"^BINNEN LANDT de gelijkstelling van de Russen met de Finnen Finland, tot acht maanden gevangenisstraf Veroordeeld en ontnam hun voor tien jaren 'bet recht om openbare ambten te bekleeden. In eene dergelijke zaak, -waarin met den rburgemeester Ehrbom dezelfde raadslieden Waren aangeklaagd, werd een gelijkluidend tonnls gewezen. Rumenlë. Bukarest, 6 Maart BJJ de opening ▼an de zitting van het parlement werd eene 1 koninklijke boodschap voorgelezen. Daarin wordt gezegd, dat de gebeurtenissen in den laatsten tijd aan de wereld de beteekenis van den intern, toestand van Rumenié hebben doen kennen. Met blijdschap constateert de koning de uitmuntende betrekkingen, die Ru menié onderhoudt met alle andere staten. Rumenlë zou niet aarzelen, den vrede te hand haven en te verzekeren. Dank zij het een stemmige vertrouwen der natiën, is Rumeniè ln staat in dit deel van Europa eene wel dadige actie van bevrediging uit te oefenen. De zending, die het leger heeft te vervullen, maakt nieuwe verbeteringen noodig. De be- grootingswetten zullen, ondanks de noodza kelijke verhoogingen van de credieten, in ons bloeiënd financieel evenwicht geene verande» ring brengen. BulgarljS. Sofia, 6 Maart. 650 Bulgaarsche uitge wekenen uit Macedonië, meerendeels ffnjs- aards. Vrouwen en kinderen, zijn heden in Dcdeagatsch aangekomen. Zij zullen in het district gehuisvest worden. Montenegro. Ce t tin Je, 6 Maart. De skoepschtina heeft het wetsontwerp aangenomen betref fende de orïüersteuning van de invalieden der heide laatste oorlogen. Omstreeks 3000 ge zinnen zullen recht op uitkeeringen hebben Albanië. De Taurus, het Oostenrijksche schip, waar mee het vorstenpaar van Albanië de reis van Triest naar Durazzo doet, is be halve door den Fransohen kruiser Bruix en den Engelschen kruiser Gloucester nog ge ëscorteerd door den Italiaanschen kruiser Quarto, die kruisende in volle zee tusschen Capro dlslria en Isola de Taurus opwacht te en na bij 't voorbijvaren de gebruikelijke ealuutachoten te hebben gelost, met de an dere schepen de reis vervolgde. Het heeft in Weenen een onaangenamen indruk gemaakt, dat het Italiaansche oorlogsschip zich er van onthouden heeft naar Triest te gaan en eerst In volle zee zich bij de kledne escorte-vloot heeft aangesloten. De Zeit zegt daarvan „Sedert veertig jaren is Triest geboycot door de Italiaansche oorlogsmarine. De Ita- Ünanscihe marine neemt er geen notitie van, dart Triest behoort tot eene andere monarchie. De Italianen behandelen het Oostenrijksche Triest ongeveer zooals de Paus Rome, de hoofdstad van Italië, behandelt. Het feit, dat de Italiaansche oorlogsschepen Triest mij den. levert getuigenis van den werkeliiken toestand van onze betrekkingen met Italië.'* Weenen, 6 Maart. Men bericht uit Va- lona aan de Alhanische Korrespondenz, dat de leiders van de Epirotische beweging, wanneer Voldoening verschaft wordt aa 1 hunne wen- •chen, zij zich niet meer zullen verzetten te gen de bezetting van de aan Albanië toege kende streken. Japan. Tokio, 6 Maart. De voorzitter van de Kamer Aoka is benoemd tot minister van on derwijs ter vervanging van Okuda Jostimodo, die minister van mstitie is geworden. Abesbynië. AddirAbeba, 5 Maart Er heerscht een n*ii ernstige beroering in de provincie Tigre. Bij Alassie is men tot opstand overgegaan. De gouverneurs van de naburige provinciën heb ben bevel gekregen hun marsch te staken en de onderwerping van de opstandelingen te verkrijgen. VereenIgde Staten. Washington, 6 Maart. Over het wets ontwerp tot intrekking van de wetsbepaling, die de Amerikaansche kustvaart