BINNENLAND. Van Houtens RONA Cacao KOLONIËN. zijne constitulioneele raadslieden of de voor stellen van den staatsraad te hooren. Gelijktijdig met het nieuw geformuleerde ontwerp heeft de staatsraad den 9en aan dén koning eene verklaring voorgelegd, volgens welke, als de koning voornemens is in politieke zaken in het openbaar verklaringen ai te leg, gen, hel ministerie met die verklaringen vooraf in kennis wenscht te worden gesteld. Hierop antwoordde de koning, dat hij dit verlangen niet kan erkennen, omdat hij zich niet liet recht ontnomen wenscht te zien, zich vrij tegenover het Zweedsche volk uit te spreken. Daarna diende het ministerie heden zijne ontslagaanvrage in. Tweedetelegram. De koning heeft den gematigd liberalen senator, gouverneur van Kristianstad, baron de Geer opgedragen een nieuw kabinet samen te stellen. Italië. Rome, lOFebr. De prins zu Wied heeft heden een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken markies San Giu- liano. De Messagero bericht, dat de prins daarna een bezoek zal brengen aan minister president Giolitti, aan den ambassadeur van Oostenrijk-Hongarije en misschien aan alle ambassadeurs van de groote mogendheden. In den namiddag zal de prins kransen neerleg gen op de graven van de overleden souverei- nen in het Pantheon. Vervolgens zal hij zich begeven naar het Quirinaal, waar hij een on derhoud zal hebben met den koning, die hem een diner zal aanbieden. De Messagero bericht verder nog, dat de prins morgen in audiëntie zal worden ont vangen door den Paus. Het blad verzekert, dat het Valicaan hartelijke betrekkingen wenscht te onderhouden met den nieuwen vorst van Albanië, want Albanië is een land, waarin het Vaticaan talrijke belangen heeft. Om hem dit bezoek gemakkelijk te maken, is de prins niet in het Quirinaal afgestapt, ofschoon hij gast van den koning is. De Duitsohe ambassade zal morgen een een déjeuner geven ter eere van den prins zu Wied. De prins zal morgen naar Weenen vertrekken. De adjudant van den prins zu Wied, die door de Corriere d'Ilalia geïnterviewd werd. verklaarde, dat de eerste troepen van Albanië zich van eene Italiaansche bewapening zullen bedienen. Er worden maatregelen genomen om door middel van .een zoo groot mogelijk aantal automobielen een soort kroonraad bij een te brengen, die de verschillende stammen zal vertegenwoordigen en in de olaats zal treden van een parlement. De prins zal zich den 21 en te Triest op een particulier jacht inschepen, dat door een in ternationaal eskader zou worden geëscor teerd. Bulgarljë. Sofia, 10 Fehr. In eene rede, die hij gisteren te Plewna hield, gewaagde de oud- minister Ghcnadiew er van, dat uit het mi nisterie van buitenlandsche zaken verdwenen zijn eene reeks stukken, die hadden kunnen dienen om de verantwoordelijkheid van de Vroegere regeering vast te stellen. Sofia, 10 Febr. De mufti van het de partement Gumuldjina heeft aan de minis ters Radoslawow en Tontsjew, in tegenwoor digheid van de correspondenten van de Ti mes en de Kölitische Zeitung, die de minis ters op hunne reis in westelijk Thracie ver gezellen, verklaard, dat na de uitdruiokelij-kc bevelen, die eene maand geleden door de re geering gegeven zijn aan de autoriteiten om hun voor te schrijven de meest mogelijke Vrijheid te laten aan den tot den christelijkan godsdienst overgegane Pomaien om tot den islam terug te keeren, er geen enkele Pomak meer in het departement is overgebleven, die christen geworden is. Alle moskeeën, die in den loop van den bevrijdingsoorlog in kerken waren veranderd, zijn nu aan hunne oorspronkelijke bestemming teruggegeven. De miufii voegde nog hieraan toe, dat er geen enkele klacht is. dat