BINNENLAND. KOLONIËN. Allerlei. tonden, 20 Maart. Eene deputatie van :de Oost- en Witte ace-conlerenlie heeft heden j*an het bestuur van den internationalen poheepvaartbond een voorstel gedaan om sche pen uit de vaart te nemen, ten einde te ko- paen tot verbetering van de vrachten. Het be- Irtuur nam dit voorstel in ontvangst, maar -wei gerde eene meening daarover uit te drukken, voordat de bij den bond aangesloten vereeni- gingen zijn geraadpleegd, het heeft die ver- eenigingen verzocht de voorstellen te over wegen en daarover zoo spoedig mogelijk te rapporteeren. De deputatie zeide, dat zij er over voldaan waren, dat de bewoordingen van het voorstel zoo ver gingen als kan wor den verwacht in dit begin-stadiuni. Stockholm, 21 Maart In het genoot schap voor anthropologic en geografie deed de voorzitter van de Zuidpool-commissie, ad miraal Paliander, mededeelingen over eene nieuwe expeditie met de Vega naar de Zuid pool. Reeds op de thuisreis van de Nordens- kjöld-expeditie, die in 1901 met de vergane Antarctic naar deze streken werd onderno men, werd het plan opgevat tot eene nieuwe expeditie naar deze streken. Deze expeditie zal in den zomer van 1915 opbreken. Aan de oostzijde van de Antarctic Sond zal een ha ven gezocht worden. De duur van de werk zaamheden wordt op vijf jaren geraamd. Zes geleerden, waaronder twee Engelschen, zul len de expeditie vergezellen. De totale kosten zullen 270,000 kronen bedragen. Zweden zal daarvan de helft opbrengen; de andere helft hoopt men te vinden in Engeland door bij dragen van het British Museum en van de Royal Geographical Society. Eene uitgave voor eens van 75.COO kronen zal uilsluitend door Zweden betaald worden. De verzame lingen, die de expeditie zal terugbrengen, zul len onder Engeland en Zweden verdeeld worden. De bekende palaeo-anfhropoloog prof. dr. Schmidt te Tubingen is benoemd tot lei der van een expeditie, waarvan de taak is, studies te maken van den mensch uit den ijs- lijd, levende in het kustgebied om «de Zwarte Zee en In den ICaukasus. In de holen en in de Löss-gebieden zal men daarginds groote op gravingen hebben te houden. De expeditie wordt gesteund door den Russisclien Staat en Duitsche wetenschappelijke vereenigingen Rome, 20 Maart. Uit Genua wordt aan do Tribuna .bericht, dat de bond van vrije ree ders besloten heeft tot een lock-out, om -den bond van zeelieden te herinneren aan den plicht ora het accoord van 1913 te eerbiedi gen, dat volgens de reeders door de equipa^- gers is geschonden. Sydney, 22 Maart. Berichten uit de Nieuwe Hebriden melder, dat inboorlingen van Noord-Malekula in Ate zes onderwijzers van het missie-station op hel eilanl Walla, al len inlanders, hebben vermoord. Een vluchtover dc Cordilleras. Reuter seint ons uit Buenos Ayres, d.d. El Maart: Uit Uspallata wordt berb-ht, dat de Argen- djnsche vlieger heden morgen getracht heeft de Cordilleras over te vliegen. Hij kwam ech ter in een hoos terecht en viel. Het toestel werd Vernield; de vlieger deed slechts kneuzingen *p. maar moest van zijne endememing afzien. Vliegongeluk. Reuter seint ons uit Bazel, 22 Maart: De vlieger Borrer heelt een doodelijke val gedaan in den loop van ten luchtvaart-mee ting. Venetië, 2 0 Maart. Het gemeentebe stuur heeft talrijke bewijzen van deelneming ontvangen. De koning seinde, dal hij zich aan sloot bij den rouw van de stad. De gemeente raad besloot, dat