BEEGMAM5 MULEN Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ïierbenoemd tot "voorzitter der plaatselijke Commissie voor de ongevallenverzekering te Steenbergen, P. P. M. Jurgers, secretarie der gemeente Steenbergen Dr. A. Kuyper Dr. Kuyper is Vrij dag middag van zijn reis naar Zwitserland te 'a Gravenhage teruggekeerd. Mr. G. J. Rive, correspondent van de N. Hott. Ct. te "Weenert, is benoemd tot ridder Sn de orde van Oranje-Nassau J. H. van Eysbergen. f Te Breda |s overleden de inspecteur bij de exploitatie der S. S. de heer J. H. van Eysbergen. De overledene droeg den titel van hoofd- Inspecteur. Op 1 April 1873 was hij bij de Staatsspoor Jn dienst getreden. De eerste urnbijzetting. Het overschot van wijlen den heer A. F. A. van Scherpenberg, die te Las Palmas overleed, zal te Hamburg worden verbrand. De asch zal in een urn naar Haarlem worden over gebracht en de urn zal geplaatst worden in het Crematorium op Westerveld te Driehuis bij Velsen. „Onze Vlo o t." In eene te Eindhoven gehouden propagandavcrgadering, belegd door de Nederl. Ver. „Onze Vloot", waar de heer H. M. van Bcmmelen, voorzitter van bet hoofdbestuur cene voordracht Lield over ,,Ons Indisch belang en onze dreadnoughts, benevens over het doel van onze vloot", werd na afloop der bijeenkomst een afdeeling Eind hoven opgericht Trustbestrijding. Op IS Febr. ].L werd te Amsterdam in café ,,De Kroon" eene vergadering gehouden, van een comité, waarin zitting hadden cenige sigarettenfabri- kanlen en importeurs, benevens afgeyaardig- digden van het Verbond van Sigarcnfabrikan- tcnvercenigingen in Nederland te Utrecht; den R.-K. Zuidelijken Sigarenfabrikanten te Eindhoven; de Nederl. Vereen, van Sigaren winkeliers te Amsterdam en de Vereen, van Reizigers in bewerkte tabak te Amsterdam. Deze vergadering was belegd met het doe) maatregelen te treffen om tot oprichting van een bond tot bestrijding van den Amerikaan schen Tabakstrust te komen, daar deze ta bakstrust een groot gevaar voor het geheele tabaksvak geacht wordt. De vergadering was van oordeel, dat het verder voortdrnigen van dezen trust in ">ns land met alle gepaste middelen dient te wor den tegengegaan en besloot onmiddellijk tot oprichting van ecnen Nederlandschen Bond voor trustbestrijding in het Tabaksvak over te gaan. liet voorloopig bestuur werd als volgt ge constitueerd: M. Retera (Beek (L.) voorzitter; i.. Donker, Amsterdam, secr.; F. S. Stroo- mijder, Amsterdam, penningm.; J. H. Weber, Amsterdam; A. J. M. Goote, Amersfoort. Besloten werd de ideeën van den bond door middel van openbare vergaderingen, persbe richten, circulaires enz. aan het publiek be kend te maken. Onafhankelijkheidsfeesten te Gorinchcm Donderdag zou op de Groote Markt een feestcantate worden uitge voerd, getiteld ..Door smarte tot verheuge nis", maar daar het bij den aanvang begon te regenen, moest van verdere uitvoering in de open lucht worden afgezien. Kerkvoog den waren echter zoo welwillend het kerk gebouw der Ned. Herv. gem. af te staan en toen werd te 5 uur de cantate daar uitge voerd. Een koor van 1200 dames, heeren fn kinderen, benevens drie solisten traden er In op, met begeleiding van de Arnbemsche Orkcst-vereeniging. In de Doelenzaal werd een opvoering gege ven van ,.Kaat Mossel". Donderdagavond was de stad fraai geïllumi neerd. Gisteren werd een historisch-allegorische optocht gehouden, waerbii o n de landing van den Prins werd voorgesteld. Avonds was er overal muziek en na af- loo een groot vuurwerk op de rivier tot slot •der feesten. Keuring van voedingsmidde len noodig! Uit het verslag der Gezond heidscommissie te Kampen, blijkt dat aldaar van 23 monsters karnemelk slechts 3 onver- vals-.