iüt thans 131 gewone en 7 buitengewone le den. Bij het ka ascontlrólest ation Zuid-Hol land zijn 48 leden aangesloten. Met ingang van het nieuwe seizoen zal het nieuwe, door den minister vastgestelde rijks- merk in gebruik worden genomen en daar gelden de voorschriften voor de kaasberei- ders en de contrólestations. In de laatste maanden heeft het bestuur zich in de eerste plaats bezig gehouden met een herziening van het inkoopreglement, waarvan het gevolg is geweest, dat het be stuur voorstelt, het bestaande inkoop-regle ment in te trekken. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Leuning, Rotterdam; J. L. van Eijk, Gouda, en A. J. Schiet, Gouda, werden allen herko zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. A. A. Grijpink, werd voorzien door de benoeming van den heer A. Hennema, te Alkmaar. Als nieuw lid werd aangenomen de heer J. Molenkamp, te Vreeland. Daarna kwam in behandeling het voorstel van het bestuur tot intrekking van het be slaande inkoop-reglement en had een be spreking plaats over de te volgen gedragslijn. Na zeer uitvoerige discussie werd van de vele ingediende moties de volgende aangeno men „De Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, In algemeene vergadering bijeen; gehoord hebbende de verschillende mee ningen omtrent het invoeren van het inkoop- reglement lettende op de houding door zekere zijde aangenomen tegen een regeling van ink oops - voorwaarden besluit het reglement in te trekken; en verklaart het ontwerp-roglement van de bekende commissie, bestaande uit afgevaar digden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, het Utrechtsch Landbouwkundig Genootschap, den Zuid-Hollandschen Boeren bond. den Stichtsdhen Boerenbond en de Ned. Vereen, van Kaashandelaren, aanneme lijk, met uitzondering van art. 7, waarvoor rij art. 7 van het oude reglement wil hand haven en acht Invoering gewensoht, wanneer overeenstemming tusschen partijen is ver kregen. Bij rondvraag werd door den heer J. L. van Eijk. te Gouda, voorgesteld om aan afne mers in het buitenland een circulaire te zen den. waarin o.a. aan hen zal worden mede gedeeld. dat men nog niet in staat is groote quantum» gecontroleerde kaas Ie leveren. Deze circulaire zou in verschillende talen worden gedrukt. Het voorstel werd goedgekeurd en de ver gadering daarna gesloten. Verhooging melkprijzen. Gis teren heeft te Amsterdam onder voorzitter schap van den heer J. van Meerveld de al gemeene vergadering plaats gehad van den Bond van Melkveehouders. Uitvoerige besprekingen werden gehou den over de melkprijzen voor het aanstaan de seizoen. Algemeen was de vergadering van gevoelen, dat de melkprijzen verhoogd dienen te worden. In verband met de om standigheid, dat de melkfabrieken in Noord- Holland reeds besloten hebben de prijzen voor een gedeelte van het jaar met cent en Voor het andere gedeelte van het jaar met 1 cent per liter te verhoogen, besloot de ver gadering een actie voor verhooging der Melkprijzen te voeren. Urnen. Men schrijft aan het HHd. uit Twenthe In de gemeente Losser is voor enkele da gen n mooie, gave urn gevonden, waarin zich behalve asch en beenderen, ook een ge bakken balletje bevond ter grootte van een knikker en dat voorzien was van een drietal gaatjes. Düt voorwerp een zeldzame vondst moet, naar we vermeld vonden, gestrekt hebben tot een soort „sieraad", i^vestigd aan den „Echaamsgordel". Iemand, blijkbaar op de hoogte van het zeldzame dezer vondst, te- laaide voor het .knikkertje" een som van 15 gulden. Men begrijpt, dat