de slachtoffers plechtig ter aarde zouden worden bcMeld op kosten van de stad. Het stoomschip is tegen den avond vlot gemaakt en door een sleepboot in het dok van het arsenaal gebracht. Er werden slechts twee lijken in het schip gevonden, van een man en van eene vrouw. Er ontbreken nog minstens drie lijken van personen, die wor den vermist. Men vrees', dat de stroom de lijken van andere slachtoffers naar zee heeft gevoerd; dit vermeerdert de onzekerheid en dc ontroering. Intusschen hoopt men, dat het aantal slachtoffers minder groot zal zijn dan eerst werd ondersteld. De kardinaal-patriarch heeft zich naai* de hospitalen begeven; hij ze gende de slachtoffers en troostte de overle venden. Ven et ie, 21 Maart. 37 passagiers van het aangevaren schip zijn gered. 14 lijken tijn te voorschijn gehaald. mee. De aandacht moet daarom in de eer ste plaats gevestigd blijven op volksvoeding. Een grensquaestie bestaat niet; (het betrek kelijke stuk land is daartoe van te geringe beteekenis. Het is verre van Z.Exc. winst te halen uit het opiumgebruik; er zijn maatre gelen genomen ter bestrijding en na 1 Maart 1918 mag geen opium meer worden inge voerd. Inmiddels is door Z.Exc. voorgesteld het licentie-recht aanmerkelijk te verhoogen; een nieuwe acbeüdeverordening en een nieuwe ba La<t*a-verordening zullen waarschijnlijk spoedig in werking treden. Spreker is over tuigd va nde wenschelijkhedd van uitberi- cfing van het kiesrecht voor de koloniale staten; dienaangaande zijn plannen aanhan gig- De heer van Kol (S.-D.) veaiklaart zich voldaan over het antwoord van den Minis ter. De beigrootingen van Suriname en Cura sao zijn zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De begrooting van koloniën is eveneens aangenomen. De Kamer is op reces. Oost-Indlë. De hieer van Geuns schrijft in het Soer. Hfold. van 21 Febr.: Zooalls bekend, heeft D. D. bij de socialis tische Kamerclub een verklaring van veran derde mentaliteit ingediend en is drie vol gens nu*. Troelstra later naar den Minister doorgezonden. Of het stuk den G.-G. bereikt heeft is mij onbekend, maar wel kan rk uit goede bron verzekeren, dat de Landvoogd' niet van plan is het interneeringsbcslult irrf te trekken. Zoolang hij aan het bewind is aldus heeft de heer Idenbung zioh uitgela ten, zullen de drie bannelingen niet op Java terugkomen. Kameroverzicht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zette Zaterdag de be handeling der begrooting van Suriname foort. De heer Van Kol stemt de Minister toe, dat de toestand van de kolonie niet gunstig is. Gebrek aan werkkrachten is het grootste euvel; de malaise da leert van de afschaffing der slavernij In 1863; de inlan der is liever hii dan moe en nu zij niet meer gedwongen worden, zijn de werkkrachten van de plantages verdwenen. Bovendien is de crisis zeer verergerd door iden slechten gantg der culturen. Ter verbetering van de Woningtoestanden en den gezondheidstoe- Wand Is van de zijde der regeering gedaan wat sh kon. dtodh de bevolking werict niet Berichten. De Staatscourant van Zondag 22 en Maan dag 23 Maart bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten: benoemd tot boekhoudster-onderwijzeres aan het Rijkskrankzinnigcngesticht te Grave E. C. Breijer, thans tijdelijk als zoodanig wt rk- zaam; benoemd in de orde van den Nederland- schen Leeuw tot ridder de kapitein der infan terie van het Indische