BINNENLAND. De nieuwe minister van oorlog Knver Pacha heelt het door lijn voorganger Izzet Pacha voorbereide wetsontwerp, dat steunde op het beginsel van de facultatieven krijgsdienst der jhlet-mohammedaansche Turken, ingetrokken. De dienst bij het leger blijft dus voor allen, «onder onderscheid van geloof, verplicht. Over de houding van de Porte in de eilan denkwestie wordt aan de Lokalanzeiger be richt, dat men verwacht, dat de Porte deze nota voor kennisgeving zal aannemen, zonder «r een bepaald antwoord op te geven. Turkije «al daarmee blijkbaar bedoelen een toestand in 't leven te roepen, overeenkomende met dien, die tegenover Egypte bestaat, waarvan de bezetting door de Èngelschen nooit door (Turkije werd erkend. De eilandenkwestie zou dus eene open wond blijven, hetgeen niet kan bijdragen om de gemoederen duurzaam tot gerustheid te stemmen. Het bericht, dat de Italiaansche ambassade te Konstantinopel met de Porte onderhan delt over de voorwaarden der ontruiming van de Dodekanesos en reeds eene rekening over de kosten van de bezetting heeft inge diend, wordt in Italiaansche diplomatieke kringen onjuist genoemd. Deze kwestie zal eerst later in behandeling komen. De am bassade heeft in verschillende nota's alleen de regeling verlangd van de kostenkwestie Voor het huiswaarts zenden van de Turk- sche krijgsgevangenen uit Tripoli en voor de betalingen van soldij aan de krijgsgevangen Turksche officieren, hetgeen een bedrag van omstreeks 800,000 francs uitmaakt. Ook heeft «ij de regeling verlangd van eenige andere uit het verdrag van Lausanne voortvloeiende kwestiên. Albanië. De prins zu Wied zal, volgens de nu geno men beschikkingen, in Ncuwied drie Alba- neesche deputaties ontvangen, die hem de jkroon van het vorstendom oajibieden, en aan de mogendheden mededeelen. dat hij de waardigheid aanneemt. De vorst begeeft zich dan in Triest aan boord van een Oosten- rijikscli oorlogsschip, dat hem zal brengen naar Brindisi. Daar gaat hij over op een Ita- liaansch oorlogsschip, waarmee hij den 24en Februari in Derrazzo zal aankomen, bege leid door oorlogsschepen van de beide mo gendheden. Volgens eene mededeeling uit Rome heb ben CVostenrijk-Hongarije en Italië besloten, den prins, om 't hem mogenlijk te maken zich naar Albanië te begeven, dadelijk een voor schot te verleenen van 10 millioen. Borae, 9 Febr. De prins zu "Wied is he den avond hier aangekomen. Hij werd aan fliet station door talrijke personen begroet. P a rijs, 9 F ebr. De Temps bericht uit ^kutari, dat de mohammedaansche hoofden weigeren gevolmachtigden te zenden, om de kroon van Albanië aan te bieden aan een dhristclijken vorst. Londen, 9 Febr. Met betrekking tot het antwoord van de driebond-mogendheden op de laatste nota van Sir Edward Grey ver neemt Reuter, dat in verband met de bepa ling, dat de Grieksche ontruiming moet be ginnen op 1 Maart en den 3Ien van die maand voltooid moet zijjn, de drie mogendheden te kennen hebben gegeven, dat «ij bereid zijn de geringe wijziging van de Albaneesche grens, die door Venizelos is voorgesteld, in gunstige overweging te nemen. Wat de aan Turkije te richten mededeeling betreft, namen zij het Britsche voorstel in algemeene termen aan Met betrekking tot de evcntueele maatregelen om de uitvoering van de besluiten der mo gendheden te verzekeren, zijn zij van mee ning, dat eerst de antwoorden van Grieken land en Turkije moeten worden afgewacht Reuter verneemt, dat men in Grieksche kringen van meening is, dat deze gang van «aken Griekenland in een nadecligcn toestand «ou