BINNENLAND. lijk met godsdienstige oogmerken in de kerk binnengedrongen zijn, hebben uit een glazen sarkophaag een fleschje met bloed van den heiligen Lucifer ontvreemd. Zij hebben niet het voornemen gehad zich met aardsche goederen te verrijken, want het zilveren zwaard enden zilveren helm,-noch de juweo- len van het altaarkleed hebben zij medege nomen. Naar het Berliner Tageblatt meldt is een hevig suoorwegongeluk in Hongarije geschied Het gebeurde te lorocl Balinl, tusschen den I sneltrein Boedapest—Weenen en ccn anderen trein. De schok der bolsing was zoo hevig, dat de twee locomotieven en tal van wagens ge nteel vernield zijn. Een der machinisten, twee Conducteurs en acht reizigers zijn zeer ern- ttig gekwetst. De aanrijding is te wijten aan jen mist, die den machinist van den sneltrein verhinderde te zien, dat het signaal op on heilig stond toen hij het station binnenreed. Bombay, 6 Febr. In een bazar hier ter stede Is brand uitgebroken in eene banket bakkerij. Een honderdtal menschen waren op de hoogere verdiepingen afgesloten. Eenige ontkwamen langs een reeds in vlammen slaan de trap, anderen sprongen uit de vijfde ver dieping over op het tegenover liggende ge bouw. Acht zijn levend verbrand. Onlangs is gemeld, dat de Duitscher Fritz Schindler bij een opneming voor een bioscoop in Duitsch-Oosrt-Airika door een leeuw geknauwd en aan zijn wonden bezwe ken was. Uit Nairobi worden nu nog de vol gende bijzonderheden gemeld Schindler bevond zich met de expeditie van Rainey bij het Naiwasja-meer, om een leeuw te foto grafeeren, die, door honden op gejaagd, zich in het struikgewas had verbor gen. Schindler reed nu, om den leeuw naar de camera te drijven, t"+ achter die struiken Plotseling zag Rainey, dat de leeuw de ooren spitste en den kop omwendde. Hij slaakte daarom een uitroep, om Schindler te waar schuwen. Dadelijk daarop hoorde men in de struiken schoten vallen. De leeuw, die niet gekwetst was, sprong nu op Railey toe, maar keerde weer om en zette de vluchtende in boorlingen na. Rainey legde hem met een wel gericht schot neer en drong daarna in het Struikgewas door. Hij vond Schindler met zware beten In het onderliif, maar nog bij bewustzijn. De gewonde werd, nadat hij voor- loopig verbonden was. met een bijzondere!» trein naar Nairobi gebracht, waar ziïu won den doodelijk bleken. Een bloedvergiftiging die er bijkwam, maakte aan zijn leven een einde. Te New-York zijn 't vorige Jaar 2499 menschen door ongevallen, moorden, enz. omgekomen. De „N R. Ct." vermeldt uit het lijstje de volgende ciifers: door auto's zijn er 176 gedood, door rijtuigen 309. door treinen 68. bij branden 249, verstikking 372, door vallen 790; 194 mensehen zijn vermoord. 453 hebben zelfmoord gepleegd, 21 hebben bij on geluk sublimaat Ingeslikt. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag was men zeuaderd tot de onderafdeehiig Kunsten en Wetenschappen. De heer D r i o n (u.l.) klaagt, dat door ons land zoo goed als niets wordt gedaan voor de muzikale ontwikkeling van het volk. Er wordt slechts f 27.000 op deze begrootiug uil getrokken. 1-1 oe treurig het met de muzikaliteit is ge steld, kan men hooren op nationale en an dere feestdagen op straat. Op bepaalde inter rupties van de socialistische Kamerleden, antwoordde de heer Drion, dat het met de socialistische meetingsgangers geen haar he ler is. Hij wil, dat er op de kweek- en de nor maalscholen veel meer worde gedaan aan muziek en aan de kunst vooral, kinderen liedjes te leeren. De heer RuijsdeBeerenbrouck(r. k.) maakte ^ezwaar tegen het uitleenen van schil derijen uit het Rijksmuseum voor buitenland- sche exposities. De Minister van Binnen 1. Zaken, de heer Cort van der Linden, is het eens met den heer Drion, dat ons volk muzikaal niet hoog staat, het is evenwel moeilijk, daarin tc voorzien. Gaarne zal hij het denkbeeld in over weging nemen, iets te doen bij de normaal scholen. Den heer Ruijs de Beerenbrouck ant woordt de minister dat het uitleenen in som mige gevallen van belangrijke schilderijen eene internationale