-ht waren, terwijl 3 monsters 119, 120 en 122 pet. toegevoegd water bevallenl Van de "pndeizochte voedingsmiddelen, als uitgewo gen cacao, gruttenmeel, enz. enz., bleek wanneer men de monsters reuzel en rundvet riet mederekent niet minder dan 80 pet. ier monsters ondeugdelijk van samenstelling. De commissie besloot met het oog op deze schrikbarend ongunstige cijfers zich tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek tot fcet instellen van een gemeentelijken keurings dienst. De werkstaking te Almelo. Donderdagavond hadden aan den Borner- broeksehenweg te Almelo ernstige ongere geldheden plaats. Bi} zekeren Klumper, wiens dochters sinds een paar (ka-gen het werk her vallen, werden de ruiten ingeworpen. De pen hlie dreef de menigte met de wapenen uit een. Er worden pogingen aangewend tot vor ming van een comité uit de burgerij om te trachten de staking te doen eindigen. Aan hen, die trachten de werkstaking te Al melo te doen beëindigen. Ls van 3e zijde der patroons schriftelijk medegedeeld, dat dezen te allen tijde voor hun pcrsoneeL ook voor hen die staken, zijn te soneken. Over het door den Bond in de Kledingindustrie geëlschte eollecticf arbeidscontract of verhooging van de bestaande loonen wenschen zij echter geen enkel onderhoud. Leerlingenstaking opgehe ven. De staking van de leerlingen aan de Zeevaartschool te Groningen is alweer opge heven. De kazernebrand te Haarlem. Dezer dagen is, naar de O. H. Ct. meldt, een «taat opgemaakt van het kader en de man schappen, die in den nacht van 14 op 15 Fe bruari in de kazerne verblijf hielden, alsmede van het kader en de manschappen, die bij de branden in 1912, 1913 en 1914 aanwezig wa ren, zoodat men een overzicht krijgt van die personen, welke alle drie de branden hebben medegemaakt Opvrije voeten. De 23-jarige zadel maker J. van G. Jr., die 5 December j.L als verdacht van doodslag op zijn vader, den 58-jarigen rijtuigverhuurder J. van G. Sr., naar het huis van bewaring ln 's Hertogen bosch was overgebracht, is weder op vrije voeten gesteld en naar zijn woonplaats Grave teruggekeerd. Sabotage. De rechtbank te 'Hel heeft behandeld de zaak tegen P. O. S., 33 jaar, metaalbewerker ln de fabriek van den heer Gautsch te Zalt-Bommel. Beklaagde was zijn ontslag aangezegd, onder mededeeling, dat hij Ikon blijven werken, tot hij elders plaat sing had gevonden. Toen hij zich aan onge oorloofd verzuim schuldig maakte, ontving hij een berisping. Beklaagde heeft toen, op 10 Januari, eenige koperen modellen ln een brandenden oven geworpen. De cisch kiMde 2 maanden gevangenis straf. Mishandeling door een veld wachter. De rechtbank te Tiel behandelde de zaak tegen P. N., van Doesburg, tot 30 Ja nuari j.L veldwachter der gemeente Maurik. Beblaagde was ten laste gelegd, dat hij in den avond van den 20sten Januari j.l., terwijl hij surveilleerende was. zekere A. T., zonder dat deze eenigc aanleiding er toe gaf, met een sabel zóó op het hoofd sloeg, dat hij bloedend verwond werd. Beklaagde was niet verschenen. Hij is zoo als men zich wel herinnert, naar het buiten land vertrokken. Het O. M. eischte één jaar gevangenisstraf. De moordaanslag te "Water graafsmeer. Gist erennamid dag heeft aon den Nieuwen weg te Watergraafsmeer, zoo als reeds kort gemeld werd, een moordaan slag pbats .gehad. Aldaar is door een mans persoon met een revolver geschoten op juf frouw S. de H., wonende aan den Hoogeweg. De juffrouw werd niet ernstig aan den hals verwond en per autto naar een der gasthui zen te Amsterdam overgebracht. De dader richtte, na een driMal schoten op juffrouw De H. te hebben gelost, het wapen op zich zelf, zoodat hij zelf ook verwond werd. Even wel zijn zijn verwondingen niet van ernsti- gen aard. Hij is in hechtenis genomen. De aanleiding tot den aanslag was dat mej. H. de verkeerirtg wilde afbreken. Brandstichting De echtelieden A F. te Geldrop zijn onder vermoeden van brandstichting te 's Hertogenbosch ingeslo ten. De vorige week ontstond bij hen brand. De buren, die toeschoten om te helpen, werden t toen dooT F. op zeer onvriendelijke wijze