RONA Cacao J BINNENLAND. Van Houtcn's DE BESTE VOOR DEN PRIjS. sin. Het zijn de student Johannes Cataran en een oud-matroos der Russische marine. Theo- dorof genaamd, die eenige jaren geleden ge deserteerd is. Naar verluidt, moeten beide 'gearresteerden in verbinding staan met de Pan-Slavistische partij te Petersburg. Zaterdag heeft te Boekarest een minister raad plaats gehad, waarin de uitlevering der beide misdadigers besproken is. Men ver moedt, dat rij binnenkort aan de Hongaarsche autoriteiten zullen overgeleverd worden. Rusland. Petersburg, 3 Maart Het orgaan van het ministerie van financiën verklaart alle geruchten, dat het voornemen zou be ats an in plaats van het brandewijn-mono- |>olie een monopolie van den graanhandel tn te voeren, voor geheel ongegrond». Petersburg, 3Maart De minister van binnenlandsche zaken heeft bij den minister raad een wetsontwerp ingediend over de twee de algemeene volkstelling. Als dag voor de telling wil men den 14en December 1915 be palen. De kosten worden op 11.368.427 roebels geraamd. Petersburg, 3 Maart. De gouver neur-generaal van Finland heeft bij den mi nisterraad een wetsontwerp ingediend over de invoering van het schriftelijke verkeer msscken de organen der centrale regeering en de staatsambtenaren van Finland. Rumenië. Bukarest. 2 Maart. De einduitslag van de verkiezingen voor den Senaat is, dat geko zen zijn 92 liberalen, 12 conversatief-democra- ten en 9 conservatieven. Servië. Weenen, 3 Maart. De Neue "Wiener ZeiLung bericht uit Belgrado, dat minisPer- presddent Pasics in de linancieele commissie een zeer geruststellend exposé van den toe stand in de Balkarilanden heeft gegeven. Hij verklaarde, dat geen enkele complicatie dit jaar was te vreezen en dat den vrede voor verscheidene jaren gewaarborgd was. Montenegro. De vertegenwoordigers van de zes groote mogendheden te Cetlinje hebben eene bijeen komst gehad tot vaststelling van de voorwaar den voor de 2 pets. leening van 40 millioen francs, die aan Montenegro zal worden ver strekt. Het gold hierbij inzonderheid de vraag, hoe hel geld van deze leening zal worden ge bruikt en op welke wijze het toezicht op het besteden van het gefd zal worden uitgeoefend. Turkije. Konstantinopel, 3 Maart. Twee dochters van den Duitschen generaal Liman von Sanders zijn aan de Aziatische zijde van den Bosporus aangehouden door drie Turk- bche soldaten, die hen al hun geld afnamen. De schuldigen zijn in hechtenis genomen en êullen streng gestraft worden. De bewoners van de drie eilanden in de Egeïs, die ingevolge het besluit van de mogendheden weder in Turksrih bezdt zullen overgaan, 'hebben zich in hun lot geschikt. Uit Athene wordt aan de Temps bericht, dat de gevolmachtigden, die de eilandbewo ners naa/r Athene hebben gezonden, zidh er toe bepalen te vragen: 1. dat zal worden verhinderd de vestiging in hunne eilanden van Turksche uitgewekenen; 2. dat de Tur ken hun toestaan, evenals vroeger, zich vrij te koopen van den militairen dienst; 3. dat het Grieksch de officieele taal in het be stuur ds; 4. dat de gouverneur van de eilan den van den christelijken godsdienst is. Albanië. Weenen, 3 Maart. Volgens de dagbla den heeft Essad Paoha tijdens zijn verblijf in deze stad den wensch uitgedrukt, dat een Ooslenrijksch en twee Duitsohe vliegtuigen eene vlucht naar Durazzo zouden onderne men. De bestuurders zouden een adres van den burgemeester van Neuwied aan den nieuwen souverein moeten overbrengen en ■eenige maanden in Albanië blijven om Alba- Aeesche leerling-vliegers te vormen. Janina, 3 Maart. Hel wordt bevestigd, dat gisteren 800 man Albaneesche gendarme rie, gecommandeerd door Nederlandsche officieren, ivoritza hebben bezet. Er vi«el geen enkele manifesalie van de zijde de<r bevolking