sterkt keening van het bestuur redenen zijn aan te aemen, dat inderdaad de bedoelde typhusge- railen aan het gebruik der bedoelde oesters rijn toe te schrijven, kan op grond van de pi erboven aangevoerde gegevens niet anders dan gunstig zijn ten opzichte van den toe stand van zuiverheid, waarin de oesters op hel tijdstip dei* verzending verkeerden. Toegeven dat er tot op heden geen enkele aanwijzing is in eenige richting dan in die van de oesters, dan uioet de oorzaak harer besmetting elders gezocht worden. De putten te Tholen dragen daaraan geen «chuld. "Wanneer inderdaad het genot der bedoelde Desiers de oorzaak zoude zijn der bekend ge worden typhusgevallen, die alle gelocaliseerd sijn tot 's-Gravenhage, dan moet de speciaal voor deze plaats bestemde zending op ecne of andere wijze na de verzending zijn ge ïnfecteerd. Hel bestuur kan zich niet vereenigen met de meening, dat er geen verband zou kunnen bestaan van deze raadselachtige besmetting met de in het tijdvak van 29 Oct lol 16 Dcc- te 's-Gravenhage voorgekomen typhusgeval len. Zijns inziens verdient het overweging in deze richting het onderzoek voort te zetten en daarbij in bet bijzonder onder het oog te zien de mogelijkheid, dat gebruik van an dere genotmiddelen tot de ziektegevallen aan leiding heeft gegeven. Het rapport is, namens het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsehe Stroomen, ge- teekend door de heeren A. J. F. Fokker, voor- titter en F. Leo de Leeuw, secretaris. Gemeenteraadsverkiezing Rotterdam. De uilslag van de gisteren gehouden raadsverkiezing in district Rotter dam I is als volgt: Herstemming tusschen de heeren K. A van Warmenhoven, chr.hist.. mei 2124, en "W. van Heieren, S. D. A. P., met 1753 stemmen. De heeren J. N. de Jong, lib., en dr. W. van Ravestcyn, S. D. P., kregen vesp. 3149 en 71 steromen. Ongeoorloofde druk op kie zers. In de Raadsvergadering vau Avereest is besloten den heer B. Berends Azchr.-hist. oud-lid van Gedeputeerde Staten, uic bij her- Itemming met een meerderheid van 25 stem men boven den Liberalen candidaat werd ge kozen tot Raadslid, niet toe te laten en zulks op grond hiervan, dat daags voor de stem ming op een groot deel der kiezers een onge oorloofde druk is uitgeoefend, doordat de rechtsche kiesvereenigingen de ki zers een verklaring hebben laten teekenen, dat zij op den heer Berends zouden stemmen. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedoboot- jagers Panter en Vos, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse B. Schreuders. ien 17en dezer te Vigo aangekomen. Bij beschikking van den minister van farine, zijn de navolgende plaatsingen enz. jelast met 20 dezer: officieren van gezond- ïeid der 2de klasse: J. J. Louwerse, dienende »an boord ILr. Ms. Zeeland, op no activiteit gesteld. H. C. A. Detmar. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord; D. A. Arcnds .tijdelijk geplaatst aan boord Hr. Ms Zeeland. De volgende alphabetische aanbevelings lijst is opgemaakt voor kantonrechter te Me- demblik, mrs. E. Loosjes. J. A. van Peseh en A. Otten, respectievelijk griffiers bij de kant- tongerechten te Hdversum, Harderwijk en Al- tticln. Gep. Gen.-m ajoor Braams. f Te Arnhem is overleden eud-ger. era al-ma joor H. F. D. Braaros, oud-inspecteur van het wap.-n der infanterie. Genera al-majoor Braams bereikte den leeft i'd van 63 jaar. De overledene was heiast met het toezicht op het rscadron ordonranoen. Hij was ridder In de oixle van Oranje Nassau en ridder van de Dui'rsehe Kroon-or'de. W. C. C. Luske. -{-Te Nijmegen is plot seling overleden de heer W. C. C. Luske. ge- pensionneerd kapitein der infanterie van het O.