brengen, omdat het dan genoodzaakt zou «ijn prijs te geven W2t het in Epirus bezet houdt zonder eenigen waarborg, dat de eilan den, die het zijn toegewezen, voor een aan\a] veilig zouden zijn. In sommige diplomatieke kringen is men van oordeel, dat deze overwc ging een verder uitstel kan teweeg brengen in de kennisgeving van het besluit der mogend heden. Uit Durnzzo wordt aan de Neue Frele Pres- 8« bericht, dat men begonnen is met de op richting van eene lijfwacht voor den toekom- «tigen vorst van Albanië. De lijfwacht zal uit 200 man bestaan, gekozen uit alle districten van Albanië: vijftig uit de Malissia van Sku- tari. vijftig uit de Malissia van Djakowa en Dibra, vijftig uit Midden-Albanié en vijftig uit Zuid-Albanië. Er worden betrouwbare en intelligente jonge mannen gezocht van groote en indrukwekkende gestalte. Met de militaire opleiding van de garde zal zeer spoedig be gonnen worden. Men hecht er veel waarde aan, de naaste omgeving van den toekomstigen vorst zoo modern mogelijk in te richten, opdat hij zich vel zal voelen in zijn nieuw vaderland. Japan. Tokio, 9 Febr. De minister van marine heeft verklaard, dat hij zich niet zou verzet ten tegen eene effectieve vermindering in 1916. Hij deelde mede, dat het onderzoek van het vlootschandaal wordt voortgezet Hij hoopt spoedig in staat te zijn den nu heer- schenden trwijfel op te helderen. In eene volksvergadering in het amphithe ater, die door 25,000 personen werd bijge woond, werden besluiten aangenomen, die de regeering brandmerken met betrekkin» tot het vlootschandaal en aansporen tot bijwoning van eene nog grootere vergadering, die mor gen zal worden gehouden in het Hibayapark en ten aanzien waarvan eenige ongerustheid \eerschL Vereenigde Staten. Panama, 9 Febr. Kolonel Goethals heeft, na een onderzoek te hebben i ^esteld naar zekere transactiën in verband met de aanschaffing van voedsel voor de werklieden, «he aan het kanaal werkzaam zijn, den aan bet hoofd van dezen tak van dknat ge plaatsten ambtenaar, John Burke genaamd, ontslagen. Het Is gebleken, dat Burke, terwijl hij dit ambt bekleedde, 78,000 dollars in eene bank heeft gestort en eigendommen heeft ge kocht tot eene waarde van 59,000 dolla-rs. De •ecretarlé van oorlog heeft bevel gegeven, dat Ifedce «rechtelijk moot worden vervolgd. Mexico. "Washington, 9 Febr. Na eene confe rentie met president Wilson deelde staats secretaris Bryan mede, dat hij verzekering had ontvangen van generaal Villa, dat in ge val van een aanval op Torreon de Spaansche onderdanen «ouden worden beschermd. New-York, 9 Febr. Een telegram uit Veracruz bericht, dat de regeering zich gis teravond heeft meester gemaakt van bijna den geheelen voorraad olie in de stad. Er blijft slechts een voorraad van zes dagen voor de Mexicaansche en internationale spoorwegen. New-York, 9 Febr. Een telegram uit Mexico bericht, dat de Britsche gezant zich gereed maakt om rechtstreeks naar Londen te vertrekken. De gezantschapssecretaris Hohler keert den 15en terug; hij gaat naar Londen via de Vereenigde Staten, waar bij een bezoek zal brengen aan den Britschen am bassadeur. Men verwacht, dat hij ook eene conferentie zal hebben met president Wilson. Chill. Parijs, 9 Febr. De Temps bericht uit Santiago de Chili, dat de Chileensche regee ring besloten heeft een kruiser naar de Pe ru aansche wateren te zenden. Argentinië. Buenos Ayres, 9 Febr. Het kabinet heeft ontslag genomen. De Kamer heeft aan president Saenz Pens een verlof voor onbepaalden tijd toegestaan. Australië- Het liberale parlementslid R. Munro