Ui^ den omtrek. STADSNIEUWS. .gin*! zou -worden vrijgelaten, zou zeker veel te hereiken zijn, meende spreker. Daarna betoogde de voorzitter, dat een ,;c- rantiefonds moet worden gevormd ter waar borging van de uitbetaling der pensioenen, JYoor het geval Nederland zijn koloniën zou verliezen. Dat fonds zou in staat moeten zfi.i 17.5 mlllioen 's jaars uit te betalen, waarmede gemoeid is een kapitaal van 425 miilioen. Uit het verslag over den stand der finan ciën blijkt, dat er een saldo is van 300. Een voorstel >m dit bedrag te bestemmen .voor een op te richten hulp-weduwen- en weczenfonds en algemeene ondersteuningskas wordt aangehouden, evenals de oprichting selve. Op een desbetreffende vraag verklaart de voorzitter, dat een adres is ingediend aan koloniën bctrefferie verandering van de nieuwe bepalingen ln het weduwenreglement. De vergadering verkiest bij acclamatie hel voorloop!*! bestuur tot definitief bestuur. Afdeelingen zijn opgericht te Breda met Gin- neken, Amsterdam en Hilversum. Het Genootschap voor Hen gymnastiek en Massage in Nederland hoopt 1 Septem ber van dit jaar zijn 25-jarig bestaan te vie ren. In verband hiermede is hot voornemens een tweede congres voor heilgymnastiek te organiseeren. waardoor de regelingscommis- sic, bestaande uit de heeren J. H. O. Reijs, arts te Den Haag, Jan van Essen, te Amster dam en F. L. SturrW te Hilversum, reeds een plan ontworpen heeft. Het hotel or den Dam. Naar het Hbld. verneemt zijn de heeren Zörcher, directeuren van ,-Suisse", uit de combinatie getreden, welke zich den bouw van een hotel op het midden-terrein van den Dam te Am sterdam, volgens de plannen van den architect Kromhout, ten doel stelt. Het benoodigde kapitaal voor den bouw Is nog niet bijeen. Men heeft echter de stel lige- verwachting het bijeen te zullen krijgen Wel zijn reeds de eerste fbalfjaarlijksche) termijn van den canon en de waarborgsom, samen ƒ72,000 ten Stadhuize gestort. Met dc bedrijfsleiding zal een erkend des* kundige op het gebied van het hotelwczeD worden belast. De uitvoering der Invalidi teitswet. Naar het Centrum verneemt, zijn bij de verschillende Raden van Beroep thans meer dan 3COO appèllen aanhangig van be slissingen door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank genomen op verzoeken om ouder domsrente krachtens art. 369 en 370 der In validiteitswet. Op alle verzoeken is door het Bankbesluur nog niet beslist, zoodat te verwachten is, dat het aantal appèllen nog talrijker zal worden. Tegen de moderne dansen. In êen schrijven van den deken en de pastoors van 's Hertogcnbosch, Zondag in alle kerken voorgelezen, wijzen zij, in 't bijzonder met het oog op de vastenavond-dagen, de geloo- vigen er, „hoe alom en zeer terecht sommige moderne dansen, wier naam wij niet behoe ven te noemen, als gevaarlijk en zedenkwet- send worden afgekeurd'*. Ook in de parochiekerken van Maastricht ls Zondag een schrijven van dezelfde strek king, uitgaande van de geestelijkheid dier stad. voorgelezen. Staking bij het blauwhoedenveem. Men meldt uit Rotterdam: Gisteren is de slaking geproclameerd bij het Blauwhoedcnveem te Rotterdam, omvattende 250 veemarbeiders in het vcembedrijf. Aan de Wilhelminakade, de Leuvehaven, de Jobsha ven en op verschillende booten wordt groote stagna lie ondervonden. Staking der Culemhorgsche kistenmakers. Men schrijft ons uit Cu- Jèmborg De staking op de kistenfabriek der firma L. Sillevis en Zonen, alhier, duurt voort; er werken op 't oogenblik nog slechts een tien tal personen, met verschillende werkzaamhe