Uit den omtrek^ /an Schauburg, president-commissaris van de „Witte." Onder de talrijke belangstellenden bevon den zich commissarissen van deze sociëteit, vele officieren het wapen der cavalerie, waar bij de thans ontslapene vroeger als ritmees ter diende, deputatiën van de andere wapens te 'sGravenhage in garnizoen. Terwijl de stoet achter de baar grafwaarts schreed, speelde de Grenadierskapel treur muziek. Mr. Montijn, ondervoorzitter van het com missarissen-college, huldigde de verdiensten van baron Snouckaert voor de „Witte", waar na generaal De Bas hem herdacht als vriend. De zoon dankte voor de beloonde belang- «telling. - De oudste inwoonster van Middelbu rg, mcj. Kolwcrs is gistren ruim 100 jaar oud, overleden. Kon. Instituut voor de Mari ne. Krachtens Kon. besluit van 16 Februari kunnen in dit jaar bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord worden toegelaten: dertig jongelingen als adelborst 2e kl. en vier jongelingen als adsp.-administrateur, op de voorwaarden vervat in het Regl. voor ge noemd Instituut, vastgesteld bij Kon. besluit van 18 Dec. 1912. De vader, voogd of voogdes, die verlangt dat zijn of haar zoon of pupil in aanmerking worde gebracht voor eene benoeming tot adelborst of tot adspirant-administrateur, be hoort vóór of uiterlijk op 1 .Tuni een gezegeld verzoekschrift in te zenden aan het Depar tement van Marine (Bureau Personeel). De vereisdhten tot toelating zijn opgeno men in St. Ct. no. 49,,terwijl voor verdere Inlichtingen belanghebbenden worden verwe zen naar het Reglement voor het Koninklijk Instituut voornoemd, dat verkrijgbaar is bij het Dep. van Marine (afd. A2). bij het Kon. Insiituut en bij de directiën der marine te Amsterdam, Willemsoord en Hedlevoelsluis. Internationaal Vrouwen congres. De Italiaansche regeering heeft Voor de leden van het Internationale Vrou wencongres, dat te Rome wordt gehouden, 'onmiddellijk na de 5 jaarlijksche bijeenkomst van den Internationalen Vrouwenraad, een korting op de sporen toegestaan van 60 Van de grens tot Rome. De biljetten zijn 'geldig naar Rome van 25 April tot 22 Mei en terug van 4 Mei tot 25 Juni. Het congres-comité verkreeg ook voor de leden van het congres gratis toegang tot de monumenten, musea en archeologische merk waardigheden, die aan den staat of de ge meente behooren. Om lid te worden van het congres kan men zich wenden tot Signora Grassl Koenen, 53 via Manin, Rome. - De diamantbewerkers en het Am sterdamsche Gemeentel ij k Werklooshcidsfonds. Naar het Hbld. verneemt, is het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond ge reed gekomen met de berekeningen, welke aan dit bestuur waren gevraagd door het bestuur van het Gmeentelijk Werkloosheidsfonds, ten einde te kunnen nagaan, welk bedrag door de gemeente als subsidie aan dit fonds zou moeten gegeven worden om uitkeering uit dit fonds aan de diamantbewerkers mogelijk te maken. Zooals wij reeds mededeelen, heeft het bestuur van den A. N. D. B. zich bereid verklaard tot het fonds toe te treden, mits het fondsreglement aldus wordt gewijzigd, dat de bepaling betreffende de uitsluiting van hen, die 25 of meer per week verdienen, niet zal betreffen de gemiddelde verdienste over het afgeloopen jaar, maar de gemiddel de verdienste over de laatste drie jaar. Op dien doorslag zijn dan ook door het be stuur van den A. N. D. B. de berekeningen gemaakt. De jaarlijksche subsidie, waartoe de bond op grond van zijn berekeningen komt, wijkt niet belangrijk van het bedrag van 70,000, door den heer De Mirande in den Raad genoemd. Vereeniging „Landverhuizing". In de heden gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging „Land- Verhuizing" werd een huishoudelijk regle ment vastgesteld. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de dames mej. Elink Schuurman te Rotter dam, mej, dr. Baelde, eveneens te Rotterdam en mej. Lefébure te Amsterdam, welke dames rich alle drie met de behartiging van de be langen van vrouwen en meisjes in de practijk bezighouden. Als bestuurslid werd ook gekozen mr. S. J. Hogerzeil alhier. De bestuursfuncties rijn thans als volgt verdeeld: voorzitter: oud-minister A. S. Talma; vice-voorzitter prof. I. P. de Voys; secretaris de heer S. L. Veenslra; penning meester: mr. S. J. Hogerzeil; 2e-secretaris: mr. van Es te Gouda. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd Hdor de heeren Talma, de Voys en Veenstra. Tot de benoeming van den directeur van jiet te 's Gravenhage te vestigen bureau zal Weldra worden overgegaan. Geïnfecteerde oost era. In de laatstgehouden vergadering van de Gezond heidscommissie te 's Gravenhage werd mee gedeeld, dat de zaak betreffende geruchten omtrent geïnfecteerde oesters, die de oorzaak zouden zijn van oen aantal typhus gevallen daar ter stede, in onderzoek is bij den hoofd inspecteur van de Volksgezondheid. Modedeellng werd gedaan van een uitvoe rig rapport van deskundige zijde, ontvangen jrotrent den vischverkoop en het vischgcbruik Jb 's Gravenhage. Van dit rapport zal, in ver and met het voorstel tot verplaatsing van de ftevischmarkt, mededeeling worden gedaan •an het gemeentebestuur en de commissie noopt het binnenkort in behandeling te nemen. Ben geleerde brie ven bestel ler. Naar „Het Volk" meldt, bestaat het voornemen, den heer Spruyt, die als brieven besteller met aoed cevolö het examen middel baar onderwijs voor staathuishoudkunde en staatsinrichting heeft afgelegd, aan het hoofd bestuur der posterijen te plaatsen, waarschijn lijk als adjunct-commies. De Museu m-k west te te Arn hem. Woensdagavond had in de nieuwe con certzaal va-n Musis te Arnhem de openbare vergaiderin'g plaats, uitgeschreven door de vereeniginigen „Bouwkunst", „Kunst voor Allen" en „Artibus Sacrum", waarin de heer A. W. Weissmaim. spreken zou over den Mu- seumbouw. De vergadering was «door niet meer dan 60 personen bezocht. Zooals men weet, heeft de burgemeester van Arnhem in het beleggen dezer vergade ring aanleiding gevonden als eere-liid en eere-voorziitter van twee dezer vereenigin- gen te bedanken. De voorzitter van „Kunst voor Allen" zette allereerst uiteen, dat het uitschrijven dezer vergaderir" niet de bedoeling had iemand te grieven, doch alleen om be langstelling te wekken voor een actueel onderwerp. Spr. leest eene verklaring voor van de besturen dezer vereenigingen, inhoudende dat aan de vergadering geen tendentieuse bedoeling was verbonden. Daarna besprak de heer Wcissmann de eischen, waaraan een museum moet voldoen, ten slotte er op wijzende, dat het van groot belang voor Arnhem zou zijn een nieuw mu seum met kunstschatten van waarde te bezit ten. Wel ontbreken de geldmiddelen, doch Arnhem heeft, getuige de „Yierja:. rlijksohe", inwoners van fijnen smaak en geldmiddelen genoeg, om zulk een museum bijeen te bren gen, zooas ook elders door particulieren ge schiedde. De voorzitter deelde daarop mede,, dat reeds stappen worden -gedaan om te komen tot de oprichting van een particuliere ver- eeniigirig imet het doel een verzameling van hedendaagsche kunstwerken bijeen te bren gt- Banken-legaal. Wijlen de heer C. J. Kool, in leven oud-ingenieur van 's Rijks Waterstaat, heeft aan de gemeente 's Graven hage gelegateerd f 500 ten behoeve van het aanschaffen en plaatsen van rustbanken op de openbare wegen in het Groote Bosch en in de Seheveningsche Boschjes. Voor de gele gateerde som zouden 36 enkele banken van het gebruikelijk model model kunnen worden geplaatst; door dit aantal gelijkelijk over het Haagsche Bosch en de (oude Sehevening sche Boschjes te verdeelen, zou de beslem ming van het legaat, naar de meening van B. en W., het best tot haar recht komen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del is bereid de voor het plaatsen der ban ken in het Haagsche bosch vereisohte ver gunning te verleenen. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor het legaat te aanvaarden. De Amsterdamsche Telefoon ellende. Volgens de Tel. heeft de burge meester van Amsterdam door te juister tijd en krachtig a>an te pakken, de hoofdoorzaak der telefoon-ellende aan dein dag gebracht. Gebleken is nu: 1. dat er bij den overgang naar het half-automatisch systeem fouten zijn gemaakt, die de herhaalde storingen in het net veroorzaken, fouten, welke eerst langzamerhand kunnen worden hersteld en waarvan voorlooplg deze uitdrukking wat ruim genomen 1200 A 1300 abonné's de slachtoffers zullen zijn2. dat die fouten al licht niet zouden zijn gemaald, indien de op perste technische leiding technisch beter zou zijn geweest; 3. dat uit dit gebrek aan goede technische leiding „an höchster Stelle" er tussehen de voor samenwerking met den di recteur aangewezen hoofdambtenaren en dien funolionaris een geest is ontstaan, die alles bevordert, wat aan een goede samen werking in het belang van den dienst in den weg staat. Een der eerste gevolgen van 's burgemees ters enquête is nu geweest, dat den heer Rutter. die tot dusver alleen chef van de Centrale-Zuid was, nu ook het toezicht op de verbindingen Zuid en Noord is opgedragen. De heer Van den Hurk is hierdooT gecorri geerd op gevoelige wijze, en de abonnés mo gen verwachten, dat te zijner tijd de misère zal doorleden zijn De Ouderdomsrente. Gelijk be kend, heeft het bestuur der Rijksverzeke ringsbank het vorig jaar besloten, eventueele tweede aanvragen buiten beslissing te laten. Ter nadere toelichting van dit standpunt en mede als antwoord op verschillende vragen dienaangaande tot het bestuur gericht, heeft dit, volgens het Hbld. aan de rente-commis sies geschreven, dat de bedoeling van de ge zonden circulaires was om gedurende den beroepstermijn op een door het bestuur ge geven beslissing niet terug te komen, zoodat de belanghebbenden gedurende dien termijn niet moeten pogen door een nieuwe aanvrage verandering in de beslissing te krijgen, maar zich da-artoe tot den bevoegden Raad van Beroep zullen hebben te wenden. Worden bij het instellen van een beroep nieuwe gronden aangevoerd en aannemelijk gemaakt, dan zal de Raad van Beroep daar rekening mede hebben te houden bij zijn uitspraak, zoodat de belanghebbenden niet behoeven te vreezen, dat aan hun latere, bij klaagschrift aangevoerde gronden voor hun recht op rente geen aandacht zal worden ge schonken. Naar het bkud verneemt, heeft intusschen de behandeling van beroepsschriften bij den Raad van Beroep te Leeuwarden cen andere wending genomen, dan hierboven door het bestuur der Bank werd verondersteld. Die Raad toch heeft gemeend bij de beoordee ling der aanspraken op ouderdomsrente de In de beroepschriften aangevoerde nieuwe gronden buiten beschouwing te moeten laten. Een conflict te Zaandam. Tus sehen den Bond van Wericgevers in het hout bedrijf eenerzijds en de organisaties van den Centëraien Bond van Transport en Havenar beiders (aifd. Zaandam) en de Zaamsche fede ratie van arbeiders in het houtbedrijf an derzijds is een conflict ontstaan, dat zijn oor- stxroag vindt in het afwijzen Yan het door den werkgevershond aangeboden collectief contract Naar aanleiding van de staking in het houtbedrijf bij twee Zannd amsohe firma's in Mei van hot vorige jaar was door den pa troonsbond en de beide genoemde werklie den-organisaties een overeenkomst aange gaan, waarbij de loonregeling waarop toen de staking beëindigd werd, zou worden neer gelegd in een collectief contract, dat voor een jaar geldend zou zijn. Maar de patroons hebben dit contract af gewezen. De organisaties zullen nu nieuwe voorstel len ontwerpen, die binnen enkele dagen aan den Bond van Werkgevers zullen worden toegezonden. Naar medegedeeld werd, hebben ook de Katholieke en Christelijke organisaties zich tegen aanneming van het contract in den vorm verklaard. Opgeheven