door dit alles de epeurzuebt naar urnen is opgewekt Jammer, dat de zoekenden niet het minste Idéé hebben van de wijze, waarop deze urnen moeten uitgegraven worden, want nu wor den deze zeldzame voorwerpen in den regel bij rt opsporen vernield. Zoo vond deze week een landbouwer te de Lutte bij Oldenzaal een urn. doch hij vernielde haar *t uitgraven geheel, zoodat er van de mooie urn slechts echerven naar boven werden gebracht. Een opsporing door deskundigen zou in deze streken zeer gewensdht zijn en ook succes hebben. Er zijn toch nog enkele heidevelden, waar de oude begraafplaatsen duidelijk aan wijsbaar zijn, door een geringe verheffing van den bodem. Uit eenige dezer heuveltjes rijn de urnen reeds opgegraven en geplaatst In de Twentsche Oudheidkamer te Enschedé en de öldenzaalsche Oudheidkamer. Daar blootleggen dezer begraafplaatsen nog al kos ten met ridh brengt. ?s men er blijkbaar niet mee voortgegaan. Toch is daft te betreuren. Want niet verre zal de tijd meer zijn, dat de landbouwers, eigenaars dezer heidevelden, ook deze gronden gaan ontginnen en er daar bij niet op gaan letten, of er ook „olde pötte" in den grond zitten. Te wenschen zou het rijn, dat van Riiikswege eens een onderzoek werd ingesteld. De vindplaatsen zijn gemak kelijk te ontdekken. Die eensaam Hollander graf. In Het Westen (van Potchefstroom) staat het volgende te lezen: Op die plaas „Helpraakaarp.k. Wildeals- put, Betsjoeanaland, lê 'n eensaam graf in wit kalk klippies, dig bij twee kleine mimosa (doorn) boompjes. Die verlatenheid van die graf het mij so diep getref, dat ik begin onder zoek het, wie se graf dit is. In die begin het Ik alleen die vollende verneem: „Meneer, dis die graf van 'n klein Hollan der onderwijzer, wat met die voortrekkers van hierdie land saam gekom het, om die kinders le leer. In die daë van die Runderpes (1896) het hij geheip btf die sleep van "n put daar bó op die sand bult; daar onder in die put was die water koud en so het hij kou gevat, waar aan hij later oorlede is. Dit was die jaar van die Runderpes, en, in die tijd van sijn afster- we, was al die mansmense op die grenslijne *an die land om te waak teen die uitbreiding van die Pes, sodat vrouwe die kleine Hollan der, moes hegrawe^.„.-" Dit was al wat ik In die begin kon verneem; later werd mij egter meegedeel, dat die naam van die Jonge man was: Willem van Hoik, die seun van 'n weduwe in Amsterdam, Holland Onderstaande gediggie ls 'n swakke poging om te vertolk, wat ik gevoel het, toe ik daar stond bij die eensaam graf. Vèr, daar vèr, teen die aand, waar die nag word gehore Vér, daar vèr. in die land, waar die windpompie draal, als woestijn winde waai, lê in heet sand te smore, 'n bleek Hollander graf Als die wind van die veld. ruisend vlieg, als op vierke, deur mimosa's, gekweld van die son, in die land. waar die koelte selfs brand slaap, in kalkstene serke. d'eensaam Hollander graf. Nader meldt de Kampioen ons nog over den wandelweg Amsterdam—Arnhem: De groote belangstelling en sympathie, waarmede de voorbereidende werkzaamheden voor de totstandkoming van den wandelweg Amsterdam—Arnhem gevolgd worden, zijn een krachtige steun aan hen, die de verzor ging van dezen tak van Bondsdienst op zich genomen hebben. Hoe omvangrijk dit werk is, zullen wij hier niet in den breede uiteenzetten. Zij, die dezen weg projecteeren, zijn in het terrein, waarover hij leidt, geheel thuis; zij weten er de mooiste punten te kiezen, die den wandelaar moeten bekoren en hem gelegen heid geven te komen op plaatsen, die