RpNA Cacao dat VANHOUTEN'S BINNENLAND. Londen, 3 Febr. De minister van bui- Üenlandsche zaken Sir Edward Grey gewaag de in eene rede, die hij in Manchester hield, pvaii dc reusachtige stijging der toerustin- g i. Hij zeide, dat de marinebegrooting, die In de volgende week bij het lagerhuis zal wor den ingediend, eene behoorlijke beveiliging yyan de belangen van het land zal «opleveren, Inaar niet van dien aard zal zijn, dat eene aan- Yalspolitiek er door zou worden gesteund. Hij verklaarde, dat eene vermindering der uit gaven in een land niet noodwendig tot eene vermindering der uitgaven van een ander tand zou leiden, al zou dit wel kunnen die nen als eene aansporing om tot de vermin dering over te gaan. Rusland* I Petersburg, 3 Jan. De Czaar heeft fifian den Grieksclien minister-president Veni- kelos dc Alexander Newslcy-orde verleend. Heden morgen had Venizfelos een langdurig tnderhoud met den Servlschen minister-pre- dent Pasics. Tweede telegram. In het gesprek usschen Pasics en Venizelos is nogmaals de olkomen overeenstemming van inzichten an den dag gekomen, die tusschen de beide egeeringen bestaat over de kwestiën, dae hen meer bijzonder aangaan. Pasics verklaarde aan den correspondent svan Havas, dat hij van zijn veiwjl in Pe tersburg den indruk meeneemt, dat bij Rus land de wil bestaat om te verhinderen, dat de vrede aan den Balkan gestoord wordt 'door de troebele elementen, die tegenwoor- Jdlg werkzaam zijn rondom Servië en Grie kenland. Hij voegde nog hieraan toe. dat de jbwestiën van Albanië en van de Egeïsche ieilanden de oplossing moeten krijgen, die er jdoor de oonlerentie van Londen aan gege- fcren werd. Helsingfors, 5 F e b r. Tot voorzitter van den landdag van Finland is benoemd de oud-scnator Stolberg, een gematigd Jong-Fin. Tot ondervoorzitters zijn gekozen de sociaal democraat Tokoi en een Oud-Fin. In den loop van de behandeling van het Wetsontwerp tot bestrijding van de dronken schap heeft de rijksraad, met afwijking van het voorstel der commissie, die het recht om den verkoop van sterke dranken te verbieden glleen aan de dorpen wilde toekennen, zich Vereenigd met de door de rijksdoema aange nomen bepaling, die dit recht toekent aan de Steden, marktvlekken en dorpen. De rijksraad kende bovendien aan de stedelijke overheid het recht toe een maximum te bepalen van bet aantal verkoopplaatsen voor sterke dran ken, behoorende aan de regeering en aan par ticulieren, en deze verkoopplaatsen te ver deden oyer de verschillende wijken. Bulgarijë. De verkiezingscampagne in Bulgarije is nu in vollen gang. De ministerieele verklaring vergezeld vaai eene toelichting, is in eenige honderdduizenden exemplaren gedrukt en door het geheele land verspreid, r Eene officieuse mededeeling van de regee- .xing verklaart, dat de verkiezingen zullen plaats hebben in volle vrijheid, en verzekert, dat de regeering volstrekt geene oorlogszuch tige bedoelingen heeft etn In 't geheel geen vij andigheid tegen Rusland koestert. Ondanks deze verzekeringen heeft de oppositie bij den koning eene audiëntie aangevraagd, om de aandacht van den souverein te vestigen op de gevaren van de politieke handelingen van het kabinel-Radoslavow. Koning Ferdinand heeft geweigerd de vertegenwoordigers van de op positie te ontvangen, die daarop aan het hoofd van het geheime kabinet van den koning eene memorie hebben overhandigd, waarin, ge vraagd wordt, dat de verkiezingen zullen wor den gehouden onder leiding van een coalitie kabinet. Bij gebreke daarvan zullen zij den koning voor persoonlijk verantwoordelijk hou den voor alle onwettige daden van het minis- terie-Radoslavow. Turkije. Konstantinopei, 3 F e b r. De hoofden van de vreemde missiën hebben de Porte ver zocht, aan den minister van financiën het be vel te