zal komen. Dat denken wi: ook. De in den pond door iedereen gowcnschte schikking zal gesloten worden, wanneer men gereed zal gtaan te gaan vechten. Eerst op dat oogenblik gullen de hoofden tot overeenstemming kun nen komen, zonder gevaar te loopen door hunne troepen te worden in den steek ge iten, over afdoende schikkingen.*' Dultschland. Berlin, 21 Maart Naar verluidt, heeft ide keizer den rijkskanselier uitgenoodigd •hem met Paschcn op Korfoe te bezoeken. Berlijn,22MaartDe keizer is heden juaruiddag om 6,30 naar Weenen vertrokken. Berlijn, 22 Maart. Het Müdt&r Wo- dhenhlatt bericht: De commandeerende ge- peraal van hot 15e legerkorps von Deimling |s tot gepneraal der infanterie bevorderd. De jrang van generaal der infanterie is ver leend aan den luitenant-gen era al Dürr, ad judant van den groothertog van Baden. De Inspecteur-generaal van de vestingen en chef van hot korps pioniers von Cldr is tot gene raal der infanterie bevorderd. Over de bezetting van het stadhoudersambt Jn Straatsburg wordt nu weer bericht, dat de beslissing wie de opvolger van graaf We del fcal zijn, voor 't oogenblik nog niet is te ver wachten. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Zlg. bericht, dat dit hiermee samenhangt, dat het laatste verzoek om ontslag van graaf Wedelis jdgedaan met het verzoek, dal hem is gedaan joiu zijn ambt voorloopig nog te blijven ver vullen, aan welk verzoek door hem is voldaan. Dm de zaak formeel verder te behandelen. kou er nogmaals een verzoek om ontslag door graaf Wedel moeten worden gedaan. Dit blijft al te wachten. Uit parlementaire kringen heeft de Porte /vernomen, dat minister von Dallwitz zelf hccl't verklaard, dat hem er niets van bekend was. dat hij het stadhoudersambt van Elzas- Lotharingen zou krijgen. Berlijn, 2 2 Ma a rt. Het nieuwe gebouw van de koninklijke bibliotheek cn de ko ninklijke academie van wetenschappen, dat voltooid is na een twaalfjarigen arbeid cn 25 millioen mark heeft gekost, is heden in te genwoordigheid van den keizer en van ecne uitgelezen vergadering plechtig ingewijd. De keizer noemde in zijne inwijdingsrede het ge bouw een meesterwerk van Duitsche bouw kunst cn een zinnebeeld voor de hooge waar deering, waarin de geestesarbeid in Duitsch- land staat. f De bouwmeester Ernst von Bine kreeg den iitel „Excellentie"', de directeur van dc biblio- iheek, de beroemde theoloog llarnack, werd in den erfeüjken adelstand verheven. Mets, 21 Maart. De krijgsraad heeft den Joilenant La Valette Saint-George wegens tweegevecht met doodelijken afloop tot 2£ jaar vestingstraf en ontslag uit den dienst veroordeeld. De 'krijgsraad nam aan, dat de beklaagde door zijn gedrag aanleiding heeft gegeven tot het tweegevecht en de familie per van den door hem godooden luitenant Ha age ten zeerste heeft geschonden. Straatsburg, 20 Maart. De correc- tioneele rechtbank heeft in eene zitting, die den geheelen dag duurde, een aantal zaken behandeld, betrekking hebbende op aanran dingen van de burgerlijke bevolking tegen het militaire element. De meeste gevallen hebben betrekking op geheel op zich zelf staande gevallen. Nergens had men te doen met vij andige manifestatién van de zijde der Elza- zische bevolking tegen het militair element. Het waren onbeduidende vechtpartijen, zoo- füs in ieder garnizoen kunnen voorkomen. Het laatste geval is van iels meer belang; het belTeft eene vechtpartij, die op een zeke ren avond in den carnavalstijd is voorgeko men tusschen eenige uit een koffiehuis ko mende officieren en eenige lieden van ver dacht allooi. Deze zaak deed de ronde in de Duitsche pers, die haar in een onjuist licht stelde. Op grond van talrijke