vrijstelt van de heffing van rechten in het Panamakanaal, is een gunstig rapport uitgebracht door de commissie voor handelszaken van het huis Tan vertegenwoordigers met 17 tegen 4 stem men. Mexico. P a r ij s, 6 M a a r t. De Temps heeft een be richt ontvangen, volgens hetwelk de troepen van de Mexicaansdie constitutionalist en ge heel geslagen zouden zijn met een verlies van 400 dooden. Brazilië* De verkiezing van den nieuwen president van Brazilië brengt in de politieke verhoudin gen geene verandering. De nieuwe president, dr. Wenceslao Brez, is een politieke vriend van den aftredenden president, wien hij als rice-president ter zijde stond; zijne verkie zing en die van den nieuwen vice-president Urhano des Santos betcekent een succes voor de conservatieve partij, die nu aan het be wind i& De nieuwe president zal eerst over eenigen tjd het ambt overnemen van zijn voorganger flormes da Fonseca; hij zal den tusschentijd besteden voor eene reis naar Europa, om daar, inzonderheid ln Parijs, persoonlijk op te ko- |nen voor de financieele belangen van Brazilië. De duur van deze reis, waarvoor hij zich den £5en dezer zal inschepen, is op vier maanden berekend. In de Wnnenlandsche politiek staat de re geering voor de gewichtige taak der bestrij ding van de revolutionaire beweging, die reeds gerufmea tijd duurt in den staat Ceara. Wat die beweging eigenlijk bcteekent, is niet goed te constateeren; maar uit de niet zeer duide lijke en tegenstrijdige berichten is althans dit Dp te maken, dat de regeering van den staat lelf tot dusver de beweging geen baas is kun nen worden en dat er met eene interventie >an de bondsregeering moet worden gerekend. Naar aanleiding van de gisteren opgeno- JDen telegrammen uit Rio de Janeiro betref fende den gespannen toestand in Brazilië, Word* vanwege de Brazïliaansche legatie te SGravenhage medegedeeld, dat blijkens een gisteren ontvangen regearingsteiegram men pier te doen heeft me* kleine onlusten zonder WiPan beteekenéi op prooien afstand van Rio de Janeiro in den sstaat Ceara. Deze on lusten dragen geen algemeen politiek doch een plaatselijk karakter. Riode Janeiro, 0 Maart Het dagblad Commercio zegt over het faillissement van drie spoorwegmaatschappijen, die van Dou- rad, Aracuara en Sao Paulo-Coyaz, dat gis terenavond werd verklaard, dat 't ^assief om streeks 80,000 conto's bedraagt, die meeren deels aan het buitenland verschuldigd rijn. Allerlei. De Nobelprijzen. Een Engelsch blad heeft uitgerekend, welke landen in verhou ding tot hun bevolking het grootste aantal Nobel-prijzen hebben ontvangen. Zweden, dat de prijzen uitdeelt (behalve die voor den vrede, waarover Noorwegen te zeggen heeft), staat boven aan de lijst, dan volgt Nederland; vervolgens Noorwegen, Denemarken, Frank rijk, Duitschland, Zwitserland, België, Enge land, enz. Beneden aan de lijst staan Rusland en de Vereenigde Staten, elk met één prijs. De Australiër Mawson is van de drie leiders van een Zuidpool-expeditie de eenige overgeblevene. De beide anderen waren lui tenant Ninnis en dr. Mertz. Luitenant Ninnis viel met een hondenslee, waarin het grootste gedeelte van den voorraad was bijeen ge bracht, in een bodemlooze gletscherspleet, en dr. Metz bezweek van ontbering en vermoeie nis na een marsch van 43 dagen. Met een paar halfverhongerde honden marcheerde dr Mawson nog verder 22 dagen cn bereikte tcD slotte de Commonwealth-baai. De „Aurore", het schip, waarmede de expeditie was uitge trokken, had juist een uur tevoren het anker gelicht. Dat werkelijk tragisch ongeval had tengevolge, dat dr. Mawson