.ge heer des huizes, dis voor het welzijn zijr.er gas ten bezorgd is, laat na het diner siechts Koffie „Kar serveeren. Deze cëffeim- vrije en veredelde boonen- koffie smaakt en bekoiirt het beste. hoogstaand werk over de woningwet spr. alle hulde brengt (Applaus.) De eerste spreker, de heer J. N. Hendrix, Jid Tan den gemeenteraad te Amsterdam, sprak over: De uitvoering der woningwet, lipr. noemt de toestanden, door de woningwet geschapen, onhoudbaar Sedert een acht- h hental jaren heerscht onder huiseigenaren een toestand, die misschien in Rusland aan leiding rou geven tot ongeregeldheden. Er is hier ontstaan een waar schrikbe wind, dat spr. vergelijkt met den tijd voor de revolutie van Frankrijk. Een ongeteekend briefje van een huurder, die ook verplichtin gen heeft, is in staat om den huiseigenaar tot den bedelstaf of in een krankzinnigengesticht te br§ngen. De guillotine is afgeschaft, maar het eerste ls al haast even erg. Lieden, die hun leven lan<» hun best hadden gedaan om netjes verzorgd te zijn op hun ouden dag, licn zich nu toch bedreigd Er ontstond een verzet, doch de organisatie ontbrak nog. »Eerst wanneer de middenstand het initiatief neemt om zelf do handen aan den ploeg te slaan, zijn zij steun van overheidswege waard", zei dr. Kuyper eens in de Tweede Kamer. Spr. wil zich verder beperken tot de toe passing der Woningwet Het spreekt van zelf, dat 't eenigen tijd duurt voor men zich aan Aieuwe wetten heeft weten aan te passen. Hier niet. Voor de Woningwet tot stand kwam, die in de Tweede Kamer bijna niets van ver zet. En inderdaad, als men de wet doorleest, ontdekl men een sympathiek doel: men wildé woningen, die schadelijk zijn voor de gezond heid, niet langer dulden. We voelen allen, zegt spr., van hoeveel invloed op het volksleven fc een goede woning. Wel bestond er eenige vrees, dat te groote macht zou worden gege ven aan dc stedelijke overheid, doch men meende, dat de hoogere goedkeuring van Gedep. Staten waarborgen genoeg bood. Ech ter heeft de ervaring anders geleerd. Vooral de toepassing der wet, betoogt spr., is het, die de misstanden in het leven heeft geroepen. Achtereenvolgens gaat spr. de verschillen de bepalingen der wet na, ze aan critiek on derwerpend. Spr. geeft toe, dat toezicht van overheidswege gewenscht was. Echter is men afgedwaald tot zoo minitieuse bepalin gen, dat elk txniwondernemer zicb als ge snoerd gevoelt in een keurslijf. Tal van ge meenten hebben een verordening van meer dan honderd artikelen (w.o. Den Haag). Ara- sterdam echter heeft er meer dan ctrie hon derd. Werd er nu vroeger altijd even solide ge bouwd? Volmondig antwoordt spr „Neen". Doch met een behoorlijk toezicht op het bouwwerk zelf, ware reeds verbetering te brengen geweest. Ook had men waarborgen voor technische bevoegdheid van den bouwer kunnen stellen A3 was er echter iets niet goed, Wet alles was af te keuren, en het kwaad rechtvaardigde, zoo betoogt spr., niet Bulk een wet. Met volle overtuiging durft spr. Verklaren, dat het optreden van de bouwon dernemers de laatste 25 jaren aan Neder land geschonken heeft een goed, bruikbaar tn billijk type van volkswoning. De huur is Van f 2 50 gestegen to! f 3 50 (spr. heeft vooral het oog op Anwtendamsehe toestanden). Door het alcovenverbod heeft men gekregen een geheel andeT type. In plaats van een voor- cn achterkamer "mei daartusschen een of twee alcoven, en worts een keuken heeft men eerst gekregen den uithouw, vaak zeer rochtig en sterk onderhevig aan tempera- hnirswisseling. Nu zocht men het weer meer ln de breedte, hetgeen weder tengevolge heeft, dat men meer