BINNENLAND. KOLONIËN. burgsche telegraaf a gentschap, dat het Fran- iahe blad in de zaak van de Poetilow-werken San den toestand geen juiste voorstelling heeft gegeven. De Poetilow-werken hadden voor geruimen tijd stappen gedaan tot vergrooting van hun stamkapitaal, en wel op de Fransclie markt Aan den Balkan. De Liberté bericht, dat de Grieksche minis- ler-president tijdens zijn verblijf in Parijs over de voorwaarden van de nieuwe Grieksche lee ching, bedragende een half milliard francs, met de Fransche regeering en de Parijsche bank instellingen overeenstemming heeft verkregen. De eerste serie van deze leening zal in de tweede helft van de maand Maart uitgegeven worden. De leening zal uitsluitend op de ^arijsche markt geplaatst worden. De Turksdie gedelegeerde Djavid Bey zei rijne onderhandelingen over eene leening var. 1>00 millioen nog voort. Deze leening zal eerst In de maand Mei tot uitgifte komen. Volgens eene officieuse mededeeling heeft de Fransche regeering in "Weenen laten ver klaren, dat zij bereid is deel te nemen aan |de Albaneesche leening en daarvoor mede borg te staan, echter slechts onder voorwaarde, dat de leening geschiedt op grond van inter nationale gelijkheid, dus niet door tusschen- komst van de Oostenrijksch-Italiaansche bank te Albanië. Bulgaarsche gevolmachtigden onderhande len in Londen over eene lecning van 20 mil- Hoen ponden sterling. De Grieksche minister-president Venizelos, die nu in Weenen verloeft, zal Zondag van flaiar vertrekken naar Petersburg. Hij zal via {Bukarest en Belgrado naar Athene terugkee- ren. De correspondent van de Temp6 te AJihe- ue noemt het geheel onjuist, dat hij ook nog Konstantinopel zal aandoen. Op den laatstcn dag van zijn verblijf in Ber lijn heeft hij een tamelijk lang bezoek gebracht \an den prins zu Wied ün Potsdam. Parijs, 29 Jan. De Temps bericht uit Athene: Men verzekert uit uitmuntende bron. dat er overeenstemming verkregen is tusschcn het Jong-Turksche comité en Bulgarije in ge val van een zegevierenden oorlog tusschen Ser- .vië en Griekenland. Uiit Konstantinopel wordlt aan de Vossische £tg. bericht, dat het nu als vaststaande mag worden beschouwd, dat de oplossing van de eilandenkwestie zal geschieden tussohen Tur kije, Griekenland en Italië zonder inmenging van anderen. Italië moet bereid zijn tot te ruggave van de Twaalf eilanden legen eco nomische concessiën, inzonderheid in Smyrna en Adalia. Aan de bereidwilligheid van Grie kenland om de met volledige autonomie uit te rusten eilanden Chios en Mylilene in ruil te gen de Twaalf-eilandengroep aan Turkije te rug te geven, bestaat geen twijfel meer. In 'tegenstelling hiermee wordt uit Athene bericht, dat het geheel onjuist is, dat Grieken land bereid zou zijn over eene ruiling van Chios en Mytilene met Turkije in overleg te treden. Griekenland wil zich uitsluitend {hou ten aan de beslissingen van Europa. Griekenland. Minister-president Venizelos heeft zich zün verblijf te Parijs ten nutte gemaakt om met de Société de. Construction de Batignolles een contract af te sluiten, waarbij deze maatschap pij zich verbindt een verbindingslijn aan te leggen tusschen den spoorweg Athene—Laris- sa en de Orientspoorwegen, waardoor Grie kenland in rechtstreeksche verbinding met West-Europa wordt gebracht. Deze lijn zal uiterlijk over 18 maanden in exploitatie ko men; zij zal 95 K.M. lang en normaalspong zijn. De reis van Parijs naar Athene zal dan bi 60 uren kunnen worden