men vroeger voorbijliep of men niet kon bereiken. In dit verband zij hier op deze plaats nog eens dank gebracht aan de eigenaren van landgoederen en bosschen, die vergunning verleenden den weg over hun particuliere be zittingen te leiden. Behoorden de besprekin gen met hen tot de eerste werkzaamheden, andere zijn of worden ter hand genomen om te verzekeren, dat de wandelweg aan alle wenschen en eischen zal voldoen. Dezer dagen werd ons door een 71-jarig oud-magistraat gevraagd, of de verdeeling van de wandeli g Amsterdam—Arnhem in dagmarschen ce." voorschrift inhield voor de gebruikers van den wandelweg. Hij wilde met zijn echtgenootc den toer beslist maken, maar vond het tempo yoor ben wat ,,te jeugdig". Dat is natuurlijk geenszins de bedoeling; de verdeeling werd slechts aangegeven, om te laten uitkomen, dat bijv. in 4 h 5 dagen de geheele weg door geoefende wandelaars heel goed kan worden afgelegd en hun daarbij goedgekozen rustpunten geboden worden. Wie den afstand in 6, 7 of 8 dagen wenscht af te leggen, of slechts gedeeltelijk, is daarin volkomen vrij. De bedoeling is alleen de liefde voor de wan delsport en meteen die voor de natuur te wekken en te verhoogen. Is het projecteeren van den weg op zichzelf reeds een middel daartoe, de Bond gaat verder en za\ door het plaatsen van banken en oriënteertafels de gelegenheid tot rusten en genieten onder weg verhoogen. En ora het genot onvermengd te kunnen smaken, zal alles in het werk gesteld worden, om den ernstigen wandelaar en natuurmin naar ergernis te besparen. Opschriften, als „Niet rooken" en „Wees voorzichtig met vuur in de bosschen", zullen roekeloosheid tegengaan. Papiermanden die geregeld geledigd worden, zullen o~ verschil lende punten worden geplaatst en ieder wel denkend wandelaar leeren, dat open terrei nen, wegen en bosschen geen plaatsen zijn voor het deponeeren van boterhampapieren, vruchtenschillen en eierschalen. Het zal het ernstig streven van den Bond zijn om od dezen wandelweg, met de mede werking van alle Bondsleden, dei het wèl meenen met de wandelsport, het toerisme en de beschaving, bij het nubliek de bondsbe- grippen aan te kweeken. Ook aan de oriënteertafels wordt hard ge werkt De ontwerp-teekening voor deze tafels, ge maakt door den heer J. H. Schroder, beeld houwer te Amsterdam, ziet er zeer goed uit, rooals wel te verwachten was. Op de hoeken staan de initialen van den Bond, in het midden zijn de windstreken aangegeven, terwijl langs den rand, die den horzion weergeeft, in en kele lijnen de omtrekken zijn geteekend van torens, gebouwen, hoogten, bosschen, enz. welke in de verschillende richtingen te zien zijn. De steentjes wegen liefst ongeveer 110 Kg., zoodat het nog niet zoo heel eenvoudig zal zijn die dingen op hun plaats te brengen. De kaarten voor den uit te geven gids vor deren eveneens; hierbij zal een aanwijzing worden gemaakt, die verhand houdt met de bladen van den bondsatlas ten behoeve van hen, die van plaatsen, buiten den wandelweg liggende, per fiets deze wF'en bezoeken, zoo dat men op gemakkelijke wijze op een blad van den atlas kan nagaan waar men den wandelweg kan bereiken. Van alle zijden hoort men plannen om den wandelweg geheel of gedeeltelijk af te leg gen. Men denkt reeds aan vrije Paaschdagen. Als het nu met enkele vergunningen nog maar wat vlot gaat, is het grootste deel met Paschen misschien wel gereed. De toestemming voor den Eisten Berg en Buurdschen Berg van -den heer jhr. Van Asch van Wijck is verkregen, evenzoo die voor het Doornsche bosch