en de in het poolijs achtergebleven hulp-expeditie van 8 man, nog een heel jaar moesten wachten, voordat zij naar huis konden terugkeeren. Dr. Mawson zal binnenkort te Amsterdam met een nichtje van den AmsterdarascheD wethouder Delprat, in het huwelijk treden. Eene nieuwe vinding. De Duitsche vlieger Hans Grade heeft op zijn vliegterrein Bork een nieuwe vinding be proefd. Zijn eendekker was behalve met het gewone landingchassis ook nog voorzien van een chassis boven de vleugels, zoodat de aviateur naar willekeur in normale positie of onderstboven kan landen. De proeven zijn uit stekend gelukt, zoowel het opstijgen als h*-l landen ging zeer gemakkelijk. Grade vloog zelfs 7£ minuut met het hoofd omlaag en beschreef toen drie ronde» om het terrein. Van het vonnis, waarbij de Poolsche graaf Mielzynski, die op het slot Dakowy Mohre zijn vrouw en haar neef, graaf Miac- zynski. in een vlaag van jaloezie doodge schoten heeft, door de rechtbank werd vrij gesproken. is de officier van justitie in hoo- ger beroep gegaan, zoodat de geheele zaak nogmaals in behandeling zal komen. "We meldden voor eenigen tijd een en an der betreffende den geheimzinnigen moord op den heer Cadiou, eigenaar de buskruitfabriek La Grand Palud. Op dat oogenblik scheen het. alsof de bewijzen zich steeds meer opstaüel- den ten nadeele van den ingenieur Louis Pier re. aanvankelijk reeds verdacht, omdat hij is gezien, wandelende met Cadiou naar den mo len. in welks omgeving diens lijk later werd gevonden. Maar een nieuwe verrassende wen ding is in deze zaak vol verrassingen tus- schenbeide gekomen. "Want, werd algemeen het verdwijnen van Cadiou, in verband met de bovenbedoelde wandeling, op 30 December vastgesteld, nu zijn twee getuigen komen op dagen. die met groote stelligheid verklaren, den heer Cadiou respectievelijk 31 December en I Januari te Morlaix te hebben gezien zelfs te hebben gegroet. Een der beiden is door den Matin reeds geïnterviewd en heeft mede gedeeld onder welke omstandigheden een en ander geschiedde. "Wel is waar, had hij voor den rechter van Instructie verklaard, dat hij den datum dier ontmoeting niet juist kon vast stellen, maar deze had hem in zekere mate geïntimideerd, hem te zeer gewezen op bet gewicht van de verklaring. Hij had toen niet durven spreken, maar hij wist nu zeker, dat hij Cadiou niet 27 December toen deze ook te Morlaix was heeft ontmoet. Voor hem staat vast. dat het 31 December is geweest. De gendarmerie, de politie en de recherche bemoeien zich met het onderzoek van deze zaa(k. Hun „samenwerking" schijnt zeer te wenschen over te laten, bijna in tegenwerking te ontaarden. En de rechterlijke autoriteiten staan dan ook eenigszins sceptisch tegenover de tegenstrijdige verklaringen, die vnn ver schillende kanten komen opduiken. De chef der Pari;:che geheime politie gaat nu de zaak- in handen nemen! De somnambule wier rol in het drama reeds ter sprake werd gebracht, wordt begrijpelij kerwijze gewantrouwd. Men is overtuigd, dat de familie van den verslagene meer weet, maar ze wil niet spreken. Te St. Petersburg is een Jonge, mooie vrouw gearresteerd, ongeveer 30 jaar oud en zeer rijk gekleed. Zij noemt zich prinses Vera Obolensky, maar weigert verder inlichtingen over haar persoon te geven. Zij is gevangen genomen in een der grootste hotels, omdat zij geen pas bezat. Zij spreekt verscheidene talen vloeiend en is ruim van geld voorzien. De Russische politie is de laatste dagen ijve rig aan het telegrafeeren in verschillende richtingen, maar slaagt cr nI1 in de identi teit van de raadr-Machtige prinses