doen toekomen, de rekeningen van de vreemde leveranciers te vereffenen en de vreemdelingen schadeloos te stellen voor de tijdens den laatsten oorlog gerekwireerde paarden, voertuigen en handelswaren. Eene commissie van het Turksche ministe rie, met den minister van binnenlandsche za ken Talaat Bey als voorzitter, heeft zich bezig gehouden met een Amerikaansche leenings- aanbod van 7 millioen p. st. Een officieus com muniqué houdt in, dat de Amerikaansche groep hoofdzaak verlangt de exploitatie van de bosschen en mijnen in de streken van Erze- roem, Billis, Samsoen, Siwas Diarbekis en Kerkoeh. De correspondent van de Frankf. Ztg. heeft echter vernomen, dat achter deze offerle de Standard Oil Company staat, die zich wil verzekeren van gewichtige petroleumbronnen m Mesopotamia. De Amerikaansche voorstellen worden on de Porte gunstig beoordeeld. In Albanië. Val o na. 3 Febr. De internationale con- tröle-commissie heeft in hare hoedanigheid van bevoegde beroepsinstantie het vonnis, idat dooi* den krijgsraad gewezen is in bet proces wegens hoogverraad tegen Bekin Bey ■en zijne mede-beklaagden, volledig bevestigd. Intusschen is er reden om aan te nemen, daar de nieuwe souverein, tot wien Bekir een ver zoek om gratie zou kunnen richten, nog niet in Albanië is aangekomen, dat de uil voering van het doodvonnis voorloopig zal worden opgeschort. Wcenen. 3 Febr. Het is hier bekend, 'dai twee leden van de contróle-commissi* zich reeds in Durazzo bevinden, waar de be sprekingen met Essad Pacha nog voortduren. Men verwacht van die besprekingen geen gunsrtfig resultaat, xxeden zullen de vier an dere leden van de commissie zich naar Du razzo begeven, om de onderhandelingen te beëindigen. Mexico. Washington, 3 Febr. President .Wilson heeft besloten het beslag op den in voer van wapenen naar Mexico op te heffen, zoodat nn de beide partijen gelegenheid heb ben wapenen uit de Vereenigde Sla ten in te voeren. Allerlei. De wereld rond. Men meldt aan de'N. R. Ct. uit New-York: De. Luchtvaartclub heeft haar goedkeuring gehecht aan een wedstrijd voor vliegtuigen rond de wereld. Er is 100.000 dollars aan prijzen. De mededingers zullen in Mei ver trekken van de tentoonstelling te San Fran- oisco, New-York, Bell-Isle, Groenland, IJs land, de Hebrieden, Edinburg, Londen, Pa rijs, Berlijn, Sint Petersburg, Moskou, Mant- sjoerije, Korea, Japan, Kamsjatka, door de Behringstraat en over Vancouver terug naar San Francisco. Van Cairo naar Khartoem. De aviateur Pourpre beëindigde gisterenmor gen om 10,50 zijn tocht van 4500 K.M. van Cairo naar Khartoem. Lo n d e n, 3 Febr. De firma Berthoud Co., eene vreemde bankiers- en handels firma, kondigt staking van de betalingen aan. Naar gemeld wordt, is dit te wijten aan moeielijkheden, waarin een aanzienlijke fir ma in den Braziliaanschen handel verkeert. Uit Landswerk a.d. Warlhe wordt ge meld, dat zekere Schallmann is gearres'eerd, I die als medeplichtige van den bcruchten Slernickel verschillende moorden heeft be gaan. Zijn arrestatie zal ongetwijfeld licht werpen op tal van misdaden van Sternickel, die tot heden onopgehelderd bleven. In den zworen storm, die in de laatste dagen aan de Engelsche kust woedde, zijn nog meerdere scheepsoagelukken gebeurd. Bijzonder zwaar is de visschersvloot van Feetwood getroffen. Te oordeelcn naar stuk ken wrakhout, dae aan de "Westelijke Hebri- den zijn aangespoeld, is de „Loris" veron gelukt en zijn de 10 opvarenden verdronken. Tn het geheel zijn veertig personen van de „Monroe", die, gelijk reeds gemeld, bij de kust van Virginia vergaan is, om het leven gekomen. De geredde passagiers geven schokkende verhalen van de aanvaring. De botsing was zoo hevig, dat de „Monroe" bijna middendoor gesneden werd en de opvarenden door de ijskoude golven uit