Fergn- son is in plaats van lord Denman die huis waarts keert, tot gouverneur-generaal van Australië benoemd. Officieel worden gezond heidsredenen opgegeven nis motief voor het heengaan van lord Denman: maar men mag aannemen, dat ook de mocielijke omstandig heden in het bondsparlemcnt en in eenige van de bondsstaten, die eiken positieven wetge- venden arbeid verlammen, van invloed zijn geweest op zijn besluit om af te treden. In verband met de verwisseling, die thans plaats heeft in dit ambt, is het van belang, dat In Australië zich de wensch doet gelden om ook in den persoon van de vertegenwoordi gers der Kroon het nationaal-Australische ele ment vertegenwoordigd te zien. Zoo heeft het parlement van "West-Auslralië kort voor de komst van den tcgenwoordigen, uit Engeland gezonden staatsgouverneur een besluit geno men, dat den wensch uitdrukte, dat het de partement van koloniën voortaan een burger van Australië tot gouverneur van Australië zou benoemen. Daarop kwam uit Londen het ant woord, dat eene wijziging in het heerschcndc stelsel slechts in overweging kon worden ge nomen, wanneer alle staten hetzelfde verlan gen kenbaar maakten en de gebeele openbare meening zich in dien zin uitsprak. Allerlei. Védrines. Védrines heeft te HeliopoUs voor de autoriteiten gevlogen. Hij verklaarde na af loop. dat dit zijn afscheidsvluclit was, daar hij in Frankrijk „iemand moest dooihoren". Daarna keerde hij terug. Een jonge vliegenier. Een vijfjarige jongen Craig uit Londen heeft te Huil twee vluchten gemaakt met Hucks. Bij de eerste vlucht van 20 minuten zat hij op zijn moeders schoot: de yliegenier vloog eenige msJen om de stad en over de Humber. De tweede maal was hij alleen met Hucke, die hem in zijn stoel had vastgebon den. Hij was geheel in vliegcostuum met een valhoed op en een stofbril voor zijn oogen. Vier landenvlucht. In Kopenhagen kwamen de vertegen woordigers der luchtvaarlvereenigingen van Duitschland, Denemarken, Noorwegen en ii e-. om over de internationale vlucht te spreken, die {hans door zal gaan. Alleen de deelname van Zweden is nog on zeker. De vlucht zal op 22 Augustus, 13 dagen na het sluiten van de watervlieg tuigwedstrijden in Warnemünde, ln Duitsch land beginnen en over Kopenhagen. Aarhus, Skagen naar Christiania gaan. dat 30 Augus tus bereikt moet worden. Naar omstandig heden zal ook Malmö en Gothenburg aange daan worden. Duitschland mag het beginpunt vaststellen. Er zullen 60 tot 70.000 frs. prijzen uitgeloofd worden, waarmee snelheid en betrouwbaar heid beloond zullen worden. Het meenemen van eeü passagier ls niet verplicht. Botsing in de lucht Reuter seint ons van het vliegterrein Johan- nisthal, d.d. 10 Febr.: Heden morgen om 8 45 is een tweedekker, bezet met den vlieger Ehrbardt Sedlraayer a's bestuurder en den eersten luitenant Leon- hardv als passagier, ln botsing gekomen met het vliegtoestel van den leerling-vlieger De- genes, die zijne eerste zelfstandige vlucht ver richtte. De beide vliegtuigen werden zwaar beschadigd. Degenes was dadelijk dood. Sedl- mayer en Leonhardy werden zwaar gewond uit de wrakken te voorschijn gehaald. De. eerste geneeskundige hulp werd door het sani taire personeel van het vliegterrein verleend. Saarbrücken. 