afgelegd. Vereen igde Staten. President Wiison iieeit een definitief be Ituur ingesteld voor de strook grond ter Weerszijden van het Panamakanaal. Kolcne' Goelhals is tot burgerlijk gouverneur benoemd met Ingang van 1 April. New-York, 2 9 Jan. De correspondent te "Washington en de Associated Press seint, dat het verbod op den aankoop van wapenen ln de Vereenigde Staten door Mexico spoedig zal worden opgeheven. Nagenoeg het geheele ka binet, vele leden van de commissie van buiten- landsche zaken van den Senaat en velen der roornaamste leden van het congres zijn bereid president Wilson te steunen, als hij door eene proclamatie dit verbod mocht opheffen. Men tneent, dat als aan heide partijen gelegenheid wordt gegeven om wapenen in te voeren, de devolutie spoedig ten einde zal zijn ten voor- leele van de rebellen. Allerlei. Stockholm, 30 Jan. Het centrale be- ituur van de Zweedsche vredes- en arbitrage- vereenigingen heeft als ontvangers van den eerstvolgend en Nobel-vredesprijs voorgesteld ds. Urnirid te Stuttgart en het Duitsche vre- desgenootschap. Hégésippe Simon of—de hul diging van een niet-bestaande. Le zer, doe niet of ge dezen naam kent. Zeg niet: Wel eens van gehoord, maar k weet 't niet precies meer! De man bestaat niet, maar ver makelijk is wat over hem in Frankrijk te doen is. De journalist Paul Birault een grappenmaker blijkbaar schreef aan René Besnard, oud-secretaris van staat, en 99 se natoren. deputé's enzof zij lid wilden wor den van een commissie tot huldiging van den grooten democraat Hégésippe Simon (let wel, die niet bestaat). Genoemde staats-secretaris en een oud-voorzitter van den ministerraad antwoordden en vele andere hooge heeren deden "hetzelfde. Zij schreven: Graag nemen wij deel aan deze huldiging. Zij schenen den niet bestaande te kennen, hadden geen he rwaar een monument voor hem op te rich ten. Besnard, de oud-staatssecretaris, prees 'den niet bestaanden ..grooten man* zelfs als een „glolre de notre démocratieI" De grap van Birault is uitmuntend geslaagd en toont aan dat vele hooggeplaatste heeren ln Frankrijk zeer ijdel zijn en tuk op het lid maatschap van een huldigingscommis*ie, ïnaar niet al te goed bekend met de groote mannen van hun tijd. De nieuwe Zweedsche drankwet, hij de Kamer ingediend door een oommissie, met de voorbereiding belast, bevat allerlei bepalingen, die men elders in de drankwetgeving nog niet vindt Volgens dit ontwerp zullen bier en wijn in koffie- en spijshuizen eerst na negen uur 's morgens mogen geschonken worden en dan nog alleen aan menschen, die tegelijk eten bestellen: sterke drank wordt eerst na twaalf uur geschonken en ook alleen bij eetwaren; eerst na drie uur kan men sterken drank af zonderlijk krijgen. In geen lokaal, dat met een schouwburg of concertzaal in verbinding staat, mogen alcoholische dranken geschonken worden. Voorts zal de wet plaatselijke keuze invoe ren; een gemeente zal b.v. met twee derde van het aantal kiezers allen verkoop van alcoho lische dranken kunnen verbieden. Over het geheele land wordt het Stock- holmsche stelsel toegepast: ieder kan slechts een beperkte hoeveelheid in een jaar koopen, dronkaards kunnen niets krijgen, enz. Het maximum van wat men aan huis kan krijgen, is een liter sterken drank in de week. Alles gaat door een monopolie. Volgens het ontwerp zou de wet ln 1917 van kracht worden. De Tango en het Kerkelijk verbod. Albert Guillaume teekeut in de Figaro een Tango-uitvoering. Wat, voegt