straten krijgt en de grond weder te duur wondt. Men maakt nu de straten maar weer wat smaller en zoo sukkelt men door. Spr. ontkent, dat de bewoners der vroegere w-oningen er hygiënisch zoo slecht aan toe waren. Twee vijfde van de Amsterdammers woonde vroeger in alcoven en toch staat Ne derland en speciaal Amsterdam in de sta tistiek der hygiëne gunstig aangeschreven. De huiseigenaren erkennen gaarne, dat het wenschelijk is. de slaapkamer aan den bui tenkant te hebben, doch in de memorie van toelichting der wet wordt zelf erkend, dat niet alles wat gewenscht is ook is te verwe zenlijken. Van i der bepalingen der Amster- damsche verordening kan vrijstelling wor den gegeven. Nu begint men weder den eigenaren te verwijten, dat de groote gezinnen bijna geen onderdak kunnen vinden. Had men zich be perkt wat de bestaande woningen betreft, tot inderdaad noodzakelijke verbeteringen, dan zou niemand daartegen zich verzet hebben. Doch het gaat tegen het gepeuter met zaken die niet6 om het lijf hebben. Noch n, noch ik, zegt spr., zulléh-krolten in bescherming ne men, doch spr. komt er tegen op. dat dui zenden woningen, die nog zeer goed bruik baar waren, werden afgekeurd, omdat er een briefje kwam. Ons behoeft de vraag niet bezig te hou den, zegt spr., waar moeten al die bewoners van afgekeurde woningen heen? De armoe de zal uit de maatschappij niet verdwijnen en dus zullen er lieden zijn, die niet meer dan 25 stuivers voor 'n woning kunnen beta len. De groote fout schuilt, volgens spr., in de groote macht die de gezondheidscom missies in de woningwet is gegeven- Dat de gemeente het recht heeft terreinen buiten de stad te onteigenen, geeft Spr. gaar ne toe. Dat de waardevermeerdering aan de gemeenschap ten goede komt, acht Spr. bil lijk, doch keurt af, dat de gemeente door kunstmiddeltjes de waarde trachte te depri- meeren. In de oude stad geeft verder de wo ningwet, door de toepassing, reden tot groote ontevredenheid. Wat het verkenen van gelde- lijken steun van gemeenten betreft hetgeen Spr. niet in het algemeen afkeurt stelt hij 9e vraag: wordt die steun alleen verleend voor woningen van lagen huurprijs? Daarte gen bestaat z. i. geen bezwaar, omdat ook de armen wonen moeten. Doch verder raag men K. i. niet gaan, tenzij ook andere woningen onder de tegenwoordige bepalingen niet meer kunnen rendecren. Echter dient de concurren tie niet ten nadeelc van de bouwondernemers van overheidswege te worden benadeeld. Spr. uit ten slotte den wensch, dat van deze vergadering een zeer groote kracht moge uit gaan naar buiten en acht krachtige organisa tie noodig. De tweede spreker, mr. J. R. Boerlage te Amsterdam, besprak: Het bouwverbod, Rooi- Jiin en de Uitbreidingsplannen. Spr. wenscht het nieuwe ontwerp-wet te toetsen aan de belangen der huiseigenaren. De woningwet, zoo betoogt Spr., was er een, die indruischte tegen de belangen van velen. Dat was geheel in de lijn van den tijd. Het toezicht diende te worden toevertrouwd aan "een volkomen onpartijdigem architect. En aan dezen eisch is niet voldaan. De gemeentera den bleken hier menigmaal niet onpartijdig ten aanzien van de eigenaren. De gemeente is aan den eenen kant overheid, doch heeft aan den anderen kant rekening te houden met de gemeentekas. De wet bedoelt waarborgen te geven, doch het is de vraag of die waarborgen ook bereikt zijn. Wat de rooilijn betreft, merkt Spr. op, dat bedoeld is slechts een regeling om onregelmatigheden te voorkomen. In de practijk echter, maken de gemeenteraden vaak misbruik van hun bevoegdheid, om te komen tot verbreeding der straat. Naar sprekers oordeel