KOLONIËN. "binnen landT Verder zal doen om Lybië tot ontwikkeling te brengen. Portugal, Madrid, 26 Febr. Portugeesdie stakers jhebben twee treinen bij Helvas mest dynamiet aangevallen. 2 7 Febr. De onder-staatssecretaris Yan fcinnenlandsche zaken zegt, dat de inlichtin gen. die zijn ontvangen, het bestaan schijnen te bevestigen van eene gewichtige revolutio naire beweging in PorlugaL Het land zou tóch in eene ware anarchie bevinden. Rusland. Petersburg, 26 Febr. De vertegen woordiger van Wolffs bureau heeft uit wel ingelichte doema-kringen de mededeeling ontvangen, dat het initiatief tot den nieuwen koers in de binnenlandsche politiek van den keizer uitgaat. De keizer heeft in den minister raad eene rede gehouden, waarvan de grond gedachte is de noodzakelijkheid tot uitvoe ring van het October-manifest. De eerste voorwaarde daartoe is eensgezindheid en samenwerking met de beide Kamers. De keizer gewaagde daarbij van de verwijten, die tot de ministers waren gericht. De rede van den keizer, die een diepen in druk op de ministers maakte, werd door den Viinister-president beantwoord met de verkla ring, dat zij met alle middelen uitvoering wil- 'en geven aan den wil van den keizer. Rumenië. De Rumeensche pers houdt zich met voor- tkfde bezig met de aanstaande verlooving Van den Griekschen troonopvolger, prins George, met de oudste dochter van het Ru in eens die kroonprinsenpaar, prinses ±-liza- betli. De Adteverul bericht, dat in de diplo matieke kringen verzekerd word/t, dat bij de voltrekking van het huwelijk de Duitsche keizer, oom van den bruidegom, en koningin Elisabeth van Rumenië als getuigen zullen lunge eren. Daar de getuigen bij dit huwelijk een keizer en eene koningin zijn, zullen de groote Europeesche hoven zich schitterend laten vertegenwoordigen. Men verwacht, dat aartshertog Frans Ferdinand zal komen als vertegenwoordiger van het Oostenrijksohe en grootvorst Nikolaas als vertegenwoordiger van het Russische hof; de troonopvolgers van Bulgarije, Servië en Montenegro zullen aan wezig zijn; het Engelsohe hof en de presi dent der Fransche republiek zullen bijzon dere missiën zenden. De jongste staat, Alba nië, zal door zijn vorstenpaar vertegenwoor digd zijn. Waarschijnlijk zal de huwelijksplechtig heid den lOen Mei plaats hebben. Zij zal niet alleen den glans van een koninklijk feest, ïnaar ook een gewichtig politiek karakter hebben. Bulgarijë. Sofia, 26 Febr. De Bulgaarsche gecom mitteerden, aan wie is opgedragen de plaats, waar de nieuwe Donaubrug zal worden ge- ïegd, te bestudeeren, zullen omstreeks half Maart op reis gaan en de Rumeensche gecom mitteerden ontmoeten. Over de vraag, of tusschen Bulgarije en /Turkije een bondgenootschap of eene bijzon dere overeenkomst bestaat, wordt aan de Frankf. Ztg. uit Sofia bericht, dat bij de ont vangst van de deputatie, die naar aanleiding van de inwijding van het gedenkteeken van grootvorst Nikolai Nikolajewitsch naar Pe tersburg gekomen was, de minister Sasonow Kich beklaagde over het sluiten van een bond genootschap tusschen Turkije en Bulgarije. De Bulgaarsche gezant antwoordde, dat hem van julk een bondgenootschap niets bekend was. |naar meldde het geval aan zijne regeering Daarop heeft de Bulgaarsche minister-presi- flent Radoslavow rechtstreeks aan Sasonow ge schreven, dat zulk een bondgenootschap niet bestond en dat men ook nooit er het plan toe had gehad. De Bulgaarsche regeering heeft zich nu ook bereid verklaard, de normale diplomatieke be trekkingen