den belast. Eenige werkwilligen hebben mede het werk neergelegd, aangezien zij geregeld naar huis en fabriek d«oor een menigte werk lieden, meest personen builen het bedrijf staande, werden begeleid. Maandagmorgen fijn enkele onderkruipers aan het werk ge logen. In eene openbare vergadering besprak de heer K. Sten-buis, van Delft, secretarie der Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders, deze stakingde hoofdzaken van dit betoog zijn In een strooibiljet, dat verspreid wordt, op genomen, terwijl tevens uitdrukkelijk wordt verzekerd, dat door de arbeiders alles ge daan is" om een conflict te vermijden. Er wordt nu gevraagd om het loon met ruim 15 te verhoogen; per 1000 betaalde men f 34.10 en de eisdh is dit met f 5.20 te Vermeerderen. Er worden, naar de eigen op gave van den directeur, zooals dit biljet te vens vermeldt, per jaar 700.000 kisten ge maakt De verbooging zou bedragen 700 x 15 20 f 3640, en waar deze verhooging ver deeld zou worden over 51 man, zou deze voor leder I 3640 51 f 71.374 per jaar öf i 1.37} per week bedragen. Intusschen vernemen wij uit goede bron nen, dat de directie een spijkermachine heeft aangekocht, welke deze week wordt afge leverd. Een geheime branderij. h1 cassatie deed de Hooge Raad uitspraak 1» de zaak van den procureur-generaal bij den Hoogen Raad requirant van cassatie in het belang der wet tegen het arrest van het gerechtshof te 'sGravenhage, houdende ver oordeeling van een distillateur tot drie we ken gevangenisstraf en twee geldboeten van Bf 1000 en 240.30 of vervangende hech- wegeng het hebben van eene geheime Jtunderij of distilleerderij te 's Grayenhage. held. was ten laste gelegd het bezit van .^wrktuigen geschikt voor eene branderij of Atllleerderij, zonder dat daarvan aangifte gedaan en terwijl bleek dat van die werk tuigen gebruik is gemaakt en voorts het voor handen hebben van gistende grondstoffen, ge- fcohikt om geestrijk vocht op te leveren Ia verband met eene tegenstrijdige beslis- ÖBg over de zich hier voordoende rechts vraag van het bof to Arnhem had dc advo caat-generaal hij den Hoogen Raad, mr. Tak. Aeroouireerd de vernietiging vam het arrest van het gerechtshof te 'sGravenhage en tot het uitspreken van een gedeeltelijk ontslag van rechtsvervolging, zonder dat evenwel 's Hoogen Raad's arrest nadeel zal kunnen toehrengen in de door partijen verkregen rechten. Aangevoerd was ter ondersteuning van het beroep dat art. 133 20 der Gedistilleerd wet alleen betrekking heeft op misdrijven, door bij de administratie bekende branders begaan, terwijl de geheime branders daarbij uitgeschakeld zijn. De Hooge Raad achtte deze opvatting juist, daar uit het verband met art .128 blijkt dat art. 133 alleen is geschreven voor aangegeven panden en werktuigen. Mitsdien vereenigde de Hooge Raad zich met de conclusie van het O. M., ten aanzien van het voorhanden hebben van gistende grondstoffen in niet aangegeven werktuigen. Wie sta zie toe dat hij niet valle Voor de rechtbank te 'sGraven hage had zich te verantwoorden G. P. D., 51 jaar, vroeger evangelist te Hasselt, thans pen sionhouder te Rijswijk. Hem wasjen laste ge legd, dat hij een bekend Amslerdamsch philan- troop voor verschillende bedragen had opge licht, onder voorgeven dat die bedragen be stemd zouden zijn voor zijn evangelisatiear- beid, terwijl hij geen evangelist meer zijnde, ze ten eigen bate aanwendde. Ook had hij ge tracht een dame le Bremen, onder gelijk voor wendsel, geld afhandig te maken. Beklaagde legde berouwvol een volledige bekentenis