fez is doorge trokken zal Fez den sluitsteen moeten vormen van d«a heerschappij van Frankrijk over Ma rokko. Zuid-Amerika. "Washington, 28 Jan. itet pantserschip South Carolina heeft bevel ontvangen uit Guarrtanamo te vertrekken en met den mees ten spoed zich tc begeven naar Port au Prin ce. om leven en eigendom van de vreemde lingen te beschermen. Heden avond zal het schip in Haïti karnen. Zuid-Afrik^ Kaapstad, 28 Jan Dc grootste geheim houding wordt in acht genomen over de de portatie van de tien arbeidersleïders. Gisteren verhinderde de censuur in Transvaal en Na- tal. dat heft publiek iets daarover te weten kwam. De tien mannen kwamen te midder nacht uit Transvaal in Durban, van eene ster ke wacht vergezeld, met een cxlra-trein. die rechtstreeks naar de landingsplaats ging; zij ïrerden vlug ingescheept op heit stoomschip Cfnigeni, dat dadelij'k vertrok. Hot geval is nog jehecl onbekend in Zuid-Afrika. Allerlei. 011 ieslagers. Olieslagers gaat een groote toer door Euro pa maken; hij zal dan met ons land beginnen. Londen, 28 Jan. De staking van de kolendragers is bijna geëindigd. De werklie den hebben in grooten getale het werk her vat of staan op het punt dat te doen. De voor zitter Yan de vereeniging van kolendragers verklaarde, dat de werklieden den arbeid hervat hebben voor de patroons, die hebben toegestaan wat zij vroegen. Verscheidene pa troons hebben heden loonsverhoogingen toe gestaan. De giftmenger Hopf heeft geen revisie vevraagd van het vonnis, dat hem ter dood veroordeelt Zondagavond werd te Parijs de 29-jari ge acteur Paul Guide, die werkzaam is aan h>ei -Théatre Sarah Bernhardt'7, na alloc® van de voorstelling door zijn vriendin, de 25- jarige Lise Laurent, afgehaald. Zij gingen ■te voet naar huis, maar kregen twist. Lise, die zeer jaloersch moet zijn, verweet haar minnaar op hartstochtelijke wijze dat hij haar bedroog en verwaarloosde. De twist liep zóó hoog, dat Guide zijn geduld verloor en een taxi aanriep. Toen hij er in steeg om zich uit de voeten te maken, vuurde zijn vriendin zes schoten op hem af. die hem in den rug troffen. Guide zakte ineen cn werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij waar- j schijnlijk sterven zal. Mad. Laurent is in do gevangenis gebracht. De Duitsche bladen wijden veel aan dacht aan den moord, die te Shanghai is be gaan op een Duitsche vrouw, de echtgenoote van den slager Neumann. Zij werd in haar slaapkamer vermoord, 't hoofd was van de romp gescheiden. Men had haar eenige ju- weelen en geld ontstolen tot een bedrag van f 50.000. De heer Neumann zelf werd tijdens den moord in 't ziekenhuis verpleegd. Neumann is een zeer gezin lid van de Duit sche nederzetting aldaar en drijft groote za ken. Hij zorgde o. a. voor al het vleesch, dat de Duitsche oorlogsschepen, die de haven tc Shanghai aandeden, noodig hadden en kocht daarvoor hecle kudden rundvee op. Een bediende, werkzaam aan bet patho- logisch-anatomisch instituut te Graz, een zekere Steinklauber, zal terecht staan voor een weerzinwekkend vergrijp. Hij stal n 1. de gouden tanden en de goudYullingen uit de monden der lijken die voor anatomische doeleinden naar het instituut gebracht wa ren, en hij deed met dat goud een vrij voor- deelie zaakje. Onlangs kwam zijn luguber bedrijf aan het licht, toen een sectie verricht werd op het lijk van een jonge vtouw. die twee kostbare gouden tanden in den mond had. Steinklauber nam de tanden weg en ver kocht. ze aan een juwelier te Weenen. Bo vendien dreef hij nog handel in een ander artikel, n 1 in haarvlechten die hij van de lijken roofde. Een telegram uit Jackson ('Michigan) meldt, dat bij een botsing tusschen een per sonen- en een goederentrein op den Michigan Central Railroad 5 personen gedood en 20 gewond zijn. Men gelooft, dat er nog lijken onder de puichoopen liggen. Te Pampeluna (Spanje) is een trein uit Se- bastiaan op eenige goederenwagens geloopen. Twee arbeiders werden gedood en verschei dene gewond. Dezer dagen is in Frankrijk, bij Coquile, een achtjarig meisje door wolven verslonden toen zij van school naar huis terugkeerde. De koude in de Fransche provincies drijft de hongerige wolven en beren uit hun schuil hoeken. De.ouders, die beangst werden door •het uitblijven van de kleine, ziin met fami lieleden en buren op zoek gecaan en vonden laat in den avond de schooltasch, en een paar kleedingstukken van het kind en eenige heenderen. Vooral bij de Vogezen en in Champagne en in sommige gedeelten van Bourgondïë zw-erven veel wolven, doch zij wagen zaai zelden in de nabrheid van dorpen en boer derijen. Ook In de departementen van de Marne en dc Indre-et-Loïre ziet men veel wolven en beren. De Excelsior verneemt uit San Francisco dat tengevolge van een vloedgolf overstroo mingen plaats hebben gehad te San Barbara, dat sedert 24 uur geïsoleerd is. Men vreest voor het lot van verscheidene duizenden inwoners. De werkplaatsen van de Manhasset scheepsbouwmaatschappij te New-York zijn geheel door brand vernield. Dertig motorboo- len gingen verloren. Onder deze was er een van den heer Ralph Pulitzer, welke 50.000 dollars kostte. In het geheel bedraagt de schade 600.000 gulden. Stockholm, 28 Jan. Het Zweedschc pantserschip Tapperheten is heden voormid dag om 10 uur, bij de invaart naar Sandhamn aan den grond geraakt. Twee stoomschepen zijn naar de plaats van het onheil vertrokken om hulp te verlcenen. Genua, 28 Jan. In Portudriere Arezzo is eene ontploffing voorgekomen, waarbij vijf personen werden gedood en verscheide- nen gewond. Belgrado, 28 Jan. Wegens het verschij nen van pokken in Belgrado heeft de minister van binnenlandsche zaken bevolen, dat alle inwoners moeten worden ingeënt. Tot op dit oogenblik zijn 90 personen aangetast en 30 ge storven. Buenos Ayres, 28 Jan. Een tele gram uit Mendoza vermeldt, dat daar een onderaardsch gerommel is voorgekomen, dat gevolgd werd door twee schokken van aard beving. De bevolking is door eene paniek be vangen. E?ec3ame. die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeellg in bet gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is Kameroverzicht. Tweede Kamer. Woensdag werd de begrooting van bin nenlandsche zaken verder behandeld. De heeren Ilelsdingen (S.-D.) en v a n Leeuwen (S.-D.) pleitten voor lotsverbe tering voor beambten en werklieden der uni versiteiten. Laatstgenoemde vraagt een leer stoel in de paedagogiek voor alle universitei ten. Groningen heeft thans het monopolie door instelling uan een leerstoel door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Hij bepleit de instelling eener interuniverstaire commissie, die o a. een door spr. gewenscht bouwfonds voor mogelijk noodige uitbreiding der universiteitsgebouwen beheeren zal. Hij betoogt voorts de afhankelijkheid der weten schap van het grootkapitaal, z.i. blijkende uit het feit, dat de antwoorden op de prijsvra gen van het koloniaal instituut te Amsterdam alleen beoordeeld worden naar het belang voor de grootindustrie. De heer ter Spill (V.