met Griekenland weder op te vat ten. Er zullen voorshands zaakgelastigden be noemd worden. Servië. De Servische regcering heeft den referenda ris Stefanowics met nieuwe instructiën naar konstantinopel gezonden. In de Servische re- geeringskringen verwacht men, dat de vredes onderhandelingen met Turkije nu In korten lijd tot een bevredigend einde zullen worden gebradht. Turkije. Volgens een bericht uil Konstantinopel van de Politische Korrcspondenz, heeft de Porte van de Ottomaansche bank 250,000, van de Dette Publique 150000 en van de Turksche tabaksregie 100,000 Turksche ponden als Voorschot ontvangen. Deze tegemoetkomende houding Is eene aanwijzing, dat de geldschie ters er mee rekenen, dat de nieuwe Turksche leening over niet te langen tijd zal worden gesloten. Het huwelijk van den minister van oorlog En ver Pacha met prinses Nedjie Sultana wordt in deze week voltrokken. Er zijn groote toebereidselen gemaakt om dit feest waardig ®e vieren. Konstantinopel, 26 Febr. Djemi Pacha is benoemd tot minister van openbare werken ten gevolge van het ontslag van Ni- xami Pacha. Albanië. In Valona is de aanneming van de kroon van Albanië door prins Wilhelm zu Wied ge vierd door een optocht, waarbij eene groote tnenschnemenigte onder het zingen van va derlandslievende liederen door de straten trok; een Aïbaneesche vlag werd voor den stoeit uitgedragen. In eene talrijk bezochte vergadering werd besloten tot het zenden van een telegram aan den vorst, waarin hem dank voor zijn besluit werd uitgedrukt en de ver zekering gegeven werd van de vereering en het volledige vertrouwen van het Albanee- sche volk. Ekrem bey Vlora, een der leden van de deputatie, die belast was met de aanbieding \on de kroon, heeft aan een dagbladcorres pondent verklaard, dat de nieuwe vorst de naam Willem I van Albanië cal krijgen en dat de erfprins zal heetea Carol Viktor Waadeihey. De deputatie heeft, nadat zij hare zending in Neuwied had volbracht, gezamenlijk het avondmaal gebruikt. Bij die gelegenheid werd aan Essari Padha dank gebracht, dat hij de leiding van de deputatie op zich had genomen en hare zending zoo goed ten einde had gebracht. Essad Pacha antwoordde met eene uitnoodiging aan de aanwezigen, nu voortaan steeds eensgezind te zijn en den nieuwen heersaher met alle krachten te steu nen. De vorst van Albanië zal de terugreis van Petersburg doen over Berlijn. Hij begeeft zich van daar naar Waldenburg, dat het uit gangspunt zal zijn van de reis naar Durazzo. De uitreis naar Durazzo van Triest uit ge schiedt den 5en Maart. De vorst word/t door zijn gemalin vergezeld; de beide kinderen blijven voorloopig in Neuwied. Athene, 26 Febr. Het vaandel der autonomie in Khimarra en Noord-Epirus is uitgestoken in het geheele district. De mo hammedanen van Khimarra, aan wie een ter mijn van vier dagen werd gegeven om de autonomie te eikennen of het land te verla ten, verklaarden, dat zij gehecht waren aan het lot van Epirus en met de Grieken zou den strijden. Argyrocastro is uitgeroepen tot zetel van de Epirotiisohe regeeringde auto nomie zal worden afgekondigd, zoodra de leden van de voorioopiige regeering in Argy rocastro zijn aangekomen. De Grieksche re geering zal maatregelen nemen, om de uit breiding van de beweging tegen te gaan. Par ij s, 26 Febr. De Temps bericht uit Athene, dat de regeering aan de overheid te Janina bevel heeft gegeven Zografos, die plan heeft zich aan het hoofd van de bewering van verzet te stellen, gevangen te nemen. Japan. Tokio, 