BINNENLAND. KOLONIËN. Zweden* Bij <le mededeeling. die de minister-presi dent Hammerskjöld heeft gedaan over het üjldstlder ontbinding van den rijksdag, werd een belangwekkende onthulling gedaan over de onderhandelingen, die de regeerimg met invloedrijke parlementsleden heeft ge it oerd. Het kabinet had gewenscht, dat de ontwerp-begrooting voor onderwijs en eere- ffienst, waarvan het onderzoek nagenoeg ge reed is, nog met dezen rijksdag behandeld joude wonden. Ear werd haar echter te ken nen gegeven, dat men in den rijksdag van meening was, dat de geheele begrooting bij den nieuwen rijksdag moest worden ilnge- idiend. Met andere woorden: de tegenwoor dige Tweede Kamer weigerde met het nieu we ministerie samen te werken. De regeering riet zich daardoor genoopt, den rijksdag reeds over eeniige dagen te ontbinden. Oostenrijk. De vergadering van afgevaardigden uit Duv'^oh Bohemen, die verleden Zondag in Pra.g is gebonden, heeft het resultaat gehad, dat te verwachten was nadat de Fortschritts- parlij had geweigerd deel te nemen aan het overleg over de door de regeering overge legde compromis-voorstellen. De afgevaar digden vam de radicale partij weigerden ook verder mee te doen ondier verklaring, dat zij zich hunne volledige vrijheid van hande len voorbehielden in alle nationale en poli tieke kwestiën. De overgeblevenen besloten, van de regeering de intrekking van de com promis-voorstellen te verlangan en de indie ning van nieuwe voorstellen, beantwoorden de aan de fundamenteele eischen van het Duiilsohe volk in Bohemen. De regoering, die hare pogingen om de onderhandelingen over een compromis op nieuw te openen ziet mislukken, heeft een Parlhenpijl tegen de Duitsch-Bohemers afge schoten, door openbaarmaking van de tot dusver geheim gehouden overleggingen tus- schen Duitsche en Czechische leiders, wel ker resultaat in hoofdzaak Is opgenomen in de nu zoo herig aangevallen compromis voorstellen van de regeering. Hongarije. *J u d a p e s t, 2 Maart. In de Kamer stelde d»; voorzitter voor de verontwaardiging van de Kamer uit te drukken wegens den aanslag te Debreczin, deelneming te betuigen aan de bloedverwanten van de slachtoffers en vreugde uit te drukken over het feit, dat de bisschop Miklesey aan den aanslag ontko men is. De afgevaardigde van de oppositie Polonyi verklaarde, dat de aanstichters moeten wor den gezocht in het kamp van de Rumeensche onverzoenlijken. De Rumeen Vaida protesteert hiertegen; zinspelende op den aanslag van Kovacs tegen minister-president Tisza, zegt hij, dat die aanslag gepleegd is van de ban ken uit waar Polonyi gezeteld is. Hierop volgt een herig tumult van de zijde der oppositie. Het voorstel van den voorzitter wordt ten slotte aangenomen. Rusland. De oorrespondent van de Vossfeche Ztg. te Petersburg bericht, dat de nieuwe minister van financiën hem heeft gemachtigd de ge ruchten over plannen om den graanhandel van staatswege te monopoüseeren, nadruk kelijk tegen te spreken. BuIgarljS. Sofia, 2 Maart. Men bericht, dat de autoriteiten te Saloniki heden 47 Bulgaren, waaronder een priester, die tot dusver gevan gen waren gehouden, in vrijheid hebben ge steld Er blijven echter nog vele Bulgaarsche komitadji's in do gevangenis. Griekenland. Athene, 2 Maart. De Bulgaarsche re geering, wenschende de diplomatieke betrek kingen te herstellen, heeft dc toestemming van Griekenland gevraagd tot de benoeming van Passare tot het ambt van Bulgaarseh gezant. Naoem, eerste dragoman van het Grieksche gezantschap te Konstanlinopel, is tot Grieksch gezant te Sofia benoemd. Athene, 2 Maart. Een officieel commu- niquée verklaart, dat er eene groote opgewon denheid heerscht in de districten Delrino en Argyrocastro. De regeering heeft de autoritei ten aangeraden, de revolutionaire regeering niet te erkennen en de afschaffing van de te genwoordige autoriteiten niet toe