voor. De GrieksChe troepen hebben de stad nog niet ontruimd. Athene, 3 Maart. Uit Argyrocastro Wordt bericht In weerwil van alle militaire maatregelen, zijn 3000 opstandelingen er in geslaagd builen de stad samen te komen. Na een Tedeum. dal gezongen werd door de me tropolieten van Velos en Drinopolis, riepen «ij de onafhankelijkheid van Epirus uit. Zographos heeft de autonomie van Epirus afgekondigd. Hij zeide, dat Griekenland Epi rus aan hoogere belangen moest opofferen. Maar het Epirotës-che volk verkeert in de on mogelijkheid zich te onderwerpen aan het juk van een barbaarsoh volk. De toegezegde waarborgen kunnen niet verzekerd worden. Tographos verkondigde de gelijkheid .van allen voor de wet; hij bedreigde alle ver stoorders der orde met zware straffen. De betoogers begaven zich naar het regee- róngspaleis, waar de metropoliet van Velos de menigte toesprak; zij gingen daarop naar aet paleis van den metropoliet, waar de vlag van de autonome regeering werd geheschen. De revolutionairen eerbiedigden de autorit et- ten. Onder de betoogers werd de aanwezig heid van Grieksche soldaten opgemerkt Marokko. Generaal Lyauley, de resident-generaal van Marokko, die nu tijdelijk in het moederland Vertoefd na eene inspectiereis in westelijk Ma rokko, heeft op een ten zijner eer aangericht feestmaal eene rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat Frankrijk in Marokko met groote krachtsinspanning heeft gewerkt. Men moet aich echter wachten voor overdreven optimis me en niet meenen, dat het werk der pacifica tie reeds is volbracht. Integendeel, er blijft eigenlijk nog alles te doen. Hij zeidc: Wij heb ben tegenwoordig alleen de vlakten in onze handen en zoodra wij Tesa bezet hebben, zul len wij genoodzaakt zijn, het gebergte aan te vallen. Over het zuidelijke gebergte trekt zich een groot zwaar onweer samen. Wij hebben daar van een invloedrijken marabock alles te vreezen. Hij heeft zich in den laatsten tijd ta melijk rustig gehouden. Maar als de regentijd 4feêindiad iê. zal hii misschien met talrijke scharen in het veld komen. Er is nog veel strijd te wachten; maar men mag zich daar over niet verontrusten, want die strijd is het onvermijdelijke gevolg van de inbezitneming van Marokko. Vereenigde Staten. H e w-Y ork,3Maart. Gemester Sylvestro ls veroordeeld tot gevangenisstraf voor deD tijd van 3i tot jaar en 5000 dollars boete wegens het plaatsen van eene bom in een voor verhuring bestemd gebouw in Hallway. Mexico. Washington, 3 Maart. De Britsche ge zant in Mexico, Sir Lionel Carden, is hier aan gekomen. Hij zal heden met president Wilson confereeren. Washington, 3 Maart Sir Lionel Car den zal morgen naar Engeland vertrekken. Met den ambassadeur Spring Rice had hij eene korte conferentie met staatssecretaris Bryan, die heden avond op de Britsche am bassade te eten is gevraagd. Brazilië* Rio de Janeiro, 2 Maart. Eene ofR- cieele nota verzekert, dat de bondsregeering voornemens is de autonomie van den staat Ceara te eerbiedigen overeenkomstig do grondwet. De regeering heeft voldoende strijd krachten naar het tooneel van de onlusten ge zonden, om de veiligheid van landgenooten en vreemdelingen volledig te verzekeren. Parijs, 3 Maart. De Temps bericht uit Rio de Janeiro: Wenceslas Braz en Urbano Santos zijn gekozen tot president en vice-pre sident van de republiek Brazilië. Allerlei. Bergen, 5 M a a r t. Een waferultstorting heeft heden nacht plaats gehad in de steenko lenmijnen van Strepy-Brocquegnies, waarin 250 werklieden werkzaam zijn. Vijf zijn ver- dronken. Tweede telegram. Uit de nadere bij zonderheden over deze ramp blijkt, dat zij plaats had in den put van Thien, die nog slechts drie jaren in werking is. Een gewelf stortte in en stroomen water stortten zich in de