BINNENLAND. KOLONIËN. den oorlog in de beide landstalen werd ge voerd, voortaan In de Fransche taal gevoerd worden. Sofia, 13 Febr. Het hooggerechtshof, waarvoor het proces tegen de gewezen mi nisters van de Stamboelow-parti] behandeld sal worden, tal rich den löen constitueeren. Servië. Weenon, 13 Febr. Do kroonprins van Servië ls heden morgen naar Belgrado ver trokken. Turkije. Boghos Nubar Pacha, een Egyptisch staats man van Armenische afkomst, die voorzitter ls van de in Parijs gevormde Armenische her- vormingscommissie en in die hoedanigheid in persoonlijke voeling is getreden met de kabi netten van de groote mogendheden, heeft naar aanleiding vah de aanneming van het Arme nische hervormingsprogramma een telegram van gelukwensching gezonden aan den Arme- nischen patriarch. Hij drukt daarin de hoop uit, dat de hervormingen een nieuw tijdperk Van vertrouwen tusschcn de Turkschc regee ring en de Armenische natie en eene periode van geluk en voorspoed zullen openen. Londen, 18 Febr. Reader's agentschap Herneemt, dat de vertegenwoordigers van de tnogendbeden in Konatjantinopel en Athene Instruction hebben gekregen om aan de Turk- sche en Grie'csche regeeringen de beduiten yen de mogendheden betreffende de grens yan Albanië en de Egeïsche eilanden mede Ie deelen. De da tuna is nog niet bepaald, maar men verwacht, dat de roededeeling 'Dvcr een of twee dagen zal worden gedaan. Volgens inlichtingen, door Reuter verkre- Ijen uit diplomatieke bron, is de meening uit gedrukt, (last er geen reden bestond om moeie- iijkheden va-n Turksche zijde te verwachten met betrekking tot bet besluit van de mo gendheden over de eilanden in de E^geïsolie ®ee. Athene, 13 Febr. In de collectieve nota van de mogendheden betreffende de Egeï sche eilanden en Albanië wordt medegedeeld, Üat de mogendheden hebben besloten aan Griekenland al de eilanden toe te kennen, die het heeft bezet, uitgezonderd Tenedos, Im- hros en Castellorizo, wanneer Griekenland Albanië ontruimt. Tweede telegram. De collectieve pota, die heden is overhandigd, houdt in, dat de mogendheden hebben besloten aan Grie kenland de eilanden, die het heeft bezet, toe te kennen, behalve Tenedos, Imbros en Cas tellorizo. Er wordt van Griekenland een be vredigende waarborg gevraagd, dat het de eilanden niet zal gebruiken voor doeleinden van leger en vloot en daft hert de rechten van de mohammedaarische minderheid der bevolking zal beschermen. De toewijzing zal voor Griekenland eerst definitief zijn, wan neer de Grieksche troepen hert aan Albanië toegewezen gebied zullen hebben ontruimd en wanneer de Grieksche regeering zich ver bindt hiertegen volstrekt geen verzei te bie den en den tegenstand van de Epiroten evenmin <firect als indirect aan te moedigen. De ontruiming zal beginnen met Koritza en tal op 31 Maart geëindigd moerten zijn. De mogendheden koesteren het vertrouwen, dai jnnne besluiten door de Grieksche regeering lullen worden geëerbiedigd. Konstonti nopel, 13 Febr. Morgen rullen de ambassadeurs bijeen komen om te bepalen op welke wijze de nota van de mo gendheden betreffende de Egeïsche eilanden «al worden overhandigd Dc correspondent van de Vosslsche Ztg. te Rome bericht, dat hem van bevoegde zijde is verzekerd, dat de oplossing van de eilanden kwestie spoedig is te verwachten, want al leen de oplossing van de kwestie van de Do- dekancsos blijft nog te regelen. Italië blijft steeds zijne verplichting erkennen om alle eilanden aan Turkije terug te geven. Het zal ook uit het voortduren van den opstand der Arabieren in Tripoli geen recht afleiden om de eilanden langer te bezetten; het handhaaft echter zijn eisch om schadeloos te worden gesteld voor de verhoogde lasten en offers van den Lybischen oorlog. De Popoio Ro mano schrijft; Turkije schijnt zich tegen on ze eischen, waarover nog in Londen van ge dachten wordt gewisseld, niet te verzetten. Wij verlangen slechts een klein pied terre !n Klein-Azië, zonder vreemde rechten