BINNENLAND." 'genomen met 137 tegen 57 stemmen. De socia listen stemden tegen. i In de Eerste Kamer werd de voordrach* pa een kort debat, waarin de woordvoerder Van de rechterzijde opkwam voor het recht Van den koning om zich in eene zoo groote en 'gewichtige kwestie uit te spreken tegenover het volk, met 116 tegen 14 stemmen aange komen. Stockholm. 8 Febr. Als tegenwicht van de boerenbefcooging heeft de soóaal-de- tnocratische partij een straatoptocht gehou den. om hare wensohen aan de regeering bver te brengen. Omstreeks 30.000 menschen hamen deel aan den stioet. De afgevaardigde Branting las een aan de regeering gericht fc&res voor, dat gericht is tegen de hoogere Mschen ten behoeve van leger en vloot en legen de verlenging van den diensttijd en opwekt tot aiheid in wede en broederlijk heid. De minister-president antwoordde, dat hij zich met warmte aansloot bij de aansporing iot vrede en broederlijkheid van alle volken, ''maar met nadruk moest doen uitkomen, dat het Zweedsche volk nog voortdurend zeer belangrijke lasten voot de landsverdediging op zich zal moeten nemen. Rusland. Petersburg, 8 Febr. Een keizerlijk bevel bepaalt, dat in het geheele rijk, met uit sondering van de gouvernementen van het Weichselgebied, de landweermannen van den eersten baan in het loopende jaar tot vier- weeksche wapenoefeningen moeteD worden opgeroepen. t Turkije. Over de financiecle onderhandelingen van Djavid te Parijs, wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat deze zich rekken en dat Djavid daarover in zijne berichten aan de Turksche regeering klaagt. Wanneer het schijnt, dat de onderhandelingen aan hun doel zijn gekomen, treden telkens de Franschcn met nieuwe wenschen on waarbij zich Russische wen- schen aansluiten. Met het oog op dezen toe- Mand onderhandelt dc Porte met eene onder leiding van de Banque du Nord staande p-oep financiers, over eene nieuwe uitgifte ran 100 millioen frs. schatkistbiljetten. De Voorwaarden zouden ongeveer gelijk zijn aan die, welke aan de groep Périer zijn toe gekend; ook deze groep verbindt aan haren steun het verleenen van economischen con ccssiën. In de Parijsrhe pers komen berichten voor om onderhandelingen, die de firma Krupp met de Turksche regeering zou voeren van een voorschot, loopende over een bedrag van 50 millioen francs. Aan de Frankf. Ztg. wordt berirht, dat hierover zeer koel geoordeeld wordt in de Berlijnsehe politieke kringen. Het schijnt te doen tc ziin om eene roncurrenlie- manoeuvre. waaraan men met de bewering, dat de Dultsche riiksrecreering daarbij mee werkt. eene bijzondere politieke pointe tracht te geven. Sofia, 7 Febr. De oud-minister van bui- tenlandsche zaken Glienadiew en de gezant te Parijs Stanciow, zijn tot vaste leden van het hof van arbitrage tc 'sGravenhage be noemd. De gewezen minister van oorlog Izzet Pa- ëha heeft verklaard, dat hi: zijne voorgenomen reis naar Europa uitstelt tot nadat de prins zu Wied den troon van Albanië zal hebben be stegen. Hij wil daarmee grond ontnemen aan alle geruchten, die over hem ziin verspreid. De Turksche pers voert thans bij de behan deling van dc eilandenkwestie eene kalmere taal en legt zelfs eene zekere berusting aan den dag. De Terdjumani Hakitat doet uitko men, dat het Osmanendom zich moet verge noegen met een protest, omdat eene oorlogs zuchtige houding het opnemen van eene lee ning onmogelijk zou maken. Weenen, 7 Febr. In