Uit den omtrekf" STADSNIEUWS. gggy— ders, dat Sprayt tot hoofdbesteller Is be- 'fioemd. "Wanneer dit moet worden beschouwd 'pis een uitvloeisel van den wcnsdh Spruyt's kennis tot zijn recht te doen komen, dan betwijfelen wij of hier de juiste manier is ge kozen. Ook de hoofdbestellcrpositïe is geen Werkkring voor iemand, die volledg «voegd b in Staatswetenschappen." De voetbalwedstrijd Engeland—Nederland, die gespeeld werd te Alders-hot, is geëindigd In eene overwinning der Engelschen. De En gel schen maalden 3 doelpunten tegen de Hol- lar.dsche officieren 1 doelpunt Goederenvervoer op de sta tions te Rotterdam. Door het geslo ten water van de voorafgaande weken was •het goederenvervoer op de stations te Rot terdam van dien aard, dat de spoorwegmaat schappijen besloten hebben 29, 30 en 31 dezer geen vracht goederen ten vervoer naar Rot terdam aan te nemen om den toestand door lafvocr van wagens en goederen met extra jen gewone treinen weder normaal te ma ken. -r N ij verheid der Zaanstreek, blijkens door den heer E. G. Duijvis Tz., voorzitter van de Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, medegedeelde sta tistische gegevens, is van 1907 tot 1912 het aantal fabrieken te Zaandam gestegen van 96 lot 153, wat een toeneming beduidt van on geveer 60 procent. Te Koog aan de Zaan klom het aantal fabrieken in deze vijl jaren van 2l tot 30, te Zaandijk van 21 tot 24, te Krommenie van 14 tot 21, te Worm er van 15 tot 26 en te Westzaan van 27 ttet 28, terwijl le Worm erve er geen uitbreiding plaats had en het aantal van 26 fabrieken bleef gehand haafd. Alleen werd het aantal gebruikte paardenkrachten aldaar eenigszins vermeer derd. Het totaal aantal fabrieken der Zaanstreek sto-T-g debrive van 230 lot 318, wat een slij- ging van 38 procent bet eek ent. Iets nieuws bij de Amsterdam se he Tram. Te Amsterdam worden, naar •het N. v. N. meldt, op enkele tramwagens van lijn 17 sedert eenigen tijd proeven genomen met klokken, die de tijden van aankomst aan Verschillende Ealten aanwijzen. In de klok, die in vorm wel eenigszins gelijkt op een kompas, berindfc zich een plaat, waarop in een halven cirkel de namen van verschillende te passeeren halten gedrukt zijn. Onder het rijden beweegt zich een wijzer over de plaat en wanneer deze wijzer b. v. kruispunt Rozen grachtMarnixstraat aanwijst, behoort de Wagen zich ook daar te bevinden. Een zeer goed controle-uurwerk dus, dat den bestuur der bet al of niet op tijd zijn aantoont. De Entosgebouwen. Volgens een gericht in de N. R. Ct. heeft de commandant der Amsterdamsche brandweer de uit hout opgetrokken gebouwen der E. N. T. O. S. af gekeurd. Hij acht als blijvende tentoonstel lingsgebouwen steenen gebouwen noodzake- lijk Onverwachte v o n d s t. Bij de ont ruiming der woning van den armlastigen G. Vink te Gameren heeft men op verschillende plaatsen ongeveer 80 gulden verborgen gevon den. De juiste tij d. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is volgens de Arnhemschc bladen vergunning verleend aan eenige horlogemakers daar ter stede voor den aanleg en het gebruik van een installatie, .enkel geschikt voor het ontvangen van radio- telegrafische seinen. Het ligt in de bedoeling deze installatie te gebruiken voor het opvan gen van de tijdseinen, uitgezonden door den Eiffellorcn te Parijs. Daardoor zal het dus mogelijk zijn op de seconde af den juisten tijd aan te geven. Evenwel is te Amsterdam door een inspec teur van poliie, vergezeld van een inspecteur