f Het was in 1863, toen de runderpest zidh uit Rusland over nagenoeg geheel Europa had verspreid, dat een Engelsdhe veearts, John Gaurgee, verkondigde, dat bestrijding Van die ziekte, welke gansdhe kudden had vernietigd, alleen bedwongen zou kunnen worden door internationale maatregelen. Op zijn initiatief kwam toen te Londen het perste International Congres van veeartsen bijeen en verder zijn dergelijke congressen elke vijf jaar in de een of andere stad van Ëuropa gehouden. Het negende congres had in 1909 plaats te Den Haag. jdfe Stoppelaar, voorzitter, G. S. Xaufmann, onder-voorzitter, Arthujr R. van Vloten, secre- ftairis, J. A. Gompertz, penningmeester, jhr. J. iM. de Bosch Kemper, C. W. Jacoib, H. van "Wijk iF. de Bruijn, G. van "Wickevoort Crommein, ('commissarissen. De balans over 1913, sluitende nret een ba- Jtig valdo van £r. 1001.60 en de begrooting ivoor 1914, ten bedrage van fr. 10.290, werden goedgekeurd. i Het ledental heeft zich weder in t afgeloo- .pen jaar aanmerkelijk uitgebrteid. i Een groot aantal personen wendden zlcb ;.weder geregeld tot de Kamer en ook weTd van haar Inlichtingendienst in het Nederüandscb (paviljoen op de "Wereldtentoonstelling te Gent een druk gebruik gemaakt. Nog blijven er -verschillende belangrijke jvraagst ukken in Studie, o m. de verlaging der Nederlandsch-Belgische telefoontarieven tus- ïchen beide landen. i Het jaarverslag over 1913 zal in Februari j.Terschijnen. Intern. Congres voor Veeart sen. Men sdhrijft uit Londen aan het Hbld.: ,JEen der belangrijkste van de congressen, tiic dit jaar te Londen zullen gehouden wor- )den, is het ..Internationaal Congres van vee artsen", dat van 3 tot 8 Augustus zal bijeen komen, in de Central Buildings van West- minster. Het is thans voor de eerste maal sedert 1863, dat een dergelijk congres weder te Lon- )den 'zal plaats hebben en dit tiende congres cal, dus na vijftig jaar, tevens h-et karakter dragen Van een huldiging aan den stichter idezer congressen. Het congres zal staan onder de auspiciën Van de ..Kon. Rritsche Vee-artsen-vereeni- ging'\ die een regelings-commissic heeft ge vormd. Hoewel de Regeering hiet officieel het congres bijeenroept, toont zij 'daarvoor toch haar gnootp belangstelling, te meer om dat 'de opleiding der veeartsen "hier, hii die ïn andere Fuiwpèesche landen nog ver ten larhter is. Het regelincscomité iheeft reeds de toezegging dat de leden de bekende veesta pels en stoeterijen des konlngs te Windsor Brullen mogen bezichtigen. De Board of Agri culture zal de gelegenheid apenvellen voor een bezoek aan de Rijks-quarantaine- en on derzoekingsstations. Het congres Z2l vergaderen In .tal van Beetles en in de sectie tuberculose is o a. als Bpreker ingeschreven prof. 'De Jong te Lel den. •Degenen, die aan het congres wiDen 'deel nemen, 'kunnen bijzonderheden vernemen 7?an den penningmeester van het Tegelings- comité, 'den heer F. W. Garnebt, 10 Red Lion Square Londocn W. C' Ver. tot Behoud van Natuur monumenten. Dezer dagen heeft de Vereeniring tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift ontvangen van ƒ500. Kinderherstellings- en V a- cantiekolonies. Het Centraal Genoot- ecihap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies, dat jaarlijks 2000 zieke kinderen ."verpleegt in streken, waar zij van ludht, licht en zonneschijn kunnen genieten, heeft het voornemen, een kind er-herstellingsoord op te richten; hiervoor heeft het een boschter- rein op de Veluwe van 15 H A. beschikbaar. Im de benoodigde gelden voor den bouw in te zamelen, heeft zich een dames-comité ge vormd, dat den naam heeft aangenomen van het Hoefij^er-verbon-d. Dit comité doet een oproep, opdat het