26 Febr. Een votum van afkeu ring tegen den minister van bihnenlandsche zaken Keihara in verband met het optreden van de politie bij de betooging van 10 Fe bruari, werd verworpen met 204 tegen 152 9tommen. De minister verdedigde het optre den van de autoriteiten, door aan te voeren d«at de menigte de handhaving va-n vrede cd orde in de hoofdstad, bedreigde. Mexico. Londen, 26 Febr. In het lagerhuis zeide Sir Edward Grey, nadat hij bijzonder heden had vermeld over de laatste stappen, die gedaan zijn om een -onderzoek in te stel len naar Benton'6 dood: Wij zien met vol doening, dat de regeering der Vereenigde Staten evenveel belangstelling toont om de feiten te ontdekken alsof Benton een Ameri- kaansch burger was igeweest. In de volgende week zal ik eene beredeneerde mededecling doen over het standpunt, dat door de Brit- sche regeering wordt ingenomen om trent helleen verder kan worden gedaan om achter de waarheid te komen, als daarover dan nog twijfel zal zijn, of om gedaan te krij gen wat de gerechtigheid eischt (Toejuichin gen). Parijs, 26 Febr. De Temps bericht, dat het ministerie uit particuliere bron bericht heeft ontvangen, dat in Mexico een Fransch- man, Samson genaamd, is -vermoord. Washington, 26 Febr. President Wil son verklaarde heden, dat hij voor 't oogen- blik niet voornemens was het voorbeeld te volgen van Duitschland en Engeland om ma trozen te zenden tot bewaking van het ge- zantschapsgehouw in Mexico, omdat dit blijk baar onnoodig was. Hij ontkende, dat er sprake was van het zenden van troepen om het lijk van Benton te halen. De regeering komt gaandeweg tot de ontdekking, dat eeni- gen van de eerste berichten over het incident onwaar zijn: zij hoopt binnen weinige dagen alle volledige bijzonderheden te bezitten. Allerlef. Alweer wat nieuws. L'Auto schrijft: De stoutmoedigheid van onze vliegeniers kent geen grenzen. Na te hebben zien vliegen met het hoofd omlaag, wil één der meest beroemde vliegeniers met het hoofd omlaag landen. Het blad meent te weten, dat een construc teur bezig is voor den vliegman een nieuwe machine te bouwen, die voorzien zal worden van een dubbel stel landingsgestellen, d.w.z. zóó, dat de machine gewoon of op zijn kop op den grond kan rusten Men zal zich herinneren, dat een Duitscher reeds bezig is aan 'n dergelijk toesteL Een vlucht met zestien passa gier*. De Temps bericht uit Petersburg, dat de Russische vlieger Sibersky den 25en drie vluchten heeft gedaan met ce^ nieuw vlieg toestel, de eerste maal met 8 na met 14, eindelijk met 16 passagiers. De laatste vlucht duurde 17 minuten. Een verhaal aan de Temps ontleend als zou de paus indertijd, als tegenhanger tot den door hem veroordeelden tango, een oude Venetiaansahen dans, de furlana aan bevolen hebben, wordt thans door de ,,Osser- vatore Romano" met groot stelligheid tegen gesproken. Het orgaan van het Vaticaan ontkent niet alleen dat de paus ooit den furlana goedge keurd of aanbevolen zou hehben, maar voegt daar nog bij, dat door dit verdichtsel een heidensch gebruik populair geworden is, waardoor de standaard der sociale moraliteit slechts verlaagt kan worden. Ook is gebleken, dat de berichten, als zou de paus demonstratie van den tango bijge woond hebben, volstrekt onwaar zijn. Sedert geruimen tijd staat de Amerikaan- sche multi-millionair Rockefeller op voet van oorlog met de belasting-autoriteiten te New- York. Hij is in gebreke gebleven de van hem geëischte belasting te betalen en de ambtena ren van den fiscus