der Posterijen en Telegrafie gisterochtend bij de firma E. Kiek Jr. in de Kalverstraat pro ces-verbaal opgemaakt wegens aanwezigheid van een radio-telegrafie-tocstel op het dak van bet perceel der firma. Deze inrichting was in gebruik voor het opnemen der tijdseinen uil Parijs en Nordeieh en diende tot regeling der *.g. Elka-klokken. Belooningen bij arrestaties. iDe nieuwe hoofdcommissaris te Amsterdam heeft het stelsel der belooningen bij arresta ties afgeschaft. Slechts bij wijze van hooge uitzondering, wanneer bijv. een agent of een fechercheur in de uitoefening van zijn ambt gewond wordt, zal de chef hem voor een gra tificatie kunnen voordragen. Over het geheel genomen zijn de politic-mannen met dezen nieuwen maatregel zeer ingenomen. (Tel.) Huwen van niet-betalenden. Men ineldt ons uit Culemborg: Eenigen tijd geleden interpelleerde het V.-D. raadslid J. A. Klein Jr. in den gemeenteraad over de ergerlijke wijze, waarop gehandeld werd bij het huwen van niet betalendcn. Deze menschen en familie, er mochten zelfs onder Zijn van zeer hoogen leeftijd, moesten blijven «taan, terwijl de ambtenaar van den Burg. Stand hoogst gewichtig ging zitten. De voor zitter heeft toenmaals voorziening in dit euvel toegezegd. Gisteren arriveerden als gevolg daarvan 12 gewone Culemborgsche stoelen om tot zetel te dienen als niel-betalenden trouwen. De stoelen met zittingen, gewoonlijk bij het trou wen in gebruik voor betalenden, zijn der halve te kostbaar gebleken. Horpsavondmuziek. Onlangs wenden te Haelen des avonds, omstreeks aclu Uren, de bewoners uit de kom der gemeente opgeschrikt door zulk een heidensch lawaai, dat in minder dan geen tijd de huizen leeg liepen en men zich half verschrikt, half ver baasd afvroeg: wat mag er toch gaande zijn? Men hoorde toeteren, blazen en trommelen op allerhande instrumenten. Spoedig bleek, dat het lawaai afkomstig was van den zolder eener woning in de nabijheid der kerk. De eigenaar, dlie veel last van ratten schijnt te Rebben, trachtte, bijgestaan door vrouw en kinderen en geholpen door «en paar muzi- kaal aangelegde buurjongens, de lastige knaagdieren met ketelmuziek te verdrijven. Van de straat af hoorde men hem nu en dan zijne bevelen geven, waarop telkens barder met een kinderwagen heen en weer gereden werd over den zolder en de muziek immer Luider en oorverscheurender over het anders etille dorpsplein klaterde. Het schijnt wel, dat het den ratten inder daad toch te machtig is geworden. Donder dagavond heeft de directeur van het nieuw gevormde orkest wederom repetitie genou- den. Zoo mogelijk heeft de tweede uitvoering de eerste nog in sterkte van geluiden over- Lraffen want wij hoorden tenminste de buurvrouwen klagen, dat haar kleine kroost, in den slaap opgeschrikt, neiging begint te vertoonen om ook in het orkest mee te zin gen. (L. K Steun aan werklooze diamant bewerkers. Naar aanleiding van het voor- stel-de Miranda c. s. om een bedrag van f 50,000 beschikbaar te stellen aan den A. N D. B., opdat op de uitkecring aan de werk looze leden dezer organisatie per lcind een toeslag kunne worden gegeven, heeft de On afhankelijke Vereeniging in de Diamantindus trie een adres aan den Amsterdamschen raad gerifht, waarin zij opmerkt, dat minstens dui zend werklooze diamantbewerkers niet be- hooren tot den A. N. D. B., en dat deze ver eeniging niet goed genoeg bij kas is, gelijk de A. N. D. B., om aan haar werklooze leden een uitkeering te doen toekomen, zoodat zij geheel