gewoonte is, waaraan men zich moeilijk onttrekken kan en waarvan ook ons land, o. a. bij de Rembrandt-tentoonstelling, geprofiteerd heeft. De heer Schaper (s. d.) vraagt een rui mere tegemoetkoming in de kosten van open bare leeszalen. De beer T y d e m a n (v. 1.) dringt eveneens daarop aan. Hij wil vooral het stelsel van sub- sidieering veranderd zien, r^melijk zóó, dat de Rijkssubsidie niet geheel al afhankelijk is van den steun der gemeente. Daardoor wordt vaak, n.l. bij onwil van de gemeente, het particulier initiatief ook verlamd. De heer B o s (v. d.) ondersteunt dit en wijst er op, dat het hier niet alleen geldt de neu trale, maar ook b.v. de katholieke leesza len. welke volgens besluit der Kamer ook sub sidie kunnen erlangen. Ook bij deze kan bet vaak voorkomen, dat de gemeenteraad niet wil subsidieeren. De Minister antwoordt, dat het tot nu toe gevolgde stelsel bedoelt, het subsidie van Staat en van gemeente samen te tellen, als „overheidssubsidie" en dan daaruit te bere kenen, hoe groot ten minste de particuliere steun moet zijn. Hij geeft toe, dat de maat staf wel wat verruimd mag worden en zal stappen doen in die richting. Verschillende artikelen der begrooting worden nog behandeld. De begrooting voor Ttinnen- landsche Zaken is ten slotte z. h. sL aangenomen. Na goedkeuring van de begrooting 'er landsdrukkerij worden tal van wetsontwer pen tot naturalisatie, goedkeuring van onder- tiandschen verkoop en onteigeningen z. h. st Aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat hij nog Aiet kan zeggen, wanneer hii de Kamer weer zal bijeenroepen. Behoudens onvoorziene om standigheden zal het wel niet vóór 10 Maart geschieden. Het ontwerp nopens de inkomstenbelasting zal hij trachten vóór het paaschreces in be handeling te brengen. De vergadering wordt verdaagd tot nadere bijeenroeping. Verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen. Het wetsontwerp tot „verleening van ouder domsrenten aan behoeftigen'' is bij de Twee de Kamer ingekomen. Aan de artikelen van het wetsontwerp is het volgende ontleend Recht op ouderdomsrente. Ieder die den leeftijd van 70 jaar heeft be reikt of overschreden en aannemelijk maakt dat hij a. behoeftig is; b. niet na het bereiken van den leeftijd van 65 jaar onderstand heeft genoten van een gemeente of van een instelling van weldadig heid. voorkomende op de lijst, in artikel 3 der Armenwet bedoeld, en, indien hij gehuwd is, c. dat ook zijn echtgenoot behoeftig Is; heeft redit op een ouderdomsrente, voor zoover hij niet op grond van artikel 2, 3 of 54, derde lid. of krachtens artikel 11 dezer wel ls uilgesloten. De rente gaat in op den dag, waarop de aanspraak op rente is verkregen, doch niet vroeger dan drie maanden vóór den dag, waarop de rente-aanvrage bij het gemeente bestuur inkwam. Uitsluitingen. Van het recht op ouderdomsrente is uit gesloten hij die: a. na het bereiken van den leeftii'd van 60 jaar bij een vonnis, dat onherroepelijk is ge worden, is veroordeeld tot gevangenisstraf of tot plaatsing in een Rijkswerkinrichting een en ander voor een jaar of langer; b. misbruik van drank pleegt te maken of op andere wijze een bekend slecht levensge drag leidt. Van het recht op ouderdomsrente zijn mede uitgesloten a. Nederlanders of andere Nederlandsche onderdanen, die niet gedurende de laatste vijf jaren vóór hun rente-aanvrage onafge broken in Nederland hun hoofdverblijf heb ben gehad; b anderen dan Nederlandsche onderda nen, die niet gedurende de laatste twintig ja ren vóór hun rente-aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf hebben ge had. Bedrag der ouderdomsrente. De ouderdomsrente bedraagt 104 gulden per jaar. Echter bedraagt zii voor echitgenoo- ten, aan wie beiden een oudersdomsrente is toegekend, voor ieder 78 gulden per jaar. Wanneer daartoe wegens veranderde om standigheden in verband met het vorig lid aanleiding is, wordt het bedrag eener rente herzien door het bestuur der gemeente, te wier laste de rente loopt. Intrekking eener rente. Blijkt een rente ten onrechte te