hun bedden wer den gesleurd. De geredden zijn <lan ook allen uit de zee opgevischt. Een mooie daad van ridderlijkheid is door den telegrafist van de .Monroe", Ferdinand Kuehn, verricht. Hij was naar dek gesneld, onmiddellijk nadat de aanvaring had plaats gehad en zag een vrouw bij de verschansing staan: „"Waar is uw reddingsgordel", vroeg hij haar. „Ik heb er geen!" riep zij. „Neem dan den mijne, ik zal wel een andere vinden." Hij gespte zijn gordel los en bevestigde die om de leest van de vrouw. Twee minuten later spoelden de golven reeds boven het gezonken wrak. De vrouw werd door een reddingsboot van de „Nantucket" opgevischt. Ferdinand Kuehn behoort niet bij de geredden. De schipbreuk van de Monroe zal te New- York een staartje hebben. De Old-Dominion- Line, de eigenaresse van het schip, heeft te gen de reederij van de Nantucket, de Mer chant Miners Cy., een eisch om schadevergoe ding ten bedrage van 900,000 dollars inge steld, terwijl kapitein Johnson, van de Mon roe, een zelfde eisch om schadevergoeding van een millioen dollars heeft ingediend. Hij ver- klaart dat de Nantucket met zoo groote snel heid voor, dat een aanvaring onvermijdelijk was. Een hevige catastrophe heeft Zondag in de stad Sislerville in den Staat Virginia plaats gehad. In deze stad bevinden zich de werkplaatsen en magazijnen met licht ont vlambare stolfen van de Yug-torpedo-Com- pany. Zondag viel een meteoorsteen op een 500 liter vloeibare nytro-glycerine bevattend reservoir. Een vreeselijke ontploffing ont stond, waardoor de grond tot op een diepte van 1 Meter als het ware open gereten werd. waardoor een gat van 30 meter breedte ont stond. Alle magazijnen en fabriekswerkplaat sen werden volkomen vernield. De kracht der ontploffing en de daarmede gepaard gaande luchtdruk was zoo geweldig, dat stukken ven ster tot op een afstand van 50 KM. werden weggeslingerd. Een man. die zich op 1 KM. af stand van de plaats der ontploffing bevond, werd door rondvliegende steenstukken ge dood. Gelukkig zijn er verder geen menschen- levens te betreuren. De schade is enorm. Secïame, WW«Vmur Itdmonmott vtM»tv andtrm. i%Töotydwi Staten-Generaal. Aardappelwet. Ingediend is een wetsontwerp, houdende be palingen tot wering van ziekten van aardappelen. Voorgesteld wordt te bepalen, dat tot wering van de aardappelziekte (zwarte schurft, „black scab") veroorzaakt door Chrysophlyctis endo- biotica, en van de diepschurft, veroorzaakt door Spongospora subterranea, door de Kroon de in- en doorvoer van aordappelen uit bepaald aan gewezen landen kan worden verboden of niet don voorwaardelijk toegestaanalsmede dat het ver boden is aardappelen, waarvan de in- of door voer voorwaardelijk is toegestaan, in- of door te voeren langs andere dan de door den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen eerste kantoren; en dat, indien in- of doorvoer is toegestaan onder voorweorde van voorafgaand onderzoek, voor het onderzoek ver goeding van kosten wordt geheven naar door de Kroon vast te stellen tarief. Hoewel de ziekte bovengenoemd hier te lande tot dusver nog niet is voorgekomen, moet zegt de minister van L. N. en H. in zijne toelichting tot het wetsontwerp rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat zij bij invoer van pootaardappclen haar intrede doet. Is het op dezen grond reeds wenschelijk voorschriften tot wering der gevreesde ziekte uit te vaardigen, ook het belang van onzen uitvoerhandel vordert dit, daar zonder deze voorschriften de invoer van aardappelen in de Ve» eenigde Stoten van Amerika niet is toegestaan. Berichten. De Staaiscuurant van woensdag 4 Febr. bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenver zekering te Utrecht mr. F. C. van Beusekom, secretaris van den voogdijraad In het arron dissement