BINNENLAND. Als opvolger van lord Gladstone wordt ge- HO eind de president van den Board of trade -fiydney Buxton. Zweden* Stockholm, 10 Febr. Heden had de ifmldigingsoptocht der studenten voor den Kroning plaats. Ongeveer 2600 studenten na- jroen daaraan deeL De Koning was met den ^Kroonprins en de Hertogen van Vesterbotten, ivan Ostergötland en van Nerikc verschenen. iDc Koning hield een toespraak, waarin hij h. m. verklaarde, dat het zijn bij de grond wet gewaarborgd recht en zijn plicht als Zweedsch Koning was, om in moeielijke dagen open en vrij zijn meening te zeggen, over het geen hij voor zijn volk nuttig en noodzakelijk lichtte. Beschaving en stoffelijke welvaart zijn fciet mogelijk zonder het gevoel van veiligheid. De weerbaarheid van het land is ontoerei kend*, de Koning ls er vast van overtuigd, •dat het volk bereid en ook in 6taat zal zijn, de offers te brengen, die de verbetering van de defensie van het Rijk onvermijdelijk eischt De Koning eindigde met de woorden: Voor waarts naar ons doel, een vrij en sterk Zwe den! Leve Zweden! Daarna werd de optocht ontbonden. Toen de afgetreden minister-president Staaff in den namiddag het gebouw van den rijks dag verliet, vergezelden honderden, meest Jonge mannen, hem naar zijne woning, waar ld] riepen: Leve Staaff! De menigte trok daar na naar de woning van den socialistenleider Granting en vervolgens onder het roepen van Leve de republiek! door de straten. De poli tie joeg de menigte uiteen en verhinderde «ene botsing met de studenten, die riepen ï-eve de Koning! hetgeen met nieuwe kreten van Leve de republiek! beantwoord werd. 'Des avonds verzamelde zich eene groote Volksmenigte voor het slot om aan het ko- iringsT>aar eene huldiging te brengen. Het ko ningsnaar. omringd door de overige leden van de koninklijke familie, kwam op het bal kon en werd door de menigte met levendig hoerageroep begroet Portugal* Lissabon, 10 Febr. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister-president het nieuwe ministerie voorgesteld. Hij las het ministerieele programma voor, bevattende een amnestie voor politieke misdrijven, maatrege len van clementie voor vergrijpen tegen de maatschappij, herziening van de scheidings- wet. Hij deelde verder mede, dat het bewind gestuurd zal worden in de richting van het lot rust brengen van de partij-hartstochten. Hongarije. Budapest, 11 Febr. In antwoord op een interpellatie betreffende de speelbank zaak, deelt de minister-president mede, dat de regcering met de grootste gestrengheid te werk gaat en dat de zaak definitief geregeld wordt. Geen enkele ministerieele afgevaaidig- de is er bij betrokken. Rusland* Petersburg, 10 Febr. Bij de rijksdoe- la is eene interpellatie ingediend door de na- ^onalislen, de vraag bevattende aan den mi nister van oorlog of de berichten van de pers waar zijn, dat onder het personeel van de Poetilow-werken een groot aantal Duitschers rijn. Petersburg, 11 Februari. (Van een bijzonderen correspondent.) De mi nister-president Kokowtzow is afgetreden. Waarschijnlijk zal de oud-minister-pre- sident Goremykin hem opvolgen als hoofd van het kabinet en zal de portefeuille van fi nanciën, die tot dusver onder het beheer van Kokowtzow was. aan Bark worden opgedra gen. Bulgarijê. S o f i a, 11 F e b r. Bij de ontvangst van eene Amerikaansche commissie heeft de Koning den wensch uitgedrukt om, als de omstan digheden dat toelaten, Amerika in het volgend voorjaar te bezoeken. Turkije. Konstantinopei. II Febr. De Porte heeft besloten het Turksche