getuigenverkla ringen heeft de rechtbank de schuld vastge steld van eene publieke vrouw, die leefde on der contróle van de politie. Deze vrouw is tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Frankrijk» P a r Ij s21 Maart. De commissie van en quête in de zaak-Rochetle is heden morgen veder bijeengekomen order voorzitterschap Tan Jaurès. Hij hoorde Lescouvé, procureur vasn de republiek, die verklaart, da' hij met ontsteltenis uit de mond van den pi ocureur- geneiaal vernam, dat de behandeling van de mak-Rochette was uitgesteld. Hij had de diepe overtuiging, dat als Fahre in de verdaging heeft toegestemd, er een incident over hem heen is gegaan. Dat was de overtuiging van het geheele paleis van justitie, waar iedereen wist van het bestaan van het fameuze proces verbaal, dat op de tribuDö van de Kamer is Voorgelezen- Op eene vraag van Jaurès verklaarde Les couvé, dat hij in zijn gesprek met Fahre meer dan een indrink had, dat dezen een bevel had ontvangen; hij had er de zekerheid van. Fabre sprak hem over het proces-verbaal in de eerste dagen van April. Lescouvé zeide verder nog, dat in een gesprek met mr. Bernard dezen verklaarde, dat de regcenng een slap had gedaan bij den procureur-generaal. Het uit stel werd gevraagd, omdat dit den advocaat gqed zou passen; maar Lescouvé heeft de over- tuigeing, dat niet Bernard den stap deed bij den minister van financiën, maar dat integen deel Caillaux den stap heeft gedaan bij Ber nard. Wanneer de zaak den 27en April was voorgekomen en Roebelle dan niet versche nen was, had men toch nog voor de gerechte lijke vacantie de zaak op dt rol kunnen bren gen. De advocaat-generaal Laurence verklaarde, dat hij geen kennis draagt van het onderhoud van den minister-president met deD procu reur-generaal. Het is hem ook niet bekend of dezen iastructién heeft ontvangen. Maar in April of Mei 1911 vertrouwde president Bidault hem toe, dat de procureur-generaal er op aan drong, dai de zaak-Rochetle zou worden uit gesteld, hetgeen door de jegeering werd ge- wenscht of geéischt; hij voegde daaraan toe: „Ik heb uwen procureur-generaal uit de ver legenheid gered." Hij gelooft, dat Bidault, door dit tot hem te zeggen, begreep, dat de regee ring van dein procureur-generaal het uitstel van de zaak had geéischt. Laurence erkent, daft bh sees* verbaaad was over de verklaring van Bidault twee jaren geleden voor de com missie van enquête, dat hij hel initiatief had genomen tot het uitstel Hij bevestigde, dat in het paleis van justitie iedereen bekend was met het bestaan van het stuk, waarin Fabre zijn onderhoud met den minister-president had neergelegd. De raadsheer in het gerechtshof Poncet zegt, dat een advocaat-generaal hem heeft ver klaard, dat Rochette geldschieter was van de Rappel, waarin Caillaux schreef. Bidault heeft aan Poncet verklaard, dat Monis aan Fahre zou hebben gezegd, dat hij hem verantwoor delijk stelde voor het geval dat het uitstel werd geweigerd. Fabre heeft aan Poncet ver klaard, dat hij door Monis gesommeerd was. Leberquier, raadsher in ht hof, die de zit ting presideerde, waarin het besluit tot ver daging werd genomen, verklaarde, dat tegen het einde van Maart president Bidault hem zelde, dat eenige dagen geleden mr. Bernard hem gevraagd had de zaak uit te stellen. Dien zelfden dag had 'Bernard nader aangedron gen en zich beroepen op den toestand van zijne gezondheid. <Hij had gezegd, dal onder die omstandigheden het uitstel kon worden toegestaan. Bidault verklaarde hem, dat op den dag voordat de verdaging was toege staan, hij geroepen was bij den procureur- generaal. Hij had deze woedend aangetrof fen en van hem vernomen, dat