staking. In zake de stokers- en machinistenstaking te Dordrecht Is men, nadat een bemiddelingspoging van den burgemeester was mislukt, toch nog tot overeenstemming gekomen. De staking voor de benedenvaart is opgeheven. Zoover er plaats is zullen alle arbeiders weer terugge nomen worden. De staking bij de „Textiel- U n I o n". In eene vergadering van de georga niseerde stakers der fabriek „Textiel-Union" te Enschede, uitgezonderd de bij de Vrije Organisatie aangeslotenen, is met meerder heid van stemmen besloten: op te volgen het advies van de organisatiebesturen om nog enkele weken door te werken, teneinde te zien, of het door de directie gegarandeerde loon van f 3 per getouw voor smalle en f 4 voor brecde getouwen, kan worden bereikt. Deze arbeiders zullen Maandag a. s. het werk hervatten. Het doen zinken van een schip. Gisternamiddag heeft de assuradeur C. Z. te I.Tmuiden voor de Ilaarlemsche rechtbank te recht geslaan. Hem werd ten laste gelegd, dat hij vóór 13 April 1913 te IJmuiden door een belofte opzettelijk het strafbare feit van opzet telijk en wederrechtelijk eenig vaartuig, dat geheel of ten decle, aan een ander toebehoort, onbruikbaar maken heeft uitgelokt, door aan A. Th. M., varende als machinist op het Ned. stoomvisscherijvaarluig Hope LT M 115. toe- behoorende aan de maatschappij Labor, ge vestigd te IJmuiden, een belooning in geld te beloven, wanneer hij het bovengenoemde vaartuig Hope, door zijn toedoen of hande lingen tot zinken bracht. De machinist, de stoker en de kapitein, vroe ger reeds veroordeeld, werden thans als ge tuigen gehoord. Zij bleven bij de verklaringen vroeger afgelegd, dat beklaagde den machinist M. een belooning van f 1000 zou hebben toe gezegd wanneer hij de Hooe tot zinken bracht. Beklaagde bleef ontkennen. Het O. M. achtte de schuld bewezen, en wijl de beklaagde andere menschen in het onge luk had gebracht, eischte hij 2h jaar gevange nisstraf met last tot onmiddellijke inhechtenis neming. Na in raadskamer te zijn vergaderd, wees de rechtbank dien laatsten eisch af. Mr. dr. W. P. Vis oordeelde het ten laste ge legde niet bewezen en concludeerde tot vrij spraak. Mishandeling met doodelïj- ken afloop. Het gerechtshof te 's-Herto- genhos-ch veroordeelde gisteren ,T. v. N., 30 iaart landbouwer te Zundert, met gedeelte lijke vernietiging van het vonnis der recht bank te Breda, wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd aldaar in den nacht van 29 op 30 September 1913, op Adriaan van Bergen (met een mes in den buik gestoken) tot drie jaar gevangenisstraf met impaitatie van hét voorarrest en ora aan de civide partij f 150 schadevergoeding te betalen. Het vonnis der rechtbank luidde: 2 jaar gevangenisstraf. De moord te IJ muiden. De recht bank te Haarlem heeft J. Brester, wegens doodslag op D. S., welk feit te IJmuiden werd bedreven, tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, onder aftrek der preventieve hechtenis. Mishandeling door een veld wachter. De rechtbank te Tiel veroordeel de P. M. v. D., gewezen veldwachter van Mau- rik, wegens mishandeling door een ambte naar bij verstek tot één jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch. Treindiefstal. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep onder vernietiging van het vonnis om redenen van vorm J. v. d. S., hoofdconducteur van de H. IJ. S. M. woonachtig te Utrecht, een 63- jarige man, die reeds 23 jaar bij de Maat schappij in dienst was geweest, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig het vonnis in eersten aanleg, wegens diefstal van een tulband uit een handkoffertje door mid del van een valschen sleutel. Het geschiedde in den avond van 7 Nov. 1913 uit den bagage wagen van trein 248 tussehen het station Muiderpoort en het station "Weesp. Opzettelijk gebruik maken van valsche aandeelen. De 43-jari- ge handelsagent J. T. M. te den Haag, die terecht stond