ontvangen. De Haagsche typhusge vallen Naar wij vernemen fs weder een der aan typhus, tengevolge van oestergebruik lijden de personen te 's Gravenhage, overleden. Het is eene leerlinge der Hoogere Burgerschool voor meisjes aan het Bleyenburg aldaar. Ongeluk bij het rangeeren. De rangeerder Valcks, nit Woensel. is gisteren na middag bij het rangeeren van een losse machi ne te Eindhoven daar ai gegleden en er on der geraak*. Een been is hem tot onder de knie afgereden. Verdronken. Gisteren namiddag ls het 2è-jari"2 zoontje van den landbouwer J. de Br. te Zwammerdam te water geraakt en verdronken. Orkaan op zee. Het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" van de Holland—Ame rika lijn ls te New-York drie dagen te laat aangekomen. Onderweg had het, naar de Maasb. meldt, te kampen gehad met een on gekend stormweer. Twee reddingbooten zijn weggeslagen en vijf vernield. Vier passagiers en drie leden van de be manning zijn gewond. School- en Kerknieuws. Naar de Stand, meldt, is te Velp over leden, 76 jaar oud, de heer C Mulder, oud docent aan de Theologische School te Kampen. Lichamelijke Schoolopvoe- d i n g. Het hoofdbestuur van de Vereeniging ter bevordering der lichamelijke schoolopvoe- ding is thans samengesteld als volgtvoorzitter Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wijckonder voorzitter Mr. Dresselhuisle secretaris Mevr. FrankfurtherCalisch2e secretaris W. Jan sen penningmeester H. P. van Nieuwenburg voorzitter van de commissie voor wetenschap pelijk onderzoek Dr. J. J. R. Moquettevoor zitter van de commissie voor propaganda J. H. O. Reys, arts. Tentoonstelling van leer middelen. Het NederL Schoolmuseum zal, vermoedelijk omstreeks Juni a. s., een tentoon stelling van leermiddelen organiseeren te Breda. Dit geschiedt om hen, wier woonplaats niet zoo in de buurt van Amsterdam gelegen is, ook eens in de gelegenheid te stellen met eenige der nieuwste leermiddelen kennis te maken, en om tevens daardoor aan het Museum zelf nog meer bekendheid te verschaffen. Dergelijke tentoon stellingen zijn eenige jaren terug ook in Rot terdam, Leiden en Utrecht gehouden. Schoolraad. Naar de R o 11. ver neemt, zijn in de Doinderdag gehouden verga dering van den Schoolrhaad voor de Scholen met den Bijbel herkozen ais voorzitter ds. J. L. Pi er son, als secretaris-penningmeester de heer R. Derksen, van Zeist, en als 25ste lid jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman Jr., van Haarlem, ter wijl als voce-voorzitter gekozen is dr. J. C. de Moor, van 's-Gravenhage. De 24ste algemeene vergadering zal Woens dag 15 April a. s., te 11 uur voorm., gehouden worden in het Gebouw voor Kunsten c-n Weten schappen te Utrecht. Voorts verneemt het blad, dat met 1 Juli in den Schoolraad de volgende wijzigingen komen Vanwege de Vereeniging voor Christ. Nat. Schoolonderwijs wordt in de vacature van wijlen den heer M. Bremer alsdan ds. B. van Schelven, van Amsterdam, afgevaardigd, die in verband daarmede als gedelegeerde der schoolbesturen in het 8e district aftreedt. Vanwege de Vereeniging van Christ. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen wordt in plaats van den heer A. A. Kleijn te Driebergen de heer A. J. Drewes, van Amsterdam, afgevaardigd. De gedelegeerden der districten zijn allen door de schoolbesturen herkozen, terwiii in het 8st© district in de vacature -ds. B. van Schelven prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt, van Amsterdam, en in het 9de district in de vac.