en be hangen aan te tasten. China* P e k i n g, I 3 F e b r. Er is een besluit ver schenen, waarbij -de ontslagaanvrage van Hsiunghsiling als eerste minister wordt aan genomen en Sunpaochl, thans minister van buitenlandsche zaken, tot waarnemend eerste •uïnisler benoemd wordt. Japan. Tokio, 13 Febr. Eene menigte van 1000 personen hield heden eene betooging in het benedendeel van de stad. Eene macht van 500 politieagenten joeg de menigte uiteen en nam 200 personen gevangen. De autoriteiten zijD blijkbaar besloten alle straalbetoogingea me! kracht te onderdrukken. Mexico. Veracruz, 13 Febr. Gisterenavond werd op straat eene poging beproefd om de Amerikaansche luitenant Cook te vermoor den; da kogel raakte echter het rijtuig, waar in de luitenant zich bevond, die slechts ge kneusd werd. New-York, 13 Febr. Een telegram uit Mexico bericht, dat de rebellen een passagiers- trein van Los Ca no as bij Cardinas met dyna miet in de lucht hebben laten Vliegen. Vijftig man van het escorte en bondstroepen én ook •enigo passagiers werden gedood. De rebellen hebben het vervoer van olie van San Luisa Potori naar Tampico afgesne den Men vreest voor onlusten in de hoofdstad Wanneer de rebellen in Torreon een beslis sende overwinnig behalen. De Euro pees che koloniën hebben de pogin- r hervat om maatregelen van verdediging organlseeren. Geweren en mitrailleuses lijn gebracht naar het Ermekche gezantschasp gebouw. N e w-Y ork, 13 Febr. Een telegram uit Veracruz bericht, dat eene afdeeling Engel- sche matrozen twee machinegeweren giste renavond laat aan land heeft gebracht en ge plaatst op een spoorwagen, bestemd voor het Britsche gezantschap in de stad Mexico. Met de kanonnen werd eene groote hoeveel heid mun&ae ontscheept, bestemd om in ge val van een opstand voor de verdediging van het gezantschap sgebo uw te dienen. Allerlei. Het record van Newbery. De Auto meldt dat Legagneux gehand- haofd zal blijven als wereldhoogterecordhou- der. De Argentijnsdhe luahtvaartvcreeniging heeft n.1. aan de internationale federatie mee gedeeld, dat Newbery een hoogte heeft be reikt van 6220 M. En nu zegt het reglement dat, om een hoogterecord gehomologeerd te krijgen, het minstens 150 M. meer moet be dragen dan het vorige. Dit is nu niet het geval, want de door den Argentijnse!**» vlie ger bereikte hoogte is maar 100 M. meer dan het record van Legagneux, zoodat deze laat ste houder blijft. Nachtelijke vluchten. Het pas door den Duilschen aviateur Ingold verbeterd duurrecord heeft de Fransche vlie gers en autoriteiten wakker geschud. Sterker prikkel dan de naijver tegenover de Duit- schers bestaat er voor de Franschen niet, al dus de New-York Herald. Het is dan ook den Franschen een groote grief, dat de Duitschers reeds zoo menig re cord, dat eertijds op naam van Frankrijk stond, hebben verbeterd. En het resultaat is, dat er in de Fransche aviatische wereld meer beweging heerscht dan ooit. Men heeft be grepen, dat wil het record, door den Duit- scher Ingold opgezet, weer door een Fransch- raan worden verbeterd, daarvoor in de aller eerste plaats een groote routine in het ma ken van nachtelijke vluchten noodzakelijk is. De bekende Fransche luchtpionier Maurice Farman is zich reeds aan het oefenen in het maken van nachtelijke vluchten. Zondag nacht maakte hij zijn eerste vlucht boven het slechts zwakjes door de maan verlichte vlieg kamp te Etampes. Hij werd op deze tocht jes want hij steeg dienzelfden nacht een paar malen om vergezeld eerst door den heer Senoucque en daarna door Rougerie (waarschijnlijk is deze laatste de in Amster dam welbekende passagier van den water- vlieger Levasseur). Beide tochten slaagden naar wensch. Daarna steeg Farman weeer alleen op en maakte een langere excursie over Chalo-Saint-Mars boven Monnerville en An- gerville en daarna een eind langs den spoor weg naar Orleans. Geholpen door de lichtjes van de verschillende domen die hij op zijn weg overvloog, kwam de koene