de godsdienstvrijheid geschonden of eenig9zins beperkt is. De Neue Freie Presse heeft een gesprek op genomen, dat een van hare medewerkers heeft gehad met koningin Eleonora van -Bulgarije, waarin eene treffende schildering gegeven wordt van het leed, dat de oorlog heeft ge bracht over de uit hare woonsteden verdreven bevolking. De koningin verhaalt, hoe de arme bewoners uit Macedonië en Thracis voor de Servcn vluchtten naar Sofia, om hulp te zoe ken bij hunne Bulgaarsche stambroeders. Cholera, typhus en pokken hielden een vree- selijken oogst onder hen, en wat door ziekts weid verschoond, viel aan den honger ten offer. Zoo mogelijk nog erger ging het door de Turken verdreven bevolking in Malgara, Bulgarkeui en op het schiereiland Gallipoli, die na den aftocht van het Bulgaarsche leger weerloos waren overgeleverd aan de wraak zucht van de bashibozoeks. Deze lieden vlucht ten eerst naar Konstantinopel en werden van daar op Russische stoomschepen in ellendlgen toestand naar Varna gebracht. Men had eerst nog hoop, deze menschen te kunnen repatriee- ren, maar de vrede van Bukarest heeft deze hoop vernietigd. „Meer dan 60.000 van deze ongelukkigen zijn hecLen nog in Bulgarije. De regeering heeft tot dusver alles gedaan, om hen althans voor verhongeren te bewaren. Men had hun meel geleverd en kleeren, had aan de vrouwen wol gegeven, opdat zij kousen zouden kunnen breien, maar de voorraden raakten op, en het weinige wat men had, kan men op de door sneeuw verstopte wegen niet meer vervoeren. De winter is verschrikkelijk, meedogenloos. De regeering heeft, om de arme menschen Voor doodvriezen te redden, hen over de steden en dorpen verdeeld, en er is niemand, burger of boer in Bulgarije, die niet een of twee ko- J mers voor de ongelukkigen beschikbaar zou hebben gesteld. Maar er is geen brandhout, geen meel, geen geld meer, en van dag tot dag wordt dc Vraag verschrikkelijker: "Wat moot er gebeuren om deze arme dakloozen voor bevriezen en verhongeren te bewaren?" Albanië. Officieus wordt bericht, dat prins Wilhelm vu Wied voor zijn vertrek uit Berlijn, aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden aldaar officieel heeft medegedeeld, dat hij den troon van Albanië aanneemt Tegelijk heeft hij de internationale controle-coramis- jde te Durazzo hiervan in kennis gesteld. De brioa komt aanstaanden Vrijdag uit Rome *t Weenen aan en zal door den keizer in audiëntie ontvangen worden. Volgens een bericht in de Corriere della Sena zal een bataillon van het Italiaansche infanterie-regiment no. 3 den 13en van Mes sina naar Albanië vertrekken. Japan. Tokio, 10 Febr. De landdag heeft met 205 togen 103 stemmen eene door de oppo sitie voorgestelde motie van wantrouwen verworpen. In den loop van het debat wer den vuistslagen gewisseld tusschen de Seissu- kai-partij, die de regeering steunt, en de Ko- kuminto (nationalistische) partij. De afge vaardigden Ito, een lid van de oppositie, werd bewusteloos weggedragen. Heden morgen in de vroegte werd eene tegen de regeering gerichte volksvergadering gehouden in het Hibiya-park. Een reusach tige menigte was bijeen in de buurt van het parlementsgebouw en van het ministerie van marine. Tokio, 10 Febr., 4.35 namiddags. De verwerping van het voorstel tot het uitbren gen van een votum van wantrouwen werd dadelijk medegedeeld aan de buiten sitaande menigte. Het gepeupel trachtte daarna de deuren van het parlementsgebouw open te loopen. Tegen den avond namen de rustver storingen toe. Talrijke polilie-agenten en bur gers trachten het gevaar van nachtelijke op roeren te voorkomen. Tokio, 10 Febr. De begrotingscom missie van den landdag heeft met algemee- ne