Uit den omtrek. STADSNIEUWS^ zterkenning en van de waarneming van de uitwerking van het vuur bij de sdhietoefenin- gen der artillerie. DeDoorwerth in gevaar. Niet al- Teen het Zeister bosch, óók de Doorwerth is in gevaar. De N. R. CL vestigt er de aandacht op. Het kasteel ls behouden; het oude slot, dat •het laatste familiebezit' was der Brakell's en van éénen ridder van Rappard, is nu een museum geworden. De heer Schcffer, van de firma Van Houten, had, als eigeenaar van den Duno, het geheel gekocht, de weiden voor de modelboerderij verzorgd, bet kasteel van de tand gedaan, doch het landgoed, de weiden, le bosschen, behouden. Dit stuk prachtige Gel- idersche natuur is nu in gevaar. Begin Maart het onder den hamer. De uitspanning De Zalmen, waaraan voor duizenden de herin voering van een dag-verblijf, voor menigeen de heugenis van langer vertoeven is verbon den: het paradijsplekje Klein-Rolandseck; de beroemde Italiaansche weg, het loopft alles gevaar-.. Want ook dit goed kan in perceelen gaan, öok hier vinden sloopers van hunne gading. -De bloembollen.f Door het zachte weer der laatste dagen zijn de bloembollen- kweekers genoodzaakt het dek der bloem bolle n veld en te dunnen, teneinde te groote warmte te voorkomen. Het is een gelukkig - verschijnsel, dat de bollen thans minder ver ontwikkeld zijn dan verleden jaar om dezen Conflict in het Kraanbedrijf te Rotterdam. De korte staking van machinisten en stokers der maatschappij Vul- eaan te Rotterdam, die de vorige week ont stond en welk conflict ter beslissing in han den werd gesteld van de Scheepvaartveree- niging en den Bond van Machinisten en Sto kers is tot bevrediging van beide oor cn op gelost. De loonsvoorwaarden zijn vastgesteld zoo- als deze zijn geregeld bij Thomsons havenbe drijf. Dit zijn de hoogst geldende looncn, die bestaan in het kraanbedrijf. met uitzondering van de Steenkolen Handelsvereen, waar een premiestelsel is Ingevoerd, waardoor meer jfordt verdiend. „F o r t u n a". De cenig beheerend ven noot van de Commanditaire Vennootschap „Fortuna", tot exploitatie van obligation, te Amsterdam, is gisteren failliet verklaard. Een ontaarde vader. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terechtge staan zekere A. van O., uit Vlissingen, be klaagd van overtreding der Arbeidswet. Uit het voorgelezen proces-verbaal en de verklaringen van een politie-agent, bleek, dat deze man zijn kinderen, waaronder een jon den van 7 jaar, van 's morgens vier tot 8 avonds tien uur kachelhoutjes liet maken cn wanneer de stumpers niet genoeg van dat werk hadden verricht, hen 6loeg en zonder eten naar bed zond, zoodat de buren de klei nen soms boterhammen gaven. Deze onver laat, die zelf netjes in zijn kleeren er uitzag, onthield goede kleeren aan vrouw en kinde ren. Eerstgenoemde is een paar weken geleden overleden, de vader is door den Voogdijraad uit dc ouderlijke macht ontzet en zal zich bin nenkort voor de rechtbank wegens mishande ling te verantwoorden hebben. De kantonrech ter verweet den bekl. zijn schandelijk gedrag en sprak de hoop uit, dat de rechtbank hem hink zal straffen. De ambtenaar van het O. M. meende, dat hier de hoogste straf moet wor den opgelegd, die de wet kent en eischte 14 dagen hechtenis. Een kwakzalver. De zwervende kwakzalver J. A. S., te Culemborg geboren. ',egen wicn onlangs door den kantonrechter te Wagcningcn geëischt werd 2 x f 100 boete of 2 x 50 dagen hechtenis, omdat hij te Vee- nendaal, waar hij veel practijk heeft, aan