van den heer Van der Lee; voor de "Woudenbergsche bosschen van de heeren De Beaufort was zulks reeds ln orde. School- en Kerkci ieuws. Scholen met den BijbeLDe Schoolraad gaf weder een statistische opgave van de Scholen met den Bijbel, die sinds 1857 gesticht zijn, of althans bestonden. „De Standaard" vermeldt daarover o.a. de volgende bijzonderheden: „In 1857 slechts 58 scholen met saam 10.000 leerlingen, en nu In 1914 1116 scholen met 177,000 discipelen. Toen bijna enkel diaconie scholen, nu op kleine uitzondering na alle ge heel vrije scholen, staande op eigen voetstuk. „Thans zijn er reeds weer 16 nieuwe scholen in aanbouw." Gelderland en Zeeland zijn op dit gebied nog achterlijk. Friesland heeft een bevolking van 359.552 in woners, Gelderland heeft er niet ver van het dubbele, t.w. 639.602. En toch telt Friesland 185 scholen met den Bijbel, en Gelderland slechts 150. Zeeland staat in bevolking met Utrecht bijna gelijk, en heeft slechts 66 scholen met den Bij bel, terwijl Utrecht er 79 bezit Eeuwfeest Nederlandsch B ij— belgenootschap. De Eeuwfeestcom missie stelt zich voor, op Dinsdag 16 Juni, des morgens om half elf een godsdienstoefening te doen plaats vinden in de Nieuwe Kerk te .Amsterdam. Reeds heeft Prof. Dr. P. D. Chan- ♦epie de la Saussaye de uitnoodiging, om de leiding van dien dienst op zich te nemen, aan vaard, terwijl een klein koor onder leiding van den heer Joh. Schoonderbeek in den dienst zal medewerken. IsraëL gemeente. De Israelietische gemeente te Tiel viert Zondag 8 Maart haar 75-jarig bestaan. In een buitengewone gods dienstoefening zal dit jubileum feestelijk her dacht worden. Dr. L. Wagenaar, opperabijn te Arnhem, treedt dan als feestredenaar op. Opgave van personen, die zich te Amersfoort hebben gevestigd van den 23sten tot en met den 2Ssten Februari 1914. Gerhard J. Beernink. geb. 1893, R.-C, win kelbediende, van Leiden naar Langestraat 63. Rijk Riksen, geb. 1867, R.C, van Apeldoorn naar Eemstraat 3. Douwe Bergsma, geb. 1855, N.-H., schipper, van Bolsward naar Gr. Spui 15. Jan v. d. Vennen, geb. 1887, N.-H., opzichter, van Heemskerk naar Arnh. weg 166®. Gijsbertus J. Lambrechts, geb. 1880, N.-H., gep. O. O. Milit., van Nijmegen naar Helle straat 44. Clemens Nichting, geb. 1884, R.-C., bleeker, van Schoonhoven naar Bloklandstraat 8. Cornelis J. Nuijten, geb. 1879, R.-C., kleer maker, van Breda naar Leusderweg 142. Gerardus J. Jenken, geb. 1890, R.-C., van Loosduinen naar Stationsstraat 29a. An toni a H. Aarninck, R.-C., van Apeldoorn naar Stationsstraat 29". Maria J. F. Hake, R.-C, dienstbode, van Rot terdam naar Withoosstraat 13. Hermonus A. J. H. Janssens, geb. 1883, R.-C., bakker, van 's Bosch naar Leusderweg 20. Johanna M. G. Ebbink, geen kerkgen., van Hilversum naar J. v. Oldenbarneveldlaan 22. Gijsbertje van Bloemendaal, N.-H., dienstbode, van Hoogland naar Stationsstraat 2. Hendrika A. v. Sevenhuizen, R.-C., van Hel der naar Achter Luiaard 47. Petrus F. Rensen, geb. 1870, coupeur, van Gennep naar Gr. St. Jansstraat 20. Willem J. Meynema, geb. 1876, geen kerkgen., Ie Luit. Inf., van Indië naar Schimmelpenninck- straat 46. Wed. C Westerveld, R.-C, van Soest naar Oude Soesterweg 5. Wed. C. Sudkamp, R.-C., van Utrecht naar P. Bothstraat ong. Maria E. M. Sudkamp, R.-C., van Utrecht naar P. Bothstraat ong. Theodores J. A. van Munster, geb. 1885, R.-C., Adj.-Insp. Neerlandia, van Utrecht naar P. Both straat onsr. Anna F. v. <L Rijst, N.-H., van Utrecht naar P. Bothstraat ong. Carob'na C. de Roo van Alderwerelt, N.-H., gez.