BINNEN LANDT" Parijs, 16 Febr. De Temps bericht uit l/Lthene, dal volgens eene verzekering van de patris, tengevolge van eene Engelsch-Itali- Banschen overeenkomst, de eilanden -van de t)c>dekanesos niet aan Turkije rullen worden teruggegeven. Er ral binnen kort eene a_n- y (dere oplossing gevonden -worden. Aliuiail. Over de toeslag, waarvan de toekomstige *hecrscher van Alhaniê de aanneming van den .kroon afhankelijk heeft gemaakt, is volgens een bericht uit Londen aan de Yossische Ztg. nog steeds gcene eenstemmigheid onder de groote mogendheden verkregen. Voordat de groep van de triple-entente de gemeenschap pelijke garantie van de leening van 75 nfil- lioen frs. mede onderleekend heeft, verlang den Engeland, Frankrijk en Rusland de ver vulling van de volgende preliminaire voor waarden: 1. De Albaneesche nationale bank, tot welker oprichting Ismail Kemal Bey den 4en October jL de concessie gaf aan een Oos- tenrijksch-Italiaansch banksyndicaat, mag niet m economische of financieele afhankelijkheid van de kabinetten in "Weenen en Rome staan, maar mo.el naar het model van de Marok- kaansche staatsbank geheel geïnternationali seerd worden. 2. liet geleende geld zal besteed worden onder toezicht van de in Valona ge vestigde internationale commissie. Dc prins zu Wied heeft, tegen veler ver wachting, tijdens zijn verblijf in Rome, de Paus niet bezocht Uit Rome wordt daarvan aan de Yossische Ztg. deze verklaring bericht: In Albanië heeft de nieuwe vorst niet alleen katholieke onderdanen, maar vele stammen van het zuiden zijn aanhangers van den islam. Wanneer dus de prins den Paus had bezocht, dan bracht de consequentie mee ook den sul tan, bet geestelijke hoofd van de moslim, een bezoek te brengen. Men gelooft nu, dat de prins in den loop van het voorjaar van Alba- hic uit een bezoek zal brengen aan het Yati- raan en eveneens aan Kcmstnptinopél. wanneer hll formeel erkend is door den sultan en de toestand op den Balkan is opgeklaard. In Weenen is de prins zu Wied verschenen op de pauselijke nuntiatuur en heeft daar een lang gesprek gehad met den nuntius graaf Sca- pinelli. dat hoofdzakelijk liep over de katho lieken van Albanië. Japan. Tokio, 16 Febr. De minister van marine deelde heden in het hoogerhuis mede, dat ad miraal Fuju en kapitein Sawasiki voor den krijgsraad zullen terecht staan in de chantage- zaak. In antwoord op de vraag, waarom de eerste minister en de minister van marine tiet hun ontslag namen, verklaarde de eerste minister, da± men moet afwachten tot welk resultaat de krijgsraad komt, omdat men thans niet weet of men te doen heeft met een op zich zelf staand geval of dat de chantage algemeen Is. Vereen igde Staten. Washington, 16 Febr. De voorge komen verhooging van 5 pet. in de vracht tarieven van de oostelijke spoorwegen, die door de „interstate commecee commission" reeds hangende haar onderzoek was opge schort tot 15 Maart, is heden nader uitgesteld tot 12 September. Argentinië. Bueno s-A yres. 16 F e b r. De Staatscou rant bevat de lijst van het nieuwe ministerie. De lijst is gelijkluidend met de gister gezon dene, behalve dat Tornoscullen minister van Justitie en onderwijs is en Calderon minister Van landbouw. Allerlei Onlangs heeft de Fransdie Journalist Paul Birault zich tot een groot aantal Kamer leden gewend met het verzoek te willen me ehelpen. om tot de oprichting ie komen van een standbeeld voor Hégésippe Simon, „op dat de nagedachtenis van dezen grooten voor- looper der democratie uit de vergetelheid ge red zou worden." Niet minder dan achttien Kamerleden gaven schriftelijk hun instem ming te kennen me4 het