BINNENLAND^ KOLONIËN. Parijs, 12 Maart De Temps bericht Sit Petersburg, dat de minister van oorlog heeft verklaard, dat in het Russische oor logsplan het defensief offensief is geworden, pet leger wordt met een derde vermeerderd. De kavalierle is in aantal misschien de eer- Ite van de wereld. Wij zijn in alle opzichten gereed. Onze kanonnen staan boven de Fransche en de Duitsche kanonnen. Voor agressieve staten kunnen de Russische toe bereidselen onaangenaam zijn; maar wij be reiden ons vooral op den oorlog voor uit be geerte om den vrede te behouden. Budapest 12 Maart Het dagblad Az Est bevat een interview van zijn Petersburg- gchea bijzonderen correspondent met den mi nister van buitenlandsche zaken Sazonow. Over de verhouding tusschen Rusland en Oostenri^-Hongarjje zeide Sazonow, dat de betrekkingen aan beide zijden volkomen cor rect zijn. In het vorige jaar waren er oogen- blikken van spanning tusschen Oostenrijk- Hongarije en Rusland. Dil is nu voorbij. Op eene opmerking van den onvermijdelij- ken strijd tusschen het germanisme en het pansla\isme antwoordde Sazonow, dat voor de politiek uitsluitend de belangen den door slag geven. liet belang van den wereldvrede eischt echter eene besliste vredespolitiek. Op eene waag over tegenstrijdige belangen van Rusland en Duitschland in Klein-Aziè en wegens de handelsverdragen zeide Sazonow: Hier bestaat geen reden tot conflict. Von Jagow zeide, ('.at Duitschland met de handels verdragen tevreden is. Op eene vraag wegens de vermeerdering van de Russische toerustingen zeide Sazonow: De vermeerdering van de toerustingen is van Duitschland uitgegaan en door Oostenrijk- Ilongarije en Frankrijk voortgezet. Het is na tuurlijk, dat ook wij in deze richting marchec- ren. "Wij willen echter geen oorlog; wij wil len met Oostenrijk-Hongarije en Duitschland in vrede leven. Ik kan niet gelooven, det deze staten tegenover ons eene vijandige gezindheid koesteren. Petersburg, 12 Maart. De buitenge wone legerbegrooting van 1914 is 12j p. st. hooger dan die van 1914. De stijging is St' pet. Rumenië. Bukarest, 12 Maart Het wetsont werp betreffende de herziening van de grond wet is heden voor het eerst in het parlement gelezen. Overeenkomstig de grondwet, zul len de beide andere lezingen plaats hebben telkens met 15 dagen tusschenruimte. De tegenwoordige Kamer zal daarna ontbonden worden en er zal worden overgegaan tot ver kiezing van eene constituante. Bulgarije. Eene van vvege de regeering bekend ge maakte mededeeling over de audiëntie, die de minister-president Radoslawow bij den koning heeft gehad om bericht te geven over de uitkomsten van de verkiezingen voor de Sonranje, houdt het volgende in: D regeeringskringen beschouwen deze uitkomsten els zeer bevredigend en van veel gewicht. De liberale partijen krijgen de meer derheid en kunnen alleen regeeren, zelfs zonder met andere parlementaire groepen in verbinding te treden. Terwijl het kabinet bij eene evenredige vertegenwoordiging zich gewoonlijk genoodzaakt ziet, na de verkie zingen uit verschillende partij"groep en zich een-c meerderheid te veroveren, heeft hier de regeeringspartij de vaste meerderheid, reeds voordat zij zich aan de Kamer voor stelt. De nieuwgekozen Sobranje zal in de tweede helft van Maart tot eene buitengewo ne zilling 1 jeengeroepen worden, die zich enkel met h i onderzoek van de geloofsbrie ven, het voueren toe de begrooting en de goedkeuring van de vredesverdragen van Bukarest en Konstantinopel, alsmede even tueel met het opnemen van eene leening zal bezig houden. De Sobranje zal zich daarna verdagen, om den 2Sen September