-L.) betoogt o.m. de onvoldoende opleiding van jurist aan de universiteit en wensebt, dat d© Regeering aan de buitenlandsche hoogleeraren den eisoh stelle bij benoeming, dat zij onze taal aooe- dig leeren en hun colleges daarin geven. Iliema kwam de regeling van werkzaam heden aan de orde. Zaterdag wordt niet vergaderd, omdat de begrooting van Binnenlandsche Zaken deze week toch niet gereed komt. De centrale sectie wil Maandag middög sec- tieonderzock van de nota van wijzigingen in zake de inkomstenbelasting, waartegen de heer Kooien (R.-K.) bezwaar maakte. Hij wil het sectieonder zoek na het aanstaande reces. De heer Tydeman (U.-L.) wil dit Dins dag ochtend doen geschieden, de heer D e Meester (U.-L.) verdedigt het besluit der centrale sectie, maar neemt namens de oom missie van rapporteurs het voorstel-Tydeman over. Het voorsteLKoolen wordt verworpen, links tegen rechts. Ten slotte wordt besloten het sectie-onder zoek Dinsdag oni half twee aan te vangen. Bij voortzetting van de debatteir over de begrooting van binnenlandsche zaken betoogt de Minister o.a. dat verhooging van de sala rissen der hoogleeraren op financieele be zwaren zal afsluiten. De stichting van een leerstoel voor de paedagogiek te Groningen is een gevolg van het particulier initiatief en begrijpelijk, wijl daar de taalleearen voor het middelbaar onderwijs worden gevormd. De Minister is niet overtuigd van het nut eener interuniversitaire oommissie. Inzake het doceeren van hooglecraren in vreemde talen kan de Regecring niet ingrijpen. Het algemeen debat over de afdeeling hoo- ger onderwijs werd gesloten. De Kamer ging daarna in de afdeelingen. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 nur. Nederlandsche officieren in Albanië ïn antwoord op een viertal vragen van het Kamerlid mr. Merchant heeft de minister van Buitenlandsche Zaken schrifteh'jk aan de Tweede Kamer medegedeeld Op verzoek der Internationale Commissie van Controle te Valona een verzoek dat beves tigd werd door de diplomatieke vertegenwoor digers alhier der zes betrokken Mogendheden heeft kolonel, thans generaol-majoor, De Veer den 20sten December j.L, na dezerzijds bekomen machtiging, de voorloopige leiding der Alba- neesche Gendarmerie op zich genomen, voor zooveel betrof dat gedeelte van Zuid-Albanië, dat door de Grieksche bezetting ontniimd zou worden. Uitdrukkelijk werd evenwel aan die machtiging de voorwaarde verhonden, dat zij slechts voorloopig zou wezen en ïn geenen deele zou praejudicieeren op de definitieve beslissing ten aanzien van de organisatie en leiding der Albarfeesche Gendarmerie door Nederlandsche officieren. Zoodanig actief optreden zij het ook voor loopig en op een beperkt gebied, bracht in- tusschen wijziging in het karakter der opdracht door Harer Maïesteits Regeering aanvankelijk aan de heeren De Veer en Thomson verstrekt, welke ODdracht zich bepaalde tot een voorberei dend onderzoek. De Regeering heeft derhalve gemeend te moe ten goedkeuren, dat die be'de officieren en de hun innvddels toegevoegde, tweede-luitenant Mallinckrodt tirdelijk ophielden Nederlandsche officieren te zijn. Ingevolge hun verzoek aan Hare Majesteit de Koningin is hun dan ook, bij Koninklijk besluit van 20 Januari 1914 no. 93, machtiging verleend om voor hoogstens drie jaar in Albaneeschen krijgsdienst te treden en zijn zij tijdelijk uit onzen militairen dienst eervol ontslagen. Wat de eerstgenoemde twee officie ren betreft, is dat besluit geacht reeds 20 De cember 1913 in werking te zijn getreden en wat luitenant Mallinckrodt aangaat, den 2den Januari 1914. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 29 Jan. bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot vice-consul te Alexandrië A Faget; tot rijksklerk 2e klasse bij de auditeurs- militair te Arnhem G. A. Derkzen, hulpschrij ver e nte 's Hertogenbosch G. P. B. Jansen, hulpschrijver; eervol ontslagen de luitenant-kolonel H. I. van Santen, van het 12e regiment infanterie, wegens langdurigen dienst; op non-activiteit gesteld de le luitenant- kwartiermeester C. A. J. van der Linden van het 3e regiment infanterie; benoemd tot vertegenwoordigers der Ne derlandsche regeering op het 6e internatio nale zuivelcongres te Bern jhr. A, Michiels van Kessenich te Nuth, lid der Eerste Kamer; dr. A. Swaving, landbouw-inspecteur te 's Graven- hage; K. baron Collot dTlscury te Klooster- zande, voorzitter van den Zuivelbond. Daarbij vergezeld door H. AL de Ko ningin-Moeder. heeft H. D. H. de vorstin van Bentheim-Steinfurt gisterenvoormiddag een langdurig bezoek gebracht aan het Vredes paleis. Bij het bezoek werden de Hooge bezoek sters, die het geheele gebouw, zoowel loven als beneden bezichtigden, ontvangen en rond- I geleid door jhr. mr. Röell, secretaris van het Permanente Hof van Arbitrage. Het gevolg bestond uit den grootmeester van Iir. Ms. Iluis, jhr. de Ranitz, den Kamer heer-thesaurier jhr. Schimmelpenninck en de hofdames jonkvr. v. d. Pol en baronesse van Ittersum. Het spoorwegongeluk bij Bel len. In de Eerste Kam eraf deelingen werd bij het onderzoek der "Waterstaatbegrooting bij de Regeering aangedrongen op een veel- zijdig en streng onderzoek naar de oorzaken der spoorwegramp bij Beilen en naar mid delen tot voorkoming, liefst door een des kundige commissie staande buiten het spoor- wegbeheer. Als maatregel werd gevraagd snellere opruiming van verouderd materiaal vooral op hei Noordernet. Op een lijst onder de leden der Tweede Kamer circuleerende voor handteckeningen om vrijkaarten op de spoorwegen, hebben reeds 50 leden geleekend. Men tracht de door de Spoorwegmaatschappijen vereischte 65 handteekeningen te verkrijgen. In dit verband vermeldt de N. R. Ct, dat de leden van het ministerie-Cort van der Linden de aangeboden vrijkaarten hebben ge weigerd. De leden van het kabinet-Heems kerk hadden ze, voor het eerst, aanvaard. De heer K. ter Laan heeft ln verband met zijne benoeming tot burgemeester der ge meente Zaandam, Dinsdag aan den gemeen teraad van 's Gravenhage de mededeeling in gezonden dat hij heeft opgehouden lid van clien Raad te zijn- Amster damsche Gemeente- ra a d. In de gisteren gehouden gemeente raadszitting ie Amsterdam werd besloten het aantal wethouders op 5 te bepalen. Tevens werd besloten deel te doen nemen aan de scbeepvaarttentoonstelling te Londen. 'Daar voor werd een crediet beschikbaar gesteld van f 35000. B. en W. werden gemachtigd aan den Mi nister van "Waterstaat te berichten dat de gemeente Amsterdam bereid is in de werke lijke kosten van den voorgenomen sluisbouw met toeleidingskanalen te IJmuiden 27 7/9 bij te dragen. De avondvergadering was gewijd aan het debat over den bouw van een nieuw gemeente ziekenhuis, volgens voordracht van B. en W. als Academisch Ziekenhuis in te richten en op een terrein in de zuidelijke uitbreiding der stad neer te zetten- Daartegenover stond het advies van de Faculteit der Geneeskunde om het Wilhelmina-gasthuis tot Academisch Zie kenhuis uit te houwen, met welk advies een groep raadsleden, de medici Nuyens, Bellar Spruyt en Abrahams accoord gingen en een voorstel in clien geest indienden. Ilct nieuwe ziekenhuis voor een twaalfhonderd bedden berekend, achtten de heeren Nuyens en Spruyt onnoodig en veel te kostbaar, uitbouw van het Wilhelmina-gasthuis zeer wel mogelijk, over eenkomstig de meening van Faculteit en Col lege van Curatoren, der universiteit, en veel minder kostbzaar. Met een uitbreiding met 550 bedden is in een toekomst van