voor de rechtbank aldaar, we gens medeplichtigheid aan het opzettelijk ge bruik maken van valsche aandeelen van de Société d"Electricité de Paris en deze als echt en onvervalscht uitgeven in België is veroordeeld tot 2} jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 3£ jaar met aftrek der preventieve hech tenis. Van de in deze zaak betrokken verdach ten werden zes in België vervolgd. Twee hunner H. Plant en A. J. van Drift, wonende te Den Haag werden veroordeeld. De overi gen, W. Molenbroek, mede wonende te 'sGravenhage, M. Duparc, A. Cordemans en J. Bartinchamps, allen wonende te Brussel, wer den buiten vervolging gesteld. Onnoodig trekken aan de noodrem. De kantonrechter te 'sGraven hage heeft een handelsreiziger, die In den trein der H. IJ. S. M. tussehen Den Haag en Voorschoten door aan de noodrem te trek ken den trein tot stilstand had acbracht, xulkg zonder noodzaak en alleen naar aanleiding eener ruzie met een dame, tot ƒ20 boete subsidiair 10 dagen hechtenis, veroordeeld. Een ontaard ouderpaar. Giste- rennamiddag werd de Bagijnestraat te s Gra venhage in rep en roer gebracht, doordat voor perceel no. 45 een vigelant stilhield, waaruil eenige rechercheurs van de zedenpolitie stap ten, die genoemd perceel binnengingen en daar een wouw arresteerden. Deze vrouw is de moeder van enkele der kinderen, met wie een door de zedenpolitie aangehouden bejaard persoon ontuchtige handelingen heeft ge pleegd. De vader moet reeds in den loop van den dag gearresteerd zijn. Het waardige ouderpaar moet van de gepleegde niet nader aan te duiden handelingen alles hebben afge weten. In deze tot donker "sGravenhage behooren- dc buurt stonden een groot aantal menschen. onder wie het vrouwelijk element zeer talrijk vertegenwoordigd was, de noodige commen taren op de arrestatie te leveren, terwijl hel rijtuig wegreed. Door de zorgen der zedenpolitie zijn de kinderen, naar verluidde, aan betere hoede toevertrouwd. Kazernebrand te Haarlem. Een fourier, de G. genaamd, is gear resteerd in verband met de brandstichting in de infanleriekazerne te Haarlem. Onregel matigheden in zijn beheer gaven aanleiding tot de arrestatie. De wachtmeester der marechaussee vond in zijn bezit een fleschje benzine, een sleutel, die op verschillende rust- en deponeerkamers past, en kaarsen. De man stond vroeger goed te boek, maar in den laatsten tijd had hij verkeering met een meisje van verdachte zeden, dat hem blijk baar veel geld heeft gekost. Moordaanslag. Te Dinxperlo fs een moordaanslag gepleegd op den schilder A. Wensink, uit Silvolde, toen deze van een uilvoering huiswaarts keerde. De dader, J. N., uit Dinxperlo, stiet W. zonder eenige aan leiding met een scherp mes in den nek, waar door deze ernstig werd verwond. N. is ln hechtenis genomen. Vechtpartijen. Men meldt d.d. 25 Februari uit Dongen aan de „Msb.": Gisteren nacht werd cen zekere J. uit Oosterhout, in de Laagstraat, onder deze gemeente, zeer ernstig met een mes verwond. Het schijnt dat drankmisbruik de aanleiding is geweest tot deze mishandeling. De getrof fene is ter verpleging in het gasthuis alhier opgenomen. Te Roermond werden Dinsdagavond bij een vechtpartij den Duitscher W. A., een rondtrekkend goochelaar, verscheidene mes steken waarvan een tweetal levensgevaarlijk, toegebracht. De dader, de 20-jarige E. S., uit Roermond, werd gearresteerd. Oplichting van 11000. Te 'sGravenhage is gearresteerd een bewoonster van de Daendelsstraat, verdacht van oplich ting tot een bedrag van 11.000. Doordetram overreden. De elec- trische trein, die "Woensdagmiddag om 440 van hier regelrecht naar Soheveningen vertrok, heeft bij de brug tussehen de halten Duin-en- Dal er> Witte Brug een man overreden. Ver moedelijk was hij van de brug, waarop een onbeheerde fiets tegen de leuning stond, op den weg gevallen cn was hij bewusteloos of reeds dood, toen de bestuurder van den trein hem dwars