BINNENLAND. Montenegro. Cettinje, 9 Maart In de skoepschtina Is namens de meerderheid een verzoek inge diend om de regeering te interpelleeren over Jiet grensincident bij Metalha. De vergadering ham daarvan kennis zonder eenig incident. Cettinje, 10 Maart De Montenegrijn- pcihe regeering heeft zich bij Oostenrijk be klaagd over de grensincidenten, die op baar «ebied veroorzaakt zijn door Oostenrijksche moepen, en de overplaatsing verzocht van het districtshoofd van Metalka. Over het incident, dat aan de Bosnisch- ïlontenegrijnsche grens is voorgevallen, be ticht de Wiener Allgemeine Zeitung: De Mon- tenefrijnen hadden bij Metalka, waarvan on- Dmstootelijk vaststaat, dat het behoort tot het Dostenrijksch-Hongaarsche gebied, een mili tairen post opgesteld. Ondanks herhaalde aanmaning en ook nader met wapengeweld was gedreigd, ontruimde de Montenegrijn- |che patrouille den post niet. Daarop zag de bevelhebber van de kleine Oostenrijksche mi litaire aldeeling zich genoopt, geweld aan te wenden. Aan Montenegrijnsche zijde moeien vier man gevallen zijn. De Oostenrijksche sol daten hadden "eene verliezen. De Montene- grijnen beroepen zich er op, dat Metalka aan hen werd afgestaan bij de verdeeling van het op Turkije veroverde gebied. Servië ver overde deze plaats van Turkije en stond haar af aan de Montenegrijnen, zoodat Montenegro In het rechtmatige bezit van Metalka zou zijn. Daartegenover moet echter geconstateerd worden, dat indertijd ook Servië heeft be proefd deze plaats door een militairen post te bezetten maar van dien maatregel afzag naar aanleiding van een ddbr Oostenrijk- Hongarije ingediend protest, en dat de rechts titel van Oostenrijk-Hongarije onaantastbaar is. Metalka ligt aan den Metalkapas, die een hoofdverkeersweg vormt Yan Bosnië in het sandjak naar Plewlje Turkije. Konstantinopel lO Maart. Djavid Bey heeft de portefeuille van financiën op zich genomen ter vervanging van Rifaat Bey, die voorzitter van de rekenkamer wordt Dje- mal Bey verwisselt met Mahmoed Pacha de portefeuille van openbare werken tegen dip van marine. Tweede telegram. Djavid Bey wordt binnen zeer korten tijd hier ver- wacht. Hij zal bezit nemen van de porte feuille van financiën en daarna weer ver trekken naar Parijs, om het leeningscon- trnct tc onderteekenen. Rifaat Bey, die om gezondheidsredenen als minister aftreedt, zooals officieel wordt bericht, zal niet voor zitter van de rekenkamer worden. Hij is bij keizerlijk besluit lot senator benoemd. Konstantinopel, 10 Maart De on derhandelingen over een Turksoh-Bul- gaarsch handelsverdrag zijn heden morgen hervat Volgens de officieele mededeeling van het persbureau hebben de gevolmach tigden in hunne bijeenkom# van heden- Voormiddag de gegevens over den in- en uitvoer van Turkije en Bulgarije onder- vocht De door Servië bij de eindonderhande ling voorgestelde en door Turkije aangeno men wijzigingen in het nu tot stand gekomen vredesverdrag komen hierop neer: De von nissen van de muffi's in het afgestane gebied zullen nieft aan den sjeik-ul-islam in hoogste Instantie onderworpen kunnen worden; de oppermuffi blijft de hoogste instantie. De partijen kunnen echter van diens uitspraak in beroep komen bij de Servische gerechts hoven, die dan als scheidsrechters zullen beslissen. Het leerplan van de mohamme- daansche volksscholen moe<t overeenkomen met dat van de Servischen. De onderwijstaal zal de Turksche zijn met verplicht onder wijs in de Servische taal voor de in het