Uit den omtrek." STADSNIEUWS. 3ïn laten onze -vreugdeklanken samenstemmen als -wij denken aan den schoonen tijd die ons ieorps tegemoet gaat, -wanneer het voort schrijdt op den weg dien het 75 jaar lang faet roem en eeren heeft betreden. Deze plechtigheid ten einde gebracht zijn- <Ie, werd in de vergaderzaal der Sociëteit ^Cinorva door het collegium receptie gehou den. Achtereenvolgens kwamen hunne opwach ting maken de eereleden van het collegium, ial van professoren van verschillende facul teiten, reünisten, de leden van het studen tencorps, burgerlijke- en militaire autoritei ten en verder een aantal belangstellenden uit Velerlei maatschappelijken kring. Een gemeenschaplijk collation van eere leden, reünisten en corpsleden in de conver- eatiezaal van de Sociëteit Minerva volgde dit Hummer van het programma op. Vrouwendag. Zondagmiddag was in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. een groote meeding belegd ter gelegenheid van den Vrouwendag, die thans voor het eerst werd gehouden ingevolge het besluit van het Internationaal Congres te Kopenhagen in 1910. De groote concertzaal van het Paleis was geheel bezet. Nadat de voorzitter van de Fe deratie Amsterdam der S. D. A. P., de heer Ed. Polak, eeniige inleidende woorden had gesproken, gaf liij de leiding aan mevr. Wl- baut, voorzitster der Amst. Soc.-Dem. Vrou wenclub over. Spr. zeide, dat deze da.g van bijzondere beleekenis is, nu de grondwets herziening nadert. Het eerst werd het woord gevoerd door me-j. Heleen Ankersmit, die in haar rede uit eenzette de beleekenis van het kiesrecht voor Ie vrouw in verband met de grondwetsher ziening. Tevens wees zij er op van hoe veel belang de woningkwestie voor de vrouw is, zoomede op de wenschelijkheid om de vrouw medezeggenschap te geven in het onderwijs vraagstuk. Worm bepleitte Spr. de opneming van de vrouw in de ziekteverzekering. Vervolgens trad als soreker op het Tweede- Kamerlid de heer .T. W. Albarda. Deze wees er op, dot niet alleen 70 plaatsen in Neder land, maar ook rl'oor geheel Europa, en ook In Amerika gelijktijdig de Vrouwendag wordt gehouden. Voorts betoogde Spr., dat door de veranderde levensomstandigheden de vrouw meer en meer in den economisohen strijd werd gedrongen. De statistieken der laatste jaren wijzen dan ook op een groote toene ming van vrouwenarbeid in fabrieken en werkplaatsen. Uitvoeriger ging Spr. het voordeel na van het algemeen kiesrecht voor vrouwen, waarbij Sor. zride. dat de soc.-dem Kamerfractie alle middelen te baat zal nemen om dien wcnsch te verwezenlijken. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen ,.De vergadering, enz.; overwegende, dat de politieke rechteloos heid der vrouw in steeds scherper wordende leenstelling krvmt te slaan met de maatschap pelijke ontwikkeling, die de vrouw in snel toenemende mate in het maatschappelijke ar beidsproces betrekt; overwegende, dat de politieke ontvoogding voor de vrouwen der «Theidersklasse boven dien een noodzakelijke voorwaarde is om te<n volle tc kunnen deelnemen aan den strijd Voor de bevrijding van het proletariaat;* eiscEt zonder verder uülstel de toekenning van het vrouwenkiesrecht niet verzwakt door eischcn van maatschappelijken welstand fn directen of indirecten vorm; en roept de ar beidersklasse, die de eenige macht is, welke het groote beginsel van het algemeen vrou wenkiesrecht kan verwezenlijken, op om den strijd voor het algemeen vrouwenkiesrecht gewaarborgd in de Grondwet, met alle' kracht «n geestdrift, le voeren. De telefoon-ellende. Naar de N. R. C. verneemt, heeft de minister van water staat in verband met klachten, welke bij hem ingekomen waren van personen bulten Am sterdam, die intercommunaal met de hoofd stad wenschten verbonden te worden, en daarbij moeilijkheden ondervonden, tenge volge van de slechte verbinding tusschen het Noorder- en