af; moeilijke levensomstandighe den hadden hem tot de daad gebracht. Het O. M. beschouwde beklaagde niet als een huichelaar en meende dat de zware strijd voor zijn huisgezin hem heeft doen bezwijken. De eisch luidde veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf. De verdedigster, mej. mr. Belinfante pleitte vrijspraak, subsidiair betrachten van clemen tie en verzocht in elk geval de preventieve hechtenis af te trekken. Uitspraak over 8 dagen. De oneerlijke ontvanger van N o o r d w ij k. De llaagsche rechtbank ver oordeelde gistren J. A. J. A., geschorst gemeen te-ontvanger en administrateur der gasfabriek te Noordwij'k, wegens verduistering, tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek der geheele preventieve hechtenis, conform den eisch van het O. M. Een inbreker gevat. Op de Delft- schevaart te Rotterdam is de pakhuisknecht G. A. K. aangehouden. Hij heeft bekend, dc dader te zijn van de twee inbraken in het laatst van Januari en in het begin van deze maand gepleegd in het pakhuis en op het kan toor van de firma Onder de Linden en Ouwe hand. in kruidenierswaren, aan de Raam- poorlstraat no. 8 te Rotterdam. Beide keeren had hij de brandkast opengebroken en ƒ170 en een ander maal een tiental nikkelen hor loges en 10 gestolen. De horloges heeft hij, naar hij zegt, in de Dclfshavcnsche Schie ge worpen. De jongeman wordt ter beschikking van de justitie gesteld. (N R Ct.) Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers zich toegang we ten te verschaffen tot den huize Voorstonden omler Brummen, bewoond door baronesse De Vos van Steenwijk. Door verbreking van eenige traliën wist men in het sousterrain le komen en zoo in de kamers der villa. In het geheel werd een 5-tal kamers overhoop gehaald en alles meegepakt wat waarde had, waaronder veel goud- en zilverwerk, te zamen ongeveer voor een waarde van 700, benevens 40 aan Fransch geld. Dat de inbrekers op hun gemak gewerkt hebben, is te constateeren uit het feil, dat de kaarsen, die ze aangestoken hadden, bijna geheel waren opgebrand. De villa was bewoond; de familie en het personeel sliepen op de eerste verdieping. Inbraak. Zondagavond is te Vlaar- dingen ingebroken in het perceel Wilhelmina- straat no. 51, bewoond door M. T. Toet. De dieven hebben een bedrag van 78 aan geld medegenomen. Een ervan werd door bur gers gegrepen en naar het politiebureau over gebracht. De ander, die in het bezit is van het gestolen geld, wist te ontvluchten. Diefstallen in Zul d-Llmburg. Door de gemeente en rijkspolitie te Geleen zijn twee personen uit Kerkrade gearres teerd, diie zich gedurende de laatste tijd schuldig maakten aan diefstal in Zuid-Lim burg. Zij hebben ook bekend schuldig te zijn aan den diefstal bij den goudsmid Martens te Heerlen. In hun bezit werden nog gestolen voorwerpen gevonden. Afdreiging. De vorige week had te Etten een zekere F. Bruinsma, oud-volontair aan de coöperatieve boterfabriek, den direc teur der fabriek, den heer Terwisga van Schel- tinga, met e>en revolver bedreigd en van dezen een oude schuldbekentenis van 210 afge perst; deze Bruinsma heeft, naar het Dgbl. v. N.