welingelichte krin gen wordt bevestigd, dat de ambassadeurs van den driebond het antwoord op de En- igelsdhe nota bobben overhandigd. In dit ant woord worden de maatregelen aangenomen, die zijn voorgesteld betreffende de Egeïsche eilanden en de ontruiming van Albanië. De ontruiming zal moeten worden uitgevoerd tusschen den ln en den 31 en Maart. De da tum, waarop de stap van de mogendheden te Athene en te Konstantinopel zal worden ge daan, is nog niet bekend, de vorm van de mededeeling evenmin. Antwerpen, 7 Febr. De vereeniging tot verdediging van openbare fondsen be richt, dat Djavid Bey aan hare gevolmach tigden heeft verklaard, dat de houders van Turksche schuldbewijzen uit de jaren 1911 en 1912 volledig worden terugbetaald uit de opbrengst van de aanstaande leening, die in Frankrijk zal worden aangegaan. Parijs, 7 Febr. De Temps bericht uit Athene, dat de ontruiming van het aan Al banië toegekende gedeelte van Epirus den len Maart zal beginnen en den 31en geëindigd zal moeten zijn. Konstantinopel, 7 Febr. De cor respondent van de Neue Freie Presse heeft door de bemoeiingen van den Oostenrijkschen consul in Smyrna zijne vrijheid teruggekre gen. Hij keert naar Konstatinopel terug. Bulgarijë. Volgens de bevolkingsstatistiek van Nieuw- Ruigarijc, hebben de 19 nieuwe districten, die aan het rijk zijn toegevoegd, 709.646 in woners, waarvan 431.896 vrouwen en 278.750 mannen. Deze verhouding is eigenlijk nog gunstiger voor de vrouwen, want in één dis trict zijn deze niet meegeteld. Bovendien zijn niet meegerekend de vluchtelingen, die nog niet in hunne doipen zijn teruggekeerd. De- te ook voor den Balkan geheel ongewone terhouding tussahen de beide geslachten wordt ten deele verklaard door de verliezen, die de oorlog aan de mannelijke plattelands bevolking heeft berokkend. De cijfers verha len ons van de vele treurspelen, die in die streken zijn afgespeeld. Aan Rumenië heeft Bulgarije een gebied met 305.000 bewoners moeten afstaan, zoo dat de geheele winst der bevolking in Bulga rije slechts 400.000 zielen, d. i. 10 der be volking van Oud-Bulgarije. Servië en Monte negro hebben 56 Griekenland 81 aan bcvolkinxz eewonnen. Albanië. Weenen, 7 Febr. Essad Pacha zal den 12en uit Durazzo naar Potsdam vertrekken, om de vorstenkroon van Albanië aan te bie den aan prins Wilhelm zu Wied. De vorst zal de hoofdstad van het vorstendom eerst aan wijzen, na eene reis te hebben gedaan in het binnenland van Albanië. Berlijn, 7 Febr. De hofmaarschalk van den prins zu Wied, de lieer von Trotha, ver trekt heden avond naar Triest De prins ver trekt morgen middag naar Rome. Berlijn,8 Febr. Prins Wilhelm zu Wied is heden namiddag om 1.10 naar Rome ver trokken, van waar hij zich den llen naar Wee nen zal begeven. Den 15en denkt de prins in Berlijn terug te zijn. Peru, Tot verklaring van den staatsgreep, waar door in nog geen uur tijds de regeering van president Billinghurst ten val gebracht werd, kunnen de volgende mededeelingen dienen: Don Guillermo Billinghurst, de kleinzoon van een Engelsch officier, die irr de Zuid- Amerikaansclie onafhankelijkheidsoorlogen eene rol heeft gespeeld, heeft in den oorlog tusschen Chili en Peru zich als legeraanvoer der onderscheiden en later als democraat en demagoog veel van zich doen spreken. Hij was reeds voor bijna 20 jaren le vice-presi dent der republiek, weigerde voor 15 jaar het presidentschap, was vóór 5 jaren burgemees ter