Zuidernet, ingegrepen. Dezer dagen heeft de burgemeester met den minister over deze aangelegenheid ge confereerd. Voorts vernam de N. R. C., dat de minister zich tegen de invoering van het Westring- systeem, een half-automatisch systeem, op de Haagsche en Rotterdamsche netten, ten dienste van de nieuwe aansluitingen, krach- woonachtig. De inbraak te Steenwijk. De villa van mr. M. Wijt Wzn.. burgemeester dezer gemeente, waarin den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken, is gelegen even buiten de stad, aan den Rijksweg naar Mep- pel, en is de laatste van een viertal villa's, die op korten afstand van elkander staan, Tijdens den inbraak was de familie zoo mede het personeel in diepen rust. De slaap kamers bevinden zich in het bovengedeelte. De dieven hebben uit de benedenvertrekken alles wat van hun gading was medegeno men. De dieven moeten, naar de wijze van wer ken te oordeelen. inbrekers van beroep zijn en hoogstwaarschijnlijk niet in Steenwijk Belangstelling voor den Hollan d— B e 1 g i ë-w e d s t r ij d. Men meldt ons uit Amsterdam: Voor den internationalen voetbalwedstrijd, welke a.s. Zondag te Antwerpen tusschen de Nederlandsche en Belgische elftallen zal wor den gespeeld, blijkt enorme belangstelling te bestaan. Gisterenmorgen begon de verkoop der spe ciale kaarten voor den goedkoopen trein naar Antwerpen. Ileel in de vroegte om kwart voor vier reeds bevonden zich drie personen aan het passagebureau op den hoek van Nieuwen- dijk en Dam om kaarten te koopen. De toe loop werd spoedig zoodanig, dat de con cierge zich genoodzaakt zag telefonisch de hulp der politie in te roepen, om de orde te handhaven. Een negental agenten was ten •lotte noodig om regelend op te treden. Aan het Centraalstation was om half vijf gisterenmorgen de voorraad kaarten reeds uitverkocht. Ook aan het passagebureau op het Rokln was de toeloop groot, doch niet zoodanig als op den Dam. Het voetbalspel is wel populair. tig verzet heeft. Werkstaking. Bij de firma J. ten Bosch te Almelo, katoen- en wolfabrikanten, heeft gisteren een twintigtal arbeiders den arbeid neergelegd in verband met een nieuwe regeling, waarbij minder loon zou worden ver diend Loterijwet Het Openbaar ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwij zing van de zaak van F. A. IC, sigarenhande laar te Middelburg, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot geldboete wegens overtreding der Loterijwet met betrekking tot „Tijdgeest- loten", naar het gerechtshof te 's Gravenhage AnniePascal. Voor den Hoogen Raad diende het cassatieberoep van Vuurtje II.. huisvrouw van Th. A. J. van der M., meer be kend onder den naam van Annie Pascal, thans verpleegd in 't krankzinnigengesticht te Gra ve, door 't gerechtshof te Amsterdam deels vrijgesproken, deels ontslagen van rechtsver volging, ter zake van oplichting te Hilversum gepleegd. Adv.-gen. mr. Tak concludeerde tot niet-ont- vankelijkverklaring van het beroep. Uitspraak 16 Maart. Mishandeling. Den 2 Maart heeft dc gewezen leerling-verpleger J. B. v. B., 's avonds om ongeveer elf uur de hoofdver pleegster van het St. Jorisgasthuis te Delft met een 2i meier lange paal een aantal slagen toe gebracht. De hoofdverpleegster had, toen hij In hel gasthuis was, eens rapport van v. B. opgemaakt wegens onbehoorlijke gedragingen tegenover een meisje. Voor de rechtbank te Den Haag werd deze zaak behandeld en verklaarde de hoofdver pleegster, dat beklaagde, (die niet verschenen was en verstek liet gaan) dien avond vermoe delijk had willen stelen, waartoe hij alle ge legenheid zou hebben gehad, nadat rij on schadelijk zou zijn gemaakt. Het O. M. noemde bekl. een zeer ongunstig bekend slaand persoon, die reeds herbaalde- lijk veroordeeld is, en eis elite zijn veroordee ling tot drie jaar gevangenisstraf. Dc vergiftiging aan den Ko ninginneweg. Gisterenochllend