10 Febr. De hier in de kanselarij werkzame klerk "Welss heeft gister ln de woning van zijne schoonmoeder te Saar- louis zijne vrouw, met wie hij een scheidings proces voerde, zijn driejarig "kind en zijne schoonmoeder gedood. Daarna pleegde hij zelfmoord. Donderdagavond hield een auto voor een mondain hotel te Parijs stil, en daaruit stap ten twee hoeren en twee dames, die zeer vroolijk waren en een gemeenschappelijke kamer vroegen. Nauwelijks waren «ij binnen, of een tweede auto kwam aansuisen. Daarin zat een dame, die het hotel binnen snelde, de vier gasten achterhaalde en een der hee- ren met eenige revolverschoten neervelde. De gedoode bleek de koopman Debiesse te zijn, de moordenares zijn vtouw. die hem reeds eenigen tijd naspeurde bij zijn galante avon turen. Naar zij verklaart, had zij hein slechts willen verwonden, ten einde schandaal te ma ken en hem zoodoende tot rede te brengen. Hans Schmidt, de ex-prieslcr, die te New-York terecht staat wegens den afschu welijken moord op Anna Aumüller, is door de jury tchTÜdjg verklaard en he*ft deze ver klaring met groote kalmte en onverschillig heid aangehoord. Hij lachte luid toen de voor zitter de voor hem noodlottige uitspraak van de jury bekend maakte en toen hij in zijn cel terug was viel hij in een vasten, rustigen slaap. Hij heeft zijn advocaat verboden ten zijnen gunste te pleiten. Pau, 9 Febr. In de hydro-electrische fa briek is eene dynamiet-ontploffing voorgeko men. Een werkman is gedood, twee zijn ern stig gewond. Rij ssel, 9 Febr. Eene groote katoen spinnerij is gedeeltelijk door brand vernield. De schade bedraagt een millioen. Een brand weerman is gedood, drie zijn gewond. De Staatsoourant van Dinsdag 10 Febru ari bevat o.a. de volgende Koninklijke Be sluiten: benoemd tot officier van gezondheid 2de •klasse bij het Indische leger de artsen "W. F. v. d. Kodde en A. L. Messchaert; •benoemd tot directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch, A. G. J. Geysen thans idem te Zwolle. H.M. beiedigde gisteren, jhr. mr. van der Goes, nieuw benoemd gezant te Lissabon, in bijzijn van den Minister van Buitenl. zaken De Koiüngin had gisteren avond als gas ten aan tafel o. a.: jlir. Röell, vice-president \an den Raad van State, luit.-gen. Rooseboom, oud-gouverneur-generaal van N.-I. en kapitein luitenant ter zee van der Hegge Spies. De Koningin en de Koningin-Moeder zul len Donderdagavond het ruiterfeest van het feestvierende 3c regiment huzaren in de ma ncge der cavaleriekazerae te 'sGravenhage bijwonen. IT M. de Koningin-Moeder was Zondag namiddag te uur in de "Waalsohe kerk te 's Gravenhage, onder het gehoor van prof Frank Thomas. Men meldt uit Frankfurt am Main: Prins Hendrik der Nederlanden vertoefde Zondag namiddag van 6 tot 11 uur tc Darn- stadt. waar hij o. a. den groothertog en de groothertogin van Hessen een bezoek bracht De adjudant van den Prins, kapitein Ruijs, die gedurende een maand bij Z. K. II. te Hohc- niark dienst deed, is te 's Gravenhage terug. In de eerste weken zal bij den Prins werk zaam zijn de hem toegevoegde kamerheer van den Groothertog van Mecklenburg, de heer von Bülow-Stolle. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Zaterdag 14 Februari niet plaats hebben. In hotel des Indes te Den Haag heeft In trek genomen Jhr. mr. De Marecs van Swin- deren, Nederlandsch gezant te Londen. De Fransche gezant bij ons Hof, de heer Pellet, heeft zich gisteren voor een tiental da gen naar Parijs begeven. Gedurende zijne af wezigheid wordt de gezantschapspost waar genomen door den legatiesecretaris le klasse den heer Delvincourt. De derde Vredesconferentie. •De Nederl. Commissie van voorbereiding der 3e Vredesconferentie bewerkt ontwerp-voor- stellen door de Ned. Regeering in te dienen bij de in wording zijnde internationale com missie. De Eerste Kamerleden onderzoeken "Woensdag en zoo noodig volgende dagen