vlieger be houden in het kamp terug. Den volgenden avond maakte Farman een mooien tocht met een nassagier van Buc naar Etampes en van daar, na een korte rust, over Chartrea, Rambouillet en Versailles terug naar Buc. Verboden le duikelen. De commissaris van politie te Parijs heeft, naar aanleiding van het feit dat twee vlie geniers boven Parijs hebben kopje geduikeld, een bepaling uitgevaardigd, waarbij aan vlie geniers verboden wordt boven Parijs en de gemeenten van het departement der Seine kun sten te vertoonen. Alleen een normale vlucht is geoorloofd. Orvllle "Wright. Men heeft aan Orville Wright gevraagd, zoo meldt een telegram uit Cincinnati, of hij on der de deelnemers zou behooren voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan per vliegtuig. Het zou waanzinnig zijn, antwoordde hij De toestellen, die men tegenwoordig maakt, zijn niet sterk genoeg voor zoo'n reis. En ook de motoren zouden de proef niet kunnen door staan De moordenaar Schmidt, vroeger pries ter, is, blijkens telegrammen uit New-York, ter dood veroordeeld, toe te passen door den electrischen stoel. De uitvoering van het von nis zal plaats (hebben in de tweede helft van Maart Dat de Stiermarkensche boerenschrik in de gedaante van een poema, zou zijn neer gelegd, deze voor de boeren verblijdende tij ding spreekt een later bericht weer tegen. De jacht wordt voortgezet, heet het daarin. N e w-Y ork, 13 Febr. Ten gevolge vaD het aanhoudende strenge weder zijn acht per sonen gestorven. Londen, 13 Febr. Een bericht van Lloyds nit Kingston (Jamaica) bericht, dat het Engelsche stoomschip Miown op twee mijlen afstand van de kust is vergaan. De kapitein is gered, acht man van de equipage zijn ver dronken. Oost-Indie. De nieuwe legercommandant in Indië. De ge Deraal-majoor en chef van den gene- ralen staf van het leger in Oost-Indië J. P. ifichielsen, benoemd tot luitenant-generaal en commandant van dat leger, genoot zijn opleiding tot officier van de Kon. Mil. Aca demie te Breda, werd 11 Juli 1882 benoemd tot 2e luitenant bij het 8e reg. inf. te Amster dam, twee jaren later overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië. waar hij 11 Juni 1687 werd bevorderd tot le luit. Drie jaren later ver trok hij naar Nederland tot het volgen van een driejarigen cursus aan de Hoogere Krijgs school en 29 November 18ÏM benoemd tot ka pitein In 1896 werd hij geplaatst bij den ge- neralen staf en werkzaam gesteld als leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. In Indië terug gekeerd werd hij 7 Juli 1903 benoemd tot ma joor en gedetacheerd op Atjeh, waar hij het volgend jaar de Militaire Willemsorde 4e kL verwierf Den 30en Maart 1905 volgde zijn be noeming tot luitenant-kolonel, het volgend jaar zijn benoeming tot ridder Se kl. van ge noemde orde en 18 Augustus tot kolonel. In het volgend jaar werd hij geplaatst aan het departement van oorlog te Batavia en 2 Dec. 1911 benoemd tot gen era al-majoor en chef van den generalen staf. De generaal is o.m. gerechtigd tot het dra gen van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gespen Afjeh» Djambi en Zuid-Celebes. Hij is 51 jaar oud. (N.-C.) Critiek op da pestbootrijdlnp. De hoofdredacteur van het Soer. Nbl. doorreisde de kuststreken en kreeg toen een troosteloozen indruk van die plaatsen. De maatregelen tot de pestbestrijding werken de verspreiding in de hand. De doktoren wer ken alleen voor de studie en de statistiek en behandelen geen zieken. De toestand is hope loos foutief en de misstanden zijn legio. Langs den weg van Krebet naar Toeren, drie kwar tier per auto, vond de heer Weber alle aan eengesloten kampongs verlaten. In het Ma- langsche worden 15,000 personen in obser vatie-barakken verpleegd. Te Gandjaran al leen telt een loods 3000 zieken. In deze buurt overtrof het sterftecijfer van 1913 dat der ge boorten met ongeveer 4000. Kameroverzicht Eerste Kamer. Aan de orde kwam Vrijdag de staatsbegroo- ting voor 1914. De Aigemeeoe