roet den trein van 11.30 is uit Venlo via Nijmegen en Arnhem aan de Weespemoort te Arnhem ge arriveerd Wijnoogst, de verdachte van de ver giftiging aan den Koninginneweg. Hij was vergezeld van twee plaatselijke nolitie-agenten uit Venlo en een rijksveldwachter De verdachte was geboeid aan een anderen verdachte, die met denzelfden trein aankwam. Per celwagen werden zij naar het Huis van Bewaring vervoerd. (Hhld.) Opnieuw brandstichting In de kazerne te Ede. Zondag avond is in de Infanterie kazer ne te Ede opnieuw een poging tot brand stichting gedaan. Te 6 uur werd van buiten af brand ontdekt op een slaapkamer van onderofficieren. Het bleek dat een ijzeren krib in brand stond, de bedzak was al verbrand, terwijl de lakens en dekens geschroeid waren. Ook het muur kastje boven de krib was geschroeid. Terstond werd een gestreng onderzoek in gesteld dat tot tien uur in den avond duur de en waarbij ook een kapitein der maré chaussee'» uit Wageningen aanwezig was. Daarbij bleek dat in een vleugel juist tegen overgesteld aan dien waarin de brand ont stond vijf gaskranen waren open gezet. Gisteren middag Is als verdacht van den brand op Zondag avond te hebben ge sticht een sergeant in arrest gesteld, die zijn alibi niet kon bewijzen. Het gaslicht hebben zij niet ontstoken, doch vrij zeker de ramen door zware gordij nen afgesloten. Het gerecht uit Heerenveen is overgekomen om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Van de daders geen spoor. inbraak. Zaterdag avond, terwijl de familie afwezig was, is er ingebroken in per ceel Middenweg 117 te Watergraafsmeer. Het tafelzilver en eenig geld worden vermist. De daders wisten zich aan de achterzijde van het huis toegang te verschaffen. Een gemakkei ij ke manier om een huishouden te vormen. In den Haag is een loopknecht uit een maga zijn van huishoudelijke artikelen, enz. aan gehouden, die zich ten nadeele van zijn pa troon verschillende goederen uithet magazijn had toegeëigend, als: waterketels, potten, pannen, messen, enz. enz, welke voorwer pen hij aan zijn meisje gaf, voor hun huis houden. Tegenover dat meisje beweerde hij die voorwerpen gekocht te hebben voor geld dat hij als fooi had ontvangen. De aangehoudene heeft reeds vroeger ge vangenisstraf ondergaan. Een haarroover. Zaterdag is te Amsterdam aangifte gedaan, dat in den avond van den 4den dezer op den Over toom van een 10-jarig meisje een gedeelte van het hoofdhaar is afgeknipt Jeugdige boosdoeners aange houden. Men meldt ons uit 's Gravenhage: De 16-jarige knaap A. G. in dienst van den heer J. v. d. Spek, welke de vorige week met een bedrag van f 715, toebehoorende aan den heer v. d. Spek in gezelschap van een 14-jari gen vriend er van door is gegaan, is naar wij vernemen, aangehouden. Zaterdagavond j.l. zag in de bossclien van Eemnes in de provin cie Utrecht een veldwachter, die den jongsten knaap kende, omdat hij vroeger in de buurt werkte, de beide knapen. De jongen verklaarde weder een baas ln den omtrek gevondèn te hebben. De vreemde manier van antwoorden vond de veldwachter verdacht, zoodat hij beide knapen meenam. Weldra bleek, welk vleesoh hij in de kuip had. De knapen hadden nog f 579 bij zich Het overige geld hadden zij besteed voor hel koopen van revolvers en nieuwe kleeren. Bij hun aanhouding wierpen zij het geld, dat nog over was gebleven, in een zakdoek geknoopt te water. Later is dit opgevischt. De jongens waren allereerst met den trein naar Amster dam gedaan en vervolr»pos d« tu?«v Uf re rilt ingetrokken. Gistermorgen zijn zij naar den Haag overgebracht en voor den Officier van Justitie geleid. Verdronken. Aan het Verlaat (N.