gezantschap in Cetlinje op te heffen. De bladen berichten, dat de Porte heeft besloten een gezantschap in Albanië te vestigen, wanneer de toestand van de regeering daar bevestigd zal zijn. Kcnstantinopel, 10 Febr. De Arme niërs zullen aan de verkiezingen deel nemen. Zij zullen 20 afgevaardigden hebben. Volgens mededeelingen van Jong-Turkscbe tijde, in sommigen diplomatieke kringen te Konstantinopei, moet Frankrijk voor de groote Turksche leening voorwaarden van po utieken aard gesteld hebben, waaronder in de eerste plaats de onvoorwaardelijke aanne ming van de nota der groote mogendheden over de eilanden. De financieele voorwaarden betreffen volgens eene uit financieele kringen afkomstige mededeeling in 't bijzonder de fi nancieele controle, die door de Ottomaan- sche bank zal worden uitgeoefend. Deze bank zal, behalve dat het in hare statuten bepaalde recht om te voorzien in den kasdienst voor ge heel Turkije in werking zal treden, gerechtigd rijn aanwijzing te doen voor alle betalingen van de schatkist. Verder moet Frankrijk, dat de inkomsten uit de verhooging van de tol len, uit de monopoliën en uit de in te voeren bedrijfsbelasting voor vreemdelingen als on voldoende beschouwt, verlangen, dat ook de in komsten uit de nog vrij blijvende tollen voor den leeningsdienst bestemd worden. Albanië. Ween en, 11 Febr. Volgens de bteden zal de prins zu Wied zich naar Albanië be geven via Triest, waar hij zich zal inschepen op het Oostenrijksdie oorlogsschip Taurus. Een Itahaansch oorlogsschip zal hem op de reis vergezellen. P a r lj s, 11 Febr. Uit Londen wordt aan de Temps gemeld, dat de gezanten van den Drieribond kennis gegeven hebben, dat hun ne regeeringen van meening zijn dat het een ernstig gevaar zou opleveren, wanneer zij toelieten, dat de toestand in Albanië bleef looals hij nu ls. Zij hebben het noodig geacht aan den prins zu Wied onmiddellijk de mid delen te verschaffen om zijne functiên uit te oefenen en hem daarom een voorschot van 10 millioen fres. verstrekt. De 'Neue Freie Presse bericht, uit Durazzo, dat in Skutari eene bank is opgericht met een buitenlandsch aandeelenkapitaal van 600.000 frs., welker taak zal zijn, in plaats van de filiaal van de Ottomaansche bank, die zal Worden opgeheven, den hendel te steunen. De Tribuna bericht, dat alle geruchten over een bezoek van den prins zu Wied in het Ya- ticaan ongegrond zijn. Rome, 10 Febr. Het Giornale d'Italia bericht uit Brindisi, dat het Italiaansche koop vaardijschip, varende tusschen Valona en San- ti Quaranta, van de Albaneesche kust bescho ten is. Marokko. Ceuta, 11 Febr. Tijdens geniewerk- zaamheden heelt de vijand de Span jaarden aangevallen. Dezen hadden 1 doode en 7 gewonden. Japan* Tokic, lu Febr. De opgewondenheid nam in den ioop van den avond nog toe. De troepen kozen stellingen tot bescherming van belangrijke punten. De menigte drong naar het bureau van bet dagblad Chuo, een orgaan van de regeeringspartij. Hier viel het eerste gevecht met de politie voor, waarbij vier per sonen met den sabel gewond werden. De vast beraden houding van de politie, die door de militaire macht gesteund werd, waarbij nog eene vinnige koude kwam, doofden de vurige stemming en dunde de menigte, die omstreeks 10 uur des avonds verliep. Tweede telegram. In de gevechten tusschen de politie en de volksmenigte wer den aan beide zijden verscheidenen gewond. Een infanterie-regiment zette de gebouwen van het parlement en van het ministerie van marine af. De volksmenigete viel de leden van de Seyukai-partij aan, die tegen het votum van wantrouwen hadden gestemd. Later ver liep de menigte allengs. 