Utrecht, advocaat en procureur, wonende te Utrecht. benoemd tot inspecteur der directe belas tingen. invoerrechten en accijnzen te Helle- voetsluis E. G. v. d. Bo\enkamp, belasting ontvanger te MeersSen. geplaatst aan het hoofd van het Centrale Bureau der directe belastingen te 'sC ven- hage J. P. Janssen, belastingontvanger te Om men en van dat te Rotterdam N. \V. A. Vonk, belasting-ontvanger te Monlfoort, met onthef fing o. a. van zijne tijdelijke werkzaamstelling aan het 2e belastingkantoor te Den Haag; benoemd tot belastingontvanger te Monl foort D. \V. C. Slothouwer en is hij ontheven van zijne tijdelijke werkzaamstelling te Rot terdam. benoemd tot presidenten-plaatsvervanger van den krijgsraad te 's Gravenhage mr. J. Plantenga, advocaat, mr. W. L. A. Collard, referendaris aan het departement vin justitie en kanlonrechter-plaalsvervanger en mr. dr. J. Eijsten, oud-kapitein der artillerie, direc teur van „Het Vaderland", allen te Den Iiaag; tot auditcur-mililair-plaalsvem anger in hel le militaire arrondissement mr. B. van Ros- sem, advocaat te Den Haag; op verzoek eervol ontslagen M. H. Meertens als onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht; benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeenten in Ned.-Indië D. \V. Bartlema, Ned Herv. predikant tc Schraard; op verzoek eervol ontslagen H. J. "W. Eich- holtz te Wageningen, als boekhouder aan hel instituut voor phytopathologie der Rijks Hoo- gere Land-, Tuin- en Boschbouwsehool. benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Eindhoven A. W. van Tuinen, com mies der telegrafie le klasse. benoemd tot kantonrechter-plaotsvervaniger in het kanton Zierikzee, met ingang van 15 Febr. a. s.7 F. Stuart, ontvanger der registratie en domeinen te Zierikzee benoemd tot lid van den voogdijraad te Win schoten, H. Brouwer, geneesheer, wonende te Nieuwe Pekela opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Breda, met ingang van 1 Maart a. s., mr. A. K. M. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, te Oosterhout tijdelijk benoemd tot secretaris van den Ar menraad voor de gemeenten Hoogezand en Sap- pemeer, benevens voor het dorp Foxham, met ingang van 16 Febr. a. s., M. Bakker, ambtenaar geen algemeenc volmacht om over de rente te bescliikken, maar kan het geld alleen ha len, wanneer de rentetrekker hem het be wijs van toekenning geeft. De rentetrekker kan dus door zijn bewijs van toekenning, dat de doorloopende ge machtigde tegen zijn wü de rente zou afha len en hij kan steeds, ook al heeft hij een doorloop end gemachtigde gesteld, zelf zijn rente halen. Het is evenwel van groot belang voor de meeste rentetrekkers zulk een doorloopend gemachtigde te stellen, omdat zij dan altijd, wanneer zij door ziekte als anderszins ver hinderd zijn zelf naar het postkantoor te gaan, ten spoedigste de beschikking over hun rente kunnen krijgen. Minder noodig is het alleen voor diege nen, die in de buitenbestelling van de post kantoren wonen en daarom hun rente koste loos thuisgebracht krijgen. Ais doorloopend gemachtigde kunnen de rentetrekkers in het algemeen iedereen aan wijzen, in wien zij het vertrouwen stellen, dat deze het geld met het bewijs van toeken ning telkens eerlijk zal komen thuisbrengen. Alleen is er voor de Rijksverzekeringsbank bezwaar om postambtenaren en tusschenper- sonen als doorloopend gemachtigde te erken nen en zal het voorts aanbeveling verdienen iemand te kiezen, die kan schrijven of ten minste zijn naam kan teekenen. Wil de man zijn vrouw, of de vrouw haar man, of willen belanghebbenden hun kinderen of hun klein kinderen doorloopend machtigen, dan zal dit worden toegestaan, ook al rou hij of zij, die gemachtigd wordt, zijn naam niet of niet meer kunnen zetten. Den rentetrekkers wordt ontraden