~ds. G. Elshove (af getreden wegens vertrek naar Rotterdam) ds. J. Gispen, van Alphen aan den Rijn, gekozen werd. Als lid der Commissie van Beroep is in de plaats van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman Sr. gekozen mr. Th. Heemskerk (voor de school besturen) en in de plaats van dr. A. Kuyper Sr. ds. A. S. Talma (voor de onderwijzers). Dj. Talma. Van onzen Tijd schrijft naar aanleiding van de berichten over het optreden van den oud-minister Talma als predikant „Evenals Talma, toen hij dominé in Arnhem was, geregeld voor Patrimonium en geheelont houding uit spreken ging, kon hij tijdens zijn ministerschap niet laten van tijd tot tijd te pree- ken, omdat hij dan weer heerlijk absoluut mocht j zijn, verklaarde hij. Dan preekte hij b.v. voor de arme kinderen van een vacantiekolonie in Zandvoort of nog liever zonder erg in een ver laten dorp als Hoenderloo op de Veluwe. Na zijn ministerieele loopbaan trad hij meermalen in het Haagsche Diaconessenhuis op, waar een keer achter de zusters zes boeren als vertegen woordigers van een gemeente of z.g. „hoorders" zaten te luisteren en hem terstond na de preek een beroep in Bennebroek aanboden. Het trok Talma aan, die zeker als Napoleon op Elba van den kleinsten werkkring wat maken zou, maar hij kon niets beloven, onzeker als hij van zijn toekomst was. Daarom ried hij liever in zijn plaats een ander aan en wel ds. Pierson in Gro ningen, die graag zijn beroemden vader, den eerstdaags aftredenden directeur van de sociale werken te Zetten, een ouden dag bij zich buiten wil bezorgen." Kunst en Wetenschap. Het Hildebrand-gedenkteeken te Haarlem. Ook te Groningen is een com missie gevormd vcor liet Hildebrand-monu- ment te Haarlem. Zij bestaat uil prof. dr. A. Kluyvcr. voorzitter, dr. J. Bergsma, leeraar R. II. B. S., penningmeester, en voorts als leden mej. .T. Borgman, directrice der Rijks kweekschool, dr. P. Groeneboom, rector gvmn., mej. II. J. Haibertsma, ds. G. Hulsman, dr. E. .Tensema, dir. R. H. B. S dr. J. de Jong Thzn., rector van het Willem Lodewijk-Gymnasium, mr. ,T. G. C. Jo os ting, Rijksarchivaris, L. Leo pold, dir. der Rijkskweekschool, J. Noordhoff, uitgever, G. Ni'hoff, schoolopziener en mr. W. J. M. Weersma, advocaat en procureur, secretaris. Reclames. - n o IS rw 1ETFH ZIEKT Mank hem dan In orde; bet is gemak kelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis; alleen door bet heilzaam effekt merkt ge dat ge genezen zijt door In de Donderdagavond na de geheime zitting heropende openbare vergadering van den gemeenteraad van Utrecht is het voor stel om een perceel moesland, gelegen nabij de Vecht, aon den -eer G. J. Vernooy, pach ter van Ghaihoise, tot midden September te verhuren voor f 500, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Na het doen van verschillende onderwijs- benoemingen kwam In behandeling het ver zoek van de N. V. Ubredhilsche Auto-Perso nen- en Goederendienst, om een subsidie der gemeente voor een autodienst op Maarssen. B. en "W. stelde voor, voor 1914 een subsidie van f 250 te verleenen. De heer Van Leeuwen achtte het niet rechtvaardig te beslissen over steunveriee- ning aan deze onderneming, voordat he* prae-advies van B. en W. op een verzoek om concessie voor een raallooz© tram naar Maarssen uitgebracht is. De voorzitter wees er op, dat B. en W., nu de aanvrage om ooncessie voor een raillooze tram nog voor geen beslissing vatbaar is, het in het belang van de bevordering van bet verkeer met de omliggende gemeenten ach ten, aan deze onderneming, welke dadelijk een dienst kan instellen, subsidie te verlee nen. De heer Van Leeuwen diende een amende ment im om het voorstel van B. en V/. aan te houden en eerst het prae-advies van B. en W. af te wachten op het verzoek o;n con cessie voor een railloo-zc tram naar Maars sen. Daar de vergadering echter onvoltallig ge worden was, kon dit amendement niet in be handeling gebracht worden en werd de ver gadering gestoten. Een paar punten van de agenda bleven on afgedaan. Hilversumsche kwesties. Ver schenen is het rapport van de commissie voor openbare werken te Hilversum ln zake de quaestie bij de gemeente-reiniging en de brandweer. Zooals men zich herinneren zal, werden de directeur der gemeentereiniging, do heer H. G. J. Maas, en de