-I. leger. Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging. De algemee- ne vergadering der Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging, alsmede de uitreiking der op de tentoonstelling behaalde getuig schriften en hcrinnerings-medailles, zal plaats vinden le 's-Gravenhage, op Dinsdag 19 Mei 1914, op nader te bepalen plaats eü uur. Inzake de vrije uitoefening der geneeskunde. De Gezondheids commissie to den Haag heeft gebruik ge maakt van de door den Centralen Gezond heidsraad gebóden gelegenheid om zidh uit be spreken over het bekende adres van de heeren mr. S. van Houten c-s. in zaloe wij- zigmig der wetgeving op de uitoefening der Geneeskunst. De commissie kan zich met de strekking tian dit adres niet vereenigen. Haar conclu sie is, dat, indien wetswijziging gewenscht mocht zijn, de bepalingen tegen de kwak zalverij, welken den laats ten tijd schrikba rend Is toegenomen, veeleer dienen te wor den "verscherpt, dan da/t door de toepassing van het stelsel der adressanten die deur wa genwijd worde opengezet voor schromelijk \e benadeeling onzer volksgezowlheid. De tegenwoordige toestand moge niet in alle opzichten volmaakt zijn, hij zooi, meent die commissie, duizend maal erger worden, in dien Heden, die absoluut niet in staat zijn be beslissen met welke kwaal men te doen heeft en hoe daartegen dient ingegrepen, straffeloos ledereen zonden mogen behan delen; om nog te zwijgen van het gevaar voor epedemieên door toepassing van mag netisme, chisüan science of andere genees methoden, die in geval -van besmettelijke riekten geen nut geven. Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart In de gisterenmiddag te Rotterdam gehou den jaarlijkscfae algemeene vergadering van d« Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart werd door jfo/r. I. L. van den Berch van Heemstede het jaarverslag uitgebracht. Het «angt aan met een woord van hukle aan de nagedachtenis van jhr. J. H. Ram. Voorts wordt op den voorgrond gesteld, ftat varsterfcin* van he* ledental een abso luut noodzakelijke eisch is, wil de vereeni ging aan haar verplichtingen kunnen blij ven voldoen. Na vermelding wat op het gebied van de luchtvaart belangrijks is voorgevallen en het aandeel dat de vereeniging daarin heeft ge had, wordt nog medegedeeld, dat H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder bei den als beschermvrouwen der vereeniging zijn opgetreden. De rekening van den penningmeester en de begrooting voor 1911 werden beide goed gekeurd. De laatste opent met een i^atig saldo van I 24S6 en wijst aan inkomsten aan een bedrag van f 11,734.44^. De bibliotheek werd met boeken en tijd schriften uitgebreid en verschillend nieuw materiaal aangekocht. Het hoofdbestuur heeft een standaardvlag ontworpen voor de vereeniging in de kleu ren rood wit blauw en oranje, welke bij ac clamatie werd aangenomen. Naast deze zal ook de thans in gebruik zijnde wimpel gevoerd kunnen worden. Tot lid van het hoofdbestuur werd herko zen jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, terwijl als zoodanig gekozen werden de hee ren J. de Booy, H. Colijn, C. J. Stork en J. W. IJzerman. Nog werd medegedeeld, dat de Fransche Aeroclub de groote gouden medaille dier club ter beschikking van het hoofdbestuur heeft gesteld om uit te reiken aan den gezag voerder van het ss. „Zuiderzee", uit dank baarheid voor de redding van den heer Du Bonnei in Juni