stemmen besloten uit de marincbeffrootin<* te schrappen een post van 4 600.000 p. st., die was opgenomen tot aanvulling yan het per manente vlootfonds. Reuter verneemt van den Japemschen fi- nancieelen agent in Londen, dat de 3 millioen, die gisteren geschrapt zijn, betrekking had den op het programma van sehepenbouw in 1916/17. Het hierboven genoemde bedrag van 4.600.000 p. st. betreft de ramingen van 1914/15. De regeering wenschte met deze som het vlootfonds aan te vullen, dat nog steeds ver beneden het normale cijfer is ten gevolge van de uitgaven van den Russisch-Japanschen oorlog. Ook aan de andere zijde van den aardbol brengen beschuldigingen wegens knoeienrijen in verband met leverantiën ten behoeve van de landsverdediging de openbare meening in beroering. Beschuldigingen van omkooperij, .die in verband met een in Berlijn gevoerd pro ces tegen eenigè officieren en ambtenaren van het marine-departement worden aangeheven, bebben onder de bevolking eene groote ver ontwaardiging doen ontstaan. Er worden tal rijke protestvergaderingen gehouden en vage beschuldigingen worden gedaan naar alle richtingen. In de verantwoordelijke kringen Is men in het algemeen geneigd het uitspre ken van een oordeel nog op te schorten. Een deel van de oppositie komt echter in den land dag met onbewezen aanklachten tegen hoogga plaase personen van de regeering en van het marinebestuur. Ook tegen den vertegenwoor diger yan Reuter's agentschap, Poley zijn be schuldigingen te berde gebracht De politie en de ambtenaren van het O. M. worden door de groote spanning, die onder de bevolking heerscht, tot grooten ijver aangespoord. De vertegenwoordiger van Siemens-Sohückert te Tokio, Hermann genaamd, is gevangen geno men. Het resultaat van de instructie is nog niet bekend. Men neemt aan, dat het vermoe den van eene poging tot omkooping hier eene rol speelt. De minister van marine heeft ver klaard, dat <fe instructie zoo min hoog als laag zal ontzien; hij heeft volledig vertrouwen in de integriteit van de Japansche marine. Aan de Neue Freie Presse wordt bericht, dat steeds meer de opvatting veld wint, dat de volle waarheid nog niet onthuld ls en dat het wel mogelijk is, dat de firma Siemens en anderen het slachtoffer zijn geweest van val- sche papieren. Ook schijnt het nu zeker te zijn, dat men de regeering wil dwingen de marine-begrooting "te verminderen. De bewe ging onder de bevolking voor eene verminde ring van de belastingen vermeerdert nog de verwarring. De druk van den last voor de oorlogstoerustingen wordt als ondragelijk be schouwd. Het grootste gedeelte van de daar voor bestemde uitgaven is voor de vloot be stemd. Volgens mededeelingen van regeerings- wege zijn die uitgaven belangrijk besnoeid, maar ondanks deze besnoeiing zullen toch nog van het volgende jaar af gedurende vier ja ren telken jare een dreadnought en in het geheel 20 torpedojagers gebouwd worden, al len in Japan. De kosten bedragen voor de bei de eerste dreadnoughts 30 millioen jen voor elk, voor den derden 34 millioen, voor den vierden 40 millioen, voor alle schepen te za- men 160 millioen jen. De regeering had, met het oog op de uitbreiding van de vloten in Amerika en in Rusland, verlangd, dat 350 millioen jen voor aanbouw van nieuwe sche pen zouden worden toegestaan. Mexico. Washington, 10 Febr. Er zijn schik kingen getroffen voor eene bijeenkomst op het Witte huis van president Wilson en den Brit- schen gezant Carden, om den toestand in Mexico te bespreken. Argentinië. !Bueno s-Ayres, 10 Febr De minister van marine heeft zijne ontslagaanvrage inge trokken. Zuid-Amerika. Port an Prince, 10 Febr. De pre sident der republiek heeft een