leger met verlof hisr te lande A. Franssen Herderschee, leider der 3e wetenschappelijke expeditie naar Zuid Nieuw-Guinea, in de Oranje-Nassairorde tot ridder dr. A. Pulle, lector aan de Rijks-uni- versiteiit te Utrecht, botanicus dier expeditie; tol officier dier orde H. F. Tillema, gemeente raadslid te Semarang; op verzoek eervol ontslagen C. Feerebnom, thans te Amsterdam, lid van den besluursraad voor Suriname, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten; bevorderd tot commies bij de Rijkswerven E. Roodsehild, thans nój.-commies. verlof verleend tot het aannemen der versier selen van commandeur in de Kroonorde van België, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken, aan jhr. mr. Th. Serraris, oud-pro cureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Herto- genbosch pensioen verleend o. a. aan mr. W. C. A. Scholten, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, f 2163 mr. G. H. van Bolhuis, president van het Hoog Militair Gerechtshof, f 4000 de zilveren medaille der orde van Oranje- Nassau verleend aan Z. van der Mev, laatstelijk opzichter van den Bovenkerkerpolder, te Nieu- wer-Amstel ingevolge Koninklijke machtiging is de heer E. J. Gelderman erkend en toegelaten als con sulair agent van Frankrijk te Zierikzee, voor Zierikzee en Brouwershaven. H. M. de Koningin naar Am sterdam. Men meldt uit 's Graven- hage: Aan het Holl. spoorstation opgewacht door veel menschen, vertrok H. M. de Koningin met de Prinses Zaterdagmiddag per trein van 12.12 naar Amsterdam. Het gevolg bestond uitde Hofdames jonk vrouw Van de Poll toegevoegd aan de Prin ses; baronesse Sloet van Marxveld, jonk vrouw de Montmollin, baron Sirtema van Grovestins, grootmeester, baron Van Geen, particulier secretaris, kapitein Sickinghe, ad judant, luitenant Quarles van Ufford, ordon- na nce-officier. De hofmaarschalf jhr. Boreel was reeds gisterenavond te Amsterdam. Van Hr. Ms. Kabinet was toegevoegd refe rendaris jhr. Van Tets. De Koningin komt Woensdag 1 uur terug Men meldt uit Amsterdam: Op de tijding dat H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana gedurende eenige dagen een bezoek aan de hoofdstad zou brengen, hadden zich velen Zaterdag middag naar het Stationsplein begeven, om van de aankomst van Koningin en Prin ses getuige te zijn. Op het perron van het Centraalstation bevonden zioh eenige autori teiten, waaronder de burgemeester jhr. mr. dr. A. Röell. Dadelijk na de aankomst van den gewonen trein, die om 1.17 in plaats vaD I.10 uur uit de Residentie hier aariveerde en waarin "het Koninklijk salonrijPuig was gehaakt, werden Koningin en Prinses door den burgemeester ontvangen. Na de begroeting schreden de ilooge be zoeksters door de eerste klasse wachtkamer naar de op' het Stationsplein gereedstaande hofriituigen De Kcnincin "°.ed voor-, de Prinses achteruit. De menigte begroette de Koninklijke gasten allerhartelijkst. Langs het Damrak werd naar hot Paleis gereden. Zaterdag namiddag kort na aan komst heeft H. M., vergezeld van mevrouw Van Loon en den grootmeester van H. M. huis. baron Sirtema van Grovestins, een be zoek gebracht aan het R. K. geslicht van, liefdadigheid aan de Heerengracht. Dit be zoek gold in de eerste plaats het aldaar verpleegde meisje Anna Jelders, dait reeds een aanal jaren geleden een bezoek van H M. mocht ontvangen. 