overeen komstig de grondwet weder bijeen te ko men. Dit is eene gepaste gelegenheid om te doen uitkomen, dat de uitvoering van de verkiezingen in het nieuw verkregen gebied met al de administratieve maatregelen, die door het omslachtige apparaat bij evenre dige verkiezingen geboden zijn, het beste bewijs oplevert, dat in deze gewesten reeds tene volledige bestuursorganisatie bestaat. Servië. Belgrado, 12 Maart In antwoord op eene interpellatie betreffende de pensionee- ring van generaal Misics, den adjunct-chef van den generalen staf, verklaarde de minister president, dat deze maatregel genomen is op voorstel van den minister van oorlog, met welk voorstel de regeering zich heeft ver- eenigd. In den loop van het debat wezen de spre kers van "de oppositie op het feit, dat de ad- jnnct-chef van den generalen staf niet aan sprakelijk was voor de onvoldoende maatre gelen, die genomen zijn bij den Albaneeschen invaL Zij verzekerden, dat als hij gepensio neerd werd, dit geschiedde omdat de regee ring zich wilde bevrijdem van elke verant woordelijkheid ten aanzien van dit onder werp. De minister-president antwoordde, dat de adjunct-chef van den generalen staf per soonlijk maatregelen had genomen tot verze kering va<n de veiligheid van de grens. Daar deze maatregelen onvoldoende zijn geweest, is hij de man, die daarvoor aansprakelijk is. De skoepscRtina verwierp met 60 tegen 38 stemmen eene motie van afkeuring tegen de regeering. Montenegro. Het incident Aan Metalka is volgens eene of- fitieuse verklaring door de verontschuldiging, die het Montenegrijnsche districtshoofd op de plu als zelve heeft gebracht en door het terug trekken van de Montenegrijnsche troepenaf* deeling op de plaats ze' e afgedaan. Turkije. Konstantinopel, 1 2 Ma art. Het de partement van marine beeft besloten het ambt te creëeren van inspecteur der Turk- fche kusten, belast met het algemeen toezicht op den douane-dienst. Men zegt, dat deze post bezet zal worden door eene Engelsche specialiteit, die voor drie jaren in Turkschen Wenst zai treden. Griekenland. De vrijlating van alle om politieke redenen rich nog in hechtenis bevindende Bulgaren is, volgens een bericht uit Saloniki, nagenoeg vol tooid. "Verladen UaanHn g werden 150 ontsla gen. Ook aan de provinciale autoriteiten is op dracht gegeven, de vrijlating niet langer te vertragen. In Albanië* Durazzo, 12 Maart In eene pcnoclama- tie aan het volk verklaart de vorst van Alba nië, dat zijn plicht en die van zijne opvolgers steeds zal zijn, hest welzijn van de natie na te streven. Hij noodigt de Ailhaneezen uit, zich rondom den troon te scharen tot verwezenlij king van hunne nationale aspiratiën. Durazzo, 12 Maart. De vorst zal aan boord van de Taurus alle havens van Albanië bezoeken. Hij zal deze reis waarschijnlijk in de tweede helft van Maart ondernemen. De .nieuw benoemde minister-president van Albanië, Turkhan Pacha, heeft tijdens zijn verblijf In "Weenen een onderhoud gehad met een redacteur van het Fremdenblatt en tot dezen gezegd: Mijn programma is eigenlijk in weinige woorden, samen te vatten: de vorst in leder opzicht naar Ikracht ondersteuning en medewerking te verTeenen. Ik zal met vollen ijver er naar streven, op het gebied van de industrie, van het economische leven, den han del en het onderwijs eeno ijverige werkzaam heid te ontplooien, en Ik ben overtuigd, dat het zal gelukken den staat Albanië te beves tigen en hem een stevigen grondslag to ver schaffen. Deze grondslag zal in de eerste plaats hier In bestaan, Albanië te maken tot een pijler van den vrede en de cultuur. "Wel zal er menige moeilijkheid