zijn toe gekend, dan wordt zij ingetrokken door het bestuur der gemeente, te wier laste de rente loopt. Blijkt een rente te zlfn toegekend tot een hooger of e.n lager bedrag, dan waarop de betrokkene recht had, dan wordt zij door het bestuur, In het vorig lid bedoeld, herzien Is de rentetrekker of zïïn echtgenoot door verandering van omstandüffheden na de toe kenning der rente niet langer behoeftig, of is de rentetrekker na de toekenning der rente in het huwcliik getreden met een per soon die niet behoeftig is, dan wordt de rente ingetrokken door het bestuur der ge meente, te wier laste de rente loopt. \ergoediug aan de gemeenten. De ouderdomsrente komt ten laste van de gemeente, waar d: .chthebbende zijn hoofd verblijf had op het tijdstip van aanvrage der rente. Iedere gemeente ontvangt jaarlijks over hel afgeloopen kalenderjaar van het Rijk een ver goeding. waarvan het bedrag bij Kon. besluil wordt vastgesteld. Die vergoeding bedraagtq 50 gulden per hoofd voor ieder, die op 31 December van het afgeloopen jaar in de gemeente hoofdverblijf had en den leeftijd van 70 jaar had bereikt of oversell reden; niet dien verstande, dat geen rekening wordt gehouden met personen: lo die zelf of wier echtgenoot over het op even genoemden dag loopende belastingjaar waren aangeslagen in de inkomsten- of de vermo gensbelasting; 2o. aan wie op genoemden dag een ouderdomsrente ten laste van het Rijk of een rente op grond van artikel 369 of artikel 370 der Invaliditeitswet was toegekend; 3o. die op genoemden dag opgenomen waren in door hij Kon. besluit aangewezen gestichten of an dere instellingen, waar, al of niet uitsluitend, bejaarde lieden worden opgenomen, en niet gedurende de twaalf maanden, onmiddellijk voorafgaande aan de opneming, in de ge meen/te hun hoofdverblijf hadden. Uitbetaling der rente. De uitbetaling der rente geschiedt éénmaal per week, door het bestuur der gemeente, tc wier laste de rente komt en bedraagt 1/52 van het toegekende jaarlijksche bedrag. Zij ge schiedt op tijd, plaats en wijze, te bepalen door den Raad der gemeente, te wier laste dc rente komt. Die bepalingen kunnen verschil lend zijn voor verschillende groepen van ren tetrekkers. Aan ^ersonen, die niet in de ge meente hun hoofdverblijf hebben, kan met hun toestemming een andere dan een weke- lijksche uitbetaling der rente geschieden. De eerste uitbetaling van rente omvat zóó veel wekelijksche rente-termijnen als na den dag van ingang der rente verschuldigd zijn Het aantal dier termijnen wordt naar boven tot een geheel getal afgerond. Uitkeering-bij drankmisbruik. "Wanneer gevreesd wordt, dat een rentetrek ker misbruik van drank zal maken, kan het gemeentebestuur bepalen, dat hem, in de plaats van geld. verst rekkingen in natura zuilen worden uitgekeerd, in waarde overeenkomen de met het bedrag der rente. Ook kan het Gemeentebestuur in dat geval bepalen, dat de rente aan een door dat bestuur aangewezen persoon ten behoeve van den rentetrekker zal worden uitgekeerd. Vervreemding en beslag. De renten, krachtens deze wet toegekend, zijn: a. onvervreemdbaar: b. niet vatbaar voor verpanding of beleening; c. niet vatbaar voor executoriaal of conser vatoir beslag, noch voor faillissementsbeslag. Volmacht tot ontvangst van rente, onder welken vorm of welke benaming c ik verleend, is steeds herroepelijk. Karakter derrente. De ouderdomsrente heeft geen invloed op do uitoefening van publiekrechtelijke bevoegd heden. Strafbep alingen. Hij die opzettelijk onjuiste of onvolledige opgaven doet, waarvan het genot van rente ingevolge,deze wet het gevolg kan zijn, of die opzettelijk toelaat, dat zoodanige omgaven worden gedaan met betrekking tot een rente voor hem zelf of zijn echtgenoot, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste dri* maaden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden In de inleiding tot de memorie van toelichting wordt o.a. gezegd; Het op 's Rijks kosten toekennen van een ouderdomsrente aan 70-jarigen, die volgens de wet onder het begrip arbeider worden ge