schoone doel, dat het ge nootschap zich gesteld heeft, verwezenlijkt kan worden. Penningmeesteresse van het Hoefijzer-verbond is mejonkvr. J. v. d. Sant- heuvel, te '6-Gravenhage. Electriciteitstentoonstelllng fe Deventer zal dit jaar een electriciteitsten- toonstelling gehouden worden. Dit houdt ver band met de in dit najaar in werking treden de IJsselcentrale. Het departement Deventer van de Mij. van Nijverheid met enkele andere verecnigingen namen in dezen het initiatief. Militaire aviatiek. Luitenant Co- blijn heeft te Tilburg een voordracht gehou den over de vliegkunst uit een militair oog punt beschouwd. Daarbij behandelde hij ook de voor Neder land bereikbare organisatie, waarvoor hij volgens een verslag in hel Hbld., wenscht: een centrum van 35 toestellen te Soesterberg; een voorbereidend vliegkamp aan de Hem- hrug met hangars voor 45 toestellen; een eigen fabriek binnen de stelling van Amster dam al of niet met licence»; de constructie der machines overlaten aan particulier initiatief; zooveel mogelijk eenheid van maleriaal; 7 escadri les van 5 toestellen ter beschikking van: I chef van de gen. staf; 1 per divisie, dus 4; I voocr de stelling Amsterdam; I reserve (eventueel voor de cavalerie-brigade), zoodal Br in het geheel 80 toestellen zouden zijn. Hiervoor is noodig een personeel van: 35 bfficiers-bestiiuröers; 50 mecaniciens en chauffeurs, 100 hangarhelpers, ongeveer 30 man onderofficieren en corvee, dus totaal on- jeveer 220 man materieel in vredestijd; per Escadrille I werkplaatswagen met veldsmidse, draaibank, dynamo, 2 pL m. 40 P.K. char yanc auto's, 1 proion ge voor gebroken toestel 5 hangar-partatief; vaste hangars en landings plaatsen zouden zeker moeten verrijzen te Maastricht, Venlo, Gilze-Rijen, Arnhem, 's-Her logenhosch, Ede, Den Haag, Amsterdam, Den peWer, Assen, Enschede, Groningen en Leeu warden. Voordeelen hiervan zijn, dat bestuurders en ferkenners den weg in Nederland leer en ken nen. dat er fiecnakkeliflt oefeningen mat troe pen gehoudien kunnen worden, dat er flinke overt And-vluchten kunnen ondernomen wor den; de vliegers voor de Marine en voor onze koloniën zouden te Soesterheng opgeleid kun nen worden. Spr. acht dit alks noodig wil onze vlieg- dienst de taak kunnen vervullen, die men van hem in oorlogstijd mag verwachten. Weldra zal een circulaire de regimenten bereiken, waarbij 4 Nederlandsche officieren zal ver zocht worden zich voor den vliegdienst op te gpven. Spr. hoopt, da't het aanbod de vraag verre zal overtreffen en dat vele officieren het, evenals hij, als een eer zullen beschouwen, bij de luchtvaartafdeeling te mogen dienen. Onb'eVoegd uitoefle'nen van de artsenij-ber ei dik u nst. Ga. Ja. B., dro- giste te Goor, heeft indertijd terechtgestaan voor het katongerecht te Goor, wegens hot onbevoegd uitoefenen van de artsenij-bereid- kun-de, subs, het op 25- Sept. 1912 verkoopen van een mengsel van verschillende stoffen (lepelblad-spiritiLs, aathantiae-tinctuur en phenol) voorkomende op de lijst van stoffen welke beneden een zkere hoeveelheid niet mogen worden afgeleverd anders dan 'door apothekers en geneeskundigen. Het was een reoept van een tandarts voor een dienstbode en moest dienen als mondspoeling. Deze zaak heeft groote proporties aangenomen. De kantonrechter hoorde niet lalleen een groot aantal getuigen, maar zelfs schriftkun digen, zoodat de rapporteur in zijn rapport Zet, dat het leek alsof het een groote moord- zaak was. In 5 zittingen van het kantonge recht werd de zaak behandeld en bekL ver klaarde ten slotte niet meer voor den kan tonrechter te willen verschijnen. Zij werd veroordeeld wegens 't primair ten laste ge legd tot f 10 of 5 dagen hechtenis. De recht bank te Almelo heeft vervolgens in drie zit tingen de zaak uitgeplozen en bekl. veroor deeld wegens het. sugsidiair ten laste gelegde tot 2 geldboeten van f 25 of 2 maal 10 dagen. De Hooge Raad verwees de zaak naar het Arnhemsche Hof. Bij het besluit van den Iloogen Raad werd de nietigverklaring van het vonnis van het kantongerecht in stand gehouden, zoodat het Hof alleen over het subs, ten laste gelegde zal hebben te oordee- len. De tadv.