-dame, van Amsterdam naar Utr. weg 104l®. Gerrit J. van Hoik, geb. 1886, N.-H., van Amerika naar BlankenheimstTaat 4. Opgave van personen, die Amersfoort heb ben verlaten van den 23sten tot en met den 2§sten Februari 1914. Jan H. W. v. d. Brink, geb. 1895, N.-H., kunst schilder, van Leusderweg 37 naar Laren (N.-H.). Andries Mieremet, geb. 1898, N.-H., klerk spoor, van Soesterweg 38 naar Groenloo. Grada W. Weenink, N.-H., van Woestijger- weg 67 naar Ba am. Lijda C. Onclin, R.-C., van Scherbierstraat 11 naar Leeuwarden. Johanna Verstaij, N.-H., strijkster, van Gr. Haag 14 naar Wormerveer. Petronella G. Beus, R.-C., coupeuse, van Kampstraat 18 naar Utrecht. Willem Krijkamp, geb. 1855, N.-H., geps., van P. Pijperstraat 17 near Nijkerk- Cornelss van den Hoek. geb. 1891, N.-H., van Bisschopsweg 54 naar Hilversum. Thiimen Meijer, geb. 1896, N.-H., van Amh. weg 55 naar Utrecht. Joseph F. Huurdeman, geb. 1892, R.-C, leerl.- machinist, van Muurhuizen 92 naar Winterswijk Willem Jongepier, geb. 1869, m., N.-H., vr R.-C.. brigadier, van Utr. weg 21 naar Utrecht. J. F. E. de Rooy van Zuidewijn, geb. 1861. R.-C.. handelsreiziger, van Utr. weg 115 naar Utrecht. Machiel Donkersloot, geb. 1854, N.-H., van Zuidsingel 32 naar HedeL Ferdinand Peper, geb. 1871, m. Ev. L., vr. N.-H., van Bisschopsweg 56 naar Nijmegen. Augustinus J. Vroegh, geb. 1895, R.-C., por tier, van St. Andriesstraat 15 naar Grubbenvorst. Evertje D. de Kruijff, N.H., dienstbode, van Konrnginnelaan 2 naar Amsterdam. Herman us J. van Beek, geb. 1883, N.-H., ar beider, van Soesterweg 2-11 naar Rotterdam. J. H. W. Westhof, geb. 1889, N.-H., Contr. Gem.-bel., van Tuinstraat 12 naar Sloten. Wilhelmina J. van Zadelhoff, N.-H-, van Tuin straat 14 naar Harderwijk. Johanna E. v. d. Brug, R.-C., dienstbode, van Lienderweg 20 naar Hoogland. Wilhelmina v. d. Brug, R.-C., dienstbode, van Lienderweg 20 naar Hoogland. Pierre H. Ittman, geb. 1889, Ev. L., decoratie schilder, van Hof 19 naar Haarlem. Margaretha Kooiman, R.-C., van Breedestraat 62 naar Utrecht. Albertus Renes, geb. 1894, N.-H., van Gas- laan 5 naar Hilversum. Jan Jansen, geb. 1883, N.-H., van Dalstraat 1 naar Hoorn. Antje Werkman, N.H., Off. L. d. H., van Ko ninginelaan 1 naar Amsterdam. Lubbertus Meijer, geb. 1894, Ger., horlogo- maker, van We ster straat 71 naar Zierikzee. Opgave van personen, die van woonplaats zijn veranderd van den 23sten Februari 1911 tot en met den 28sten Februari 1914. Christina van Beek, R.-C., van Kroontjesmo len 8 naar Soesterweg 304. Gijsbertus van Bekkum, arbeider H. IJ. S. M„ R.-G, van Kruiskamp 117 naar Weltevreden 9 Wed. V. Bos, N.H., yon Soesterweg 139 naar Soesterweg 191. Petrus van Burgsteden, boerenknecht, R.-C, van Hoogstraat 10 O. naar Soesterweg 3. Jan van Drie, arbeider, N.H., van Monniken pad .44 naar Molenbuurt 6. Harthger H. Gerth. korp.-kok, N.-H., van Leusderweg 66 naar Tolstraat 22. Jan Hofland, winkelier, geen kerkgeru, van Varkensmarkt 3 naar Beekensteinlaan 34. Franciscus J. Kisner, onderwijzer, R.-C., van Soesterweg 107! naar Schimmelp.-kade 9. Hendrik R. Krul, Dir. Drukk. Patria, N.H., van Utr. weg 31 naar Utr. weg 115. Johanna Lablans, N.-H., van Weistraat 7 naar Aldegondestraat 12- Bernardus J. Oosterhoudt, kunstschilder, N.- H., van Soesterweg 135 naar Kampstraat 70. Jacob van de Pijpekamp, timmerman, N.-H., van Arnh. weg 164 naar Bisschopsweg 56. Cornelis Renes, kantoorbediende, N.-H., van Puntenburgerlaan 39 naar Puntenburgerloan 25. Hendrikus Schouten, koopman, R.