om zich te laten overhalen om hun belangen op te dragen aan personen die rich aanbieden om tegen belooning voor hen naar het postkan toor te gaan, aWhans, wanneer deze perso nen niet behooren tot de naaste omgeving of familie van den rentetrekker en dus op grond van persoonlijke bekendheid door hem kunnen worden vertrouwd. Om een gemachtigde of een anderen ge machtigde te stellen behoeft men slechts naar het postkantoor te gaan om dit te vragen. Kan men persoonlijk niet gaan. dan vraagt ter secretarie en secretaris-penningmeester van j men aan den persoon, die men wü machti- gen, om dit te doen.^en geeft men hem het bewijs van toekenning mede. De postambte naren maken dan de zaak in orde. Voor intrekking eener bestaande doorloo pende machtiging behoort men rich schrif telijk tot het bestuur der Rijksverzekerings bank te wenden. Desnoods is ook een schrif telijke of mondelinge mededeeling aan het postkantoor voldoende. Ook al zou de door loopende gemachtigde weigeren om zijn eigen legitimetiekaart of wel het bewns van toe kenning van den rentetrekker af te geven, zoo levert dft geen bezwaar op en komt het recht van den rentetrekker niet in gevaar. het burgerlijk armbestuur te Hoogezand verlengd tot 15 Februari 1915, de duur der toevoeging als secretaris van de plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Barendrecht, van M. G. R'etveld, ambtenaar ter secretarie der gemeente Barendrecht, te Baren drecht. De Koningin wandelde gisteren In het Haagsche Bosch. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 7 Februari e.k. niet plaats hebben. De afdeelingen der Tweede Kamer kwamen gistereq bijeen tot onderzoek van hel gewijzigde ontwerp inkomstenbelasting. D e S o C.-D e m. Kamerfractie. Wegens rijn aanstaand vertrek naar Zaan dam heeft de heer K. ter Laan het secretari aat van de Soc. Dem. Kamerfractie neder- gelegd. Tot zijn opvolger is door de fractie benoemd het Kamerlid J. W. Albarda. Vrij reizen voor Kamerleden. Het verzoek aan de spoorweg-maatschappijen om vrij reizen voor Kamerleden, is geteekend door meer dan 70 leden der Tweede Kamer. Hieruit moet echter niet worden afgeleid, dal de overige afgevaardigden tegenstanders van het vrij reizen zijn. Integendeel. De heeren Duymaer van Twist (die evenals de vorige maai de actie is begonnen), Hugenholtz en De Jong (die hem bij 't verzamelen van handlee- keningen steunden, hebben van verscheidene leden de verzekering ontvangen, dat zij om uitecnloopende redenen het verzoek niet kon den leekenen, maar volgaarne bereid waren een vrijkaart op de spoorweglijncn te aan vaarden. (Tel.) Men meldt uit 's-Gravenhage: Het wetsontw erp betreffende de ouderdoms rente zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. Uitvoering lnvalidifeits»et. Het bestuur van de Rijksverzekerings bank te Amsterdam heefl in de Staatscl. op hel volgende de aandacht gevestigd Aan de rentetrekkers krachtens art. 369/370 der Invaliditeitswet is g-legenheid gegeven voor het stellen van een doorloo pend gemachtigde, wat wil zeggen, dat rij iemand mogen aanwijzen, die, eenmaal aan hel postkantoor en aan de Rijksverzekerings bank te Amsterdam bekend zijnde, op eigen handtecdcening de rente zal mogen halen, ten minste, wanneer hij daaihij vertoont: ten eerstehet bewijs, dat hij de gemach tigde ls (legitimatiebewijs), en ten tweede: het aan den rentetrekker uit gereikte bewijs van toekenning der rente De doorloopend gemachtigde krijgt dus De burgemeester van Zaan dam. Donderdagavond as. zal de heer K. ter Laan als burgemeester van Zaandam worden geïnstalleerd. Majoor Thomson In Albanië. Toen majoor Thomson nog kapitein te Leeuwarden was, ging er een roep uit van zijn voorbeeldige karaktereigenschappen, die hem bij al z'n soldaten den vriend en <och den absoluiten chef deden zijn. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren wat we, door den Hbld.-correspondent uit een Jtah- aansch blad vertaald, lezen over zijn optre den in Albanië. Zeker, kolonel de Veer is de chef der missie, hij beoordeelt en beslist, maar „wie hest meest verdienen zal, is de tweede in rang, majoor Thomson. Die alles doet, die op rich neemt nu eens het scherp van het zwaard te toonen. dan weer den weg te effenen, door vriendelijkheid tot kalm te tc brengen, is altijd majoor Thomson. „Den Duivel", noemen hem nu allen die hem vreezen,,de Voorzienigheid" wouden daar entegen zij moeten zeggen, die het goed mee- nen met hel welzijn en den vooruitgang van Albanië. „Een gendarmerie organiseeren in een land waar niets bestaat, beteekent, dat men moet beginnen met te voorzien in de bevei ligingsmaatregelen zoowel naar buiten als naar binnen, dus de functiën van minister van binnenlandsche zaken en van oorlog in zich vereenigen. Majoor Thomson kwam in VaUona aan. teen er nog alles te doen was, maar er was een overvloed van officieren en er bestond helaas ook een minister van oorlog, die als zijn eenige laak beschouwde eiken dag nieuwe officieren te benoemen, die hij koos onder rijn eigen vrienden en die van de regeering, ook al waren ze analphabcet en hadden ze nooit in bet leger gediendhet was een herhaling van Abdoel Hamid's keuze „van generaals en admiraals. Toen majoor Thomson zich gesteld zag tegenover dit leger van officieren en die vol slagen afwezigheid van soldaten, streek hij zijn hand door zijn weinige haren en begon zijn sveteem toe te passeneen mengsel van fermïleit en zachtheid tol een homogeen amalgama samengesmolten door een rond1, rood Noordsch jongensgezicht, dat ook de «1- lerslimsten er in doet loopen en tot capi tulatie brengt. Wanneer hij spreekt, iijkt hel of hij bidt, smeekt en toch gaat hij geen tni- limeter uit zijn richting. Eenige dagen, nadat Thomson in functie getreden was, had de minister van oorlog ontslag genomen; de Nederlandsche ma joop bezat nu onbeperkte volmacht En hij heeft op een bewonderenswaardige manier ge werkt in Iets meer dan een maand heeft hij duizend gendarmen aangeworven, afgericht, van uniform voorzien, over verschillende dor pen verdeeld; heeft hij een kleinen cursus voor officieren gehouden, hun examen afge nomen, velen van de onvoldoenden uit de ge lederen verwijdend, al de anderen aan zich verbonden door een sterken persoonlijkeu vriendschapsband. In den beginne waren deze Albaneesche officieren, van wie velen hadden gediend in het Turksche leger, be gonnen in het kleine Albaneesche leger het Turksdh systeem van politiseeren in te voe ren ze trokken partij voor Kemal Bey of voor de tegenstanders van het Voorloopig Bewindniet weinigen onderhandelden ook met Bekir om den coup d'élat te vergemakke lijken. Majoor Thomson werd wat ongerust en daarom begon hij de officieren een voor een voor zich te winnen. Daartoe riep hij ze vaak bij zich in zijn bureau en sprak met hen als met vrienden. Toen vereenigde bij op een mooien dag ze allen en hield tot hen een j toespraak, die tegelijk zacht en streng was- Hij vermaande: Ik weet dat sommigen on der u aan politiek doen. Dat ls ió strijd met de discipline en tegen het welzijn van Alba nië. Ik moet volkomen op u kunnen rekenen om over te kunnen gaan tot de bezetting van het gebied, dht door de Grieksche troepen ontruimd zal worden. Belooft ge mc niet meer aan politiek te doen? Gij zijt militai ren, dus kan ik op uw woord vertrouwen. Hier, geeft mij de hand daarop! Sedert dien dag voelde Thomson zich zoo zeker van zijn mannen, dat hij gemakkelijk het complot van Bekir kon verijdelen, of schoon het in het heele land zoon sterken aanhang heeft. De officieren zouden voor hem in het vuur springen." Gendarme-officieren voor Albanië. Naar de TeL verneemt, rijn door den. Minister van Oorlog voorloopig de voor waarden vastgesteld, waarop officieren van het Nederlandsche en van het Nederl.