ten minste 20 30 jaar te voorzien, vooral ook in het ver band met het verschijnsel, dat de particuliere inrichtingen gaan uitbreiden. Als verder voor deel werd gewezen op het centraliseeren van de inrichtingen voor onderwijs. Tot het Wil helmina-gasthuis behooren reeds de klinieken van de hoogleeraren Treub en Straub. Het debat hierover zal heden worden voort gezet Intrekking der wedde van een e m e e n t e-a mbtenaar. Bij de jongste algemeene herziening van jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Noordholland stelden Gede puteerde Staten de jaarwedden, van den bur gemeester-secretaris van Heilo vast op f 1050 en f 700. Zeker niet overdadig in een gemeente als Heilo met 2500 inwoners. Maar den gemeente raad was het nog veel te veeL En hetgeen hij eerder reeds had gedreigd, is dezer dagen geschied; de Raad besloot tol intrekking der jaarwedde van den reeds jaren op een zeer bescheiden loon werkzamen eeni- gen ambtenaar ter secretarie, uit overweging, dat de burgemeester-secretaris die wedde voortaan wel uit eigen zak kon betalen. Zoo durft te besluiten een gemeenteraad. Gelukkig zal hoogstwaarschijnlijk het cas satierecht der kroon verhoeden, dat aldus de betrokken ambtenaar wellicht de dupe wordt van de historie. Bij het gemeentebestuur is n-L bericht ingekomen, dat bij koninklijk be sluit van 17 dezer 's Raads besluit is geschorst tot 1 Augustus. Dat vernietiging volge. Afschaffing der kermis. De Raad der gemeente Dodewaard heeft be sloten tot afschaffing van de kermis. Militaire verplegingsmid- delen. De minister van oorlog heeft be paald, dat, ingeval door de commandeerende' •officieren van onbereden korpsen of korps, gedeelten geen militair personeel beschik baar kan worden gesteld tot het verrichten van diensten in de militaire verplegingsin- richlingen de toeziende chefs burgeroerso- nen tijdelijk in dienst kunnen nemen of doen nemen tegen een uurloon van hoogstens f 9.25. La Fontaine in ons land. Se nator Henri la Fontaine, voorzitter van het Internationaal Berner Vredesbureau, win naar van den Nobelprijs voor den Vrede 1913, zal op 10 Februari a.s. te 's Gravenhage ko men spreken over de Derde Vredes-confe- rentie. De directeur van „De Tijd". Ge lijk wij reeds meldden, zal do heer F. J. A. M. Wierdols aftreden als «technisch directeur van beft dagblad De Tijd. Daar dit aftreden moei lijk verklaarbaar is, de heer Wierdcls is in de kracht van zijn leven heeft het Ilbld. getracht inlichtingen in te winnen. Het ont slag is, zoo vernam dit blad, gegeven, niet gevraagd, op voorstel van een .mindeiheid van commissarissen (de heeren mr. Schölvink en Everard) die aanvankelijk met een opzeg gingstermijn van zes weken het dienstverband wilden afbreken. De meerderheid van com missarissen, do Jheeren jhr. Ruys de Beeren- brouck, pastoor Everts en het Kamerlid Van Vuitren, wenschte den heer Wierdtels tot di recteur te benoemen en beval htem in wanne woorden aan. Verder deelde men ons mede, dat politicjkc of religiouze overwegingen mfeft heit besluit niets te maken hebben: de stem van den bis schop en die van den oud-hoofdredacteur monseigneur Eygenraam waren voor den heer Wicrdels. De meerderheid van stemmen 28 tegen 26 was echter door het bezit '.an volmachten en het overschrijven van aatidee- len aan de zijde van den president-commis saris, mr. Scihölvinck. Helt bezit van de?ze el- machten was gemakkelijk gemaakt, door lr L feit dat eenige maanden geleden voor do be noeming van een hoofdredacteur volmachten verzameld waren. Het schijnt, dat persoonlijke redenen aan het ontslag niet vreemd zijn. D r. J. A. Moll f In