-C., van Soesterweg 327 naar Soesterweg 2-11. Antonie H. Staal, arbeider H. LJ. S. M., N.-H., van Stellingwerfstraat 47 naar Stellingwerfstr. 4. Willem J. Steinbuch, Luit.-Kol. Inf., N.-H., van Utr. straat 36 naar Pr. Marielaan 22 I. Jacob Troost, behanger, N.-Isr., van Utr.- straat 13 naar Lavendelstraat 6. Johanna Verhoef, N.-H., van Hof 34 naar Kampstraat 78. Thijs Vrind, spoorwegarbeider, N.-H., van Wolkerstraat 53 naar Kampstraat 78. Willem F. Vrugt, reiziger, geen kerkgen., van Borstraat 1 naar Soesterweg 1694. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Het is een slechte tijd en de beroepen, die een goed bestaan opleveren, zijn te tellen. Geen wonder dcut er menschen zijn, die om in hun levensonderhoud te voorzien, op de gedachte zijn gekomen, een hoogst eigenaar dig beroep te kiezen. Een Framsch dagblad heeft zich de moeite gegeven eens na te gaan, welke zonderlinge beroepen er in verschil lende landen worden uitgeoefend. Te Parijs verdient een man den kost door per uur 2844 noten met zijn tanden te kra ken, terwijl een datme ln diezelfde stad in vijf uur tijjds 2007 sandwiches kan gereedma ken. Te Londen schilt een zekere Qooks in 7 minuten 14 kilo aardappelen, en een jonge dame speelt het klaar m 64 minuten in alle modezaken der city een voorwerp te koopen. New-York telt onder hare inwoners een man. die in zes minuten 109 oesters opent. Te Berlijn woont iemand, die in staat is in twee uren tijds 18 sigaren te rooken, zonder bij dit verfrisschende experiment te drinken of te spuwen. Hij heeft 'n waardig pendant in een zeke ren BoUaert te Brussel, die een ander uiterste heeft bereikt, door twee en een half uur te doen over een sigaar, zonder dezen uit te laten gaan. Een artist, die in een drens te New-York optreedt, spant de kroon. Zonder met de oogen te knippen eet hij drie dozijn kippeneieren en een dozijn ganzeneieren achter elkaar op. Toen de directeur hem er opmerkzaam -op maakte, dat er dagelijks vier en Zondags zelfs zes voorstellingen gegeven werden, meende de ,/asrtóst"„O, dat hin dert niet. Alleen moet fit Zondags, omdat öc dan geen tijd heb naar mijn hotel te gaan, na elke voorstelling een hmch hebben, want £k ben gewoon tusschen mijtn eiermaaltijden iets te gebruiken.*' Smakelijk etenl Zou zoon vriend, uitoefenende het beroep van veelvraat, vrij blijven van blindedarmont steking en andere kwalen? vraagt ge. "Wij zul len het hopen voor hem. Den blinden darm langs operatieven weg te verwijderen, doen de dokters tegenwoordig niet zoo spoedig meer als eenige jaren geleden, toen men van meening scheen te zijn, dat dat ding vrij wel een overbodig, overtollig iets was ln ons lichaam. Dr. R. Robinson heeft in een nota, ongeveer twee maanden geleden aan de Fransche aca demie der wetenschappen aangeboden, het nut van den blinden darm en de ongemakken, die dikwijls uit de verwijdering daarvan voort spruiten, aangetoond. Naar aanleiding van dit geschrift heeft de Italiaansche geleerde Morgera een schrijven tot de Academie gericht, waarin hij verklaart, het nut van dit inwendig lichaamsdeel bij zee honden van de Napelsche golf bestudeerd te hebben. Deze dieren bezitten een vingerach tige klier, die overeenkomst vertoont met het darm-aanhangsel bij den mensch. Nadat Morgera dit bij verscheiden der ge noemde proefdieren weggenomen had bespeur de hij, dat de visschen niet meer zoo regel matig als tevoren hun ingewandspieren kon den samentrekken. Bovendien heeft Morgera van de vloeistof, die de bedoelde klier bij die dieren afscheidt, vier of vijf druppels geconcentreerd en