twee menschen geneesmiddelen heeft verkocht, die bovendien absoluut waardeloos bleken, ls thans veroordeeld tot 2 x ƒ50 boete of 2 x 30 dagen hechtenis. Levensgevaarlijke verwon ding. Te Arnhem is gevankelijk binnenge bracht de lompenkoopman E., uit Didam, ver dacht bij een ruzie tusschen zijn vader en zekeren K. dezen laatste een levensgevaarlij ke messteek te hebben toegebracht. De toe stand van den gewonde is zeer ernstig. De voortvluchtige notaris. Ten kantore van den voortvluchtigen nota ris C. te Bladel is een bedrag van f 5000 aan specie gevonden. Het tekort moet ongeveer f 50,000 bedragen Verdacht van inbraak. Uit Vars- seveld is naar Arnhem overgebracht de ar beider F. aldaar, die verdacht wordt van de in braak, welke in de nacht van 8 op 9 Januari op het buitengoed van baron van Pallandt te Varsseveld is gepleegd. Op de aanhouding van den dader was een premie van f 100 gesteld. Het spoorwegongeluk bij floogha 1 en. Omtrent een mogelijke oor zaak van de spoorwegramp aan de Haler- bmg, wordt uit Beilen nog het volgende me degedeeld: Een spoorwegarbeider, werkzaam geweest rjdjnde op dat gedeelte van de lijn, verleide de zer dagen, dat de rail aan den Zuidkant van de Halerbrug reeds in het begin September een verslagen (verbogen) rail was. Door den brugwachter aldaar zou het personeel er her haalde malen op gewezen zijn, dat het ver anderd moest worden, daar er anders nog !een ongeluk gebeurde: doorloopend lag er ;dan ook een dommekracht bij, om, als de jraït wat te erg verbogen was, haar weer zoo ;goed mogelijk terecht te zetten. De arbeider was er Yan overtuigd, dat de- S"elfde rail er nog Inzat op den avond toen et ongeluk gebeurde, terwijl den volgenden ag of later dat gedeelte rail zou zijn ver vangen. Het was zoo erg, dat als een ander persoon dienst deed bij de brug, hij door den brugwachter werd gewaarschuwd, dat de lommekracht er bij lag; als het te slim werd biet de rail, moet je haar maar weer terecht ietten. De correspondent van de Asser Crt. meldt nog, dat hij aan den rann, die thans geen Vpoorwegorbeider meer is en het bovenstaan de in bijzijn van meerdere nersonen vertel de, den volgenden dag heeft medegedeeld, dat hij het aan de courant zou melden, wat de man goéd vond. De Asser Ct. heeft den man nader onder vraagd en vond hem aan het werk op een ontginning, waarbij hij meer kan verdienen dan als spoorwegarbeider, wat ook de reden is. dat hij in September van het vorig jaar den dienst der S. S. verliet. „"Wij lieten hem zoo schrijft het blad het bericht van onzen correspondent te fei len lezen en op onze vraag of dat bericht juist was antwoordde Stevens bevestigend. Al leen had niet de brugwachter, maar de ploeg baas den hulpbrugwachter gewaarschuwd, idat hij op de rail moest letten. Stevens, 'die in den avond, toen het spoor wegongeluk gebeurde, kort na het ongeluk bij de Halerbrug kwam, had met een lan taarn de baan belicht en zag, dat dezelfde verbogen rail er nog in lag als toen hij den dienst verliet. Op onze vraag of hij dit onder eede zou kunnen volhouden antwoord de hij bevestigend. De rail In quaestle lag aan de zuidzijde van het kanaal (dus aan den kant naar Beilen) tusschen de brug en den overweg langs het kanaal, zij sloot met haar een*' einde aan de brugrail aan. Het was de rail aan de westzijde van de baan, van Hoog halen komende de rechter rail. Deze rail was verbogen, zoowel opwaarts als zijwaarts. Werd zij op het eene einde naar boven ge duwd, dan kwam er aan