-gen. wees er in de zitting van het Hof van Vrijdag op, dal art. 30 van de wet op de artsenij-bereidkunde is overtre den, waarhij het absoluut verbod is gegeven van den verkoop van geneesmiddelen, voor komende op lijst C. De verkoop is ook in den vorm van mengsels verboden, uitgezonderd alleen als het mengsel niet als geneesmiddel moest dienen. Bekl. ontkent alles, zoodat zij ook geen beroep kon doen op het bestaan al of njet van deze uitzondering. De easoh luid de: vernietiging van het vonnis van het kan tongerecht en veroordeeling wegens het subs, ten laste gelegde tot 2 geldboeten ,van f 25 pf 2 maal 10 dagen hechtenis. Wievliegt déér in? In een te Am sterdam verschijnend blad komt een adver tentie voor, welke een aardig licht werpt op de snuggerheid, die door sommigen onder steld wordt bij onze hedendaagsdhe vrouwen en meisjes. Met weglating van het adres luidt zij: ,J)ameis tusschen 30 en 40 jaar. Gefortuneerd Weduwn., 40 jaar, gepensionneerd kapt., wenscht ern stig passend huwelijk- Fortuin onnoodig. Le venslust en karakter vereischten. Stipte ge- heimh. verz. Ook geneigd aanvankelijk onder initialen via Kiosk of Boekhandel te corrctsp. Geen tusschenpersonen. S. v. pl. om grappen en nieuwsgierigheid te voorkomen, zal alleen worden gereflecteerd op fco\, waarin als blijk van ernst fl aan postz. is ingesL, welk be>- drag bij event terugz. van coriespond., worek geretourn." De steller dezer invitatie had er, als blijk van ernst, aan moeten toevoegen, wat hij mot de guldens aan postzegels zal doen bij even- tueele niet-terugzending van correspondentie aan de dames tusschen 30 en 40 jaar. Toch zullen ze er in vliegen! zegt De Tijd. Een nieuwe oplichtersstreek. Het N. v. d. D. verhaalt van een nieuwen op lichtersstreek. De politie van het bureau "Warmoesstraat had dezer dagen de eer en het genoegen, ken nis te maken met een oplichterstruc, die tot nu toe in haar sectie oiog niet bekend was Aan (het bagagedepot op het eerste perron van hot Centraal-Station -kwam een man, die er een doos in bewaring gaf; hij kreeg een repu, genummerd 420, en datzelfde nummer kreeg de colli natuurlijk ook. De doos bleef kalm staan, maar intusschen -werd colli 422 een goede leeren tasch met kleermakersgar nituren, weggehaald. De bewaarder heeft ai- leen maar niet gezien wat den man natuur lijk niet kwalijk is te nemen dat de me neer, die straks No. 420 bracht, dezelfde was- die No. 422 meenam. Maar toen den volgen den dag de eigenaar van No. 422 zijn tasch kwam opeischen, werd natuurlijk het geheele bedrog ontdekt. En toen bleek ook, dat het repu, waarop de colli was afgegeven, netjes vervaïscht was; het nulletje van 420 was weg gemaakt en vervangen door een twee in het zelfde type drukletter. De truc is heel eenvoudig eigenlijk een wonder dat niemand er eerder op is geko men. De oplichter brengt iets absoluut -waar deloos in depot, «en t is nu maar ..change", wat hij terug zal krijgen; winnen doet hij er in ieder geval op. Gevaarlijke honden. Vermoedelijk door een tweetal honden is onder een koppel schapen, loopende achter Beekhuizen, duchtig huisgehouden; een der dieren werd, volgens de Arnh. Ot, doodgevonden. terwijl een ze vental zoodanig was