kabinet samen gesteld waarin Leger de portefeuille van bui tenlandsche zaken heeft gekregen. Het corps diplomatique heeft besloten alle vreemde matrozen weder in te schenen. Zuid-Afrika. Kaapstad, 10 Febr. Minister Smuts heeft verklaard, dat de onder de krijgswet genomen maatregelen tot verbod van open bare vergaderingen in het gebied van de unie onniiddellijk zullen worden ingetrokken. Reclame. Ih wil nog een kop Hei smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat nooit heeft geweten dat Cacao zoo goed koop in het gebruik is. voor ze ons geregeld RONA cacao heeft gegeven. - Allerlei. Hamburg, 1 U 1-* e b r. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat tusschen de Hapag en de Nordaeutsche Lloyd gestreefd wordt naar gemeenschap van belangen, In zake van de stoomvaart in den Atlantischen oceaan. ICopjeduikelaars. Pégoud heeft te Agram gevlogen en een reusachtig succes gehad. In den namiddag duikelde hij 52 maal kopje. Na zijn nederda- ling werd hij rondgedragen. Er zijn nu in 't geheel al 32 duikelaars. Te Boedapest hebben een aantal scho lieren, allen trouwe bioscoop-bezoekers en bewonderaars van detective-films, een ban- dielen-bende gevormd, die zij naar den bios coopheid van dien naam „Zigomar** genoemd hebben. De mannen van Zigo-mar hebben reeds een ontelbaar aantal wandaden op hun jeugdig geweten. Zij houden groote stroop tochten, zoowel in als buiten de stad, en de opbrengst wordt eerlijk tusschen de leden verdeeld. De politie spant zich in om al deze jeugdige Zigomar's veilig achter slot en gren del te krijgen, doch het lukt niet hard. De bandieten benutten alle listen, die zij van de detective-films geleerd hebben met groot suc ces De rechtbank van Nice heeft een zeke ren Chiapale, den hoofdman van de beruchte bandieten van Pegomas, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Het heeft heel wat moeite gekost, dezen gevaarlijken misdadiger achter slot en grendel te krijgen. Zeven jaar lang heeft hij het dorp Pegomas en de om geving onveilig gemaakt en hij heeft drie moorden op zijn geweten, acht po^ngen 'ot moord, 13 brandstichtingen, terwijl hij vier maal grafschennis gepleegd heeft. Een paar ontploffingen zijn voorgeko men, heide mot ernstige gevolgen. Te Manchester (Kentucky) is in een ben- zanefahriek een ketel gesprongen. In een oogenblik tijds stond de geheeie fabriek in vlam. Het vuur tastte ook de aangrenzende huizen aan, waarvan er acht tot op'den grond toe afbrandden. Zes arbeiders werden ge dood en vijftien zwaar gewond. In Agliate bij Como is een stoomketel der centrale verwarming ontploft. Er werden 2 arbeiders gedood en 5 levensgevaarlijk ge kwetst, terwijl er onderscheidene waren die kwetsuren opliepen. Er heeft tusschen Kaap Razo en Kaap Roca een aanvaring plaats gehad tusschen het Fransche stoomschip „Luletia" en de Griek9che vrachtboot „Dimiti-los". De vracht boot is .gezonken. Negen matrozen worden vermist, van wie vijf tot de bemanning van de „Luteiia" hehooren. Zij waren in een boot gesprongen, teneinde aan het reddingswerk deed te nemen. Mogelijk zijn ze door een an der schip opgepikt. Oost-Indlë* Een tijger. Niet ver van het station Poeloe Brayan waar een druk vei keer is, heeft zich een tijger op een weinig aangename manier vertoond. Van genoemd station gaat een smalspoor- baan naar de onderneming Sampali voor het vervoer van materialen. De Klingsche karren voerders hadden hun ossen uitgespannen om de beesten te laten grazen. Plotseling gingen alle ossen er van door, waarop de Klingen het maar raadzaam vonden in een boom te vluchten. Van hun veilige schuilplaats zagen ze toen hoe een tijger een os bij zijn achter poot te pakken had. Ze brulden om hulp, waarop volk kwam toegeloopen en de tijger zijn slachtoffer Id den steek liet. Een door een tijger gebeten os ontkomt den dood echter zelden. Toch een zeldzaam brutale streek, zelfs voor een tijger, r ent de „Deli-Courant", waaraan dit bericht is ontleend. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 10 Februari, des avonds S£ uur. Voorzitten J. C N. baron Schimmelpenninck van der Oye. De Voorzitter doet mededeeling van verschillende ingekomen missiven enz. Schrijven van Dr. Kuyper. Mededeeling wordt o.a. door den Voor zitter gedaan van het volgende ingekomen schrijven van dr. Kuyper: „Een telegram uit Lausanne joept mij der waarts uit hoofde van den ernstigen toestand van een mijner familieleden. Het zal mij daar om niet mogelijk zijn, deze week aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen, iets wat mij te meer spijt, daar ik gaarne publiek had verklaard, hoe de mededeeling in de Memorie van Antwoord in zake de Staatsbegrooting van 1914 op bladzijde 3, dat niet mag aangenomen dat de Minister door blijk te geven van zijne ingenomenheid met den Gouverneur-Generaal het vermoeden zou hehhen gewekt dat deze zijn beginselen had prijsgegeven, nul volkomen bevredigt en ge heel beantwoordt aan wat ik gewensoht had te vernemen". - Regeling van werkzaam heden. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten morgen en overmorgen (Woensdag eD Donderdag) in de afdeelingen te onderzoeken de laalslelijik door de Tweede Kamer afge dane begrootingshoofdstukken en eenige kleinere wetsontwerpen en om Vrijdag aan staande des voormiddags ten 11 uur in open» •bare vergadering bijeen te komen ten einde met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1914 een aanvang te maken. De Voorzitter deeR in verband hier mede voorts mede dat het zijn voornemen m» om Vrijdag middag op een gepast, doch niet te vroeg uur alsdan de vergadering te ver dagen tot a.s. Dinsdag, des voormiddags ten 11 uur. De Voorzitter wenscht verder nog aan de vergadering op t<e merken na overleg mei de regeering, al wat- specifiek betrekking heeft op de hoofdstukken VIII (Oorlog); VI (Mari ne) en X (Landbouw, Nijverheid en Handel), niet te bespreken bij de Algemeene Beschou wingen .doch eerst later te behandelen bij de betrekkelijke begroetingen en voorts om alle beschouwingen omtrent de wijze waarop en de middelen waarmede de verdediging van Ned.-Indië te voeren zal zijn, achterwege te doen blijven, aangezien de Regeering het oogenblik niet gewensdht acht daarop thans in te gaan of debat er over te voeren. De vergadering wordt daarop verdaagd tot a.s. Vrijdag, des voormiddags ten 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 11 Fe bruari bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten: benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage mr. F. M. C. E. Koksma, thans vice-president der rechinank te Rot terdam: tot vice-president der rechtbank te Assen jhr. mr. D. J. den Beer Poortugael thans rechter in dat college; benoemd tot adjunct-rijksbouwmeester voor de justitiegebouwen J. G. Robbers, bouwkun dig ingenieur thans adjunct-architect der ge meentewerken te Den Haag. benoemd tot fiscaal-plaatsvervanger bij den krijgsraad die wordt gehouden in de directie der marine te Willemsoord, ter standplaats van den commandant der marine in die directie in de gemeente Helder mr. H. Westermann jr., advocaat en procu reur, te Bussum mr. N. A. Blom, griffier bij het kantongerecht te Helder vergunning verleend tot het aannemen en dra gen respectievelijk van de versierselen van rid der der 4de klasse in de orde van den Rooden Adelaar en van de alg'emeene eeremedaille