het andere einde een bocht in en omgekeerd. Ook anderen zijn hiermede voldoende bekend en toen Ste vens na het ongeluk zeide: „Als het maar niet wan de rail komt", krec.g bij ten ant woord: „Dat denken cr meer." Op onze vraag waarom hij niet eerder over deze zaak had gesproken, antwoordde Ste vens. dal hij reeds lang plan had gehad naar Assen te gaan om het ons mede te deelen. maar dat hij eerst het rapport wilde afwachten. Nu hij echter had gelezen, dat men in de Eerste Kamer had aangedrongen op een onderzoek builen hel spoorwegpersoneel om. nu had hij de zaak verteld en juist in het bijzijn van onzen correspondent. Stevens staat naar wij vernemen, als een kalm man bekend en maakt een betrouw baren indruk. Wij hebben den man gewezen op de onaangenaamheden, die voor hem het gevolg kunnen zijn van een onderzoek door de politie of justitie, maar hij hield als juist en waar vol wat hij had medegedeeld, wat anderen ook evengoed .als hij wisten Welk belang zou hij er oog bij hebben om de zaak bekend te maken, integendeel kon hij er slechts nadeel van ondervinden, meende hij. Daardoor liet hij zich evenwel niet weer houden. Jn de memorie van antwoord op het af- deelingsonderzoek der Eerste Kamer over Waterstaat, deelt de minister het volgende mede over het spoorwegongeluk bij Beilen. De uitkomsten*van het onverwijld aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten opgedragen veelzijdig en streng onderzoek naar de oorzaken van het noodlottig onge val bij Beilen, zullen volledig openbaar wor den gemaakt. Reeds nu kan worden mede gedeeld, dat het ongeval voor zoover bij het onderzoek is kunnen blijken niet het gevolg geweest kan zijn van het in den trein loopen van enkele oude rijtuigen. Deze rij tuigen zijn van goede constructie en de dee len, waarvan de veiligheid afhangt, zijn in even goeden toestand als van nieuwere rij tuigen. In verband daarmede kan niet worden toegegeven, dat dit ongeval, hoe betreurens waardig ook, tot vermindering van vertrou wen in het beheer onzer spoorwegen een ge gronde aanleiding zou geven, evenmin als de overige minder ernstige gevallen van den laatsten tijd. Nekkramp. Een korporaal van hel 9e reg. inf. te Leeuwarden, die verpleegd word te Assen, is Zondag aldaar aan nek kramp overleden. (Av.-pst.- Verdronken. Te Molenaarsgraaf is gisterenmiddag een 2-jarig kind van den riet dekker M. Stoel verdronken, Bootwerker verongelukt. Gis terenavond is te Harlingen door het kantelen van een loonolank de losse bootwerker P. de Vries in het ruim van een schrn gevallen. De dood trad onmiddellijk in. S4tremming in het treinver keer. Van den goederentrein, die" giste renmiddag om 1.9 te Deventer moet aan komen, zijn even voor het station Olst 3 wa gens met hooi in brand geraakt, vermoedelijk door vonken uit de machine. Het geheele ver keer stond stop; de reizigers in beide richtin gen moesten bij Olst overstappen. Het ijs. Men schrijft uit Lemmer: De stoomboot Heerenveen van de Holland— Friesland-lijn, welke Zaterdagmiddag na een zeer moeilijke en gevaarlijke reis van bijna drie dagen door het ijs, van Amsterdam, het laatst van Kampen, de haven hier is binnen gevallen, zal heden weder naar Amsterdam vertrekken. Tusschen Lemmer, den Mirdu- merhoek, Urk, Schokland en Kuinre vertoont de Zuiderzee nog een uitgestrekt ijsveld, dat wel eenigszins ln omvang en kracht afneemt, doch slechts door een zeer krachtigen n ^rd- wester spoedig zal ontruimd zijn. School- en kerknieuws. R.