zijn te overwinnen, maar eene consequente politiek, rustelooze vlijt en onwrikbare standvastigheid zijn de beste middelen om de gewensclite resultaten te bereiken. In do persoon van vorst Wilhelm hebben wij den heerscher gevonden die hel best in staat is in te zien waaraan het jonge Albanië behoefte heeft en naar zijn inzicht zal zij handelen. Over de kabinetsvorming in Albanië kan ik natuurlijk uit mij zelf niets zeggen. Eerst na persoonlijk voeling neming met den vorst zal deze kwestie kunnen worden beslist. Maar ik weet, dat wij over een aantal personen be schikken. die In staat en ook bereid zijn, al hun kunnen op de hun aangewezen post in dienst van onze goede zaak te stellen. Mexico. Mexico, 12 Maart De minister van fi nanciën bericht, dat de regeering het denk beeld heeft prijsgegeven om een bondsbank op te richten. De gemeenschap met Torreon is afgesneden. Columbië. Bogota, 12 Maart. Uit Cacuta wordt bericht dat de "Venezolanen zich gisteren avond hebben terug getrokken. Terwijl de ministerraad beraadslaagde over de nieuwe gemeentelijke belastingen, liep de menigte het hek open om te pro testeeren. De politie dreef de menigte uit een. Brazilië* Over de revolutionaire onlusten, die woeden In den daat Ceara, komen telkens nieuwe al- armberiehten Volgens een gisteren ontvangen bericht is er de staat van beleg afgekondigd. De staat Ceara, die eene oppervlakte heeft van 105,000 KM*, is wat zijne uitgestrektheid betreft, onder de twintig staten van Brazilië de dertiende en wat zijne 1 millioen zieleD sterke bevolking aangaat de zesde; in dicht heid van de bevolking (10 per K.M.*) neemt hij de derde plaats in. Dat deze in het noor den gelegen staat eene betrekkelijk dichte be volking bezit, is te danken aan de omstandig heid, dat men tijdig heeft gezorgd voor de vestiging van de daar wonende Indianenstam men. Er heeft zich een bevolking van gemengd ras gevormd, waaruit het gummigebied en de Amazonas sedert lang een aanzienlijk deel van zijne werkkrachten heeft getrokken: in tijden van groote droogte werd deze verhui zing bijzonder jsterk. Nog nit de tijden van de monarchie is de gewoonte afkomstig, dat aan deze noordelijke staten aanzienlijke onder steuningen werden verstrekt uit de rijkskas, tot verzachting van den door de droogte ver oorzaakten nood. In de laatste jaren heeft de bondsregeering het vraagstuk der bestrijding van de droogte, door deskundigen laten beslu- deeren; voor de uitvoering van de door hen in overweging gegeven plannen zijn reeds millioenen toegestaan. De hoofdstad van Ceara Is Fortaleza; hare bevolking wordt op 50.000 zielen geschat De tegenwoordige revolutionaire onlusten in Ceara zijn reeds in de eerste week van De cember begonnen; zij zijn slechts van plaat selijken aard on hunne beteekenis reikt niet builen de grenzen van den slaat Zuid-Afrika. Kaapstad, 12 Maart. De Senaat heeft de „indemnity bill" in tweede lezing aan genomen. De eenige tegenstemmer was het lid van de labourparty Whiteside. Allerlei. Goethe's huis. liet voornaamste pel grimsoord te "Weimar, Goethe's huis in de stad, is geruimen tijd gesloten geweest wegens den nieuwen aanbouw en inwendige veran deringen; Thans heeft men de deuren weder opengesteld. Goethe's werkkamer en de sterfkamer ble ven onaangetast; de overige lokalen werden zooveel mogelijk van hun museum-achtig karakter ontdaan en opnieuw ingericht als de kamers van een bewoonbaar huis. De groo- te voorraad reliquieên( van welke men er geen missen wil, zijn beter over de vertrekken verdeeld, daardoor gemakkelijker te overzien. De nieuwe aanbouw, van beide verdiepin gen