te laten, die hun post niet moeten verlaten. Zij moet bloed vergieten vermijden en geene dwangmaatrege len nemen tegen Zografos, wiens arrestatie zou worden gevolgd door de verkiezing van personen, in staat om den toestand tot het uiterste te brengen. Intusschen moeten geene bevelen van Zografos uitgevoerd worden. Er zijn bevelen gegeven, om de emigratie van de bewoners te beletten. In Santi Quaranta is eene omwenteling uit gebroken. De autonomie is afgekondigd. De Grieksche autoriteiten zijn overvleugeld. De Grieksche gouverneur bericht, dat hij niet in staat is den opstand te onderdrukken. Er is zen opstand uitgebroken in Delrino. De gouverneur van Koritza seint, dat hij dc stad heeft overgegeven aan de vertegenwoor digers van de Albaneesche regeering. Saloniki, 2 Maart Tengevolge van overstroomingen, is de brg over de Yardar hisschen Nairotsche en Stroemitza gedeel telijk weggeslagen. Het rechtstreeksch Spoorwegverkeer met het buitenland is daardoor gestremd. Athene, 2 Maart. In strijd met hun ne beloften, innen de Italianen door mid del van dwang belastingen in de Dodeca nese Albanië. d>e Nordd. Allg. Zei'bung schrijft in hare Wochen-RundschauVorst Wilhelm van Al banië heeft zijne rondreis bij de staatshoof den en de regeeringen der groote mogend heden volbracht onder indrukken, die eene welwillende houding van Europa tegenover de organisatie van den Albaneeschen staat doen verwachten. De poging om Zuid-Alba- fteesah gebied tot vorming van een onafhan kelijk Epirus in beslag te nemen, zal, naar te hopen is, naar bet verloop tot dusver, een Dvergangverschijnsel blijven. Bij Griekenland vladen zulke pogingen geen steun. Het is te hopen, dat dank zij de door de Grieksche re- geerkig verordende maatregelen het besluit van de groote mogendheden om de grenzen van Zuid-Albanië vrij te maken, ral worden geëerbiedigd. China. Londen, 2 Maart. Het Chineesche ge zantschap heeft aan Reuter's agentschap medegedeeld, dat de dood van Sjaopingtsjin, die een paar dagen geleden werd bericht, niet te wijten is aan vergiftiging, maar aan eene hartziekte. Mexico. "Washington, 2 Maart. Na eene lang durige conferentie met president Wilson, heeft staatssecretaris Bryan een bezoek gebracht aan den Britschen ambassadeur, om hem mede te deelen, dat de onderzoekingstocht naar Chihuahua tijdelijk is opgegeven. Brazilië* R i o d e J a n e i r o, 2 M a a r t. (De toestand ih den slaat Ceara is ernstig. Eene Braziliaan- sche viooldivisie wordt verwacht in Fortaleza. De Engelsche zaakgelastigde heeft de regee ring verzocht de bescherming van zijne land- genooten te verzekeren. De president der re publiek heeft instructiën geseind voor de be scherming van alle vreemdelingen. Men ver zekert, dat de regeering gunstig gestemd is voor eene interventie van het bondsbesluur. Zuid-AmerLka. Washington, 2 Maart staatssecretaris Bryan heeft kennis gegeven, dat de regeering der Vereenigde Staten de regeering van Haïti onder den president Lannor onmiddellijk er kennen. Zuid-Afrika. Bij het parlement der Zuid-Afrlkaanscihe ifnie is een wetsontwerp ingediend tot (handhaving van de landsvrede. Daarbij wordt aan de regeering eene uitgebreide bevoegdheid verleend tot handhaving van de openbare orde en veiligheid. De politie wordt gemachtigd leder, die verdacht is van (hoogverraad of van aansporing daartoe, in hechtenis te nemen, ook zonder uitdrukke lijke last daartoe. De voordracht bevat maat regelen over de bescherming van werklie den tegen intimidatie, voorts strafbepalin gen voor personen in openbaren dienst we- (gens contractbreuk waardoor de openbare veiligheid in gevaar wordt gebracht; zij machtigt de regeering oproerige samenscho lingen te verbieden en te ontbinden; einde lijk geeft zij aan de regeering het recht, per sonen, die wegens oproer of aansporing tot j oproer veroordeeld zijn, uit het land te ver- i