-Br. meldt, een nieuwe poging tot afper sing beproefd. De heer Terwisga ontving een brief uit Bonn, waarin wordt geëischt, dat hij aan een bepaald adres 60 zou zenden en als hij dat niet deed, zou hij het jaar 1915 niet meer beleven. De politie heeft de zaak in handen. Een voortvluchtige notarl 8. De notaris Kooien te Bladel is sedert 5 Februari voortvluchtig. Uit Antwerpen schreef hij aan zijn huishoudster en aan den burgemeester, dat hij op was door speculatie en Europa zou verlaten. De justitie uit 's Hertogenbosch ls heden naar Bladel vertrokken om een onder zoek ter plaat9e in te stellen. Door de recht bank te 's Bosch is hedenmorgen het faillisse ment uitgesproken. Verduistering!) ijdepost De ad- sistent der posterijen G. L. P. te Haarlem is door den directeur van het postkantoor op heeterdaad betrapt op het verduisteren van eenige brieven met geldswaard#. Hij was reeds eenigen tijd verdacht De waarheid aan den dag. Zon- dagavond hield de politie te Halfweg een auto aan wegens onvoldoende voorlichten, waar bij haar ook bleek dat de auto (G 2823) geha vend was, en de lantaarns ingedeukt enz., waarvan de chauffeur geen oorzaak kon op- gevenl Nader bleek intusschen dat op den Haar- taamerweg tusschen Sioteroiik Halfwefl het voertuig van Van Leyden te Haarlemmer meer door een auto was aangereden, waarbij man en vrouw op den weg waren geworpen en hun karretje zoo gehavend, dat het niet meer gebruikt kon worden. De auto, waarvan een voorbijganger hetzelfde nummer had ge noteerd als bovenvermeld, was doorgesnordl (Hbld.) Aanhouding. Te Amsterdam ls, naar aan de Köln. Ztg. wordt gemeld, aan gehouden het echtpaar Schmengeler van Dus- seldorp, dat medeplichtig is aan een diiefstal met braak, in den nacht van 23 Januari ln een fabriek te Kettwig gepleegd. De nacht wacht werd bij die gelegenheid door drie mannen vastgehouden, en uit de brandkast werd 12.500 mark gestolen. Een oplichter. De palitie te Voor burg heeft aangehouden den kapper D.. uit Den Ilaag, die bij R. K. ing-ezcienen van Voor burg gelden inzamelde, voorgevende dit te doen voor een liefdadig doel. en daarbij ge bruik maakte van lijsten, dio de valsche hand- teekeningen droegen van een geestelijke ir Den Haag en van den bisschop van Utrecht Hij gebruikte het opgehaalde geld ten eigen bate. Berooving. Zondag avond werd de schipper v. T. op de Geldersdhe kade te Amsterdam, toen hij zich naar zijn schip wil de begeven, onverhoeds door een persoon aangevallen en beroofd van een zak geld ter waarde van pl.m. f 50. Verregaande baldadigheid. Een jongen te Amsterdam had Zaterdagoch tend de aardigheid met een steen de groote spiegelruit te verbrijzelen van de Union Bodega, gevestigd in het Witte Huis, Singel- zijde I Het Handelsblad maakt bij dit be richt deze curleuse aanteekening: „Blijkbaar bevreesd dat het publiek ten slot te den jongen zou beschermen, stak niemand een hand uil om den baldadige te grijpen." Verdacht. Te Surhuisterveensterheide (Fr.) is het kindje van S. V. onder verdachte omstandigheden overleden. Het gerucht zegt, dat het door den vader vergiftigd zou zijn met muizenvergif. De politie heeft een fleschje met dit vergif in een droge sloot opgegraven; S. V. erkende het daarin begraven te hebben De politie heeft het lijk laten schouwen; het scheikundig onderzoek is nog niet afgeloopen V. zegt, niet dc vader van het kind te zijn. Vleeschvergiftiging. In ver schillende gezinnen te Rotterdam kwamen lichte verschijnselen van vergiftiging voor. Vermoedelijk tengevolge van het eten van cornedbeef. Gasverstlkking. De vrouw van den spoorwegambtenaar M. H. H. te Rotterdam had het ongeluk, een toeval te krijgen toen zij een gasstel wilde aansteken, met het nood lottig gevolg, dat zij door hel ontsnappende gas verslikt werd. Brandweerman verongelukt. De hoofdbrandwacht van Dreven, die bij het brandje aan tiet gebouw „De Bijenkorf' le Amsterdam Zaterdag middag het ongeluk had in een kelder te storten, is Zondag