11 Febr. (Telegraafagentschap). Bij de on lusten van gisteren zijn zes personen gewond en 150 in hechtenis genomen. De afgevaar digde Kurahara, die voor het parlementsge bouw eene rede hield, werd door de politie mishandeld. De rust is nu geheel hersteld. T o k i o, 11 Febr. Er is geen spoor over gebleven van de opgewondenheid van giste ren. Hoewel de oppositie nu hare aandacht wijdt aan de belastingkwestie en besloten is de beweging in het land voort te zetten, ge looft men. dat de ruggegraat van het verzet gebroken is en dat de regeering even veilig door de krisis heengekomen is. Vereenigde Staten. President Wilson heeft in een gesprek met den voorzitter van de Senaatscommissie voor de regeling van de immigratie-wetgeving, zich er tegen verklaard,, dat in de wel de eisch van kennis van lezen en schrijven wordt gesteld met het doel daardoor den toevloed van landverhuizers te beperken. Washington, 11 Febr. De Senaats commissie voor buitenlandsrihe zaken heeft de arbitrage-verdragen met Engeland, Japan, Italië, Spanje, Noorwegen, Zweden, Portugal en Zwitserland goedgekeurd. Washington, II Febr. Staatssecreta ris Bryan zelde heden in de commissie voor buitenlandsche zaken uit het Congres, die thans het voorstel overweegt in zake het be schikbaar stellen van 150,000 dollars voor de viering van het eeuwfeest van het verdrag van Gent: Wij hebben altijd een minimum besteed aan de werken des vredes en een maximum aan de toebereidselen tot oorlogen, die nooil komen. Ik ben van meening, dat alles wat bijdraagt om de aandacht van het publiek te vestigen op den vrede en op de aan den vrede verbonden voordcelen, uit een financieel oog punt het geld, dat er aan besteed wordt, waard is, wat het ook moge kosten. Er zijn twee bedragen genoemd voor de viering van dit eeuwfeest; ik zou zonder bedenken het groot ste bedrag kiezen. Columbië. Bogota, 10 Febr. De verkiezingen heb ben gisteren in volkomen rust plaats gehad. De conservatieve candidaat Coucher is met den steun van de liberalen gekozen. Peru. Lima, 10 Febr. De Kamers zijn tegen 1 Maart in buiteneewone zitting bijeengeroepen. Zuld-Afrlka* Kaapstad, 11 Febr. In de heden ge houden wetgevende vergadering heeft Botha persoonlijk mededeeling gedaan aangaande de (beschuldiging, onlangs geuit door het lid Fremantle, een aanhanger van Hertzog, dat Botha getracht had hem om te koopen. Botha lichtte de zinsnede toe, vervat In een brief van hem aan Fremantle, waarop de beschul diging blijkbaar steunde. Botha heeft een vervolging ingesteld tegen Fremantle, waar bij hij 10.000 p. st schadevergoeding eischt Allerlei. New-York, 1 U Febr. Carnegie heeft aaü zijne schenking ten behoeve van de vredes stichtingen twee millioen dollars toegevoegd, tot bevordering van de zaak door de kerkeD van de verschillende godsdiensten in de wereld. Een deel van de inkomsten zal beschik baar zijn voor kerkelijke vredebonden in En geland en Duitschland. Chicago, llFebr. De Chicago North western spoorwegmaatschappij heeft van do Commission of ways and means toestemming gevraagd tot uitgifte van een bedrag van 21.184.000 dollars aan obligatiën, met het doe! nieuw materieel te koopen en obligatiën af te lossen. Men verwacht, dat de commissie heden een besluit zal nemen. Over den Mont Blanc. De aviateur Parmelin, die om 1 uur 45 uit Genèvc vertrok, vloog over den Mont Blanc en landde op een K.M. afstand van Aosta. Vliegon geluk. Uit San Diego (Califoraië) wordt