ver overde gebied geboren personen en ook voor hen, die uit Turkije daarheen verhui zen. De Turksche onderhandelaar zal aan den Servischen een brief richten, waarin ge zegd wordt, dat Turkije in dit opzicht alle faciliteiten zal verkenen. Voorts is bepaald, dat in Turkije Servische scholen kunnen worden opgericht. Van den cisch der erken ning van de Servische vrome stichtingen in Turkije heeft Servië m-oeten afzien. Konstantinopel, 9 «Maart Men ver zekert uit Grieksche bron, dat de grootvizier op de stappen van den Griekschen gezant over den boycot in Smyrna heeft verklaard, dat zoolang de eiiandenkwestie onopgelost bleef, de Türksch-Grieksche betrekkingen daaron der zouden lijden. Griekenland. Athene, 9 Maart In de Kamer ver klaarde de minister van buitenlandsche zaken, dal de blokkade van Santi Quaranta ten doel heeft alle incidenten tusschen de revolutio nairen en de vreemde schepen te vermijden. De minister deelde eene verbaalnota van de gezanten van Oostenrijk en Italië mede, waar in gezegd wordt, dat de mogendheden heb ben besloten voor Albanië te waarborgen de volledige gelijkheid van de eerediensten en de talen. De beide landen beschouwen als gel dig de met Veneizelos overeengekomen grens- verbetering. Die zal plaats hebben na de ont ruiming van Albanië door de Grieksche troe- pena De in de kaza van Koritza gevraagde verbetering is verworpen. De beide kansela rijen zijn genegen de andere wenschen van Griekenland betreffende de inlijving van Zuid- Albaneezen bij de Albaneesche gendarmerie bi overweging te nemen en bij den vorst van Albanië aan te bevelen. 10 Maart. Minister-president Venizelos verdedigt in de Kamer de politiek van de re geering in de kwestie van Epirus. Daar de belangen van twee groote mogendheden in botsing zijn gekomen met die van Griekenland, Is Griekenland genoodzaakt zich te onderwer pen aan de beslissing van de mogendheden. Hij geeft aan de Epiroten den raad zich niet te verzetten, want zij zullen daarmee niets kunnen winnen. De blokkade van Santi Qua ranta is afgekondigd, om internationale ver wikkelingen te vermijden. Venizelos zegt, dat hij de oprichting van de heilige bataillons in Epirus niet heeft verhinderd, maar ook niet daartoe heeft geholpen. Hij hoopt, dat het Grieksche volk zich zal neerleggen bij de ver schrikkelijke offers, waarin in Epirus is toe- aestamd. Rusland heeft steeds in ruime mate de Grieksche belangen gesteund, vooral ge durende de beide laatste oorlogen. Ondanks de geschillen tusschen Albanië en Griekenland betreffende de grens, kan Albanië er zeker van zijn, eene oprechte vriendschap te vinden in Griekenland en Servië. Janina, 10 Maart De Grieksche troe pen hebben voorloopig de ontruiming van het gebied van Epirus, dat door de aanhan gers van de autonomie bezet wordt, ge schorst om niet deze alleen baas te laten in die streken. Marokko. Madrid, 10 Maart. Generaal Marina, de resident-generaal in Marokko, is hier aange komen. De Gacota bevat eene verklaring, ondertee kend door den minister van buitenlandsche zaken en den Franscken ambassadeur, waar door de regeeringen te Madrid cn Parijs in hunne respectieve Marokko-zöne afzien van alle rechten en voorrechten, voortvloeiende uit het stelsel der capitulatiën. Abessynië. Addis Abeba, 10 Maart. Hot beves- l&gt zich, dat de dedjas van Chabre Salassir geheel verslagen is door de dedjas van Sioem. Na een gevecht van twaalf uren werden de robellen geheel uiteengejaagd. Vereenlgde Staten. New-York, 