wijderen, als zij niet geboren Zuid-Afrikaan ders zijn. Het lagerhuis van de Zuid-Afriikaansche unie heeft bij de behandeling van de artike len van de „indemnity bill'na eene lang durige zitting, waarbij de geheele nacht werd aangeknoopt en die eersit om zeven uur 's morgens gesloten kon worden, art. 2 ongewijzigd aangenomen. Dit is het artikel, dat goedkeuring verleent aan alle han-< delingen, die de regeering onder de krijgs wet heeft verricht. Als gevolg van het door de gedeporteerde arbeidersleiders na hunne aankomst in het moederland gepleegde overleg, zullen uit Londen eenigen van de scherpste agitatoren naar Zuid-Afrika gaan. In de eerste plaats zal Tom Mann daarheen vertrekken. ÏBenD Tillett en de leider van het Iersdhe prole- ttariaat Laak in zullen waarschijnlijk vol gen. De regeering in Zuid-Afrika zal daan- door voor de vraag komen te staan, of zij deze mannen zal toelaten in Zuid-Afrika, terwijl zij hare eigen burgers zonder vorm van proces wegzendt Londen, 3 Maart. De besturen van alle Engelsche vakvereenigingen en de laboui party hebben aan den eersten minister Botha geseind; zij herinneren hem aan de houding van de Engelsche arbeiders gedurende den oorlog en verzoeken hem dringend de intrek king van het artikel van de „indemnity bill", dat de deportatie van de negen arbeiderslei ders bekrachtigt. Botha zegt in ziin antwoord dat het beroep, dat op dc regeering werd ge daan, baar diep heeft getroffen. Zij is echter overtuigd, dat de intrekking van het artikel niet in het belang zou ziin van den georgani- seerden arbeid in Zuid-VTrika. Allerlei. M a d r i d, 2 Maan n. regeeringswege wordt bericht, dat dt g in Valencia ge ëindigd is. Madrid, 2 Maart. De bladen bevatten een telegram uit Algeciras, berichtende, dat een Duitsch stoomschip, waarvan de naam niet bekend is, aan de Marokkaansche kust schipbreuk heeft geleden. Het schip werd door Kabylen aangevallen. De kruiser Estramadura en drie Spaansche kannonneerbooten, die in Algeciras voor anker lagen, zijn dadelijk naar de plaats vertrokken. Bijzonderheden ontbre ken. New-York, 2 Maart. Een allerhevigste storm heeft gisterenavond gewoed over eene oppervlakte, in het westen begrensd door Pittsburg en Buffalo en in het oosten door Hatteras in Maine. Regen en sneeuw werden 80 mijlen ver gedreven. De stormwind heeft groote schade aangericht aan spoorwegen, telegraaf- en telefoonlijnen. Talrijke plaatsen zijn van de gemeenschap afgesloten. In New- York is 94 duim sneeuw gevallen. Vijf men- schen hebben den dood gevonden. Verschei dene schepen zijn op de kust van Nieuw- Enceland gedreven. Magetan 28 nieuwe gevallen, 25 dooden Malang en Magetan in de vorige periode elk nog een en Pasoeroean nog 2 doodelijke ge vallen. OoHt-Indië. Pestgevallen op Java. Bij het departement van Koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederiandsch-Indië, d d. 28 Februari jJ., betreffende pestgevallen op Java gedurende het M-claagsche tijdvak van 11 tot en met 24 Februari j.L: Afdeeling Malang 341 nieuwe pestgevalleu, 318 dooden, waaronder 4 Europeanen. Toeloengagoeng 14, Bangil 30 en Pasoeroeau 4 doodelijke gevallen. Madioen 46 nieuwe gevallen, 39 dooden. Kediri 33 nieuwe gevallen, 32 dooden. Soerabaja 26 nieuwe gevallen 17 dooden. Paree 55 nieuwe gevallen, 51 dooden. Staten-Generaal. Pensioenen van militairen beneden den rang van officier. Landmacht. Een tweetal wetsontwerpen is ingediend tot verbetering van de pensioenen van militairen be neden den rang van officier. Wat de landmacht betreft, wordt voorgesteld Bedrag van het jaarlijksch pensioen van de Rangen en betrekkingen, militai* weduwen ren en kind. Hoofdopzichter van fortifi catiën f 850 f 350 Opzichter van fortificatiën van de 1ste klasse 750 800 Idem van de 2de klasse 700 275 Idem van de 3de klasse 650 250 Adjudant-onderofficier 600 250 Sergeant-majoor (opperwacht