ochs tend in het Binnengasthuis tengevolge van bij den val bekomen schedelbreuk en hersen schudding overleden. Doodgevallen. Gisterenochtend had een glazcrwasscher, werkzaam aan een per ceel in de Kalverstraat te Amsterdam, het on geluk van een ladder te storten, waarbij de man zoodanige kneuzingen bekwam, dat hij spoedig daarna overleed. Een ernstig ongeluk. De vrouw van den arbeider Z. te Ambt-Hardenberg stootte bij ongeluk een kan kokende koffie over haar jeugdig kindje, met het treurig ge volg, dat de kleine aan de bekomen brand wonden overleed. Verdronken Te Bovenknypc (Fr) ls Zaterdagnacht de 51-jarige schipper H. Koen verdfonken. Brand. De windkorenmolen van H. Westerling te Loon, gemeente Assen, is met de daarbij staande hooi- en stroomijten, gis teren avond afgebrand. Gasontploffing. Omstreeks 10 uur gisterenmorgen heeft een hevige gasont ploffing plaats gehad in de tuinmanswoning van het gesticht Rcinier van Arckel", aan het St. Jacobskerkhof te 's Hertogenbosch. Zaterdag was in deze woning gas aange legd en hedenmorgen moesten nog eenige ver anderingen worden aangebracht, door den gasfitter van genoemd gesticht. Op een of andere wijze is, toen deze afwezig was, een groote hoeveelheid gas ontsnapt en toen de tuinman van buitenaf de deur der woning opende, ontplofte het gas met een hevigen slag. De drukking was zoo geweldig, dat alle ruiten der kamer aan splinters naar buiten vlogen, zoodat het glas aan de overzijde van de straat terecht kwam. Het plafond werd ge heel vernield en slechts eenige planken daar van bleven op hare plaats, terwijl een muur geheel werd ontzet Ook de inboedel werd zwaar beschadigd, de stolpen werden van de linnenkast zeslagen en het linnengoed door de kamer verspreid. Het huis werd van binnen in een ware ruïne her schapen. Hoewel vele werklieden in de onmiddellijke nabijheid waren, kwamen er geen persoon lijke ongelukken voor. De tuinman, de heer J .Spuls, werd bij het opengaan der deur wel achteruit gedrukt, doch kwam, evenals de anderen, met den schrik vrij. De toegebrachte schade is 2ecr aanzienlijk. «'sH. Ct.) Uit het ij s verlost. Na vier dagen ln het ijs in zee bekneld gezeten te hebben, is de boot van de Holland—Friesland-lijn Zater dag te Lemmer met eigen kracht behouden binnen gekomen. De Urker haven is sedert Zonadg, toen een stevige Zuidenwind al het ijs, zelfs de hooge ijsatapcls, hafd verdreven, weder vrij en ook voor zeilschepen toegankelijk De havenvuren zijn dazi ook Zondagavond weer ontstoken. fHbtiU Kunst en Wetenschap. Louis Bouwmeester. Het Hbld. brengt een tijding, die menigeen venassen en verheugen zal: Louis Bouwmeester keert naar het I.eidscbe Plein (Het Ned. Tooneel) terug. Met het nieuwe seizoen, 1 September, zal hij in zijn vroeger milieu weder de eerste zijn. Louis de Vries. Louis de Vries zal het volgende seizoen geen deel meer uitmaken van het Ncderland- sche Tooneel. Naar men ons meldt staat zulks in verband met het voornemen van den heer De Vries een eigen gezelschap te vormen, waarmede hij, gevolg gevend aan een van daar tot hem gericht verzoek, ook naar Ned - Indië. zal gaan. Een prachtreclame! De geïn crimineerde Spaansche Vlieg, die Zondag ïn het Gebouw voor K. en "YV. te 's Gravenhage (heeft gevlogen, heeft zich in eene ongemee- no belangstelling, vooral van Delflenaren, mogen verheugen, zóó*zelfs, schrijft de Delft- sohe Crt.. dat „Het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap" Donderdag 12 Febr. in het Ge bouw te 's Gravenhage eene reprise zal ge ven. A. C. K r e e f