van het vorig jaar. Eindelijk werd nog ter kennis gebracW, dat ieder lid der vereeniging in het aëro dynamisch laboratorium te Delft bijzondere vraagstukken kan onderzoeken. Daarna werd door dr. H. G. Cannegieter een voordracht gehouden, toegelicht met kaarten en teekeningen, over de beteekenis van waarnemingen in de hoogere luchtlager voor de praktijk der luchtvaart. Bond van Minder Marine personeel. Zaterdag avond en Zonuag heeft deze Bond in Den Helder zijn zesde algemeene vergadering gehouden. Aan het verslag, da-'t het Dbld. v. d. Helder daarvan geeft, is het volgende ontleend: De administrateur, de heer Michels, houdt een uitvoerige rede over de door den Bond tot nog toe gevokrie takliek, om daaraan de vraag te verbinden, of deze he.'t optre den van minister Rambrnnet tegenover den Bond wettigde- Hij behandelt de beide zwa re beschuldigingen van dezen bewindsman tegc-n den bond uitgebracht, n L dat hij den klassenstrijd zou' voeren en anti-militaristen zou kw«ecken. Aangaande het ee s'e betoogt hij uitvoerig, dal juist de autoriteiten, door het negeeren van de door den Bond gezon den adressen en hot niet geuoor gevien aan de meest gerechtvaardigde wenschen en .grieven den Bond tot de meening hebben doen overhellen, dat alleen machtsvorming door hechte organisatie het eon ice middel is om eenig succes te bereiken. Aangaande het tweede punt de bevordering van het anti-roiliifarisme merkte hirj op, dat juist door de «ontwikkeling ook van de matrozen, niet meer gevorderd kam worden, dat zij als blinde werktuigen in de handen van hun superieuren gebruiVlt kunnen worden. Die meerdere ontwikkeling staat hun niet in den weg, om aan hun doel, de lnndvcrdedii* ging nl., te 'beantwoorden. Ir'legendoel, hun meerdere ontwikkeling zal hem daartoe te beter in staat sitellen, wijl de techniek, ook. op het gebied van oorlogvoeren zoo voor uitgegaan is, dat die alleen met geoefende en ontwikkelde manschappen tot liaar recht kan komen. "Wait het tweede doel van leger en vloot do handhaving van de inwendige rust eü orde betreft, als men meent, dat leger en vloot daaraan zouden ontgroeien, dan rooeb deze ttaak van hun schouders worden ge nomen. Hij komt tot de conclusie, dat hel optreden van den minister tegenover den Bond geem effect zal sorteeren: dat deze aanslag o-p het ver een igingsr echt echter «niet zonder protest mag geduld vvoodcD. doch hij geeft den manschappen den em-« stigen raad, zich in geen enkel opzicht schul dig te maken aan eenigerlei overtreding, ook niot wat betreft de bewuste circulaire. De Bond zal tooncn, ook tegen dit stootje opgewassen te zijn en de symptomen zijn er ai. dat he«t juist een avercchtsche uitwer king 'heeft, dan de minister van aim circu laire zal hebben verwacht. Toch waar schuwt hij ien ernstigste de zaak niet op de spits te drijven en protesteert tegen een uitleggang van de circulaire, zcoa'ls sommi ge commandanten daaraan geven Zoo is het voorgekomen te Amsterdam dat 2 personen met 3 dagen provoost en voorgedragen tot ontneming van het certifi caat van goed gedrag werden gestraft, al leen wijl ze in de kazerne in 't bezit wer den gevonden van een jaarverslag en van het Bondsdied- Dit komt de menscben op ten mönrtc f 100 schade te sdaan en dat voor zoon luttel feit. Hii stelt den Bond voor, mochten ze werkelijk die schade moeten lij den, hen daarvoc/T schadeloos te stellen. D?t voorstel wordt met luid applaus ont vangen. Naar aanleiding van die voorstellen: De jaarvergadering beshii/te stappen te doen om te komen tot