rangschikt, met uitsluiting van allen die bui ten de wettelijk geconstrueerde grens van het arbeiderschap staan, schept een onduld bare bevoorrechting van een bepaald deel, een bepaalde klasse der bevolking, waaraan zoo spoedig mogelijk een eii^de behoort te worden gemaakt. Het is bekend, dat de minister van L., N. en H. het stelsel, dat met de afzonderlijke invoe ring van art. 369 der Invaliditeitswet de zege heeft weggedragen, niet is toegedaan. Dit heeft hem evenwel niet belet in te zien, dat nu dit stelsel eenmaal stuksgewijze is in praktijk gebracht, men op geen andere wijze kan ko men uit de impasse, waarin men is geraakt, dan door het te ontdoen van de tot ongelijke behandeling van maatschappelijk gelijkstaan- den leidende halfslachtigheid, welke er thans aan kleeft. Waar aan het te niet doen der aan spraken, die aan art. 369 worden ontleend, niet valt en niet viel te denkeh, bleef niet an ders over dan de scheidsmuren, welke dat artikel tusschen bevoorrechten en uitgestote nen optrekt, omver te halen. Intusschen waren er overwegende rede nen, waarom de schijnbaar eenvoudige weg der algemeen-making van art. 369 niet kon worden gevolgd. Terwijl dit artikel cenerzijds te eng is, waar het velen uitsluit, die tegenover den Staat evenveel aanspraak kunnen doen gelden op het genot eener rente als de behoeftige oude loonarbeiders, is het aan den anderen kant te ruim, waar het ook de zoodanigen gedenkt, die de rente niet behoeven om in hun onder houd te voorzien. Alleen het aangeslagen zijn in de vermogensbelasting sluit volgens het vierde lid van het genot der rente uit. Uitsluiting van bedeelden. Aan hetgeen hierover wordt gezegd wordt het volgende ontleend* Voor zoover nu de ouderdomsrente ook aan bedeelden zou worden toegekend, zou dit ten gevolge hebben, in de eerste plaats, dat ten aanzien van -de ouden van dagen, die door kerkelirke of nartïculiere instellingen wor den ondersteund, die instellingen zouden wor den teruggedrongen en haar werk door een ondersteuning van Staatswege, buiten de or ganisatie van de armenzorg om, zouden zien overgenomen. Het is bekend genoeg, dat hier tegen bii velen in den lande principiecle be zwaren bestaan. Verder zou het er toe leiden, dat de gelden, die voor ouderdomsrente waren bestemd ten deel" ten goede zouden komen aan kerkelijke particuliere en burgerlijke instellingen van weldadigheid. Zulk een bedekte subsidie aan deze instellingen, hoe nuttig haar werkkring ook moge zün. mag van de ouderdomsrente niet het uitvloeisel zün. Raming der kosten. Aangenomen wordt dat aan de gemeenten voor 95000 riersonen een vergoeding wordt g°g"ven ad f 50 of in totaal ƒ4 750 000 'Danr- bii komen dan ten laste van het rijk de kos ten der renten volgens de artikelen 309 en 370 der InvalidRoitswet. welke vermoedelijk on geveer f 9 500 0*0 7oU"n heloopen. Berichfen. - Ann de Steotcco"rnnt ven heden ontleenen wit nog de volgende KoninldüVe hesluiten benoemd tof knntonrechter-pl,,atsverv*n£rer in het konton Winschoten, mr. W. G. Wiemann, advocaat en procureur te Winschoten benoemd tot plaatsvervangend griffier hü den rnad van heroen ^ongevallenverzekering^ te Dor drecht. mr. C. C. Tieleman, advocaat en procu reur ftldaar op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend aan den reserve-officrer van gcondhe;d der 1ste klasse A. P. G. F. G:ese, van het perswee1 van den geneeskundigen dienst der landmacht vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordetekenen van commandeur in de orde van Leopold II. hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken, aan d<m hntenant-kolo- nel van den generalen staf R. Dufour, belast met de waarneming van de functie van sous chef van dien staf toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verhonden eeremedaille, in brons, aan A. Mul ler, suikerwerker bij de N. V. Suikerraffinaderij en Kandiifabriek voorheen Browne en Heine, te Rotterdam verlof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen mr. Th. Stuart, advocaat en procureur, lid van de Provinciale Staten ven