dient de wet den eigenaars schadeloos te stellen, indien in het algemeen belang de rooilijn wordt verplaatst. Wat het bouwverbod betreft, merkt Spr. op, dat het een gezonden zin heeft. Doch daarbij dienen dan voorschriften in het leven te wor den geroepen, die voorkomen, dat dc eigenaar de dupe wordt. Indien men in de naaste toe komst een bepaling, waarmede ontzettend is gesold een plein beoogt, mag daardoor de eigenaar geen schade lijden. Het nieuwe onlwerp-Woningwet brengt ver betering, doordat voorwaardelijke schadever goeding kan. worden toegestaan. Echter is de regeling nog gebrekkig, en menige aanspraak zal niet worden vergoed. Spr. denkt aan war- moeziersgronden, in de nabijheid eener groote stad, die nu een groote waarde hebben en enorm in waarde zullen verminderen als ze nieL als bouwgrond in de toekomst mogen wor den gebruikt. Waarom niet den koninklijken weg bewandeld en bepaald, dat de gemeente binnen een bepaald aantal jaren heeft over te nemen gronden, die door een bouwverbod zijn getroffen? Een bouwverbod voor veran dering van straten acht Spr. onbillijk. Wat het uitbreidingsplan betreft, merkt spreker op, dat dc bewoordingen der wet toelaten, dat een oud stadsdeel geheel in een nieuw wordt veranderd. Of dit de bedoeling van den wet gever is, woet spreker niet, doch het staat er. Eigenaren hebben te berusten in dc bestem ming van het uitbreidingsplan. Wat blijft er over, vraagt spr., van de dóór de wet ge schonken vrijheid om vrij over eigendom te beschikken? Toen de geniale architect Ber- lage in het zuiden van Amsterdam een niet te verwezenlijken plan ontwierp met sportpar ken en nog veel meer, keurde de Raad dit plan goed. Waarom, vraagt spr., kunnen Ge deputeerde Staten schadevergoeding al dan niet goedkeuren? Is het niet billijker, vraagt spreker, dat de gemeente en niet de eigenaar schade lijdt, zoo lang het plan niet wordt uitgevoerd? Waar om, vraagt spreker, is schadevergoeding uit gesloten, indien iemands terrein voor een straat is aangewezen? Volgens het plan-Berlage zal in Amsterdam- Zuid bijna al de grond voor straat moeten worden afgestaan, terwijl eens anders grond bijna geheel zal worden bebouwd. Indien men al eens op deze omstandigheden let, ge beurt het als de gemeente er zelf gronden heeft ten koste van particuliere eigenaren. Dit alles ware te voorkomen, indien aankoop binnen een bepaald aantal jaren ware voorge schreven. Ten slotte bepleit spreker een tijdelijke schadevergoeding. Bij de behandeling van de Woningwet nam de regeering aan, dat tus- schen het ontwerpen van een plan en de uit voering niet zooveel tijd zou verloopen. De practijk leerde anders, gelijk spr. met Am sterdam-Zuid als voorbeeld nader aantoont. Thans kan de schadevergoeding jaren wor den verschoven. De gemeente kan op deze wijze een ontzaglijk renteverlies besparen. De eigenaars in Amsterdam-Zuid zochten het bij den Hoogen Raad, doch kregen geen vergoeding. In het nieuwe ontwerp worden nu termijnen gesteld, zoodat de gemeente niet kan rekken. Deze bepalingen komen zeker den eigenaren ten nutte. Toch is er nog één leem te: Indien de gemeente haar plannen opgeeft, krijgt de eigenaar geen schadevergoeding. Spr. hoopt, dat bij de behandeling der wet, die leemte nog zal worden aangevuld. Een dwaze bepaling noemt spreker het, Jn het ontwerp, dat de waarde van de onteigende gronden geregeld wordt naar den tijd toen het uitbreidingsplan werd aangenomen, ter wijl toch de gronden in den loop der jaren zeer in waarde kunnen zijn gestegen. En laat men nu niet zeggen, dat de gemeenten voorts van zulk een bepaling zal willen