verwond, dat de veearts de afmaking noodzakelijk aJchflte. Een drietal Jtioopt men in höt leven te kunnen behouden. School- en Kerknieuws. Gehuwde onderwijzeressen. Men meldt udt Rotterdam In 1907 sprak de gemeenteraad bij motie de meening uit dat het als reral niet crawenscht ia, dat onderwijzeressen na haar huwelijk bij het onderwijs werkzaam blijven en sedert dien komt af en toe op 'sRaads agenda een voorstel van B. en W. voor om aan een in het huwelijk ge treden onderwijzeres eervol ontslag te verlee- nen. Een dergelijk voorstel op de agenda van Donderdagmiddag gaf den heer Van Aalten aan leiding die motie van 1907 die hij kenschetste als een „revolutionair bedrijf", omdat ze het middel was om te bereiken wat om wettige be zwaren niet met een raadsbesluit te bereiken viel nader ter sprake te brengen. De heer Van Aalten wees op het feit, dat een door den minister Heemskerk ingediend wetsontwerp in zake getrouwde vrouwelijke ambtenaren en on derwijzeressen, dat van hetzelfde beginsel uit ging als de befaamde motie, door den tegen- woordigen minister van Binnenlandsche Zaken is ingetrokken, en wilde met het oog daarop door B. en W. doen praeadviseeren over de vraag, of de motie van 1907 nog gehandhaafd diende te blijven. Inmiddels zou het op de agenda geplaatste voorstel tot ontslag opge schort blijven. Na bestrijding van dit voorstel door wethouder Van der Molen werd het met 17 tegen 16 stemmen aangenomen. Studiefonds Vr ij zinnige the ologen. Ds. J. N. Pattist deelt in het Weekblad voor de Vrijzinnige Hervormden het een en ander mede over het Studiefonds voor vrijzinnige theologen. De 1197 contribuan ten brengen jaarlijks bijeen f 4541.20 waarbij in begrepen de f 1000, die het ontvangt uit het Stu diefonds Racer-Tak, en de f 400, die door zijn bemiddeling uit een ander fonds geschonken worden aan twee studenten. De uitkeeringen aan studenten zijn betrekkelijk gering; hier eens honderd en daar twee hoogstens driehon derd gulden per jaar. Maar onder de gymna siasten en die voor het staatsexamen werken zijn er die veel meer zullen noodig hebben, als ze eenmaal student zijn. En die zijn door het Stu diefonds aangemoedigd. De inkomsten, nu be vredigend, zullen dus over een paar jaar aan merkelijk gestegen moeten zijn. Ned. Herv. Kerk. Door ds. Joh. Vinke, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Gramsbergen, is tegen 1 April a.s. emeritaat aangevraagd. Eeuwfeest Ned. Bijbelgenoot- schap. De commissie, die de voorbereiding van de gedachtenisviering van het eeuwfeest van het Ned. Bijbelgenootschap in Juni a.s. in handen heeft, besloot ook enkele kleine geschrif ten uit te geven en heeft aan een sub-commissie de zorg daarvoor overgedragen. Deze, bestaan de uit dr. E. Barger, voorzitter, mevr. Gun ningDe Vries, en de heeren H. J. Emous, Jan Ligthart, ds. J. van Noort en ds. L. C. Schul- ler tot Peursum, heeft, op het initiatief van de hoofdcommissie voortbouwende, de wenschelijk- heid uitgesproken, dat er een leidraad zou op gesteld worden voor sprekers op den uit te schrijven Bijbeldag. Dit boekje, een beknopte geschiedenis van het Genootschap, is door ds. C F. Gronemeijer, secretaris van het Ned. Bij belgenootschap, reeds in manuscript gegeven en zal onder predikanten en onderwijzers van Chris telijke en Zondagsscholen verspreid worden. Ook voor de kinderen dezer scholen zal een boekje, te schrijven door mej. Aletta Hoog, gra tis verkrijgbaar gesteld worden, waarvoor een oplage van pl.m. 300.000 exemplaren noodig zal zijn. Nog bestaat er plan tot het doen drukken van enkele kleine schetsen over nader te be palen onderwerpen. Oe Ulrechtsche Hof beer* In oude tijden had de stad Utrecht een