van Goethe's huis af bereikbaar, wordt een museum der door den dichter nagelaten verzamelingen en bergt den aanleg voor de centrale verwarming, die ook in het oude huis op onzichtbare wijze is aangebracht. Ne w-York, 12 Maart. George Westing- house, de ui Hinder van den Westinghouse- rem, is overleden. Op een tweetal Engelsche sp oor wegtij- nen Is men bezig proeven te nemen met een nieuw soort veiligheidsmiddel, dat met be hulp van signaalklokken werkt. Het zijn be trekkelijk groote uurwijzers, die terzijde van de spoorbaan op duidelijke wijze staan op gesteld en in verbinding zijn gebracht met de rafla. "Wanneer een trein voorbij rijdt brengt een electrische stroom de klok den gang, beginnende met het cijfer nul. Op een bepaald punt gekomen, laten we zeggen na ongeveer tien minuten, staat de wijzer automatisch stil. De trein die nu op hetzelfde spoor volgt weet dus dat de voorafgaande trein minsten® tien minuten daarvoor voorbij e gegaan. Wijst de klok «en korteren tijd aan, dan weet de machinist, dal er minder ver schil Is tusschen zijn trein en den vooral- gaanden, zoodat hij zoo noodig vaart kan verminderen. Bij een verderop staande klok kan hij rich zelf controleeren, hoeveel het verschil tusschen beide treinen dan nog be dara gt. Door een soortgelijke inrichting wijst de fereirnklok ook voor de daarachter volgende treinen op dezelfde wijze den tijd aan, toen de vorige treinen voorbijgingen. De resultaten met deze veiligheddstrein- klokken schijnen bij de gehouden proefne mingen aanvankelijk te hebben voldaan. In New-York wordt niet alleen verleid, doch openlijk in geneeskundige tijdschriften gepubliceerd, dat de beroemde medici zich niet ontzien hebben, duizend onschuldige kin dertjes om der wille van de wetenschap niet tuberculose-bacillen en kiemen vau. andere besmettelijke ziekten in te enten. Mr. Joseph Wliittys schrijft in „American Instilule of So cial Service", dat de hoofdverpleegsters van bewaarscholen, weeshuizen, vondeüngenhui- zen en hospitaals zich er toe geleend hebben, hun pleegkinderen aan mannen van de weten schap af te staan om proeven op hen te laten nemen. Niemand minder dan tie beroemde Japansche professor Nogudhi, verbonden aan het Rockefeller-Institute te New-Vork, heeft deze experimenteu genomen. We lezen b.v.. dat kinderen van nog geen twee jaar tuL-t-r culose-bacillen in de oogjes zijn gespoten, en dat men hun bovendien nog de handjes vast bond, zoodat de kleinen niet met wrijven hun pijn konden verzachten. Het is begrijpelijk, dat dit bericht in New-York een storm van verontwaardiging heeft doen ontstaan. Het medisch schandaal is daar het onderwerp van den dag. Het gebeurde werpt een schandvlek op de geheele Amerikaansehe artsenwereld. Dat professor Holt, professor voor kinder ziekten aan de Columbia-universiteit en zoo vele anderen, wier namen alle bekend zijn, ook mee hebben gedaan, acht het New-York- sche publiek op zijn zachtst genomen onbe grijpelijk. De openbare' meening eisciit de strengste bestraffing voor deze genootiieeren. Te New-York is Zaterdag de millionalr Oetavio Gninle met de tconeelspeelster Moni ca Borden in het huwelijk getreden. Guinle moet een vermogen van 15 millioen gulden bezitten. Zijn huwelijk heeft een eigenaardig voorspel gehad. Ongeveer een maand gele den diende miss Borden, op aandringen van haar familie, een aanklacht tegen haar brui gom, in wegens het breken van trouwbelof ten, wat tengevolge had, dat Guinle gearres teerd werd. Vreezende, dat Guinle, pogingen zou doen om het land te verlaten werd hij eerst tegen een borgtocht van 200.000 doller en na beloofd