meester) 500 225 Sergeant (Wachtmeester) 400 200 Korporaal 800 150 Hospitaalbediende 250 125 Soldaat 210 110 Wapen der Marechaussee. Adjudant-onderofficier 675 800 Opperwachtmeester 600 250 Wachtmeester 500 225 Marechaussee 1ste en 2de ld. 450 200 Idem 3de klasse 210 110 Als overgangsrrfaetregel wordt voorgesteld, dat voor adjudanten-onderofficier, opperwacht meesters en wachtmeesters van het wapen der Koninklijke Marechaussee de tijd, gedurende welken zij vóór het inwerkingtreden dezer wet bij dat wapen hebben gediend respectievelijk als opperwachtmeester, wachtmeester en brigadier, te rekenen als te zijn doorgebracht in de rangen onderscheidenlijk van adjudant-onderofficier, op perwachtmeester en wachtmeester. Zeemacht. Voor de zeemacht worden de volgende pen sioenen voorgesteld Bedrag van het jaarlijksch pensioen van de Rangen, standen klassen) militai- weduwen ren en kinder. Adjudant-onderofficier f 600 f 250 Sergeant-majoor 500 225 Sergeant 400 200 Korporaal 300 150 Matroos der 1ste en der 2de klasse en daarmede gelijk- gestelden 280 125 Matroos der 3de klasse, lichtmatroos en jongen en dsormede gelijkgestelden 240 110 Machinist 750 S50 Adjunct-machinist 650 275 Adspirant-machinist (sergeant) 400 Adspirant-machinist (korporaal") 300 Adspirant-machinist (matroos) 280 4 Oppermachinedrijver 600 250 Machinedrijver-majoor 500 225 Sergeant-machinedrijver 400 200 Korporaal-machinedrijver der lste klasse 860 180 Korpornal-machinedrijvear der 2de klasse 340 170 Korporaal-stoker 840 170 Stoker-olieman 800 140 Stoker der lste klasse 300 140 Stoker der 2de klasse 280 125 Stoker der 3de klasse 240 110 Hulpstoker 240 110 Leerling-stoker 240 110 Ook bij de zeemacht worden voor verschillen de categorieën overgangsmaatregelen voorge steld. Uit de Pers. Streng constitutioneel. De Standaard heeft beloofd, dal* de jong ste kabinets-formatie en de wijze, waarop het recht van bestaan van het Kabinet verdedigd wordt, ons hoe langer hoe meer doet afzakken van de wel bezegelde constitutioneele begin selen. Heit kabinet schuift de Grondwet een voudig ter zijde en zegt: wat het volk begeert, zal ik, kabinet, uitmaken. En vraagt men: hoe komt gij daar achter? dan luidt het antwoord, dat men dit opmaakt uit „de publieke opinie." En vraagt ge verder: waar vindt ge die? dan verneemt ge, dat de groote pers die uitdrukt, d. w. z de liberale hoofdorganen, waarnaast enkele van andere richting ook nog wel even mogen meespreken, maar toch zoo, dat bij meeningsverschil de publieke opinie toch steeds in de groote bladen is te zoeken. Dat heet dan de volkswil! En zoo iets hoort het liberale land aan en zwijgt Aldus dc Standaard. Deze voorstelling van zaken zegt nu op bare beurt de Nieuwe Courant kan er niet moe door. „Het Kabinet baseert zich op den uitslag der algemeene verkiezingen van 1913. Daar uit is een Tweede Kamer voortgekomen met ee.ï linksche meerderheid, die bij de her stemmingen heeft samengewerkt op een be perkt program, waarvan ongeveer drie vier den gevormd wordt door de drie verbonden vrijzinnige partijen. Het is dus niet een willekeurige, kortweg loochenbare duiding van den volkswil waar aan he. zijn ontstaan dankt. Het zijn con crete feiten. Zijn richting is bepaald door die van de groote meerderheid der linkerzijde in de Tweede Kamer. Zijn program bevat de twee hoofdpunten, waarop de linkerzijde bij de herstemmingen heeft samengewerkt. Dit heeft de premier dan ook steeds in het politieke debat vooropgesteld. Men heeft het doen voorkomen alsof hij, met zijn „extra parlementair" kabinet, de Tweede Kamer eigenlijk min of meer ter zijde schoof. Niets is minder waar. De samenstelling van de Tweede Kamer, zooals de jongste verkiezin gen haar gemaakt hebben, moest uiteraard hoofd-element zijn bij de vorming ook van dit extra-parlementaire kabinet, en Is het ge weest Constitutioneel is de toestand