hij door den minister-president was geroepen, die hem had gezegd, dat de zaak-Rochelte den 27en April niet kon voorkomen; in het algemeen belang moest zij worden uitgesteld. Bidault zeide hem, dat hij het uitstel had toegestaan, omdat dit volstrekt geen invloed zou hebben op de vervolging. Leberquier verklaart, dat in zijn gesprek met den procureur-generaal deze zinspeelde op het onderhoud, dat hij met den minister-president had gehad; hij verklaarde hem, dat toen hij heft ministerie verliet, zijn indruk was geweest, dat als hij zich verzet had, zijn loopbaan gebroken zou zijn. De procureur-generaal was ontroerd en sprak hem met groote droefheid oyer deze incidenten. P a r ij s. 2 Maart. Voor de enquête-com missie in de zaak-Rochette zeide de substituut Schedlin, dat procureursgeneraal Fabre hem verklaarde, dat de minister-president hem uitdrukkelijke instrucliën had gegeven om het uitstel van de zaak te verkrijgen, en daar aan toevoegde, dat hij zich daarbij had moe ten neerleggen, omdat anders zijne loopbaan bedreigd zou zijn geweest. Mr. Bc-rnard, de advocaat van Roohette, er kent een stap bij den procureur-generaal te hebben gedaan. Die is hem echter noch door den minister-president, noch door den mi nister van financiën ingegeven. Hij voegt hieraan toe, dat, na de weigering van presi- den Bidault om de zaak uit te stellen, een persoon, niet behoorende tot de politieke we reld en evenmin tot de pers, hem zeide, dat hij aan Bidault nogmaals uitstel moest vra gen; dit zou worden toegestaan. Toen Ber nard weigerde, verzocht de substituut Bloch Laroque hem dezen dienst te bewijzen; an ders zou hij hem in een leelijk geval brengen. Bernard schreef daarop aan Bidault, die het uitstel toestond. Ondanks den aandrang van den voorzitter Jaurès, weigerde Bernard den naam te noemen van den persoon, die den raad gaf het uitstel te vragen onder verzeke ring, dat dit zou worden toegestaan. De directeur van de Rappel Dumesnil ver klaart, dat de veldtocht van de Rappel ten gunste van Rochette enkel gemotiveerd is ge weest door de onregelmatigheden in de in structie. De politiek is geen oogenblik tus- schen beide gekomen in de kwestie van het uilsteL De commissie confronteerde Monis en Fabre. De voorzitter vroeg Monis of hij een uitdruk kelijk bevel aan Fabre heeft gegeven over het uitstel van de zaak. Fabre zegt, dat hij wel een bevel gekregen heef*; Monis houdt vol, dat hij geen bevel heeft gegeven. Fabre zegt nog, dat hij in den loop van het gesprek Monis had gesmeekt de zaak haren loop te laten volgen. Monis antwoordde daarop, dat tot uit stel moest worden besloten en dat Caillaux dit verlangde. Fabre heeft niet getracht Monis op zijn besluit te doen terugkomen: het bevel was gegeven op een toon, die geen repliek toeliet. Inlusschen aarzelde hij en daarom werd hij drie dagen later uit het bureau van den minister-president opgebeld om hem te herinneren aan de door Monis gedane vraag. Monis verklaarde, dat deze telefonische bood schap geheel buiten hem om is gegaan. Fabre zegt, dat hij de stem van Monis niet heeft herkend. Maar in negen van de tien gevallen telefoneerde Monis niet zen. De zitting werd hierna gesloten. Op het verzoek, dat het dagelijksch bestuur van de radicale en radicaal-socialistische par- hij heeft gedaan aan Caillaux om, nu hij als minister ontslag heeft genomen, de effectieve leiding van de partij te hervatten, heeft de heer Caillaux geantwoord, dat hij ontslag geno men heeft met het voornemen, elke openbare bediening prijs te geven. Hij keert terug in het ambtlooze leven; bjij <Le aanstaande ver kiezingen zal hij in Maimers geen candidaat zijn; hij blijft gehecht