in brons, hun geschonken door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, aan den officier van gezondheid der 2de klasse R. A. F. Lach de Bère en den korporaal-ziekenverpleger A. B. van Reek. Voorbereiding 3e Vredescon ferentie. Onder de leden der commissie van voorbereiding der derde Vredesconferen tie bahooren nog te worden vermeld: de vice- admiraal Jhr. Röell, oud-minister van marine, en de kapitein-luitenant-ter-zee Surie, tech nisch lid. Aan het overzicht van de in de wetsontwerpen tot vaststelbng der Staatsbegrooting voor 1914 gebrachte wijzigingen wordt de volgende reca pitulatie ontleend Raming bij de indiening f 253,345,818.34ge durende de schriftelijke gedachtenwisseling ver hoogd met f 1,151,585.08. Bij den aanvang der beraadslaging' geworden f 254,497,403.42. Gedurende de beraadslaging verhoogd met f 64,419.75. Zoodat de begrooting is toegestaan tot een bedrag van f 254,561,823.17. De raming der middelen voor het dienstjaar 1914 bedraagt f 228,415,617.—. De begTOOting van uitgaven overtreft de raming der middelen met f 26,146,206.17. Brandgevaar in rijksge- bouwen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën te kennen gege ven, dat zijn ambtgenoot van Waterstaat er zijn aandacht op vestigt, dat in den laatsten tijd reeds eenige malen in een landsgebouw brand is ontstaan doordat in een vertrek de onder de kachel aanwezige plaat den vloer niet voldoende tegen overmatige hitte be schermde. Naar de mcening van laatstge noemden minister kan dit brandgevaar wor den vermeden door de kachelplaten op on geveer 5 c.M. hooge poolen te plaatsen of door onder de kachels platen van elerniet te doen aanbrengen, waarom die maatregelen worden aanbevolen. éN. R. CU De jubileumzegels. Tegenover de klacht over weinig artistieke uitvoering der jubilcumzegels merkt de minister van water staat in zijn Mem. van Antw. op het Voor- loopig Verslag op, dat die zegels, ontworpen door den bekenden kunstkenner de Bazel en vooraf onderworpen aan het oordeel van den hoogleeraar in aesthetiek en kunst geschiede nis dr. W. Vogelsang te Utrecht, van ?nderc zijden veel waardeering hebben gevonden. Voorloo-pige hechtenis. De mi nister van Justitie heeft in zijn Mem. van Antw. aan de Eerste Kamer verklaard, dat het zijn ernstig streven is, de toepassing van het zoo diep ingrijpende instituut der voor- loopige hechtenis met de grootst mogelijke waajhorgen te omringen. Het in te dienen wetsontwerp zal mede een regeling inhou den tot toekenning van geldelijke tegemoetko ming, zoo wegens ondergane voorloopige hechtenis als ter zake van ten onrechte on dergane straf. Voorstellen om aan alle personen, die voorloopig in hechtenis zijn geweest, zonder dat toepassing van straf of maatregel is ge volgd, steeds schadevergoeding te geven, zul len d'oor den minister niet worden bevor derd. Men denke b.v. aan gevallen, waarin de verdachte sane dubio, het hem ten laste gelegde feil heeft gepleegd, doch ten gevolge van fouten in de dagvaarding de toepassing van straf of maatregel ontgaat. De commissie inzake de tusschenkomst van aannemers voor de uitvoering van gou- vernementswerken in Indië vertrekt begin Maart naar Batavia. Statenverkiezing in Olde broek. Voor de tusschentijdschc Sta tenverkiezing in het district Oldebroek, ont slaan door het vertrek .van jhr. Van Asch van Wijck zijn definitief candidaat gestel de heeren F. Fikse, voorzitter van Land en Welvaart te Oldebroek door de partijen d r linkerzijde en door rechts baron van Hijt- seina, burgemeester van Oldebroek. Daar de kapitein De Quraij wegens ge zondheidsredenen met buitenlandsch verlo: is, is zijn functie van adjudant van den minis