-H.) vermiste de heer P. Hort des avonds zijn 4-jarig zoontje. IJverig werd in alle richtinge gedregd mef het droevig gevolg dat men eerst den volgenden morgen het lijk je ophaalde. Kleine oorzaken. In de Marnix- straat te Amsterdam woei Zondag de hoed van een voorbijganger af. De hoed bleef op een der tramrails liggen en de man wilde hem nog grijpen, voordat een inmiddels nabij geko men tramwagen het hoofddeksel zou hebben vernield, maar kreeg de wielen over beide handen, die nagenoeg werden afgere den. Nadat hem in een winkel door den ge neeskundigen dienst de eerste hulp was ver leend, werd de man in een gasthuis opgeno men. Brug stukgevaren. Te Spaarndam is Zaterdagavond de brug over de groote Rijnlandsche sluizen door een baggermolen, uxcc gekomen van de werf Conrad en bestemd In zijn verklaringen heeft hij volgens het Trt,i j - ill i voor het buitenland, stuk gevaren. Het ver- Hbld. zich enkele malen tegen gesproken. Ook vertelt men, dat er geld wordt vermist uit een kasije op de bewuste kamer. Niet meer plakken- De ver schillende kiesvereenigingen in Rotterdam I «ijn overeengekomen, naar „Het Volk" meldt, dat voor de aanslaande tusschentijdsche raads verkiezing niet op muren, ramen, schut tingen enz. ten behoeve van deze verkiezing Jeplakt zal worden. Do Wadden. Naar de N. R. CL herneemt, bestaan er weer plannen om de Wadden ten Zuiden van Ameland droog te leggen. Een concessieaanvraag van de naarnL Vennootschap Betonijzermaatschappij Sanders $noet reeds eenige maanden geleden bij. den minister van waterstaat zijn ingekomen. Nicht Rauchen. Men meldt van bevoegde zijde aan de N. R. Ct.: Bi] de H. S. M. bestaat sinds jaren het dienst voorschrift voor de conducteurs, dat do vreemde opschriften Nicht Rauchen en non fumeurs niet gelden voor de Neder landsche wet en derhalve in de coupé'9 fan vreerode rijtuigen bovendien het Neder landsche bordje moet worden o~ gehangen, lila froofdcondncteurs, die dienst doen op treinen, waarin vreemde rijtuigen loopen, zijn n ook van hot noodige aantal dezer bordjes voorzien- Ontaarde zoon. Zondagmiddag heb ben in'een woning aan de Pijperstraat te Rot terdam twee zoons van 16 en 14 jaar hun 52- jarigen vader op schandelijke wijze m'riian- deld. De oudste wierp hem in een boek en de jongste rukte een gordijnroe van de ramen en sloeg hem daarmede zoodanig dat een arm werd stukgeslagen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de beide zoons zijn gearresteerd. Valsche munter gearres teerd. De inspecteur van politie Walra ven, te Velp, heeft een goede vangst redaan. Door een winkelier te De Steeg werd hem kennis gegeven, dat een persoon, die sigaren bij hem had gekocht, een valschen gulden in betaling had willen geven, doch na een opmerking van den winkelier met ander geld had betaald. Door den heer Walraven werd ln verband met deze waarschuwing des avonds in de Hoofdstraat te Velp een wielrijder gear resteerd, verdacht van het uitgeven van dien valschen gulden. Bij fouilleering op het politiebureau ontdek te men. dat de verdachte nog een aantal val sche guldens in zijn bezit had en tevens een geladen revolver. Daar de politie begon te vermoeden dat zij met een gevaarlijk heer te doen had, werd een huiszoeking gedaan in dp woning van den verdachte te Loenen, gom. Apeldoorn. Daar werd een volledige inrich ting gevonden met materialen voor de ver vaardiging van valsche munt, tevens is gp- bleken, dat -de verdachte reeds op meer plaat sen te Dieren en De Steeg valsch geld heeft uitgegeven. De in beslag genomen guldens zijn prachtig nagemaakt, ook het randschrift is zeer goed. De aangehoudene maakte ze van een alliage van antimonium, tin en lood. gevaren. keer over den Spaarndamschen dijk (Am sterdam—Santpoort) zal eenige dagen ge stremd zijn. Schoot- en Kerknieuws. In de Groote Kerk te 's-Gravenhage trad Zondagavond dr. J. A. Cramer op ter gelegen heid van de gedachtenisviering van zijn 25-jari- gen evangeliedienst De geachte prediker en gevierde redenaar werd door de in zeer talrijken getale opgeko men Gemeente begroet met