de verontwaardigde echtge- noote haar man toe, die met een jonge dame rondspringt, dans iij nu de Tango? Ja, wat zal ik je zeggen, vrouwlief, is het antwoord, het is een politieke kwestie geworden. Ik doe het om van mijn anti-cleri- cale gevoelens te doen blijken. Sofia,29Jan. Porto Lagos is opengesteld voor de internationale scheepvaart. Marseille, 29 Jan. De kapiteins van de kustvaart hebben besloten in staking te gaan. Zij hebben daarvan bericht gegeven aan hunne kameraden in alle havens langs de kust en hebben hen gevraagd zich bij hen aan te sluiten. Wederom is een miHioenenzwendel te Parijs aan het licht gekomen. De bankier Al- bert Germain is Maandagavond wegens op lichterij gevangen genomen. Germain was o a. directeur van het financieelc blad „La Cóte". dat met een aandeelenknpitaal van drie mil lioen francs werd opgericht, en moet het ver trouwen der aandeelhouders misbruikt heb ben. Het passief moet verscheidene millioe. nen bedragen. Het cantine-schandaal, dat op het oogen- blik in Engeland aan de orde is, heeft wel iets van het Krupp-pr-oces. 't Is gericht tegen een aantal kwartiermeesters en sergeant- majoors van het leger en tegen een achttal beambten van de firma Lipton wegens om- kooperij. De beklaagde beambten ook de direc teur Cansfield is er onder worden beschul digd dpor middel van geschenken aan offi cieren en onderofficieren, contracten voor leveranties door de firma aan de legercanti- nes te hebben verkregen. De zaak is aan het licht gebracht door een zekeren Sawyer, die jarenlang bij de firma Lipton in dienst was, maar een paar jaar geleden ontslagen werd en toen bij een con- curreerende firma, de Canteen Mess Society, ln dienst trad. Sawyer, die van de gepleegde knoeierijen volkomen op de hoogte was. deelde aan zijn nieuwe chefs alle bijzonder heden mede, en zoo kwam ten slotte ook het departement van oorlog in kennis met het gebeurde. Het departement greep onmiddel lijk in. Uit de akte van beschuldiging bleek, dat het hier geen omlcooperij op groote schaal geldt, maar dat evenals in de zaak Krupp, ten opzichte van Brandt geschiedde de mi litairen in het gebeurde geen kwaad zagen. Zij beschouwden de geschenken van de firma, die de leverantiën verkreeg als iets heel ge woons, als een zeer rechtmatige provisie voor de moeite die ze zich getroostten. Het openbaar ministerie deelde bij de Za terdag j.L gehouden zitting mede dat nog tegen twee nieuwe beschuldigingen een ver volging moest worden ingesteld, nl. tegen kolonel Whittaker, die van October 1902 tot Maart 1905 een infanteriebataljon op Malta onder zijn bevelen had en tegen den vroe- geren vertegenwoordiger der firma Lipton op Malta, den heer Ness. Uit een briefwisse ling tusschen die beiden was gebleken, dat door de firma aan den kolonel gelden waren betaald. De kolonel ontving 300 p. st. per jaar. De leveringen van het bataljon geschied den door de firma Lipton, volgens een mei den kolonel opgemaakt contract. Toen later het bataljon van den kolonel naar Sheffield werd overge ïlaatst. werd op nieuw een contract met Lipton gesloten, dat voor deze firma bijzonder voordeelig was. Volgens het O. M. zijn de voornaamste schuldigen in deze bedroevende zaak de hee ren Cansfield, directeur van Lipton's maat schappij en Minto, de vroegere chef van de afdeeiing legerleveranlies. Zii hebben hun ondergeschikten tot de knoeierijen verleid en d.e militairen in de verleiding gebracht, hun eer voor