aan zijne partij, zijne vrienden, zijn politiek programma; maar hij wil zich geheel wijden aan zijne intieme smart. De raad van bestuur van het Egyptische Crédit foncier heeft tot voorzitter gekozen den heer Miriel, ter vervanging van Caillaux, die eerevoorzitter is geworden. Mevrouw Caillaux heeft eergisteren namid dag haar eerste verhoor voor den rechter van instructie ondergaan wegens haren aanslag op het leven van Calmelte. Zij deed den rech ter mededeelingen over haren levensloop. In 1895 is zij getrouwd met den schrijver Léon Claretic. Uit dit huwelijk is eene thans 19- jarige dochter gesproten; het werd in 1908 ont bonden door eene ten hare gunste uitgespro ken scheiding. In December 1911 is zij met Caillaux getrouwd. Zij verklaarde, dat zij van het begin van dit nieuwe huwelijk al steeds zeer innig heeft deelgenomen aan het open bare leven van haren man; zij deelde met hem al zijne vreugden en zorgen van politieken aard. Sedert twee jaren reeds is de afschu welijke veldtocht tegen haren man aan den gang, die hem bij alle mogelijke aanleidingen en met allerlei beweringen, ook met de be schuldiging, dat hij een deel van Fransch Con go aan Duitschland heeft verkocht, aanvalt Door deze lasteringen heeft zij zich diep ge griefd gevoeld. Sedert de vorming van het kabinei- Doumergue hebben deze aanvallen een bij zonder scherpen vorm aangenomen en steeds meer heeft zij gevoeld, dat ook tegen haar per soonlijk tegenzin ontstond. Dal heeft haar ver- btiterd wegens (le onbetwistbare rechtschapen heid van haren man. Zij wilde nog ingaan op nadere bijzonderheden omtrent hetgeen aan den aanslag is voorafgegaan; maar dit werd tot een volgend verhoor uitgesteld. In advocatenkri.ngen wordt verleid, dat me vrouw Caillaux zal blijven in de Conciergerie, opdat zij niet zal zijn blootgesl -ld aan vijandige bcloo.gingen bij hare overbrenging van Saint Lazare naar het naleis van justitie. Engeland» Londen, 21 Maart. Lord Roberts had heden namiddag eene audiëntie bij den ko ning en bracht later een bezoek aan het War Office, waar hij den veldmaarschalk French sprak, die nog niet naar Dublin is vertrok ken. Officieel wordt bericht, dat in Belfast he den namiddag een bijzondere trein, die troe pen van Curragb naar Belfast zou vervoeren, is afgelasteen reden werd daarvoor niet op gegeven. Uit Aldershot Is heuen avond be richt ontvangen, dat de London and Soulh- westernspoorweg bevel heeft ontvangen, trei nen gereed te houden voor het vervoeren van 10.000 man troepen naar Glasgow en andere havens, vanwaar transport naar Ierland mo gelijk is. De minister van oorlog Seely, die heden avond zich verbonden had om te spreken in eene vergadering in neanon (Derbyshire) werd door amtsplichlen in Londen terugge houden. Zijn secretaris, het lid van het lager huis Godfrey Collins, sprak in zijne plaats. Hij verklaarde, dat het de plicht van allen was, het burgerlijke gezag te steunen in do vei-vulling van zijne plichten. Zij, die dit niet deden, zouden zwaar gestraft worden. Hij voegde daaraan toe: „Heden morgen was ik op het War Office en het verheugt mij te kunnen zeggen, dat ieder bevel stilzwijgend is gehoorzaamd." Generaal Paget, de opperbevelhebber van Terland, is in Curragn aangekomen. De on derhandelingen duren voort tusschen de offi cieren, die hun ontslag hebben genomen, en de legerautoriteiten. Een schildwacht in de Newbridgekazerne heeft een man doodgeschoten, die te laat was voor het appèl en trachtte ever den muur te klimmen in plaats van door den hoofdingang n?ar binnen te komen. Eene heden namiddag bekend gemaakte officieele meded-reling houdt in, dat de troe penbewegingen in Ulster