van Lima en werd door het aanzien, dat hij in dat ambt verwierf, op den presidents- zelel van de republiek verheven. Als hoofd van den staat was hij echter steeds in twist met de heide huizen van het congres, die hem beletten eene regeering naar zijn zin te vor men. Reeds omstreeks hef midden van het vorige jaar ontstonden daaruit ernstige bin- nenlandsche moeielijkheden, en de voorma lige president Leguia 'werd toen door eene, naar men zeide, georganiseerde volksmenigte in zijn huis belegerd, zonder van de regee ring ondersteuning te kunnen krijcen, gevan gen genomen onder aanklacht van samen zwering tegen de regeering en verbannen. De binnenlandsche strijd ging daarna met nieuwe verbittering verder, totdat in de vorige week er weder eene krisis ontstond. De president koesterde het plan, hel congres le ontbinden op grond, dat het uit onrechtmatige verkie zingen was voortgekomen. Daartegen verzet ten zich zoowel liberalen als democraten met alle macht. Verscheidene senatoren en af gevaardigden werden in hechtenis genomen, waaronder ook Carlos Leguia, een broeder van den verbannen president, en talrijke an dere politiekers. Het bureau van de Prensa, het hoofdblad van de onnositie, was door de politie gesloten. Daardoor schijnen de ge beurtenissen tot eene uitbarsting te zijn ge komen, waardoor president Billinghurst in een minimum van tijd afgezet, in hechtenis genomen en in balliitgschap gezonden werd. Mexico. Mexico, 7Febr. Tengevolge van het ge rucht van een voorgenomen staatsgreep wer den gisterenavond de troepen in de kazerne terug gehouden. In den omtrek van de ka zerne gingen artillerie-patrouilles rond. De paleiswacht werd versterkt. Veracruz, 7 Febr. Een draadloos tele gram van den Amerikaanschen consul te Tampico bericht, dat de rebellen zich doen bijeentrekken voor een onmiddelliiken aanval. Zij hebben de waterleiding in Tampico ver nield en er is slechts een voorraad voor drie dagen In de vergaarbakken van de stad Mexico, 7 Febr. De geheime politie heeft een aantal klerken en kleine zaken menschen in hechtenis genomen, van wie be weerd word? d-at zij betrokken zijn in eene samenzwering tegen de regeering. Er wordt verklaard, dat in de zakken van de gevange nen kaarten gevonden zijn, die aanduiden, dat zij met de 'beweging in verband staan. Estanel, minister van onderwijs onder Ma- dero, die den 3en Februari gevangen was ge nomen, is weder in vrijheid gesteld. China. Peking, 8 Febr. (Telegraafagentschap). De heden afgekondigde muntwet bepaalt als munteenheid het Chinees-che dollarstuk, de Juan, met ongeveer 24 gram fijn zilver. De andere zilveren munten zijn 50-, 20- en 10- centstufcken, die 10 pot. koperbijmenging hebben. Verder zijn er koperen munten van 1 en 2 cent en nikkel munten van 5 cent. De dollarshikken van het oude muntstelsel blij ven nog eenigen tijd naast de nieuwen gel den. Peking, 8 Febr. (Telegraafagentsohap). Bij besluit van den president word/t bekend gemaoikt, dat het hemeloffer ter eere van Confucius in stand gehouden wordt. De president zal daarbij als vertegenwoordiger van het volk de gebruikelijke plechtigheden in de hoofdstad voltrekken. In het besluit wordt uitdrukkelijk ver klaard, dat hiermee volstrekt geen staats godsdienst wordt ingevoerd. De volledige godsdienstvrijheid wordt bekrachtigd. Zuid-Amerika. Buenos Ayres, 8 Febr. De minister van onderwijs heeft ontslag genomen. Allerlei. VLIEGEN. Reuter