zonder inkomsten zit. Zij verzoekt dus om, in geval het voorstel van bovenbedoelde raadsleden aangenomen wordt, ook van ge meentewege in de gelegenheid te worden ge steld om haar leden geldelijk te steunen. De ontploffing te Rotter dam. Als derde deskundige voor het onder zoek naar de oorzaak van de ontploffing op de Maaskade O-Z. te Rotterdam is naar de N. R. Ct. meldt benoemd de heer A. A. A. Meeuwesten te 's Gravcnhage, directeur van de maatschappij Oxygcnium te Schiedam. Gestrafte weigering. Een hoofd agent voor den verkoop van Tijdgeest-loten te Hengelo weigerde bij den inval aan de marechaussee de afgifte zijner boeken, welke betrekking hebben op den vérkoop der loten. Tegen (hem werd toen proces-verbaal opge maakt en Dinsdag werd voor de rechtbank te Almelo 14 dagen gevangenisstraf tegen bem gecischt. Stakingsrelletjes. Bij het uit gaan der fabrieken van de firma's Bendien en Smits te Almelo hebben zich gigteren- avond ongeregeldheden voorgedaan. De po litie moest handelend optreden en maakte gebruik van sabel en gummi e-stok om de me nigte uiteen te drijven. De politie is heden versterkt met 20 rijksveldwachters en 4 ma- réchaussées. Naar de firma H. Smits en Go. den cor respondent van het Hbid. mededeelde, bleven van de 400 arbeiders en arbeidstersy op haar fabriek 170 aan den arbeid Bij de firma Isaac Bendien en Zonen werken nog 17 van de 500 arbeiders en arbeidsters. Vanwege den Bond van Confectiewerkers zullen de stakenden ondersteund worden -De moord in de Van Merlen- straat. In de bekende zaak van den Leid- schen student Van Leeuwen, door de Haag- sche rechtbank tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld werden heden voor het gerechts hof te Den Haag als getuigen-deskundigen be ledigd prof. dr. K. Heilbronner hoogleeraar te Utrecht en prof. dr. G. Jelgersma, hoog leeraar te Leiden, die vóór 22 April rapport moeten uitbrengen. De verderq behandeling der zaak zal dan geschieden in de terechtzitting van het ge rechtshof van 20 Mei. Het a u t o-o n g e 1 u k op de "We teringschans. Woensdag 11 Februari e.k. zal voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen den heer Carl Carvey, die door de 5e Kamer der rechtbank aldaar bij vonnis van 20 Juni 1913 was veroordeeld tot 3 maanden hechtenis {geëiseht was 6 maanden gevan genisstraf) beklaagd van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, door op 11 Fi- bruari 1913 juist een jaar geleden met de door hem bestuurde auto on d* Wete ringschans bij het naderen van de Museum- brug rno roekeloos te rijden, dat op het trot toir langs het. muurtie der vïlls Srhnitzler mej. H. J. Nolting werd aangereden en ern stige fracturen bekwam aan de kaken en de rechterschouder. zeodat. zïi nog maanden daarna haar mond alleen met behulp van een instrument kon openen en ook haar arm "et tot haar wil had. Droeve rede voor desertie. Voor den Haagschen krijgsraad stond Dins dag terecht de 21-jarige miKden-soldaat bij het 4e regiment dep6t-compagnie infanterie te Leiden in garnizoen T. van R., gedetineerd, beklaagd van op 3 December j.l. zonder ver lof zijn korps te hebben verlaten en voort durend afwezig te zijn gebleven totdat hij op 4 Januari alhier werd gearresteerd en door de huzarenpatrouille te Lei-den terug gebracht, zulks na vroeger reeds tot 14 da gen politiekamerstraf te zijn veroordeeld we gens eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aanmelding korten lijd daar na. Beklaagde op 3 December, in de woning zijner