-K a t h. Kerk. Aan De T ij d wordt uit Indië gemeld, dat den 19. Januari twee Ja- vaonsche jongelingen near Europa zouden ver trekken, om er hun theologische studiën aan te vangen. Zij zullen worden geplaatst aan de Apostolische school te Turnhout in België van de orde der Jezuïten. Indien zij volharden en slagen, zullen zij de eerste Javaansche priesters zijn. Kunst en Wetenschap. Naar het N. v. d. D. meldt, is onze land genoot de heer S. C. Bosch Reitz, de te Laren gevestigde kunstschilder, die zich ook op de bestudeering van Chineesche kunst heeft toe gelegd, benoemd tot „attaché du Louvre" te Parijs, Yoor de wetenschappelijke rangschik king en het beheer van de collectie Chineesch porselein, nagelaten door den heer Granddi- dien. Prof. Bart van Hove, wiens overlijden wij reeds meldden, vervulde, behalve de reeds door ons medegedeelde functies, ook nog die van voorzitter Yan de maatschappij „Aj-ti et jtmicitiae*. In deze kwaliteit leidde hij steeds H. M. de Koningin rond als zij gedurende haar jaarlijksch verblijf in de hoofdstad een be zoek bracht aan de tentoonstelling in de za len van „Arti" op het Rokin. Kort geleden vervaardigde Bart zan Hove nog de buste in brons van mr. Stuart. Ned. regeeringscommissaris ter Gentsche wereld tentoonstelling. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot a.s. Vrijdagmiddag 12 uur op „Zorg- vlied" worden ter aarde besteld. De Waaloverbrugging bij Nijmegen. Het dagelijksch bestuur van het Verbond van Nederlandsche Kunste naarsverenigingen heeft aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden inzake de Waalbrug te Nijmegen. De Dordtsche schouwburg. Uit Dordrecht schrijft men aan het Hbl De Schouwburgvereenigrng, opgericht I Oc tober 1872, en sinds een voormalige houten sahouwburgtent aan de Cornelis de Witfslraat exploiteerende, zal, naar het voorstel voor de vergadering luidt, liquideeren. De tijden zijn sedert een kleine halve eeuw wel veranderd. Begonnen met des winters tegen zeer billijke prijzen een zestal abonnementsvoorstellingcn te geven, en voorts den schouwburg met ker mis en op andere gelegenheden beschikbaar te stellen voor concerten, opera's, tooneelver- tooningen enz., groeide van lieverlede de „tent in de wei", zooals zij eerst veelal genoemd werd, met het Dordtsche kunstleven saracn. Het schouwburgje werd van binnen zoo gezellig en geriefelijk mogelijk gemaakt, en niettegenstaande zijn brooze constitutie al les was van hout bleef het voor catastro- phen bewaard. Maar een andere worm begon aan zijn bestaan te knagen. De exploitatie werd met de jaren duurder. Wel werd hel aantal abonnementsvoorstellingen belang rijk uitgebreid, maar de toegangsprijzen moes ten aanzienlijk verhoogd worden, doordat ook de eischen der tooneelgezelschappen hoogcr werden. Het gevolg van een en ander was, dat er jaarlijks tekorten ontstonden. Wel hield de vereeniging zoolang mogelijk de zaken gaan de en werden ook dezen winfer wederom abonnementsvoorstellingen gegeven, maar thans meende het bestuur lang genoeg ge worsteld te hebben; vandaar het voorstel tol liquidatie. Wat van een en ander het gevolg zal zijn, is nog niet te zeggen. Of het houten schouw- burggebouw zal verdwijnen, of van stadswege een nieuwe grootere schouwburg zal gesticht worden het is alles onzeker, maar mot het oog op de hooge eischen, die reeds aan het gemeentelijk budget gesteld worden, is het laatste zeer onwaarschijnlijk. De gemeente laat reeds het gebouw Kunstmin exploileeren, dat voor