geld te verkoopen. Ter bekrachti ging van deze beschuldigingen werden Za terdag verschillende brieven en documenten voorgelezen, Men kan begrijpen welk een Indruk deze zaak In Engeland maakt Een Russische millionair, een zekere Poipysjef te Mosikou, heeft kans gezien zijn vier kinderen te vermoorden, zonder gevaar te loopen met den strafrechter in aanraking te komen. Poipysjef bezit vele huizen in Mos- jrau en zijn vermogen wordt op verscheidene millioenen geschat. Hij is evenwel met de ja ren gieriger geworden, zoo gierig, dat hij zijn kinderen tot wanhoop gebracht heeft. Zes jaar geleden pleegde Poipysjefs cuaste zoon, die vrede-rechter te Moskou was, zelfmoord, omdat het despotisme van den ouden man steeds omdraigelijker werd. Zijn oudste doch ter volgde kort daarop dit voorbeeld. Zij was tot wanhoop gebracht, omdat haar vader niets voor haar onderhond wilde geven, klee- ren noch voedsel, terwijl hij haar voortdu rend aanspoorde zelf den kost te verdienen door zich op straat te verkoopen, wat haar niert moeihjk zou vallen, omdat zij er lief uztxag. De jongste zoon, Kooion, deed in De- eatater li. eea pofling tot zelfmoord, omdat rijn vader hem aüilen geldelijken bijstand ont hield toen hij, tegen diens wil, met een arm meisje .getrouwd was. De vader, die van deze poging tot zelfmoord hoorde, liet hem door zijn huisknecht 25 roebel brengen. De jonge vrouw was door dit geschenk zóó veront waardigd, dat zij haar schoonvader als nieuwjaarsgeschenk een doodkist thuis stuur de. Toen Poipysjef, gesteund door zijn geld, haar hierop het gevangen nemen en haar met een gerechtelijke vervolging dreigde, nam zij vergif in, nadat rij in een brief haar schoonvader beschuldigde haar en zijn kinde ren in den dood te hebben gedreven. Konon nam, toen hij hoorde dat zijn vrouw in de gevangenis gestorven was, eveneens vergif in en is dezer dagen aan de gevolgen daarvan overleden. Do gierigaard zal wel vrij uitgaan. Pelgrims, die met het stoomschip .,La- zaroff te Odessa aankwamen, deelden mee, dat in de omgeving van Mekka een karavaan door zwervende Arabieren werd overvallen. Zestig bedevaartgangers werden gedood. In de laatste maanden zouden door de roovers 500 slachtoffers zijn gemaakt. Binnea twee dagen hebben te Niefern, een kleine gemeente nabij Pforzheam, twee branden gewoed. Een papierfabriek brandde af, schade 1.000.000 mark; en een gedeelte van een andere fabriek giug eveneens in vlammen op, 6chade 100.000 mark. Algemeen wordt aangenomen dat hier brandstichting in het spel is. In Duitsehland blijft het winter; in den Ta anus ligt de pas gevallen sneeuw 8 c.M. hoog. De temperatuur is nog niet boven het vriespunt geweest sedert den aanvang van de. vorst. Bij Schweinfurt is de Main over grooten afstand geheel dicht gevroren. Een groot getal schepen en baggermolens liggen in hef Ijs gevangen. Door een hevigen storm is de Newa snel gestegen, waardoor enkele wijken wan Petersburg zijn ondergeloopen. Ongelukken kwamen niet voor. Rio de Janeiro, 29 Jan. Telegram men uit den slaat Bahia berichten, dat de steden Carnavieiras, San Felix, Cachoeira, Jtabuna en nog verscheidene anderen over stroomd zijn, doordat de rivieren buiten hunne oevers traden. De huizen zijn geheel onder water. De genieenschap is verbroken. Omstreeks 2000 personen worden vermist. Verscheidene plaatsen in den staat Pcr- nambuco zijn eveneens overstroomd. Oost-ln<1ië. Professor Robinson, t De luit. ter zee J. L. Chaillet schrijft