Beschouwingen worden door den heer van den Biesen (r-k.) die de strijdwijze van de vrijzinnigen bij de stembus critiseerde, zulks het werk der vrijmetselaars noemde en betoogde dat do vrijzinnigen op voor hen bezwarende en vernederende wijze steun zochten en verkre- geen van de socialisten. De linksche meerderheid der Tweede Ka mer oordeelde spr. in strijd met den werke lijk en toestand, aangezien de meerderheid des volks rechts is. Hij verheugde zicli dat het land gespaard is gebleven voor het optreden van socialistische ministers en verklaarde het op getreden kabinet welwillend tegemoet te tre den. De heer van der Land e (rjt.) critiseerde de misleidende wijze waarop tegen de tarief herziening strijd is gevoerd n.m.l. door deze voor te stellen alsof daarmede de eerste stap werd gezet op den weg van bescherming. Spr. bepleitte de herziening van het tarief op de bestaande grondslagen. De heer Eegout (r-k.) wijst er op, dat toen de heer Treuh den vorigen zomer werd genoemd als candidaat-Minister, daarom is gelachen. Wat onmogelijk werd geacht, is evenwel gebeurd. Ook is uitgekomen de voor spelling van den heer Duijs, dat Minister Treuh er nooit in zou slagen om zijn houding goed te praten. Spr. gelooft, dat het doel bij den Minister alleen is geweest, de wetten van Minister Talma van de baan te helpen. Om standig toont spr. aan, dat art 369 der Inva liditeitswet ook na de aanneming van het amendement-Duijs zijn karakter van over gangsbepaling niet 'heeft verloren. Spr. ont kent, dat Staatspensioen is te verkrijgen met een beroep op den uitslag der verkiezingen. Een zeer ernstige grief van spr. is nog, dat de Regeering invoering van het Staatspen sioen wil doen gepaard gaan met vernietiging van de met zooveel moeite lot stand gebrachte verzekeringswetten. Hij hoopt dan ook, dat de meerderheid dezer Kamer haar medewer king zal onthouden aan de daartegen ingaande wetten. iDe heer de Gijselaar (c-h.) betreurt, dat de begrooting zoo laat wordt behandeld en klaagt over afwenteling van de Staatstaak op de gemeenten. De heer v. d. Feltz (v.d.) begroet het Ka binet met instemming. Hij betoogt, dat het Ministerie zoowel als zijn program het logisch uitvloeisel zijn der verkiezingen. Met instemming ziet spr. de poging der Re geering om een einde te maken aan den onza- ligen schoolstrijd, terwijl hij verder betoogt, dat art 369 der Invaliditeitswet het karakter van overgangsbepaling heeft verloren en dat met de invoering van dat artikel is beslist ten gunste van Staatspensioen. Ook de Minister van Oorlog wordt door spr. met welwillendheid begroet Berichten. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend, met ingang van 1 April a. aan den reserve- eerst e-hiit en an t A. P. de Ruiter, van het 7de regiment infanterie; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij hert personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heeren A. van Ravenswaay en S. de Moor, beiden arts. Loonen in Zaandam. B. en W. van Zaandam hebben den gemeenteraad voorge steld de xmmmunwirurioonen vooa* de be stekken van gemeentewerken te bepalen op 31 cent voor een timmerman, 35 cent voor een stratenmaker, 32 cent voor een metse laar, S3 cent voor een steenhouwer, 26 cent voor een verver, 26 cent voor een smid, 30 cent voor een stuoajckxxr, 26 cent voor een loodgieter, 25 cent voor een behanger, 27 cent voor een grondwerker, 27 cent voor een opperman, 27 cent voor een sjouwer of handlanger, 28 cent voor een witer, 35 cent voor een helbaas, 30 cent voor een heler, 20 cent voor een nachtwacht 30 cent voor een kapitein op een sleepboot, 30 cent voor een mprrid™** en 20 cent voor een dekknecht- Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „De Ruyter", onder bevel van den kapitein ter zee M. H. E. Sachse, 13 dezer te Willems oord aangekomen. Het eenwfeest van het 3e re giment huzaren. Het derde regiment huzaren heeft gisteren, alvorens naar de ka zerne terug te keeren een omweg