Noordholland, com missaris-generaal voor Nederland bii de inter nationale tentoonstelling te Gent in 1913, lid en voorzitter van de centrale comm;ssie tot inrich ting van de Nederlandsche afdeeling en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeeling op voornoemde tentoonstelling, te Amsterdam, groot-officierskruis der orde van Leopold II, hem door Z. M- den Koning der Bel gen geschonken V. R. Y. Croesen, secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging, te 's-Gra- venhage, ridderkruis der 1ste klasse in de orde van Wasa, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken de titulaire rang van tweede-luitenant verleend aan den gepensionneerden onderluitenant der infanterie van het leger in Nederl.-Indië J. W. H. Buskens. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer rijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 10 dezer, des avonds te half negen. <£t.-CL) Brusselsche Zeerecht confe rentie. De minister van Justiie heeft be sloten; a. een commissie te benoemen, teneinde der regeering te dienen van advies ten aanzien van twee ontwerp-verdragen der sub-commis sie van de Brusselsche zeerecht-conferentie ter verkrijging eener eenvormige regeling in zake de beperkte aansprakelijkheid van eige naars van zeeschepen en in zake de hypothe ken en andere voorrechten op schepen; b. te benoemen tot lid, tevens voorzitter, dezer commissie, mr. B. C J. Loder, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden, wonende te 's Gravenhage; tot leden: mr. C. D. Asser, advocaat en procureur, te Amsterdam; E. Heldring, directeur der Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot-Mij., wonende te Am sterdam; mr. W. L. P. A. Molengraaf!, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; mr. E. E. van Raalte, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, oud-minister van Justitie, wonendo te 's Gravenhage; tot secretaris: mr. "W. H. Drucker, adjunct commies bij het departement van Justitie; e. de commissie te machtigen, hetzij mon deling of schriftelijk, andere deskundigen te hooren en hiervan melding te maken in het door haar aan hem uit te brengen rapport Haagsche gemeenteraadsver kiezingen. Men schrijft aan het Volk: Van betrouwbare liberale zijde vernam Ik, dat or pogingen worden gedaan om in Den Haag bij de a.s. raadsverkiezingen tusschen liberalen en kerkelijken tot een compromis te komen. In I zouden reeds bij eerste stemming voor de vacaturc-Ter Laan de liberalen den kerke lijken candidaal overnemen, terwijl de kerke lijken van hun kant in de liberale vacaturen- De Meester en Van Malsen de linksche candi- dalen direct zouden steramen. Vrijdag heeft te Gouda de herstemming plaats gehad voor twee leden van den ge meenteraad. De udtslag hiervan was «dat in district IT werd gekozen de heer J. A. Donker (R.-K.) met 496 stemmen; op dr. J. G. Rups (lib.) wa ren 375 stemmen uitgebracht. In district ni werd gekozen de heer I. van der Want (lib.) met 590 stemmen. Op den heer iH. S. H. van Pelt (R.-K.) waren 547 stemmen uitgebracht. De samenstelling van den raad ondergaat door dezen uitslag geen verandering. Er is thans nog een vacature. Oproeping voof off. van ge zondheid. De Minister van Oorlog brengt ter (kennis, dat er voor acht studenten in de geneeskunde gelegenheid bestaat om dit jaar te worden toegelaten tot de veibintenis be doeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 (St. bid. no. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot offi cier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Nadere bijzonderheden bevat de St» Crt no. 32. Dr. Cuypers. Men meldt uit Roermond aan De T ij d: Dr. P. J. H. Cuypers is opgenomen in het St.-Louisahuis, waaraan door zijn zoon, Jos. Cuypers, pas een nieuwe vleugel is aange bouwd met operatie-inrichting, waarin in het afgeloopen jaar 2S0 operaties zijn uitge voerd. Men make zich echter voor den 86-ja- rigen eereburger van Roermond niet ongerust. Hij bleek bij het voorafgaand onderzoek nog zóó vol levenskracht, dat hij met gemak een operatie kon ondergaan, die dan ook met het beste gevolg is afgeloopen en hem allerwaar schijnlijkst na enkele dagen het St.