schouwburg zich minder schijnt te eigenen; voor concerten, uitvoeringen, varié tés, operals, doet het echte rgoede diensten. Andere gelegenheden van belang bestaan in Dordrecht niet, want Musis Sacrum is nog niet uit de asch herrezen en Lokaal Van Don gen kan als schouwburg niet meetellen; het ls meer concertzaal. Het is daarom voor het Dordtsahe kunstleven, dat in de laatste jaren toch reeds door verschillende slagen is ge troffen, wenschelijk, dat de gelegenheid tot het geven van goede tooneelvoorstellingcn za) blijven 'beslaan, of dat een gebouw zal gesticht worden, dat aan billijke eischen voldoet. Provinciale Staten van Utrecht. Bij de gisteren in het kiesdis trict Utrecht I gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten (vacature-wijlen mr. Ragay) werden uitgebracht 3172 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de >heer O. de Weerd (S. D. A. P.) 1058 en de heer mr. W. H. M? Werker (vrijz.-dem., gesteund door alle vrijzinnige partijen) 2114 steramen, zoodat laatstgenoemde is gekozen. De kerkelijke partijen hadden zich bij deze verkiezing van candidaatstelling onthouden. Buurtspoorweg Gouda— Rlontfoort— Utrecht. Men schrijft ons: Het comité van bovengenoemde spoorver binding mag met groote voldoening op de nu reeds verkregen resultaten van zijn arbeid neerzien. De tot standkoining der ontworpen lijn kan met vrij groole zekerheid worden aangenomen. Niet alleen verkreeg het comité den gcwenscliten financieelen steun uit de belanghebbende gemeenten, en werden de plannen bij de autoriteiten goedgunstig ont vangen, maar ook verklaarde zich de Direc tie der Nederl. Centr. Spoorw. Mij. bereid, behoudens goedkeuring van den Raad van Commissarissen, een derde in de kosten van aanleg, installatie, rollend materieel, onteige ning enz. bij te dragen, en de lijn op aanne melijke voorwaarden te exploileeren. Daar bij is het een vereischte dat de ontworpen spoorweg voldoet aan het profiel van de vrije ruimte op de hoofdspoorwegen, en dat de beide eindpunten bij de hoofdlijnen aanslui ten. Bij het oorspronkelijk ontwerp was dal niet volkomen. De Rijksstraatweg Leiden—Utrecht liet dat profiel niet toe, waarom dan ook het tra cé van het gedeelte de Meern—Utrecht moest worden gewijzigd. Bij het gewijzigde ont werp, dat ongetwijfeld eene zeer groole ver- belering aanbrengt, ligt het in de bedoeling den Leidschen Rijn bij de Meern te over bruggen, en aan dc overzijde van den Rijn in de richting Utrecht te gaan, om alzoo de draaibrug over het Merwedekanaal» in den Vleutenschen weg te bereiken, waarna de spoorweg spoedig de verlaten baan van den vroegeren NederL Rhijnspoorweg bereikt, om verder, na eenige verbreeding van den Staatsspoorweg, haar eindpunt te vinden bij het Buurtstation te Utrecht. Met den meesten ijver wordt door Comité en ingenieurs gewerkt B a a r n. Alhier is door de politie aangehou den de 16-jarige F. L. H.f woonachtig to Hil versum, die zich in eerstgenoemde gemeente had schuldig gemaakt aan het ontvreemden van porteraonnaics met geld gevuld uit villa's, tot welke hij zich overdag door middel van insluiping toegang wist te verschaffen. Dc jeugdige boosdoener is naar zijn ouders over- gebra cht. De Kiezerslijsten. Nu mag toch niemand langer wachten om zich aan te geven voor plaatsing op de Kie zerslijst. 