's Namiddags werden door H. M. de Ko ningin de volgende heeren ten pa lei ze ontJ vangen: mr. J. Krüsemann, voorzatter van den Amsterdamschen Woningraad; J. Telle- gen, directeur van het gemeentelijk bouw en woningtoezicht; mevrouw v. d. Pek, be stuurslid van den Amsterdamschen Woning raad; mej. Ter Meulen, woningopzichteres, en de heeren Hagen, Blom van Lingen en Douwes, onderscheidenlijk voorzitter van de bouwvereenlgingen tot verkrijging van eigen woningen Rockdale, Sohacpman en Patri monium. Aan den disch van Zaterdag namiddag waren genJoodigd: de commissaris dor Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. F. van Leeuwen; de heeren W. G. Wenddaar, voor zatter van de Vereenigüig voor den Effecten handel; mr. J. Luden en jhr. W. H. van L<oon leden ven het huis Hope en Oo. en Van Loon en Co.; mr. F. S. van Nierdp, di recteur van de Amaterdamscihe Bank: A. Roel vink. beheerend vennoot van de Twent- sche Banikvereeniging; jhr. Gh. van de Poll, voorzitter van de centrale commissie Plan 1913, en G. S. de Clei q Jr., secretaris van die commissie. II. M. de Koningin heeft glsterenochlcnd vóór kerktijd per auto prinses Juliana naar den Artistuin gebracht en liecft daarna den dienst in de Amstelkerk bijgewoond, waar ds. Lammerts van Bueren voorging. Aan het bezoek van H. M. was vooraf geen ruchtbaar heid gegeven. Te kwart voor twaalf keerde de vorstin naar 't Paleis terug, waar even te voren prinses Juliana gearriveerd was, die onder de hoede van freule v. d. Poll in Artis was blijven vertoeven. Gisterenmiddag heeft H. M. de Koningin met de prinses en enkele leden der hofhou ding een bezoek aan de Willemstraat gebracht. Niettegenstaande het bezoek aan deze volks buurt eveneens geheel onverwachts kwam, was de belangstelling er haast even groot als bij de officieele bezoeken van Hare Majesteit; 't was er overvol. Door de Haarlemmerbuurt en langs den Nicuwcndijk werd de terugtocht aanvaard. Deze riitoer, te kwart voor drie begonnen, was te 3.40 geëindigd De Koningin in krotv/oningen* Gisteren middag waren verschillende des kundigen op *t gebied der volkshuisvesting en hygiëne alsmede enkele voorzitters van te Amsterdam gevestigde bomw\ereenigin- gen ten poleize genoodagd. Het voor Amsterdam zoo nijpende woning vraagstuk werd door H. M. uitvoerig met bare gasten besproken. Waarschijnlijk, zoo lezen wij in de Mnd. Crt. wilde de vorstin, na van de theoretische zijde der kwestie op te hoogte te zijn gebracht, ook den praclischon kant leeren kennen en bezocht daarom op dezen tweeden rijtoer eenige krotwoningen zoo wel als een paar huizen, waaa*. dank zij den arbeid der bouwvereenrigingen, bétere toe standen heersdhen. H. M. de Koningin bezocht een kelderwo ning in de Nieuwe Spiegelstraat, een onbe woonbaar verklaarde woning in de Passeer- der dwarsstraat, en een woning in de Gouds bloemstraat, welke laatste gezet was door de bouwonderneming „Jordaanen het bewijs gaf dat voor even lage huren als de eerste 'twee perceclen. best iets goeds en doelmatigs door de eigenaren kan geleverd worden. (De kelderwoning in de Nieuwe Spiegelstraat doet f 1.50 ran huuir, het huis in de Passeerderdwarsstraat, bestaande uit een scheerwinkeltje en daarachter één ver trek waar man, vrouw en zeven kinderen slapen, f 220, doch de huisbaas zal het per- eed laten verbouwen waardoor de huur iets hoogeT wondt; terwijl de nette bovenwoning in de Goudsbloemstraat welke H'. M. bezocht f 