-Indi- sche leger voor twee jaar kunnen overgaan in Albaneeschen krijgsdienst, m-et bestem ming om dienst te doen bij de gendarmerie. Deze voorwaarden rijn toegezonden aan den chef van den generalen staf en aan dc com mandanten van korpsen en hoofden van in richtingen, ten einde de officieren, die zich voorloopig bereid hebben verklaard in Alba neeschen dienst over te gaan, met het be paalde In kennis te stellen en hen af te vra gen of ze onder dSe voorwaarden hun toe zegging gestand doen. Voorloopig zullen ech ter voor uitzending alleen ongehuwde officie ren in aanmerking komen. De voorwaarden moeten, meldt de Nieuwe Ot., door de heeren De Veer en Thom son in overleg met de Internationale Controle commissie zijn opgesteld en aan de goedkeu ring van de Nederlandsche regeering onder worpen. Het blad heeft reden om te veronder stellen, dat binnen enkele dagen de bekrach tiging en garanttie van alle groote mogend heden op de voorwaarden zullen blijken te zijn verkregen. De traktementen zullen 8000, 16,000 en 30,000 francs bedragen resp. voor luitenants, kapiteins en hoofd-officieren; voorts zal er een bedrag voor eerste uitrusting worden toe gekend en uitkeeringen bij overlijden of in validiteit tot bedragen tusschen frs. 50.000 en frs. 100,000. Ook wat den rang der officieren betreft en hun verhouding tot de Albaneesche rechtspraak, moet er een alleszins bevredi gende regeling getroffen zijn. In welke verhouding de tijdelijk in dienst van Albanië tredende officieren tot hot Ne derlandsche leger blijven verkeeren, volgt uit de bepalingen der Bevorderingswet voor de Landmacht 1902. Het%vreemde dienstverband moet binnen drie jaren op eervolle wijze zijn verlaten; in dat geval treedt.de officier terug in zijn vorigen rang bij het leger en herneemt zijn plaats op de ranglijst of verkrijgt den rang, welke hem bij bevordering zou zijn toe gekend. Zijn pensioenaanspraken blijven ten volle behouden; de jaren in vreemden krijgs dienst doorgebracht, teflen mee. Nederland en het Panamaka naal. Nederland zal bij de opening van het Panamakanaal vermoedelijk door een ma rineschip vertegenwoordigd worden. Demping van het Rokin Naar men verneemt kan binnenkort 'n voordracht van B. en "W. van Amsterdam worden tege moet gezien, waarin den Raad zal worden voorgesteld te besluiten tot gedeeltelijke dem ping van bet Rokin. De bedoeling is het Ro kin te dempen van af den Dam tot aan de Langebrugsteeg. De door de belanghebbende Rokin-bewoners te storten bijdrage in de kos ten van deze voorgenomen demping, zijnde een bedrag van f 40.000, is bijeengebracht. Eene gemeentel ij ke k 1 e e r m a<- kerij! Uitvoerig werd in de Maandag gehou den raadszitting te 's Gravenhage gediscus sieerd over een molie-Helsdingen, om te be sluiten tot de oprichting van een gemeente lijke kleermakerij, welke motie B. en W. voorstelden te verwerpen, terwijl zij even min wilden ingaan op het denkbeeld van den heer Helsddngen tot oprichting van een gemecntelijfke schoenmakerij. De heer Hels- dingen gaf als reden voor zijn voorstel o.«, de bestrijding van de huisindustrie in de kleedermakerij, welke tot de ergste gevolgen leidt, zooals een enquête te Amsterdam aan toonde, waar nu reeds sedert jaren voor ge meente-ambtenaren klccding en schoeisel van gemeentewege wordt gemaakt, omdat de particulieren daarin niet behooriijk koOdeU voorzien. De motie werd ten slotte verwoipen me* 23 tegen 14 stemmen. Blijkens bij het Departement van Marl*, ne ontvangen berichten zijn Hr. Ms. pantser*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2