bericht, dat de militaire vlieger luitenant Post bij een vlucht boven de baai door een explosie, met zijn toestel werd geworpen. De ongelukkige aviateur wai onmiddellijk dood. Men meldt uit Johannistal: Heden morgen is om 10.40 de ingenieur Thelen roet een Albatrospijl-dubbeldekker van het nieuwste type opgegaan met het doel een hoogterecord met vier passagiers te berei ken. Hij landde om 12.35 en bereikte eene hoogte van 2850 Meter. Daarmee is het record van Garaix, 2750 Meier, geslagen. Men meldt uit Berlijn: Het comité van de „NationalilugBpende* heeft tot bevordering van prestatiën in het vliegen in ronde som voor een bedrag van 1.600.000 mark aan premiën uitgeloofd; de helft daarvan wordt besteed voor vluchten, de andere helft voor de ondersteuning van groote verrichtingen in de technische mededinging. Door de buitengewone verrichtingen van de Duitsche vliegers zijn reeds 800.0000 mark voor premievluchten betaald. Dit jaar kunnen daardoor geene vluchten meer voor premiën in aanmerking komen. Door de verrichtingen van zijne vliegers heeft Duitschland den voorsprong, dien Frank rijk had zoowel voor afstandsvlucht als voor tijdvhidht ver overtroffen; het bezit thans de gewichtigste wereldrecords. Het Duitsche vliegwezen is op de eerste plaats gekomen door de verrichtingen van Stadtler, Langer, Ingold en anderen. De ter dood veroordeelde giftmenger Hopf, de blauwbaard van Frankfort, heeft gratie gevraagd en vraagt revisie van ziïn proces, terwijl hij beweert, dat hij ten tijde dat zijn eerste vrouw stierf nog geen bacillen in zijn bezit had. Ongeveer een weck geleden werd te Montclair in den staat New Jersey een moord gepleegd, die veel opzien verwekte. De vrouw van een koopman uit New-York, mevrouw Charles Manning, die te Montclair woont, werd doodgeschoten in haar boudoir gevon den. Eén revolyerkogel was haar door de her sens gegaan. Den dag na den moord werd een 19-jarig meisje. Hazel Herdman, dat, naar men zeide, op zeer intiemen voet met den echtgenoot van de vermoorde vrouw stond, gearresteerd, onder verdenking den moord gepleegd te heb ben. Zij ontkende evenwel heftig en daar niets tegen haar bewezen kon worden werd zij weer vrij gelaten. Doch nauwelijks had zij de vrijheid herkregen, of zij nam vergif in en Zondag is zij in het ziekenhuis overleden. Vóór zij den laatstcn adem uitblies heeft zij edhter nog bekend dat zij, en ook waarom zij, mevrouw Manning gedood heeft. Zij ver telde dat zij reeds drie jaar hartstochtelijk verliefd was op Charles Manning en dat hij de vader is van haar kind, thans 18 maanden oud. „Ik dacht" vertelde zij „dat wij zou den kunnen trouwen als ik mevrouw Man ning doodschoot, want hij leefde den laatsten tijd niet meer met haar samen. Ik deed een dichten sluier voor en begaf mij naar haar ■woning met een revolver, die ik in mijn hand- taschje had. Mevrouw Manning was alleen thuis en toen ik mijn revolver trok sprong zij op mij toe, maar, na een korte worste ling, vuurde ik, zoodat zij roerloos op den grond liggen bleef. Niemand heeft mij gezien toen ik het huis verliet en toen de politie mij gevangen nam hebben zij niets uit mij kun nen krijgen. Ik dacht dat ik eindelijk geluk kig zou worden, maar ik bleef steeds dat vreeselijke bleeke gelaat op den grond voor mij zien en ik heb het niet kunnen uithou den. Zorg voor mijn kind en zeg aan Charles dat ik hem vergeef'. Na deze korte beken tenis stierf zij. (N. v. d. D.) Uit New-York wordt aan de „Daily Chro nicle" geseind, dat bij de New-York—New- Haven