hoofdopzichter bij dien tak van dienst, de heer C. Rood- voets, indertijd geschorst, v ijl de eerste van den laatste geld haid aangenomen voor het verleenen van een dag verlof. Dat er méér aan vast zat blijkt thans uit het rapport. De commissie meent te moeten vaststellen dat ten opzichte van den directeur de vol gende ernstige beschuldigingen tegen hem zijn uitgebracht 1. het zich bevoordeelen ten koste van leveranciers 2. het zich bevoordeelen ten koste van een ondergeschikt ambtenaar: 3. het beslaan van een geheel verkeerde verhouding tusschen hem en'dc onderge schikte ambtenaren; 4. het totaal gemis aan contróle op de dien sten van de a-innemingen der bespanningen; 5. het doen van eene bestelling tot aanzien lijk boogeren prijs dan door andoren was aangeboden. B. en W. hebben op grond van d<it advies voorgesteld, met ingang van 25 Februari a.s den heer H. G. J. Maas, directeur der ge meente-reiniging, te onMaau. Verder, om met ingang van 25 Februari a.6. den heer Maas ooislag te verleenen als commandiant der brandweer. De heer H. G. J. Maas. directeur der gemeentereiniging heeft nu zijn verzoek om ontslag ingediend. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den 24en Februari 1914, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs (vacature W. H. E. Vrijdag) (afd. I no. 181). 2. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs (vaca ture G. Bersma) (afd. I no. 117.) 3. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige -Handwerken aan de O. L. sdhool E (afd. I no. 152.) 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders to benoeming van W. van Haselen P.Hz. nis makelaar in vaste goederen (afd. I no. 204.) 6. Voorstel van B. en W. tot verlenging van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school A, mejuffrouw M. C. E. Beck, (aid. I no. 77.) 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school A, mej. M. M. van Mill, (afd. I no. 1760 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school F, mej. M. J. Bonkamp, afd. I no. 222). 8. Voorstel van B. en W. tot verlenging van ziekteverlof aan den leeraar aan de Hoogere Burgerschool S. Algcra, (afd. I no. 227). 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan school D, K. Wcsterbedk, (afd. I no. 154.) 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene nieuwe verordening op de heffing eener belasting op da honden, (afd. I no. 1302/1913). 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening betreffende het toelaten van kinderen tot licbtbeeklenvertooningen, (afd. I no. 254.) 12. Voorstel van B en W. tot vaststelling van het ontwerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente voor zooveel betreft de z.g. (Bergterreinen, (afd1. I no. 13. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van de woningen Aohter de Kamp, nos. 48 en 50, toebéhoorende aan de wed. O. Schuileman c.s. (afd. I no. 95.) 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de regeling van dc pensionneering van de gemeente-ambtenaren. Ingevolge de Pensioen- wet voor gemeente-ambtenaren 1913. 15. Voorstel van B. en W. tot verihooriru» van het crediet toegestaan bij raadsbesluit van 19 December 1913 L r. contróle over de bedrijven door de Vereeniging van Neder- landscihe gemeenten. (Afd. I no. 1148/1913.) 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de volgende besluiten: (Afd. I no. 9.) 1. Wijziging Intructie van den Directeur d«r Gasfabriek en Waterleiding. 2. Vaststelling instructie voor den admi nistrateur der Gasfabriek en Waterleiding. 3. Regeling van de door den administrateur te stellen zekerheid. 4. Wijziging der verordening regelende de voorwaarden, waarop gas wordt geleverd. 5. Wijziging der verordening regelende de voorwaarden, waarop water uit de gemeen telijke waterleiding wordt geleverd. 6. Vaststelling van de jaarwedde van den administrateur der gasfabriek en waterlei ding. 7. Benoeming van den administrateur. 