10 .uaart. De aarvergadc- ring van de aandeelhouders van den Pcnnsyl- vania-spoorweg machtigde heden de directeu ren eene hypotheek te vestigen, waaronder obligatiën zullen worden uitgegeven tot zoo danig bedrag en op zoodanige tijden als voor den financieelen dienst van de maatschappij gewenscht ls. Voor deze hypotheek zullen de eigendommen en rechten van de maatschappij worden verbonden, die de directeuren daar voor aanwijzen. Mexico. "Washington, 10 Maart. Uit het rap port, dat de secretaris van oorlog ontvangen heeft van generaal Blass, den commandant van de Amerikaansche strijdmacht aan de grens van Mexico, blijkt, dat het lijk van den Amerikaanschen burger Vergara uit de be graafplaats te Hidalgo is weggevoerd door Vergara's eigen bloedverwanten en gehuurde Mexicanen. Het rapport haalt de verklaring aan van kapitein Sanders, den commandant van de Texaansche grenspolitie, waarin stel lig gezegd wordt, dat geene leden van de Texaansche politie de grens zijn overgegaan en dat er geene teekenen van brandwonden op het lijk gevonden zijn. Brazilië* Rio de Janeiro, 10 Maart. De staat van beleg is afgekondigd in Ceara. Tweede telegram. De commandant en de bondstroepen te Forialera bericht, dat eene algemeene staking is uitgebroken. De handel is gestremd, de dienst in de havens en op de tramwegen is verlamd, de gasfa briek wordt bedreigt. Gewapende benden trekken door de stad; .zij bedreigen de voor bijgangers en vallen bijzondere huizen aan, onder voorwendsel van huiszoekingen te moe ten doen. De staatsregeering is niet bij mach ten de orde te verzekeren. De rebellen kam peeren op 25 K.M. afstand van den hoofdstad. De bondstroepen bezoeken de particulieren handelshuizen. Tengevolge van dit telegram is de staat van beleg in den staat Ceara afgekondigd. Rio de Janeiro, 10 Maart. Eene offi cieele «nota bericht, dat buitengewone maatre gelen zullen worden genomen om in den staat Ceara de rust te herstellee. Met de normale middelen heelt men niets kunnen uitrichten. Allerlei. Rome, 9 M a a r t. Deze stakingsdag is voor bijgegaan zonder incident Eene commissie werd ontvangen door den onderstaatssecreta ris van binnenlandsche zaken, om hem hare wenschen uiteen te zetten ten aanzien van de hospitaalkwestie in Rome. De onder-staatsse cretaris somde de maatregelen op, die de re geering voornemens is te nemen. Morgen vroeg zal eene vergadering gehouden worden om te beslissen of de staking een einde moet nemen. 10 Maart Het bestuur van de arbeidska mer beeft, na kennis te hebben genomen van de verklaringen van den onder-staatssecreta ris van binnenlandsche zaken over de hos pitaalkwestie, besloten, dat heden middag de arbeid zal worden hervat Tweede telegram. De staking schijnt te zullen voortduren. De winkels zijn geslo ten. Het tram- en rijtuigverkeer is steeds ge stremd. Derde telegram. Na eene vergade ring in het Pilottarplein, in den k>op waar van het besluit tot hervatting van den arbeid bekrachtigd wend, wendde een deel van de betoogers zich naar de Corso Victor Ema nuel, waar het mdnfcterie van binnenland sche zaken gelegen is. De politie wilde de betoogers tegenhouden ter hoogte van Sint- Andreas. Er volgde een straatgevecht. De be toogers wierpen met steenen naar de agen ten, <lie antwoordden met sabelhouwen en in de lucht geloste revolverschoten. Aan beide zijden werden eepigen gewondten slotte werden de betoogers uiteengedreven. Rome, 10 Maart. In de gevechten, die zij heden morgen om 9 uur op