mijn met verschrikkelijke snelheid. Het water steeg 70 Meter hoog. Negen mijnwer- kers en 52 paarden zijn verdronken. Een huis, gelegen boven het punt, waar de wateruitstor ting plaats had, stortte in ten gevolge van de verzakking van het terrein. De gendarmerie handhaaft de orde; er is eene reusachtige me nigte op het terrein. Brussel, 3 Maart. De Etoile beige be richt, dat op het oogenbliik van de ramp van Strepy-Bracquegnies de bewoners van de Coron Marin te Thieu een schok voelden als van eene aardbeving. Een veertigtal huizen staan op invallen; zij worden ontruimd. Bij het ongeval werden verscheidene mijnwerkers gewond. Brussel, 3 Maart De Paüriote bericht, dat uit het onderzoek van de mijningenieurs ten aanzien van de ramp van Sörepy-Brac- quegrties gebleken ia, dat men te doen had met een waterzak en eene aardschuiving. Slechts een enkel huis is ontruimd moeten worden. Perpignan, 3 Maart. Eene dyoamiet- ontploffmg is voorgekomen in Pauïille. Er zijn «drie dooden en een aantal gewonden. Bij een auto-ongeluk te Prenzlau wer-t den de mijn directeuren Moll en dr. Berg-, haus gedood. Eenige personen werden ge-» dood. Bij Rhein-Dürkheim is eveneens een auto verongelukt. De eigenaar en zijn oudste kind werden gedfood, de vrouw, de chauffeur en het jongste kind zwaar gewond. Een telegram uit Narobi (Zuid-Afrika),, meldt dat bij (het meer Magadi-Soda een spoorwegongeluk heeft plaats gehad. Er. werden 18 personen gedood en 30 gewonde N e w-Y ork, 2 Maart. De sneeuwstorm, die gisteren is begonnen, duurde heden voort, maar met verminderde woede. Negen stoom schepen zijn over den tijd van binnen komen; er komen geene treinen binnen uit het wes ten. De congrestrein uit Washington is meer dan 15 uren te laat In de stad wordt eenig ongerief ondervon den, omdat er schaarschte ls aan melk, maar overigens is er een ruime voorraad van le vensmiddelen. «De bewoners van de voorsteden zijn In vele gevallen niet in staat in de stad te komen. De telegrafische gemeenschap tus- schen het zuiden en het westen is geheel af gesneden; dienstberichten uit Washington en eenige andere plaatsen zijn per telefoon on*' vangen. Alle plaatselijke bladen zeggen, dat sedert den gedenkwaardigen sneeuwstorm van Maart 1888 de toestand niet zoo treurig geweest is als nu. In verband met den storm hebben 85 werk- loozen gisterenavond bezit genomen van de voorname presbyteriaansche kerk in de Fifth Avenue. Zij weigerden het gebouw te verlaten voordat eene inzameling werd gehouden om hen koffie en nachtverblijf te verschaffen. Vele kerken zijn opengesteld om hulsvesting te ver schaffen aan de werkelijk dakloozen. Tweede telegram. Drie van de ver miste stoomschepen, de Philadelphia, de Min nesota en de Kaiser Franz Joseph zijn heden namiddag aangekomen; zij hebben voor de kust zwaar te strijden gehad. De stormwind had soms eene snelheid van 84 mijlen per uur. Een leger van 20.000 man is aangenomen om de sneeuw in de binnenstad op te ruimen. Alle werkloozen hebben daardoor tijdelijk werk. Staten-Generaal. Het opcenten-voorstel* Een wetsontwerp is ingediend tot het heffen van 20 opcenten op de aanslagen in de ver mogensbelastingen en op die in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Voor de aan slagen wegens uitdeelingen door nnamlooze vennootschappen enz. worden 60 opcenten voor gesteld De minister van Financiën schrijft in de toe lichting, dat, waar de uitvoering van de artike len 369 en 370 der Invaliditeitswet voor 1914 een uitgaaf edscht, welke volgens de thans be schikbare gegevens op f 10,230,000 is te stellen, d. i. f 7,400,000 meer dan aanvankelijk werd ge raamd, hii zich uit den aard der zaak roet, even ^eclaine. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een K.G. van 1.50 maakt men 200 koppen. als zijn beide voorgangers, kan beperken tot een voorstel tot heffing van 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen. Neemt men voor een oogenblik aan, dat de raming van de middelen voor 1914 in werke lijkheid met een gelijk bedrag overschreden wordt als de raming voor 1913, dus eveneens met f 10,832,000, dan zullen de gewone ont vangsten in 1914 stijgen tot f 228,846,000. Bij een cijfer der gewone uitgaven, dat op f 239,490,679.17 kan gesteld worden, zou er nog een tekort op den gewonen dienst van f 10,644,000 overblijven. Onder die omstandigheden stelt de minister voor, de opcenten op de vermogensbelasting en op de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1914/1915 te bepalen op 20. Wat de laatstvermelde belas ting aangaat echter met uitzondering van het geen geheven wordt wegens uitdeelingen door naamlooze vennootschappen, vereenigingen, enz. Ten aanzien van deze heffing kan het aan tal opcenten, zonder bezwaar op 60 worden ge steld. Het tarief van de bedoelde uitdeelingen wordt dan in werkelijkheid 4 pCt. In het ont- werp-irflcomstenbelasting is een percentage voorgesteld van 5. Door deze tijdelijke middelen verwacht de minister over jaar een extra opbrengst van f 4,170,000. De minister vleit zich met de verwachting, dat een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het bier, waaruit een grootere op brengst van f 1,200,000 per jaar wordt verwacht en dat binnen enkele dagen zijn departement zal verlaten, zoo tijdig tot wet zal kunnen wor den verheven, dat er ook uit dien hoofde nog f 5 h 600,000 aan de middelen van het jaar 1914 ten goede zal komen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 4 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot belasting-ontvanger te "Wijhe H. A. Ankersmit, thans te "Wamel; te Helder J. J. van Tienbroek, thans te Ylissingen; te Zuidlaren K. O. Gesner van de Voort, thans te Makkum; te Gennep A. J. Theman, thans te Oude Pekela; te Rotterdam 5e kantoor T. G, Versfeit, thans te Schiedam; te Meerssen W. Sijpkens, thans te Echt; op verzoek eervol ontslagen als belasting ontvanger W. den Broeder, te "Winsum; ingetrokken de benoeming van den belas ting-ontvanger J. van Koningsdaal te Waar denburg tot ontvanger te Onderdendam en hij bevestigd als ontvanger te Waardenburg; benoemd tot ontvanger te Onderdendam F. Driessens, thans te Buitenpost; aan den officier van gezondheid le kL T. Redddngius is machtiging verleend in tijde- lijken Albaneeschen krijgsdienst te treden, mits binnen 3 jaar terugkeerende bij den dienst der landmacht en met tiidelijk eervol ontslag uit den militairen dienst; benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw M. P. Voute, voorzitter der vereeni- ging „Rembrandt" te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen mr. P. J. F. van Voorst Vader als kantonrechter te Amers foort, onder dankbetuiging; benoemd in de rechtbank te Maastricht tot president mr. J. A. Reijnen, thans vice-presi dent; tot vice-president mr. F. L. E. Dumou- lin, thans rechter in dat college; benoemd tot substituut-officier van justitie bij dc rechtbank te Maastrict mr. P. Oosting, thans te Breda; tot idem te Breda mr. F Couvée, ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Ginneken; tot ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Breda mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, ad vocaat te Breda, werkzaam ten parkette van het kantongerecht te Breda; benoemd tot notaris te Amsterdam W. H. M. A. Bahlmann, W. E. Vos en P. A. W. Sterk man, allen candidaat-notaris, eerstgenoemde te Bussum, beide anderen te Amsterdam; bevorderd tot commies aan hee departe ment van justitie D. Kelder, adjunct-commies; benoemd tot vice-consul, met den persoon lijken consulstitel, te Jeruzalem, buiten be zwaar der schatkist dr. A. Emsler; op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging H. W. Kloos, lid der Rekenkamer in Nederl.