te hebben New-York niet te zullen verlaten, op vrije voeten gesteld. Thans schijnen de belde pairtijen verzoend te heb ben. Uit Konstantinopel wordt gemeld dd. 12 Maart: Noerbcy Bey en Ismail Mey, die Maandag in een vliegtoestel in Jaffa aan kwamen, zijn kort daarna in zee gevallen. Zij bereikten zwemmende de kust, maar Noerby Bey is sedert in het hospitaal gestorven Uit Luneville wordt gemeld d.d. 12 Maart: De bewaker van eene batterij in het fort Zononviller en twee schildwachts ver klaarden gisterenavond te hebben gezien, dat een vliegtoestel van onbekende nationaliteit, dat uit het Meurthedal scheen te komen, overvallen werd door een sneeuwstormhet vloog boven het bosch Moudon bij Benamenil en verdween plotseling. De militaire autori teiten Keten gedurende de nacht eene opper vlakte van 250 bunders afzoeken, zonder dat iets werd gevonden. Heden werden de na sporingen horvat. In verschillende sproken in Duitschland is het hooge water weer dreigend. Zoo in Ba den en Wurtemberg, langs de Main en elders. In de eerste twee rijken eischten de over stroomingen echter een vijftal slachtoffers. Coblenz, 12 Maart. De Rijn heelt in den afgeloopen nacht met 6.19 Meter zijn hoogste stand bereikt. Heden morgen was het water 1.3 Meter gedaald. Ook op de Moe zel is sedert heden morgen de val ingelre^ den. De schade, door he* hooge water aange richt, is aanzienlijk. liet water heeft bijna de hoogste stand van 1910 bereikt. Oostlndië. aaakoDilloiit Over dc zaak Dillon, die "Woensdag blijkens een Reuter-telegram in de Fransche Kamer van Afgevaardigden ter sprake is ge bracht, hebben wij destijds al 't een en an der bericht. De heer Dillon is planter en beheerder der onderneming Soegei van de N. Vi. Soegei Cultuur Mij., te Soegei (Telvenas) in de afd. Karimon der residentie Riouw en Onder- hoorigheden. Reeds geruimen tijd liepen er zeer on gunstige berichten over de behandeling der inlanders op zijn onderneming. De aan klacht in bovenbedoelde zaak kwam daarop neer, dat hij twee contractkoelies, omdat dezen het werk gestaakt hadden en door Dillon van desertie-plannen werden ver dacht. in de boeien heeft doen sluiten, na dat zij aan elkaar waren geklonken, en ze zoo heeft doen gevangen zetten in een soort van hok, waarin zij 6 dagen in dien toe stand bleven. Toen werd de een uit het hok gelaten en aan het werk gezet, waarop hij gelegenheid vond om ie vluchten. De ander werd op 17*September (hij had toen 18 da gen in het hok gezeten) door den. inspecteur van den arbeid uit zijn gevangenis bevrijd. Hij werd daarin gevonden met boeien om de polsen, en daartusschen een ketting, zoo dat zijn handen slechts één span. lengte van elkander verwijderd waren. Hij was ziek geworden (darmontsteking en beri-beri), maar hem werd noch geneeskundige hulp noah verpleging verschaft Ziedaar het zondenregistcr van den Fran- schen onderdaan, dien de afgevaardigde Le- fèvre Doiprey in de Fransche Kamer voor stelde als het slachtoffer van Hollandsche willekeur. (Dillon is inmiddels door den raad van justitie te Medan tot 6 maanden heichtenis veroordeeld met aftrek van het preventief). Uit hetgeen van regeeringswege in Frank rijk is gezegd omtrent de zaak-Dillon Cor- neck zou men den indruk kunnen krijgen, dat de mogelijkheid bestond van eenige in timidatie van onze regeering door die van Frankrijk en van eenig zwichten voor Fransche pressie. Hieraan valt niet te den ken schrijft de Haagsche redacteur van het Hbld. Onze regeering heeft die van Frank rijk doen opmerken dat de aard van onze rechtspraak in Indië zoowel als hier te lan de geenerlei inmenging van buiten gedoog de en dat, wat de 'vraag van gratie betrof, deze geheel ter beslissing moest blijven van den gouverneur-generaal. Het eenige dat van hieruit kan worden gedaan om de Fran sche regeering ter wille te zijn, was hef aandringen op zoo spoedig mogelijke be rechting. Misshien is dat bedoeld met de „pressie", waarvan de Fransche minister gewaagde. Maar in Frankrijk zal men er toch wel iets meer bij hebben gedacht. Bij dat verzoek om spoed met de behandeling der zaak is het gebleven. Meer doet onze regeering niet daar r.