straat met de betoogers voerden, zijn verscheidene politie agenten gewond. De arbeid is nu hervat eD de rust hersteld. Een ernstig auto-ongeluk met doodelij- ken afloop heeft in Spanje plaats gehad. De automobied waarin graaf Moriana, de broe der van den grootmeester van het hof der Koningin, zich naar Santander begaf, is met een wagentje in botsing gekomen. De graaf werd gedood, de chauffeur ernstig gekwetst. Bautzen, 10 Maart In het uitgestrekte fabrieksgebouw van de lithografische inrich ting en bankpapierfabriek Wegang is heden morgen een brand uitgebroken. Het gebouw Is geheel afgebrand. Onder de puinhopen zijn de verkoolde lijken van vijf personen gevon den, waaronder twee brandweermannen. Een schoorsteenveger wordt vermist. Vilma, 10 Maart In den afgeloopen nacht is een houten huis afgebrand. Zeven personen kwamen in de vlammen om. Par ij s, 10 Maart. In den nacht van 2 op 8 Maart heeft een kringstorm gewoed in de noordelijke en oostelijke streken van Mada gascar. Er is belangrijke schade aangericht. Talrijke gebouwen zijn vernield of beschadigd 16 inlanders zijn verdronken. De Staatscourant van Woensdag 11 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen de kapitein G. de Josselin de Jong van den staf der artillerie, lid der commissie van proefneming en is hij benoemd tot reserve-kapitein bij; het le reg. vesting-artillerie; op verzoek eervol ontslagen H. T. Hume als consulair agent van Nederland te Taikohu (Japan) en de waarneming van het consulaat opgedragen aan A. W. Gillingham; op verzoek eervol ontslagen R. Brinkhuis als burgemeester van Ulingeradcel en P. L. Nou- wen als burgemeester van Thorn, laatstge noemde met dankbetuiging. erkend en toegelaten als voce-consul van Duitschland te Terschelling, voor de eilanden Vlieland en Terschelling, de heer I. v. Heusaen benoemd tot lid, tevens voorzitter, van den voogdijraad te Middelburg, mr. G. J. Sprenger, secretaris der gemeente Middelburg, en lid van den voogdijraad, wonende té Middelburg vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen ven ridder der 2do klassemet de kroon en de zwaarden, in de militaire en civiele orde van verdiensten van Adolf van Nassau, hem door H. K. H. de Groot hertogin van Luxemburg geschonken, aan den ordonnans-officier van H. M. de Koningin, den lste-luitenant van den grooten staf jhr. A. P. J. H. Wittert van Hoogland. 100-jarig bestaan generalen staf. De Koninklijke familie laat zich heden veriegenwoordigen ter receptie van den feestvierenden generalen staf. De minister van Oorlag, oud-stafofficier, was aanwezig bij de receptie ter viering van hot 100-jarig bestaan van den generalen staf De Koningin vereenigt Donderdag alle officieren van den generalen stof aan een gastmaal ten Hove ter oere van het 100-jarig bestaan van dat corps. Het Deense he bezoek. Men meldt uit de residentie: De plannen omtrent de verdeeling der be zoekdagen van het Deensche Koningspaar zijn uitteraard nog slechts voorloopige. Definitief is nog niets bepaald. De EersteKamer hervat Dinsdag 17 dezr 's nam. 2 uur de begrotingsbehande ling. Provinciale electricïteits- levering in Gelderland. Gedeputeer de Staten van Gelderland zijn met hun voor bereidenden arbeid zoo ver gevorderd, dat zij in staat zijn aan de gemeentebesturen in groote trekken mededeeling te doen van de voorwaarden, waarop eventueel van provin cie wege electriciteit zal kunnen worden gele verd. Op een nader te bepalen dag in deze maand zal ten Provincicbuize