15 Februari is de fatale datum. En wie zich zelf niet aan te geven heeft, om dat hij al kiezer is of er nog niet voor in dc termen valt, die zorge, dat hij minstens één ander aanbrengt of overreedt om zich aan te geven. Het Centraal Verkiezings-Comité zal Don derdagavond van half 8 tot half 10 zitting hou den in Ons Huis (Korte Gracht) lot het geven van inlichtingen. Garnizoen. Op last van den Minister van Oorlog zal, evenals in de canlines bij de bereden wape nen, ook bij de Ve inf.-brigade een proef woi- den genomen met verpachten. Tilly Koe nen. Binnenkort za'l Tilly Koenen eenige Liede- renavonden in ons land geven eu wel te Hel der 27 Febr.; Breda 28 Febr.; den Haag 2 Maart; Amsterdam 3 Maart; Amersfoort 4 Maart; Hengelo 5 Maart en Nijmegen 6 Maart. Nutslezing. Donderdag 19 Februari a.s. zal in Amicitia een voordracht met lichtbeelden voor de le den van 't Nut worden gehouden door den heer D. Jurriaanse uit Ba d Harzburg over: „Te voet en per fiets door den Harz". De heer Jurriaanse, die secretaris is van de Ver. L B. v. V. V. afd. Nederland in den Ilarz en daar reeds meer dan twintig jaren ver bleef, geeft in ons land deze voordrachten gra tis met het doel hel reizen en het leven in den Harz nog meer békend te maken en tot een reisje daarheen aan te moedigen, om tegen een minimum moeite en kosten een maximum te genieten. Voetbal Op Birkhoven krijgt Quick Zondagmiddag bezoek van Quick uit Kampen. II. V. C zal een gecostumeerden wedstrijd op dien dag houden, ter herdenking van het 10-jarig bestaan. De Dagera»(l. Gisteren avond hield de vereeniging „De Dageraad" een openbare vergadering in Ami citia waarin als spreker optrad de heer J. van Veen, gewezen R. K. priester, met het onderwerp: „Nederland, waak over uw recht'*. De heer H-olmer sprak een openingswoord, waarna de heer van Veen er aan herinnerde, dat in October 1911 een pauselijk voorschrift verscheen, dat den burgers verbood een gees telijke voor de rechtbank te brengen. Wat bij ons gebeurt uit liefde voor ons land, uit liefde voor de verkregeaa rechten, die de vruchten zijn onzer soliede volkseig£nschat>- pen, dat wordt aan Roomsche zijde zoo vaak aan haat toegeschreven. Volgens onze grond wet is er vrijheid ven godsdienst en niemand' mag daaraan raken. De Roomsdhen zijn bo vendien vriendelijk en welwillend en zoolang ze niet opgezweept worden zijn ze meegaand. Maar ze gehoorzamen aan een hoofd, dat ze nooit zagen en aan andergeschikte meesters onder wie er zijn, die het buskruit niet héb ben gevonden, terwijl zie zich afkeeren van verlichting en valscih noemen al wat zich niet aan dat gezag onderwerpt. Dan heb fle dit tegen de Roomsdien dat ze het politiek mechanisme hunner kerk niet kennen en dat ze bijstand vcrleenen aan de gestage ondermijning van den Staat. Dat maakt, dat iemand, die wat voor zijn land voelt tegen Rome is. Dat behoeft volstrekt geen haat te zijn maar zoo moet ieder ver standig mensch kalm en beraden zien. Met den eerbied voor de voorgangers wordt geboren de eigenschap, dat de gewone geloor vige opziet tegen zijn voorganger en hem als een soort heilige gaat beschouwen, ze willen hem afzonderen van de gewone menschen. Wie den priester iets misdoet begaat a. h. w. heiligschennis. De menschen willen den pries ter houden in een afzonderlijken stand. Dat zien we reeds in Egypte, ook in het oude Rome en ln het Jodendom. Zelfs de heiden- sohe keizer ran Rome rekende den piester stand zoo hoog dat hij de hoogepriester wil de zijn, terwijl hij toch keizer was. In dc allereerste tijden van het Christen dom zien we de bemerking gemaakt, dat een Roomsche zijn twistpunten met anderen niet mocht laten