plan, om „de nage dachtenis van dezen onsLej-felujken democraat te huldigen." Paul Birault heeft pleizier van z'jn grap, wanl de Fransche peis is nog steeds niet bekomen van den scöirik. Hégésippe Si mon is nl alleen onsterfelijk, omdat hij nooit gebo: en werd en dus nooit bestaan heeft behalve dan in de verbeelding van Birault In de Temps deelt Birault thans mede hoe hij op hel vermakelijk id6e gekomen is. Hij had zich reeds dikwijls vermaakt over de zinledigheid van de redevoeringen der ka merleden en toen bekroop hem de lust een aantal toespraken te laten bonden over Iemand die nooit bestaan had, bfijv. bij de rn- wqcihig van een standbeeld voor een gefanta- aeerden held. „Ik herinner mij dat een minis ter eens op een dag twee standbeelden moest onthullen", dat van een musicus en dat van een wijsgeer. Hij hield dien dag twee bewon- flerenswaardige redevoeringen, maar die zoo wel voor den eenen als voor den anderen on sterfelijke dienen konden", vertelt hij. Het plan voor mystificatie kwam bij hem op lij- deus een interview van een kamerlid. Hij voelde opnieuw hoe die man maar poseerde en gewichtig deed en zinledig ratelde, alleen maar om zijn eigen onbeduidendheid of mid delmatigheid achter groote woorden ie ver bergen. „Het kamerlid staat voor den repor ter zooais een dorpeling voor een fotograaf. Hij voelt zich niet op zijn gemak en tracht op zijn voordeeligst uil te komen. En zoodra hij de houding, die hem Y2 3 nature eigen is, ver loren heeft, tracht Jh/.j zich door welsprekend heid een schijn van ixdeekenis te geven en al don tijd dat de ongeHdüge journalist een gedachte tracht te vatten overdekt bet ka merlid hem met een stortvloed van zinledige Woorden." Melbourne, 16 Febr. 200 slachters )iebben het werk gestaakt in de slachthuizen tan Melbourne. Men verwacht, dat er mor gen in Melbourne een ernstig vleeschgcbrek /al zijn. Sydney, 16 Febr. Wegens de staking tan de sladhters zijn de vleeschwinkels in de stad en de voorsteden zonder vleeschvoor- raad. Er is een hongersnood begonnen; de restaurants kunnen zich onmogelijk versch deesch verschaffen, Melbourne, 17Febr. Men verwacht, dat de sla enters heden den arbeid zullen hervat ten. Echter dreigen thans de knechten in de slagerswinkels en de voerlieden in staking te gaan en hoog er loon en korleren werktijd te krijgen. Sydney, 17 Febr. Een weerstands comité. dat alle handelsbelangen vertegen woordigt, is gevormd om zich te verzetten te gen de eischen van de stakers. Er is besloten niet te slachten voor den export-voorraad, zoolang het publiek van vleesch verstoken ls. Een jaar geleden verdween er uit bet dorp "Woël in het Maas-departement een meis je van achttien jaar, Eugénie Levieux gehee- ten. Men hield het er algemeen voor, dat het arme kind vermoord was, geen spoor was er meer van het meisje te ontdekken. Maar ziet, het meisje is teruggevonden. Gendarmen heb ben haar ontdekt te Pont-5-Mousson, niet zoo heel veT van Woël, in het departement van Meurfhe-en-MoezeL Sedert een jaar leefde Eugénie daar in een schuur, verborgen in een groote kuip, zooals er bij de wijnbereiding ge bruikt worden. Eugénie is daar verborgen ge weest sedert haar patroon haar een jaar gele den ontsloeg, omdat ze eenvrijer had. De twee gelieven waren na het ontslag van het meisje bang geworden, dat ze van elkaar ge scheiden zouden worden en zoo verborg de jonge minnaar zijn meisje In een wijnkuip, waar hij haar lederen dag met duizend voor zorgen haar eten kwam brengen. Eugénie is nu ontdekt, maar een ieder, die het hooren wil, vertelt ze dat ze geheel uit eigen wil een jaar in haar ongemakkelijk thuis