BINNENLAND. KOLONIËN. sou worden behandeld. In beginsel werd het voorstel van den minister-president goedge keurd, tot benoeming van vijf sub-commissiên, die ieder een onderdeel «uilen hebben te be handelen. In het huis van afgevaardigden van den Hongaarschen rijksdag, is een door 97 leden san de oppositie onderteekend voorstel inge diend, om eene votum van wantrouwen uit te brengen tegen het tegenwoordige presidium, dat niet boven de partijen staat, maar de po litieke handlanger van de meerderheid is en «ich over alle rechtsbeginselen heenzet. In het hoogverraadsproces tegen een aan tal Ruthenen in Noord-Hongarije heeft het O. M-, nadat de verhooren waren afgeloopen, de aanklacht laten vallen tegen 31 beklaag den wegens gebrek aan bewijs. Deze perso nen zijn in vrijheid gesteld. Tegen 52 beklaag den wordt het proces voortgezet. Rusland. De rijksraad heeft eenstemmig art. 3 van de anti-alkoholwet aangevuld met de bepa ling, dat in den omtrek van plaatsen, welks •bevolking heeft besloten den verkoop van 'geestrijke dranken te verbieden, noch de Kroon noch particulieren op aan hun behoo renden grond verkooplokalen van alkoholi- schen dranken mogen openen. Kiew, 19 Febr. Van de beide in ver band met de vermoording van den knaap Fas tow in hechtenis genomen personen is Pasch- kow Gulharz op vrije voeten gesteld tegen borgtochten van 5000 en 1000 roebels. Gonts- jaroek, een joodsche handelsbediende bij den vader van Fastow, blijft in hechtenis. Rumenië. Parijs, 19 Febr. De Temps bericht uit Bukarest, dat de Rumeensche regeering Tur kije heeft verwittigd, dat de overgang van Turksche troepen op vreemd gebied om Grie kenland aan te vallen door Rumenië als een casus belli zal worden beschouwd. Al banië. 'P a r ij s, 19 Febr. De prins zu Wied is beden morgen om 5 40 hier aangekomen. Hij bracht om IO uur in den voormiddag een be zoek aan de Duitsche ambassade en om II uur aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hij een onderhoud van een half uur had met minister-president Doumergueen begaf zich daarna naar president Poincaré die hem te dejeuneeren hield. Doumergue woonde dit déjeuner bij. De prins zal heden namiddag bezoeken brengen aan de voorzit ters van Senaat en Kamer en aan de bij de regeering der republiek geaccrediteerde am bassadeurs, hij zal om half vijf thee drinken bij de gemalin van den Duitschen ambassa deur en zal heden avond uit Parijs vertrek ken naar Neuwied. Keulen, 19 Febr. De Albaneesche depu- tattie, met Essad Pacha aan het hoofd, is heden voormiddag urt Rome hier aangekomen. Hij zal zich Zaterdag naar Neuwied begeven. Janina, -9 Febr. Men bericht hier, dat een Albaneesch detachement, onder bevel van Kessin Bey en- van een Nedcrlandschen offi cier, de ln de Grieksche zóne gelegen dorpen Sefrani, Malinter en Gegenska hoeft willen bezetten. Tegenover de uit Odritzani gekomen ttrijdkrachten namen de Albaneezen de vlucht tnet achterlating van twintig geweren. Vereenigde Staten. De regeering van de Vereenigde Staten beeft de nieuwe regeering van Peru erkend. President "Wilson verklaarde in het Witte huis aan bezoekers, dat deze erkenning ge schied is in overeenstemming met de poli- Kek, die hij een jaar geleden heeft uiteenge zet tegenover Zuid-Amerika. De omstandig heden in Peru zijn geheel verschillend en die in Mexico, waar de Vereenigde Staten weigeren de regeering van Huerta te erken nen. Wat bij de inrichting van de nieuwe re- geejing is voorgevallen, is in ieder opzicht ln overeenstemming met de grondwet ge schied. en