ver drag gesloten met Holland, waarbij, tegen be taling van een jaarlijksche opbrengst, aan zienlijke voordeelen ten opzichte der tolrech ten in Holland werden toegestaan aan de Utredhtsche burgers. Ten einde zich des te heter van eene welwillende behandeling der burgers te verzekeren aldus vinden we in het Tijdschrift voor de Geschiedenis, Oudhe den en Statistiek van Utrecht (jaargang 1842) opgeteckend deed de Magistraat van Utrecht de betaling dier pensie dikwijls, ja doorgaans, vergezeld gaan van een vrijwillig geschenk. De eene helft werd in den slagttijd betaalt, (namelijk op St. Maarten (II Nov.), en dan werd als geschenk uitgekozen een bij zonder vet en zwaar varken. Uit het besten dig in acht nemen van dit gebruik is een soort van gewoonterecht ontstaan ein in dien zin werd Utrecht geacht verplicht te zijn en schreef het zichzelf ook de verplichting toe, tot het zenden van het varken, schoon het bij het sluiten der overeenkomst niet was bedon gen. De oudste melding van dit varken, gewoon lijk beer getiteld (het moest een mannetjes varken zijn), vindt men in 1441, in de Kame raars-rekening der stad Utrecht. Wat nu de benaming Hofbeer betreft, de jaarlijksche pensie, benevens het geschenk, werd gezonden aan de Grafelijkheid van Hol land, en daar later de Staten van Holland de regeering des lands voorstelden, kwam het bij hen terecht; het was voor den Hove, en het geschenk werd onder de Heeren van den Ho ve verdeeld; de Raadsleden, de Griffier, de Procureur-Generaal, de Advocaat, de Secreta ris, de Rentmeester, kregen e lk één stuk, de President twee stukken, en de Stad houder 't hooft. In de Pleegzoon van Mr. J. van Lennep vindt men ook eenig gewag gemaakt van den Hofbeer, hij staat of ligt aan een ijzeren ketting aan een paal verzekerd te pronk en is het mikpunt van de baldadigheid van het Haagsche gemeen. De geschiedenis bevestigt de waarheid de zer voorstelling, ja, er werd zoo op Utrecht en de Utrechters gescholden, dat de Afge vaardigden van dat gewest alsdan verplicht waren de straten, waar de B e er doortrok en het Binnenhof, waar hij aan den paal verze kerd was, te mijden. De Utrechters klaagden in. het jaar 1612 aan 's lands Advokaat, den heere Johan van Oldenbarneveldt: „dat men hunnen beer aaD een kaak lag en dat de jongens daarmede tot hunner schimp en spot vele insolentiën en baldadigheden bedreven, verzoekende derhal ve daarinne mogt worden voorzien". Dit verzoek niet naar wensoh zijnde ge slaagd, vernieuwden zij, na verloop van twee jaren, hunne begeerte, zeer ernstig verzoe kende „dat de beer zonder aan den paal ten toon te staan, direct uit de schuit naar den slagter mogt worden gebragt." Het Hof deed na gehouden deliberatie op den 20sten November 1614 aan den Rent meester-Generaal van Noord-Holland, Pieter Christiaansz. Bos die wegens de Utrecht- sche regeering de voormelde propositie had gedaan, antwoorden: „dat het aan hun niet 6tond, daarover te kunnen disponeeren, als rakende het recht van den Souverein, maar dat zij wel moglen lijden, dat de beer slechts voor een korten tijd, al was het maar voor een half uur, aan den paal wierdt ge- legt De heer werd in 17 stukken verdeeld en de kop kreeg de stadhouder. De Utrechters hadden meer dan eens vergeefsche pogingen gedaan, om van het zenden des Beers vrij te komen; maar de Hollanders lieten niet los. Werd de Beer vergeten, dan kwam er een maanbrief. In 1604 was de gezonden Beer gortig ende v u y 1 bevonden; maar toen kwam er eene ernstige recommandatie om voortaan beter op te passen. De poging om het zenden van den Beer af te koopen-, was ook mislukt. Maar in 1615 werd er een commissie van drie leden uit Utrecht aan