ouders komende, bevond daar zijn broertjes en zusjes, allen jonger dan hij, in onverzorgden toestand. Zijn moeder was in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen en zijn vader bezocht haar in die inrichting. Zijn vader, bakker van beroep en als zooda nig des nachts moetende werken en dus daags slapen, was dus overigens toch niet in de gelegenheid de zorg zijner kinderen voldoende op zich te nemen. Daar beiclaagde vroeger huisknecht was geweest, kon hij ge makkelijk alle mogelijke huiselijke werk zaamheden verrichten, en, met deernis over zijn jongere broertjes en zusjes vervuld, be sloot hij thuis te blijven, met het voornemen zooals hij zeide om later, als zijn hulp In het huishouden zijner ouders niet meer zoo noodig zou zijn, vrijwillig terug te kee- ren naar zijn garnizoen, in welk voornemen hij echter verbindend zou ziin dioor rijn ar restatie. Hij had een briefkaart naar zijn overste gezonden met de mcdedeeling van den treurigen toestand waarin hij zijn broer tjes en zusjes had aangetroffen, doch ver zuimde een bewijs over te leggen omtrent de ziekte zijner moeder. De auditeur-militair de omstandigheden ten huize van bekl.'s ouders als verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende, eischte een lichte strafdrie weken militaire gevangeniostraf niet aftrek van de preventie ve hechtenis sinds 10 Januari. De z a a k-P i n h e i r o. Aan het ver zoek der Belgische crediteuren tot uitleve ring van Pinheiro is tot dusver niet voldaan. Deze bevindt zich te Weenen nog steeds in hechtenis. Eenige dagen geleden heeft hij aan zijn familie eenig geld verzocht om zijn verblijf in de Oostenrijksahe gevangenis wat minder hard te doen zijn. Aan dit verzoek is voldaan. Naar men weet, ontbreekt aan de gevon den diamanten nog voor een waarde van 40 60000 gulden. Bij verschillende diamant handelaren is navraag gedaan, maar nie mand kan eenige opheldering geven. De eenige die daarloe misschien wel in staat is, n L Brandon, heeft het land verlaten. •Het spreekt vanzelf, dat ook Pinheiro, zoo dra hij uitgeleverd zal zijn, op dit punt wordt ondervraagd. (Hbld Inbraak. Dinsdagnacht is te Deventer ingebroken in het schip Ora et Labora, lig- geude aan de Handelskade; eenige gouden voorwerpen en eenig geld zijn ontvreemd. De politie heelt den vermoedelijken dader reeds gearresteerd. Een jeugdige inbreker. Door de politie is aangehouden de 17-jarige K., te Haarlem woonachtig en een tweede persoon verdacht van de inbraak in de villa „Maria- hcuveV' aan den Parkweg te Bloemendaal, behoorende aan mevrouw de weduwe Laan- Sligcher te Wormerveer. Verduister!ng. Een knecht van sla ger V. te Buren is Maandag j 1 met een groot bedrag aan kwitanties verdwenen. Naar men mededeelt is de voortvluchtige, -die van goe den huize is, te Rotterdam aangehouden en heden naar Buren getransporteerd, vanwaar hij naar Tiel zal worden overgebracht, om ter beschikking der justitie gesteld le worden. Saccharin e-s m o k k elaars. In verband met bet veelvuldige smokkelen van saccharine in de mailtreïnen van Ylissingen naar Duitsdhland zijn -twee beruchte smok kelaars aangehouden, maar daar men geen bewijs had, moest men ze op vrije voelen la ten. In hun bezit werd een hoeveelheid sac charine gevonden. Men denkt een interna tionale smokkelaarsbende op het spoor te zijn. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Bombardement van -een boot. De schade, toegebracht aan de boot Volhar ding, die te Woubrugge door de bevolking zoo werd gehavend, omdat de boot het ijs beschadigde, bedraagt ongeveer f 1600. De geheel teakhouten kajuit is vernield. De boot ligt thans te Gouda. Twee booten van de firma Hus, die Dins dagavond trachtten het Brasemer meer over te varen, werden weer bekogeld met brok ken ijs, steenen en andere projectielen. Eeni ge ruiten werden ingeworpen en met stok ken ingestooten. Fen lid van de bemanning werd met een haak van den stuurstoel naar beneden getrokken. De burgemeestr: van iWidh-en imet de politie van Alkemade ver schenen om hulp te bieden. De booten bleven liggen. -- Ongeluk b ij het rangeeren. De rangeerder, die door eigen onvoorzichtig heid te Udenhout bij het rangecren onder den trein geraakte, is aan de bekomen won den overleden. Treinvertraging. De Parijsche trein, die ongeveer half drie des namiddags le 's Gravenbage uit Amsterdam aankomt wordt vaak door twee locomotieven her waarts gebracht- Dinsdagmiddag werd voor bij Leiden de voorste dier locomotieven on klaar, met het gevolg, dat de trein met een vertraging van ongeveer een uur naar het zui den vertrok. Kokende koffie gedronken. Een kind van ongeveer 2 jaar te Biervliet, dat uit een kan kokende-koffie heeft gedron ken, is na een smartelijk lijden overleden. Te water geloopen. De weduwe van D. te Hoofddorp liep gisternacht, verikee- rende in zieken toestand, in de Hoofdvaart van de Haarlemmermeer en verdronk. Haar lijk is den volgenden morgen opgehaald. Door het ijs gezakt. Te Nieuw-Bui- nen is gisteren bij bet café Siebrihg de doch ter van een aldaar vertoevend kermisreiziger door het ijs gezakt en verdronken. Vaarverbod opgeheven. De Gedeputeerde Staten van Friesland hebben heden het verbod tot het bevaren der pro vinciale vaarwaters opgeheven. IJS. Men meldt uit Rotterdam: De Maas is geheel vol zwaar drijfijs, waar door de scheepvaart zwaar belemmerd wordt. De veerbooten varen zeer ongeregeld heen en weer. Het drijvend plaatskaartenbureau van Fop Smit, dat zijn vaste ligplaats (heeft aan de O os terkade. moest naar de Koningshaven worden gesleept wegens het zware ijs. Giste renmiddag is het opgesleept naar de Gelder- sche.lcade. Aan de pijlers der Maasbrug zit het ijs eenige Meters hoog «opgestapeld. De anders zoo bedrijvige rivier biedt thans een verlaten aanblik. Men meldt uit Gorinchem: De Waal en Merwede zijn van drijfijs be vrijd. Het ijs op bet Merwedekanaal (Kcul- sche Vaart) en op de Maas nabij Woudri- chem zit onveranderd vast. Doordat het ijs aan de oevers nog vast zit en dientengevolge vele veren onbereikbaar zijn, worden vanaf Rotterdam -de diensten der passagiersbooten der reederij Fop Smit, die der Nfjmeegsche en der Duifcsche ree derij en nog niet hervat. Uit Wageningen wordt gemeld: Hot drijfijs in den Rijn is zoo goed als gc- h/eel verdwenen. Slechts liier en daar drijft nog een enkel scholletj*\ terwijl het ijs tus- schen de kribben nog vastzit Daar zal het wel smelten, aangezien het water zeer sterk valt. Aan hot Lex ces Veer wordt -de pont weer in de vaart gebracht, dit geschiedt eveneens aan de veren in de omgeving. IJ s. Men meldt ons uit Culemborg: De rivier de Lek alhier was gisteren bijna gcihecl zonder ijs, alleen drijft er aan den rechterover een smal strookje, niet gevaarlijk voor de scheepvaart. Desniettemin komt toch de pont alsnog niet aan den reep en geschiedt de overtocht nog steeds per roeiboot en over de spoorbrug. De booten der reederij op de Lek deden gisteren geen dienst hetgeen niet aan liet ijs, doch aan de mist is toe te schrij ven. De sloombootdiensten van Amsterdam op Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam zijn hervat, na slechts één da/7 te zijn onderbroken De vaart op de Zuiderzee is nog niet weer hersteld. Rivier berichten. 