zagen geen kan9 zijn wo ning binnen te dringen ora hem het „dwang bevel" persoonlijk te overhandigen. Toen heb ben zijn hun toevlucht genomen tot een krijgs list Een nichtje van den petroleumkoning, die bij haar oom in huis woont, was op een bal genoodigd. Een zeer elegant, voornaam jongmensch maakte veel werk van het meisje en danste onophoudelijk met haar. Na afloop van het feest verzocht hij toestemming het meisje den volgenden morgen zijn opwachting te mogen maken. Dit werd hem toegestaan. Hij kwam den volgenden morgen, werd na tuurlijk in de salon gelaten en door Rockefel ler ontvangen. Nauwelijks stond hij evenwel van aangezicht tot aangezicht tegenover den geldkoning, of hij haalde een dikken aktenbundel uit zijn zak en overhandigde den millionair een volmacht a 14 belastingambtenaar cn een dwangbevel over een bedrag van 62 millioen. Daar de jon ge man beginnen wilde zegeltjes te plakken op de meubelen, de schilderijen, enz., haalde de goudmagnaat het verlangde bedrag uit zijn brandkast Thans hebben de belasting-autoriteiten even wel nagerekend, dat Rockefeller bovendien nog een bedrag van 175 millioen achter is. Een nieuwe list zal dus noodig zijn om dit sommetje los te krijgen. Dezer dagen werd een Italiaan te Cairo van den blinden darm geopereerd en de chi rurg was niet weinig verbaasd, toen hij in het lichaam van den patiënt een Fransch goud stukje vond. Op zijn vraag hoe dit daar ter plaatse verzeild kon raken, zeide de Italiaan, dat hij dit geldstukje onlangs in een loterij gewonnen had. Uit vrees dat zijn vrienden hem lastig zouden vallen met nieuwe leenin gen, besloot hij het geld tijdelijk op een veilige plaats te bergen en daarom slikte hij de munt in, die evenwel niet meer voor den dag kwam op de plaats waar hij haar schittering nu eenigen tijd hoopte te zien. Valencia, 2,6 Febr. De stakers wier pen met steenen; zij gooiden ruiten stuk en losten schoten. Zij noodzaakten de politie charges te verrichten. Tien personen zijn in hechtenis genomen. Een drietal van de vier nog vermist wor dende paarlen van het kostbare collier, dat onlangs tusschen Parijs en Londen gestolen werd, is eergisteren, volgens een bericht uit Londen, gevonden. Onder deze drie bevindt zich ook de kostbare middelste parel van het collier en waarvan de waarde 240.000 frs. bedraagt. De vondsfis te danken aan de ijve rige nasporingen van Lloyd's agenten. Thans worden nog slechts 1 parel en het slot van het ooilier vermist. Volgens geruchten zou den deze zich te Antwerpen bevinden. Uit Amiens wordt gemeld, dat zich al daar de eahtgenoote van den directeur der Handelsbank madame Desseaux op vreeselij- ke wijze van het leven heeft beroofd. Zij be gaf zich op een Bankfeestdag naar het Bank gebouw, drong dit binnen en ontkleedde zich. Daarna begoot zij zichzelf met benzine en stak zichzelf in brand. Zij had, alvorens deze daad te begaan een prop in den mond gestopt om eventueel angstgesohrei te voor komen. Des avonds vond de bewaker het verkoolde lijk van de ongelukkige vrouw. De reden van haar daad is nog niet opgehelderd. Graaf Mielzynski, die te Meserita, in Po sen, terecht gestaan heeft wegens het ver moorden van zijn ■stouw en van baar min naar, is, zooals -wij al gemeld hebben, door de gezworenen vrijgesproken en onmiddellijk uit zijn voorloopige gevangenschap onslagen. Uit de verhooren is toch een en ander d-oor de rcttn -vcvn „de deuren" gelokt cn ruahtbaar geworden. De beklaagde moet zich Vrijdag ter terechtzitting zeer