de Staten van Holland gezonden, met verzoek om het zenden van den beer met f 5000 tot f 6000 te mogen af- koopen. Deze commissie slaagde gelukkig. De Staten besloten nar dj p beraad van lè uur, gedurende 't welk de tegenspraak van som mige leden door Huig de Groot, met de hem eigen gevatheid, werd to<t zwijgen ge bracht, met die van Utrecht over den gemel- den Beer niet te marchan/deeren of in eenige afkooping te treden, maar dit servitnut liberalyck en absolutelyck aan hunne goede naburen kwijt te schelden. Van dit besluit werd behoorlijk acte verleend, wel ke in Utrecht werd geregistreerd en zorgvul dig bewaard, terwijl de Staten van Holland en de Heer Advokaat Barneveld hij beleefde missive bedankt werden. Hoe vrijgevig de Stalen van Holland in de zen zich ook omtrent hunne goede vrun- d e n van Utrecht beloonden, zorgden zij toch. dat rij zelve er geen schade bij leden. Bij Besluit van 16 en 17 Juli 1615 werd aan elk der Raadsleden wekelijks een koppel ko nijnen, te vinden uit het comptoir der exploi ter bij voorbaat als schadeloosstelling toege legd. Deze werd naderhand veranderd in het zoogenaamde Beeregeld, *t welk nog m 1730. en waarschijnlijk ook nog veel later, jaarlijks uit het comptoir van den Rentmees ter van Noord-Holland werd betaald, te we ten f 30 aan den President, en f 15 aan. iedert Raad, mitsgaders den Griffier, Procureur-Ge neraal en eiken Secretaris. Van den Hak op den Tak. fW eekpraatje). Tin. Van al de uitvindingen, waarmee we de laatste tientallen van jaren zoo al gezegend zijn geworden, vind ik die van de fiets wel een van de mooiste en nuttigste. Top, omdat heel het menschdom hiervan profiteert. Top. Dat zeg je goed, want wie maakt er te genwoordig geen gebruik van de fiets? Ieder heeft er een rijken en armen, jongen en ouden, mannen en vrouwen, alles zit op de fiets. Denk je de fiets weg, we zouden meen en. dat de we reld met meer Von bestaan. Tip. We zaten tenminste leeliïk met de han den in het haar en menigeen zou er in zijn be roep, werk of bedrijf groot ongerief en nadeel van ondervindendenk aan den dokter op het platteland, aan den veearts, den slager en den veekoopman, der. kruidenier en den ambachts man, ze zaten allemaal in de misère. Top. Jammer, dat de fiets nog verre van vol maakt isl Die gedurige lekkage aan de ban den, het onbeschut zijn tegen het weer, den regen en, niet het minst, tegen dien groot en vijand van den fietserden wind, die be zwaren moesten ze nog eens weten op te heffen. Tip. Dat komt wel jongen, dat wou ik juist opmerken. Ten eerste heb je laatst toch ook ge lezen van die mooie Amerikaansche uitvinding, waarmee ook al in ons land met succes een proef is genomen, die de bezwaren voor auto's om met lekke banden te riiden, geheel en al opheft. Ik voorzie, dat we de toepassing er van na korteren of langeren tijd ook bij de fiets zullen krijgen. T o p. Daar les ik van, ja, mogelijk krijg je gelijk ,maar dan blijft nog de strijd tegen de elementen. De fiets der toekomst. Tip, moet er een zijn waarop je zit als onder een parapluie, met uitkijkglaasjes naar alle zijden, waaronder je geen wind voelt, gemakkelijk rijdt en je dus, ge noeglijk en kalmpjes peddelend, je sigaartie roo- ken kunt. Tip. Dat is geen droombeeld meer, mijn waarde, dat is reeds werkelijkheid. Top. Och komIs een Amerikaan weer aan het uitvinden geweestP Tip. Ditmaal is het een Franschman, die de wereld, naar het schijnt, aan zich zal verplich ten door de vinding aan zijn vernuftde „over huifde" fiets, of, zooals hij zelf zijn samenstel noemtde torpedofiets. Top. Je maakt me nieuwsgierighoe kan het dien genie gelukt zijn den tegenstand van den wind op zoo'n overhuifde