28 Januari. Keulen, drijfijs. Lobith, eenig drijfijs. Arnhem, blank water. Westervoort, eenig drijfijs. Kampen, ijs vast Grave, blank water. Gorinchem, eenig drijfijs. Dordrecht, ijs vast- Vreeswijk, eenig drijfijs. Schoon hoven. drijfijs over 1/6 der rivierbreedte. Krimpen, eenig drijfijs. Hoek van Holland, drijfijs over 1/2 dor rivierbreedte. Moer dijk, drijfijs ever 1/6 idem. Hellevoetsluis, vol zwaar drijfijs. Bruinisse, eenig drijfijs. School- en Kerknieuws. R.-K ath. Zending. DeTijd bevat een verslag van de jaarvergadering van de R.-K. Ind'sche Missie-Vereeniging, den 12en dezer in Den Bosch gehouden, onder leiding van den heer W. H. Bogaardt. Aon contribution, jubileum- en andere giften werd te zamen ontvangen f 6214.49. Met algemeene stemmen werd daarop beslo ten om uit het batig saldo der vereeniging aan de zes betrokken missie-orden een rechtstreek- sche geldelijke uitkeering te doen, waarvoor vier dezer orden in staat worden gesteld ieder één missionaris of geestelijke zuster en de twee ove rige orden ieder twee missionarissen of geeste lijke zusters uit te zenden of althans de kosten daarvan geheel of gedeeltelijk uit het subsidie te bekostigen. Nader werd het plan besproken van het hou den eener Koloniale Missietentoonstelling in 1915. Overeenkomstig het advies der commis sie was men eenstemmig van oordeel, dat met het oog op de tentoonstellingswoede in den leatsten tijd en met het oog op de groote kos ten, welke zij voor een nog jeugdige vereeniging zou opleveren, het beter is voorloopig van be doeld plan af te zien en nader te overwegen of het niet wenschelijker is om in 1915 te houden een missie-conferentie en daaraan, zoo noodig, te verbinden een kleine tentoonstelling voor practische propaganda. Kuiiftt en Wetenschap. Royaards is door een kunstvereeniging te Arnhem uitgenoodigd, daar in Mei in den schouwburg twee vertooningen te geven van Shakespeare's Zomernachtsdroom met de muziek van Mendelssohn. N. R. Ct. De aanbesteding van het verbo-wen van t gouvernementsgebouw te Utrecht Is gegund aan de firma Marten Meijer en Co., te Leeu warden, voor f 157.553. De raming was f 163 000. Zeist. Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad om een .groot deel der bosschen te bestemmen voor bouwgrond, ligt een request aan den raad bij den boekhandel ter teekening. In dit request drukken onder teekenaars hun teleurstelling uit over voor noemd besluit, en wijzen er op dat de steun door eenige belangstellenden bij den aankoop verleend zeker zou zijn uitgebleven Indien men had kunnen vermoeden, dat een deel van het bosch aan het algemeen gebruik zou worden onttrokken. Aderssanlen wijzen voorts op het belang, dat ons land bij de bosschen heeft en drukken hun verwonde ring uit. dat niet vooraf met deskundigen is overlegd geworden. Dat een gedeelte van terrein voor bouwgrond zou moeten worden aangewezen is voor adressanten duidelijk, doch hot komt hun niet onmogelijk voor. dat. na inwinning van deu«gdelijk deskundig ad vies plannen zouden kunnen verkregen wor den. waardoor het Zeisterbosch nog grooter attractie zou kunnen krijgen en tevens het belang der gemeente zou gebaat zijn. Adres santen erkennen, dat het moeilijk is op het