de val van Billinghurst heeft de goedkeuring van het congres van Peru ont vangen, dal het hoogste gerechtshof van het land is. "Washington, 19 Febr. President "Wil son confereerde heden meteen aantal leden van den Senaat en bet huis van vertegenwoor digers over de intrekking van de wet, die de Amerikaansche kustvaart vrijstelt van de Pa- namaiollen. Hij zeide, dat hij verwachtte, dat de schepen door het kanaal zouden varen lang voor de officieele opening in Januari a s. Dat is een van zijne redenen voor de spoedige in trekking van het vrijstellingsartikel. De pre sident drukte het vertrouwen uit. dat de in trekking in deze zitting zou plaats hebben. Hij verklaarde verder, dat het de algemeene mee ning in Europa scheen te zijn, dat deze vrijstel ling eene schending van het Hay-Pauncefote- verdrag was, ofschoon die meening niet offi cieel ter kennis van zijne regeering was ge bracht Zuid-Amerika. Port au Prince, 19 SepL Er komen telkens op nieuw conflicten voor tusschcn de plaatselijke politie en soldaten van het revolu tionaire leger, die aanhoudend de orde ver storen. Volgens officieele berichten omsinge len de troepen van president Zamor Cap Hal- lien. Allerlei. De politie-prefccl van Parijs, de heer Hennion, heeft een school voor politieagen ten opgericht. De agenten zullen daar om trent technische quaesties geïnstrueerd wor den, en de candidaten voor een hoogeren rang zullen er alles kunnen leeren wat voor een eventueele nieuwe functie noodig is. De cursus zal toegelicht worden door.,,..., de bioscoop, die allermodernste methode van aanschouwelijk onderwijs. De jonge agenten zullen door deze lichtbeelden kennis kunnen maken met alle mogelijke straat-incidenten opstootjes, aanrijdingen, met de beste ma nier om een menigte in bedwang te houden, kinderen te beschermen, boeven te arrestee ren, enz. Praag, T9Febr. Het werk in de Boheem- •che drukkerijen zal den 23en hervat worden. Marseille, 19 Febr. De stuurlieden en de machinisten van dc Messageries maritime* Min hier heden morgen in staking gegaan. Zij verlangen hoofdzakelijk eene verhooging van salaris. Er wordt geen enkel incident bericht. In de kleermakerij van den heer Fiéven te Brussel, aan de rue Royale, is een ernstige misdaad gepleegd. De accountant Joris bad zich met den boekhouder Dutroit en den ven noot, de heer Couno, bankier te Aalst, naar de kleermakerij begeven, toen de magazijn bedienden plotseling eenige schoten hoorden. Zij vonden den accountant Joris met het hoofd in de brandkast, den boekhouder Dutroit op den grond, beiden door revolverschoten ge dood. De bankier Couno, die de dader is, had de vludht genomen. Hij wordt thans gezocht Men vermoedt dat de boekhouder den slech ten financieelen toestand voor den vennoot had verborgen gehouden, waarover deze wraak heeft genomen. Een afschuwelijke lynchpartij, waarvan een 17-jarige idioot het slachtoffer werd, had Zaterdag te Sombathely (Hongarije) plaats. Te middernacht brak er brand uit in de schuur van den landbouwer Baldy. De brandweer, die spoedig ter plaatse ver scheen, vond den 17-jarigen zoon van den landbouwer, die zwakzinnig is, met welge vallen naar de verwoestende vlammen kij ken. Onomwonden bekende de jongen, den brand gesticht te hebben. De woedende be volking vloog hierop met bijlen en blusoh- werktuigen op den knaap toe en wierp hem in de vlammen. Toen men hem er uit haalde, was hij reeds dood. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. In de stad Tripoli had een inlanósch koopman, Berri Chan geheeten, ontdekt, dat zijn jonge vrouw een minnaar had. Hij heeft wraak genomen op een wijze, die aan bar- baarschheid niet te wenschen overlaat, een wraak, die alleen in het brein van een waan zinnige kan opkomen. Hij noodigde de familie leden van zijn vrouw en ook zijn eigen ver wanten uit tot een familiefeest. Aan den maal tijd nam ook de schuldige vrouw met haar vier kinderen deel. Berri had evenwel in de spijze een slaapmiddel gedaan, zoodat allen na weinige oogenblikken bewusteloos op hun zetels Ineenzakten. De koopman trok daarop zijn zwaard en doodde allen, zijn vrouw uit gezonderd, die hij stevig knevelde. Toen dit geschied was, begaf hij zich naar de wonina van zijn mededinger, wiens komst hij af wachtte. Hij doodde hem onverhoeds, hieuw 'smans hoofd van den romp en nam dit ze-e- teeken mede naar zijn woning. Inmiddels was Berri's vrouw uit haar verdooving ontwaakt en, eenzaam te midden van dc doode feest gangers, bijna waanzinnig van angst gewor den. Berri toonde haar het hoofd van haar minnaar en doodde ziin vrouw vervolgens on een zeer gruwzame wijze. Toen zijn wraak volbracht was, pleegde hij zelfmoord door zich on te hangen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Lorden een iuweelendiefstal ülaats gehad bij de firma Murray Smith, Strand, maar de dief is na een langdurige jacht over de daken der huizen gegrepen. Omstreeks één uur 's nachts hadden de buren van den juwelier voetstappen gehoord op het dak en zij hadden de politie gewaar schuwd. Onmiddellijk vormden de agenten een cordon om het huizenblok en verschei dene inspecteurs klommen op de pannen. Zij vonden weldra verdachte sporen die hun aandacht leidden naar het. dakvenster van het gebouw, waarin zich de juwelierswinkel bevond. Bij een nader onderzoek bleek dan ook, dat de dief daar leeliik huisgehouden had en juweelen ter waarde van S h 4 dui zend gulden had ontvreemd. In een hoek van den winkel stond een kan half vol water waarin een gedeelte van de sieraden gevon den werd. Maar waar zat de dief? In het huis van den juwelier bevond hij zich nie.t Hij moest dus weer over de daken een goed heenkomen gezocht hebben met een gedeelte van zijn buit. Een nauwkeurig onderzoek werd toen ingesteld. Alle dakvensters en schoorsteenen werden geinspecieerd en ver volgens ook de zolderverdiepingen van dc huizen die tot het omsingelde blok behoor den. Eindelijk, na een onderzoek, dat 6 uur geduurd had, vond men den boef. verborgen op den zolder van een leegstaande woning. Hij trachtte nog te ontvluchten, maar na een kortstondige jacht werd hij gegrepen en naar Bow-street gebracht. De rest van de gesto len juweelen werd op hem bevonden. Oost-In«lfë. De pestbestrijding. Wij hebben reeds een en ander medege deeld omtrent het resultaat van een reis wel ke de hoofdr ('acteur van de N. Soer. Crt door de pes! '.reken maakte. Zijn al*. -nccne indruk was, dat van de te genwoordige wijze van pestbestrijding wei nig heil is te verwachten, terwijl het systeem van evacuatie der bevolking ontevredenheid onder de bevolking begint te wekken. Hier van zijn al enkele symptomen merkbaar. De miltpnnctie van lijken, waartegen even eens verzet begon te dreigen, is thans afge schaft. De economische invloed die de ziekte doet gelden op de cultuur-ondernemingen, is reeds duidelijk merkbaar door het gebrek aan werkvolk, ïerwijl de toekomst zeer som ber wordt ingezien. Geoordeeld wordt dat de technische dienst beschikt over onvoldoende middelen en per soneel. De geheele last der pestbestrijding rust nagenoeg