d.d. 21 dezers aan de N. Rott. Crt.: Zeer trof mij de tijding van den afschuwe- lijken moord, welke onlangs op Am-bon ge pleegd is op den braven dr. Robinson, den st.oeren werker en bekenden botanicus, die sedert half Juli 1913 op Ambon zijn onder zoekingen deed. Ik zal trachten hem te schilderen, zooals hij was op Ambon, waar ik hem weken lang kon gadeslaan in rusteloozen ijver en oewij- ding voor zijn bloemen, zijn mossen, vruch ten en gallen.... Vroeg in den ochtend stond hij gekleed in kaki-tenue met putties en slappen vilthoed, de lange magere geleerde, met werkhanden cn gebruid gezicht. Hij wachtte dan op zijn inlandsche helpers, een mantri van den Plan tentuin te Buitenzorg en één of meer koelies. Was een ieder op het appèl, dan ging Robin son nog even zijn hotelkamer binnen v>m zijn kapmes om te gespen en vlug een stukje Cad- hurv of een hopje in den mond te steken, al vorens hij met een hoofdknik en een opge wekt „Morning Sir'' langs mijn tafeltje de voorgalerij uitstapte, waarna de kleine pio nierstoet gevormd werd. Ilij, Robinson, al leen vooraan met groote stappen en aohter hem de koelies babbelend, de mantri, over tuigd van eigen meerdere waardigheid dan die der koelies, een paar pas links en achter den Toean. Wie kende hem daar niet, den Toean Dok ter Kembang, zooals de inlanders hem goed moedig noemden? Zoo trok hij er dagelijks op uit en kwam 't middags met volle handen terug, een nracht- exemplaar zelf dragend als een kostbaar kleinood, hetwelk hij mij dan altijd vol opge togenheid liet zien. Zoo vulde hij zijn kamer met hooge sta pels planten, alle keurig gedroogd en verpakt en gesorteerd, en wanneer na de avondtafel ieder wat rust nam, zat Robinson reeds met zijn schrijfmachine in de voorgalerij en typte brieven en nota's over zijn dag en ziin vond sten voor de Canadeesche Universiteit, die hem de opdracht had gegeven om de sporen van de oorspronkelijke Ambonsche t?n Mo- luksche plantenwereld terug te vinden raar aanleiding van de beroemde geschriften van onzen Rumphius, die immers jarenlang op Ambon had gearbeid. Met den Rumphius'-foliant op z'n knie en een sigaar in den rechter mondhoek kon min hem nog in den laten avond bezig vinden. Soms schoot er een uurtje over om te babbe len en dan wareii we spoedig op dreef over ons wederzijdsch pionierswerk. Hij, een getraind wereldreiziger van 42 jaar, had dan zooveel wetenswaardigs te vertellen van zijn reizen in Canada, Noord- en Middon- Amerika, de Philippijnen, Achter-Indic, En geland, Frankrijk en Spanje. Zijn geliefd stok paardje was het maken van taalvergelijkingen en dan was het vragen over en weer raar Hollandsch en Engelsoh, Maleisch of Spaans ch... Eens sprak hij van het kleine stadje in Ca nada, waar zijn moeder woonde. Dat zou rijn eerste bezoek zijn naar zijn terugkeer. Arme moeder! Hoe tragisch is Robinson's leven geëindigd, en dat nog wel op Ambon, het Christenciland, waar Portugeezen en Hollanders reeds sedert eeuwen vestigingen hadden en waar de open bare veiligheid zoo alleszins gewaarborgd leek! Een Hollander was dti vreeselijke wellicht niet overkomen, door zijn meerdere kennis van het Maleisch, alsook door grootere be drevenheid in den omgang met inlanders; wellicht ware zoo'n plan niet beraamd, daar dan de „Kompenie" er te gauw achter zou komen. Uit Ambon wordt d.d. 28 December om trent de arrestatie der moordenaars van prof. Robinson geseind: Te Ambon zijn vijf inlanders gearresteerd in