gevallen besluit terug te komen, doch met het oog op het groote belang voor Zeisl ook voor de verre toekomst stellen adressan ten den raad beleefd maar dringend voor hel onlangs'^genomen besluit nog niet uit te voe ren, doch eerst opnieuw de zaak te overwe gen cn advies in te winnen van deskundigen om eerst daarna een definitief besluit te ne men. Zeist. Keuringsdienst te Zeist. Door den keurmeester van voedingsmiddelen wer den gedurende de maanden October, No vember -en December 241 winkelbezoeken af gelegd, waarbij 15 malen afkeuringen plaats hadden; de artikelen die in bedorven toe stand verkeerden, werden allen voor de consumptie ongeschikt gemaakt Een mat vijgen, blijkbaar zeer kort geleden door den winkelier ontvangen, werd aan den leve rancier teruggezonden. Een klacht over vet, dat bedorven heette te zijn, bleek na onderzoek ongegrond. Een andere klacht over gepasteuriseerde melk, die bedorven was, bleek juist te zijn. Daar de leverancier zich onmiddellijk bereid ver klaarde, deze melk door goede te vervangen, werd geen proces-verbaal opgemaakt, doch bleef het bij een waarschuwing. Gedurende het afgeloopen kwartaal wer- 'den 90 monsters melk onderzocht. Slechts 5 dezer monsters bleken niet aan de in de verordening gestelde eischen te voldoen. Bij één monster was onvoldoende menging hier van de oorzaak. De vier anderen waren ech ter met water Yervalscht. Tegen «en der melkslijters werd proces-verbaal opgemaakt) daar de anderen konden bewijzen, dat niet zij de schuldigen waren, 'werden zij niet vervolgd. Ten opzichte Van de melk werd verder nog eenmaal proces-verbaal opgemaakt tegen een nieïkhandclaar, die, ondanks herhaalde waarschuwingen, llesschenraelk verkocht waarop niet de aanduidingen voorkwamen als bedoeld in artikel 31 der verordening. Door een melkslijler werd een monster melk ter onderzoek aangeboden, daar hij over deze melk klachten van een afnemer had ontvangen. Zij bleek normaal van kleur, smaak en reuk tc zijn, terwijl ook geen che mische afwijkingen konden worden gecon stateerd. Wederom werden 30 monsters karnemelk onderzocht. De toestand bleek nog steeds weinig verbeterd, daar nog 16 dezer mon sters niet aan de gestelde eischen voldeden. Ofschoon ook verschillende melkslijters nog karnemelk van sledhlc kwaliteit leverden, was het toch meestal karnemelk afkomstig van zuivelfabrieken.Yoortaan zal tegen icde- ren melkhandelaar die karnemelk van on voldoende samenstelling verkoopt proces verbaal worden opgemaakt. Voor zoover kon worden nagegaan, wer den alle soorten bessensap, welke in deze gemeente verkocht worden, onderzocht. Te zamen waren dit 17 monsters; hiervan ble ken er slechts 6 aan de verordening te vol doen. De andere 11 waren allen bedeeld met salicylzuur, een conserveermiddel, dat in de verordening verboden is. Alle winkeliers werden gewaarschuwd en in de gelegenheid gesteld het bessensap dat dat conserveermid del bevatte naar den fabrikant terug tc zen den. De extractgchalten varieerden tussdhen 8 en 10,6 Met het onderzoek van dit arti kel wordt voortgegaan. Zeist. Hedennacht is ingebroken in het gebouw van de Amsterdamsche vacanlie- kolonie aan den Dolderscheweg. Het geheelc gebouw is doorzocht en vele kisten zijn opengebroken. Door de politie, die mot be hulp ran politiehonden een onderzoek in stelde, kon slechts worden geconstateerd, dat eenige meters looden buis waren ont vreemd. Men heeDl nog geen zekerheid of meer vermist wordt, daar slechts het be stuur met den