do nog overgebleven begrootingen om zoo spoe dig mogelijk daarna het «openbaar begroo- tingsdebat aan te vangen. Niet-goedgekeurd raadsbe sluit. Gi-dep. Staten van Zuid-Holland hebben goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van 's Gravenhage om. ten behoeve van dc Gemeentelijke Hypotheek bank, op den voet van de daaromtrent thans geldende bepalingen, een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 1,000,000 in pandbrie ven aan toonder, op grond dat volgens, art. 5 der verordening voor de Gemeentelijke Hy potheekbank B. en W. besluiten tot het ver strekken van geld onder hypothecair ver band, terwijl Geden. Staten verlangen, dat dit zal geschieden door den Raad. B. en \V. stellen den Gemeenteraad voor, van deze beschikking van Gedep. Staten in be roep te gaan bij de Kroon. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Ileemskerck, onder bevel van den kapitein ter zee E. Coenen, 9 dezer te Napels aan gekomen, vanwaar den volgenden dag weder zal worden vertrokken. Reuter bericht ons uit Napels, dat de Jakob van Heemskerck daar is aangekomen, komende van Tunis. Bij beschikking van den minister van marine is de luitenant ter zee der le klasse C. J. J. Beynen, dienende aan boord Hr. Ms. Koningin Emma, met 15 dezer gesteld ter be schikking en de luitenant ter zee der le kl. J. R. Filz, met 23 dezer, geplaatst aan boord van genoemden bodem. Ned. offioieren in Albanië. Naar het Vaderland verneemt, zijn de vol gende officieren door den minister van oorlog aangewezen om deel uit tc maken van de Al baneesche gendarmerie: De kapitein J. M. Sluis van den generalen staf; de kapiteins H. J. L. Kroon, J. Snellen van Yollcnhoven en de Te luits. J. II. Scnné, N. J. M. F. van Everdingen en J. H Sar der infanterie; de kapiteins \V. de "Waal en II. J. Verhulst en de Ie luits. C. de Jongh en J. Fa- bius der artillerie; de riltmeester L Roelfsema en de le luit. J. Knel der cavalerie. Bij beschikking van den minister van oorlog is de kapitein der genie P. A. M. Ilak- stroh op zijn verzoek met ingang van 15 Febr voor zes maanden op non-activiteit gesteld. De dirigeerend ouioier van gezondheid 2e klasse dr. T. J. IL Snijders, chef van het militair hospitaal te Arnhem, wordl 1 Mei overgeplaatst naar Am&crdam. Centrale hondenkennel. Naar hei Vaderland verneemt, is de kapitein jhr. C. A. J Meiier. van het regiment jagers, be stemd op te treden als hoofd van de Centra le kennel voor honden bestemd voor de mi trailleur sectiën der korpsen. 100-jarig bestaan 3e reg. hu zaren. In hotel des Indes te 's Graven hage werd gisteren ter eere van het honderd jarig bestaan van het derde regiment huza ren door den commandant van het korps, ko lonel Twiss, aan de leden van het jubileum comité en de officieren van het regiment met hunne dames, een diner aangeboden, waarbij ook aanzaten de gepens. luit.-gen. Wüpper- mann, oud-inspectcur der cavalerie en de gepens. gen.-majoor van der Capelle. Baron van Heeckeren van K e 1L f Te Ruurlo is overleden de oud-mi nister van buitenlandsche zaken baron van Heeckeren van Keil. De overledene was in 1815 geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna honderd jaren. Te Amsterdam is hedennacht overleden de beeldhouwer en hoogleeraar aan de Rijks academie van beeldende kunsten prof. Bart van Hove. (Prof. Van Hove, geboren in 1850 te 'sGra venhage, genoot zijn opleiding aan de Kunst academie aldaar, aan de Académie des Beaux Arts te Antwerpen en aan de gelijknamige academie te Parijs en maakte daarna een studiereis door Italië. Bij zijn