proflleeren. De ervaring heeft het anders geleerd. De ge meenten, die zelf het grondbedrijf uitoefenen, ronenrreeren. Tegen'deze bezwaren waakt niet In voldoende mate de huidige wet, en evenmin het nieuwe ontwerp. Aan de gemeenten zou het bedrijf verboden moeten worden, doch daartoe zal het niet licht komen. Echter dien de het recht tot onerijpen ln den particulie ren eigendom beperkt te worden tot het alge meen belang. (Applaus). Dc voorzitter bracht den Inleiders dank cn deelde mede, dat de derde rede van mr. K. J. van Nieukerken, getiteld: Een en ander over de Woningwet en hare voorgestelde wij zigingen" in petto zal worden gehouden, in verband met het vergevorderde uur. Spoorweg Zui d-B e v e 1 a n d. Men schrijft uit Goes omtrent de plannen der spoorweg-maatschappij Zuid-Beveland: Deze maatschappij krijgt een eigen direc teur en eigen exploitatie en bouwt zelf den spoorweg, dien ze in eigendom houdt. Zij sluit over de exploitatie een contract met de Staatsspoor en mag van deze zoo noodig ma teriaal gebruiken. In zooverre is zij dus feitelijk een onderdeel van de S.S. en haar personeel draagt ook de uniform van de SB. Door deze maatschappij wordt de bevolking van Zuid-Beveland bij het groote Europeesche spoorwegnet aangesloten. Goes is het centraal punt van den spoor weg en hier worden de remises gebouwd. F.en dienst gaat 't morgens van Goes over 's Heer Abtskerke, 's Gravenpolder tot Nisse, dan over Kwadendamme tot Hoedekenskerke waar aansluiting wordt verkregen met dc booten op de Westerschelde. De stations worden zooveel mogelijk op dc dorpen gebouwd en ook Nisse krijgt nog een station op eigen grondgebied Dan gaat de lijn verder van Hoedekenskerke over Beier land, Oudclande, Ellewoutsdijk en tusschen Driewegen en Ovezande door, welke beide laatste plaatsen waarschijnlijk een gemeen schappelijk station krijgen. Verder loopt de lijn over Barssele en 's Heerenhoek zoo dicht mogelijk naar Heinkenszand en van daar naar het station 's Heer Arendskerke. Zooveel mogelijk worden laadplaatsen ge maakt op zijsporen tusschen de stations ten behoeve van de landbouwers. Op deze lijn rij- don iederen dag 5 personentreinen in beide richtingen en een goederentrein. De laatste wordt in den tijd van het suikerbietenvervoer uitgebreid. De 2c lijn loopt van Wolfaartsdijksche veer naar s lieer Arendskerke, komt daar op de hoofdlijn der SB., loopt daarover langs Goes naar Kloetinge en wendt zich dan naar We- meldlnge. De 3e lijn begint bij Icrseke op een nader te bepalen punt, vlak bij het dorp, komt dan op de hoofdlijn bij het station Kruininge-Ier- sek«. Dr bestaan ook plannen, van het station Kruiningen—Ierseke een lijn naar Hans weert door te trekken, wanneer men een goede aan sluiting kan krijgen met dc booten naar Wals oorden. Hierover wordt onderhandeld Reeds nu zijn overal opmetingen gedaan en 1817 hoopt men de exploitatie te kunnen aanvangen. In de zomervergadering van de Prov. Staten zal de aanvraag reeds behandeld kunnen worden en men hoopt, dat de Tweede Kamer spoedig met een subsidiewelje de Maat schappij ter wille zal zijn> De tijd voor onteigening wordt op 1 jaar geschat. Het net wordt 60 K.M. lang en de bouwkosten worden op f 2,600,000 ge schat. Waarschijnlijk zullen op deze lijnen dezelf de tarieven als voor de SB. van toepassing zijn. De drie stroomen vlucht. Nu het een feit is geworden, dat de drie stroomenvlucht inderdaad in de tweede helft van Juni a.s. gehouden zal worden en de Koninklijke Nederlandsclie Vereeniging voor Luchtvaart er in geslaagd is het benoodigde garantiefonds bijeen te krijgen, kan de Tel. thans