heeft door gebracht In een Engelsche stad werd dezer dagen door het plaatselijk orkest uitgevoerd Beet hoven's ouverture Leonore no. 3. Zooals men weet wordt daarin tot tweemaal toe een trompetsignaal gehoord dat „achter de scher men" geblazen wordt. De Engelsche dirigent was tot het genoemde signaal genaderd en het publiek luisterde gespannen. Inderdaad begon het prachtige signaal achter de geslo ten podium-deur, doch plotseling brak het ai De dirigent kreeg een gewaarwording, alsof tegelijk zijn hart stilstond. Maar toen de. trompet bleef zwijgen en het bloed den orkestleider weer naar het hoofd steeg, strek te hij zijn arm uit, liet het orkest invallen en redde do situatie. Na enkele maten zweeg het orkest opnieuw en wederom klonk trom petgeluid in de verte. Doch ook ditmaal brak het signaal af. In de zaal keek men elkaar onthutst aan. Maar opnieuw wist de dirigent zijn toehoorders over dit pijnlijke incident heen te dragen. Na afloop van de uitvoering stormde hij evenwel naar boven om de -oor zaak van het verschrikkelijk verzuim te we ten te komen. De trompet-blazer stond bleek en ontdaan achter de deur en deed het vol gende relaas: stond rustig te wachten tot het mijn tijd van blazen was, mijnheer, en tegenover mij stond een brandweerman die mij aldoor wantrouwend zoo tersluiks aan keek en blijkbaar dacht: wat moet die vent rlaar zoo alleen! Toen ik mijn trompet aan den mond zette, trad hij op mij toe, legde zijn zware hand op mijn arm en zei waarschu wend: „Halt vrind! Daar binnen wordt mu ziek gemaakt, Je hindert ze daar!" Natuurlijk kon ik toen niet blazen. En toen ik de tweede maal begon werd de brandweerman woe dend: „Begin je nou al weer!" riep hij en hij dukte mij mijn trompet uit de hand, toen lk pas 5 noten had gespeeld. Wat kon ik daar tegen doen?" De dirigent moest zich er in schikken aldus besluit het N v. d. D. en zal waar schijnlijk een gratis-muziek-cursus voor brandweerlieden gegeven hebben. Voorzorgsmaatregelen bij ziekten. Veel menschen zijn van meening dat bel nemen van voorzorgsmaatregelen bij ziekten overdreven is en men stuit dikwijls op dc bewering dat de menschen uit den ouden tijd hel ook zoo nauw niet namen en toch gezond waren. Die bewering is moeilijk te bewijzen; er tegenover staat het feit, dat in de laatste tien jaren de gemiddelde leeftijd van de men schen uit de beschaafde landen aanmerkelijk hooger is geworden. Dit gevolg is natuurlijk niet alleen aan een betere lichamelijke ver zorging toe te schrijven, maar deze speelt toch ongetwijfeld daar eene gewichtige rol in. Km iemand uit den teger.woordigen tijd zich nog verplaatsen in den tijd, dat zeep alleen een weeldeartikel of zelfs geheel onbekend waj? Daar komt hij, dal de zeep nog maar in ge ringe mate een ontsmettingsmiddel is, ma.u in hoofdzaak dient om de huid vlug en gron dig van slof en andere onreinheden te bevrij den. In gewone gevallen is dal al voldoende, zoodat men een met zorg gewasschen hand ook als schoon kan beschouwen. Bij besmetting is eene dergelijke reiniging der huid volstrekt niet voldoende. Het orgaan van de Amerikaansche medische vereeniging schrijft over een proef door dr. Cummins ge nomen met typhusbacillen. Deze dokter had zijn rechter wijsvinger in een, niet nader aan te duiden, vloeistof gesloken, die, volgens on dexzoek, op elke c.MA meer dan drie milliard typhusbacillen bevatte. Hij wilde nu eens na gaan, welke soort en welke graad van reini ging noodig was, om zijn vinger volkomen van bacillen te bevrijden. Eerst waschte hij deze met een 2 pet. creo- sootoplossing. hield L?m toen ondcT de water leiding met koud