-Indië; benoemd tot commissaris der loodsen, te vens ontvanger der loodsgelden te Rotterdam de commissaris te Willemsoord K. Raap; te Willemsoord de commissaris te Delfzijl J. S. Genet; te Delfzijl de commissaris te Zaandam R. Dobbenga; te Zaandam de adjunct-com missaris te Hellevoetsluis W. Vruggink; op non-activiteit gesteld met den datum zij ner eervolle ontheffing van het bevel over de „Koningin Emma" de kapitein-luitenant ter zee A Pieren erkend en toegelaten als vice-consul van Cuba te Rotterdam, de heer G. Gómez y Colón bepaald is, dat mr. Th. M. G. Treussart rid der van Rappard, adjunct-inspecteur van het Rijkstucht- en opvoedingswezen bij het Depar- tenment van Justitie, met den titulairen rang van hoofdcommies, den rang zal innemen van hoofdcommies de titulaire rang toegekend van hoofdcom mies aan J. L. H. Jonker, commies bij het De- Dortemerrt van Justitie i einde door pasteurise tie de nevenproducten onschadelijk te maken. Het ware mij aangenaam van u te mogen vernemen, welk gevolg door u aan dit schrijven zal worden gegeven." Gemeenteraadsverkiezing gen te s-Gra venhage. De Maandag ge houden vergadering van de af deeling 's-Gravenhage van den Bond van vrije libe-i ralen verklaarde, ook met het oog op de samenwerking van belde kiesvereenigingen in de toekomst, het ernstig te betreuren, dat de kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" de .bekende motie in zake de Candida tuur-Van» der Meulen heeft aangenomen, mettegeii-, staande het haar bekend was, dat deze niet was gesteld dan nadat de afdeeling na rijp, onderzoek tot de overtuiging was gekomen, dat ieder conflict ook met betrekking tot diens verhouding tot bouwgrond-maat-» schappijen tusschen de belangen der ge-< meente en die van den heer Van der Meu len uitgesloten moet geacht worden. De vergadering vond dan ook geen aan leiding /het denkbeeld, om voor de vacature- Van Malsen een anderen candidaat te stel len, in overweging te nemen. Voorts besloot de vergadering voor de vaflaturc-mr. Th. A. de Meester als candi daat te proclameeren den gep. luit.-gene- raal W. A T. de Meester, candidaat van de kiesvereeniging 's-Graverthage' In de gisteravond gehouden vergadering eeniging is besloten, bij de aanstaande ge-t bevorderd bij de Koninklijke Marine-reserve tot luitenant ter zee der 1ste klasse, de luite nant ter zee der 2de klasse G. Boon; tot wederopzegging benoemd tot Rijkskeur meester in bijzonderen dienst te Boxtel, C. M. van Rooijen, plaatsvervangend districtsveearts meenteraadsverkiczingen in district I do oldfiOT lftOTAI^C wi—ta ln4nn AM 1V% I .-4It TT T .1 A/iiki. Ten Koninklijken Paleize waar gisteren o.a. t-cn middagmaal gevraagd dr. Verbeek, ouddioofdingenieur der mijnen dn Ned.-In- ddë en dn. Byvanck, bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek. H. M. de Koningin-Moeder bezocht gis teren avond te 's Gravenhage een gedeelte éder voorstelling welke in het gebouw van die Hagihespelers werd gegeven door het tooneelgezelschap van mevr. Anna Wensma -Klaasen uit Amsterdam ten bate van een fonds -bot voorbereiding der stichting van een Centraal Gebouw voor Socialen Arbeid te 's Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder werd ontvan gen door een eere-comité bestaande uit den heer en mevrouw jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford en den heer en mevrouw mr. H. Goeman Borgesius. De voorstelling, welke uitnemend verliep, werd door een groot publiek bijgewoond, waaronder vele bestuursleden waren van verschillende Haagsnhe vereenigingen wel ke maatschappelijken arbeid ten doel heb