8. Vaststelling betooning voor den ambte naar, belast met het opnemen van de boe ken en kas der gasfabriek en waterleiding. 17. Voorstel van B. en W. tot ingebruik- geving van het gebouw aan de Koestraat aan de vereeniging „Handelsschool voor Amers foort en omstreken" (afd. I no. 208.) 18. Voorstel van B. en W. tot in gebruik- geving van een lokaal in het werkhuis aan het Dagelijksch bestuur van het comité voor Amersfoort en omstreken van het Nederland- sche Roode Kruis. (afd. I no. 190.) 19. Voorstel van B. en W. tot wijziging der overeenkomst met den Staat i.z. het ge bouw „de Waag" en het perceel Langegraiiit no. 2 (afd. I no. 885/1913.) 20. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een stuk grond aan de Koninginnelaan aan de Directie van het Circus Hermann Allhoff. (afd. I no. 178.) 21. Advies van B. en W. omtrent het adres van S. van Kolfschoten houdende verzoek i. z. huur of koop van eigendommen der gemeen te onder Lensden, ëafd. I no 563.) 22 Voorstel von B. en W. tot het bouwen van een rijwielbergplaats bij de Hoogere Bur gerschool (afd. I no. 1314/1913.) 23. Voorstel van B. en W. tot vaststelling Kan het plan tot verbetering van den jUtreclhtsohen weg. 24. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan den heer L. Cloo. 25. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan den heer I. Schcltema de Heere: 26. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan den heer A. Siöcker. 27. Voorstel van B. en W. to verkoop van grond aan den heer jlir. E. W. von Wrangel auf Lindenberg. 28. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de vereeniging voor M. U. L. O. ho\jdende verzoek om subsidie, (afd. I no. 1137/1913.) 29. Advies van B. en W naar aanleiding van adres van de Amersfoorfsche Politie- Sch iet vereeniging houdende verzoek om sub sidie (afd. I no. 1039/1913.) 30. Advies van B. en W. naar naanlciding van het adres van kerkvoogden der N.H. ge meente betreffende de nitkecring van f 250, (brandwacht) (afd. I no. 67/1913.) 31. Voorstellen van B. en W. tot wijziging der begrooting dienst 1913, en dienst 1914 (afd. Ib nos. 164 en 193.) 32. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier straafbelaslïng dienst 1914. Voordra cht e n. Voordradht voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middel, baar Onderwijs (vacature W. H. E. Vrijdag), G. H. F. Epkema, majoor der infanterie^ Dr. H J. Reijnders, oud onrector van het Gymnasium (in alphabetisahe volgorde). Voordradht voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het La gei1 Onderwijs (vacature Bersma). A P. H. J. van Wezel Errens; G. H. Kolff. Voordracht voor de benoeming" van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school E. 1. Mej. J. S. C. Brederode; 2. Mej. R. van den Hoven; 3. Mej. T. Lap. Raadssinkken. B i o s c o o p-v erordening. B. en W. schrijven aan den Raadt Meer en meer is in den Jaatsten tijd geble ken, dat bioscoop-vertooningen een gevaar kunnen opleveren voor kinderen, een gevaar zoowel van physieken als van psychischen en moreelen aard. Bdhalve dat kinderen, op een uur, waar op velen hunner reeds van den slaap moes ten genieten, zich in de minder gezonde at mosfeer van bioscoop-theaters bevinden, oi*b vangen zij in deze inrichtingen niet zeider aanschouwelijk onderwijs in allerlei soorte»- van misdrijven, raken zij er vertrouwd mol immoreele toestanden en zien rij er detec? tieve-romans afspelen, waarvan de handeling hen niet zelden in overspa-nen toestand brengt, soms hen tot navolging prikkelt. WU men een juisten blik krijgen in den omvang van het kwaad, dat door de bioscoop ten opzichte van kinderen kan worden ge sticht, dan leze men een voor u bij de Raadsstukken ter visie gelegd rapport over het bezoek der Amsierdamsrihe school kinderen aan de biosooop-liieaters, uitge bracht door den secretaris van het