verband met de vermissing van prof. Ro binson. Zij bekenden den professor vermoord te hebben. De professor bracht uit zelfverde diging een aanvaller nog eenige verwondin gen toe, waarop de andere vier hem neer staken. Het lijk werd met een zware steen er aan bevestigd, in zee geworpen. Een der aanranders is de tweede wijkmeester der cies- sa Nusanivie. Als reden gaven zij op, dat zij meenden met een tjoelik te doen te hebben, die kinderhoofden zocht. Roofzucht was niet het motief. Moordaanslag op Ball. Op den 18en December heeft op Ball, op den weg van Denpasar naar BatoeritI, nabij de desa Mengwl een laaghartige moordaan slag plaats gehad, waarvan het slachtoffer is de heer Galstaun, te Soerabaja woonachtig. Het Soer. Hbl. verneemt omtrent dezen moord het volgende: De heer G. doet zeer veel zaken op Bali en telt vooral veel Arabieren onder zijn handels relaties. Van één dier Arabieren, woonachtig te Denpasar, had de heer G. sedert geruimen tijd een bedrag te vorderen van eenige dui zenden guldens, welk bedrag de Arabier niet geneigd scheen te willen betalen. Na herhaal de vergeefsche aanmaningen, besloot de heer G. de lusschenkomst van het bestuur te Den pasar in te roepen. Toen hij zich den 17en de zer dan ook te dier plaatse bevond, wendde hij zich tot het plaatselijk bestuur dat den Arabier noopte zijn schuld af te doen. Den volgenden morgen vertrok de heer G. te paard van Batoeritil naar Singaradja. Ech ter heeft hij Batoerili niet kunnen bereiken. Nabij de desa Mcngwi n.l. werd hij plotseling overvallen door een drietal boeven, die hem met hun zware knnppels aanvielen en levens gevaarlijk verwondden. Den heer G. werden o.a. toegebracht een zeer ernstige wond aan het achterhoofd, een wond aan het voorhoofd, terwijl hem door een slag met een knuppel een arm werd verbrij zeld. In hoogst zorgwekkenden toestand werd de gewonde door de bevolking van Mengwi naar Denpasar teruggebracht, waar hem onmiddel lijk geneeskundige hulp werd verleend door den aldaar geslationeerden officier van ge zondheid. Hoewel de toestand zoodanig was, dat men aanvankelijk voor zijn leven vrees de, ls het den geneesheer gelukt, althans het direcle levensgevaar te doen wijken, zoodal gehoopt mag worden dat de heer G. na een langdurige verpleging genezen zaL Door het bestuur werden natuurlijk onverwijld maat regelen genomen om de drie aanranders te arresteeren. hetgeen binn enkele dagen reeds gelukte. Het bleken te zijn een Arabier en twee Boegincczen, die weigerden de reden op te geven van hun laaghartigen aanslag. Er loopen te Denpasar echter hardnekkige geruchten dat de Arabier te Denpasar, die gedwongen was een oude schuld af te doen, niet geheel vreemd is aan den aanslag op den heer G. Tot dusver heeft men echter niets positiefs te weten kunnen komen. Het spreekt van zelf, dat een zeer nauwge zet onderzoek in deze zaak wordt ingesteld. De zaak-Ruempol. Het hooggerechtshof van Ned.-Indië heeft bij arrest het vonnis van den Raad van Justitie te Batavia, waarbij de hoofdredacteur van het N. v. d. D. v. N.