zuiver voorzorgs maatregelen zijn, om de regeering behoorlijk te kunnen beschermen. De koning heeft generaal French heden avond ontboden tot eene audiëntie in het paleis. Minister Lloyd George, die heden avond in Huddersfield als spreker optrad, zeide, ge wagende van den toestand in Ulster, dat dit de ernstigste strijd was, die was opgekomen sedert de dagen van de Stuarts. Het verte genwoordigende stelsel stond op het speL Wanneer ae liberalen mi wankelden, zouden zij onbekwaam zijn een groot rijk te bestu ren. De spreker betwijfelde of de meerder heid van de unionisten eene regeling van de Iersche kwestie wenscht. Londen, 2 2 M a a r t. De aartsbisschop van Canterbury, bet hoofd van de Engelsche staatskerk, had heden namiddag een langdu rig onderhoud met eersten minister Asquith. Daarna reed Asquith naar Buckingham Pa lace, waar hij eene audiëntie had, die meer dan een uur duurde. Generaal French was daarbij ook tegenwoordig. De minister van marine Churchill had he den morgen twee malen een onderhoud met Asquith. Ook de minister van Ierland Eirrell bracht een bezoek aan Asquith. De gesprek ken waren van langen duur. Er is overigens geene verandering in den toestand gekomen. Londen. 2 2 Maart. Het is uitgelekt, dat van de 76 officieren van de derde kavalle- rie-brigade van Ierland 70, waaronder de com mandant van de brigade, generaal Gough, hun ontslag hebben aangeboden. Het War Of fice opende onderhandelingen met deze offi cieren; door lusschenkomst van generaal Pa ger. den opperbevelhebber in Ierland, gaf het hun de verzekering, dat als zij naar Ulster werden ontboden, zij slechts zouden worden gebruikt voor de bescherming van staatseigen dom en om hulp te verleenen aan de politie bij de handhaving van dc orde. De officieren stemden daarop toe, dat zij voor dit doel naar Ulster zouden gaan; maar zij herhaal den, dat zij niet zouden deelnemen aan vijan delijkheden tegen de loyalisten. Generaal Gough en twee kolonels, regimentscomman danten, zijn naar Londen ontboden. Inmid dels zijn alle bevelen tot vervoer van kaval- leristcn naar het noorden geschorst. Een aantal soortgelijke voorloopige ont slagaanbiedingen zijn voorgekomen in de in fanterie- en artillerie-brigades van Ierland; maar tot dusver hebben alle afdeelingen in fanterie en artillerie, die bevel ontvingen naar Ulster te gaan, zonder aarzeling gehoorzaamd. Opdat de koning in nauwe gemeenschap in deze dagen met de ministers zal kunnen zijn, is besloten de plannen van Z. M. voor deze week te veranderen. Het voorgenomen bezoek aan graaf Derby, dat van Dinsdag tot Zaterdag zou duren, is ingekort. IIH. MM. zul len Woensdag Chester en Birkenhead bezoe ken en zullen Donderdag vroeg naar Londen teruggaan. Arthur Balfour, de eerste minister van het laatste tory-kabinet, die wel als leider van de conservatieve partij is afgetreden, maar in dagen van spanning, zooals de tegenwoordige, toch nog ecne gewichtige stem in het kapittel heeft, is in Londen teruggekeerd; hij was van de Riviera door een drjngend telegram naar Londen ontboden. Enkele uren vóór zijn ver trek uit Nice nam hij nog deel aan een inter nationaal lawntennis-toernooi. Ditmaal heeft hij geene lauweren op het tennisveld bekaaid; hij werd geslagen, waaraan de omstandigheid mede schuld droeg, dat hij den dag tevoren op een automobicltochtje dicht bij het dorpje Cag- nes was getroffen dooreen steenworp, die hem een wond toebracht in de linker gelaatshelft van den neus tot dicht onder hot linker oog Zweden» Het radicale blad Dagens Nyheter, een or gaan dat in nauwe betrekking staal lot den gewezen minister-president Staaff, \erkaa!t, dat op verscheidene