Comité ter bestrijding van het bioscoop-kwaad te Amsterdam, naar aanleiding van een onder zoek, gehouden door den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, dc Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en het Nederlandsdh Onderwijzers Genootsohap fn drie en twintig bioscoop-theaters te Amster dam, en van eene enquête, op alle open bare Lagere scholen ingesteld namens boven vermeld comité. Toen ons college tot de overtuiging was gekomen, dat in het algemeen bioscoop-voor stellingen een gevaar voor het kind kunnen opleveren, stelde het zich tot taak om te on derzoeken, of dit kwaad ook in onze ge meente zulk een omvang had aangenomen, dat daartegen van overheidswege diende te worden opgetreden. Wij hebben bij dit onderzoek de hulp in geroepen van de hoofden van de openbare lagere scholen en deze hebben hunne bevin dingen neergelegd in lijsten, welke mede voor U ter inzage liggen. Hoewel uit den mond van kinderen, voor al van jonge, niet in alle opzichten juiste ge gevens zijn te krijgen, toch blijkt in elk geval wel uit de gegevens, dat ook ln Amersfoort door kinderen helaas te veel gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid om bioscoop- vertooningen te gaan zien. Van de 1994 leerlingen der openbare lage re scholen maken er ongeveer 102T7 nu en dan gebruik van en ongeveer 306 vrij gere geld. Wij hebben gemeend, dit kwaad het beet te kunnen bestrijden door middel van eene verordening betreffende het toelaten van kinderen tot bioscoop-vertooningen en heb ben derhalve de eer U hierbij het concept van zulk een verordening ter vaststelling aan te bieden. Art. 1. Het is aan ondernemers verboden, tot de van hunnentwege gegeven liahtbeelderi- vertooningen kinderen toe te laten. Dit verbod is niet. van toepassing op kin deren, die den leeftijd van zestien jaren heb ben bereikt. Abt» 2. Het verbod van art 1 is mede niet van toepassing, indien de vertooning kennelijk voor kinderen bestemd is en lo. op hetgeen vertoond wordt vooraf schriftelijk goedkeuring is verkregen van de door Burgemeester en Weihouders aangewe zen persoon of personen; 2o. bij den ingang van de voor de vertoo- ning bestemde lokaliteit, en op de verstrekte toegangsbewijzen op duidelijk zichtbare wijze is vermeld, dat de vertooning voor kinderen bestemd is. Arl. 3. Ter handhaving dezer venordening wordt aan de ambtenaren der gemeente politie de last verstrekt om gebouwen, ge timmerten, lokalen en woningen, voor hert geven van lichtbeeldenvertooningen bestemd of gebezigd, te allen tijde, ondanks den wil der bewoners, binnen te treden. Art. 4. Overtreding van eenige bepalingen dezer verordening wordt gestraft met geltk- boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Subsidie Vereen. M. U. L. O. iB. en W. schrijven aan den Raad: Bij besluit van 28 October 1913 no. 438, werd om prae-advies in onze handen gesteld, heft hierbij weder aangeboden verzoek van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Het verzoek beoogt het verkrijgen van ecu subsidie, groot f 25 per jaar, in de kosten van het door de vereeniging ingestelde exa men. Zoolang het Meer LTitgebreid Lager Onder wijs in deze gemeente op de tegenwoordige leest ie geschroefd, en het onderwijs er op is gericht de leerlingen, althans ten deele, voor genoemd examen voor te bereiden, komt het ons billijk voor, dat de gemeente ook zoo* lang bijdraagt in de kosten aan dat examen verbonden. Op dien grond hebben wij de eer U voor tf stellen, gunstig op het verzoek te beschikken,; door tc besluiten, dat tot wedcropzeggcns to$ een subsidie uit de gemeentekas zal worddÉ4 verleend van f 25 per jaar. Hotel Oud Leusden. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij besluit van 19 December LI. werd U) onze handen om prae-adrvies gesteld, oen adres van S. va*1 Kolfschoten, huurder van het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2