te Arnhem aan een of twee leden van elk der gemeentebe sturen de gelegenheid worden geboden, al hetgeen opheldering of toelichting vereischt, nader te bespreken in een samenkomst, waar de deskundige adviseur in electriciteitszaken, professor C. Feldmann, aanwezig zal zijn. Statenverkiezing in Gelderland* Gisteren werden de verkiezingen behou den voor een lid der Prov. Staten van Gelder land, in de districten Zutphen en Oldebroek. De uitslagen waren als volgt: Zutphen. Aantal kiezers 6692. (Vacature- Van Nagell, lib.) Uitgebracht 4534 geldige stemmen, (volstrekte meerderheid 2288.) Hier van verkregen de heeren F. C. Gies (S. D. A. P.) 955 B. van Krimpen (V.-D.) 2003 en rar. H. B. VerLoren van Themaat (a.-r.) 1576 stem men, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Krimpen en verLoren. Oldebroek. Aantal kiezers 5507. (Vac.- Van Asch van Wijck, a.-r.) Uitgebracht 4710 geldige stemmen, (volstrekte meerderheid 2366.) Hiervan verkregen de heeren Fikse (lib.) 2038, L. M. Hermans (S. D A. P.) 231 en mr. M. P. D. baron van Sytzama (C.-Il.) 2141 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Van Sytzama. (Bij de periodieke verkiezingen In Juni j.l werden in Oldebroek de twee vrijzinnige can- didaten bij eerste stemming gekozen, resp. met 2389 en 2076 stemmen, terwijl de aftre dende rechtsche Statenleden 2043 en 2000 stem- men verwierven.) Prov. Staten van Over ij se 1. Door het overlijden van den heer C. A. Besler, bur gemeester van Stad- en Ambt-Vollenhove, is er in het district Steenwijk een vacature ont staan voor de Provinciale Staten van Over- ijsel. De heer Besier was Unie-liberaal. Het ve r<ti r ek van den vice- admiraal Tydeman. Zooals medege deeld werd, is aan vice-admiraal G. F. Ty deman opgedragen zioh naar Ned.-Indië te begeven met de bedoeling, dot onze regee ring zoo spoedig mogelijk met de Indische omtrent sommige punten van de verdedi ging van Inddë tot overeenstemming gera ken zal. Naar het N. v. d. D. verneem#, zal de vice- adimiraal, die vergezeld zal worden door luit. ter zee le kl. E. P. Westerveld en zich 26 dezer te Genua inscheept, als directeur en commandant der marine voor onbepaal- den tijd vervangen worden door kolonel A. J. van Stockum, kapitein ter zee, hoofd van het vak van uitrusting en den heer J. S. van Veen, hoofdingenieur der marine te Am sterdam. Het fort aan de Schelde* Reuter seint uit Brussel d.d. 10 dezer: De Independance Beige komt in een artikel aangaande den toestand van België ten op zichte van de Schelde, tot de conclusie dat de .werken voor den aanleg van het fort te Mis singen worden uitgevoerd stroomopwaarts van de stad op zoodanige wijze, dat het vaarwa ter van de Schelde van den mond der rivier tot ver stroomopwaarts kan worden bestre ken. Het fort ls volstrekt nutteloos voor de nationale verdediging van Nederland en zelfs voor de verdedig!.ïg van Vlissingen. Het zal echter de mogelijkheid verschaffen ons de schseepvaart van of naar Antwerpen ie belet ten. Dit nationale Belgische reduit zal in oorlogstijd juist zooveel waard zijn als den Hollander zal behagen Vermits het gebleken is, dat bij ma noeuvres door officieren een enkele maal te gen vergoeding gebruik is gemaakt van het servies van de onderofficiersmenage bij het garnizoen, acht de minister van Oorlog dit gebruik maken, zelfs togen vergoeding, min der gewenscht en bepaalde hij mitsdien dat zulks niet moer behoort te geschieden. Bij Kon. besluit is bepaald dat militairen en