fiets te breken? Hoe ziet zoo'n ding er uit? T i p. Het bestaat uit een gewoon rijwiel, wear- op bevestigd is een „torpedo" van doek, dat over lichte houten ribben gesponnen is. De berijder zit er heelemaal in, alleen het onderste gedeelte van zijn beenen met zijn voeten komt er bij eiken pedaaltrap onder uit. Door strooken cel luloid kan hij uitkijken. Top. Dat is allemaal eenvoudig>en duidelijk, maar zoon stelletje weegt natuurlijk heel wat meer dan een gewone fiets, hoe gaat het nu met het trappen? Tip. Best, 't gaat zelfs gemakkelijker dan bij een gewone fiets, het moet wel een derde of vierde arbeidskracht minder vorderen. Zie Top, 't geheim zit hem hier in: de torpedofiets is van voren sterk afgeplat, maar loopt van ach teren zeer puntig toe en steeks een eind voorbij het achterwiel uit. Top. Daar snap ik niks van, kameraadpun tig van achteren, dat moest omgekeerd zijn, naar mijn leekenverstand Tip. Zoo zullen er meer oordeelen, maar zie eens naar de moderne bestuurbare luchtschepen I Die zijn ook van achteren veel puntiger dan van voren. Waarom P De oppervlakkige be schouwer zal meenen, dat de tegenstand voor namelijk komt van de lucht van voren, die op zii moet worden geduwd. Gedeeltelijk is dit waar, een véél grooter wederstand wordt ech ter veroorzaakt door de zuiging achter het voort bewogen voorwerp. Top. Hoe zoo? Tip. Wel, achter het in beweging zijnde lichaam ontstaat telkens, voor een oogenblilr maar, een luchtledig. Dat snap je, is 't niet? Waar het voorwerp is, is de lucht weggeduwd, maar bij verplaatsing neemt de lucht direct weer de plaats van het ontstaande luchtledig in dat geeft zuiging, die tegenwerkt, vooral bij een snelle beweging. Top. Daar gaat me een licht opdat heb ik zoowaar nooit gesnapt. T i p. En meer met jou niet, Top. De natuur kundigen en onderzoekers van den laatsten tijd hebben er eerst de aandacht op gevestigd. Nu begrijp je ook, waarom de uitvinder der torpe dofiets zijn toestel puntig naar achteren liet toeloopen. Top. Dat geeft een kleiner luchtledig, dus een geringer zuiging. Te deksel, wat kan dat een mooie aanwinst wordenbeschut tegen weer en wind en nog sneller vooruitkomen. We leven toch in een mooien tijd. Tip. De eene uitvin ding volgt op de anderewat zal ons de toe komst nog te zien geven? Als we tijd van leven hebben, dan varen we met groote snelheid in schepen, gedreven door de werking van de ge heimzinnige, wonderbare stof radium en electri- sche vonken. Tip. Wie voorspelt dat? Top. De geleerde M. C. E. Philips, die dezer dagen te Londen een reeks verrassende proef nemingen met radium deed. Om iets te noemen een oplossing van radium in zuiver water brengt ontvlambare gassen voort. Philips bracht zulke gassen in aanraking met electrische vonken, en toen ontstonden er ontploffingen, die een lucht verplaatsing veroorzaakten, waardoor een klein luchtververschingstoestel in beweging werd ge bracht. T i p. En verwacht die geleerde daar werkelijk die toepassing van in de praktijk, welke je daar noemde? Dat zou van beteekenis zijn, want ik heb wel eens gelezen, dat de aardbol nog maar voor omtrent 200 jaar kolen zou bevatten. Top. Dat zegt hij ook, en dan beweert hij „Ik meen te mogen zeggen, dat de wetenschap een grooten stap heeft gedaan en wij niet ver verwijderd zijn van het oogenblik, waarop de schepen bijvoorbeeld zullen voortbewogen wor den door de gecombineerde werking van radium met electrische vonken, 't Is inderdaad weten schappelijk bewezen zegt hij verder dat de Betastralen de ruimte doorklieven met een snel heid van 180.000 mijlen per seconde; dat de alpha-stralen of helium 18.000 mijlen per secon de afleggendat de oceanen 20.000 