vrije verpleging in militaire hospitalen, en de jaarvergadering machti ge het hoofdbestuur om er bij het marinebew stuur op ann tie dringen, wederom de voor behoedmiddelen tegen venerische ziekten verstrekken, houdt de administrateur we derom een uitvoerige inleiding, voorname lijk gewijd aan de bestrijding van de ge- sladhfezdeikte; hij constateert de uitgebreid heid van dezie schrikkelijke kwaal, staat stil bij de pogingen, die de autoriteiten in het werk hebben igesteJd, om deze ziekte te he- sSxijde**, wiist op het onvoldoende hiervan, wekt de schepelingen op. hun medewerking te vcrleenen Bij de pogingen, die van hoo- ger af in werk wordc-n gesteld, bepleit de gewichtige taak, die hier voor de orga nisatie is weggelegd, om alles te doen, wat in haar vermogen is. om deze kanker te be strijden en noemt als voorname middelen: onderwijs, voorlichting dcor deskundigen, voorkoming door verstrekking van de voor behoedmiddelen ec kosteloos# verpleging zij ziekte. Een Schuttersfeest. Den 5en April a.s. zal het Kon. Schcrpschut- tersgilxle „Oefening en Vermaak" te Den Haag 75 jaar bestaan hebben. liet zal op dien herin neringsdag autoriteiten, zuslervereenigingen en belangstellenden in de gelegenheid stellen het te complimenteeren op een receptie in liet restaurant van het hotel de Twee Steden te dier stede, des nam. van 5—6 uur, waarna de leden van het gilde zich zullen vereenigen aan ee nfeestmaalt d. Het jubileerende gilde zal haar 75-jarig be staan vieren door het houden van een wed strijd voor genoodigden en een huishondelij ken wedstrijd in Augustus of September. Schaken. Een onbekende heeft ter be schikking van het bestuur van den Nederland- schen Schaakbond gesteld een bedrag van f 75 ter uitloving van twee schoonheidsprijzen, één voor den Nederlander en één voor den En- gelschman, die op den op lt en 13 April a.s. te houden schaakwedstrijd Nederland—Enge land winnaars zijn van de meest brillant ge speelde partijen. Verbouwing station Gouda. Naar de Goudsche Ct. verneemt, bestaan er bij de Maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen ernstige plannen tot zoodanige verbouwing van het station Gouda, ter plaatse waar het zich thans bevindt, dat het, mede door uitbreiding, voldoen zal aan cle eischen en gemakken, die te-enwoordig door het reizend publiek, het goederenvervoer en den dienst worden gesteld. Het moet in de bedoeling liggen ln het station een tweede tunnel te leggen ten einde te doen maken nieuwe perrons, waarop nieuwe gebouwen zullen verrijzen voor wacht kamers, restauratie en wat hiertoe verder behoort. Voorts moet het plan bestaan bij het station een nieuwe rroote goederenloods voor het toenemend goederenvervoer te doen bouwen Bovendien wordt ernstig in overweging ge nomen de aanleg van een tunnel, ter plaatse waar zich thans bevindt d* overweg aan de Snoorstraat, zulks mede in verband met het a.s. drukkere spoorwegverkeer door de lijn Gouda-Schoonhoven. Politieke vlaggen verboden. De Avp. bericht, dat de politic aan verschil lende bewoners in district 'sGravenhage I ge last heeft de vlaggen in te halen, welke waren udfrestoken ten behoeve van de propaganda voor een der candidaten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing. op grond dat daarvoor g en vergunning was verleend overeenkomstig art. I van de Politieverordening. Aan dit bevel werd eerst gevolg gegeven, nadat verschillende par- tijgenooten der vlaggers, w. o. een raadslid, ■hadden geraden, de vlaggen in te halen. —•Niet naarArgentiniël In verband