op het personeel van het bin- nenlandsch bestuur. Enkel* ambtenaren ver klaren dat de dokters door te groot ressort absoluut niet in staat zijn alle dooden te on derzoeken Kameroverzicht. Eerste Kamer. Aan de orde waren Donderdag nog steeds de algemeene beschouwingen der Staatsbe- grooting. In aansluiting met de redevoering van Mi nister Cort van der Linden betoogde minis- teur T r e u b dat hij absoluut, noch direct noch indirect, het misbruik maken van art. 369 der Invaliditeitswet, in de hand heeft ge werkt, integendeel, hij heeft de juiste toepas sing van dat artikel trachten te bevorderen, o.a. door zijn zienswijze kenbaar te maken aan de Rijksverzekeringsbank en door hel uit vaardigen van een circulaire aan de tus- schenpersonen. Absoluut onjuist is ook des heeren Rcgout's bewering dat 't spreker te doen is, zoo spoedig mogelijk Talma's wet ten te vermoorden; alleen wil de mihister diens Radenwet wijzigingen en verbeterin gen doen ondergaan, waarbij hij meent te kunnen rekenen op den steun der medici. De minister deelde mede dat zijn drie ontwer pen, die in de eerste lezing reeds gereed zijn, in April bij den Raad van State komen en met eenigen goeden wil in het voorjaar van 1915 door de Tweede Kamer kunnen worden behandeld. Als ze na aanneming daar bij de Eerste Kamer komen, hoopt de mi nister dat deze de ontwerpen niet naar poli tieke beschouwingen doch naar eigen ver dienste zou beoordeelen. Mochten ze worden verworpen, dan zal hij heengaan, zidh troos tend met: „Je fais ce que dois, advienne que pourra." Replieken volgden. De heer R e g o u t handhaafde zijne be denkingen tegen des heeren TreuVs beleid. Diens voornemen om Talma's wetten te ver nietigen noemde spreker krenkend en belee- digend voor de rechterzijde. De algemeene beschouwingen worden hier na gesloten. Zonder stemming wordt de begrooting voor-de Landsdrukkerij aangenomen Bij het ontwerp betreffende de onteigening van de verbreeding van de Vijzelstraat te Ara sterdam deelt de Minister mede, nog pogin gen in het werk te zullen stellen om bij de onteigening het huis van den heer Six te sparen. Zonder stemming wordt het ontwerp aangenomen. Aan de orde komt hoofdstuk H der Staats- begrooting. De heer van Kol wenscht de uitgifte van een kort verslag der beraadslagingen in de Eerste Kamer. Minister B e r 11 i n g zegt overweging toe. Het hoofdstuk wordt aangenomen, zouder stemming, evenals hoofdstuk XH. Uit de Pers. Art. 533 der Gemeentewet. Naar aanleiding van het feit, dat de op voering van de klucht „De Spaansche Vlieg" als onzedelijk door den burgemeester van Delft verboden is, denkt het Vader land de mociie waard te constateeren, dal door dezen burgemeester aan art. 188 van onze Gemeentewet al zeer eigenaardig uitleg gegeven wordt. „Als er torh staat„Hij waakt tegen het doen van met de openbare orde of zede lijkheid strijdige vertooningen", dan slaat dat woord openbare toch zeker niet al leen op orde, maar even zoo goed op zede lijkheid, en dus heeft hij zich alleen af te vregen wat met het zedelijkheidsgevoel in doorsnee van de Nederlandsche burgerij in strijd is, niet wat eigen henepen opvatting uit den booze acht. Maar burgemeester werpt zich op als tooneelcensor, leest de stukken, vóór hij permissie tot opvoering geeft, en stelt zelfs veranderingen daarin voor I" Dat alles dunkt Het Vaderland abso luut verkeerd. Art. 188 van de Gemeentewet besta-at niet om eigen bekrompen opvattingen van den mensch voldoening te geven, maar om den burgemeester in staat te stellen in