water, daarna onder die mei zeer heet water. Daarna waschte hij hem zorg vuldig op een horloge*rlas in steric-l water. Dit laatste was om te onderzocken of zich aan het gebruikte water nog typhusbacillen hadden medegedeeld. En werkelijk ontwikkelden zich op dit plaatje nog 313 koloniën van deze bacillen. Daarna doopte hij zijn vinger in abso lute alcohol, hield hem langen tijd daarin, liet hem drogen en waschte hem nog eenmaal in steriel water en zelfs toen bevatte het water nog 4 koloniën van typhusbacillen. DH zou een gewoon roensch bijna tot vertwijfeling brengen, aangezien het natuurlijk geheel on mogelijk is, rich eiken dag aan een dergelijk reinigingsproces te onderwerpen. Gelukkig echter, komen dergelijke verontreinigingen in het dagelijksch leven slechts zelden voor. Maar daarom moeten we do zaak toch niet te licht opvatten, zooals dr. Cummins verder aantoont. Hij liet een porceleinen soepterrine met verse he soep vullen en bracht zijn vinger, weer op dezelfde wijze geinfecteerd, slechts een oogenblik in aanraking met de oDDervlakle der soep. Toen liet bij de soepterrine, zonder dek sel, bij kamertemperatuur een dag staan. Bij onderzoek bevatte de soep toen 15.500 bacil len Der cJP. Men make hieruit allereerst de gevolgtrek king, dat alle personen, die met spijzen in aan raking komen, de grootst mogelijke zindelijk heid in acht moeten nemen. In vele hotels, In de restauratiewagens der sporen en In vele huishoudens gaat het wat dat betreft dikwijls zeer nonchalant toe. Het afvegen der handen aan handdoeken ls zelfs dikwijls gevaarlijk, daar de aan de handen aanwezige bacillen dan op den handdoek voorlangeren tijd wor den overgebracht en later weer door andere personen overgenomen worden. Het geheim van de spin. De kruisspin vangt haar vliegen juist zoo als de vogelvangers de vogels, met den lijm stok. Bekijkt men een spinneweb met een sterke loupe of onder een microscoop, dan komt uien tot de ontdekking, dat er tweeër lei draden zün: de spaakjes van het net zijn glad, de andere draadjes daarentegen zijn met honderd duizenden verbazend kleine druppeltjes bedekt en een vlieg, die bij het aanraken van het web met eenige van die druppeltjes in aanraldng komt, blijft er aan kleven Het duurt ongeveer een uur, eer de spin haar gehcele web gesponnen heeft. Hoe legt zij het aan in zulk een korten tijd zooveel druppeltjes te maken? Een poging, die ieder zelf kan doen. geeft op deze vraag antwoord: Wanneer men een stroohalm met ricinusolie bestrijkt, zal dc olie niet als één streep de oppervlakte bedek ken, maar men zal groote en kleine druppel tjes krijgen. Hetzelfde resultaat krijgt men. wanneer op een glimmend metalen plaat wa ter ligt en men trachten wil het water tot één lange streek uit ie strijken, dan zal men zien dat dit niet lukt, integendeel, er vormen zlcb druppels. Vloeistof, aan zichzelf overgelaten, vormt druppels. De ..vogellijm" van de snin, door klieren in cvlindervorm afgescheiden, vormt eveneens druppels wanneer hij langs de dra den van het web aan zichzelf wordt overge laten. De spin behoeft zich dus volstrekt geen bijzondere moeite te geven om die druppeltjes te vormen. Het verwijderen van vetvlekken met benzine, zonder een kring achter te laten. Wie ooit getracht heeft vetvlekken uit een stof met benzine te verwijderen, heeft na tuurlijk de ondervinding opgedaan, dat het geen gemakkelijk werkje is, hoewel vet vol komen in benzine oplost. De benzine schijnt de vetvlek te verdunnen, maar steeds wordt de vlek grooter, totdat men ten laatste een grooten "kring heeft gekregen. Dit nu te ver hinderen is zéér eenvoudig. Rond