aan an dere zeehonden doen innemen. Aldus heeft hij bij laatstbedoelde dieren krachtige wormach tige samentrekkingen en uitzettingen van de ingewanden verwekt. Deze weinig bekende proefnemingen, waar van ook dr. Robfnson onkundig was bij zijn jongste mededeeling aan de Fransche Acade mie, bevestigden de meening van den Fran- schen geneesheer. Bekende natuurkundigen trouwens schijnen in dat opzicht met dr. Ro binson mee te gaan. Bij die zeevisschen zoowel als bij den mensch speelt dat aanhangsel een belangrijke rol in verband met kracht-besparing, hetgeen tot nu toe volgens de „Temps'* geheel onbe kend was. Zoo gaat de wetenschap vooruit en veroor deelt heden, wal zij gisteren met gezag ver kondigde, Nu ook kwawzalvers en leeken kun nen evenzeer met gezag optreden. Hiervan getuigt b.v. een ingezonden stuk in een Bra- bantsch dagblad: Mijnheer de Redacteur! Daar ik al reeds jaren, maanden en dagen, gelezen heb de Diagnose Aambeien, wil ik wel mededeelen dat de flesohjes en flesch'es om- omtrent die ziekte nul op 't rekest is, want er is nog nooit iemand van genezen. Luister eens en lees ditl Mijn portret behoef ik Ihier niet In de courant te plaatsen, want in persoon ben ik in de wereld bekend Ik, ondergeteekende, heb mij zelf van die ziekte genezen. Daar ik den 28en Januari 1914 aangetast ben geworden door Aambeien, heb ik den daarop volgenden dag tweemaal daags \va*r me baden genomen, 's morgens een en 's middags een en nu Is het den 4en Februa^ ri 1914, ben ik daarvan genezen! totaal go- nezenü' Verscheidene lezers zullen zich afvragen Aambeien? wat zijn dat voor dingen? Maar daar laat ik mij niet over uit. Het is al genoeg, dat ik mij zeiven gene zen heb, zonder eenige hulp te vragen of in te roepen. Bij voorbaat mijn dank. "Wilhelmus, Josephus, Rumoldus, SEGERS. Die Wilhelmus Josephus is blijkbaar een man, die het weet, en -hij is ook zoo mensch- lievend, dat hij zijn licht niet onder de ko renmaat plaatst. En zijn middel is snelwer kend; in een week tijds brengt het radicale genezing. Als de kwaal zidh tenminste niet meer vertoont! Maar dat moet worden af gewacht, zal Wilhelmus denken. Als andere goede dingen ook eens zoo vlug geschied den, als we bijv. ook eens zulk een snel recht verkregen! We leven in een rare wereld, schrijft een inzendster in „Het Vaderland", die het heeft over onze bureaucratische Justitie, en dan deelt ze een wonderlijke merkwaardigheid mee uit eigen ervaring: Voor ongeveer 18 maanden werd bij mij gestolen: een zilveren vork, parapluie, on dergoed weet ik veel. Die dievegge (geen van de hooge heeren had iets tegen haar) werd zelfs nadat ze bekend had (op het politiebureau Duinstraat) de dingen gesto len te hebben, de gelegenheid tot vluchten gelaten. Ze is gevlucht en weri (het gaat alles soms zoo zeldzaam gauw) een maand of twee geleden bij verstek (nb. ze had be kend gestolen te hebben) veroordeeld. In mijn naivieteit dacht ik nu mijn zaak jes te kunnen terugkrijgen. Ik schreef een brief aan den officier van justitie en kreeg, o wonderlijke eenvoud, na 10 dagen be richt van de politie, dat aangezien de vrouw voortvluchtig was, ik m»;n eigendom n et terug kon krijgen. Maar ze mag eerst na tien jaar terug komen zonder gevaar gestraft te worden. Jawel mevrouw. Moet ik dan zoolang wachten? Ja mevrouw, daar is niets aan te doen, Maar waarom dan? Omdat ze bij verstek veroordeeld is en altijd nog het recht heeft oppositie tegen het vonnis aan te teekenen. Jawel, goed, maar die dingen zijn van mij. Daarom is het beter die kleine