1.90 ran huur deed.) Bij al deze -bezoeken werd H. M. de Ko ningin vergezeld door mevr. v. d. Pek—Went die Zaterdags belet had laten vratgen voor ..een dame". Men wist dus nengens dat de Koningin kwam en men kan zich voorstel len dat (het aan eigenaardige of vermakelij ke toonedtjes niet ontbrak. In de Nieuwe Spiegelstraat kwam de Koningin de kelder woning der familie Rol binnen, waar in de achterkamer, ondanks den helderen zonne- coh! n -b'iten. reeds uren lanig de petroleum lamp brandde, nam nan de tafel plaats, praatte met de kinderen en vroeg of vader en moeder haar nu eens precies op de hoogte van den woningtoestand wilde brengen. Dat is geschied. Men heeft de Landsvrou we verteld van de heerschende vocht, die heft water langs de muren doet sijpelen eD telkens pompen noodzakelijk maakt; van de slaapgelegenheid, twee bedsteden en één le dikant voor acht personen. „Waar slaap dat kleintje?" vroeg de vor stin, wijzend op bet (kind van drie maan den. „Bij ons in de bedstede'', verklaarde moe der Rol. „We liggen er met z'n vieren. 1 Kleintje tusschen ons in en één aan de voe ten.'' De Koningin informeerde naar de inkom sten van 1 gezin, naar de buur, die f 1.50 per week 'bedraagt, drukte man, vrouw en al de kinderen hartelijk de hand en verliet toen den kelder, om haar tocht verder voort te zetten. Bij mej. Nellen in de Goudsbloemdwars straat informeerde H. M. wat de man van de juffrouw deed. „Die is mariner", luidde *t antwoord. „Hij zit nu in Inddê!" Meteen was portret al ran den muur gehaald en terwijl zij 't haar bezoekster overhandigde, zei de juffrouw: t Is niett prettig als je man zoo Lang weg is". „Neen!" antwoordde de Koningin, Md* Prins iis ook drie maanden weg.'1 „De Prins?" vroeg juffrouw Nellen ver- J -XT-n ,1 xii-i o+ Ha PtH nc Reclame. Zoogende moeders en minnen bereiden zichzelf en hel kind slapelooze nachten door de op- wekkende werking der koffie; zi] schaden de zenuwen van het kind reeds op dezen jeugdigen leeftijd. De caffeïnvrije koffie „Dag" heeft deze nadeelen niet. derhalve bevelen de doktoren baar den kraamvrouwen aan. Naar men verneemt is bij den Raad van State aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot nadere regeling van den accijns op bier. Prov. Staten-verk ie zing. In het kiesdistrict Wychen is met een meerderheid van honderd stemmen tot iid der Prov. Sta ten W. Overmars, burgemeester van Ewijk gekozen. Naar verluidt zal de heer L. A. M. van Basten Batenburg, burgemeester en secreta- ris van Lichtenvoorde en lid van de Provin ciale Staten voor het district Ruurlo, in dc plaats van wijlen Jhr. G. J. J. J. M. Dommer van Polderveldt gekozen worden tot lid van Gedep. Staten van Gelderland. Niet naar B r a zl li Het mi nisterie van Builenl. Zaken deelt mede, dat, waar niettegenstaande herhaalde waarschu wingen wederom gezinnen naar Brazilië ge ëmigreerd zijn, die aldaar in kommervollen toestand geraakten, personen, die naar Bra zilië emigreeren en niet slagen, in geen geval meer kunnen rekenen op geldelijken bijstand of terugzending voor Nederland voor reke ning van het Rijk. De voordracht voor ontvanger der ge meente Arnhem luidt: L B. van Bochove te Dordrecht en J. W. Llnts te Rotterdam. De voordracht voor verificateur der gem.- financiën te Arnhem bevat de namen J. E. Langenberg te Enschedé en N. Ammeraal te Rotterdam. baasd.