de vlek bevochtigt men de slof met benzine, de vet- bevattende benzine kan niet door de zuivere heendringen; integendeel zij zal haar naar binnen trekken. En zoo kon men, langzaam benzine op de vlek druppelende, haar geheel verwijderen. De Staatscourant van Dinsdag 17 Febr. bevat o.a. de volgende besluiten: benoemd tot vice-president der rechtbank te Amsterdam mr. W. A. van Woudenberg Hamstra, thans rechter in dat college; benoemd tot burgemeester van Herwijnen H. J. Smit; tot klerk bij het Rijksarchief in Friesland A. Corée te Leeuwarden; op verzoek eervol onLslagen dr. J. J. van Rijn, als leeraar aen de R. H. B. S. te Leeu warden; idem A. Palier te Gouda als op zichter hij den Rijkswaterstaat le klasse; benoemd tot assistent bij het instituut voor phytopathologie der Rijks Hoogere Land- en Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen II. A. v. d. Lek te Hilversum vergunning verleend tot het geven van mid delbaar en lager onderwijs, mits zij overigens aan de daertoe bij de wet gevorderde vereisch- ten voldoet, aan mejuffrouw M. E. Olver, ge boren te London (Stoke Nerving ton) Engeland vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan de te Wernhout, gemeente Zun- dert, gevestigde inrichting van hooger onder wijs, genaamd„Sl Vincentius Seminarie", aan André Gazeau, geboren te Coëx Vendée (Frank rijk) toegekend de zilveren eere-medaille, verbon den aan de orde van Orenje-Nossrra, aan E. G. J. Doornbos, Rijksklerk en beëedigd klerk ten kantore van de hypotheken en het kadaster te Middelburg. H. M. de Koningin was Zondag in de kerk der Waaischc gemeente te 's Gravenhage onder het gehoor van ds. Paul Berthault. Het Deensche bezoek. Het plan is den koning en de koningin van Denemar ken bij hun bezoek aan ons land in het Kon. paleis te Amsterdam ie ontvangen en één dag voor bezoek aan de Residentie te bestemmen. De gezant van Griekenland, de heer J. Gennadi us, belast met de aankondiging aan de Koningin van de troonsbestijging van ko ning Constantijn, is te 's Gravenhage in hotel Den ouden Doelen aangekomen, waar de hem toegevoegde adjudant ritmeester jhr. v. Reigersberg Versluys, hem gisterochtend een bezoek bracht, om daarna met hem het Vre despaleis te bezichtigen. De gezant maakte 's middags zijn opwachting bij den minister van buitenlandsche zaken. Gisterenavond 74 uur heeft hij bij de Ko ningin zich van zijn opdracht gekweten. H. M. gaf een gala-maaltijd ter eere van de mis sie, waarbij de Kon. Mil. kapel speelde. De Nederlandsche officieren in Albanië. De correspondent van de N. R. CL te Rome heeflt een onderhoud gehad met den Raad van bet Kabinet van den Prins van Albanië, kapitein Castokii, die met bijzonder veel geesbdrif* sprak van het werk door de Nederlandsohe officieren in Albanië tot stand gebracht en kon verklaren dat de Prins voo Wied zeer ingenomen was met bun arbeid, waarvan hij op de hoogte werd gebracht «koor rapporten, die met zeer veel lof en waardeering gewaagden van bet werk der Nederlandsohe officieren. Kapitein Gasiokh, die zelf 74 jaar in Al banië had verftoefld en goed op dc hoogte was van de toestanden aldaar, zeide. dat de inlichtingen d;oor hem ingewonnen alle ver wachtingen overtroffen. Ik kan verzekeren zeide hij dat het werk, door de NederkukLsche offi cieren in Albanië verricht, een meester stuk is, wat door alle bevoegden als zoo danig wordt erkend en geprezen, door den Prins won Wied in de eerste plaats. Ik mag u dan ook wel in zijn naam ver klaren, dal hij er uitermate tevreden over is en jegens trw officieren een buitenge meen e dankbaarheid koestert. Trouwens, ■dat ik u geen