\\ nie- meer kan doen. De Staatscourant van. Vrijdag 13 Maart bevat oa. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen wegens gezond heidsredenen als inspecteur van de volksge zondheid, met dankbetuiging voor de belang rijke diensten J H. Fabcr, te Zwolle; benoemd tot officier van gezondheid le kl. die der 2e kl. II. A. S. Lijekamp: eervol ontslagen met dankbetuiging ais lid van den Raad van Toezicht op de Rijkspost spaarbank mr. G. M. den Tex en daartoe be noemd mr. G. H. M. Delprat, directeur der Spaarbank te Rotterdam. erkend en toegelaten als consul van België te Breda, voor de arrondissementen Breda, Oos~ terhout en Tilburg, de heer Ch. van Pelt-Keu- nen t bevorderd tot vice-consul, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer N. Coriat, consulair agent der Nederlanden te MarTakesch (Marok ko). Aan den heer Coriat moet in de Engel sche taal geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat omvat de stad Marrakesch en onmiddellijke omgeving op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van raadsheer-plaatsvervanger In het gerechtshof te Leeuwarden, aan mr. L de Greve, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten j de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in goud, toegekend aan A. van den Hoek, ge wezen 1ste-bediende in de apotheek van het burgerlijk armbestuur te Rotterdam; benoemd, met ingang van 16 Maart a. s., tot secretaris van den armenraad voor de gemeen ten Delft, Hof van Delft, Vrijenban, benevens een gedeelte der gemeente Rijswijk, L Hansma, secretaris van het burgerlijk armbestuur te Delft; verlof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen, achter hunne namen ver meld, aan de na te noemen personen jhr. V. E. A. Boreel, te 's-Gravenhage, hof maarschalk van EL M. de Koningin, de versier selen van grootkruis der militaire en civiele orde van verdienste van Adolph van Nassau, hem door H. K. H. de Hertogin van Luxemburg, Her togin van Nassau geschonken; G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, cere moniemeester en thesaurier van H. M. de Ko ningin, te 's-Gravcnhage, de versierselen van commandeur 1ste klasse der militaire en civiele orde van verdienste van Adolph van Nassau, hem door H. K. H. de Hertogin van Luxemburg, Hertogin van Nassau geschonken F. M. L baron van Geen, kamerheer in ge wonen dienst en particulier secretaris van H. M. de Koningin, te 's-Gravenhage, en R. A. baron van Hardenbroek van Lockborst, kamerheer in gewonen dienst von H. M. de Koningin, te 's-Gravenhege, de versierselen van commandeur Ilde klasse met de kroon der militaire en civiele orde van verdienste van Adolph von Nassau, htm door H. K. H. de Hertogin van Luxemburg, Her togin van Nassau, geschonken G. M. J. van Roessel, controleur en kassier bij het departement van den hofmaarschalk van H. M. de Koningin, te 's-Gravenhage, de versierse len van ridder Ede klasse der militaire en civiele orde van verdienste van Adolph van Nassau, hem door H. K. H. de Hertogin van Luxemburg. Hertogin van Nassau, geschonken mr. G. A. van Hamel, b'd