Spoorweg maatschappij belangrijke diefstallen hebben pleats gehad. Een bedrag van 6.720.000 dollar zou verdwenen zijn. In verband hiermee heeft de Mercantile Bank hare betalingen gestaakt. De directeur werd gearresteerd. De aandeelhouders klagen hem aan wegens verduistering van 720.000 dollars De verplichtingen der benk worden op 2.160.000 dollar geschat. W e e n e n. 11 Febr. Een automobiel, die naar deze stad onderweg was, is in brand geraakt. De benzinehouder kwam tot ontplof fing. 40 personen zijn gewond, waarvan 15 ernstig. Helsingfora.il Febr. Bij een brand In het armenhuis van Hilomantsiam (district Kupio) zijn vijf personen omgekomen; een wordit vermist. Velen kregen brandwonden. In het sport-hotel Gessclbauer te Stein- haus op den Semmering is brand uitgebro ken, 's nachts om 2 uur, terwijl het hStel vol gasten was, voor het meerendcel sport liefhebbers, die daar hun intrek genomen hadden met het het oog op de internationale ski-wedstrijden. Alle hotelgasten zijn erin ge slaagd ongedeerd uit het brandende gebouw te ontsnappen. Eerst vier uur later was men bet vuur meester. De schade moet zeer groot zijn. Orura (Boliva), 10 Febr. De kruit- en dynamietbergplaats van de fabriek van den staat te Espuclitas is in de lucht gevlogen. Er zijn dooden en gewonden gevallen: de bescha digingen in de stad zijn aanzienlijk. De eerste klas passagiers van de trans atlantische stoomiboot „Olympic" van de "White Star Line, op weg van New-York naar Southampton, hebben Zaterdag een onaange naam oogenblik gehad. Zij zaten in het salon te dejeuneeren, toen een reusachtige golf te gen de zijde van het schip sloeg, zes vensters van het salon verbrijzelde, de tafel sdhoon- spoelde zoodat alle lekkernijen wegdreven en een groot aantal passagiers tegen den grond wierp. De doornatte gasten waren niet wei nig ontdaan. Twaalf personen werden door de scherven van de vensters en door den val gekwetst en de Olympic moest eenigen tijd vaart minderen, opdat de schade hersteld kon worden. De Staatscourant van Donderdag 12 Febr. bevat o. a. het volgende Koninklijke besluit: met ingang van 2 April benoemd tot luite nant-generaal, commandant van het leger, chef van het departement van oorlog in Ncd.- Indic de generaal-majoor J. P- Michielsen, chef van den generalen staf van dat leger. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van het college van regenten over het bins van bewaring te Zierik- zee, aan jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Elle- meet. en is benoemd tot lid van gemeld college, mr. P. van Regteren Altena, rechter in de arron dissementsrechtbank te Zierikzee benoemd, met ingang van 20 Febr. 1914, tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oud-Beijerlond, J. Vlieland er, oud-burgemeester der gemeenten Ziridlnnd en Oudenhoorn, rent meester der ambachtsheerlijkheid Cromstriien. lid der Provinciale Staten van Zuidholland, wo nende te Numansdorp benoemd, met ingang van 20 Febr. 1914, tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sneek, mr. P. S. Gerbrandy, advocaat en procu reur te Sneek benoemd in de commissie, ingesteld bij Kon. besluit van 12 Dec. 1910, no. 56, tot tijdelijk ad- viseerend lid, de kapitein-kwartiermeester J. H. G. Vermeer, administrateur van de Vide infan- terie-brigade. H. M. de Koningin^Moeder was ook Dins dagavond in de Waalsche kerk te *s Gra- verabage onder gehoor van prof. Frank Tho mas. Uit Buenos-Aires is met verlof te Den Haag aangekomen de heer d'Artillact Brill, vice-consul der Nederlanden in de