medcdeelen, dat de organisecrende ver eeniging d eAéro Club de Belgique zich worstelt de deelnemers de volgende route te laten volgen: Brussel, Wintham, Rupelmonde, Antwerpen, Bergen op Zoom, Willemstad, Gorinchem, Nijmegen, Wesel, Duisburg, Dus- seldorf, Nijmegen, Mode, Venlo, Maastricht, Luik, Huy, Namen. Dinant, Hastière, Namen, Luik, Maastricht, Venlo, 's Hertogenbosch, Go rinchem, Dordrecht, Rotterdam, Willemstad, Bergen-op-Zoom, Antwerpen, Brussel. - Boven den Rijn, Maas en Schelde zullen de bestuurders van watervliegtuigen dus boven genoemd circuit moeten volbrengen. Mogelijk is er nog wijziging in deze route te brengen. Niet minder dan tien Nederlandsche plaatsen, allen in het Zuiden van ons land gelegen, zul len worden aangedaan. Windhandel in gladiolussen. De windhandel in bloembollen is spreek woordelijk. Dat werd dezer dagen weer eens bevestigd In den giadfolushandel. Wat vóór twee jaar met duizenden guldens werd be taald en verkocht, brengt «hans enkele gul dens op en zij, die, gelokt door de enorme prijzen, hun krachten op de gladiolussen zet ten, komen nu bedrogen uit. Donderdag werd, zoo vertelt de Msb., te Beverwijk een gladio lusveiling gehouden. Voor de Halley, waar van de kralen voor twee jaren met gouden tientjes betaald werden, werd mu voor n heelen hectoliter zoo goed als niets betaald. De kralen zijn het uitplanten niet waard. Voor hen, die de debacle over zich heen lie ten gaan, is nog iets te doen in de bollen. En dan te weten, dat er waren, die hun aardbeden opdoekten om in de bollen te gaan. Toch heeft de gladiolus-manie in zooverre goed gedaan, dat het den naam van den Hol- landochen kweeker en de Hollandsche cul tuur wijder in de wereld heeft verbreid. Volkspetitionnement voor grondwettelijke g elijkstelling van man en vrouw. Men schrijft ons: De landelijke meeting van 15 Febr. in Volksvlijt te Amsterdam, tot inleiding van het volkspetitionneraent, belooft een groote betooging te worden, want in den optocht, die om 12 uur van het C. S. vertrekt, gaan vele sympalhiseerende vereenigingen met hun banieren en heel wat vlaggen van Vrouwen kiesrecht mede. Om 1£ uur opent dr. Metta Jacobs de meeting. Alle in de Tweede Kamer vertegenwoordigde politieke partijen zijn uit- genoodigd een spreker te zenden en reeds is er toezegging gekomen van de heeren F. M. Wibaut (S D.) en H. Snijders (V.D.), terwijl ook het woord zal gevoerd worden door de dames v. Itallie, Baerveldt, v. d Meer, v. Kuffeler en Rergsma. Het hoedepenne n-g evaar. De raad der gemeente Leeuwarden heeft her dragen in het openbaar van hoedepennen met onbeschermde punt verboden. Nauwlettende kommiezen. Dezer dagen circuleerde in de bladen een bericht onder het hoofdje: „Nauwlettende kommiezen"; het waren Duitsche grensambte- naren te Anholt, die een zakje tabak wogen van 55 gram, welke een reiziger niet onbe last mocht invoeren in het Duitsche Rijk; de invoerrechten bedroegen 88 pfg., dus circa pfg- per gram. Doch niet alleen de Duitsche grensbeamb ten zijn op hun qui vive, ook de Nederland sche geven herhaaldelijk blijk, met zorg te waken, dat de Nederlandsche schatkist niets ontvalt wat haar toekomt. Ter illustratie het volgende feit, schrijft de Tijd: Als 's avonds de laatste electrische tram uit Aken le Vaals binnenkomt, is het douane kantoor te Vaals gesloten, zoodat cn ..verzol- lung" van voorwerpen niet meer kan plaats hebben; de contrabande wordt in beslag ge nomen en de „misdadiger" komt met den strafrechter in aanraking. Een dezer avonden kwam een voerman uit Epen met zijn leeg voertuig aan het grens- kantoor te Vaals; een