te grijpen, als het zedelijkheidsgevoel der bevolking door openbare vertooningen wordt geschokt. „Ondertusschen is een van onze verdien stelijkste tooneclgezelschappen, dat todi al geen millionairsbestoan leidt, de dupe van deze historie, en de arme Delvenaars wor den, als zij de lever willen laten schudden, op de extra-kosten gejaagd van een reis naar Den Haag." "Wij vragen dan, vervolgt dan het Vad., of dergelijke Abderitiscihe toestanden nog lan ger duldbaar zijn. „Wij zouden er misschien het zwijgen toe doen als de vrijheid in deze werd aangerand door kleine dorpspotentaatjes, minder drij vers dan gedrevenen, maar nu de burge meester van Delft, ex-professor en lid van de Eerste Kamer, in zijn fanatieken ijver de kluts zoo kwijt raakt, dat hij elk eerzaam kruideniertje den loef afsteekt, wordt het toch al te erg. En nu lijkt het ons, dat er paal en perk gesteld moet worden en k a n worden. Onze regeering heeft 't met haar zeer gewichtig program uit den aard der zaak te volhartdig om hare teak nog meer uit te breiden. Maar - er is toch nog zoo iets als het particulier initiatief. En als wij de redevoeringen na lezen, in de Tweede Kamer gehouden over de bevoegdheid aan den burgemeester in art. 188 gegeven, dan zouden wij maar namen durven wij niet noemen wel de twee uitnemende juristen kunnen aanwijzen, die een voorstel tot wetswijziging zouden kunnen doen om ons uit deze belachelijke misère te helpen. We worden, als het zoo doorgaat, de risée van het buitenland. Welk Nederlander, die ziin land liefheeft, zou in Berlijn in verstan dig gezelschap durven vertellen, dat in Ne derland de stad van den wereldberoemden Grotius aan de leiding is toevertrouwd van iemand, die„De Spaansche Vlieg", de in Duitschland zoo bij uitstek populaire klucht, als onzedeliik verbiedt? We hooren den gemoedeliiken Berlüner, aan wien men dit zou mededeelen, reeds zeggen: Machen Sie doch kein Unsinn- En wij zouden dan den moed missen om te antwoorden, dot die onzin niet van ons is, maar wel van den heer mr. L. W. C. van den Berg, oud-ambtenaar bij de rechterlijke macht in Indië, oud-hoogleeraar aan dc Indische instelling te Delft, lid van de Eerste Kamer, enz. enz. enz. Waarlijk, er is periculum in mora. Grondwettelijke gelijkstelling wan man en urouw. De hoefijzercorrcspondent van bet Han delsblad meent, dat de beweging voor grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw onbillijk wordt beoordeeld. Hij rteit voorop, dat ook hij weinig geloof becht aan de. mogelijkheid om meer te verkrijgen dan de Regeering, op het voetspoor van het Con cent ralieprogram, wil verwezenlijken: niet omdat iels meer in elk geval tot dc politiek- practische onmogelijkheden zou behooren, maar omdat de vrijzinnige partijen zich nu eenmaal tot niets meer hebben verhonden en de liefde voor vrouwenkiesrecht bij vele liberalen nog maar flauw is en van prille jeugd. „Maar" schrijft hij „moet nu echter de waarschijnlijkheid van slagen een motief voor de Vereeniging zijn om nu ook maar dadelijk af te zien van elk pogen om meer te krijgen? Willem de Zwijger schreef eens: „Point n'est besoin de réussir pour entre- prendre, ni de vaincre pour persévérer." Wanneer men elke beperking van de wette lijke gelijkstelling van man en vrouw als een onrecht voelt en dat doen vele, zeker wel -de meeste voorstanders van vrouwenkies recht dan kan men lijdelijk berusten in eenige bepeiking, maar men mag niet ver zuimen, te blijven opkomen voor wegneming van het onrecht Wel wordt beweerd, dat verwezenlijking