op een spoor zag liggen. Door de scherpe bocht, die de lijn daar maakt, zag hij hem te laat om le kunnen remmen. Een dok ter, die in den trein zat, constateerde den dood van het slachtoffer, naar de kleeren te oordeelen, een werkman. Nader meldt men aan de N. R. Ct., dat de man de 20-jarige chauffeur G. B. is, wonende te Scheveningen, in de Vijzelstraat Het lijk was vrceselijk verminkt. Ongeluk bij den arbeid. Te Haas trecht kreeg bij het lossen van steenkolen aan liet stoomgemaal ,,van Nooten" een ko- lenwerker uit Gouda bij het opgeven van een zak steenkolen een groot stuk kool op het hoofd. De man is aan de bekomen won den overleden. Naweeën van het carnaval. Zekere R., die tijdens de carnaval uit het café van B. op den Haagdij'k te Breda, was gewor pen en daarbij een been brak, is gisteren ln het R -K. gasthuis aan de gevolgen van zijn Yal overleden. n. v N- Automobielongeval. Omstreeks middernacht reed gisteren een Amsterdam sche auto uit de richting Den Haag komende, onder Oegstgeest tegen een boom. De auto sloeg om. waardoor de inzittenden over den weg geslingerd werden. De chauffeur brak zijn arm. De auto is zeer beschadigd. Paard doodgereden. Op den over weg aan de Handelskade te Amsterdam is gisteren een paard doodgereden door een zandtrein, komende uit Apeldoorn. De vracht wagen, waarvoor het paard gespannen was, werd door den trein omvergereden. Het tramongeluk bij Elden. De machinist B., die gisteren bij het tramonge- luk der Betaiwsche stoomtram te Elden met ernstige brandwonden werd overdekt, is aan de gevolgen overleden. Uit den strop geschoten. Bij het verwerken van kiken aan het terrein van de Holland—Amerikalijn aan de Wilhel- minakade te Rotterdam zijn twee kisten, we gende 400 K.G., die aan dek van het s.s. „Wesrterdijk werden gcheschen, uit de strop geschoten en in het ruim van het schip gevallen. Zes werklieden waren in het ruim aan het wcrlc. Twee hunner werden door de kisten zwaan* verwond, waardoor zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, en twee hunner bekwamen lichte verwondingen en werden naar huis gebracht. De andere twee bleven ongedeerd. Acetyleenontploffing. In de caroussel van Scheffers te Roermond, welke door acetvleengas wordt verlicht, had Dins dagavond een acetyleen-ontploffing plaats, waardoor de vrouw van den carousselhouder en zijn zoon ernstige brandwonden bekwa men. Beiden moesten naar het gasthuis wor den overgebracht. Hoog water. Te Renkum Is gfstereii door het onderloopen van de veerkaden, da gierpont uit de vaart genomen; alleen voet? gangers worden overgezet. Kunst en Wetenschap. - Mejuffrouw Cato Neeb, de bekende ont werpster -van tooneclcostumes en décors z«i ■vanaf 1 September e. k. vast verbonden lijn aan de Kon. Ver. Het Ncr. Tooneel. Ter nagedachtenis aan Prot Bart van Hove. Ter eere van de nage^ dachtenis van Prof. Bart van Hove zal van 8—22 Maart in de Kunslzalen der Maat schappij „Arti et Amecitiae" te Amsterdam, eene tentoonstelling van zijne werken wor den gehouden. De Ut rechtse he feesten Gis teren (middag hield de Senalus Vcteranorum van het Uhr. Studentenkot ps receptie In de sociëteit P. H. R. M. aan het JanskerkhoL Eèn groot aantal vertegenwoordigers en besturen van officieele lichamen, corporaties, studenten enz. kwamen den Senaat hunne ge- lukwenschen aanbieden. Onder de aanwe zigen was oa. jhr. mr. Van Karnebeek, bur gemeester van 's Gravenhage, lionorair-sena' tor. Van de corporaties kwam o.a. gelukwen- schen aanbieden het kroegbestuur en de re dactie van de ,,Vox Sludiosorum", die een feestnummer van de „Vox" aanbood. Voorts kwamen de rector-ma gnificus, prof dr. B. Kouwer, en de secretaris van den Academischen Senaat, prof. dr. Snellen, den Senalus Yeteranorum gelukwenschen. Prof. Kouwer hield een korte kernachtige toespraak waarin o m. de wensoh werd uit gesproken dat alle verdeeldheid nog eens uit de studentenwereld zou mogen verdwijnen. De rector van den Senalus-Veteranorum, (baron van Versahuer, antwoordde met en kele woorden waarin hij zeide te erkennen 'dat het corps foulen hoeft We zufllen, zeido spreker, die trachten te verbeteren, maar zoolang het corps bestaat beschouwen we het als onzen plicht den groentijd te han haven. Spreker wil er wel toe medewerken de ver keerde toestanden op te heffen. Namns 182 honorair-senatoren bood mr. W. 