terugkeer in het vaderland vestigde hij zich als beeld houwer de Amsterdam, waar hij directeur werd van de QucUinusschool en hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kun sten. Zijn voornaamste werken zijn de beel dengroepen aan het gymnasium te Amster dam, het Museum Tevler te Haarlem, aan den (later a{gebranden) Stadsschouwburg te Amsterdam en marmeren busten van H. M. de Koningin, Rocliussen, Bosboom, David Bles en Ten Kale f geplaatst in het P rksmu- seum. Prof. Van Hove behaalde in het bui- ter^and verschillende medaiues op tentoon stellingen. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en van het Legioen van Eer). De begrafenis van Albert Neuhuys zal a.s. Woensdag te 's Gravenhage plaats heb ben. Ons belang ib ij liet behoud van I n d i De commissie voor algemeene zaken uit dc Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen, bestaande uit de heeren Van Niftrik en Polak, heeft een concept-antwoord gemaakt op het verzoek van het hoofdbe stuur van de vereeniging Onze Vloot, om het oordeel der Kamer mede te deelcn omtrent het belang dat Nederland er ibij heeft zijn koloniën te behouden.. In dit ontwerp-antwoord wordt er op ge wezen, dat de kosten van aanbouw, uitrus ting en in de vaart houden van de oorlogs schepen, die voor goede verdediging der «Oosit-Indisehe koloniën noodig zijn. klein zijn in verhouding tot onze economische be langen in onze Oost. De belangen van Vlis- singen bij het behoud van Indië zijn inder daad veel groerter dan van vele andere plaat sen in Nederland, aldus het concept. De •groóte industrie van Vlissingen is tooh de Koninklijke Maatschappij De Schelde; van haar wel en wee hangt de voorspoed van Vlissingen bijna geheel af. En wat zou het lot dier Maatschappij ziin indien wij niet meer onze koloniën bezaten? Verder wordt er dan aan herinnerd hoe De Schelde bijna geheel de vloot van de Rot- terdamsche Lloyd bouwde en ook schepen voor de Nederland, voor de Koninklijke Ne- derlandsche Pakketvaart, de Java—China— Japan-lijn en voor de Koninklijke en Indische Marine. Van dat alles zou heel weinig meer ovef blijven als Indië voor ons verloren ging. De Schelde heeft ongeveer 2000 menschen ln haar dienst, wat geschat mag worden met de huishoudens op 10 000. Moclit De Schelde ophouden te beslaan, dan zou dit het vertrek dezer menschen ten gevolge hcfoben en dit door achteruitgang van de prijzen der wo ningen. vermindering van belastingen en op centen op rijksbelastingen gevoeld worden. Ter demonstratie van de schade "die zou wor den verooVzaakt wordt medegedeeld, dat D* Schelde ongeveer f 1.250 000 aan salarissen en arbeidsloon uitbetaalt per jaar en dat door personeel der Maatschappij ongeveer f 60 000 gemeentelijke belasting wordt be taald en ongeveer f 100.000 huishuur. Wij steunen aldus eindigt het concept met groote warmte uw streven om Neder land in staat te stellen een eventueekn aan val op onze Oost af te slaan cn wij zijn met u overtuigd, dat wij alleen d£»n recht hebben op het behoud onzer koloniën, wanneer wij alles doen, wat in ons vermogen is om ze be hoorlijk te verdedigen Besloten werd dit schrijven aan Onze Vloot te zenden. Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht Te 'sGravenhage hield gisterenavond de Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht een vergadering, waarin een drietal Tweede Ka merleden, behoorende tot verschillende vrij zinnige fracties en de S. D. A. P., het woord voerden. De voorzitter, de heer Mansfeldt, open de de vergadering en heette de talrijk opge- komenen hartelijk welkom. Het doel der bijeenkomst is, het oordeel van verschillende Kamerleden over het doel van den Mannen bond hier te doen hooren. Spr. deelt mede, dat het den vrij-liberalcn onmogelijk was gisterenavond hier een Ka merlid als spreker te doen optreden. Echter hoopt men een volgende gelegenheid een ver tegenwoordiger le kunnen zenden. AK eel's!e spreker trad vervolgens op de heer Teenstra. Deze is gaarne berend aan den strijd voor vrouwenkiesrecht deel te ne men, omdat hij beoogt oen democratische hervorming. Spr. treedt hier op voor zich zelf en heeft geen overleg gepleegd met zijn partij. Naar Spr.'s oordeel is er haast geen bewe ging, wier tegenstanders over zulke zwakke argumenten beschikken. De invoering van het vrouwenkiesrecht berust, evenals zoo vele vraagstukken, op een machtsquaestie. De vrouw wil het vrouwenkiesrecht hebben, omdat ze aan de mannen de alleenheer schappij wil ontrukken. Voor we ulgemeen mannen- en vrouwenkiesrecht zullen hebben bereikt, zal er heel wal water naar zee zijn gevloeid ook al zal vermoedelilk onder deze regceripg een flinke stap vooctA den gedaan. In het concemraGepru^ wordt gevorderd, dat de grondwettig* zwaren, die het vrouwenkiesreent in den we/ staan, zullen worden weggeruimd en d* wen verkiesbaar zullen worden voor te! van regeeringshchamen. Van de fracties dco* lin kerzijde hebben de vrij liberalen lang geaar zeld, en al zijn ze wellicht nog geen vurig* voorstanders, ze hebben in elk geval hun woord gegeven. Men heeft wel eens beweend, dat de grootste tegenstanders van vrouwen kiesrecht worden gevonden onder de vrou wen zelf. Dat gelooft Spr. niet, al mogen vele vrouwen ook onverschillig zijn. Neen, de tegenstanders schuilen onder dé partijen an rechts, die zich meer en meer, gelijk Spr. met voorbeelden aantoont, ontpoppen tot conservatieve partijen. Wat hun argumenten betreft staan de recht- sche partijen zwak. Durven ze zich tegen het regeeren van een Koningin verzetten? Kunnen ze de rechtvaardigheid ontkennen, dat een vrouwelijk gezinshoofd kiesrecht dient te worden toegekend. Spreker besluit met de bewering, dat alle democratische eischen werden of ten slotte worden ingewillkjd. Dat ook de strijd voor vrouwenkiesrecht zal worden gewonnen daarvan is Spr. overtuigd. (Applaus). De tweede spreker, dr. V a n Leeuwen, wees er op. dat de verkiezingen van het vo rig jaar de merkwaardige uitwerking had den. dat de elsch van vrouwenkiesrecht be trokken is in de practische politiek. Dat is beh werk van de dames, van de vrouwen. Mi nister Gort van der Linden heeft gezegd, wat he* volk duidelijk verlangt dat moet er ko men. Welnu zegt spr., verlangt het met zulk een nadruk, dat dc Regeering zegt: „Uw on derdanige dienaar*'. Spreker voert hier niet het woord namens zijn partij, doah persoon lijk verklaart spr. dat de sociaal-democra ten al de kracht van hun organisatie zullen Inspannen om niet alleen een negatief, doch een positief artikel in de Grondwet te krijgen. De vorige spreker zei: dat komt nog niet. Spr. zegt: zorgt dat het wel komt. Het is een oogenhlik. als wellicht in geen tientallen van jaern weer voorkomt. Mits er voldoen de kracht achter gezet wordt, is het mogelijk te bereiken wat men wil. Er zijn er, die ook van de burgerlijke vrou wenbeweging niets willen weten en waar schuwend wijzen op de Engelsche suffraget tes als een voorbeeld van ontaarding. De tegenstand bij de heerschende klasse ligt voor de hand, want van de geheele verhou ding van den man cn de vrouw blijft bij ge lijke rechten niets over. Echter zullen blijven