Gezang 215 4: „Gezegend zijt gij, knecht des Heeren." Zijn kanselrede had tot onderwerp het woord van den Apostel Paulus„Het Evangelie is een kracht Gods tot zaligheid dengenen, die geloo- ven." Legaat. Wijlen de heer E. Bosch, te Onderdendam, heeft f 6000 vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar, vrij van successie, onder de bepaling, dat de rente jaarlijks verdeeld moet worden onder alle armen dezer gemeente, zonder onderscheid van gods dienst Ned. Israël. Gemeente. Zondagnamiddag is het 75-jarig bestaan der Synagoge der Nederlandsche Israëlitische Gemeente te Tiel gevierd met een godsdienst oefening in den fraai met bloemen, planten en vlaggen versierden tempel, in tegenwoordig heid van vele genoodigden. Door den tegen- woordigeii leeraar H. Frank werd het welkomst woord gesproken. Als feestredenaar trad op Dr. L. Wagenaar, opperrabbijn te Arnhem. De plechtigheid werd o. o. besloten met een gebed voor het Koninklijk Huis. Kunst en Wetenschap. De Haagsche schouwburg. Het Vad. meldt, dat voor de verbouwing van den schouwburg een aanvullingsbegrooting worden ingediend, welke het oorspron kelijk toegestane bedrag van f 165.000 ver dubbelt. Bij de eerste begrooting was bijv. In geencn deele voorzien in verbeteringen van de speelzaal zelf. De zijlrapjes niet dc klapdeuren zouden zonder de tweede be grooting "moeten blijven. Het plan is een langzaam glooiende op gang te maken, de deuren te verwijderen, die door gordijnen te vervangen en de hui dige gang bij de raai te trekken. Dan zijn er nog allerlei teleurstellingen geweest. Albert Vogel. Het Vad. had het ge noegen onzen landgenoot Vogel, die na een tweejarige reis met de „Nieu w-Amsterdam" van de Holland-Amerika-lljn terugkeerde, te spreken en het een en ander over zijn verblijf in Amerika en zijn plannen voor de toekomst te vernemen. Zijn voornemen Is nog dit seizoen een aan tal voordrachten te houden in Nederland en België; op 'het programma slaan hiervoor o. a. Cyriel Verschaeve's „Passie-verhaal" en Poe's „The Raven" Jn het Engelsch); met muziek van Max Heinrich. Dezen zomer gaat hij met zijn vrou wnaar Londen, om in het begin van het volgend seizoen hier weer te keeren. en in de tweede helft daarvan naar Amerika te gaan, waar een tournée voor hem door zijn impresario geregeld is. Maart van het vorig Jaar, zoo vertelde Vogel, kwam hij te San Francisco aan. Begon nen werd met een serie voordrachten in het Duitsch; groot succes werd daarmede behaald o. a. te Berkley, Oakland, Ogden, Chicago, Milwaukee, Grand-Rajids, Holland-Michigan, Washington, Boston, Philadelphia, Baltimore, New-York enz. De maanden Juni, Juli en Augustus bracht b:/j door in Nederl. West-Indië; rijn eerste En- gelsche voordracht werd daar gehouden (de Forum-scène uit „Julius Caesar"); in Septem ber was hij weer te New-York terug, en hield daar zijn hoofdkwartier tot zijn terugkeer naar het vaderland. De eerste Engelsche lezing in Amerika had plaats in de „St.-Mark's-in-the-Bouwerie" (het thans als kerk gebruikte huis, waar een der Hollandsche „voortrekkers" Stuyvesant) inder tijd woonde). De heer Vogel las daar over „Old Dutch Literature" en „Modern Dutch Litera ture." Onze landgenoot deed veel voor het ver spreiden van kennis omtrent onze klassieke letterkunde; speciaal voor Vondel's ..Lucifer", in de vertaling van Leonard v. Nonnen- O. a. genoot hij de eer voor de familie "Wilson het werk ten gehoore te brengen. De En^elsche vertaler van Vondel's treurspel, tevens, zoo als men weet. lector in de Nederlandsche lite ratuur aan de Colurabia-Universiteit te New- York. toonde zich buitengemeen ingenomen met Vogel's creatie. In een critiek noemde hij zijn vertolking der verschillende karakters: „majestic, heroic and impressive": en den voordrager zelf: „an artist of superlative abi lity, of consummative skill and of commanding