t, de bekende komische tooneelspeler, vroeger verbonden aan hel Ned. Tooneel, de laatste jaren aan de llol- landsche Operette (directie Kreeft, Pauwels en Heuckeroth) is gisteren 60 jaar oud ge worden. Men zou het dezen frisschen en fleu- rigen speler werkelijk niet aanzien I Kreeft's verjaardag is, naar we in dc Tel. lezen, gis terenavond te Amsterdam niet alleen maar ook in de zaal van den Hollandschen Schouw burg in het publiek herdacht. Na het eerste bedrijf van „Het Operabal" ontving de po pulaire operette-komiek een aantal bloem stukken. Na het tweede trad de heer Aug Kiehl naar voren en wensdhte den heer Kreeft in een geestig speechje geluk met zijn verjaardag. Tevens bood hij den jubilaris een tweetal cadeaux aan, n.l. namens den mede-directeur, den heer Pauwels, en den kapelmeester, den heer Rich. Heuckeroth, en een namens het gezamenlijk personeel. Nadat de heer Kreeft had bedankt, schet terde de fanfares en juichte het publiek deD sympartiieken acteur langdurig toe. Wij vernemen dat het Prov. Comité van Anti-Revolutionaire kiesvereenigingen in de provincie Utrecht voornemens is op *Voens- dag 25 Februari a s. in een buitengewone ver gadering samen te komen. In deze vergade ring zal de vraag besproken worden welke middelen de aangesloten kiesvereenigingen -hebben aan te wenden om in de huidige om standigheden krachtige en doeltreffende pro paganda te voerenf. De verschillende oorza ken van de nederlaag van 1913 dienen nauw keurig te worden nagegaan, en het zal den kiezers, gedurende den tijd die ons nog scheidt van de eerstvolgende Kamer-verkiezingen, niet mogen ontbreken aan zoodanige voor lichting dat eene herhaling van de mislei ding van mannen van christelijken huize al thans voorkomen worde. De vergadering wordt gehouden te Utrecht ln het gebouw „Irene'', middags van half twee tot half zes. (Stichtsche Crt.) Aan het Bureau der Utrechtsche Lokaal spoorweg-Maatschappij te Utrecht, werd gis terenmiddag een buitengewone algem. verga dering van aandeelhouders gehouden, waarin besloten werd tot eene statutenwijziging in dien zin, dat het mogelijk zal zijn de jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders te doen houden, in de maand Juni iu plaats van in Mei. Nederl. Centr. Spoorwag-Maatsoh. Gisterenmiddag werd ten hoofdbureele dezer Maatschappij te Utrecht eene bui ten ge w. algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden, waarin werd goedgekeurd zen voorstel tot statutenwijziging, waardoor het mogelijk zal zijn de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders te doen hou den in de maand Juni in plaats van in Mei. Besloten werd tot het aangaan van eene leerring groot 3.000.000 en het sluiten van eene overeenkomst met den Nederlandschcn staat betreffende de pensioenregeling van he» vaste personeel der maatschappij. Studentenrelletje. Een so- cleteitskastelein op straat ge zet. De kastelein, van de sociëteit der Utr. Studenten vereeniging „Unitas Studiosorum Rheno-Trajestlna" werd in den zamer van 1012 op zekeren avond tamelijk hardhandig door eenige sociëteitsleden op de straat gezet in gezelschap van zijne vrouw. De kastelein IC. had vooraf geweigerd in der minne de sociëteit te verlaten. Bij het expediëeren der familie K. door de hardhandsflhe studiosi naar de keien van 't Domplein was 't volgens de verklaring der patiënten niet juist zacht zinnig toegegaan. Als (beklaagde was gedag vaard een 24-jarige student in dc rechten. Uit hel verhoor der getuigen bleek de vorige week allesbehalve duidelijk wie nu eigenlijk