vast te stel len. De Fransche kruiser „Waldeck Rous seau" wordt door het noodlot vervolgd. Eenige dagen geleden geraakte het schip tijdens een dikken mist aan den grond en men vreesde reeds dat het verloren zou zijn. Het gelukte evenwel den kruiser tij dens den vloed weer vlot te krijgen. Doch thans zit het schip opnieuw aan den grond, Het was Woensdag de haven van Toulou uitgestoomd, toen vlak bij de keteds een groot lek werd ontdekt, liet water stroom de met zooveel geweld het schip binnen, dat de kapitein de kiel onmiddellijk op de kust liet loopen om een grooter ramp te voorko men. Naar uit Parijs gemeld wordt heeft Dinsdagavond een hevige ontploffing plaat» gehad in de dynamietfabriek van Fort Ven. dres. Twee arbeiders werden in stukken ge^ scheurd en de geheele fabriek is vernield» Men gelooft dat een groot aantal weridie* den onder het puin bedolven ligt. Na eenige uren hard werken is men erin geslaagd, vier lijken en verscheidene zwaar gekwets ten uit de ruine te voorschijn te halen. Op den hevigen sneeuwstorm is te New York een sterke dooi gevolgd, zoodat de ge volgen van het noodweer nu wel spoedig geweken zullen zijn. Er begint reeds weder eenige regelmaat te komen in den dienst der spoorwegen, ofschoon tengevolge van de onklaar geraakte telegraaf- en telefoonlij-, nen van een normaal verkeer in den eer sten tijd nog geen sprake zal zijn. Het ge vaar voor hongersnood is echter geweken en de New-Yorkers hebben thans zekerheid dat de brandweer zoo noodig tijdig zal kun nen optreden, nu de machines niet meer door de sneeuwmassa's wordlen tegenge houden. De storm heeft te New-York alleen zes tien slachtoffers geëischt Tot de velen, die met hun treinen in de sneeuw bleven ste ken, behoort ook de vice-president van de republiek Marshall, die 16 uren lang moest vertoeven in een stilstanden trein bij New- Brunswick, (N. J.) De burgemeester, die vernam welk een hoogen gast de trein her bergde, bood hem gastvrijheid aan, de vice- president verkoos echter het lot van zijn mede-passagiers te deelen. Deze namen liet ongeval nogal van den vroolijken kant op; er was o.a. een troep tooneelspelers in den trein, die vertoonimgen gaf in een der sa lons en tusschen de bedrijven door dansten de reizigers de tango. Niet overal ging het zoo vroolijk toe. Een honderdtal passagiers van den trein, die Zondagavond uit New-York was vertrokken naar Lakewood en Atlantic City, ma est vier entwintig uur in een stilstaanden trein doorbrengen. Dc trein, waarin zich een aan tal patiënten bevonden, die op reis waren gegaan om hunne gezondheid te herwinnen in de dennebosschen van Lakewood of aan het zeestrand van Atlantic Cfty, was bij Red Bank in een sneeuwbank van een diepte van 18 voet gereden. Eenige passagiers ver lieten den trein, teneinde te trachten Red Bank te bereiken en van daar hulp mede te brengen, ze bleven echter zoo lang uit, dat hun een reddingsbrigade achterna werd ge zonden en deze vond hen op slechts enkele honderd M. afetand van den* trein, worste lend tegen den sneeuwstorm en dwong hen terug te keeren. Ten slotte daagde er red ding' op, er waren echter te weinig man schappen om allen te helpen, dus werden alleen de zieken naar de dichtbijgelegen woningen gebracht, 'terwijl de gezonden, zoo goed en zoo kwaad als het ging, naar Red Bank trachtten te komen. Dit zijn slechts enkele staaltjes van de el lende, die de storm heeft veroorzaakt, zij zijn echter voldoende om te doen zien, hoe treurig het er uit heeft gezien. P a r ij s 6 Maart. Een telegrapi uit Tan- ger aan de Débats-bericht, dat in Larrache een geval van pest met doodelijkcn afloop is voorgekomen. Voorts zijn er verscheidene ver dacht o «ovnllen. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wij og* de volgende Koninklijke besluiten: aan den eerste-adjudant en sous-chef van het Militair Huis van H. M. de Koningin, den gene- raal-majoor-titulair E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerkenaan de adjudanten van H. M. de Koningin, den majoor J. H. F. graaf du Monceau en den ritmeester jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, alsmede aan de ordon- nans-offic:eren van H. M. de Koningin, de eer- ste-luitenants jhr. C. L. H. Queries van Ufford en jhr. J. H. Backer, allen van den groot en staf, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen van respectievelijk commandeur der 1ste klasse, met de zwaarden, commandeur der 1. kl., met de zwaarden, ridder der 1ste klasse, met de kroon en de zwaarden, ridder der 2de klasse, met de kroon en de zwaarden, en ridder der 2de klasse, met de kroon en de zwaarden, in de militaire en civiele orde van verdiensten van Adolf van Nossau, hun door H. K. H. de Groothertogin van Luxem burg geschonken aan den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den generaal-majoor P. W. Weber, commandant der IVde divisie, vergun ning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van commandeur der 2de klasse in de orde van Wasa, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer H. H. Nanninga, arts ingedeeld bij de koloniale reserve, voor den tijd van ten hoogste vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, de lste-luitenant A. Poll, van het wapen der infanterie van het Neder- landsche leger. Aan tafel van H. M. de Koningin waren gisteren genoodigd graaf G. van Alden- burg Bentinck van Amerongen en gravin van Aldenburg Bentinck; graaf van Rechteren Limpurg Almelo, Commissaris der Koningin in Overijssel en gravin van Rechteren, baron Scliimmelpenninck van der Oye van de Poll en Nijenbeek, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de burgemeester van 's-Gravenhage jhr. mr. van Karnebeek en mevrouw van Karnebeek. majoor graaf Du Monceau, adjudant van H. M. en gravin Du Moncean, de le luitenant der grenadiers baron van Voorst tot Voorst en baronesse van Voorst De verdediging van Ind'ië. In verband met de vlootwet zal de vice- admiraal G. F. Tydeman, directeur en com mandant van de marine te Amsterdam, zich xot het houden van besprekingen over de verdediging van Indië deze maand naar Ja va inschepen. De bedoeling zou zijn, dat de admiraal zich 26 dezer in gezelschap van den luitenant ter zee 1ste klasse E. P. Wes- terveld te Genua zal inschepen aan boord van de Rembrandt. CHbld.) Voorlooplg geen vijfde Ara- sterdamache wethouder. In de raads vergadering van Amsterdam, die a.8. Woens dag 11 Maart zal worden gehouden, komt de verkiezing van een vijfden wethouder niet aan de orde. Naar uit de Amsterdamschc bladen blijkt, Is de aanleiding hiervan dat bij B. en W. twij fel gerezen is, of de Gemeentewet toelaat an ders dan in de maand September (waar het hier geen vacature geldt) een wethouder te kiezen. Dit punt moet nu eerst nog in het col lege van B. en W. worden beslist. Rijks- of Gemeente-eigen dom. In de vergadering van den gemeen teraad van Harderwijk kwam een eigenaar dige kwestie aan de orde. Evenals vele gemeenten langs de Zuider zee (houdt ook Harderwijk zich in de laat ste jaren bezig met het aanwinnen van land uit de Zuiderzee. De aldus productief gemaakte gronden werpen een ruime rente af. Toch miste de gemeente de zekerheid of de