presence. I know no one who can compare with him in his own field. Het volgend seizoen staat ook Oedipus fn het Engelsch op het programma; o. a. zal Sophocles' tragedie v;orden voorgedragen voor de groote New-Yorksche vereeniging: .,Thc League for Political Education", onder voorzitterschap van den heer Robert Erridne Fly Baarn. De 55-jarige T. Grootveld te Lage- Vuursche, die aan toevallen leed, is Zaterdag avond aldaar In een sloot gevallen en ver dronken. Garnizoen. De le luitenant G. A. van Hulstljn, van het le regiment veld-artillerie alhier, is tot 5 Mei a.s. belast met het commando over het treindetachement in de legerplaats bij Olde- broek. De levering van margarine ten behoeve van het Leger, gedurende het 2e kwartaal 1914, is toegewezen aan Verschures' Margarinefa- brieken te Rotterdam, tegen den prijs van f 0.64 per K.G. Toelating s-examen Rijks- No rmaallessen. Bij het gehouden toelatings-exaraen voor de Rijks-Normaallessen alhier, zijn geslaafd: Voor de le klasse: P. Becker, O. A. Gohlike, J. D. ten Hoedt, M. Ouwerkerk, J. Prins, S. Silverberc en P. de Wilde, allen te Amersfoort: J. Bleijerveld, Zeist; S. Bremer, Nijkerk; H. Lagerweij, Scherpenzeel en J. Kraaijkamp, Soest. Voor de 2e klasse: J. Schilt te Amersfoort. Voor de 4e klasse: M. E. P. Ebbink te Amers foort, Kunstbeschouwingen. Niettegenstaande het slechte wear is het be zoek aan de kunstbeschouwingen van Mon- nickendam en Zilcken nog al vnj goed ge weest Kijkers dus nog wel doch koopers Zooals de gewoonte Is van het bestuur heeft het nu ook een der kunstwerken aan gekocht en onder de leden verloot. De geluk kige winner (houder van kaart 74) Is daar door in 't bezit geraakt van een prachtige ets van Zilcken de Pont Alexandre te Parijs. Het bestuur hoopt in de volgende maand nu nog een kunstbeschouwing te kunnen ge ven van TooropI H. V. C. P. E. C. 2-0. In weerwil van den regen is er Zondag middag achter Rustoord gevoetbald- H. V. C. ontving P. E. C. uit Zwolle op bezoek en zoo goed en kwaad als het ging met regen en wind is er tegen den bal getrapt. Natuur lijk was er van spel maar heel weinig sprake, alles was even waterig. Het veld nat, de bal nat en de spelers doorweekt, wat wil men dan nog voor spel verwachten. Gelukkig voor de Rustoorders, dat zij er althans voor kon den zorgen, dat de puntjes ln Amersfoort Weven. Hoogstede, die de reis uit Maastricht had gemaakt voor dezc i wl 'strb'd, zorgen dat de Amersfoortts voor rust de 'ridio^ hadden met 1—0. Daarna wisten zij nog ©en? maal het net te vinden, terwijl de Zwolle*' naars Brits niet konden passeeren, zood&l! H. V. C. met 20 won. Tram Soes t—A raersfoo r t—E d e. De Raad der gemeente Wageningen beslool Zaterdag aan Gedep. Staten te berichten, dat hij bereid is den aanleg van een electriaché tram Soest—Amersfoort—Ede finanticel te steunen, mits de tram wordt doorgetrokken1 van Veenendaal naar Wageningen en worde voorzien van een derde rail, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, het goederenvervoer me* groot materiaal rechtstreeks naar Wa geningen te doen plaats hebben en dit aan de H. IJ. S. 'M. worde opgedragen. Het comité voor gemelde tram had Gedep, Staten van Gelderland linancieelen steun ge vraagd. Eierveiling, Door het bestuur der V. P. N. was gis teren avond in de zaal Otte een buitenge wone algemeene vergadering belegd, waar ook nie"-leden toegang hadden. Het onderwerp van den avond was 't op richten van een Eierveiling der V. P. N. Aan de bestuurstafel waren ook gezeten graaf van Randwijok, burgemeester en de heeren Tromp van Holst, beschermheer, Breukers, directeur der eiermijn te Roer mond en Langenhof van de mijn te Amster dam, terwijl later kwam de heer Wiersma, uft Westland, welke indertijd de veilingen ook in de Tuinbouwvereeniging heeft bespro ken. Na opening door den voorzitter, den heer Krook, zette