-I., de heer K. "Wybrands, wegens beweerde mishandeling van den waarnemend hoofd-comraissaris van politie, lot 14 dagen gevangenisstraf werd veroor deeld teniet gedaan, en opnieuw recht doende, den heer Wybrands veroordeeld tot f 200 boete. Er werd o.a. aangenomen, dat de heer Ruempol niet in functie was, toen er naar zijn beweren op zijn voet getrapt werd. Is dit inderdaad overwogen teekent het blad van den heer Wybrands hierbij aan dan komt ons de boete nog al hoog voor! De teenen van den heer Ruempol zijn in hun particulier karakter toch niet méér waard dan de eveneens ambtelooze, teenen van an dere menschen- En voor een tientje trap je in Europa ieder één op zijn teenen, van Carnegie af tot den Patriarch van Conslantinopel toe. Maar enfin, hier in Indiê i s nu eenmaal alles duurder. Kameroverzicht. Tweede Kamer. I>e heer Ty'deman (V.iL.) pleitte in de zitti'qg van Donderdag voor instelling van een leerstoel voor <le plantenziektenleer aan de universiteit te Utrecht; aangezien het on derwijs daarin aan (het pfliytopathologisch instituut te Wageningen niet -Voldoende tot rijn recht komt. De Minister heeft financdeele herwa ren. bovendien is de noodzakelij'kheid niet aangetoond. De heer van Hamel (U.-L.) betoogt de wensohelijkhcid van uitbreiding van het •tandheelkundig instituut en vraagt, evenals de (heer Gerhard (S.-D.) Rijkssteun voor hot op te richten Amstendumscbe instituut. De Minister meent, dat Amsterdam Utrecht niet zal ontlasten, maar hi) zal de zaak nog eens ernstig nagaan. De (heeren van Hamel (U.-L.) en Kno bel ((U.-L.) besrijden de vestiging van een leerstoel in het Romeinsch-Hollandscih recht te Groningen, waardoor het onderwijs te Amterdam besnadeeld kan worden. De heeren Limburg (V.-D.) en H e e res (U.-L.) verdedigen deizen post en betoo- gen, dat Amsterdam geen nadeel kan hebben van Groningen wegens te verren afstand. iDe heer Lobman (C.-H.) zet uiteen, dal de wet verplicht toé instelling van een leer- g" m. stoei. Dit (beeft met die concurrentie niets 14 maken. De Minister is het met den heer Lotw man volmaakt eens en laakt de wetswijziging om Groningen de leerstoel te kunnen afne men. De desbetreffende post wordt aange nomen. In antwoord op het Verzoek van den heer Lobman zegt de Ikfinister toe, later gelden tv zullen aanvragen voor het inrichten van he! oude sterrekundige laboratorium te Gronin gen tot een philologisch en historisch insti tuut. De heer DeMuralt (U.-L.) Vraagt de aan stelling van een hoogleeraar in de irrigatie- leer aan de Technische Hoogeschool te Delft. 'De Minister zal den wensch onder de aandadht d'er curatoren brengen. De heer Roodhuijzen (U.-L.) protes teert tegen de bewering, 'dat de voorzittei der commissie voor het Staatsexamen voor toelating tot de universiteit, die Katholiek is, partijdig zou zijn. De klacht is geheel on gegrond. De heer Bos (V.-D.) sluit zich hierbij aan, maar wijst, tevens op de sledbte resultaten van het Staatsexamen, dat voor menigeen een ware kwelling is. Ook de Minister sluit zich aan bi) dit protest Bij de Afdeeiing Middelbaar Onderwijs ver klaart de Minister in antiwoord aan de heeren Ketelaar en Roodhuijzen, die veilheie- Tlng vragen der leeraarsalarissen( dat daar voor geen geld beschikbaar ia. Om te kunnen voldoen aan het verzoek door eenige handelaars om vrijdom van belasting voor zout, dat gebezigd wordt tot het verpakken van vleesch, hammen en spek, bestemd om naar -het buitenland te worden uitgevoerd, acht de Minister van Financiën het wenschelijk, dat het verleenen van den gevraagden vrijdom mogelijk worde gemaakt en dat, wanneer de behoeite daaraan mocht ontstaan de vrijdom ook kon worden uitgestrekt tot het verpakken van andere voor het buitenland bestemde goederen. Daar toe strekt een aan de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp. Het genot van den vrijdom voor het