de natuurlijke gevoelens van liefde van de eene sekse tot de andere. Een overeenkomst tusschen de burgerlijke en proletarische vrou wenbeweging is nog, dat ze de menscihheid het volle genot van de vrouwenkrachten wil geven, die nu worden verdrukt. En zoo zien we die beide vrouwenbewegingen voortgeko men uit verschillende motieven, elkander na deren. Een leder heeft dus in dezen tijd voor dit brtilantc vraagstuk al zijn krachten beschik baar te stellen. Komt het nu niet positief ln de Grondwet, dan zal men nog tientallen van jaren hebben te strijden. Men verzuime deze schoone gelegenheid niet (langdurig applaus.) De Voorzitter doet voorlezing van een telegram van den EngelsdbeD Mannen bond voor Vrouwenkiesrecht De tierde spreker, de heer De J o n|g,"her innert aan de woorden van Thorbecke, dat algemeen kiesrecht ligt in de lijn der eeuw. En nu is men pas bezig de grendels voor het algemeen kiesrecht te verwijderen. Daarom noemt Spr. het een illusie dat minister Ccrt van der Linden het positieve kiesrecht in de Grondwet zou schrijven. Spr. ontkent, dat de bezittende klasse het vrouwenkiesrecht zou te genhouden. Neen, z. i. Is het de onkunde. Hoe wel toch tal van groote vrouwen beweren, dat van geestelijke minderwaardigheid niet mag worden gesproken. Nooit werd dit argument aangevoerd tegen arbeid in de fabrieken, doch alleen voor die vakken, die de man voor zich wenschte le reserveeren. Spr. gelooft niet aan de zoo revolutionaire werking, die de Invoering van het vrouwen kiesrecht volgens sommigen zal hebben. Als voorbeeld noemt Spr. de landen, waar het wouwenkiesrecht reeds is ingevoerd. Men ge tuigt er van dat het kiesrecht haar niest on vrouwelijk, doch beter vrouwen van haar heeft gemaakt. In N.-Zeelaud werd dc strijd legen den alcohol na de invoering van vrou wenkiesrecht met kracht gevoerd, cn geen land kan bogen op zulk eeu sociale wetge ving. Zou mr. Heemskerk de vrouw in ziju wetten hebben durven negeeren als we hier vrouwenkiesrecht hadden als in Nieuw-Zee- land? De heer Van der Voort van Zijp vergeleek de vrouwenbeweging hier te lande bij een lief kabbelende beek. Daarin ziet Spr. juist een compliment aan de vrouwenbeweging hieT te lande, die roo geheel anders optreedt dan de Engelsche. Men beoogt geen eenzijdige vrou wenheerschappij, doch een Regeering van mannen en vrouwen, om te komen tot een be tere samenleving. (Luid applaus). De Voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de sprekefs. Gepcnsionneerde officieren. De Bond van gepensionneerde officieren van moederland en koloniën hield te 'sGraven hage zijn tweede algemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het bestuur informaties had ingewonnen om trent den toestand der gepensionneerden ln België en in Spanje; verder omtrent een poging bij de spoorwegmaatschappijen gedaan om aan gep. officieren het militair tarief van ver voer toe te staan. In 2^ maand is het ledental geklommen van 36 tot 550, waarvan het grootste deel ftt Den Hang woont, enkele ook buitenslands. De voorzitter besprak uitvoerig het feit, dat bij de jongste verhooging der pensioenen geen rekening is gehouden met dc belangen van hen, die reeds gepensionneerd zijn. Nu de poging van kapitein Schoenmaker en 268 mede-onderteekenaars van «Ijn adres geen succes heeft gehad, kan een bond, wiens ledental tot 4000 zou kunnen klimmen, -en machtigen invloed oefenen, omdat elk lid een stembiljet heeft. Bij een pepast gebruik daar» t»*v "waarhli ledür la xbu uolltieke overt ui»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2