de heer Van der Linden de zaak uiteen. Dit samenkomen is de vrucht van rijpe overweging en organisatie van vele jaren. Veel behoeften zijn de laatste jaren aan het licht gekomen: een goed broedel, wijze van opfokken, ziektebestrijding en ook, hoe tc komen aan de juiste waarde voor de eieren. Het bestuur is niet ingegaan op het inge komen verzoek om zelf den verkoop Ier hand te nemen. Een mooi ding is, dat het verzoek om den eierverkqop te regelen komt van de land bouwers zeiven. Wat valt hier te verbeteren? De eieren worden slecht en verdeeld op geslagen. In Barneveld is het beter. Daar ook is de wijze van verkoop verouderd. De prijs is hier niet de waarde; handig heid heeft te veel invloed. Dc moderne wijze van verkoop is de openbare verkoop de vel ling. Dit kan ook met eieren, zie den ver koop te Roermond. Eigen verzending kan zeer goed, zooals in Friesland. Volgens de meening van spreker en van de commissieleden is t echter beter samen te gaan met de eerlijke handelaren. Dat is goed voor afzet en voor prijs. Ook de handelaren veriangen naar controle om de verkeerde gebruiken te keeren. Het hoofdbestuur der V. P. N. denkt die controle ln te voeren zoo mogelijk in veree- niglng met de regeering. Eierveiling leidt tot deze controle. Spreker schetst hoe thans op de markt heerscht vragen, bieden, pingeleo Veiling geeft betere wijze. Om de kosten in het begin te beperken heeft het H. B. toegestaan dat de veiling meester van Amsterdam hier bij de eerst© veilingen de zaak regelen zal. Voor voldoen de pakruimte is gezorgd (pakhuis Vijver en kelder Muziekschool Krommestraat). Als direct kan worden begonnen met aan bieding van 40 50 duizend stuks, gaven de kosten geen zorg. Geen coöperatie of verplichte levering lag ln het voornemen. Slechts deze band: lid zijn der V. P. N. en niet veiling en markt te gelijk bedienen. De heer Luyben uit Soest vraagt, hoe de kooplui op de veiling den waardeprijs te doen. besteden. De heer Breukers uit Roermond ant woordt hierop, dat op de markt de afhande ling gaat tusschen twee personen, terwijl op de veiling is concurrente koop. Tevens be paalt de groote veiling den prijs voor het land. De handelaren hebben dus evenzeer belang bij hoogen veilingprijs. De heer Sroitsaerd, voorzitter onderafdee ling Leersum vraagt of bij zending van ver ren afstand tegemoetkoming is voor de ver voerkosten. He tentwoord luidt dat een veilingsoom- missie daarin niet treden kan. Gezamenlijke inzending vermindert di© kosten veefl per hoofd. De heer Breukers verstrekt gegevens over de mijn te Roermond, ontstaan uit de onder- afd. V. P. N. te Neer. Het contract met Duitsdhe opkoopcr» gaf geen baat; zij lieten de landbouwers in den steek. Toen kwam in 1904 de veiling te Roer mond, uit nooddwang dus geboren. Vorig Jaar werden er 24 millioen verhandeld. Dit jaar wordt geraamd 30 millioen. Om de kotten te beperken was eerst aan sluiting met den coöperatieven boterverkoop. In 1907 kwam eigen gebouw en geheel zelf standig staan. In 1909 werd een complex van f 50000 aangekocht, vorig jaar weer uitge breid. Vooral voor den kleinen man Is die vel ling van grootcn invloed geweest. Uit Sevenum met f600 zielen is vorig Jaar voor bijna f 100.000 verhandeld met middel- prijs van f 4.78. Bij geregeld stijgenden aanvoer geen ver laging van prijs. Integendeel; dat brengt de groote kooplui. Zaak is dus, direct de han den Ineen te slaan. De Roermondsche mijn heeft veel kleine koopers gemaakt tot groote handelaars. Wat den imlddeiprijs aanbelangt, deze Nvaa tol 1905 f S.86 en ln 1913 f 4.73. Zal de handel wel komen? Hij zal komen, al Is 't mogelijk ln den be ginne niet. De handelaars hebben te voor bij gegarandeerde waar. Ook uit den omtrek zullen zij wel mee werken, want deze komen in den kraiffiC^ Hjd zelfs in Roermond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3