ben. MeJ. R. Spier verleende welwillend hare medewerking door in de pauze een harp- solo te spelen. De Koningin-Moeder geeft op 9 en 12 Maart avondpartijen, beide keeren zonden muziek. I Het Deensche bezoek. Thans is vastgesteld dat het Deensdhe kondngs^ paar voor hun bezoek aan ons Hof van 22 tot 25 Mei hier te lande zrdlen verblijven. De nieuwbenoemde gezant te Tokio» vertrekt ultimo dezer naar zijn post. De nieuwbenoemde gezantschapssecre taris te Londen, jhr. Miehels van Verduy-» nen is uit Rome alwaar hij laatstelijk als» zoodanig geplaatst was, te 's Gravenhage aangekomen alvorens zich naar Londen le begeven. Tweede Kamer. Wegens denj stand der begroolingswerkzaamheden van de Eerste Kamer laat het zich aanzien, dab de Tweede Kamer niet «tegen 10, doch tegen; 17 Maart zal worden bijeengeroepen. Mond- en klauwzeer. Volgens een mededeeüng van den Duitschen gezant hier le lande heeft de Pruisische regeering wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in Nederland, den doorvoer van Nederlandsch vee voor ©enigen tijd verboden. Mond- en klauwzeer. Van weg© den directeur-generaal van den landbouw, is het volgende schrijven gericht aan alle be stuurders van zuivelfabrieken hier te lande: „In de laatste weken hebben zich hier te lande weder enkele gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Hoewel geen dezer ge vallen tot nu toe aanleiding tot uitbreiding heelt gegeven, dient de omstandigheid, dat deze ziekte zich hier en daar weder vertoont, eene aansporing te wezen, om te zorgen tij dig gereed te zijn, ten einde met de grootst mogelijke kans op succes de bestrijdings maatregelen te kunnen toepassen. Van groot gewicht zijn in dit onzicht de zuivelfabrieken. Zooals voldoende bekend is, schuilt het ge vaar van de verspreiding der ziekte voor een niet gering deel in besmette, voor veevoeder, bestemde nevenproducten, der zuivelberei ding. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat de melk van door mond- en klauwzeer aange taste, dus smetstof afscheidende dieren, in de fabriek verwerkt, aanleiding moet geven tot besmetting der bijproducten, die, naar elders vervoerd, plotseling eene belangrijke uitbrei ding der ziekte kunnen veroorzaken en dat eene dergelijke verbreiding van smetstof reeds kan hebben plaats gevonden, vóórdat de ziekte is onderkend en de bestrijdings maatregelen konden zijn toegepast. De ter bestrijding noodzakelijke afmaking van zieke en verdachte dieren, zal dan vele bedrijven treffen en gepaard moeten gaan met. bijzondere maatregelen, hoogst onaangenaam voor de eigenaren en dikwijls zeer hinderlijk voor eene geheele streek. Om bij het onverwacht uitbreken der ziekte ongewenschte verspreiding van smetstof te voorkomen, is het daarom van het grootste belang, èn voor het succes der algemeene be strijdingsmaatregelen, èn voor hen, wier vee stapel op de voornoemde wijze zou kunneD worden besmet, dat de grootst mogelijke ze kerheid bestaat, dat de producten, die de zuivelfabrieken verlaten, geen smetstof van mond- en klauwzeer met zich voeren. Hiervoor is het noodig, dat deze producten naar behooren worden verhit Ik doe daar om een beroep op de bestuurders der zuivel- fabrieken- om maatregelen te nemen, ten kiezers vrij te laten en in district III slechts één candidaat te stellen en te stemmen. Tot candidaat in dit district werd gekozen de heer Th. G. G. Valette, oud-lid der Tweede Kamer, secretaris van het Indisch Genoot schap. De Arnhemsche Museum-» kwestie. In de Maandagmiddag gehou den Raadsvergadering te Arnhem werden de in de zitting van 16 Februari geschorste discussies over 't voorstel van ÏB. §n W>, om het gebouw der voormalige Builen-Societeit» tot museum te bestemmen en daartoe f43.5ÖQ beschikbaar te stellen, voortgezet. De