beslissen dan voor zijn eigen geestelijke rechtspraak. Als een fout werd het aangerekend, als een geestelijke raor de bur ger rechtbank werd gebracht. Zoo ontstond al het idee dat een priester niets te maken had met een burger rechtbank. Dat werd nog erger toen het Romeanschc imperium kwam te vervallen en gedurende de heele middeneeuwen' stond dat in hooge glorie. Men zag rechtbanken uitsluitend uit geestelijken bestaande, die het vonnis uil- spraken en dan riep men de burgerlijke macht te hulp om het vonnis uit te voeren. Langzamerhand kwam dal er iu, maar dat had toch al zoo om zich gegrepen, dat kejzer Constantijn het voorrecht der prieslerrecüit- bank moest erkennen. En dat werd hoe lan ger hoe meer omschreven in het geestelijke recht, zoodat geen priester mocht verooi* deeld worden dan door priesters. Gaande weg groeide het zaakje en kreeg het aanzien Yan fcen weL Daaraan gaf de Reformatie in eens een schok. Deze bracht het ménschelijk gemoed en gevoel naar voren, zoodat hot voorrecht ran de priesters meer en meer op den arhtergrond raakte en daardoor ook het previlcgium fori. Later bracht dc Frunsche revolutie nog ge voeliger knak en rijen geestelijken werden Yoor de burgerlijke rechtbank gebracht. Echter de moraal van de Roomsche kerk heeft dat voorrecht weten aan te dikken, ech ter langs een omweg. Men mag geen heilig schennis plegen, dat is het onteeren van hel lige personen cn zaken, zegt de Roomsche catechismus. De burger staat oneindig ben-- den den priester en daarom ls het ontecren van een priester, wanneer men hem voor de rechtbank brengt. De Roomsche leer tracht dat eigenaardige dus to dekken en vast te houden. Die zedenleer steunt dus weer het eigen aardige voorrecht,-wart wie het voorschrif niet nakomt zondigt tegen God. Door invloed te oefenen op het geweten, zoekt men dus het voorrecht vast te houden. En in de derde plaats zegt de Rtoomsche leer, als ge een priester voor den burger rechter brengt, zien alle menschen wat hij misdreven heeft en dat geef;. ergernis aan dc menschen, die zullen gaan twijfelt n aan de gezanten Gods. Zoo steunt de zedenleer op een sterke manier het eenmaal bestaande voorrecht. De Reformatie en revolutie hebben het voorrecht een flinken knauw gegeven. Maar juist omdat het gegroeid uit de ziel van de Roomsche kerk, kjomt het telkens weer voor den dag als de Roomsche kerk zich weer eenicszins herstelt. Omstreeks 1850 be.eon het Vaticaan dan ook weer direct dat voorrecht weer voor den dag te holen. Van de Katho lieken zelf was er natuurlijk niet den min- sten tegenstand te wachten, men was geheri ingericht er op, dat de priesters boven het gewone leven stonden, het sprak van zelf. Tn 1852 hield de Paus een officieele Voordracht voor zijn kardinalen cn daarin bracht hl- dat voorrecht ter sprake. En 15 December 1856 herhaalde hij datzelfde, hij probeerde eens boe dat zaakje aansloeg. In 1864 ver soheen de "Sallybus cn dc Siste stelling leer de, dat hij die leert dat de kerkelijke recht bank zoowel voor burgerlijke als strafrech- térlijke zaken voor de geestelijken moet wor den afgeschaft, is vervloekt Vijf jaar later ging de Paus weer een stapje verder. Wet gevers en gezagspersonen, die geen rekening wilden houden met de kerkelijke rechtban ken beloopen de groote kerkelijke ban, heet te het toen In het jaar 1880 werd uitgelegd, dat dc rechters niet ln die ban zouden ver vallen maar dat de Heilige Stoel het vonnis over die rechters zirli voorbehield. Men hield dus een