kiezersvergaderingen in het land het gerucht is rondgegaan van de abdicatie van den koning, wanneer de libe ralen in den aanstaanden verkiezingsstrijd weder de meerderheid mochten behalen. Deze geruchten missen, evenals vele anderen, die ontslaan uit de verkiezingsbeweging, eiken grond. Italië. Rome, 21 Maart. Men bericht, dat het ministerie definitief is samengesteld in dezer voege: President van binnenlandsche zaken Salandra, buitenlandsche zaken San Giuliano, koloniën Martini, justitie Dari, financiën Rava, schatkist Rubini, marine Millo, openbaar on derwijs Danco, openbare werken Cuffelli, landbouw Cavasala, posterijen Rieco. De ministers hebben den eed afgelegd in handen van den koning. De minister van oorlog is nog mei defini tief aangewezen. Spanje. Madrid, 22 Maart. Volgens de laatste officieele belichten over de uitkomst van de verkiezingen voor den Senaat zijn gekozen 92 conservatieven, 51 UbtTalen, 1G katholie ken, waai onder 8 prelaten, 6 regionaiislen, 7 republikeinen, 2 intcgris ten en 2 aanhangers ran Don Jaime. Oostenrijk. Weenen, 20 Maart De officieele Wie ner Zeitung zal morgen de keizerlijke ordon nantie brengen, die het rekruten-contingent voor 1914 bepaalt en machtiging verleent hen onder de wapenen le roepen. Het contingent bereikt een getal, overeenkomende met het cijfer voor 1914 bepaald in de in het afgeloo- pen najaar gevoteerde wet. In overeenstem ming met de militaire wet in Hongarije, be paalt de ordonnantie de geleidelijke vermeer dering van het contingent tot 1923 en wijst aan velk contingontcijfer gedurende die ja ren moet worden verzekerd. In de heden gehouden conferentie van het consortium van bankiers, dat zich met de nieuwe leening zal belasten, verklaarde men zich eenstemmig voor het denkbeeld, dat het type van de leening, waarop het oog is ge slagen, namelijk 4^ pets. scihatkistbons, aflos baar in 15 jaren, bijzondere voordeden ople verde voor de plaatsing op de markt. De be sprekingen van den dienst der postspaarbank namens het consortium betreffende de leening met den minister van financiën, xullen om- verwijld plaats heMxm. Rusland» Petersburg, 21 .Maart. De commis sie voor oorlog en marine van de rijksdoema heeft de beraadslagingen over de anarincbe- grooling ten einde gebracht. Zij vestigde de aandacht van den minister op de vertraging, die in den aanbouw van schepen was voor gekomen. Zij drukte den wensch uit, dat door den staat een stelsel van naphta-productie zou worden ingericht ter voorziening in de behoefte van de vloot en dat de bemanning van de vloot zooveel mogelijk voltallig zou worden gehouden, zoodat het effectief niet daalde beneden 90 pet. van de sterkte op het papier. In de zaak-Vickers heeft de commssie er kend, dat het voor tien jaren onwettig geslo ten contract een verderfelijk monopolie had in t leven geroepen ten gunste van eene bij zondere onderneming en dat dit monopolie onvoordeelig voor den fiscus en schadelijk voor de nationale verdediging was, omdat het den minister in de noodzakelijkheid brengt óf bijzonder te betalen voor iedere ver betering van het materieel, óf zich tevreden le stellen met eene constructie zoodanig als zij is op het oogenblik ran het sluiten van het contract RumcnlS. Het kroonnrinsenpaar yan Rumenië Is naar Berlijn vertrokken, waar het zijn oudsten zoon, prins Carol, die nu zijue militaire op leiding in het Pruisische leger voltooit, zal ophalen, om met hem een bezoek te brengen aan het Petersburgsche hof. Dit bezoek ont leent eene bijzondere beleekenis aan het feit, dat er reeds voorbereidende overleggingen hebben plaats gehad voor een toekomstig hu welijk van den jongen Rumeenschen prins