gewonnen grond Rijks- dan wel gemeen tegrond was. Uit een thans van het Minis terie van Financiën ontvangen sdhrijven blijkt, dat het Rijk deze gronden als zijn eigendom beschouwt en zelfs nieft bereid is tot verkoop. Alleen kunnen enkele stukken in erfpacht worden afgestaan tegen een bil lijken canon. Door echter de gronden in erf pacht te nemen zou de gemeente van haar vermeend eigendomsrecht op den grond al- stand doen. De Raad besloot thans met de aanwin ning voort te gaan en legde in haar besluit vast. dat deze aanwinning geschiedt om ver zanding van de haven te voorkomen. De kapitein der infanterie O.-I. leger H. L. Bierman, gedetacheerd bij de Kolo niale Reserve, is bestemd om den kapitein C. F. van Baak als commandant der troepen op Curasao te vervangen. Kon. Mil. Academie. De minis ter van Oorlog brengt in de Staatscourant ter ktnnis van belanghebbenden, dat voor zoover het afnemen van examens noodig is ter bepaling van de toelating van jonge lieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, deze examens in de maanden .Tuil en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e.k. zul len worden gehouden. Voor deze toelating worden opengesteld 106 plaatsen, verdeeld als volgt: a. Ten behoeve van de Cadettenschool. 1. Voor het leger hier te lande: 7 voor de in fanterie. 1 voor de cavalerie; 3 voor de ar tillerie en 1 voor de genie. 2. Voor het le ger in Ned.-Indië: 6 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 2 voor de artillerie en 1 voor de genie. b. Ten behoeve van de adspiranten, be doeld in art. 26 der vorenvermelde wet: 1. Voor het leger hier te lande: 33 voor de infanterie, 5 voor de cavalerie, 20 voor de artillerie en 4 voor de genie. 2. Voor het leger in Ned.-Indië: 13 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 5 voor de artillerie en 3 voor de genie. Hoofdcursus. De minister van Oorlog brengt in de Staatscourant ter ken nis van belanghebbenden: dat, voor het in de maanden Juli en Augustus e.k. hier te lande te houden examen voor toelating tot den Hoofdcursus, ter opleiding van onder officieren voor den rang van 2e luitenant der Infanterie en van 2e luit-kwartiermee^ter. resp. voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Ned.-Indië, de volgende aan tallen plaatsen worden opengesteld: I. voor het leger hier te lande: infanterie 22, admi nistratie 6; II. voor het leger in Ned.-Indië* infanterie 5, administratie 2. Cadettenschool. De minister van Oorlog brengt in de Staatscourant ter ken nis van belanghebbenden, dat hier te lande ln de maanden Juli en Augustus e.k. een exa men zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadetten school te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld: a. 30 plaatsen voor jongelieden met bestem- ming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande; b. 11 plaatsen voor jongelie den met bestemming om te worden opge leid voor den dienst in Ned.-Indië. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip Heemskerck, onder bevel van den kapi tein ter zee E. Coenen, 5 dezer te Gibraltar aangekomen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, van 6 Maart 1914, lit. E, is bij het departement van waterstaat, met ingang van 1 April 1914, bevorderd tot bode, W. A. P. F. L. Krakeel, thans vaste knecht. Twee zeventig-jarigen. De heer mr. F. S. van Nierop, directeur van de Amsterdamsche Bank en lid van de Eerste Kamer, vierde gisteren zijn 70sfcen verjaardag. Het Hbl. herinnert, dat de heer Van Nierop, Amsterdammer van geboorte, In Februari 1866 te Leiden promoveerde op proefschrift: „De