slag om den arm. Ze durven niet klinkklaar te zeggen, dat alle rechters in d> ban zijn als ze een geestelijke veroordcelcn maar ze doen het langs een omweg. Toer kwam het Molu Proprio van 1911. waardoor bij de redhters ook de burgers werden ge voegd. Ieder leek, die direct of indirect mee hielp een geestelijke voor de rechtbank le brengen viel onder de ban. Ook de gewone burger mag nu niet meer oppclleeren op d burger rechtbank als hij met een geestelijke iets te vereffenen heeft. Spreker zet daarop uiteen, welken invloed de groote kerkelijke ban heeft. Degene die in de ban Is, wordt van alle geestelijke voor rechten afgesloten. Zijn gebeden worden nicf verhoord en ook de gebeden van anderen voor hem ketsen af. Het leven van iemam die in de ban is, loopt gewoon blind. De meeste geloovigen beloopen liever tl narigheid niet en daardoor houdt men die zaak in stand. In het gewone leven komt het dan ook dagelijks voor, dat men een zaakje sust. Men kan naar den bisschop gaan, en dan naar Rome, maar dat is bij den duivel te biecht gaan. Men miskent de belangen van den enkeling, als het voor de club maar goed is. als de zaak maar floreert. Onder geestelijken wallen alle priesters en die hooger zijn, maar dan komen ook die menschen, di-e nog geen priester zijn maar in de hoogere orden (diaken en sub-diaken) zijn opgenomen. Dan vallen er onder al degenen, die de mindere orde gekregen hébben en niet meer tot den profanen stand behooren. Ook vallen er onder alle kloostermannen en kloostervrouwen en de kluizenaars. Sommige auteurs zeggen zelfs, dat al diegenen, die op de seminaries zijn er onder vallen. Ook zij vallen onder het rechtsgebied van de kerk en zijn afgezonderd \an het rechtsgebied van de maatschappij In de kerk ls een 90ort gewoonterecht. Wanneer er een bepaling beslaat, die langen tijd ndet meer gehouden wordt is die bepa ling opgeheven. Toen de paus nu het Motu Proprio gaf, deed zich in Nederland de vraajg voor, bestaat de kerkelijke rechtbank nog of heeft de regeering een concordaat met den paus gesloten? Minister Regout zat er wat mee in en is er in de Kamer om heen gaan draaien. Hij zei: maak je niet benauwd, dat bestaat hier niet en zoo heeft bij de lui om den tuin we ten te leiden. En de liberalen waren blij en zeiden, er is geen wolkje aan de lucht. Een jaar of zes geleden hield Nederland op een missieland te zijn en werd ons land een veroverde provincie, leder bisdom heeft daarin zijn taak de mensahen in de kerke lijke politiek ran Rome te brengen. In de kleine wetboeken der bisdommen komen be palingen voor omtrent het brengen van gees telijken voor de burgerlijke rechtbank. En op de seminaries werd niet anders geleerd, aoo- dat geen geestelijke heeft gedacht dat dat iets nieuws was. Maar Regout kon dal den Kamerleden gerust wijs maken, die niet be grijpen bet fijn politieke der Roomsche kerk. Toen dan ook verklaard was, dat het previ- legium fori was opgeheven, kwamen er in gezonden stukken uit het Zuiden, waarin ge zegd werd: er is geen sprake van opheffing, wij beleven hier niet anders. Een leek mag niet getuigen voor den burgerlijken rechter tegen een priester. Hij mag echter ook nieb liegen en nu heeft de kerk een fijn stukje ieer uitgedacht; hij moet namelijk trachten den rechter om den tuin te leiden, de leer van het niet zuiver geestelijke voorbehoud Dot is niet een leugen en dan wordt men ook geen mcineedige. Op die manier weet d*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3