met eene der oudste dochters van den Czaar. Montenegro. Cettinje, 20 Maart. Officieel wordt hot bericht tegengesproken van sommige bladen betreffende hot sluiten van een traktaat- en bondgenootschap tusschen Montenegro, Ser vië en Griekenland en het plan van eene ont moeting der koningen van Montenegro en Ser vië op het slagveld van Kossowo. Turkije. Konstantinopel, 20 Maart Ex-sul tan Alxiul Hamid is ernstig ziek. Men vreest, dat zijn einde nabij is. Obstrorog Bcy, de rechtgeleerde adviseur van de Porte, die met Djavid Bey de kwestiën van de leening en van de toepassing van de patentbelasting op vreemdelingen moet be spreken, is heden naar Parijs vertrokken. De moliammedaansche bevolking van Vada- lia heeft een protest-telegram gezonden aan de Porte tegen het buitengewoon kwistige ge bruik van de Grieksche nationale vlag bij de komst van den Griekschen consul. Konstantinopel, 21 Maart. De mi nister van marine is begonnen met de reor ganisatie van de marine- Hij heeft een begin gemaakt met de verjonging van de kaders. De onder-staatssecretaris Rustem Pacha Is gepensioneerd en vervangen door Hakki Bey, die zal vertrekken naar Frankrijk ora vier kanonneerboolen over te nemen, die voor aflevering gereed zijn. Er rullen nieuwe kaders in 't leven geroe pen worden met het oog op de voorde nieuwe dreadnoughts noodige bemanningen. Men verzekert, dat hel Engelsch-Turksche vloot- overleg zijn beslag zal krijgen op het oogen blik, waarop Turkije de nieuwe dread noughts zal hebben. Met Fransche constructeurs zijn de bespre kingen goed op weg voor de vorming van eene luchtvloot. Bij de aanvaarding van het voorzitterschap van den bestuursraad van de Detle Publique, heeft de Fransche gedelegeerde de la Bou- li niëre hulde gebracht aan de stiptheid, waar mee Turkije ondanks de moeilijkheden, dk het ondervindt, zijne financieelc verbintenis sen vervult. Albanië. Weenen, 20 Maait. De Neue FreflJ Presse bericht uit Durazzo, dat Essad Pach^ in den ministerraad heeft voorgesteld, 25.000 man op oorlogsvoet te brengen, om bezit te nemen van Epirus, onder opmerking, dat hij ontslag zou nemen, als niet binnen kort tot eene krachtige actie werd overgegaan. De raad heeft de commandant der artillerie, generaal de Veer, opgedragen een telegrafisch rapport uit te brengen over de actie van den gouverneur Tomson. In de proclamatie, waarmee vorst Wilhelm I zijne komst aan de regeering aan het volk. heeft kond gedaan, wordt de vorst als „Ubret der Skipctaren" aangeduid. Dat maakt eenlg, verschil met vroeger, toen er steeds sprake was van een „Ubret der Skipenja". De cor respondent van de Frankf. Ztg. te Durazzo wijst er op, dat de nieuwe titel, volgens wel ken de prins zu Wied de heerscher Is ook van dc Albaneezcn, die buiten den jongen staat, dus inzonderheid in de drie naburige staten, Montenegro, Servië en Griekenland leven, is het eerst den 4en Maart verschenen, toen de voorloopige regeering het uit Triest ontvan gen telegram van Essad Pacha bekend maak te, dat de aankomst van den vorst aankon digde. Het door Turkhan Pacha samengestelde ka binet vindt, volgens een bericht uit Skirtari aan de Köln. Ztg„ in alle Albaneesche kringen eene gunstige ontvangst. Bijzondere aandacht trekt de opneming van Essad Pacha cn van Prenk Bib Doda in het kabinet. Dit kaüi iet is slechts voorloopig tot aan de afkondiging van het door den raad van toezicht uitgewerkte statuut, waarin vier ministenën en voorts vier ressort-dlrectiën zijn opgenomen. Ismail Kemal, het gerwezen hoofd van de voorloopige regeering, is bestemd tot voorzit ter van den Senaat Aan de Albanische Korrespondenz wordt bericht, dat Turkhan Pacha binnen