zwak ge voeld hebben, zoodat het verboor herhaalde lijk eenige minuten geschorst moest worden. De eerste getuige, die na den beklaagde ge hoord is, was de gezelschapsdame der gra vin, freule von Koszorowska, die, naar bleek, goed op de hoogte was van de geheime be trekkingen, welke tusschen de gravin en haar neef, graaf Miaczynski, bestonden. Den avond vóór den noodlottigen nacht was zij getuige van dingen, die tusschen het paar te Bend- lowo worgecallen zijn en die geen twijfel lieten aan den aard hunner betrekkingen. Het verhoor van freule von Koszorowska maakte op den beklaagde een vernietigenden indruk. Hij hoorde feiten uit het leven zijner vrouw vertellen, dde hem nog onbekend "wa ren. Hij kreeg een flauwte en moest met wijn en koffie opgehouden worden. Zijn dokter nam hem mede naar een der gangen en wan delde daar een kwartier met hem op en neer, om hem te laiten bekomen. De verklaringen van de andere getuigen klopten geheel met die van den beklaagde. Miaczynski was een dronkaard, die dagelijks vijf of zes flesschen wijn gebruikte. Hij was een dagelijksche gast in de nachtrestaurants van Posen en verliet deze lokalen zelden nuchter. Dikwijls werd hij door de auto van de gravin afgehaald. Een der kasteleins zeide, dat de gedoode graaf zijn beste klant was, die zijn restaurant Iedere week verscheidene malen bezocht en noodt minder verteerde dan 150 200 mark. Hij dronk slechts champagne van 24 mark per flesch. De verdediger deed, nadat nog een aantal getuigen gehoord waren, als familieleden, be dienden, etc., die weinig nieuws mededeel den, voorlezing van de brieven, die tusschen de gravin en haar neef gewisseld waren en waaruit helder bleek, dat de relaties tus schen het paar reeds geruimen tijd van zeer intiemen aard waren. Ook bij deze voorlezing zakte de beklaagde ineen, zoodat de zitting eenigen tijd onderbroken moest worden. Vervolgens kwamen verschillende medi sche deskundigen verklaringen afleggen, die evenwel nogal uiteenliepen. De ambtenaar van het O. M. noodigde daarna de jury uit de schuld-vraag bevestigend te beantwoor den, doch met inachtneming van verzachten de omstandigheden. Onder den druk van een schitterend pleidooi, dat twee uur geduurd had, hebben de gezworenen den beklaagde evenwel van alle schuld vrijgesproken. Graaf Miehynéks begaf zich onmiddellijk met zijn familieleden naar een hotel te Meseritz, waar gesoupeerd werd en vertrok daarna naar het landgoed van zijn broeder te Kübnitz. Zaterdagmorgen hebben de gasleu die hun ontbijt in een der restaurants te Phila delphia gebruikten onaangename oogenblik- ken beleefd. Een zekere Karl Kintoch, die rei ziger voor een automobiel-fabriek en boven dien verliefd was op een jonge dame die Ora Griffin heet, had daar last van een aanval van ijverzucht. Den vorigen avond had Ora hem geplaagd door met andere heeren te flir ten en toen zij het lokaal nu binnentrad trok Karl een revolver en schoot haar tegen den grond. Zij werd gewond, doch niet ernstig. De heer Kintoch werd door dit resultaat even wel zóó wild, dat hij als een dolfleman in het rond begon te vuren. Zijn kogels vlogen links en rechts en een andere jonge dame, Anna Phillips, werd in de borst getroffen en viel neer. De gasten van het lokaal, de kellners en buffetjuffrouwen vluchtten of verborgen zich zoo goed zij konden achter banken en ta feltjes om aan de kogels te ontkomen die spie gels en vensters verbrijzelden. Ten laatste keerde Kintoch het wapen tegen zichzelf: „Daar ga ik!" riep