geëmployeerde weduwnaars zonder kin deren de toclasge voor gehuwden behouden tot en met het einde der derde maand, na die waarin het overlijden plaats vond. Het handlhaven der openbare o-rde bij de terechtzittingen van den krijgsraad, zoomede hot overbrengen van krijgsraadarrestanten van het Huis van Bewaring in de residentie van den krijgsraad naar en van het gebouw der terechtzitting zal geschieden: te Arnhem en t/e 's Hertogenbosok door personeel der Koninklijke maréchaoissée en te 's Graven- La ge voorloopig door het garnizoen, in af wachting van eene nadere regeling, welke zal worden getroffen zoodra maréchaussée in Noord- en Zuid-Holland zal zijn gestation- neerd. Generaal de M o o ij. Ondrtr vele bin ken van vriendschap en sympathie vierde gisteren generaal De Mooij te 's-Gravenhage gep. dir. officier van gez., zijn 80en ver jaardag. Reeds in den loop van den ochtend waren de salons van zijn huis in een lusthof herscha pen: meer dan veertig bloemstukken uit bin nenland en van ver over de grenzen, waren door vrienden en oud patiënten gezonden. O.a ontving hij een gouden broche in den vorm van een bij, symholiseerende de nijvere werk zaamheid van den jarige. Namens H. AL de Koningin-«Moedcr ontving de generaal een schrijven van gelukwensching van Jhr. De Ranitz, terwijl Z. K. H. de Prins hem uit den Taunus een telegrafische felicita tie zond. In den loop van den middag kwamen tal van vrienden en belangstellenden, onder wie vele tijdgenooten van den jarige uit den mili tairen dienst, generaal De Moolj ter gelegen heid van zijn 80en verjaardag, welke hij in de beste gezondheid mocht vieren, gelukwen- schen. Tot hen die op deze wijze van hunne belangstelling deden blijken, behoorden de inspecteurs van den geneeskundigen dienst der landmacht -eneraal Quanjer met zijn adjudant: de onder-voorzitter van het hoofd comité van het Ned. Roode Kruis, generaal De "Waal met den secretaris jhr. Mazel en voorts onderscheidene actief dienende en ge pensioneerde opper- en hoofdofficieren van het Nederlandsche en van net Ned.-Indische leger. Prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar Groningen, Is naar de N. Gron- Crt meldt benoemd tot eerelid van de Ame rican Statistic Association. Dr. T. E. Freylinck, directeur van hed rijles-krankzinnigengesticht te Medemblik, zal binnenkort zijn betrekking neerleggen. (N. R. Ct) P r o f. d r. E. F. K r u ij f f. Op 79-jarigen leeftijd is te 'sGravenhage overleden prof. dr. E F. Kruijff, oud-hoogleeraar in de theologie te Groningen. De begrafenis is bepaald op Vrijdag a.8. des voormiddags II uur van het sterfhuis naar Oud-Eik-en-Duinen. Te Roermond is op 79-jarigen leeftijd overleden, de gepensionneerde kolonel militie commissaris N. H. A. Camp. De oudste inwoonster van "Weststellingwerf, Joukje Schipper, weduwe D. H. de Vries te Steggerda, is gis teren in den ouderdom «van 100 jaar en 4 maanden overleden. De „Algemeene Staatspar- t ij". Te Amsterdam is een algemeene leden vergadering van de Vereeniging „Algemee ne Staatspartij" (d.i. de partij der z-g. „kleur- looze middenstof) gehouden, o.a. t°r behan deling van de ontwerp-statuten en het ont werp-huishoudelijk reglement, en voor de verkiezing van een definitief centraal be stuur. De beide ontwerpen zijn, behoudens enkele kleine wijzigingen, door de vergade ring goedgekeurd. Tot voorzitter van het centraal bestuur is gekozen de heer D. Reiman te Amsterdam en tot bestuursleden de heeren G. J. Bos