met de in Argentinië heerschende haudelscri- sis moet emigratie naar dat land worden ont raden. De sigarenmakers te 'sHerto genbosch. De beweging in de sigarenma kerswereld te 's Hertogenbosch is nog niet uit, zoo leest men in de Einclh. Cl., maar neemt uitgebreider afmetingen aan. Van de 250 sigarenmakers, die, bij de fede ratie aangesloten, het werk hadden neerge legd, heeft de firma Goulmy en Baer geen en kele meer aangenomen en Maandag is nog een tiental van het vaste personeel, sorteerders en plakkers ontslagen. De firma heeft dat ont slag onmiddellijk tioen ingaan met uilkeering van acht dagen loon. Den leden van den Nederlandschen Bond, die toen de staking der federatie-arbeiders uit brak, verlof vroegen het werk neer te leggen, is aangezegd, dat zij hot werk moeten her vatten. Bij weigering worden zij gea-cht ont slagen te zijn. Een zonderling en zijn erfenis. Een zonderling, de heer J., die dezer dagen in het gasthuis te Eindhoven overleden is, heeft bij uiterste wilsbeschikking aan notaris De Wit oen legaat van f 50.000 geschonken. Dit moge zeer zonderling lijken, zegt het „E. D.", indien men bedenkt, hoe deze zon derling zich altijd dood arm hield, en on langs nog zijne huishoudster, die hem op zijn slordige kleeding attent maakte, f 3.— leende voor een nieuwen kiel. (Helaas hel goede mensch werd door deze liefdedaad maar slecht beloond). Ook bij een familielid, de eenige erfge namen in 's-Hage, beweerde J. bij zijn laat ste bezoek, dat hij geen cent bezat en geheel zijn. kapitaal verspeculcerd had. Bij zijn plot seling vertrek uit Valkenswaard weiden on geopende aangeteekende brieven met gelds waarde in een kast verborgen teruggevonden en o.a. nog een van notaris De Wit, die voor hem een huis verkocht had en het geld in een enveloppe toegezonden. In kranten gewikkeld vond men een be drag van f 5000. De gierige zonderling be schikte daarenboven over een riike fartosie. Toen hij naar 's-Hage vertrok, beweerde hij een reis te maken naar F?ypte, las dan in een boek de reisbeschrijving van dat land en kwam terug als de Egycteoloog. Postdiefstal. Voor de 4e Kamer der Amsterdamsche rechtbank stond terecht H. de G., 24 jaar oud, brievenbesteller, terzake .van diefstal begin Juni 1913 gepleegd van een postwissel ten bedrage van f 10.07, verzonden uit Eist en een postwissel in midden Juni verzonden uit Leeuwarden ten bedrage van f 10, beide bestemd voor Amsterdam. Slechts deze beide diefstallen waren bekl. ten laste gelegd, doch het bleek, dat hij zich 9 post wissels tot een bedrag van f 240 had toege- eigend. Beklaagde was sedert 16 April 1910 brie venbesteller, tegen een salaris van f 740 en is ongehuwd. Hij pleegde de ten laste gelegde feiten op Zondagen, uit manden in het stempellokaal van do afdeelfng Vertrek aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam, ln overleg met zeke ren H. K., een workman, die later onder val- schc handteekening de bedragen inde en met wien Ihij de bedragen deelde. Het O. mr. Jorissen, requlreerde tegen bekl. 2 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van een_maand voorhechtenis. Tegen dien werkman word wegens valsch- heid in geschrifte, tweemaal gepleegd, l^jaar gevangenisstraf, onder aftrek van een maand voar-hedhtenis. geëisctó. Aanslag op een stoomtram. De rechtbank te Assen veroordeelde R. H. te Mun- storschevcld wegens poging tot doen ontspo ren van de Dedemvaarlsche stoomtram, door het plaatsen van blokken hoirt op de rails, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch wras 1 jaar. Broedermoord. De rechtbank te Roermond heeft P H. M, S., 32 jaar, venter te Weert, tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, op grond dat hij in den nacht van 18 op 19 Jan. 1914 zijn broeder F. S. met een mes een snede in de linker halsslreek heeft toege bracht, tengevolge waarvan deze door ver bloeding kort daarna is overleden. De eisch was 3 jaar. Zelfverminking. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwaarden heeft 6 maanden ge vangenisstraf gevraagd tegen den 19-jarigen arbeider S. K., uit Westergecst, die een stuk van zijn rechterwijsvinger liet afhakken, om van den militairen dienst te worden vrijge steld. Kin d erlij-k je gevonden. Bij lossing van een vuilnisbak uit Amsterdam aan de plcmping te Aalsmeer werd boven op de lading het lijkje gevonden van een pasgeboren 'kind, gewikkeld in een wit broekje en eenig papier. Het lijkje is door de politie aldaar in beslag genomen. Een oplichtersstrcek. De Haag- sche Kofferfabriek in de Passage te Den Haag is de dupe geworden van een even brutale als handige oplichtorsslreck. Een net gekleed heer, naar schatting 35 jaar, kwam den win kel binnen en kocht twee tasschcn. een kleine van f 7 en een groote van f 44. De tassclien moesten bezorgd worden op het Plein 17a, een gebouw, waar verschillende kantoren zijn gevestigd. De loopknecht vervoegde zich met dc tasschen aan het opgegeven adres. De heer stond reeds aan de deur en vond de kleine tasrh een beetje te klein. Die moest maar even worden geruild. De knecht liet de tasch van f 44 achter en ging de andere ruilen. Maar toen hij terugkwam, was de heer ver dwenen en met hem natuurlijk de tasch. Door de firma is aangifte gedaan bij de politie B o olt w erk e r6 o n gelukL Dinsdag middag had de ertswerker P. A. van Veen. werkzaam bij de lossing van höt stoomschip» ..Wiesterland", liggende id de Riinhaven te Rotterdam, zich op een bootmansstoeltjo laten ophüsohen om ertsbakken te bevesti gen. Hij gleed van het stoel'tje af, kwam- eersl terecht in het gangboord van een ter zijde liegend Rijnschip en daarna in Het1 wmter. Op dek gehaald. Week hij een sche delbreuk hekomen te hebben en een ver wonding aan den rechterschouder. Na voorloopig verbonden te zijn, ls hrij' met een motorboot Eendracht 8" van E. H. B. O. aan wal en verder per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Treinontsporing. Woensdagmor gen ontspoorde op het statfonsemplacement der S. S. te Enschedé een waggon met steenkolen beladen. Tengevolge daarvan kon den do personentreinen, van Hengelo ko mende, het station niot bereiken en moesten de reizigers ter hoogte van 't Volkspark uit stappen. Evenmin kan een tegen 10 uur uit Enschedé in richting Hengelo gaande goederentrein vertrekken. De materie de schade is zeer gering. Ruim 11 uur srtond de waggon weer op de rails en was de weg wee>r vrij. Hoog water. Men meldt uit Arnhem: De Rijn is gistermorgen 3 cM. igewassen. Dc stand is thans 1218 A. P. Uit Keulen werd van gasteren 18 öM. w'as gemeld. Tegenover de stad en bij Westervoort staat alles blank. Hot fort van Westervoort staat geheel in het water. De Rijn is hij Lo-bith 6 c.M. gewassen. Op den 's Gravenwraardschen Dam is een kis ting gemaakt. Men meldt uit 's Heerenberg: Tengevolge van den aanhoudenden was van den Rijn Staan de akkers ter weerszij de van den Emmeriksohen straatweg geheel onder water. Van af Dinsdag morgen schijnt eene daling ingetreden te zijn. Aan hot kantoor der Zulphen—Emmerik- sche tram is bekend gemaakt, dat het ver