gemaakt door het Bezuidenhout-kwartier om een bij zonder bewijs van sympathie te geven aan generaal Wflppermann, die in verband met het eeuwfeest zooveel yoor het regiment ge daan heeft Daarom begeleidde het geheele korps hem tot aan zijn woning in de Thereria straat, waar de generaal, die te paard was, zich vóór zijn woning plaatste om den troep Ie zien voorbij trekken. De oud-officieren en de officieren van heé regiment «ün gisteren middag In da aai an het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap de gasten geweest van den commandant en de officieren der brigade grenadiers en jagers. Er was concert van de Kon. Mil. Kapel, on der leiding van le luitenant Bouwman. Kolo nel Twies reikte den dirigent na den feest- marsch een lauwerkrans over. Dergelijk blijk van hulde had Donderdag de secretaris van het feestcomité, ritmeester Drijfhorst van Hooff, overhandigd aan den heer Fabriaan, dirigent der muziek van het 3e regiment hu zaren. Gisteren avond was er in de Witte Sode- teit een feestmaaltijd voor oud-offideren en offideren van het regiment. Aan het hoofd van de tafel zat de kolonel regiments-commandant; naast zich rechts ge neraal graaf Du Monceau als zoon van wijlen graaf Du Monceau, die van 1831—1840 het regiment commandeerde. Tot de genoodig- den behoorden verder de generaals Smeding en baron van der Capellen en, behalve de leden van het ee re-co mi té, de inspecteur van het wapen, de divisie-commandant, de hoof den der d-eputatiën van de verschillende regi menten huzaren en de rijdende artillerie, de kolonel-commandant van het 2e regiment veld-artillerfe, de directeur van de hoogere krijgsschool, de commandant der brigade grenadiers en jagers met de beide regiments commandanten, de directeur van de topogra fische inrichting, de heer Yan Dijk, benevens de kunstschilder Hoynck van Papendrecht. De reeks van toespraken werd geopend met heildronken op de leden van de Vorstelijke familie, waarvan per telegram mededeeling werd gedaan aan H. M. de Koningin. H. M. de Koningin-Moeder en aan Z. K. H. den Prins. De muziek van het regiment speelde gedu rende den maaltijd, die gehouden werd in een zaal, waarvan de versiering was aange boden door het bestuur van de sociëteit. De minderen rijn gisteren avond, na hun feestmaaltijd, naar een voorstelling in het Bouwmeester-theater geweest. Adsistenten. bij de posterijen. On een audiëntie van wege den Bond van adsistenten der posterijen en telegrafie bij den directeur-generaal van dat dienstvak, heeft laatstgenoemde medegedeeld, dat in ver band met het groot aantal klerken, dat op benoeming tot commies wacht, en de wei nig beschikbare plaatsen op de postkantoren, evenals voor een aantal jaren geleden, kler ken zullen worden werkzaam gesteld en be last worden met geldelijk beheer. De adsis tenten zullen van deze werkzaamheden wor den ontheven. De uniform der adsistenten zal vanaf 1 Januari 1914 worden afgeschaft en het bedrag ad /*40 aan alle adsistenten. zoowel vrouwelijke als mannelijke. Diet of wel uniform dragende, worden uitgekeerd, telkenmale tot het volle bedrag in de maand Januari van elk jaar. De overjas wordt in mindering gebracht voor zoover er nog draag tijd aan verbonden is tot een maximum be drag van f 22.50, xoodat bij een draagtijd van 3 jaar telkenjare f 7.50 wordt afgehouden. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 13 Fe bruari 1914, directie van den Landbouw, no. 1254, l9te «fdeëfing, rijn aangewezen tot le den van den raad van bestuur der Rijk»- hoo gere land-, tuin- én bosahbouwsohool te Wa peningen, de leeraren aan die school prof. dr. M. J. van Uven, E. J. Kempees, mr. dr. H. W. C Rordewijk, A. J. van Schermbeek, B. A. Plempcr van Baten, dr. J. Valckenier Suringar, H. F. Hartogh Heys van Zouteveen, T. J. Bezemer, A. C. Ide en dr. S. C. J. Olivier Oud-minister Co lijn. 