goed, B. J. Gelder, B. Th. van L*)o, G. J. Neb- beling te Amsterdam, A. Schipper en C Si mon te Haarlem. De Vereeniging van Neder landsche Gemeenten heeft oen adres iiericht tot den minister van Financiën om den trmijn (vóór 1 April 1914) binnen welken aan den Pensioenraad voor de gemeente-amb' tenaren verschillende gegevens en stukkeD moeien worden ingezonden, te veranderen in uiterlijk 1 April 1915. Deze Vereeniging zond voorts een adres tot den minister van Binnenlandsche zaken, om door wetswijziging de van gemeentewege aan gestelde ambtenaren wederom de bevoegdheid te geven tot executie van dwangbevelen in zake plaatselijke belastingen, welke thans door hen niet kan geschieden tengevolge van het arrest van den Hoogen Raad van 28 Dec 1913. Centraal Bond van Christ Philantroph. inrichtingen. De jaar- lijksche algemeene vergadering van den Cen- traal-Bond van Chr. Philanthropische Inrich tingen in Nederland zal gehouden worden (in plaats van op 14 April) op Maandag 20 ApriJ 1914 ten II ure te Amsterdam. Des namiddags om 2 uur hoopt de inspec teur mr. A. de Graaf een rapport uit te bren gen over „Verpleging van zieken en van ouden van dagen", als een vervolg op zijn inleiding van een vorig jaar. De Ziekenfondskwestie. In een buitengewone vergadering der afd. Alkmaar en omstreken der NederL Mij. tot bevordering der Geneeskunde is opgericht het algemeen afdcelingsziekenfonds van genoemde m*l; !- schappij. Het fonds omvat 38 gemeenteeD is te Alkmaar gevestigd. Drie geneeskundigen en drie apothekers zijn tot voorloopige bestuursleden benoemd. 75-jarig bestaan van het Leidsch Studentencorps. De eerste dag der feestelijkheden is Maan dag uitstekend geslaagd. „Sempre Crescendo Wist haren ouden roem te handhaven en ver wierf luiden bijval meft haar keurig ten gehco- re gebracht programma. In meer intiemen kring werd tot vroeg in den morgen gefuifd on sociëteit „Minerva", waar menig reünist z:ch weer ion" voelde op ziïn ouden .kroeg". Gisterenmiddag hield! „Njord" onderlinge roeiwedstrijden op het Galgewater, waaraan met opgewektheid werd deelgenomen door oudere en jongere generaties. Er was veel be langstelling en de „Vink", waar de prijzen den overwinnaars werden overhandigd, da verde van het „Io Vivat". Aan eere-leden van het Corps en de senaten der bevriende studentencorpsen, werd op „Mi nerva" een feestmaal aangeboden, na afloop waarvan het .Comité du Salut Public" een ge zellig samenzijn heeft georganiseerd. Heden, den laat&ten dag der herdenking, houdt Arena Studiosorum" gymnastiek- en schermwedstriiden in de Stadsgehoorzaal en verschillende corporatiën vereenigen baar oud-leden aan den feestdisch. Het Leidsch Studententooneel brengt in den schouwburg voor het voetlicht „Geveinsde Confidenties" van den bekenden 18en eeuw- schen tooneelschrijver Marivaux. Een schitterend bal zal de feestelijkheden besluiten en dan is het weer gedaan met „Der alten Burschen Herrlichkeit". Jubileum G. B. van Goor Zo nen. De firma G. B. van Goor Zonen, te Gouda, opgericht den 9en Maart 1839 en in het jaar 1906 in een N. V. omgezet, vierde Maandag onder talrijke blijken van belang stelling, zoowel van hier als van elders, haar 75-jarig bestaan. 