inventaris van het gebouw be kend is. en te Amsterdam zetelt. De Edeschc v o n d e 1 i n g. Vrijdag werd te Ede een te vondeling gelegd kind gevonden. Door de gemeente-politie Is de moeder opgespoord. Het is de 26-jarige J. V., dienstbode tc Waarder bij Woerden, die on geveer 7 maanden geleden in de kliniek te Utrecht is bevallen. Zij diende toen bij een landbouwer te Driebergen, volgens haar de vader van het kind. Haar kind was voor f 2 per week te Driebergen uitbesteed, de vrouw die het opvoedde bracht haar op 22 Januari het kind terug. Op verzoek van V. nam de vrouw echter het kind mee terug naar Drie bergen, waar de moeder het des avonds af haalde en er eerst naar Utrecht en daarna naar Arnhem mee vertrok. Te Arnhem ver schafte de politie haar nachtverblijf, waarna zij den volgenden morgen naar Ede ging en het kind te vondeling legde. Door de bos- schien liep zij naar het station Veenendaal de Klomp, vanwaar zij naar Waarder terug ging. Daar is zij Maandag gearresteerd en naar Ede gebracht. Zij heeft volledig bekend. Zij wilde zich van haar kind ontdoen. Gisteren werd zij naar Arnhem gebracht, het kind blijft voorloopig te Ede. Amersl. Orohestvereeniging De Amersfoortsche Orchestvereeniging zal den 19en Maart een uitvoering geven in Amicitia. Cnrsns Prof. Kohlbrogge. Dinsdagavond hield prof. Köhlbrugge in lu Valkje zijn derde voordracht, van dezen cur sus de laatste, en trad in leen beschouw over de animistische denkwijze, die allen na tuurvolken eigen is; meer speciaal ingaan op het zieleleven der inlanders in onze ;\o loniën. Wij, Westerlingen, die door do uitbreid i n," van het Christendom, maar meer nog doov ontwikkeling der natuurwetenschappen, het animistisch standpunt verlaten hebben en on bewust sinds onze schooljaren natuurweten schappelijke denkbeelden in ons hebben op genomen, zien laag neer op de denkbeelden <ïcr natuurvolken. Doch zij van hun kant even zeer op ons en slechts door in hun zieleleven door te dringen en hen te keren begrijpen kunnen wij bewijzen werkelijk hooger le staan dan die natuurvolken. De denkwijze der animisten ls volkomen lo gisch van hun standpunt. Door ervaring fkomt de natuurmensch tot hdt dualisme: alles heeft een lichaam én een ziel; immers i"n den slaap is het lichaam dood, toch kan de geest van alles beleven, d. L de zied did tijdelijk het lichaam verliet, om heit bij den dood voorgoed be verlaten. Het is windstil; toch ruischt het In de top pen der boomen of in hol riet; de boom, het riet hoeft een ziel; de zon, alles heeft een ziel Droomen zijn ervaringen van den ziel, die het lichaam niet gekend jheeft; tracht deze dus uit te leggen eens zal het lichaam ze ook kennen. Een sterkere ziel kan afgeven aan een zwak kere; versterk ons dus door zielen te eten, door bijv. niet de rijst te eten, maar de plant zelf, waardoor men ook den ziel teelt. 'Dood een vij and, diens ziel heeft de overwinnaar dan ïn ziéh opgenomen en dc«zo is dus nog sterker geworden; hij zal weer gaan vechten en ze ker winnen. De eigenlijke menschclij{ke lucht in iemands klcederen is een deel van zijn ziel, benadeel iemand dus door die kieeren weg te nemen, te prikken of te slaan. Medici, besmettelijke ziekten bestrijdend, worden vervolgd, omdat zij kieeren van zieken vterbrandeo, dus dee- len van zielen. Een boom wil niet groeien; sla heat; bef helpt niet, kap cr dus insnijdingen in. Wer« keliik is dit goed voor den boom en J&I attf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3