praaitjes verkoop, kan ik wel even toonen." Kapitein Gastoldi haalde daarop een schrij ven voor den dag van iemand, die In de nieuwe regeering van Albanië een hooge en belangrijke plaats zal bekleeden. Dit luidde: „De organisatie der gendarmerie gaat met grooten spoed vooruit. De verkregen resultaten zijn uitstekend en geheel te danken a<an den rusteloozen en taktvollen ijver der Nederlandsche officieren, die een energie en een geschiktheid voor hun taak aan den dag leggen, welke bewon dering afdwingen. Onder hun meester lijke en begaalde leiding, en met de mede werking van verscheidene zeer intelli gente Albaneesche officieren, vroeger in Turkschen dienst, is reeds een oorps ge vormd, wat voor de rust en de veiligheid van den stoat een flteiken waarborg op levert." Kapitein Castoldi voegde er aan toe, dat hij nog beschikte over andere inlichtingen, die geheel met deze mededeelingen overeen stemden en besloot het onderhoud met de woorden: ,Jk sta er nog op u te verklaren, dat de Nederlandsche officieren in mij niet ah een een goeden kameraad en een ver knocht en wapenbroeder zullen vinden, maar dat ik ze in alle omstandigheden, bij alles wat zich voor mocht doen. met al mijn "krachten zat bijstaan om het werk, wat zij met zooveel toéwijding en zelfverloochening hebben aanvaard, wat zij met zooveel ijver en wilskracht be wonderenswaardig vooruitbrengen, ook met een volledigen uitslag te helpen be kronen. Als militair zeg ik u: het zijn prachtige soldaten welke uw land heeft. Ware er niet de geheele geschiedenis van uw vaderland en uw koloniën, dan was reeds heit vooibeeld, dat het drietal offi cieren in Albanië .geeft, reden voor uw volk om trotsch te zijn op zijn leger." Ook van verschillende andere zijden wordt lol gebracht aan het optreden van de Neder landsche officieren, die in Albanië voor een zeer moeiclijke taak zijn gejplaatst. Zoo heeft de N. R. Ct nader een tweetal correspendenties, waarin met waardeering van onze officieren wordt gesproken. De Weensche correspondent van dat blad zegt, dat zoowel uit de officieele als uit de ver trouwelijke berichten, die op de .BaRplatz" binnenkomen, blijkt dat cCe Nederlandsche officieren door hun kalm maar tevens flink optreden, door hun tegenwoordigheid van geest en hun koelbloedigheid grooten indruk hebben gemaakt op de bevolking en daar door de militaire eigenschappen en het zelf vertrouwen bij hun manschappen hebben op gewekt. In die berichten wordt In het hij zonder het gedrag van generaal De Veer ge prezen, die door het treffen van snelle en doeltreffende maatregelen bijtijds den aan slag van Beker bei heeft weten te verijdelen en daardoor het land voor groote -verwar ring heeft behoed. Ook diens optreden als voorzitter van den krijgsraad wordt alge meen gewaardeerd. De correspondent le Rome van de N. R. Ct deelt nog mede, dat toen de Prins von Wied Italië's hoofdstad verliet, hij in een kort onderhoud met onzen gezant, Van Welde- ren baron Rengers, gelegenheid vond zijn groote ingenomenheid te betuigen met het werk der Nederlandsche officieren. Hij zeide ö.m. woordelijk: „Het schijnt dat zij daarginds wonderen hebben verricht." Ook kapitein Castoldi drukte zich in den zelfden zin tegenover onzen gezant uit. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stemd om te worden aangesteld tot admini stratief ambtenaar W. F. Burlage te Deven ter. Hulde K. ter Laan. Zaterdag avond werd door de afd. Den Haag van den Bond van Ned. Onderwijzers aan den heer K. ter Laan een bureau-ministre aangeboden ais bewijs van waardeering voor het werk, dat Jüj gedurende zijn raadslidmaatschap in Den Jlaag voor het belang van den Bond gedaan bad. De heer Schaper gehuldigd. In een vergadering, Zaterdagavond door de afd. Uitliuizen der S. D.A. P. uitgeschreven en door afgevaardigden van verschillende sym- pathisecrende vereenigingen en afdeelingen uit het district Appingedam bijgewoond, is de heer H. Schaper gehuldigd ter gelegen heid van diens 124-jarig jubileum als lid der Tweede Kamer voor genoemd kiesdistrict Hem werd na een hartelijke toespraak Meij- ers Grosse Konversations Lexikon, in 24 dee- len, aangeboden. De heer Schaper hield daarna een feestrede, waarin hij dank bracht voor het geschenk en het verhandelde in de Tweede Kamer in die 124 jaar naging. C. K. L. Burgdorffer. f Te Rotter dam is overleden de heer C. K. L. Burfdorl- fer, directeur van het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam. Hij bereikte den leeftijd van 53 ja ar. Begralenis van jhr. G. J. J. J. H. Dommer v. Poldersveldt. Gisteren had te Beek bij Nijmegen onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van jhr. G. J. J. J. IIDommer van Poldersveldt, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. "Vele autoriteiten waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De Commissaris der Koningin jhr. S. van Cilters sprak aan de groeve, terwijl kolonel van Wijnberg bedank te. Bijna alle leden van Gedeputeerden en zeer vele van Provinciale Staten waren tegen woordig. Men meldt uit Amsterdam: In aansluiting met ons bericht van Zaterdag LI. kunnen wij nog mededeel en, dat Zaterdag- a\ond de door eenige leden der Vrijz'unigi democratische Ver ceniging bijeengcriK pe« vergadering heeft plaats gehad, waarin beslo ten werd aan het bestuur een verzoeks ;hrifl te renden om zoo spoedig mogelijk de kwesties van den Bergh tc behandelen. HolL Maatschappij der We» tenschappen. In de vergadering van di recteuren van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen is tot voorzitter van di recteuren gekozen mr. dr. W. F. van Leen» wen, commissaris der Koningin in Noord: Holland. Winter-conferentie N. C. S. V, Zaterdag avond werd te Delft de winter-con ferentie der Ned. Christen Studentenvereeni- glng in hotel Wilhelmina geopend met een welkomstwoord van den voorzitter den heef J van Noppen, waarna de oud-voorzitter der zomerc-onferentie dr. J. H. Buinink een oj deze bijeenkomst toepasselijk woord sprak. Zondag morgen werd in de Waalsche kerk een godsdienstoefening gehouden, alwaar D. P. J. Molenaar voorging, terwijl des avonds de heeren Kraemer, ïndoloog te Lelden en Huyghens, resp. een causerie over „Beweging uit Het Oostenen een bijbelbespreking hiel den. Aan de conferentie namen 63 heeren en 12 dames deeL Naar „Het Volk" verneemt, ls door de directie der Staatsspoor besloten, dat voort aan in alle bestekken voor aanbestedingen^ alsmede in onderhandsche overeenkomsten voor uit te voeren werken, de 10-nrige ar' beidsdag zal worden voorgeschreven. De werkstaking te Culemborg Bij de firma L. Sillevis en Zonen is de spijker machine gearriveerd en reeds in werking ge steld. Deze moet zeer goed voldoen en bin nenkort zullen naar verluidt meerdere volgen. Sabotage? Vermoedelijk is gisternacht sabotage gepleegd aan de Boombrug tc Dor drecht. Toen deze geopenjl was om een boot door te laten, kon de brug niet meer geslo ten worden en men vond toen in bet kamrad een moer, die van de brug was losgedraaid. Een paar tanden van bet kamrad waren ge broken. De kazernebrand te Haarlem. Men meldt uit Haarlem aan bet Kbld.: Door een commissie van onderzoek onder leiding van majoor Mijsberg van het le batal jon en als leden de kapiteins van het tweede bataljon