van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, oud-hoogleeroar der Gemeentelrke Universiteit te Amsterdam, wo nende te Amsterdam, het commandeurskruis le klasse der Danebrog-orde, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken en de ver sierselen van de 2e klasse der orde van St. Sava, hem door Z. M. den Koning van Servië geschon ken mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leiden, de ver sierselen van ridder in de orde van den H. Gre- gorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken eervol ontslag uit zijne betrekking verleend aan den reserve-officier van gezondheid der 2e klasse W. J. C Bniining, en is hij, op het daar toe door hem gedaan verzoek, tot 1 Aug. 1917 benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse bij het reserve-personeel der land macht vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen van grootkruis in de militaire en civiele orde van verdiensten van Adolf van Nassau, hem door H. K. H. de Groot hertogin van Luxemburg geschonken, aan den adjudant in buitengewonen dienst en opperstal meester van H. M. de Koningin, den gepension- neerden hiit.-kolonel der cavalerie C. A. baron Bentinck vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen van ridder met de kroon in de Orde van den Griffioen, hem door Z. K. H. den Groothertog van Mecklenburg ge schonken, aan den kapitein A- Ruys, van het regiment jagers, gedetacheerd bij den grooten stof, als adjudant van Z. K. H. den Prina der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg vergunning verleend tot het aannemen en het dragen onderscheidenlijk van de ordeteekenen van ridder der le klasse met de kroon en de zwaarden, ridder der 2e klasse met de kroon ea de zwaarden, voor zooveel betreft de luitenants, en van de gouden medaille van de militaire en civiele orde van verdiensten van Adolf van Nas- sau, hun door H. K. H. de Groothertogin vaa Luxemburg geschonken, aan den kapitein E. J, van Bel, aan de eerste-luitenants jhr. E. L. H, Goldman en J. A. G. van Andel, alsmede aan den adjudant-onderofficier A. Hoek, allen van het regiment jagers, de in de tweede plaats ge noemde adjudant van het korps. Aan den eerc-maaltijd, welken EL ML d© Koningin gisteravond ten Paleize den geno» ralen staf aanbood, waren als gasten genoo- digdi de luift.-generaal graaf Du Monceau, chef, en generaal-majoor baron Van Tuyil van Serooskerken, sous-chef van Hr. Ms. Militaire Huis. Aan den disch zaten verder aan alle offi cieren van het feestvierende dienstvak, zijn de: de luitenant-generaal, chef; 7 hoofdoffi cieren, 20 kapiteins, 5 reserve-officieren, in begrepen de leden der feestcommissie, waar onder de niet meer tot den generalen stai be hoorenden majoor der grenadiers Muller Massis. H. M. de Koningin bezocht gisteravond tegen 10 uur de tweede partij, welke H. M. de Koningin-Moeder gaf voor genoo- digtien uit de diplomatieke en uitgaande kringen. De Koningin komt in de tweede helft dezer maand wederom eenige dagen niet officieel in Arasterdam, teneinde zich weder door verschillende heeren omtrent verschillende belangrijke onderwerpen te la ten voorlichten. Koninklijk bezoek te Rot terdam. Het Hbld. verneemt, dat bij den burgemeester van Rotterdam het bericht ia ingekomen, dat het in de bedoeling van EL M. de Koningin ligt, eerstdaags een niet-offl- cieel bezoek aan Rotterdam te brengen. Omtrent den datum wordt nog overleg ge pleegd. Z. K. IH. de Prins heeft Woensdagochtend uit den Taunus aan den ohef van den gene ralen staf een telegram van gelukwcn- chr- gezonden met het oorpsfeest. De minister Yan Buitenlandsdhe Za! en mevr. Loudon