van den wensch der Vereeniging schade zou doen aan de zaak, omdat een voorstel tot geheele gelijkstelling minder kans van slagen in de Tweede Kamer zou hebben. Maar dat betwijfelt de schrijver: „De positie van deze Regeering is zóó dat, wanneer ze links maar vasthoudt aan alge meen mannenkiesrecht en gratis-ouderdoms rente en rechts eene herziening van Art. 192 brengt, zij daarnaast heel wat kan voorstel len zor.der vrees voor verwerping. Voor de vervulling van de twee genoemde eischen der linkerzijde en van die van rechts kan gerust een hooge prijs worden gevraagd. Men zal daarvoor in de Kamer heel veel slikken. Nog eensWij gelooven, op grond van de politieke mentaliteit van een groot deel der linkerzijde in zake het vrouwenkiesrecht, niet aan veel kans op verwezenlijking van den eisch der gelijkstelling. Omdat de Re geering zich ten aanzien van dit punt nu eenmaal houdt aan het concentratieprogram, al zou ze gerust verder kunnen gaan. Van veel practisch belang lijkt ons de door de Vereeniging opgeworpen quaestie dan ook niet. Maar als getuigenis voor een beginsel heeft de gelijkstellingsbeweging recht van bestaan. En meg ze niet worden veroor deeld. dan al1 een door hen die princi pieel tegen grondwettelijke gelijkstelling zijn." Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 20 Febr. bevat o. a. de volgende besluiten: eervol ontslagen P. C. Dumon als consul te Brugge; benoemd tot registralie-onUanger te Hulst S. "W. Wegener Slees wijk, thans te Zuidbroek; benoemd in de Oranje-Nassau orde tot rid der J. D. Landré Sr., firmant van Landré en Glinderman te Laren (N.-H.) en G. J. H. Peters, le ondervoorzitter van den Limburgschen Landbouwbond te Bergen (Limburg); benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Leur A. Donkersloot, thans te Klundert; te Uithoorn F. Leinweber, thans tc Roelof Arendsveen; te Helmond D. B. Jochems, thans te Weesp; tot directeur van het postkan toor te Westzaan J. Meijer, commies-titulair der posterijen en telegrafie. op verzoek ingetrokken de benoeming tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vught van H. Janssen, thans te Drachten; benoemd tot rijksklerk 2e klasse ten par- ketle der rechtbank te Utrecht H. Severijn, advocatenklcrk te Utrecht, ter vervanging van H. P. J. Koeken, die op verzoek eervol is ont slagen. verlof verleend tot het aannemen van de on derscheidingsteekenen achter hunne namen ver meld. aan na te noemen personen mejuffrouw J. H. Kuyper, te 's-Gravenhace, de versierselen der orde van den Chefakat der 2de klasse, haar door Z. M. den Sultan van Tur kije geschonken A. de Waart, te 's-Gravenhage, arts, de ver sierselen der orde von Medjidié der 5de klasse, hem door Z. M. den Sultan van Turkije geschon ken; C. Goedhart, te 's-Gravenhage, arts, de ver sierselen van de 4de klasse der orde van Sint Sava, hem door Z. M. den Koning van Servië geschonken R. W. Wulfhorst, te Haarlem, secretaris van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, de ver sierselen van Officier d'Acadéirue, hem door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der Fransche Republiek geschonken W. I. H. van der Waarden, te Nijmegen, wet houder te Nijmegen, en J. de Vlam, te Eindho ven, sigarenfabrikant, de versierselen van com mandeur, ridder ln de orde van den H. Gre- gorius den Groote, hun door Z. H. den Paus geschonken mejuffrouw H. M. Borsten, te Tilburg, H- W. A. van Heeswijk, te Udenhout, burge meester der gemeente Udenhout, A. Pot, te 's-Gravenhage, gepensionneerd on der-directeur