geslagen had. of er geslagen of wel geduwd was, kortom hoe de geheele zaak zich zou hebben toegedragen. Feit bleek in alle geval, dat de vrouw van den kastelein er zoodanig was afgekomen, dat jhr. mr. Stcin, zich voor haar civiele partij stellende, f 50 eisdhte we gens geneeskundige behandeling, die zij ge durende 14 dagen ten gevolge dier doorstane mishandeling heeft moeten ondergaan. Het medisch bewijs sprak van geneeskundige be handeling terzake verwondingen aan de dij- beenen, ontstaan door sleuren over den grond. Aan beklaagde was echter ten laste gelegd, dat hij de mishandelden op de schouders zou hebben geslagen. Hij verzekerde evenwel vol strekt niet geslagen te hebben, hoewel niet ontkend kon worden, dat er wellicht door anderen dan beklaagde geslagen was. Een drietal getuigen k décharge, alle drie studenten, verklaarden mede niet te hebben zien slaan. Het O. M. eischte ten slotte f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Gisteren wees de rechtbank vonnis. De uitspraak luidde f 10 boete. De civiele eisch werd niet toegewezen. Jeugdige boeven. Zondag heeft de politie te Utrecht een tweetal knapen uit. Rot terdam gearresteerd, die in 't bezit bleken te zijn van een belangrijke som gelds. Een "hunner had namelijk voor zijn patroon een wissel moeten innen van ruim f 700 en was met dit, geld en ecu vriendje cr tusïchen ui» gegaan. Zeist. In aansluiting aan het beriohl over de kerkelijke quaestie alhier, kan no{ het volgende gemeld worden: In de plaatselijke bladen publiceert het be stuur der Evangelisatie „Het Comité", d» geregeld predikanten van elders uitnoodig? het volgende advies van mr. Nauta: „Naar aanleiding uwer vraag omtrent d< verhuring van Irene te Zeist, deel ik u mede dat volgens art. 170 der Grondwet alle open. hare godsdienstoefeningen binnen gebouwen en besloten plaatsen zijn toegestaan. Indien de kerkeraad der Ned. Herv. kerk godsdienst* oefeningen laat houden, moeten daarbij wor den in acht genomen de bepalingen der kcr- kelijke reglementen. In den zin dier regie* menten worden de godsdienstoefeningen dooi den kerkeraad bepaald. Dit belet echter niet dat godsdienstige bij eenkomsten kunnen worden gehouden dooi allen die daaraan behoefte gevoelen; geschiedt dit echter buiten den kerkeraad om, dan zijn het geen godsdienstoefeningen, in den zin doi kerkelijke reglementen, maar eenvoudig bij eenkomsten van godsdienstigen aard. De commissie van beheer van Irene is zeer stellig bevoegd het gebouw te verhuren voor het houden van dergelijke godsdienstige bij eenkomsten, onverschillig van welken aard Eerst wanneer zoodanige godsdienstige bij eenkomst wordt belegd door den kerkeraad der Herv. kerk kan sprake zijn van een gods dienstoefening in den zin van art. 14 vau het reglement voor de kerkeraden. In antwoord op het schrijven van ds. Geer» ling in het jongste nummer van „De Kerk bode" -— welk schrijven werd ovcrg. nomcE in de avond-editie van het U. D. van Zater- dag j.l. verklaart de Irenc-commissie, dat zich bij de stukken, die aan de nieuwe Ireno* commissie werden overgedragen, geen regle ment bevond en bedoelde commissie geen kennis draagt van art. 5 van dit reglement. Wel is de commissie bekend, dat er een ker- keraadsbesluit bestaat tegen het comité. De commissie geeft voorts als haar meening to kennen, dat de voorgestelde motie van ds. Hoogstraten in de jongste kerkcraadsvcrga- dering niet getuigde van een broederlijke samenwerking doch dat de bedoeling was het comité zooveel mogelijk tegen te werken, ofschoon, naar de meening