seint ons uit München, d.d. 8 Febr De vlieger Ingold is gisterenmorgen om 7.35 in Mülhausen in Elzas in den wedstrijd voor stedenvlucht van het nationale vliegfonds op gegaan en te middernacht bij Fürstenried ge land. Hij bleef met zijn pijl-tweedekker 16 uren en 20 minuten in de lucht en heeft daar mee de onlangs door Langer verrichte vlucht met 2 uren en 39 minuten geslagen. Het vlieg tuig had een Mercedesmotor van 100 paarden kracht met 800 liter benzine en 60 liter olie De afstand, die werd afgelegd, was omstreeks 1700 K.M. Kremmen, 7 Febr. In een naburig dorp heeft gisteren avond laat de koopman Enge zijne vrouw en zijne 13-jarige dochter met messteken gedood en zijn 25-jarigen zoon zwaar gewond. Daarna heeft hij zich opge hangen. Het motief moet niet volkomen op gehelderd zijn; men neemt godsdienstwaan zin aan. L o n d e n, 7 F e b r. Eene groote onbewoon de villa te Tomatin (graafschap Inverness) is door brand vernield. Dit moet het werk van suffraciettes ziin Port au Prince, 7 Febr. Orestes Zamor en zijne revolutionaire troepen zijn de hoofdstad binnengetrokken. Zij werden door de bevolking toegejuicht. Tweede telegram. De Amerikaan- sche kruiser Nostrile heeft een detachement aan land gezet om de plunderingen van som mige inlandsche huizen tegen te gaan. Generaal Zamor is hier aangekomen aan het hoofd van zijne troepen. De deken van het corps diplomatique verzocht hem de orde te doen eerbiedigen. Port au Prince, 9 Febr. Oreste Za mor is tot president gekozen. Barcelona, 8 Febr. Bij het uitgaan van eene door de aanhangers van Maura ge houden vergadering zijn een dozijn schoten gelost. Een persoon werd ernstig gewond, 19 zijn in hechtenis genomen. Rio deJaneiro,8Febr. De berichten uit don staat Bahia zijn geruststellend. De waterstand is overal dalende. De spoorwegen hebben belangrijke schade geleden. Staten-Generaal. Personeel Centraalspoor. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van een herziening van het Reglement voor het Pensioenfonds van het personeel der Ned. Cen traal Spoorweg-Maatschappij. Uit de aangebrachte wijzigingen zullen over eenkomstige verbeteringen voortvloeien als voor de nagelaten betrekkingen van het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij zijn vervat in de regelingen, waar op betrekking heeft de wet van den len Decem ber 1913 (Staatsblad no. 434). De bij die rege ling voorziene toekenning van hoogere pen sioenbedragen aan de nagelaten betrekkingen ook bij geringen diensttijd van de overleden echtgenooten, en verhooging van die bijdragen wegens aanwezigheid van jeugd'ge kinderen, zullen dientengevolge ook aan de nagelaten betrekkingen van het personeel der Nederland- sche Centraal Spoorweg-Maatschappij worden verzekerd. Berichten. De Staatscourant van Zondag 8 en Maan dag 9 Febr. bevat o.a. de volgende Kon. be sluiten: benoemd tot officier van gezondheid le kl die der 2e kl. dr. D. J. A. van Reekum; tot secretaris van den voogdijraad in den Haag II jhr. mr. dr. A. J. C. Rethaan Macaré. advocaat te Den Haag; benoemd tot lid van den voogdijraad te Roermond C. A. H. Nicolaas, industrieel te Roermond; benoemd tot burgemeester van Ophcmert jhr. Ph. Feith, van Rijsbergen H. L. M. Ru- bert, van Nieuweschans E. G. Braak, met eer vol ontslag als burgemeester van Finsterwol- de: op verzoek eervol ontslagen de generaal- majoor G. J. G. van Berkel als militiecommis saris te Groningen, met