gaven gisteravond 'n gast maal, waaraan genoodigd waren de Italiann sche gezant en de hertogin van Calvello; de gezant van het Duitsche Rijk; van lvumenie met mevrouw Mitilinere en van Belgi5 voorts de ministers Bosboom en Treub de grootmeester van Hh. Ms. Huis en baronesse Sirtema van Groves tinsde commissaris der Koningin in Ziridhollaml en baronesse Sweerts; alsmede de eerstdaags wegens zijne benoeming tot minister-resident in ChBi ver trekkende le ambassade-secretaris van Frankrijk to 's Gravenhage, de heer Del vin- court. De minister van Oorlog ver toefd heden voor een dienstreis te Breda'. --Overbelastingen enbelasting- betaling.De minister van financiën is, na ar hij aan de Eerste Kamer mededeelt, niet voor nemens een voorstel tot heffing van Rijksop- centen op de grondbelasting te dceiv De Minister is bereid een voorstel te doen tot verlaging van de personeel© belasting naar den grondslag „huurwaarde" ten aanzien van restaurants en koffiehuizen. Hij hoopt dit on derwerp spoedig ter hand te kunnen nemen Hij is voorshands niet overtuigd, dat afechaf fing van de belasting naar den grondslag „haardsteden" wenschelijk zou zijn. Tegen betaling van belasting per postwis sel of aangoteekenden brief maken de ontvan gers dor directe belastingen, mits behoorlijk blijkt, welke belasting de betaling betreft, geen bezwaar. De Minister Is bereid de belastingambtena ren door middel eener circulaire aan te spo ren. zooveel mogelijk te vermijden, dat een be lastingplichtige tot toelichting eener aangifte herhaaldelijk uit zijn werk wordt geroepen. Saccharine-wet. Volgens het Woensdag verschenen eind verslag der Staatsbegroottn g 1914 rijn wette lijke maatregelen betreffende den Invoer, vervaardiging en het gebruik van saccharine in voorbereiding. Zooals men weet is Nederland een der wei nige Europeesche landen, dat nog geen sac charine-wot heeft.. Hulde den minister BertS- ling. diie aan een dergelijken achterlijken toestand een einde tracht te maken. Plaatselijke ke u ze. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Éérste Kamer over de begrooling ven Bin- nenlandsche Zaken zegt de minister over dit onderwerp: Het verheugt den ondergeteekende, dat vor» schillende leden met ingenomenheid hadden gelezen hetgeen door hem op den 22en Jan,, in de Tweede Kamer is gezegd betreffende het stelsel van plaatselijke keuze. Het afnemen van het overmatig gebruik van sterken drank is een heuglijk verschijnsel, maar de ondergeteekende is overtuigd, dat beperking van 't aantal drankgelegeoheden daartoe niet in de eerste plaats heeft bljgfr" dragen. De gewoonten en opvattingen ten aan zien van den alcohol zijn sterk gewijzigd^ het streven naar verheffing van onderschei dene standen, naar veredeling van. volksver maak en zooveel meer geestelijke stroomin gen van den tegenwoordigen tijd rijn hier als de voornaamste oorzaken te beschouwen. Naarmate de behoefte aan alcohol als genot middel inkrimpt, kan het aantal drankgele- genheden worden beperkt, waardoor onge twijfeld ook het misbruik van sterken drank wordt tegengegaan. Wordt daarin evenwel t6 ver gegaan, dan zal de bestaande behoeft© bevrediging zoeken in de clandestiene dranfr gelegenheden. Verschil van volkszeden en van toestanden moet, naar de ondergeteekende meent, hoog9£ omzichtig doen rijn bij het doen van een be-* roep op resultaten, die in Noord-Vmerikfli zijn bereikt. ITet blijft trouwens de vraag nog* hoe de resultaten zonden blijken te rijn, lndieu rij na ampele bcstudecring van. het volksleveaf van meer nabij konden worden bezien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2