ter van oorlog tijdelijk aan kapitein der ar tillerie G. G. van Everoinuen opgedragen De toestand van dr. Cuypers is vooruil- gaande, hij mocht reeds eenige malen hei bed verlaten. Mr. W. Baron van Heeckeren van Keil die, zooals wij reeds meldden 1e Ruurlo is overleden, zou op 1 Juli a.s. den 99-jarigen leeftijd bereikt hebben. Baron van Heeokeren van Keil is -oud-lid van Ged p. Sta len van Gelderland, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-directeur van het Kabinet des Konings, oud-minister van Buitenlandsche Zaken (18771879 onder het ministerie-Kap- peyne) en oud-commissaris der H. IJ. S. M. De overledene was commandeur in de onto van den Ned. Leeuw, grootofficier van de Eikenkroon en van den Gouden Leeuw van Nassau, van de Roos van Brazilië en van de orde van Verdiensten van Waldeck en Py mont. Baron van Heeckeren van Keil was sinds 1840 Kamerheer in buitengewonen dienst. Voorts was hij beschermheer van verschillen de vereenigingen. Te Amsterdam is op 60-jarigen leeftjj'" overleden mevrouw A. W. L. Versluys—Poel man. oud-presidente der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Zij was presidente van lv tehuis Annette'*, eene Amsterdamsche inrich ting tot verpleging van ongehuwde moedei In buiten echt geboren kinderen tot het eerste levensjaar. Dit tehuis was naar mevr. Versluv- genoemd. De overledene, die zich in de vrou wenbeweging naam heeft gemaakt, was ook bestuurslid der afdeeling Amsterdam der ver- eeniring „Onderling' vrouwenbescherming". Onafhankelijk Chris t.-H 1st. en Anti rev. Te Amsterdam ls onder voo-rzi"- terschap van den heer C. E. -van Koetsveld een vergadering gehouden van onafhankelijk Christelijk-Historisdhen en Anti revolution- nairon. Omtrent deze bijeenkomst deelt hc* Hbld. het volgende mede: Een 25-lal afgevaardigden uit verschillend-- streken van ons land was aanwezig. Met en kele kleine wijzigingen hechtte de vergade ring haar goedkeuring aan het ontwe-rp-re- glement dat ter tafel werd gebracht. Van verschillende zijden, o.a. van den af gevaardigde van Ommen, den heer Biöhon van IJsselmonde, waren brieven en telegram men van instemming ingekomen. In het kort werd ook de huidige pofi*Hco toestand besproken. Algemeen was men van oordeel,' dat deze, met name tegenover de regeering. op het oogen-bfök geen aanleiding geeft tot oppositie. Nog kunnen wij mededeelen dat ter ver gadering ook een afgevaardigde van de ChristeVnk-Historische KüesvereenigSng te Ede aanwezig was. Naar men zich herinnert was deze ver- eenïginig dezen zomer, toen zij. niettegen staande Ede was toe,gewezen aan de anti- revoluflionnairen, volhardde bij de rsndida- tuur Schimmelpenninck, door de Unie als lid geroyeerd. Niettegenstaande dat ontving zij, en verschillende harer leden persoonlijk, een uitnoodiging om de jaarvergadering bij te wonen. Aan deze uitnoodigdug werd echter door niemand gevolg gegeven. Een centraal-alarmbureau bij brand. Bij den Rotterdamschen gemeente raad kan men eerstdaags de indiening ver wachten van een voorstel tot het oprichten van een Centraal Alarmbureau ten behoeve van de gemeentelijke en de vrijwillige brand weer. De Installatie, welke een aanzienlijk bedrag zal kosten, zal worden aangelegd door den gemeentelijken telefoondienst in combi natie met Siemens en Halske. Het bureau zal gevestigd worden in een afzonderlijk gebouw, terwijl iedere telefoon» albonné direct aansluiting met het Alarmbu* reau zal kunnen krijgen. Gedurende den a.s. zomer zullen eenigé vliegtuigen van het luchtvaarlpark te Soes* terberg in de legerplaats bij Oldebroek wow den gestationueerd ten dienste van doefc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2