volmaakt In orde. Een beroep op art. 78 der Grondwet ,^ie Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nedcrlandsche volk", dient gansch niet ter zake. Dateerend van 1814, vindt dat artikel zijn oorsprong in de geschiedenis der Republiek en bedoelt het slechts den Sta- ten-GenArnal den plicht op te leggen van behartiging der belangen van geheel de na tie. Dat de Eerste Kamer, die ook deel der Staten-Generaal uitmaakt, een andere meer derheid heeft dan de Tweede, legt evenmin iets aan het optreden ven het Kabinet in den weg. Steeds zijn, naar onze constitutioneele gewoonte, de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer aangemerkt als de uit spraak van het kiezerskorps die voor de nieuwe wetgevende periode de richting van het regeeringsbeleid aangaf. In 1901, toen de Eerste Kamer overwegend liberaal wai, heeft dr. Kuyper zich hierdoor terecht niet laten weerhouden van de vorming van een ministerie uit de rechterzijde." Is dus aldus steil de Nieuwe Cou rant ^rvolgens zich de vraag het kabinet Gort van der Linden een volkomen normale schakel in onre parlementaire praktijk? „Natuurlijk niet j er Is een afwijking. De praktijk heeft zich allengs ontwikkeld in de richting van een regeering door partijen. Een ontwikkeling geheel binnen de grenzen van onze Constitutie, maar niet door die Constitutie als de eenig mogelijke geboden. Het tegenwoordige kabinet is gevormd buiten de partijen in de Kamer om en on afhankelijk daarvan. Maar geenszins buiten alle verband met de Kamer, zooals de alge meene verkiezingen haar samenstelden." Nu zijn cr die deze afwijking misprijzen, anderen die. hoewel haar noodzakelijkheid uit hoofde van de weigering eerst van de sociaal democraten in samenwerking, toen van de Concentratie als minderheid, betreuren. Zij zeggen dat regeering door partijen, het En gelsche stelsel, niet alleen het allengs meer ge bruikelijke, maar ook het logische, het ge- wenschte, het begeerenswaardige is. Dat men dus zoo spoedig mogelijk naar dit normale tent mo^ „De Standaard", die de indeeling van het volk in partijen en de inrichting van het staatswezen op dien voet. tot het uiterste zou willen doordrijven, staat vooraan onder dezen. Wij denken er anders over. Ook de premier die, zooals nog onlangs in de Eerste Kamer bleek, zelfs aan meer dan één teeken des tijds meent waar te nemen, dat het staatsleven zich allengs van de over- hpersching door de politieke partijen begint af te wenden." Dit meeningsverschil laat alle ruimte en diepte voor discussie, maar het tast in geen enkel opzicht onze Constitutie of haar begin selen aan. De overheerschcnde invloed van de politieke partijen op de samenstelling, het program en het beleid van de regeering. is. juist als het zoogenaamde parlementaire stel sel zelf. (gelijk Buys het in zijn Grondwet uitdrukt) „eenvoudig de vrucht van de bijzon dere wijze waarop zich het staatkundig leven binnen de grenzen door de wetten getrokken, bij enkele volken ontwikkelde." Het eigenlijke staatsrecht blijft daardoor onaangeroerd en ook de Constitutie. „Het optreden van het kabinet Cort van der Linden aldus besluit de Nieuwe Courant is één van de vormen, waarin de constitutioneel-parlementaire regeering zich openbaart. Het staat „De Standaard" vrij aan een anderen vorm de voorkeur te geven. Maar „het liberale land" mag, zonder eenig gevaar voor de wel bezegelde consti tutioneele grondbeginselen, dezen vorm ver kiezen...-. of zwifgen." Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 3 Maart bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: eervol ontslagen wegens gevorderden leef tijd, onder dankbetuiging, N. C. Grotendorst, hoogleeraar, hoofd van het onderwijs iin de wis-, natuur- en scheikunde aan de Ko ninklijke Militaire Academie; benoemd tot auditeur-militair plaatsver vanger in het 2e militaire arrondissement mr dr. G. E. van Oosten SRngelandt, advocaat en leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. met 5-jarigen cursus te Arnhem, vroeger plaats vervangend auditeur in hert 3e arrondisse ment bij het Indisch leger benoemd tot generaal- majoor de kolonels bij dat leger W. R. de Greve, C. II. van Rietschoten en C. F. de Rochemont toegekend de zilveren eere-medaille dter Oranje-Naosau-orde aan P. Oorthuïzen, be drijfsleider aan de chemische fabriek L. A. Bruijn Jr. em Go. te Utrecht; bevorderd tot hoofdcommies bij de poste rijen C A. Hanegraaf, H. "W. L. "Wellan, S. Gaanderse en P. C. Ising, allen commies der postcrijen le klarsse. De Koningin ontving heden minister Lelv in conferentie. erkend en toegelaten als consul van Duitsch- land, te Zaandam, voor de Zaanstreek, omvat tende de plaatsen Zaandam, Assendelft, Koog a/d. Zaan, Krommenie, Oostzaan, Westzean, Wormerveer en Zaandijk, de heer F. Meijer- direk; benoemd tot lid en voorzitter van de com missie van toezicht op de Algemeene Lands drukkerij A. C. A. van Vuuren, te 's-Graven- hage lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal tot ledenK. ter Laan, te Zaandam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, burgemees ter van Zaandam i Augs. Belinfante jr., te 's-Gravenhage, admi nistrateur bij het Departement van Binnenland- sche Zaken B. C. E. Zwart, te Amsterdam, directeur der Amsterdamsche Boek- en Steendrukkerij, voor heen Ellerman, Harms en Co. D. A. Daamen, uitgever te 's-Gravenhage, tevens secretaris der commissie als blijk van goedkeuring en tevredenheid lo. de zilveren eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan W. Strik, matroos te Rotterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit de rivier de Maas te Lith, op 14 Aug. 1913 G. Duiker, schipper te Groningen, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding o. a. van een kind uit de rivier de Lek nabij Bergambacht, op 6 Jan. 1913 J. C Welbergen, Rijksveldwacht te Hoogkerk, wegens het met levensgevaar tot staan brengen van een hollend paard met bespanning aldaar, op 24 October 1913, onder zoodanige omstan digheden, dat daardoor menschen uit onmiddel lijk levensgevaar zijn gered en 2o. de bronzen eerepenning voor menschKe- vend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: H. van Zandbeek, milicien-soldaat van het 2de regiment infanterie, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van de Dommel te 's-Her!ogcnbosch, op 18 Sept. 1913 A. Brienen, landbouwer te Werkendam, wegen* de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind, hetwelk door het ijs was gezakt op de Kerkewiel aldaar, op 16 Jan. 1914 C. J. H. Hiebendaal, agent van politie 3de klasse, te 's-Gravenhage, wegens het met levens gevaar tot staan brengen van twee hollende 1 paarden met bespanning, op den Rijswijkschen weg aldaar, op 31 Oct. 1913, onder zoodanige omstandigheden, dat daardoor menschen uit on middellijk levensgevaar zijn gered J. M. Saris, agent van politie, te 's-Graven hage, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een meisje, hetwelk onder een paard met bespanning was geraakt op het Copernicusplein aldaar, op 28 Oct. 1913 J. Blokland, te Brielle, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit de haven aldaar, op 9 Nov. 1913 Chr F. Seeger, vleeschhouwer te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de Brouwersgracht aldaar, op 19 Sept. 1913 Ch. Monod de Froideville, te Wageningen, en M. van Daolen, te Bennekom, wegens de door hen gezamenlijk met levensgevaar verrichte red ding van een drenkeling uit de Buitenhaven te IJmuiden, op 29 Juli 1913 Chr. F. Seeger, vleschhouwer te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit het water aan de Bil- derdijkkade aldaar, op 31 Oct. 1913 J. Veen Jz., vischkoopman te Oostzaan, we gens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van