vriend van den Epen- schcn inwoner had enkele in Aken gekochte houten latten en twee sleutels op den wagen gelegd. Aan het grenskantoor hield de wagen1 «tü, en daar de eigenaar van het hout en de sleutels de bedoeling had van «en en ander aangifte te doen. Wat gebeurt echter? Op paard en wagen van den voerman, benevens op de genoemde voorwerpen, die een waarde hadden van 200 koperen centen, werd beslag geleed, en konden tegen het storten van een cautie, ter waarde van paard en wagen, wor den meegenomen. Daar de eigenaar van het paard en den wagen niet een zoo groote som geld bij zich had, en ook niet zonder zijn eigendom thuis wilde komen, restte hem niets, dan in Vaals de som van 2000 Mark bijeen te krijgen. Hij ging naar vrienden, die voor de som van 1200 gulden hor'- bleven. Vervolgens konden de houten lijstjes cn de sleutels wor den vrij gemaakt, zoodat eerlang dc voer man zich bovendien nog zal hebben te ver antwoorden voor de Rechtbank Als de Eoensche inwoners te Vaals geen heloende menschen had gevonden, die voor een som van 2000 Mark waren borg ^ble ven, dan had de man de onderbroken reis te voet kunnen voortzetten, en bovendien had bM nog kunnen betalen de kosten van de stal ling van zijn paard. N Zou het niet mogelijk zijn te verkrijgen, dai na sluiting van het grenskantoor kleine goe deren werden gedeponeerd in het kantoor te bewaren tot den volgenden dag, om dan de invoerrechten te heffen? staking aan het Blau wfioe- denveem. Door de directie van het Bleu who edenveem te Rotterdam worden ar beiders uit Duitschland gcrequireerd, ter ver vanging van het stakende personeel. Gisteren zijn 16 man aangekomen en beden nog 100 man. Smaadschrift. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen Jacques P. van Term, hoofd redacteur van de Limburger Koerier te Maas tricht, beklaagd van smaadschrift tegen het lid der Tweede Kamer Beckers, tijdens de verkiezingen van den afgeloopen zomer. Het gerechtshof bevestigde overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal hot vonnis der rechtbank te Maastricht en ontsloeg be klaagde van rechtsvervolging. liet auto-ongeluk aan de Wete ringschans, Door het gerechtshof te Am sterdam is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den heer Carl Corvoy, die door de 5e Kamer der rechtbauk bij vonnis van 20 Juni 1013, veroordeeld werd tot drie maanden hechtenis. (Geëisclit was 6 maanden, gevange nisstraf) wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: het roekeloos rijden op 11 Febr. 1913 met de door hem bestuurde auto op de Weteringschans, zoodat hij op het trot toir bij de Museumbrug niej. H. J. Nolting over reed, althans aanreed. Zij kreeg dientenge volge zulk een ernstige fractuur van de boven- en onderkaak, dat zij twee maanden na het on geval nog alleen met behulp van een instru ment haar mond behoorlijk kon openen en de kaken nimmer in normalen toestand zullen lerugkeeren% tevens kreeg zij een ernstige fractuur van den rechterschouder, ten gevolge waarvan zij twee maanden na het ongeval haar arm niet hoog kon opheffen en zij weken lang haar beroep (gloeister van gasgloeilicht- kousjes) niet kon uitoefenen. In deze zaak waren 9 getuigen A charge ge dagvaard, o. w. als deskundigen de heeren A J. H. Ceurvorst en E. J. Langelear. Voorts 5 getuigen décharge, o. w. als deskundigen de heer A. P. F. van Oost, oud-chef van de af- deellng Voerwezen. Verdedigers zijn mrs. J. Kappeyne van de Goopello en Joh. M. Holles. De advocaat-generaal eisehte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Inbraak. Bil den landbouwer W. van Ero te Oirschot. is