hij „zij heeft alles ge kregen wat ik bezat!De kogel trof hem bo ven het hart. Berlijn, 26 Febr. Heden middag is in eene aniËnefabriek in de voorstaxi Romniels- brug eene zware ontploffing voorgekomen, waardoor de geheele fabriek is ingestort. Het aantal dooden wo<rd<t opgegeven als 3 lot 6. De dokters van de brandweer en een zieken wagen bevinden zich op de plaats van het onheil Tweede telegram. Bij het ongeluk ic Rom/raelsburg schijnt men te doen te hebben met eene kelelontploffing. Omstreeks 1 uur waren reeds twaalf d'ooden uit de iminhoo- pen te voorschijn gehaald. Men meent, dat het aantal verongelukten nog grooter is. In de puinhoopen moet reeds dadelijk na de ont ploffing brand zij,n ontslaan, waardoor het werk der opruiiimng buitengewoon raoeielijk is. B e r 1 ij n, 2 6 Febr. Het terrein van de naamlooze vennootschap voor aniline-berei- ding geeft een verschrikkelijke hoop verniel de steenen, glas en ijzer te zien. Slechts twee ijzeren reservoirs steken ongedeerd op den voorgrond uit. Er zijn tot dusver zeven doo den geborgen; drie personen worden vermist De ontploffing was zoo sterk, dat in een omtrek van 1000 Meter de ruiten en de spie gels sprongen. Omstreeks 2 uur kon de brand weer inrukken, op het personeel na, dat met het opruimen van het materieel bezig was. De exploitatie van de fabriek zal waarschijn lijk morgen hervat worden. Eene gerechte lijke commissie is op de plaats van het on heil aangekomen, om de oorzaak vast te stellen, die gezocht wordt in het in brand geraken van liet nitrobenzol-toestel. De baas, die dit toestel bediende, is omgekomen. Een zwaar gewonde werkman is in de Spree geval len en als lijk opcchaald Berlijn, 26 Febr. Volgens de uitkom sten tot dusver van het ingestelde onderzoek, Is het ongeluk te wijten aan de ontploffing van het zoogenaamde vitreertoestel. Er is vastgesteld dat van het personeel 5 zijn ge dood; 7 zijn zwaar en 2 licht gewond. Vier worden nog vermist Berlijn, 26 Febr. Over het ontstaan van de ramp in de anilinefabriek te Rummels- hurg bericht de Lokalanzeiger: In de nitro- benzolfabriek was in een alleen staand gebouw achter op 't fabrieksterrein een nieuwe open buizenketel opgesteld, die door den ingenieur Boesch, een der bij de ramp omgekomenen, onderzocht en daarna overgenomen zou wor den. Kort voor elf uur had er eene verschrik kelijke ontploffing plaats, waardoor de fa briek geheel vernield werd. Uit een open- staanden buizenketel waren ongelukkigerwijs vonken gevlogen in den ketel, waardoor daar in brand ontstond, hetgeen de ontploffing veroorzaakte. Tweede telegram. De naamlooze Yennootschap voor aniline-fabrikatie doelt mede: Door de heden in de fabriek te Rum- melsburg voorgekomen ontploffing van het nitreervaatwerk is de nitrobenzolfabriek ver woest. Er zijn tien dooden, waaronder een ingenieur en drie bazen. De zwaar gewonden zijn buiten levensgevaar. De oorzaak Is tot dusver niet vastgesteld. Corunna,26 Febr. Het Deensche stoom schip Ecliptica, dat bij kaap Ortegal is ge zonken, had 21 man aan boord. De zware storm, die de laatste dagen over het zuid-westen van Europa gewoed heeft, is de oorzaak geweest van talrijke la winen in Zwitserland. Het verkeer op de G.othardt-lijn moest daardoor Maandag stop gezet worden en op den Ldtsdhberg-spoor- weg is een trein door een sneeuwstorting uit de rails geworpen. Bij Ragaz werd een in genieur uit Baden, die een ski-tochtje maak te, door een lawine overvallen en begraven. Men vreest het ergste voor de reddingsbriga de, die uitgetrokken is om hem te zoeken. Bo vendien is nog een Duitsdhe dame door een lawine bedolven. De versch gevallen sneeuw ligt li meter hoog. De storm woedt ook boven Spanje. Te Ma drid zijn de daken van vele huizen genikt en overal zijn telegraaf- en telefoonpalen om gestort. Tc Gibraltar zijn verscheidene sche pen van hun ankers geslagens. Oost-Inrilë. Pestbestrijding in Ned.