den ouderdom van 81 jaren is te 's Gravenha oe overleden dr. J. A. Moll, oud-geneeskundige, die inder- tijld jaren lang aldaar de algemeene genees kundige praktijk uitoefende en daarbij ook oogheeVkundfigen bijstand verleende. Hij was als geneeskundige algemeen bekend en be roemd. De regeering erkende zijne verdien sten jegens de medische wetenschap door bem te benoemen tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Een bekend anarchist over leden. Men meldt ons uit Amsterdam: Dinsdagmorgen is de bekende anarchisti sche propagandist J. "W. Smit te Amsterdam plotseling -overleden. Hij was nog pas veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf wegens majesteitsschennis. Maandagavond Iaat van een propagandalocht uit Friesland terugko mend, voelde hij zich onwel worden. De ijlings geroepen dokter achtte onmiddellijke opneming in het Wilbelminagastlyiis nood zakelijk, alwaar hij Dinsdagmorgen na een mislukte operatie overleed. Commissie inzake „krachtige samenwerking van alle interna tionale v e re eni gingen. De heeren J. B. Akkerman te Leiden, A. Febermee en H. Uytftenboogaard te Amsterdam hebben in het vorige jaar een klacht geuit over het ge brek aan organisatie tusschen de talrijke reeds aanwezige krachten, die streven naar ontwikkeling en organisatie der internatio nale gemeenschap. Zij riepen daarbij op tp«l het stichten van een nieuwen Internnlion.i- len Vredesbond. De propaganda-com missie van. „Vrede door Recht", aldus wordt medegedeeld in net or gaan van dien Bond, heeft, mede in bet be lang der eenheid in de internationale organi satie, thans een commissie benoemd, die de denkbeelden van bovengenoemde L.eren zal bestudeeren en een rapport zal h~.hen in le dienen, of „Vrede door Recht" in de aoor hen gewenschte richting stappen zal behoo ren te doen. De Commissie bestaat, behalve uit ile drie genoemde personen, voorts uil mej. M. van Haaften en de heeren mr. W. J. L. van Es, H. van der Mandere en A. B. van der Vies. De heer Van der Mandere is tot voorzitter benoemd. B r I ev en b es t elle'r-1 e e r a ar. In het orgaan van den Ned. Bond van Post-, Te legraaf- en Telephoonpersoneel komt het volgende voor: .,Ons oud-lid en voorzitter A. Spruyt, brie venbesteller te Rotterdam, slaagde dezer da gen voor het examen Staathuishoudkunde eii Statistiek. Een lange en energieke studie werd hierrade ten slotte gelukkig bekroond Een woord van bewondering onzerzijds wor de hier daarom met graagte neergeschre ven. Er dringen zich echter thans een paar vragen naar voren, die wij eveneens niet on geschreven willen laten. Drie jaren geleden, toen S. wist te vol doen aan 'het examen voor middelbaar Staats inrichting, wisiten de heeren Pop en Regout deze buitengewone praestotie niet beter te beloonen dan met een ijskoude negoering van S.'s yerdiensten. Onze collega kon brieven besteller blijven. Zijn meer dan gewone in tellectualiteit was juist goed genoeg om hem brieven te laten sorteeren en rondbrengen.... Zelfs leek het vermoeden, dat hier andere factoren dan banale bureaucratische achte loosheid in 't spel waren, niet geheel onge grond.... Het gebaar van den huldigen directeur- generaal en van den thans aan '<t roer zijn* den minister is breeder, nobeler dan dat van hun voorgangers. Zal dat óók blijken ten op zichte van dit talent onder ons? "Wij kun nen niet nalaten, hier «ize ernstige hoop op eindelijke en afdoende bewijzen van waar* deering voor onzen vroegeren medestrijdef uit te spreken". In een noot schrijft het blad nog nader; /Nadien vernamen wij uit de dlenstoJS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2