'De N. Soer. Ct. verneemt, dat oud-minister Colijn binnen kort zal optreden als hoofd-administrateur der Bataafsche Petroleum Mij. De tegenwoor dige functionaris, jhr. J. C van Reigersberg Versluys, repatrieert in Juni. De directie te Is Gravenhage, tot wie de Nieuwe Ct. zich om Inlichting wendde, kon dit blad niet zeggen, of het bericht juist was of niet Liberale Unie. De door hert hoofdbestuur van de Liberale Unie benoem- do commissie tot het geven van een leiddraad voor het hoofdbestuur bij het ontwerpen van eventueele voorstellen inzake een pro gramma voor gemeentepolitiek, is samenge steld uit de heeren M. M. Couvée Jr., lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage; mr. Th. Falkenburg, hoofdcommies ter gemeente-se cretarie van Amsterdam; J. S. Hollander, hd van den gemeenteraad van Rotterdam; J. H. Th. Kettlitz, lid van den gemeenteraad van Utrecht; mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, referendaris, chef der afd. gemeentezaken en onderwijs ter provinciale griffie van Over ijsel; U. Mijs, burgemeester van Middclhar- nis en mr. J. J. Veurman, wethouder van MeppeL Gedenk te eken bij Quatre-Bras Teneinde te komen tot een algemeene mede werking tot oprichting van een gedenkleeken bij Quatre-Bras, heeft het Comité zich gericht tot de commandeerende officieren der korp sen met verzoek doel en streven van het Co mité bekend te maken aan officieren, onder officieren en minderen, er sympathie voor op te wekken, om ook door kleine giften, het nationaal karakter van de oprichting van een monument bij Quatre-Bras ten duidelijkste te doen uitkomen. (Avp.) Een nïeuw Friesch weekblad. Naar men aan de N. Ct. meedeelt, bestaat er aüe kans, dat de plannen tot oprichting van een weekblad voor do Friezen om ut ens (hui ten Friesland) zullen worden verwezenlijkt. Definitief zal echter pas worden beslist op de eerstvolgende bijeenkomst, die vanwege it Bonn fen Fryske selskïppen binnenkort te Utrecht zal worden gehouden. De vrijgekomen bearsrulmte Volgens de TeL dal den Raad van Amsterdam nog in deze maand een voordracht bereiken om de, door het verplaatsen van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel vrijgekomen beurs ruimte te verhuren aan het Rijk, dat al daar den Raad voor de scheepvaart wenscht gevestigd te zien. De door bat RJJk te bataten bxmr ad f 5000 Op verlangen van den minister zal, behalve de Raad voor de Scheepvaart, ook de Scheep vaartinspeclie in het beursgebouw gevestigd worden. De passagiersdienst 8tavo renEnkhuizen. De Leeuw. Ct deejj mede, dat de passagiersbooten Maandag a.a den dienst tusschen Stavoren en Enkhuize» zullen hernatten, echter met uitzondering vaa de beide avonddiensten (van en naar Stawk ren). Stennaan werklooxe di a ra a nt bewerkers. B. en W. van Amsterdam heh ben een afwijzend prae-advies uitgebracht op het voorstel van het raadslid De Miranda oir f 50,000 beschikbaar te stellen voor de werk» looze diamantbewerkers. In het prae-advies wordt echter de moge» lijkhcid in uitzicht gesteld, dat de vereenïgin» gen van diamantbewerkers zich zullen kun' nen aansluiten bij het gemeentelijk werkloos, heidsfonds. Daarvoor is een wijziging van het reglement van het fonds in voorbereiding. Staking te Deventer. Aan de De venter Ijzergieterij en Machinefabriek, voor heen J. L. Nering Bögel Co. is een staking uitgebroken onder dc poetsers. De firma wil de de arbeiders laten werken op stuk, legen een lager tarief dan op andere gieterijen. De eisch van de stakers is geen stukwerk en 20 cent per uur. 44 handlangers hebben kort daarna ook het werk neergelegd, omdat zij het werk van de poetsers niet wilden op nemen. De Federatie van Metaalbewerkers heeft de leiding der stakers in handen. De staking te Almelo. In den stand der staking, die nu bijna drie weken duurt, is tot heden nog geen verandering ge komen. Vrijdag ontvingen dc stakenden voor de tweede maal 'n ondersteuning, gelijkstaafc de aan de helft van het gemiddelde van het in de laatste weken verdiende loon. De werkwilligen wier aantal niet noemens waard toeneemt, gaan des