hoofdstad van Argentinië, belast mot de waarneming van het consulaat-generaal aldaar. De Ned. officieren in Alba- n i Aan de Nieuwe Rott. Crt- wordt uit Rome gemeld: „De kabinetsraad van den Prins von Wied heeft mij gedurende een onderhoud, dat hij mij gisterochtend heeft toegestaan, gemach tigd tot de verklaring dat de Prins von Wied zeer dankbaar en in hooge mate tevreden is over het optreden en de werkzaamheid der Nederlandsóhe officieren in Albanië." In eene circulaire aan Directeuren en Commandanten der Marine hier te lande en aan den Commandant der Zeemacht in Ne- derlandsch-Indië constateert de Minister van Marine, onder herinnering aan de uiteenzet ting door hem in de Tweede Kamer tijdens de behandeling der Marinc-begrooting voor het loopende jaar gegeven van zijn stand punt ten aanzien van het vereenigingsleven der militairen bij de zeemacht, welk stand punt hierop neerkomt dat de Grondwet uit sluit het dulden van uitingen van het veree nigingsleven in den dienst aan boord wan neer zij nadeel berokkenen aan den dienst dat de Bond van Minder Marinepersoneel se dert'jaren en bij voortduring een weg bewan delt die er op gericht is, de schepelingen meer en meer ongeschikt te maken voor de vrijwillige onderwerping aan de eischen van den dienst. Zoolang de Bond aldus tegen het belang van den dienst streeft zullen uitingeD ran het vèfeenigingslcven onder geenerlei vorm aan boord mogen worden geduld. Mitsdien noodigt de Minister de Directeu ren en Commandanten uit, de commandee- rende officieren onder hun bevel te gelasten, bun toestemming te onthouden aan elke han deling die van den Bond van Minder Marine personeel uitgaat terwijl voorts schrifturen en periodieken van dien Bond ran boord en uit de inrichtingen ran de Zeemacht zullen moeten worden geweerd en aan schepelin gen die de desbetreffende bepalingen over treden onverminderd de correvtie waaraan zij zich hierdoor blootstellen, een réén gage- ment zal moeten worden geweigerd. Bij beschikking van den Minister van Ma rine is de kapitein der mariniers J. Oele, die nende bij de afdeeJing van het korps mari niers te Willemsoord, met 1 Maart a s. gesteld ter beschikking. -5- Herhalingsoefeningen. De Mi nister van Oorlog heeft In de Staatscourant No. 36 doen opnemen de tijdstippen, waarop de verlofgangers van de lichtingen en korp sen in 1914 in werkelijken dienst zullen blij ven of komen en met verlof zullen worden gezonden. Door den Minister van Oorlog is de non activiteit van den kapitein der infanterie J. H. Brackmann van de "Water, op zijn verzoek met ééne maand verlengd en bepaald tot 1 April 1914. Bij beschikking van den Minister van Oor log is de eerste Luitenant G. F. II. Giesbergen van het 3e regiment Vesting-Artillerie gede tacheerd bij de Artillerie-Inrichtingen, op zijn verzoek met ingang van 16 Febr. voor één jaar op nonacliviteit gesteld. 10 0-jarig bestaan 3e reg. huza ren. Bij de feestviering van het 100-jarig be staan van het 3e regiment huzaren te 'sGra- venhage, heeft het corps ook van de zijde der vrouwen een blijk van belangstelling ontvan gen. Gistermiddag toch boden de dames der of ficieren van het regiment aan den comman dant ter plaatsing op het regimenlsbureau een antieke kast van harentwege ten geschenke aan. Tentoonstelling te San Fran cisco. Bij Kon. besluit van 5 Febr. is be noemd tot plaatsv. regeerings-coromissaris te San Francisco voor de aldaar in 1915 te hou den internationale tentoonsrtedlmg, de heer J. C. van Panthaleon baron van Eek, voorzit ter der Ned. Kamer