der telegraphie, A. M. A. van Dijck, te 's-Hertogenbosch, allen het Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice htm door Z. H. den Paus geschonken benoemd tot leeraar aan de Riikstuinbouw- wintersdhool te Hoorn, S. Boot, te Hoogkarspel benoemd, tot 1 April 1915, tot amanuensis- concierge aan de Rjjkstirinbouwwinterschool te Boskoop, H. Abcouwer, te Wageningen. H. Wï. de Koningn naai* Gorinchem H. M. de Koningin is gisterochtend 8 uur per Holl. Spoor uit 's Gravenhage naar Go rinchem vertrokken, teneinde van daar uil per auto een tocht te maken in een gedeelte der Nieuwe Hollandsche "Waterlinie en over Utrecht naar de residentie terug te kceren. II. NL werd vergezeld door een hofdame, kapitein jhr. Sickïnghe, adjudant, en le luite nant jhr. Quarles van Ufford, ordonnance-offi- cier Men meldt uit Gorinchem: Gisteren morgen 9.13 uur kwam H. M. d« Koningin met den gewonen trein aan', waar aan het Kon. salonrijluig was gehaakt. Het hooge gezelschap nam direct plaats in dc ge reed staande auto's. De auto's reden lang zaam door Weste Wagenstraat, Kolenstraat en Molenstraat, Tolsteeg, en vervolgens begaven zich de hooge gasten per veerboot naar Sleeu- wijk. Door duizenden toeschouwers werd H. NL de Koningin hartelijk toegejuicht. Omstreeks 11.40 arriveerde de Koningin ko mende uit de richting Sleeuw ijk te Gorinchem terug. II. M. had een bezoek gebracht aan ue forten Steurgarl, Gicssen en Loevestein Door duizenden begroet stapte de Koningin van de bool af en liep naar de auto. H. M. betuigde de heer Visser van LJzen- doorn, dat zij met genoegen kennis had ge maakt met Gorinchem en dat het haar aan genaam was de keurig versierde stad in oogen- schouw te hebben kunnen nemen. Daarna vertrok H. M. in de richting Asperen en Gel- dermalsen. Te 4£ uur keerde H M. ln de residentie terug. Omtrent de reis van H. M. de Koningin naar Gorinchem ten einde een gedeelte van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie in o ogen schouw te nemen, wordt nog het volgende medegedeeld Te Gorinchem werd H. M. opgewacht door den commandant der N. Holl. Waterlinie ge- neraal-majoor d'H aan e court, en den chef van den slaf van die linie den luitenant-kolonel Van der Voort Maarschalk. Per auto werd door de versierde straten van Gorinchem ge reden naar het Sleeuwijksche veer, waar met een daarvoor gereedliggende stoomboot de Merwede werd overgevaren. Vervolgens werden eenige forten in oogenschouw geno men alsmede bij Woudrichem de aldaar zijnde waaiersluis, dienende tot het stellen van inundatie. Per roeiboot werd overgeva ren naar het Muimikcnland en een bezoek gebracht aan het historisch slot Loevestein- Met het Sleeuwijksche veer teruggekeerd zijnde naar Gorinchem, werd gereden naar Asperen en Heukehim, ten einde de verdedi gingswerken van het Linge-acces en de sluis voor het stellen der inundatiewerken aldaar in oogenschouw te nemen. Langs den Diefdijk werd de tocht voortga zet naar het fort bij Everdrngen, van welk fort een gedeelte werd bezichtigd. Langs den Zuidelijken Lekdijk werd vervolgens gereden naar Culemborg, van waar H. M. te 2.55 nam. per extra trein vertrok naar Utrecht, alwaar de Koninkl. salonwagen werd gehaakt aan den sneltrein, die te 3.20 van Utrecht ver trekt naar *s Gravenhage. Te 4 25 was H. M. in de residentie terug gekeerd. Men meldt ons uit Culemborg: Donderdagmiddag half drie arriveerde al hier vanuit Geldermalsen de Koninklijke trein, bestaande uit een salonrijtuig en wa gen lc klasse van de S.S. De trein werd ge leid door den