verpakken van hammen, opent reeds dade lijk de mogelijkheid, dat Nederlandsche hande laars een afzetgebied vinden in Zuid-Ameriko, alwaar groote hoeveelheden hammen worden gebruikt. Het schietterrein van de Legerplaats bij Oldebroek. Een wetsontwerp is ingediend tot onteigening van eigendommen in de gemeenten Epe. Heerdo en Oldebroek, noodig voor de uitbreiding van het schietterrein van de Legerplaats bij Olde broek. Voor dit doel is op de begrooting van 1913 een som van f 100,000 uitgetrokken, hetgeen, naar de minister van Oorlog in de toelichting tot dit voorstel mededeelt, ten behoeve van de schietoefeningen met het geschut dringend noo dig is te achten. Berichten. Aan de Staats-Ct. van Donderdag ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten: benoemdtot lid en ondervoorzitter van de Centrale Commissie voor de Statistiek, mr. II. B. Greven, hoogleeraar te Leiden; tot leden dier commissie mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Ka mer der Staten-GeneraaL te Leiden C. J. K. van Aalst, president-directeur der Ne derlandsche Handelsmaatschappij, te Amster dam mr. J. baron d'Aulnis de BourouilL hoogleeraar te Utrecht mr. J. G. van Blom. administrateur bij het Departement van Justitie te 's-Gravenhage mr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam mr. E. Fokker, voorzitter van den Centralen raad van beroep, te Utrecht mr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, te 's-Gravenhage mr. Th. H. de Meester, lid van de Tweedo Kamer der Staten-GeneraaL te 's-Gravenhage H. Polak, voorzitter van den Algemeenen Ne- derlandschen Diamantbewerkersbond, te Am sterdam W. F. Pop, generaal-majoor, commandant der üde divisie mr. dr. J. L. A. Salverda de Grave, secretaris generaal van het Departement van Waterstaat, te 's-Gravenhege C. F. Stork, directeur der Machinefabriek Gebr. Stork en Co., te Hengelo (O.) mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, te 's-Gravenhage J. H. de Waal Malefijt, oud-Minister van Kolo niën, te 's-Gravenhage benoemdtot burgemeester der gemeenl*» Dungen, jhr. Th. C M. van Rijckevorsel tot burgemeester der gemeente D rut en, W Verheijen tot burgemeester der gemeente Leimuiden, Th. C. C. Ninaber, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Oud-Beijei- land, A. C. de Vries Broekman j tot burgemeester der gemeente den Helder. A. J. J. van Steyn; tot burgemeester der gemeente Middelburg, jhr. M. van den Brandeler vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde,dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteliik nakome, aan William Earl Smith» op zijn verzoek, met ingang von 1 Febr. a. eervol ontslag verleend als voorzitter der plaat selijke commissie voor de ongevallenverzeke ring te Assen, aan mr. G. M. Doornbos, to Aa- sen benoemd tot voorzitter dier commissie, mr. G. F. Evelein, te Assen, secretaris der gemeente Assen. De Staatscourant van Vrijdag 30 Januari bevat o. a. de volgende besluiten: op verzoek eervol ontslagen prof. dr. A. van Pesch, als commissaris van het Burgerlijk Weduwen- en "Weezenfonds met daokbetuf- gingvoor de bewezen diensten; benoemd tot registratie-ontvanger te Arn hem J. Repelius, thans te Groningen; to Hel der A. Kniphorst, thans te Kampen; te Bcet- sterzwaag J. Phaff, thans surnumerair; tot rijksklerk 3e klasse ten parkette van het kan tongerecht te 's Hertogenbosch Th. Engell, hulpschriiver. ter vervanging van H.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2