Dinsdagavond ingebroken en uit eene kast een bedrag van f 60 gestolen. Van de daders is geen smoor gevonden. - De Haagsche Inbraken. Door de recherche zijn zes personen gearresteerd verdacht van inbraken bij goudsmeden, waar zij de spiegelruit insloegen en de uitstalkast beroofden. Een hunner was naar Duitschland uitge weken en daar opgespoord Hij ging vrijwil lig mee, zoodat zijn uitlevering niet behoefde te worden gevraagd De bende kwam geregeld in befaamde kroe gen in de Bagijnestraat te 's Gravenhage bij een, om de plannen voor de nachtelijke ex cursies te beramen. De gearresteerden hebben reeds verschil lende vonnissen achten den rug. Met ƒ6000 er van door. De fir ma J. Bouvy te Dordrecht, fabrikante van glaswerken, is dupe geworden van de han delingen van haar Haagsohen filiaalhouder, zekeren J. Perk, die er met een bedrag van pl. m. 6000 van door is. Het was de firma gebleken, dat het Haag sche filiaal, gevestigd aan den Zwarte weg al daar. het laatste jaar verlies opleverde. Daar om besloot zij tot liquidatie van dit filiaal. Toen P. dit werd medegedeeld, vreesde hij blijkbaar, dat door hem gepleegde malver satiën bij de liquidatie aan het licht zouden komen Hij inde toen, zonder daartoe gerech tigd te zijn, in Den Haag bij afnemers der firma Bouvy, verschillende bedragen, die ongeveer de som, hierboven genoemd, be dragen, en heeft daarmede, naar thans geble ken is, in gezelschap van vrouw en kinde ren de wijk naar het buitenland genomen. Hoe groot het bedrag is, hetwelk door hem als filiaalhouder reeds maanden te voren is verduisterd, zal uit het ingestelde onderzool nog moeten blijken. Het spoorwegongeluk bfj Hooghalen Van twee arbeiders van den ploeg, waar in ook Stevens bij de maatschappij werkte, vóór hij op 11 September 1913 den dienst der S. S. verliet, vernam de Ass. Ct. dal onder het personeel wel bekend was, dat er een slechte rail in den weg was. „Er werd wel eens over gepraat, maar wij zagen er geen kwaad in", vertelde een hunner. De andere arbeider wist met zekerheid te zeggen, dat de bewuste rail een knik vertoonde, d.w z. een neergaande bocht in het midden, doch geen slag: een zij- waartsche bocht. Tevens voegde hij er aan toe, vóór het ongeluk geschiedde, gehoord te hebben, dal reeds gedurende geruunen tijd (ongeveer drie maanden) een nieuwe rail aan gevraagd was. Beiden verklaarden, dot op den avond van het ongeluk, de bewuste rail zich nog in het wegverband bevond, cn deuj dag daarna door de commissie van onder* zoek gezien werd, evenals later door de mi nisters in gezelschap van den ingenieur en' den opzichter. Of toen de rail weer als ge woonlijk bijgewerkt was, wisten de arbei ders niet te zeggen. Voor de hand ligt te ver moeden, dat dit wel het geval geweest zal zijn, daar direct met het opruimingswerk be gonnen was. en de weg reeds den volgenden dag gebruikt werd. Vast staat dus dat de rail zidh nog in de spoorlijn bevond, toen het ongeluk gebeur de. Nader vernam het blad van den ploegbaas Willem Emming, dat de bestelde raii, ter vervanging van de rail met den knik, eerst Js aangekomen na het ongeluk. De rail was 'n heelen tijd te voren reeds aangevraagd- De gezonden rail kon echter niet worden ge bruikt, omdat zij niet paste. Toen Is een an dere rail op maat gemaakt en, na het guhou- den onderzoek, in de baan gelegd. Toen Emming in Augustus voor een jaar aan dit gedeelte lijn werkzaam werd, vertoonde de rail reeds een knik. Hij heeft de rail later versterkt door onderlegging van een paar extra dwarsliggers. Omdat de dwarsliggers in 't begin de rail nop niet voldoende onder steunden. heeft hij