-Louisa huis weer zal doen vaarwel zeggen. Een gedenkteeken voor dr Schaepmnn. Te Tubbergen heeft zich, naar dc Katholieke bladen melden, een comité ge vormd, dat. onder bescherming van kardinaal Van Rossum en gesteund door een eere-comi- té, zich voorstelt, daar een gedenkteeken voor dr Schaepman op te richten. Op 2 Maart a.s. zal het 70 jaar zijn geleden dat dr. Schaepman te Tubbergen geboren werd. Het Vredespaleis. In de afgeloo pen week werd het Vredespaleis bezocht door 1941 personen. Het gebouw is te bezich tigen des namiddags van 2 tot 4 uur. Des Zaterdags en Zondags is het Paleis voor het publiek gesloten. Wandelweg Amsterda m—A r n h e m. In aansluiting van hetgeen wij reeds meld den over dezen '-randelweg ontleenen we dit maal aan de „Kampioen" van 6 Februari het volgende Er is weer g^ed nieuws van den wandel weg Amsterdam—Arnhem te vermelden. Een zevental besprekingen hebben tot een gunstig resultaat geleid, waaronder twee zeer belang rijke toestemmingen, ten eerste van graaf Bentinck van Ol'denbungh voor de uitgestrek te bosschen bij Amerongen, en ten tweede van Douairière Bosch van Drakestein voor de Lage Vuursche. Indien een der beide hier bedoelde toe stemmingen niet was verkregen, zou de ge- heele wandelweg als t ware in twee deelen in de lucht hangen, want de betrokk'en ter- reinstrook is in letterlijken en figuurlijken zin niet te ontloopen. „Het is zoo'n aangename ervaring bij dit werk", aldus schrijft kapitein Bcckering, „dat bij de eigenaren van bosschen en terrei nen zoo groote welwillendheid wordt onder vonden," en dat niettegenstaande de bezwa ren, waarvan wij een opsomming gaven in „De Kampioen" van 2ó Januari j.l. Velen in- formeeren zelfs belangstellend naar de an dere deelen der route, die niel door hun eigendommen gaan. Er zijn nog wel heele gapingen in den wandelweg wat de vergunningen betreft, maar we vertrouwen dat het spreekwoord: „Goed voorbeeld doet goed volgen", ook hier bewaarheid zal worden. Uit Arnhem bereikt ons het heugelijk be richt, dat de toestemming om over het prach tige buitengoed „De Warnshorn", bij Arnhem den BondsTvanJdelwejz te Leiden, van Mj\ Foeloema verkregen is. De heer F. toonde zich enthousiast voor het Bondswerk, en zeide alle medewerking toe. Een goede daad van ..Het» H oogclan d". Men herinnert zich de on verantwoordelijke daad van den man, die, een paar jaar geleden Rembrandt's Meester werk zoo ernstig beschadigde. Voor de recht bank gebracht, bleek hij iemand te zijn wien in de wereld letterlijk alles was tegengeloo- pen en voor wien in de groote maatschappi| blijkbaar geen plaatsje beschikbaar sdhecn te zijn. Door deze omstandigheden als het ware tot vertwijfeling gebracht, heeft hij iets gedaan, waaraan hij later, in betere oogen- blikken, met smart moest terug denken. Toen de gevangenisdeuren na H jaar voor dezen mnatschappdijiken schipbreukeling weer geopend werden, heeft de bekende stichting „Het Hoogeland" te Beekbergen zich het lot van dezen man aangetrokken. Na een verblijf aldaar heeft hij door bemidde ling der Stichting een vaste betrekking ge kregen. zoodat hij thans een eigen en eerlijk stuk brood verdient en tot volle tevreden heid werkzaam is van zijn patroon, die om trent zijn levensloop natuurlijk niet onkun dig is gelaten. Ondeugdelijke oesters. Naar het Vaderl. verneemt, komt heden te 'sGraven- hage het bestuur der Visscherij Colleges bij een tot het onderzoek van de oesters-kwestie. Znoals men weet, geeft het bestuur certificaten uit voor goedgekeurde oesterputten. Van groot belang is dus, uit te maken, of de besmette oesters afkomstig zijn uit een gecertificeer- den put. Het onderzoek bij de leveranciers te 's Gra- venhage moet uitgewezen hebben, dat de nood lottige oesters hoogstwaarschijnlijk uit cén put afkomstig zijn. Blijkt dit iuist, dan zal zulks natuurlijk het onderzoek zeer vergemak kelijken. In verband hiermee wordt verteld, dat vooral door de suikerindustrie