dankbetuiging: benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de le luit. H. Behrens, en de sergeant J. Hauff, van het corps marechaus see. en van het 14e bataljon infanterie; tot of ficier in de Oranje-Nassauorde de majoor van het korps marechaussee Ph. J. Veltman. tot ridder in die orde de kapitein der mare chaussee W. Muurling. thans bij den gene- ralen staf; eervol vermeld de le luitenant R. P. R. van Riemsdijk en de sergeanten J. Ch C. Coeland en P. J. de Pater, allen van de marechaussee, alle deze benoemingen wegens onderscheiding bij de krijgsverrichtingen iD Atjch in 1912 Aan de Staatscourant van Zondag 8 en Maandag 9 Februari ontleenen wij nog de vol gende Koninklijke besluiten benoemd, met ingang van 1 Maart a. s., tot sluiswachter aan de schutsluis aan den Arkel- schen dam te Arkel, J. den Besten, onder toe kenning van eervol ontslag als sluisknecht aan de Groote Merwedesluis te Gorinchem en als brugwachter nan de brug over het kanaal van Steenenhoek aldaar benoemd, met ingang van 1 Maart a. s., tot hulpsluismeester aon de Willemsluizen op het Noordhollandsch kanaal te Amsterdam, H. J Scholten, te Urk, onder toekenning van eervol ontslag als lste-havenmeester aldaar toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eerc-medaille, in brons, aan J. E. Damme, knecht in de vleescKhouwerij van A. van Lange Lzn., te Rotterdam. De eerste muziekpartij ten Hove is op 17 Februari, 's avonds, waarbij optreden het quartet van het Concertgebouw- Orchest te Amsterdam en de zanger Anton van Roov. Prinses Juliana. Zaterdagochtend is prinses Juliana, begeleid door freule Van dc Poll. een kwartiertje komen kijken in de magazijnen van goud- en zilverwerken dei- firma Begeer in het Voorhout te 'sGraven hage. Juist toen de prinses weer in het rijtuig was gestapt, kwam de Koningin-Moeder voorbij wandelen. H. M. bleef toen eenige oogenblik- ken een praatje met haar kleinkind maken. H. M. de Koningin-Moeder heeft Vrijdag ontvangen de officieren van het regiment gre nadiers en het regiment jagers, die nog niet aan H. M. waren voorgesteld. D e 3e Vredesconferentie. De Nederl. Commissie tot voorbereding van werkzaamheden voor de 3e Vredesconferentie kwam heden te 's Gravenhage bijeen. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op Woensdag li Februari en die van den minis ter van Financiën op Donderdag 12 Februari zullen niet plaats hebben. - - De nieuwbenoemde gezant te Lissabon, jhr. mr. van der Goes wordt Maandag as. door de Koningin beëedigd. De Grieksche gezant te 's Graven hage, Gennadius, komt 16 dezer aan bet Hof bekiend maken de troonsbeklimming door Kot ning Constantijn en tevens zijn geloofsbrieven overhandigen als gezant van den «uuiwen Konina De Onderwijscommissie zaJ vermoedelijk begin Maart haar vergaderingen hervatten. Loonregeling rijkswerven personecL De Minister van Marine heeft eene commissie ingesteld tot het ontwerpen van een gewijzigde loonregeling voor het Rijkswervenpersoneel en van maatregelen in het belang der werklieden bij opheffing van 's Rijks werf te Amsterdam. Leden zijn: kapitein ter zee de Booij, tevens voorzitter; de marine-hoofdingenieur Van Veen, luit. ter zeo Te ld. Westerveld, de ma rine-ingenieur 't Hooft en twee vertegenwoor digers van het werfpersonetel, t. w. de com mandeur der scheepsbeschieten Karssen en de scheepmaker Van der Veer. Hr. Ms. Kortenaer Hr. Ms. Kor- tenaer, deze week