dingen niet te vervolgen dan hadden wij u uw boeltje teruggegeven. Een aardige dievenprotectie. Laat je den dief loopen, dan krijg je den boel niet terug en laat je hem niet loopen, dan krijg je het óók niet terug, dan straft je de wet met wachten tot het den heeren be lieft. Intusschen: daar sta ik nn toch maar. Achttien maanden gewacht en nu nog niets. Als ik nu nog ooit mijn boeltje terug krijg ls mijn Zondagsohe parapluie uit de mode, mijn gordijntje vol mot, mijn biljet van ƒ10 verteerd mijn zilveren vork ja die zou ik dan terug kunnen krijgen, als er in dien tijd tenminste geen ander artikel van het strafwetboek gemaakt wordt, dat een belet sel wordt voor teruggave van dat overschot van mijn rechtmatig eigendom. En die dievegge? Die is quitte" met 10 jaar in Brussel te wonen, wat me. genomen de toestanden hier geen straf lijkt. Aldus de inzendster in het „Vaderland**. Zij is scherp in haar oordeel, maar *t is be grijpelijk. Zouden zulke rechtstoestanden ook bestaan als de vrouwen mochten meepraten, meestemmen, mee-regeeren, mee-rechtspre- ken? Wie zal het uitmaken? Over de vraag, of vrouwen als gezwore nen zitting mogen nemen in een rechtbank, is in Amerika een strijd ontbrand, waarbij het voor en tegen hartstochtelijk wordt be toogd. De aanleiding bood een artikel van den bekenden psycholoog der Harvard-univer- siteit, prof. Hugo Münsterberg, die in het Century Magazine wetenschappelijke bewijzen wil aanvoeren, dat vrouwen niet in staat zijn zakelijke overwegingen aan te hooren en er haar oordeel door te laten beïnvloeden. Daardoor is volgens hem de vrouw niet geschikt voor het ambt van rechter eD dat van gezworene. „Het is duidelijk" aldus schrijft de ge leerde „dat deze eigenschap van den vrou welijken geest voor vele maatschappelijke din gen goed kan zijn. Vrouwen blijven haar in stinct getrouw, zijn niet weifelend in haar meeningen. In ieder geval hebben wij niet het recht te zeggen, dat de eene geesfteEJke aan leg beter is dan de andere; wij moeten er ons mede tevreden stellen, dat zij van elkaar ver schillen en dat dit verschil mannen geschikt, vrouwen ongeschikt maakt, om de taak te vervullen, die de Amerikaansche samenleving aan gezworenen stelt." Het bewijs voor zijn bewering wil de voor- treffelijke psycholoog aanvoeren door de vol gende proef: Kaarten, waarop een bepaald aantal zwarte punten waren aangebracht, werden eerst vertoond aan een klasse studen ten, die het aantal punten moesten schatten* Daarop werd vijf minuten toegestaan voor een. debat over de van elkaar afwijkende schat-; tingen en daarna moesten de mannen hel aantal opnieuw schatten. 52 van de manne lijke studenten, die aan de proef deelnamen, raadden de eerste maal juist en 78 de tweede maaL Het resultaat was dus, dat 26 mannelf gedurende het debat door de betoogingen def anderen van meening veranderd waren. Hetzelfde werd nu met een klasse vrouwe»' lijke studenten gedaan, en haar werd zelfs 12 minuten tijd voor het debat gegeven. Het resul taat was, dat 45 vrouwen voor de eerste maal juist schatten <n de tweede maal weer 40 vrouwen. Geen enkele had dus door de aiï» deren haar oordeel laten wijzigen. Op grond van deze dikwijls herhaalde en zorgvuldig, doorgevoerde proeven staat het voor prot) Münsterberg vast, „dat de vrouwen niets utt de discussie geleerd hadden", en „dat zij on*> bekwaam zijn van haar eerste oordeel af wijken, al worden nog zoo zakelijke grondel van andere zijde daartegen aangevoerd." Keuveltt.fc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6