'b Middags hield de directeur der Ven nootschap, de heer I. Noothoven van Goor, een receptie, welke o.a. werd bijgewoond door deputaties uit het Dagelijksch Bes/tuur der gemeente en de Kamer van Koophan del en Fabrieken, alsmede door tal van par ticulieren nit Gouda en andere steden van ons land. De receptie-zaal was door de talrijke ge» gez-onden bloemstukken als in een bloemen tuin herschapen. Onder de verschillende fraaie Stukken, die de jubileerende firma van elders waren toe gezonden was er een van den Ned. Uitge versbond. (Dgbld. v. Gouda). Legaat "Wijlen de beer C. H. Wagenaar Humelin-cfk, heeft aan de algemeene armen van Asten een som gelegateerd van f 3000. Gastentoonsltelling te Zut phen. Men meldt uit Zutphen <Ld. 9 Maart aan de N. Ct.: Heden middag had in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en comtralssiên al hier de officieele opening plaats van de van gemeentewege georganiseerde gastentoon- stelling. De heer D. Molenaar, wethouder, jaren geleden voorzitter van de commissie van bijstand voor de gasfabriek en water leiding, hierinnerde aan het feit dat de ge meente 40 jaren geleden de gasfabriek in eigendom overnam van de firma Heinz A Co. Het eerste jaaT was het gasverbruik ge ring. Het bedroeg 453 000 kub. M., terwijl in 1913 3.289 000 kub. M. werd verbruikt. Na gewezen te hebben op het doel der tentoon stelling, den verbruikers meer bekend te/ maken met nieuwe vindingen op gastech nisch gebied, verzocht spr. den burgemees ter, den heer A. E. Zimmerman, de tentoon stelling te openen, waaraan deze gaarne zeide te voldoen, met den wensch dat door deze tentoonstelling de veelal nog onjuiste inzichten bij de verbruikers zullen worden gewijzigd, imede door de demonstraties van de exposanten die svrëker hartelijk dankte voor hun medewerking. De tentoonstelling maakft een keurigen in druk en mag een pakkende reclame voor het gas heeten. Naast de expositie der Zutphensche gasfabriek, die o.m. voorstelt hetgeen zoo al uit 100 K. G. jtfeenkool wordt vervaardigd, treft de stand van de Utrecht- scihe asphalt fabriek firma Stein en Takken, waar o.a. de vele teerproducten rijn geëx poseerd. Onder de verdere inzenders be* hooren nog vermeld: de Dordtsche Mij. te* vervaardiging van gas-, wateT- en électn- citeitsmeters en gestoestellen; de firma H- J. Reesink A Co. te Zutnhen met fittings; de firma D. A. van Eldik Zoon, te Zut phen met baden, geysers en lampen; het Technisch Bureau Nell en Stutteiheim te 's Gravenhage met om. centrale verwar mingstoestellen; de firma G. Kromschrëder te Zwolle met gasmeters en de firma J. P* de Jager A Co. te Amsterdam met gasmo» toren. In den loop der tentoonstelllngsweek zul* len kookdemonstraties op gas worden ge- houden. Een bioscoopcensuur. Onder de katholieken te Delft is zekere ontstemming, ontstaan naar aanleiding van de omstandig heid, dat de commissie voor de keuring der films die vertoond worden in kindervoorstel lingen, voor eenige weken in de Bioscoop van den R. K. Volksbond de film „Rip van Winkle" afkeurde, welke, zooals alle films voor de kindervoorstellingen, betrokken was van de Lelie-Bioscoop te Leiden, onderafdeehng van de Katholieke Sociale Actie, die films koopt en verhuurt, welke goedgekeurd zijn door de geestelijken en den rechtskundigen adviseur, en welke worden vertoond in voorstellingen voor patronaten, gestichten, Volksbondafdee* lingen en particuliere ondernemingen. Naar aanleiding daarvan heeft de afd. Drift van den Ned. R. K. Volksbond, rich bezwaard gevoelende door de toepassing der betreffemdfl artikelen van de politie-verordening, waar door zij een schade van f 97.50 beldep, ricli gericht tot den Gemeenteraad, met zoek die artikelen te wijzigen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2