voor een oefeningstocht vertrokken, is telegrafisch teruggeroepen om gereed le zijn voor vertrek naar Mexico, ter gelegenheid van de opening van het Pana makanaal. De Kortenaer bevond zicth te Dordrecht en is heden weder te Nieuwedicp binnengekomen. Ingevolge Kon. besluit van 5 Februari 1914 no. 51 wordt met 4 Maart 1914: 1. Hr. Ms. logement Neptunus, thans in dienst opgelegd aan 's Rijks werf te Willems oord, beschikbaar gesteld ten dienste van de zeemilitie; 2. het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter zee J. H. van Leent. Op verzoek op non-activiteit gesteld d<* le luitenants A. J„ Staal van dc pantser fort- lilleric en J. A. Alma van het 4e regiment veld artillerie. Het Residentie-orkest. De Ver eeniging Het Residentie-orkest heeft lot den gemeenteraad van 's Gravenhage een adres gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de begrooting voor het seizoen 1914/15 sluit met een tekort van 10,295. Ongeveer f 5000 zal daarvan gevonden worden door steun van particulieren. Wijzende op de nadcclen, die van een ver- dwiinen van het o est het gevolg zouden zijn vraagt de vereeniging verhooging van het ge meente-subsidie tot f 15.000. Het kamerlid Van Volle n- hoven. De toestand van het kamerlid Van Vollenhovcn is vooruitgaande. Jhr. W. G. van de r Wij ck. f Op den huize te Archem te Ambt Ommen is over leden jhr. W. G. van der Wijck, gepens. gene- raal-majoor. De overledene is commandant geweest van het instructicbataljon le Kampen en tot voor eenige jaren geleden schoolopziener in het arrondissement Ommen. Het ontslag-Belshuizen. De Bode meldt, dat hel hoofdbesjr-y van den Bond van Nederlandsche Oude* zers een adres aan H. M. de Koningin heeu gezonden naar aanleiding van het besluit van den Raad der gemeente Stedum d.d. 29 Octo ber 1913. waarbij ongevraagd ontslag weid verleend aan G. Th. Beishuizen, als onderwij zer van de openbare lagere school te Garst- liuizen, welk besluit Gedeputeerde Staten van Groningen hebben goedgekeurd. Dit ontslag en de goedkeuring er van zijn volgens de overwegingen, gegrond op het feit. dat op den 22cn September 1913 de hcei Beishuizen in de school, in het bijzijn van de leerlingen, tegen het hoofd der school, bc- leedigende uitdrukkingen heeft gebezigd, waaronder tot tweemaal toe het woord kwa jongen voorkwam. Naar de meening van adr. moet dit optre den van Beishuizen betreurd worden, maar zij kunnen het verklaren als een noodzake lijk gevolg van het herhaald plagenr] en sar rend uiten van machtsvertoon, waaraan hef zooveel jongere hoofd der school zich tegen over den ervaren onderwijzer schuldig maakt Het adres vervolgt dan: dat Beishuizen een vijf-en-dertigjarigen loop baan als onderwijzer achter zich heeft, wal wel bewijst, dat hij de rechten door wet er verordening aan het hoofd der school toege kend, heeft weten te eerbiedigen. dat echter dit hoofd der school, vertrou wend op den hem toegezegden steun van den burgemeester van Stedum. op zoodanige wijze misbruik maakte van zijn ambtelijke positie dat een conflict niet kon uitblijven, dat. in strijd met alle billijkheid- de raad van de gemeente Stedum, toen het conflic- er eenmaal was, den onderwijzer Beishuizer als den schuldige heeft beschouwd en hem heeft ontslagen, dat handhaving van dit ontslag aanleidin" kan worden voor meerdere hoofden van scholen om zich in een machlsposilie te voe len, die verre gaat over de grenzen der wets bepalingen, zooals die in verband met de gewijzigde tijdsomstandigheden moeten wor den opgevat, dat zij zullen meenen naar willekeur over de onderwijzers te kunnen hcerschen, dat deze laatslen zich in rerhtlooze en vol slagen afhankelijke positie zullen voelen, wa' van zeer nadeeligen invloed moet zijn op hc» onderwijs dat zij geven en dus in strijd me! het algemeen belang, dat ondergeteekenden daarom, onder over legging van een afdruk der stukken, die or dit ontslag betrekking hebben. Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken het besluit tot ontslag can G. Th. Beishuizen, als strijdende tegen het algemeen belang, te vernietigen. Ook de heer Beishuizen heeft een adres van gelijke strekking verzonden. Het Psychiatrisch Juridisch Gezelschap houdt eene bijeenkomst op Zaterdag 14 Februari, des avonds om uur, in de Collegezaal van prof. dr. C. Winkler, in het Binnengasthuis te Amsterdam. Dr. J. Kat, gen.-directeur van het krank zinnigengesticht te Grave, zal een voordracht honden over „De pathologische leugen in foro". Oorkonde aan den heer Roest van Limburg. Een deputatie uit den Bond van Politie-inspecteurs uit Rotterdam heeft aan den Amstcrdamschen hoofdcommis saris van politie, den heer Roest van Lim burg, een gecalligrafeerde oorkonde overhan digd als aandenken aan ziin politieloopbaan to HnllPrrlam. Deze oorkonde werd door den heer Roect van Limburg uit handen der deputatie, di® daartoe uit Rotterdam was overgekomen, met erkentelijkheid aanvaard. Onontdekte moordenaars. Ter voldoening aan den daardoor kenbaar go maakten wensch deelt de minister van Justitie in zijn Mem. v. Ardw. op het Voorloopig Ver slag mede, dat gedurende de laatste vijf jaien hier te lande in het geheel 66 moorden zijn gepleegd, terwijl bij 19 dier misdrijven de da ders onbekend zijn gebleven. Spoorwegoverbrugging. De nieuwe ijzeren overbrugging van de spoor lijn bij het station te Hilversum zal beden of ficie.el worden geopend. Prof. Kraus. De Ingenieur meldt, dat onze landgenoot prof. dr. J. Kraus, c. i., is benoemd tot eerelid der Sociedad de In- genieros del Peru'' en der „Sociedad Geogró- fica de Lima." Hoofdingenieur-directeur A. Waldorp. De Konslantinopelsche corres pondent van de N. R. Ct. schrijft d.d. 3 Fe bruari Zooals bekend, zijn de groote en belang rijke werken voor de bevloeiïng van de hoogvlakte van Koniak in Aziatisch Turkije, welke onder leiding van onze land'genoolcn dc hoofdingenieurs van den waterstaat H. cn A. Walsdorp zijn uitgevoerd, sinds No*. i- bcr 1.1. voltooid, cn zullen ze met het aan breken van het goede seizoen, de volgende mnand, in gebruik worden gesteld. De oudste der twee broeders. Herman Waldorp, heeft de geheele voltooïng niet mogen beleven; hij overleed op 6 Januari 1913 te Parijs aan de gevolgen van de kwaal, waaraan hij weliswaar reeds lang leed, maar die ontegenzeggelijk door den moeizamen arbeid in de onherbergzame streken van Ka- ramanië zeer verergerd was. Anton Waldorp, de jongere, heeft nu on langs de voor rekening van den Oïtomaan schcn staat, in opdracht van de Deutsch' Bank uitgevoerde werken aan het rijk en de Duiusche exploitatie-maatschappij, aan wei^e de regeering hel bedrijf der bevloeiingswer ken heeft opgedragen, overgegeven, en reeds bij die gelegenheid werd hem door den voor zitter van de commissie voor de overneming de bijzondere waardeering der regeering be tuigd over het werk van hem