keer tusschen Baak en Zu'tphen voorloopig is gestaald. Men seint ons uit Arnhem van Woens dagavond: De Rijn is in den loop van den dag nog 6 c.M. gewassen, waardoor de stand thans is 12.24 M. boven A. P. Men me kit ons uit Culemhorg: De Lek is thans slechts 1 c-M. gewassen. Uit Keulen wordt 18 c.M. vras geseind. De Rijkspeilschaal alhier wijst 582 M. N. A. P Dv overtocht per gierpont is weder her steld. Gisteren werd niet overgezet aange zien het laatste bootje van de reep door den storm was weggesilagen en tol heden spoor loos verdwenen. Men heeft thans twee scheepjes daarvoor in de plaats gelegd. Van de Maaszijde adhrijflt men aan het Hfbld.: Wie zidh in een imposant watergezicht Wil verlustigen, hij home naar de Maas streek. Maar hij moét er geenszins tegen op zien zich een omweg te getroosten. Want het door den Wertcrste-m opgezweepte wa ter heeft weer die hoogte bereikt, dat ver- I schillende verlceens- en verbindingswegen l overloopen. In het veld ziet 'hot er treurig uit! Het graan zal wel verloren zijn. Van vroege voor wei is geen sprake meer. Het jaar 1914 liet den landman en arbeider tot nog tce zijn sle-hte zijde zi-*n. Eo de vis- schers, wien wassend water doorgaans wel kom is, zij vangen naar hun getuigenis geen leven. Het hoogg-legen dorp Zeeland, waar men nooit bepaald last van water heeft, kan thans ook meepraten. In de streek der Bergmaas heerscht watersnood en we hoor den ook elders van ondergeloopen stallen en dorschvloeren. Te Oijen is de Maas reeds voor de derde maal buiten fiaar oevers getreden Het ver- Ua*c ja gestremd alle werk**a nxheden op den akker liggen stil. Gedurende de ge- heele maand Januari is men hier van do buitenwereld afgesloten geweest door het ijs en water der Becrsche Maas. Alleen langs grooten omweg over Megcn was nog ver binding met het spoor te krijgen. De weg van Oijen naar Oss staal weer go- heel onder water. Te Mill heeft het water nog geen sdhadiO aangericht. Wanneer de Maas nog hooger stand bereikt, wordt de buurtschap De Noot (bij Mill) tijdelijk eiland on het reclit- streeksch verkeer met Bcers en Gastel af gesneden. Eenmaal (in 1820) bral: hier d# z.g. Achterdek en zat men hier rondom iu het water. In de hoogwaterjoren 1350 en 1880 heeft men den Aohtcrdiik ernstig moo- ten keeren om doorbraken te voorkomen. In het jaar 1820 is hier de diepe Wiel on dergeloopen, die men in 1908 wilde leeg pompen. Uit Nijmegen bericht men van Woensdag avond 3 cM. was; stand nu 12 41 M M.A.P., dus 3 64 M.- boven hel gemiddelde. Seint Keu len morgen was, dan wordt ook de Lage Markt afgedamd. Rec'->me. nücha^ School- en Kerknieuws. Diploma Spraakleeraar. De examencommissie, belast met het afnemen van het examen voor het diploma van spraakleeraar (leerares), vanwege de Vereeniging v. Spraak leeraren in de a. s. Paaschvacnntie te Amster dam te houden, bestaat uit de dames Branco van Dantzig, Femande N'euwenkamp, D. Tij- hoffKnottenbelt, en de heeren Dr. P. v. d. Meer, Joh. Oostveen, P. Roorda, I. Schreuder en P. H. Schreuder. Men meldt aan de N. R. Ct., dat het voor nemen bestaat, ter vervullincr van de 4de pre- dikantsplaots bij de Ned. Herv. gemeente te Schevenmgen het oud-Kamerlid dr. J. Th. de Visser als predikant te beroepen. Dr. De Vis ser is thans reeds te 's-Graverhage in de na- biihe'd van Scheveningen woonachtig. Als voor waarde zal daarbij worden gesteld, dat dr. De Visser zich gedurende een bepaald aantal jaren zal onthouden van deelneming aan het politieke leven. Kerkelijke kwestie. Aan de DnHr. Ct. wordt