Rijk, Van der Pant en Kanaar, bijge staan door de recherche, is een onderzoek in gesteld. Dc deuren der drie kamers, waar de twee branden hebben plaats gehad, waren nog op slot toen men de brand ontdekte. In dc kamer, waar maar weinig is verbrand, is geen spoor gevonden van petroleum of andere licht brandbare stoffen. De laatste der vier nacht ronden heeft om vier uur niets van den brand gemerkt De lichting, die bij den vorigen brand in. de kazerne was, is er thans niet meer. Ook zijn er geen manschappen uit Ede aanwezig. Er waren maar weinig militairen in de ka zerne, daar de mcesten met groot verlof waren. In de nabijheid van de rustkamer zouden, volgens mededeeling in de O. H. CL, onafge- brande lucifers en een fleschje gewcerolie zijn gevonden. Geweerolie is, zegt bet blad, zeer brandbaar. Voor de juistheid hiervan wordt echter niet ingestaan, want tegenover de pers bewaren de legerautoriteiten het stilzwijgen. In alle militaire kringen heersekt hevige verontwaardiging over bet nu gebeurde en vooral onder de jonge miliciens» van wie er velen Zaterdags niet buiten de kazerne logee- ren, ls die verontwaardiging groot en boort men dé boop uitspreken, dat nu eindelijk dc dader eens zal worden ontdekt, omdat bij zulke misdrijven niet alleen hun goed, doch ook hun leven gemoeid is. De,materieele schade er zijn in het ge heel drie rustkamers aangetast door het vuur wordt verschillend begroot Men spreekt van f 9000 aan verbrande goederen. De water schade is belangrijk. Het blad ontving ook een mededeeling, die, indien zij waarheid bevat, een ander licht werpt op de beweegredenen die den dader, of de daders, er toe gebracht hebben, aan hun heilloos voornemen gevolg te geven. Dit be richt dan behelsde, dat door een compagnies commandant dekentelling gelast was. Deze zou gisteren worden gehouden. En nu moet gebleken zijn, dat zich onder de verbrande voorwerpen juist veel dekens bevinden, zoo dat de telling onmogelijk is geworden. Wan neer dus dekens verkocht zijn en getracht is door den boel In den brand te «steken, d*n diefstal onbewijsbaar te maken, vervalt groo- tendeels het vermoeden, dat de brand ls ont stoken met het oogmerk om de kazerne te vernielen. Als nieuwe veiligheidsmaatregel ls de wfldht aan de kazerne versterkt tot 24 man, waar door acht schildwachtposten worden uitge zet, thans ook op de gangen langs de rustka mers. Van de schildwachten aan de cavalerieka- zerne, die door de infanterie werden gele verd, ls er één ingetrokken De o/ficiersorders bij nacht zfyn belangrijk uitgebreid. Dc moord te IJ muiden. Voor de rechtbank te Haarlem had zich te verant woorden Jacob BTester, beschuldigd op 4 September 1913 de man bevindt zich sedert dien datum in arrest te TJmulden met het oogmerk de 18-jarige Dina Sant van het leven te berooven of deze opzettelijk en moedwil lig, na zich in de huiskamer van haar ouder* lifke woning te hebben begeven, twee schoten heeft gelost uit een met scherp geladen ré volver. die hij op haar hoofd had gericfö waarvan een dier schoten in het hoofd en ib de hersenen Js doorgedrongen, tengevolge waarvan het meisje op 6 Sept. d.a.v. over leed Het was bekend, dat Brester het meisje meermalen in zijn jacht, liggende te IJnttjf»' den, ontving. Het O. M. eischte tegen beklaagde 7 jaaf gevangenisstraf. Brester was een Zweed, bezocht lamuil»' ten met zijn jacht de haven van IJmuiden en de laatste maak zijn vrouw was op een die* reizen overboord gevallen en verdronken, bleef hij lang te IJmuiden en knoopte daar relaties aan. vooral met jonge meisjes, die hij.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2