morgens onder po- liticgeleide naar de fabrieken, die rij niet eer der dan des middags om half vijf verlaten. Op dat tijdstip begeven zich een groot aantal veldwachters en marechaussees binnen het fa brieksterrein; ieder werkwillige kent zijn ge leiders, en een oogcnblïk later gaan allen troepsgewijze naar hunne op verschillende punten der stad gelegen woningen. Naar men verneemt zijn weder enkele rui ten ingeworpen. Een ontaarde vader. De kanton rechter te Middelburg veroordeelde A. van O. uit Vlissingen, die zijn zoontje van zeven jaar en ook andere kinderen van 's morgens vier uur tot 's avonds tien uur kachelhoutjes liet kappen en indien zij niet genoeg maakten, slaag in plaats van eten gaf, wegens overtre ding der Arbeidswet tot veertien dagen hech tenis, zulks overeenkomstig den eisch van het O. M. Zooals reeds gemeld werd, is deze ont aarde vader uit de ouderlijke macht ontzet en zal hij zich voor de rechtbank te Middel burg wegens mishandeling hebben te verant woorden. Hoe zit dat nu? Volgens het N. 3. D. moei hei onjuist zijn, dat de aangeteeken- de stjukken, die gestolen waren uit een post zak, welke met den avondtrein van Maas tricht naar Amsterdam gezonden was, bij vergissing naar Duitschland verzonden wa ren. Tenminste de directeur van het post kantoor te Amsterdam deelde mede, dart hem hieromtrent nog niets bericht ls en dat zou zeker- al geschied zijn, indien er moor een spoor van de vermiste aangerteeken.de brie ven gevonden was. Valsche aangifte. Voor de recht bank te Heerenveen hebben gisteren terecht gestaan twee vroegere directeuren eener naamlooze vennootschap te Steenwijk, ter za ke. van het verstrekken van foutieve uittrek sels uit de balans aan den voorzitter der com missie van aanslag voor de vaststelling van den aanslag in de bedrijfsbelasting. De onware opgaven geschiedden met het doel de winst geheim te houden uit een ad ministratief oogpunt en de fiscus werd op andere wijze schadeloos gesteld, zoodat de schatkist geen 6chade ondervond. Tegen ieder der beklaagden werd 3 maan den ge\angenisstraf geëischt. De verdedigers mr. L. van Gigcli Jr. van Amsterdam en mr. H. Schaap van Groningen, als verdedigers optredende, concludeerden lot vrijspraak op grond, dat bedoelde uittreksels niet dienden _tot bewijs, doch tot toelichting der winslaangifte en dus geen bewijsstukken waren. Berooving. Gisteren nacht 1® een vreemdeling van een bedrag van f 300 beroofd in een pand in de Lijnbaanstraat te Rotterdam. Als verdacht hiervan is aangehouden een vrouw, T. "W. H. Nog al dom. Op een loassiersikiantoor in de provincie Groningen kwam een han delaar een paar effecten, ter waarde van on geveer f 2400, beleenen met f 2000. Den volgenden dog kwam de handeloof terug, nog f 2000 vragen. Hij had geen effec ten meer, wel een soliden borg. een bij den kassier goed bekenden landbouwer. Dort wa« dus goed. „Maar" aldus onze handelaar „de boer wil niet gelooven, dat lk hier effec ten afgaf. Mag ik "ze even mee, om ze te too- nen? Mest 'n uurtje ben ik terug. Dat gelukte ook, aldus de trkvp.". De bmo- delaar vertrok keerde niet leru£ en te nu failliet. Geen vergiftiging. Men zal zich herinneren dat Oudejaarsdag te Castri» cum twee kinderen van den caféhouder Tromp, jongetjes van resp. twee jaar en 10 maanden, plotseling zijn overleden. Vermoed werd, dat er in door de kinderen gebrnikte maizenapap vergiftige bes tand deelen waren geweest en om dit uit te maken werden op last der justitie te Alkmaar, die te Castriconi een onderzoek had ingesteld, enkele organen der overleden kinderen, alsmede de overge bleven maizenapap en melk bij de bereiding gebezigd, ter onderzoek opgezonden naar het scheikundig laboratorium van den heer H. J. F. Wanna, te Alkmaar. Naar de Alkm. Ct. verneemt heeft het on derzoek door den heer Wanna uitgewezen» dat zich noch in de organen, noch in de mal- eenanap, noch in de melk en evenmiu In het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2