ziikanaal I aldaar, op 30 Sept. 1913 H. J. Lacor, te Middelburg, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een meisje uit het water van het kanaal van Wal cheren aldaar, op 27 Sept. 1913 J. Klut, agent van politie 2de klasse, te Lei den, wegens het met levensgevaar tot staan brengen van twee hollende paarden met bespan ning in de Heerenstraat aldaar, op 16 December 1913, onder zoodanige omstandigheden, dat daardoor menschen uit onmiddellijk levensge vaar zijn gered toegekend de aan de orde van Oranje-Na? _u verbonden eeremedaille in zilver, aan K. G. Eckenhausen, werkzaam bij H. G. J. Vlugt, drogist, handelende onder de firma P. A. Muller en Zoon, te Delft W. J. van der Pol, magazijnchef bij de Naam- looze Vennootschap Agentuur en Groothandel, voorheen Hausemann en Hotte, te Amsterdam, Lezing ten Hove. In tegenwoor digheid van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder en verschillende genoodig- den, hield dr. By va nek, bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek, gisteren avond ten Hove een lezing, welke handelde over Isaac da Costa als dichter, denker en leerling van Bilderdijtk. Tot de genoodigden behoorden, behalve de leden der holhoudingen, de minister van Justitie, mr. Ort; de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Röcll; jhr. mr. De Savomin Lobman, minister van Staat; luit.- gen. Cool; mr. Th. Heemskerk; jhr. mr. Quarles van Ufford, leden van den Raad van State, enkelen met hun dames. De Koningin-Moeder had gisteren jhru Ruys de Beerenbnouck, commissaris der Ko ningin in Limburg, ten dejeuner. Graaf van Limburg Stirum, nieuwbe noemd gezanrt te Stockholm, laatstelijk tijde lijk te Peking, wordt tegen 15 dezer ki de residentie verwacht. Staatscommissie werkloos heid. In de vergadering van de Staatscom missie voor de werkloosheid werd Zarterdajg de. quaestie betreffende den invloed van de handelspolitiek op de werkloosheid breed voerig Besproken. De slotsom was een oora- promits tusschen voor- en tegenstanders eener beschermende Hairiefwet. De commissie komt nog bijeen voor vaststelling van haar eind verslag. Eerste Kamer. Naar de Asser Ct. verneemt, heeft mr. W. Th. Eilerts de Haan, advocaat en kassier te Meppel, een candida-. tuur voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer aanvaard. Het Kamerlid Roodhuyzen. De toestand van het Kamerlid den heer Roodhuyzen, die voorloopig te bed moet blijven, was gisteren bevredigend. Zijn plot selinge ongesteldheid is een gevolg van overspanning door arbeid. Den patiënt is een tijd van rust voorge schreven, althans gedurende de eerste we ken. -—De Heagsche raadsverkiezin gen. De heer De Jong, Kamerlid van Hoorn,, heeft de candidatuur van gemeenteraadslid voor district I te 's Grarvenhage aangenomen en zirh bereid verklaard in een openbare bijeenkomst voor de kiezers te spreken. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip ICortcnaer, onder bevel van den kapitein-lui tenant te zee L. P. \V. van der Wal, 27 dezer te. St. Vincent (Kaap Verdische Eilanden) aan- gekomen. Bij de uitdienststelling van Hr. Ms. pant- serschip de Ruyter, op 4 dezer, woulen do navolgende officieren ter beschikking gesteld; kapitein ter zee M. H. E. Sachse; kapitein-luitenant ter zee G. van HulsÜjnj luitenant ter zee lste klasse A. L. Boeser; luitenants ter zee 2de klasse J. W. K. Tijl, .M Bottenheim, J. A. V. Swenker, J. C. H. H. Mackay, K. W. F. M. Doorman, G. E. V. L. Beekman en C. Noyon; kapitein der mariniers J. J. C. de Koek; officier van gezondheid lste klasse R. L. II. J. Rijükogel; officier van administratie lste klasse L. Hollaar; officier van administratie 2e klasse J. W. Goossens; officier-machinist 2de klasse H. Schneider. De officier-machinist der lste klasse J. M« Madsen wordt met dien datum tijdelijk a& plaatst te Rotterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2