ton radium bevattendat een ton radium beantwoordt aan anderhalf mfilioen ton kolen, ten opzichte van radium-graphische energie.... Tip. Wat een ongelooflijk wonderbaar goed je is dat radium toch. Top, dat laatste Is sterk. Top. Ja, en ook dit„geen gram radium verliest maar de helft van zijn gewicht na een gebruik van 1750 jaareen gram radium ontwik kelt gedurende die 17 eeuwen een kracht, ge lijk aan een paardenkracht gedurende 3600 uren Tip. Een gewoon menschenverstand staat er bij stil. vriend. Je moet toch respect hebben, diep respect, voor die mannen der wetenschap, die steeds dieper weten door te dringen tot de geheimen van Gods wonderbare schepping roet haar goeddeels nog verborgen krachten en ga ven. Top. Dat is zoo, maar nu wat anders. Er zim ook andere dingen, die onze bewondering af dwingen. Heb je de nieuwe beurs te Amster dam al gezien, de effectenbeurs van Joseph Cuv- pers? Dia zal wel weer critiek uitlokken. Tip. Evenals de vorige „nieuwe" beurs van Berlage, wil je zeggen. De een noemde ze een monstrueuze moderniteit, een ander de heraut van een nieuwen tijd, een meesterwerk van groote architectonische waarde. Top. Nu, dat was het voorzeker, maar het was of is al te zeer nuttigheidsgebouw, zoodat er in de ruimten een zékere kilheid heerscht. Tip. Precies, en dat moet met de schepping van Joseph Cuypers althans niet het geval we zen een zekere behaaglijkheid moet heel het inwendige kenmerken, de enorme ruimte der eigenlijke beurszaal moet goed verlicht zijn en de oogen streelende kleuren van rijke marmer soorten moeten er zelfs iets feestelijks aeo\ ge ven. Top. 't Was dunkt me, long niet gemakkeüik om op die plaats, tusschen de eertijds def tige Warmoesstraat eenerzijds en de Dam, die aan den jongen tijd doet denken, anderzijds, een beursgebouw te stichten, dat met zijn om geving harmonieert T i p. Nu, dat is hem, naar mijn oordeel ik zeg het gebouw van buiten goed gehikt. Maar je weet, de vader van den bouwheer /Ir. P. J. H. Cuypers,. had reeds tot richtsnoer Bestudeert het oude. Opdat men 't onthoud©. Doch laat het bezinnen. Om 't nieuwe te winnen I Top. Daar heeft de zoon dan zeker ook zijn voordeel mee gedaan. Met den oud-Holland- schen geest dier omgeving moest hij wel reke ning houden. In de buitenwijken, bijv. achter het Museum, waar een stadswijk van onzen tijd verrijst, is een bouwmeester vrijer. Ik hoor de anders ook el op- en aanmerkingen over het uitwendige van het gebouw. T i p. Zooals altijd. Top. De smaken verschil len. ten eerste. En dande beste stuurlui staan aan wal. Zij kennen niet de omstandigheden, waarmee al rekening moest worden gehouden, zooalsde noodwendigheid om den voorgevel zoo hoog mogelijk op te voeren ter verhuring van lokalende beperktheid, die de bouwver* ordening oplegt in de hoogte aan de zijde der Warmoesstraat c.a. T op. We moeten ons praatje staken. Tip, we zouden onzen kostelijken tijd verbabbelen. Tip. Dat mag niet. Bouwheer Cuypers heeft de bezoekers van zijn stichting ook op de waar de van den tiid willen wijzen. In de bestuurs kamer vindt men als randschrift onder de klok het volgende uit Vondel's „rei der uren"i Wij passen op ons ronde Geduurlijk op de wacht Verzuimen geene stonde Voltrekken dagh en nacht Het ampt ons hoog bevolen Wat dwaelt of nimmer dwael^ Dat uurwerk mag niet dooien Niet zonnewijzer faalt In 't werken van zijn streeken Al hoort men klok noch klank Ons stomme tongen spreken En roepen„gaat uw ganck Verzuimt geen oogenblikken Het leven rent voorbij* O menschen kost ge wieken En wegen uw getij Dat nimmer weer zal keer«V Gij zoudt den tijdt waordeerett» KEuv&AAftc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6