in Zee land. putten, die vroeger zeer frisch en veilig gelegen waren, in groot gevaar zijn geranlci. daar het afvalwater op de een of andere wiize in die putten zou hebben kunnen door dringen. Naar gezegd wordt, moet de Inspecteur der voTksr*ezondheld omtrent de schuld der oesters nog nief dW^f overtuigd zijn ert zou hij room de schuldige achten. Omtrent de geëindigde sta king te Oss kan nog het volgende wor den gemeld: Gisterenmorgen hebben de stakers verga derd; ze werden o a. toegesproken door den geestelijken adviseur en den burgemeester. Deze laatste wees o. a. op de gevolgen van de staking. Bij de gehouden stemming ver klaarden zich 140 voor de hervatting van den arbeid, terwijl 15 stemmen tegen en 4 stem men in blanco werden uitgebracht. De vaste werklieden gaan aan den arbeid op de voor waarden, die oorspronkelijk door de patrooas en den R.-K. Slagersgezellenbond waren vast gesteld. Velen uit het losse personeel ontvin gen de toezegging, dat zij in den loop der volgende week op de voorwaarden der fir ma's het werk kunnen hervatten, met he* vooruitzicht later als vast te worden aa..ge steld. Persproces. Voor het gerechtshof te 's Heriogenbosch stond Woensdag terecht J. v. T. uit Maastricht, hoofdredacteur van de Limb. Koerier, in zalee de aanklacht van smaad schrift tegen den heer Beckers, lid der Tweede Kamer, door plaatsing van een bericht: „Be gint de biercampagne weer?" De rechtbank te Maastricht had bekl. deswege van rechts vervolging ontslagen, op grond dat hij te goe der trouw overtuigd was in het algemeen be lang te handelen, doch hot O. M. had van die uitspraak appèl aangeteekend. Mr. Van Geuns, advocaat-generaal, eischt in een uitvoerig requisitoir bevestiging van het vonnis der Maastrichtsche rechtbank. Het hof zal over 8 dagen uitspraak doen. Verdediger van bokl. was mr. dr. Ch. van Oppen, advocaat te Maastricht. (L K Een valschm unterlj ontdekl Door toevallige omstandigheden ontdekte de politie te Maastricht op een nacht een werk plaats, waar valsche munt werd vervaardigd. Een winkeljuffrouw, die 'snachts ongesiel! was geworden en zich naar een W. C. had begeven, hoorde in een aangrenzend kame lji spreken. Zij herkende de stem van cie dienst bode, doch de mannenstem was haar onbe kend. De juffrouw telefoneerde de politic en een agent was dra in het huis; de dienstbode ijlde naar boven, gevolgd door den agent. In een zolderkamertje had zich de man gebarri cadeerd; hij weigerde de deur te openen; de politieagent brak de deur met geweld open en toen hij de deur opende, viel de man als lijk in de armen van den agent. Hij had zich met syankali om het leven gebracht Het bleek te zijn zekere P. R.. 23 jaar, oud- kellner, een broer van de dienstbode. De commissaris van politie was inmiddels ook verschenen en ontdekte een behoorlijk inge richte werkplaats voor het vervaardigen van valsche munt. Tal van vloeistoffen, metalen, afkomstig van een fabriek te Tiel, valsche gul dens en stempels werden in beslag genomen. Sinds enkele maanden was R. werkzzaam ge weest op het kamertje; mevrouw was buiteu de stad en de dienstbode had haar broer on« derdak verleend. De dienstbode werd gearresteerd en later bleek, dat zij bij een drogisft vloeistoffen had gekocht, door haar broer besteld. In haarpor- temonnaie werd een valsche gulden gevonden. Ter zake van overtreding van art. 208 van hot W. v. S. moest zij zich Woensdag voor de arr.-rechlbank te Maastricht verantwoorden. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. (Hgsz.) Te Gicssen heeft zekere Lehmann, een melkboer, zijn vrouw en vier kinderen "van drie tot dertien jaar vermoord en zich daar na bij het station door een trein laten over rijden. Hij leefde nog toen men hem vond, maar bezweek spoedig. Lehmann had al zijn slachtoffers met een bijl de hersens ingeslagen. De aanleiding to* de vreeselijke daad was, blijkens een doof Lehmann achtergelaten brief, dat hij In on min met zijn vrouw leefde. Het schijnt dat zün vrouw een aaoidacW

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2