der commissie, het comité evenveel recht op Irene heeft als zooveel andere vereenigingen vooral ook, omdat het Comité bestaat uit leden der Ned. Herv. Kerk. Ten slotte wijst de Irene-commissie er op. dat het gebouw Irene gedurende de laatste zes jaren niet aan het comité is verhuurd geworden en de Ned. Herv. kerk hierdoor een schade leed van pl. m. ƒ2000, terwijl er nu bij de overname een tekort was. De Irene-commissie verklaart, dat zij met de verhuring van Irene aan het Comité bc slist het belang der Ncd. Herv. kerk meent te dienen. Inmiddels zal a.s. Dinsdagavond ds. Van Mastrigt, van Barneveld, daartoe door het Comité uitgenoodigd. in het gebouw Irene optreden. Het adres der ingezetenen van Zeist voor het behoud der Zeisterbosschen is reeds van ruim 600 handteekeningen voorzien. In de vergadering van den Raad op a.s. Donderdag komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan J. J. F. F. Mfiller of diens lastgever. iBarneveld. De nieuwe eierhal zal Don derdag 26 Februari officieel in gebruik wor den genomen. Gisteren is te Ede overleden, 73 jaar oud. de heer C. G. G. Vertholen de Salve de Bru neton, oud-luit.-kolonel der cavalerie. Oï. R. Ct.) B e d r ij v e n. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij Uw besluit van 19 December 1913, No. 5981 werden wij gemachtigd aan de Veree niging van Nederlandsche Gemeenten te be richten, dat de Gemeente Amersfoort bereid is aanvankelijk Yoor 3 jaren gdbruik le ma ken van het op te richten verificalie-bureau dier vereeniging en werd daarvoor een cre- diet verleend van f 400 per jaar. Nadat door ons van dit besluit mededee- ling is gedaan aan genoemde vereeniging, ontvingen wij, onder dagteekening van 31 Jan. 1914, een schrijven, waarbij word! mede gedeeld, dat tengevolge van de mededeeling van enkele gemeenten, dat zij van do diensten van het Centraal Bureau geen gebruik zul len maken, het opgegeven cijfer van l 400 bij de berekening waarvan was uitgegaan van de voorloopige toezeggingen der ge meenten, moet worden verhoogd tot een ma ximum bedrag van f 600. Gelet op het procte 'nut dat de gemeente voor hare bedrijven van het Bureau zal kun nen hebben, zooals in ons voorstel van 1'» December 1913. afd. I no. 1148 reeds nader ls uiteengezet, hebben wij de eer U voor te stellen het crediet van f 400, verleend bij Uw bovengenoemd besluit» te verhoogen tot f 600. Het Lieve-Vrouwen Kerkhof. B. en W. schrijven aan den Raad: De behandeling van ons prae-advtes vau 10 Januari 1913, no. 67 betrcifende hel hier nevens vermei de onderwerp, werd in Uwo vergadering van 28 Januari 1913 aangehou den „om Kerkvoogden der Nederlandsche Hervormde Gemeente in. de gelegenheid to stellen, nadere inlichtingen te geven tot mo tiveering van hun standpunt." Hierop heeft een deputatie uit het genoem de college met ons een onderhoud gehad, waarbij werd voorgesteld een dading lo «lul len, hierin bestaande: de Gemeente blijft betalen het jaarlijksche bedrag van 250, omdat haar standpunt inzake het staken van het geven Yau schade» vergoeding wegens het verlies van begrafenis- rechten zwak zou zijn; de Kerk geelt toe, dat de bepaling in arti kel 6 van het contract van 3 November 1828 (luidende: De plaats waar te voren du Uevfl Vrouwe Kerk geslaan heeft, en welke than* met boomen is beplant wordt aan ICerkvoog», den overgegeven speciaal tot de eventueel# bol'wing van een nieuwe kerk, terwijl echte* om de daaronder liggende lijken ln en kelder*, buiten toestemming ven de wdc*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3