en zi.:i broe der. Nu heeft de Porte die betuiging van groote voldoening officieel bevestigd door den heer Waldorp het groote-offlcierskruis van dc or de van Ismanieeh te verleenen. De versier selcn van dien graad, een onder het tegen woordigc bewind zeer hooge onderscheiding, werden onzen landgenoot door den minister van openbare werken persoonlijk overhan digd in tegenwoordigheid van de hoofdamb tenaren van dat departement met een toe spraak vol lof en erkentelijkheid voor dc wijze, waarop de gebroeders Waldorp gedu rende bijna vijftien jaren in Turkije zijn werkzaam geweest. Tevens heeft de regeering den heer Wal dorp uitgenoodigd als chef van de afdeeling waterstaatswerken aan het ministerie van openbare werken te willen optreden, welk aanbod de hee** Waldorp beeft aangenomen Op 1/14 Januari 11. heeft hij die nieuwe func tie aanvaard. Journalistiek. In de Vrijdag ge houden algemeene vergadering van aandeel houders in de N. V. de Courant Dc Maasbode is tot hoofdredacteur gekozen de heer N. H- M. van Reijsen, priester te Amsterdam. Voor den dienst in Nederl.-Indië zijn be stemd om te worden benoemd tot admini stratief ambtenaar: D. Telchuj's te 's Gra venhage; H. A. van Loghem te Haarlem; H. J. van Haeften te 's Gravenhage; E. L. J. Ty- doman te Voorburg, en tot adspirant-inge- nieur bij den Waterstaat en 's Lands Burger- lijke openbare werken J. W. Duvs te Rijs wijk en A. P. T. van Haeften te Rijswijk. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Ir.dië om e worden benoemd in rechterlijke betrekking E. C. M. A. Batta te Maastricht. De Haag se he raadsverkiezin gen. Men schrijft uit 's Gravenhage: In leidende vrijzinnige kringen is niets be kend Yan pogingen om bij de a.s. raadsver kiezingen tot een compromis tusschen libe ralen en kerkelijken te komen. De volgende week°vergadert het hoofdbe stuur van ,,'s Gravenhage" ter voorbereiding dier verkiezingen, 't Voornemen zou zijn oin drie vrijzinnigen te stellen en dus ook in district I met een liberaal uit te komen. Docxr de afdeeling Den Haag I der S. D. A. P. werd in de gisterenavond gehouden vergadering candidaat gesteld voor den" ge meenteraad in de vacature Ter Laan de heer L. Buurman, secretaris van den Haagschen Bestuurd ersbond. Een nieuw politiek weekblad. Naar de dricslarschrijver in de „Stand.' meldt, zal een „Sociaal Weekblad" worden uitgegeven, uitgaande van de anti-revolutio naire beginselen en onder redactie van da Talma en prof. mr. Diepenhorst. De H o 11. Elect r. Spoorwegen. Door den Gemeenteraad van Haarlemmer meer is aan de Holl. Electr. Spoorwog-Mij. vergund om in haar net door de Haarlemmer meer ook nog op te nemen de lijn Ter Aar^ Nieuwveen. De lijn is lang 2,6 K M. en dc aanlegkosten zullen f 215 000 bedragen en komen ten las- j te van de gemeente Ter Aar, de provincie/ Zuid-Holland en bet Rijk. VOElBAL. r> j N ederland militair. Dc wedstrijd BelgiëNederland Militair zal gespeeld worden op het terrein der Beerschot A. C. te Antwerpen, aanvang te 2.30 'snam. Scheidsrechter zal zijn de heer A. Istaco. De Belgische Bond heeft eene commissie van ontvangst benoemd, waarin o. m. zitting na-' inen de baron de Laveleve, de lieeren Istace, Verdyck en Reynemans, de kapitein Delfo^e en de luitenant Courboin. De Minister van^ Oorlog heeft een vertegenwoordiger oange- w/»7j»r» dio. rlo Nerlerlnndscbe nloftfl uil Ilhi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2