'C. Baron Van Vredenburgh den Senaat do gelukwenschen aan. Spreker bood vervolgens een zilveren tafel garnituur aan, bestaande uit kandelaars, inkt kokers, asohbakken, lucifersdoozen, pennen- bak, vloeirol en map, vervaardigd in de Kon 'Fabriek van Zilverwerken van de firma Bc- 'geer. Mevrouw Kouwer bood hierna namens de erhtgenooten der hoogleeraren de gelukwen» schen aan, terwijl zij levens een zilveren pre senteerblad cn tafelschel aanbood voor de Se naatskamer. Hierna kwam het college van B. en "W. der gemeente Utrecht den Senaat complimentee ren. De burgemeester, mr. dr. A. F. baron Van Lynden, hield een toespraak waarbij hij den 'wensch uitsprak dat de Senalus Veleranorum nog eeuwen lang de leiding zaü geven aan de studenten der Utrechtsche Hoogeschool in heel haar leven en streven. De rector antwoordde ook op de rede van den burgemeester met cen korte toespraak. Voorts kwamen den Senaat nog com/pll- mentceren het Leidsc.he Collegium, de Gro- ningsche Senaat, de DelClsche Senaat en ver schillende Utrechtsche studentenvereenigin- gen. Geschenken werden o.a. nog aangeboden door de Utrechtsche Koninklijke Studenten- vereeniging, door de Senaats-leveranciers en door een comité van Stichtsche Jonkvrou wen. Gisteren avond werd een feestmaaltijd ge houden voor Senatoren en Honorair-Senato- ren. Om half elf had een groote fakkeloptocht plaats. De deelnemers aan den feestmaaltijd wer den afgehaald van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waarna men gezamenlijk 'zich naar de sociëteit 'P. II. R. M. begaf, waar 'de feestelijkheden met een kroegjool werden besloten. Aan de honorair-senatoren werd een bron zen herinneringsmedaille aangeboden. Onze vliegers in actie. Luitenant van Heyst en zijn mecbanlclcu als passagier stegen Donderdag om 12 uur op. Hij maakte een vlucht naar Spakenburg cn was om één uur terug. Luitenant Versteeg en een hulpmecanicien als passagier stegen om half drie op voor een tocht naar Ede, waar geland werd. Luit, Versteeg maakte daar een vlucht van oen kwartier met zijn broeder, luit. der vest.-art, Den terugweg over Utrecht nemende, waren zij te 5 uur terug In Oldenbroek is een hangar In aanbouw" om aldaar de te houden schietoefeningen per vliegmachine te volgen. De aviateur Wijnmalen is met zijn Deper- dussin van Soesterberg naar Genck, bij Luik, teruggekeerd en deed over deze thuisreis, daar hij den wind achter had. sJerbfs 1 uur. E d e, 26 Febr. In de raadsvergadering van heden was aan de orde het voorstel van B/ en W. om aan den openbaren dienst te ont* trekken verschillende openbare wegen, wx>* de weg van Otterloo naar Hoenderloo en deze over te dragen aan Wm. H. Möller en Co.'s Algemeene Exploitatie Maatschappijn Zooals bekend waren tegen dit plan een aan* tal adressen ingediend, o.a. door den A. N< W. B. De beweging tegen het doen vervallen van den weg Otterloo—Hoenderloo hield op toen de genoemde Exploitatie Mij. een an-* deren verbindingsweg aanbood, die minsteng even rijk is aan natuurschoon als de tegen* woordige. Van de vele tegen-adressen bleven er maar drie over, die door B. en W. werdea weerlegd. Na lange discussie werd het voor* stel van B. en W. met op 2 na alg. stemmen aangenomen. De gemeente verkrijgt behaJvd een nieuwen verharden verbindingsweg nog f 15000 als bijdrage in de kosten van verbal*] ding van andere wegen in de gemeente, b6( notf meerdere financieeie voordeoiüa

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3