tegen den wegwerker van Gelder .tevens hulpbrugwachter, die om de andere week vroegdienst verricht, gezegd, om, in t geval, dat in die week bedoelde knik weer gezakt was, de rail op die plaats op te draai en en met grint opnieuw te onderstoppen, wat ook 2 of 3 maal door van Gelder Js ge daan. Op den 23en December is door den ploeg baas zeiven bedoelde plaats weer bijgewerkt en is op 2-1 December tusschen 10 en 12 uur bij de voornilddagsahouw op het gehcele ge deelte tusschen Hooghalen en Beilen niets bijzonders bespeurd. De rail is thans aanwezig op de losplaats te Hooghalen. In verband met het gisteren meegedeelde omtrent de vermoedelijke oorzaak van het spoorwegongeluk bij Hooghalen hebben gis teren middag technische ambtenaren van de Staatsspoor een onderzoek ter plaatse inge steld. Naar bet N. v. h. N. meldt, ls de rechter arm van mej. de Boer, die bij bet spoorweg ongeluk bij Hooghalen zoo zwaar werd ge wond, weer genezen en kan zij er weer hand werken mee doen. Ook de andere verwondin gen staan gunstig. Toch zal zij vóór Mei het ziekenhuis wel niet kunnen verlaten. Kind verbrand. Toen voor eeD paar dagen de vrouw van II. Z. op den Brink, te Heemse (Ov.) met haar kind van ongeveer drio maanden op de schoot bij de tafel zat viel door een noodlottig toeval de koffiepot omver, waardoor het kokende vocht op het lichaam van de arme kleine terecht kwam Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen, doch deze moaht niet baten, want Maan dag is het kind na een smartelijk lijden be zweken Schip verbrand. Te Coevorden is gisterenmiddag het schip van zekeren Roe man geheel verbrand. Alles, ook de lading stroo, verbrandde. R. was niet verzekerd- Omgeslagen. Glsterenodhtend is te Rottendam op de Maas tegenover de Park kade een ijzeren roeiboot, die gesleept werd door een motorboot, door de deinig volgc- loopen en -gezonken. De drie opvarenden S. H., A. H. en J. v. S. geraakten te water, waar van twee konden gered worden. J. v. S. was evenwel bewusteloos en de pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. Verdronken- Gisterochtend ls in het kanaal te Maastricht verdronken de 30-jarige schipper Tromp uit Bruten. Reclame. Automobielongeluk- Gistercnmor gen is een huurauto, waarin vier studenler zaten, tegen de balie van de Smoebrug over d< Oude Gracht te Utrecht gereden. De auto plofte op de vier meter lager gelegen werf aan de gracht. Twee der inzittenden sprongen in het water, de anderen gingen met de atrto naar beneden. Twee studenten en de autobe stuurder liepen niet ernstige verwondingen op; zij werden in de rijksklinieken verbonden* De auto was zwaar beschadigd. Men meldt uit Zeist aan het ,U. D.: Naar wij vernemen heeft dc N. V. Scliaer* wcijder Bosschen, naar aanleiding van de groote beweging welke gaande is om de bos schen te behouden, aan den Raad der ge meente een voorstel gedaan, om aan hare N. V. de meest noordelijk gelegen terreinen van het tot bouwterrein bestemde deel, zijnde plm. GO IIJL voor een belangrijken som te verkoopen. De N. V. stelt hierbij de volgende voor waarden; le. de N. V. voornoemd, verbindt zich g* durende de eerste 35 jaar niet op bedoelt terrein te bouwen of van dit terrein groa< den te verkoopen; 2c. <le gem. Zeist verbindt zich voor het* zelfde met betrekking tol het reeds thans bouw- of wandelpark bestemde gedeelte, p# nevens de resleerende 18 H.A,, welke nu tooi bouwterrein zijn aangewezen; 3e. de Gera. Zeist krijgt de bevoegdheid J¥ 35 jaar de grond terug te koopen, voor h4\ dubbele van de thans betaalde koonsopir

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3