kort de medewerking zal inroepen van Europeesche deskundigen, dio als secretaris-generaal in dienst zullen treden bij de verschillende ml- nistcriën om hulp te verleenen bij de inrich ting van het bestuur van Albanië. De oud-prefect van Korfoe Varatassi, die onlangs in Athene Is teruggekeerd van eene bijzondere zending bij de internationale con trole-commissie In Albanië, is benoemd tot commissaris van de Grieksche regeering bij de in Durazzo gezetelde Albaneesche regee ring. in afwachting dat de diplomatieke ver tegenwoordiger van Griekenland zal worden aangewezen. Griekenland. A tihe n e, 21 Maart. Eene commissie uit Oostenrijk-Hongarije is hi-ar aangeko men, om te onderhandelen over een 'han delsverdrag met Griekenland. Zij heeft eene voorbereidende bijeenkomst gehad mei deo minister van buitenlandsche zaken. Athene, 21 Meert De regeering heeft, om onlusten te vermijden., betoogin gen ten gunsti van de Eprooten verboden. Athene, 21 Maart. De Waden bren gen grooten lof aan genera# Eydoux en betreuren zijn vertrek als leider van de mi litaire missie. Eydoux verklaarde, dat hij ook na zijn vertrek zchu blijven handelen in' het belang van Griekenland, dat hij lief heeft als een tweede vaderland. De Lebnos bericht, dat de regeering een stap gedaan heeft hij de Fransche regeering, om te bewerken, dat het verblijf van den generaal zal worden verlengd. Saloniki, 2l Maart. Het wordt te gengesproken, dat de Grieksche autoriteiten het mohammedaansche element in Macedo nië onderdrukken. De mohammedanen ge nieten in dezelfde mate als de andere ele menten der bevolking de bescherming van de autoriteiten Britsch-Indië. Bombay, 21 Maart De onderkoning heeft heden de nieuwe dokken geopend. Daarin zijn 17 ankerplaatsen. Zij zijn in staat de grootste stoomschepen van den Oos ters ch en handel op te nemen en begrijpen in zich een droogdok van 1000 voet lengte, d)at bestemd is het grootste oorlogsschip op te nemen. Japan. Tokio, 21 Maori Pooley is vrijgelaten tegen een borgtocht van 2000 p. si Vereenigde Staten. De Senaat u-r \eivcnigde Staten heeft een voorstel tot wijziging van de grondwetsoor konde, met het doel aan vrouwen het stem recht te verleenen, verworpen. 35 senatoren stemden voor, 34 tegen. Het voorstel kreeg dus juist de eenvoudige meerderheid; maar voor de aanneming was eene meerderheid van twee-derden vereischt. Mexico. N e w-Y o r k. 2 2 Maart. Een telegram urt Beo-mei ill o bericht, dat een veldslag heeft gewoed 22 mijlen ten noorden van Torreon. Volgens de berichten verloren de federalis ten 106 dooden, de rebellen drlo dooden en zeven gewonden. -De rebellen zijn meester ge worden van een voor de irrigatie bestemde gracht, waarover zij zijn begonnen een brug te slaan. De federalisten trokken zich over haast terug naar Ghihuahua. De rebellen berichten officieel, dat zij den vijand hébben verdreven uit een buitenpoet bij Bermejillo. De vijand vluchtte met ach terlating van 90 dooden. De rebellen verlof ren één doodc. Zuid-Amerika» N e w-Y o r k, 21 Maart. Een telegram utt Porte of Spain (Trinidad) bericht, dat ex-pre sident Castro, wiens verf>lijf verscheidene maanden onbekend was, thans daar is ont dekt. De politie heeft 40000 pakjes patronen gevonden in een hotel, dat hoofdzakelijk dooct Venezolanen bewoond was. N e w-Y ork, 22 Maart Een telegram uil Port of Spain bericht, dat Castro danr te», dort Juli geweest is. Hij kwam onherkend uft Southampton en zocht de afzondering, om aan de spionnen van president Goraez te ont snappen. Hij is van plan hier te blijven. Zijné vrouw, die nu in Portorico is, zal xlch hem voegen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2