vennootschappen met beperkte aan sprakelijkheid volgens het Engelsche recht". Van 1866 tot 1871 was hij advocaat bij zijn vader, die te Amsterdam een groote rechts praktijk had en ook een tijdlang lid der Tweede Kamer was. Zoo kwam de jonge Van Nierop er vanzelf toe, zich voor de politiek te interesseeren. Van de oprichting af in 1871, is mr. Van Nierop directeur der Amsterdam sche Bank en eveneens sedert de oprichting, in 1880, lid (thans voorzitter) van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank. Voorts is de heer Van Nierop president van de Centrale Commissie tot de zaken van het Nederlandsch Israëlietisch Kerkgenootschap; ook van het dogelijksch bestuur dier commis sie is hij voorzitter. Ook de heer E. B. Kielstra te 's-Gravenhage vierde gisteren zijn 70en verjaardag De heer Kielstra is, sedert verleden jaar, staatsraad in buitengewonen dienst, wat hij geworden is, omdat de regeering overtuigd was van zijn adviezen, voornamelijk over Indische zaken, partij te kunnen trekken. Goede diensten had hij haar van te voren reeds bewezen door op te treden als Gouvernemwits-commissaris bij de Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij. verschillende andere Indische maatschappijelf en ondernemingen is hij commissaris eij voorzitter van het Indisch Genootschap, Twintig jaar (tot 1884 toe) diende hij dez< lande als officier in het Ned.-Indische lege* en dat hij niet alleen den officiersdienst goed deed al beteekent dat ook reeds niet wel* nig bewijst zijn boek, Beschrijving van den Atjeh-oorlog, de vrucht van veel studie gedi*< rende zijn officiersloopbaan verricht. Na zijn terugkeer uit Indië bleek van ho** veel andere Indische zaken Kielstra zich op de hoogte had gesteld; tallooze artikelen ill verschillende tijdschriften bewezen het. Dat wat hij schreef ook elders, ook om den vorm op prijs werd gesteld, bleek bij zijn be* noeming, nu tien jaar geleden, tot doctor honoris causa; de Leidsche hoogeschool had hem door deze benoeming aan zich verbon den. Onze Eeuw vond in hem een redac teur en de Kon. Ver. Het Nederlandsch Too- neel een lid en voorzitter van zijn raad van beheer. Ofschoon het zijn© bedoeling was, dat deze dag slechts in intiemen kring gevierd zou worden, ineenden de besturen en direc ties van de talrijke verecnigingen en instellin gen, waaraan de heer Kielstra hetzij als be* stiiurslid, hetzij als commissaris gedurende langere of korter tijd verbonden is. niet te ma gen nalaten, den jubilaris op dezen dag blijk te geven van hun groote waardeering en war me sympathie. Reeds in den vroegen ochtend werden dan ook reeds tal van bloemstukken ten huize van Dr. Kielstra bezorgd, zoomede een groot aan tal schriftelijke en telegrafische geluk wen schen van zijne talrijke vrienden en bekenden, zoo hier te lande als in de koloniën. En in den middag, omstreeks drie uur, kwa men deputatiën van de verschillende Instel lingen waaraan Dr. Kielstra zijn krachten en gaven heeft gewijd, hem peisoonlijk hun hul de brengen. Zoo verschenen ten zijnent als ver tegenwoordigers van de Ned.-Indische Spoor wegmaatschappij, waarvan de heer Kielstra Regeeringscommissaris is, de heeren Lucardie en Dr. Cluysenaer; uit scheepvaartkringen (de heer Kielstra is commissaris van de Java China—Japan-lijn, van de Kon. Paketvaart- maatschappij en van de Rotterdarasche Lloyd' de heeren Jhr. Optcnnoort, Hummel, den Te) en B. E. Ruys; namens de Deli-spoorwcgmaat- schappij de directeur de heer Herckcnrath voorts de directeur der Suikerfabriek "Watloe toelis Popoh, de heer Coster van Voorhout, d< president-commissaris der Billiton-Maatschap- pij, baron Michiels van Verduynen en den di recteur dier maatschappij, de heer de Jongh, en de directeur van liet Algemeen Handels blad, de heer Charles Boissevain. Van al deze maatschappijen is de jubilaris commissaris, terwijl hij gedurende tal van ja ren medewerker is geweest van het Algemeen Handelsblad voor koloniale aangelegenheden. Voorts kwamen bestuursleden van het Kon. Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkun de van Nederl.-Indië, waarvan Dr. Kielstra reeds 23 jaar secretaris is en van het Indisch Genootschap, waarvan hij sinds het overlijden rar. N. G. Pierson voorzitter is, alsmede van de Kon. Vereen. Het Nederlandsch Tooneel. van welker Raad van beheer hij gedelegeerd lid te 'sGravenhage is, en eindelijk leden van de redactie van „Onze EeuwM, waarvan hij mede-redacteur is. In den loop van den middag kwam ook de minister van koloniën, mr. Pleyte, dr. Kiel stra gelukwenschen. Ook verscheen de secretaris van den Raad van State. mr. C Bake Me vice-president, jhr mr. Röell. was door ambtsbezigheden verhin derd, eveneens persoonlijk den jubilaris te ko men felirile.^renl. Namens den Senaat van de Leidsche Uni versiteit, die dr. KieMra in 1904 tot doctor honoris cousa in de Nederlandsche letteren benoemde, wenschte prof. P. J. Blok u4t Lei den, tevens sprekende namens de Redactie van „Onze Eeuw" den jubilaris hartelijk geluk cn huldigde zijn groote verdiensten op velerlei gebied. Vervolgens snrak mr. Oh. Th. van Deven ter, lid van de Tweede Kamer, namen» de vereenicde besturen van het Indisch Genoot schap en het Kon. Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Ned.-Indië. Daarop voerde he* woord de oud-minister van Koloniën mr. J H. Ber«sma namens den Baad van Besturen der Ned.-Tndische Spoor- we «-Maatschappij. De jubilaris bracht de aanwezigen hartelijk dank voor de door hen betoonde belangstel ling. In den loop van den middag kwamen nog tal van hoofdambtenaren van het departement van Koloniën onder leiding van den secretaris generaal den jubilaris gelukwenschen. Grieksche onderscheidingen. Naar wij vernemen zijn door Z. M. den koning van Griekenland benoemd in de „Ordre Royal du Sauveur": Tot groot-commandeur: luitenant-generaal J. de Waal, vice-president van het Nederland» sche Roode Kruis; jhr. O. J. A. Repelaer van Driel, penningmeester van het Nederlandsche Roode Kruis, en mr. A. E. H. Goekoop, allen te 'sGravenhage. Tot commandeur: Dr. "W. P. Ruysch tflt 's Gravenhage, en dr. J. C J. Bierens de Haatt te Rotterdam, leider der Grieksche ambulance Tot officier: jhr. M. Mazel, secretaris vaft> het Nederlandsche Roode Kruis; jhr. O. Quarles van Ufford, 2e secretaris van het No4a Roode Kruis; A. J. van Zanten, allen te 'tGra* venhage; dr. H. K. Offerhaus te Deventer, div' M. A. Ittmann te Noordgouwe; dr. Tj. "Wie» berd ink te Amsterdam, en majoor L. W, J» K. Thomson. Tot ridder: G. E. Bierens de Haan en Ni> Ooms. secretaris van het consulaat-genera*!^ van Griekenland te Amsterdam. Broederschap der notarlssefl^ Te Amsterdam is een buitengewone alge^ meene vergadering gehouden van de Broav, derschap der notarissen in Nederland ter bor spreking van het verslag en de \xx>rstefleti der staatscommissie, ingesteld bij Kon. ber sluit van 30 Juli 1900, aan de hand van eeti vijftiental vraagpunten. Na breedvoerige d5y enssde werd over die vraagpunten gesteend; waaibij de meeste bevestigend werden beent*, woord. Men vertelaarde zich o. m. voor behoud de registratie als fonnaüteèt, voor

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2