heer Van Haersolte had een amende-» ment ingediend op het voorstel van B. en» W. om de verbouwing van de Budlen-Soi cietedt tot de hoogst noodige "werkzaamhe-r den te beperken en dan in bet gebouw to brengen ;de voorwerpen van het museum» boven de Waag,- van het legaat VerHeulü» en van bet legaat Hendriks en die, welke in een toekomstig Geldersch of ArrÉhemsoh» Museum op bun plaats zoaid-en zijn en ten beschikking der -gemeente zijn of zullen» worden gesteld en hiervoor ten hoogsite» f 15.000 beschikbaar te stellen. Het voorstel werd niet voldoende onder steund en kwam daardoor niet in behande ling. i Het voorstel van B. en W. werd nog be-« streden door den heer Wieringa, die wij zende op de Noodzakelijkheid van een» nieuw ziekenhuis en op de gevraagde ver hooging van loonen van gemeente-ambte-» naren, het niet geoorloofd adhlte een zoo groot bedrag voor een museum te bestem men. in verband met den financieelen toe stand der gemeente. De beeren Piekema en Voorbrood ver klaarden zich eveneens tegen het voorstel, dat door den heer Kolfschoten werd veTdew digd. Deze bracht dn herinnering dat deze oplossing van de museum-kwestie tevens meebracht het behoud van het mooiste plekje van Arnhem. Van de tafel van B. en W. werd door den» wethouder de Visser het voorstel bestreden.» De voorzitter verdedigde "het daarop in al gemeen en zin, terwijl de wethouder WiSf boom de finaneicele zijde van de kwestie» besprak en daarbij deed uitkomen dat voon de bestemming van de Buiten-Societeit toti museu-m feitelijk slechts f 8000 noodig is.» Een bedrag van i 34 000 ongeveer zou toch» noodig zijn bij verbouwing der Buiten-So-/ cict-cit voor welk doel ook. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomen met 19 tegen 13 stemmen. - Belangen van de onderofficie ren. Naar het Dev. Dgbl. verneemt, heeft de minister van oorlog een hoofdofficier aange wezen, speciaal belast met het behartigen van de belangen van de onderofficieren. O. W. C. Blank, -f* Te Stockholm is, naar aam het Hibld. geschreven wordt, over leden de heer Oltio Werner Carl Blanch. Ne- derl. consul-generaal. Hij werd den 15. Octo ber 1840 te Wiesmar geboren, werd im 1862 genaturaliseerd en nadat hij gedurende een 7-tal jaren een ondergeschikte betrekking bij verschillende maatschappijen bekleed had, richtte hij in 1865 een eigen houthandel op In 1866 werd hij benoemd tot NederL vice- consul te Stockholm, in 1868 tot consul en fca 1882 tot consul-generaal. In Maart 1911 nam hij eervol ontslag, hetwelk hem verleend werd „onder dankbetuiging voor de vele e» goede dienste door hem aan den lande bewe zen." De overledene droeg de versierselen van ridder der orde van den Nederl. Leeuw ea commandeur in de orde vam Oranje Nassau. Verder zijn hem eervolle onderscheidingen verleend door verschillende regeeringen. Hij was ook gedurende een KMal jaren fid van den gemeenteraad va«n Stockholm en zat in het bestuur van verschillende industrieel* en handelsondernemingen. P. C. van Bochove. f Zondagmor gen vond men, zoo als wij reeds in korteren vorm meldden, te Bergen op Zoom den heer P. C. van Bochove, ÏM der kasslersfirrata Van der Kuile en Gorter, en lid van den gemeen- beraad, ter hoogte van het landgoed „Rui* tershoven" in den Zoom drijven. Per bran card werd hij naar het Burgergasthuis ver voerd. Gebleken is, dat de heer Van Bochove bij het zoeken naar waterplanten, zich te ver voorover heeft gebogen, het evenwicht heeft verloren en toen te water is gevallen. E eni gen li^d later is hij kx bet gasthuis overleden. Begrafenis R. N. L. Miraudolle. j- Op Oud-Eik en Duinen te 's Gravenhage 11. tea* aarde besteld het stoffelijk overschot vaö den heer R. N. L. Mirandolle. oud-nresident

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2