ingenieur Van Maars, ui» Breda, en inspecteur Jorissen, uit Utrecht- Locomotief-geleider was de hoofdopzichter Bakhoven, uit 's Hertogenbosch. Ter begroeting waren op het perron van het station aanwezig de burgemeester, E. O J. M. baron van Hövell tot Westerflier mei zijn gade, de commissaris van politie, de heer A. O. F. W. C. Gasinjet en het lid van den Baad de heer A. J. Ausems. Voor het station stond een aanzienlijke menigte, alsook op verschillende punten der stad, waarlangs men meende dat H. M. rijden zou. Te 2.45 reden de twee koninklijke auto's het perron op. Na uitgestapt 4 e zijn, begaf H. M. zich naar den burgemeester en mede-aanwez»»gen en zeide het aardig te vinden den burgemeester met zifne gade en verdere aanwezigen aan te treffen, haar leedwezen betuigend over de veranderde weersgesteldheid. Tien minuten voor driecn vertrok H. M. over Utrecht weder naar de Residentie. De Koningin-Moeder heeft door kamer heer graaf Van Limburg Stfirum een krans laten neerleggen op de lijkbaar van den oud minister baron Van He eek er en van Keil. Een wet op de waterleidin gen. Blijkens de Memorie van Antwoord van het wetsontwerp in zake verkoop van domeingrond aan de gemeente 's Gravenha ge, wordt door de regeering een wet op dc waterleidingen voorbereid, waarin wordt vastgelegd de verplichting tot vergoeding der schade, door wateronltrekking aanj aan grenzende eigenaren toegebracht. Bij deze wet zal tevens worden geregeld (het toezicht, dat de duinen niet in waterkeerend vermo gen achteruit gaan door de exploitatie eener waterleiding. Mond- enklauwzeer. De direc teur-generaal van den landbouw doet, in ver hand met enkele gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, opnieuw een beroep op de medewerking van alle vee houders, ten einde vooral door tijdige toe passing van de bestrijdingsmaatregelen de ziekte, daar waar zij mocht optreden, zooveel mogelijk te kunnen beperken. Het is daarvoor van het grootste belang dat een ieder de verplichting, hem door <lt» wet opgericht, om, wanneer zich bij een stuk vee verschijnselen van mond- en klauwzeer openbaren, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente waar het vee zich bevindt, stipt nakomt. Het verdient aanbeveling, om ook van ge vallen van twijfelachtigen aard aangifte bij den burgemeester te doen, opdat door een deskundig onderzoek de aard. der ziekte kan worden vastgesteld. Hij die deze onmiddellijke aangifte verzuimt stelt zich niet alleen bloot aan veroordeeling tot het betalen eener boete, doch verliest bo vendien overeenkomstig de bepalingen der wet elke aaispraak op vergoeding, indien zijn vee ter uitvoering der voorgeschreven maat regelen moet worden onteigend en afgemaakt (St.-Ct.) Het 100-jarig bestaan vat den Generalen Staf op den llen Maart a.s. zal, naar wij vernemen, worden gevierd met een receptie in de Twee Steden te 's Gravenhage, waar officieren en oud-officie ren van den generalen staf met huu dames zullen verschijnen en belangstellenden gele' genheid zullen hebben hun opwachting maken. De gepens. luit.-generaal De Bas vafl het Krijgsgeschiedkundig archief, zal een kop te feestrede houden. Des avonds lieeft eett maaltijd plaats van officieren en oud-offic& ren van den staf in de Witte Sociëteit Voor de viering van dit jubileum is commissie gevormd, bestaande uit den lnfM kol. van der IIoop. directeur der Hoogei^S Krijgsschool, den majoor van de grenadieifc Muller Massis en de kapiteins Huizer en <W Quay.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2