van Koophandel te San Francisco. Ingesteld ©ene commissie van bijstand te San Francisco voor de deelneming van Ne derland en koloniën aan bovengenoemde ten toonstelling, welke oommissie tot taak zal hebben den regeerings-oommissaris aldaar in zijne werkzaamheden bij te staan en hem van advies te dienen, een en ander voor zoo ver zulks door hem wordt verlangd; en in die commissie benoemdtot lid en voorzitter de heer H. A. van Goenen Torchiana, regee rings-commissaris te San Francisco voor bo vengenoemde tentoonstelling; tot lid en on- der-voorzistter de heer J. C. van Panthaleon baron van Edk; tot leden de heeren: E J. F. van Hanswijk Pennink, F. L. Willekes Mac Donald, jhr. C J. Stridk van Linschoten, S. Voorsanger, W. baron Förstner van Dam- benoy, allen deel uitmakend van het bestuur der Ned. K. v. K. te San Francisco. St. a. Geneeskundig onderzoek in verband met beroepskeuze. Door B. en W. van Arnhem is, ter behandeling in de volgende raadsvergadering een verorde ning voorgesteld, regelende het geneeskun dig onderzoek in verband met beroepskeuze. Art. l van deze verordening bepaalt, dat voor ieder, mils niet ouder dan 18 en niet jonger dan 12 jaar, die ten minste gediurende de laatste drie maanden, voorafgaande aan zijn aanvrage zijn of haar woonplaats binnen de gemeente de zteietfenhead wordt open gesteld, om in verband met de vraag of een bepaalde soort van arbeid voor hem of haa* bijzonder gevaar voor het leven of de gezond* heid oplevert, kosteloos geneeskundig te wor den onderzocht. Dit onderzoek geschiedt door een daartoe door B. en W. aangewezen geneeskundige. Ten behoeve van denzelfden persoon kan meer dan eenmaal een ondrr» zoek worden aangevraagd, docih een aange vraagd onderzoek kan door B. en W. zonder opgaaf van redenenen worden geweigerd. Voor den dienst in Ned.-Indié. is bestemd om te worden benoemd tot rech terlijk ambtenaar mr. H. W. van Nieuwen- huizen, te Ledden. Berlage. De architect Berlage kom? zich in de residentie metterwoon vestigen !n een villa, die op erfpachtsgrond aan de Wi'.to Brug wordt gebouwd. Tal van kunstgenootschappen en ver- eenigingen hadden gisteren deputatiën afge vaardigd om aan het Staalsspooretution te Den Haag het stoffelijk overschot op te wach ten ran den kunstschilder Albert Neuhuys, uit Lucern hierheen vervoerd. Er waren kransen ran Arti et Aimoitiae en St. Lucas uit Amsterdam, ran de Holl. Teekenmaat schappij, Puléhri Studio en Haagschcn Kunstkring. Hedenmiddag had op Oud-Eik-en-Duinen de teraardebestelling plaats. Ter begraafplaats werd de rouwstoet op gewacht door tal van mannen ran naam in de kunstwereld, o.a. dr. Martin, dr. Hofstede de Groot, dr. Bredius, Ter Meulen, Du Chat tel, v. d. Weele, Akkringa, Briëit, mevr. Van Duyl—Schwartze, allen uit Den Haag; ver schillende bestuursleden van Amsterdwmsche schilderkundige genootschappen, oa. Gorten, Van Thoofit, Willem Witzen, Lise Arising, Oldewelt van de Rotterdamsche Academie, Havekorn, Van Rijswijk en tal van schilders, zoowel van Den Haag als ran elders. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Hesseling, namens Arti. et Amdcitiae, van .Amsterdam, door den heer Haverman, ran de Holl. Teekenmaatschap pij de heer Wolbers, namens Pulchri Studio, van Den Haag; door den vice-president van St. Lucas, uit Amsterdam, den heer Krabbé, en namens den Haagschen kunstkring door den heer Willem Roelofs Jr., die allen den ontslapene huldigden als grootmeester van de Nederlandsdhe schildersschool, wiens naam verbonden zal blijven aan de oud- Ha aigsche school, dtie hij heeft helpen vor men. Ook mevrouw Van Duyl voegde persoonlijk een krans bij de vele, die de baar dekten. Een familielid dankte voor de betoonde deelneming. Mevr. A. W. L. Versluys—P ooi- man. Naar wij vernemen zal heit stoffelijk overschot van wijlen mevr. A. W. L. Ver- sluysPoolman ter crematie naar het cre matorium te Bremen vervoerd worden. De uitvaart is bepaald op a.s. Zaterdag middag twee uur van heit Weesperpoortsta- tfon. Te 's Hertogenbosch is in den ouderdom van 68 jaren overleden de oud-directeur der telegrafie aldaar, de heer B. J. de Bruin. Opium-co mmi ssie. Ten huize \an den voorzitter van den Anti-Opium-Bond, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken te Den Haag, werd Dinsdag middag een vergadering van het hoofdbestuur- van den Bond gehouden, ter bespreking n de maatregelen, die zouden kunnen genomen worden om het opiumverbruik te doen ver minderen. Besloten werd aan een commissie uit het hoofdbestuur op te dragen concrete voorstel len te ontwerpen, om tot geleidelijke afschaf fing van het opiumverbruik te komen en deze voorstellen ter kennis van de regcering te brengen. Het hoofdbestuur van den Bond besh.at thans uit de heeren: J. E. N. baron Sehimmel- penninck van der Oye, voorzitter van de Eer ste Kamer, voorzitter; dr. E. B. Kielstra. staatsraad i. b. d., oud-lid van de Tweede Kamer, onder-voorzitter; jhr. ma*. E. B. F. F. Wiltert van Hoogland, commies-griffier van de Eerste Kamer, secretaris-penningmeester; J. M. Pijnaeker Hordijk, oud-lid van de Twee de Kamer; mr. J. W. van den Bicsen, lid van de Eerste Kamer; mr. G Th. van Deventer, lid van de Tweede Kamer; H. C.olïjn, oud- minister van oorlog; H. H. van Kol, lid van de Eerste Kamer. Tot leden van het hoofdbestuur werden nog benoemd de heeren: dr. J. G. Scheurer en W. H. Bogaardt, leden van de Tweede Kamer. Actie van huls- ea grondeigenaren De Ncderlandsche Bond van Vereeni- gingen van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen, hield gisterenmiddag te 's Gra- venhage een flink bezochte openbare ver gadering in de groote zaal van den Dieren tuin. De voorzitter, de heer Landheer, wees er op, dat de huiseigenaren van de Woningwet veel nadeel hebben ondervonden en als het ware te hoop zijn gedreven. Zoo is de bond en zijn actie ontstaan. Er was ook inderdaad, zegt spr., reden tot klagen, want de gebcelc wet ademt een vooringenomenheid tegen huiseige naars, terwijl o.a. voor hypotheekhouders wel ls gezorgd. De huiseigenaars zien zioh op eene hedreigd in hetgeen ze door vlijt en zuinig heid wisten te sparen. Men verstrekt tegen lage rente kapitaal voor nieuwen woning bouw en stelt allerlei hygiënische eischen. Is er iets meer aanvechtbaar, vraagt spr., dan de leer der hygiëne? Nu de Woningwet wek dra weder aan de orde komt, doen de huise eigenaren goed, hun wenschen kenbaar te maken. Nog maar al te vaak wordt laatdun* kend gesproken van ..huisjesmelkers" vol< gens spr. een gevolg van tendentieuse berich ten uit Amsterdam. Toch is gebleken, dat in den regel de huiseigenaar niet meer dan een normale rente maakt, uitgezonderd web» licht weinigen, die in een goedkoopen lijd bouwden: een gelukkig gekeerd risico dus. Zou in geval van verlies de regeering ook ver^ liezen hebben gedekt? Een beweging, die haaf, kracht zoekt in schelden, toont haar zwakfcj heid. De huiseigenaars behoeven zich niet schamen over hun actie, te meer daar *e i fep» m»'triAn hebben mr- Smidh voor wi«#Q(|

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2