-lndlë. Men meldt ons uit 's Gravenhage Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld bestaat bij den minister van Kolo niën het voornemen om in het belang van de pestbestrijding op Java spoedig naar Ne- derlandsdh-Indië uit te zenden twintig jonge artsen, met een bezoldiging van f 400 maands. Pestbestrijding. Aan de uitzen ding der artsen naar Ned.-Indië tot voor noemd doel wordt nog verbonden: a. overtocht naar Nederlandsoh-Indië en, binnen één jaar na de beëindiging van de verbintenis, terug voor gouvernementsreke ning als passagier der 1ste klasse; b. een vergoeding voor uitrusting ten bedrage van f 1500; c. eene voorloopige bezoldiging van f 250 's maands, ingaande met den dag van in scheping naar Nederlandsch-Indië, en voort durende totdat daar te lande de activiiteits- bezoldidng ingaat. Staten-Generaal. Schriftelijk beantwoorde vragen. Door den heer D u y s is d.d. 4 dezer de vol gende vraag gedaan In het blad De Fakkel van 16 Januari 1,1 komt onder het hoofd „Pensioenzwendei" een verhaal voor betreffende beweerde onrechtma tige toeëigening van de v eering ex artikel 369 der Invaliditeitswet. Is de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bereid, een onderzoek in te stellen of de beweringen van de redactie van dat blad al of niet waarheid bevatten, en van dat onderzoek de resultaten aan de Kamer mede te deelenP Het antwoord van den heer Treub, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 25 dezer, luidt Het artikel in het blad De Fakkel van 16 Januari j.l. noemt geen namen, doch heeft waar schijnlijk op het oog Hendrikus van Aspert, wo nende te Essen, aan wien krachtens art. 369 In validiteitswet een rente werd toegekend, en den burgemeester van het dorp Geffen. Het bestirir der Rijksverzekeringsbank heeft In laatstgenoemde plaats door een hoofdambtenaar der Bank een onderzoek doen instellen. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de rente terecht aan Van Aspert is toegekend. Pensioenregeling spoorwegpersoneel Blijkens het Voorloopig Verslag^betuigde men zich algemeen ingenomen met het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenregeling voor het personeel van Staatsspoor en Holl. Spoor. Zoo wel aan de maatschappijen, die aan het tot stand brengen van de ontworpen regeling haar mede werking hebben verleend als aan de bij dit ont werp betrokken ministers de afgetreden© en de tegenwoordige wenschten verscheidene leden een woord van hulde te brengen. Intusschen gaf de overeenkomstwelke de regeering wenscht aan te gaan met de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, aanleiding tot eenige opmerk'ngen. Eenige leden drongen aan op een lager per centage dan 13.6 hunner bezoldiging als bijstor ting in het fonds voor hen, die vóór 1 Januari 1912 op ouderen leeftijd dan 31 jaar deelgenoot van het fonds zijn geworden. Voorts werd de wensch uitgesproken, dat som mige categorieën van personeel gelijke pen sioenaanspraken zouden bekomen als het per soneel der Maatschappij, dat steeds, van jongs af aan, bij haar in dienst is geweest. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 27 Februari bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot commies aan het Rijksarchief te Groningen dr. H. A. Poelman, te Leiden; op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging de luit.-kol. .T. J. Geers en de gene- raal-majoor C. F. H. Putman Cramer, als militie-commissaris resp. in het le en 3e mi litiedistrict van Noord-Brabant; op verzoek eervol genensioneerd wegens psysieke ongeschiktheid mej. D. C. Sijmkens, als onderwijzeres 3e klasse in Ned.-Indië; benoemd tot burgemeester van Aalsmeer J. Kastelein, met eervol ontslag als burge meester van Ransdorp; benoemd tot burgemeester van Ursem P. H. L. J. Lommen; benoemd tot burgemeester van Wormen meer Th. Cluvsenaer. met eervol ontslag als burgemeester van Alblasserdam. toegekend de eeremedaille der orde van Oranje-NASsau, in zilver, aan Douwe de Boer, bode bij het algemeen armbestuur te Harlingen benoemd tot burgemeester der gemeenten Abbenbroek en Heenvliet, J.' W. Boers, secretaris dier ge meenten tot burgemeester der gemeente Oldehove, G. de Vries, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Beilen, W. C. de Vidal de St. Germain tot burgemeester der gemeente Spaubeek, J» Schutgens. Gastmaal ten Hove. H. M. de Ko ningin gaf gisteren weer een gastmaal, waar aan genoodigd waren Bar. Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en de baronesse Schim melpenninck van der Oye, mr. van Royen, be noemd gezant te Madrid, en mevrouw van Royen, mr. de Meester, oud-minister; Gravin van Limburg Stirum, geb. baronesse Fagel; mr. baron van ItteriLsm en baron van Pallandt van Walfort, kamerheeren i. b. d.; jhr. M. E. N. de Brauw, rechtsgeleerd hofraad, jhr. M. van Tets, referendaris bij het kabinet der Koningin. H. M. de Koningin-Moeder zal heden avond het tweede gedeelte der Liefdadig heids-uitvoering van het Koningin-Emmafonds in het lokaal van den Kunstkring bijwonen. Baron van Asbeck, afgetreden ge- zantschapsraad te Parijs, nieuw benoemd ge zant van H. M. de Koningin te Tokio (Japan) werd gisteren avond in de residentie ver wacht en zou intrek nemen in het Hotel „Den Ouden Doelen". Deze week wordt hij door H. M. de Konin gin ontvangen ter beëediging in zijn nieuwe diplomatieke betrekking. Fransch consulair agent te IJ m u i d e n. In verband met een onlangs door de Regeering der Fransche republiek genomen besluit om hare consulaire, agent schappen te Den Helder en te Egmond aan Zee op te heffen en een consulair agentschap te IJmuiden te vestigen, is thans benoemd tot consulair agent van Frankrijk te IJmui den de heer W. Polderman, lid van de Kamer van Koophandel en van den gemeenteraad t6 Velsen-IJmuiden. De vijfde wethouder van Amsterdam. Naar de (anti-rev.) Am sterdammer verneemt, moet er een sterkd strooming wezen ten gunste van een wethou^ derschap van mr. Van Tienen, oud-lid van Gedep. Staten van Noord-Holland en oud- burgemeester van Zaandam. Kolonel Pop. die voor ons lege» verleden jaar de groote Fransche manoeuvres heeft gevolgd, is door den president van de Fransche republiek benoemd tot officier van het Legioen van Eer. De kapitein Van Tuinen, leeraar aan de Krijgsschool te 's Gravenhage, is door deü president van de Fransche republiek be» noemd tot ridder in de Orde van het Legiocu yan Eer. j Begrafenis baron Snouckaer^ van Schauburg. Ter Algemeene Begraaft plaats te 's Gravenhage werd gisteren *t stoo feüjk overschot bijgezet van baron Snouckaerf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2