gemeld Wijl, zeer ten ongerieve van het kerkgaard publiek, de Zondagavond-diensten in de Ned Herv. Kerk te Hendrik-Tdo-Ambncht gedurende de laetste twee weken gehouden ziin zonder licht en hierbij aan onwil der kerkvoogden kan wor den gedacht, heeft ds. Wi'lekes den burgemees ter verzocht, de kerkvoogdij te willen gelasten, om, met het oog op de veiligheid der kerkgan gers, de kerk voortaan des Zondagsavonds ge durende de-n dienst te verlichten. Men schrijft uit Maastricht d-d. 15 Maart aan „De tijd" Er worden hier pionnen beraamd, om een<* protestvergadering te beleggen, waarschijnlijk reeds te houden in den loop dezer week, tegen het Oud-Katholirisme of „Jansenisme" gelijk hier met de oorspronkelijke benaming de dwa ling der Utrcchtsche Clerezy wordt genoemd. Heden werd onder de H.H. Missen door onze katho1:eke geestelijkheid gewaarschuwd tegen het Oud-Kotholicisme. In een door de dekens en pastoors der stad onderteekend schrijven werd o.itl gezegd „Tot ons leedwezen en diepe verontwaardi ging vernamen wij, dat vanwege de secte der Jansenisten of Oud-Katholieken in de Luther- sche kerk een Misoffer zal worden opgedragen. Deze secte is herhaaldelijk door de Pausen en de Kerk als schismatiek en haeretiek ver oordeeld en in den ban gedaan, zooals laatste lijk nog bij de keuze van htm zich noemenden Aartsbisschop, die met zijne volgelingen nog maals werd veroordeeld en met den banvloek belegd. Het is een allerbedroevendste heiligschennis, die er gepleegd wordt, een heiligschennend of fer, dat zal opgedragen worden. Wij achten het ons een he'ligen plicht, al onze geloovigen hoogst ernstig te waarschu wen en htm te verb'eden, aan zulke zoogenaam de godsdienstoefening die niet anders zijn kan, wij herhalen het, dan een heiligschennis door hunne tegenwoordigheid, op welke wijze ook, deel te nemen. Kunst en Wetenschap. Tooneelmutaties. Het aanstaande seizoen zullen de dames Lina Klaasen, Betsy V'olffeors en Nelly de Leur niet meer aan liet Ncderlandsch Toonecl" verbonden zijn. Dc dames Klaasen en Wolffers treden in hol huwelijk. Jan C. de Vos Jr., thans aan „Het Toonecl" verbonden, behoort tot de nmuw- I gcêngageerden aan de „Kon. ereeniging55 I met Albert van Dalsum, eveneens uit den kring van den heer Royaards gekozen. De heer A. Roemer, die zich bij de ,»Too- neelvcreeniging" onderscheidde door zijn fijn typespel. is volgens het Hbld., voor het vol gend seizoen bij Die Haghe-spelers geënga geerd. Een Museum voor Kunstnijver heid te Rotterdam. B. en W van Rot terdam stellen den Raad voor een krediet "san f500 000 toe te staan voor den bouw van een nieuw Museum voor oudheden en k'.'nstnfjvei- heid op het Ilenegouwerplein, ftt het westelijk dc«el der gemeente. In de toelichting tot dit voorstel wordt ge zegd, dat de tegenwoordige oudheidkundige verzameling deels is tentoongesteld in dc bene denlokalen van het Museum, die klein en slecht verlicht zijn, en voor een ander deel hij gebrek aan ruimte nwt is uitgestald, doch hier en daar opgeborgen, waardoor do voor werpen niet alleen geen nut doen doch ook aan bederf blootstaan. De verzameling heefti naar B. en* W. schrijven, grooter heteckcnia dan mem bij bezichtiging fcn de tegenwoordige lokaliteit zou verrnoedfen. Zij omvat b.v. b^1 werkt ijzer, textiel, bedrukte bonte papieren, bewerkt hout, voorwerpen van ril versmeed» en drijfkunst, mfcriaiU'eerknimtf. decoratie* schilderkunst, graveerkunst en tegels, vnrzamelmg is dus niet aanftv-l.kiaiüK V

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3