„Waarom zegt u juist de Prins.' „Dit is Hare Majesteit de Koningin" ver klaarde mevr. v. d- Pek. „Beitl u de Koningin?" riep juffrouw Nel len verbaasd uit, en dadelijk liet ze er op volgen: .Ik had nooit gedaoht, dat ik u van zóó dichtbij zou zien. Maar vaar is nu het prinsesje?" „Die heb ik niet meegebracht; die speelt in 't paleis*', antwoondde lachend de vorstin. Alvorens de Goudsbloemstraat te verlaten, werd no-g 't badhuis van de bouwonderne ming ^ordaan" bezichtigd. Een geweldige mense'nenmenigte had zich tijdens dit bezoek rond de rijtuigen verza meld. *l Geleek wel of geheel de Jordaan was uitgeloopen, om van deze zeldzame visite ge tuige te zijn. Een daverend, oorverdoovend hoera steeg er op, toen de stoet zijn weg ver volgde naar de huizen van „Rochdale", de coöperatieve bouvvvereeniging, die in de In dische buurt een groot huizencomplex haar eigendom noemt. Ook hier werden eenige van de in elk opzicht goed ingerichte wonin gen bezichtigd. Het was half zes toen de vorstin in het pa leis terugkwam. Heden in den voormiddag zal II M. de Ko ningin de nieuwe beurs van de Yereeniging voor den Effectenhandel bezichtigen; in den namiddag wordt een bezoek gebracht aan de Blindeninrichting in de Vossiusstraat. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 26 Maart a.s. □iet plaats hebben. Naar men verneemt is de heer G. Ver steeg, adjunct-directeur der gemeentewerken te Arnhem, voornemens binnen kort als zoo danig ontslag aan te vragen. Voor den Indischen dienst zijn bestemd; voor tijdelijk onderopzichter bij den dienst der Staatsspoorwegen de heeren H. J. B. Nijon en H. M. Reyntjes, resp. te Amsterdam en Den Haag; voor adspirant-lngenieur bij den dienst van het stoomwezen de heer W. C. Beekman, te Aken en voor adspirant-houtvester bij het boschwe zen de heer C. H. W. de Leeuw te Heelsum, Overste van-Drielf Te Breda over leed op 60-jarigen leeftijd, na een langdurig lijden, de heer F. P. L. v. Driel, gep. overste van het N.-I. leger. Mr. X.. P ij n a c k e r H or d ijk. f Te Tiel ds op 75-jarigen ouderdom overleden mr. A- Pijnacker Hordijk, bekend advocaat, tot voor enkele jaren wethouder van Tiel, welk ambt hij langer dan 25 jaar bekleed de. In veel andere betrekkingen diende hij de gemeenschap. Vrijzinnige fusie? In de te Em- men gehouden vergadering van de centrale liberale küesvereemjging .JDrenfhina" over het denkbeeld van een fusie tusschen dc vrij zinnige partijen is op advies van mr. Goe* man Borgesius (die den tijd voor een fusie nog niet gekomen achtte) een daartoe strek-' kende motie om redenen van opportuniteit ingetrokken en alleen de hotop uitgesproken, dat in de toekomst de bestaande concen Gratie tot een fusie zal kunnen leiden. De ziekenfondskwestie. Za terdag nacht te half twaalf uur werd het te Alkmaar bestaande Algemeene Ziekenfonds opgeheven en tegelijk trad het nieuwe afd. ziekenfonds van de Ncd. Mij. tot bevordering van de Geneeskunst in werking voor de ge meenten Alkmaar Broek op Langendijk, Noord- en Zuid Scharwoude en Oudkarspel. Het bestuur heeft dus gemeend, de tegen Dinsdiag uitgeschreven vergadering ran de landelijke Federatie tot behartiging van het ackenfondswezen niet te moeten afwach ten. Ongeveer 2/3 gedeelte van het aantal oude leden moet tot het nieuwe fonds zijn toego treden. Draadlooze telegrafie. Bij de regeering bestaan, zoo meldt men aan de N. R. Ct., plannen 'te Missingen een station voor draadlooze telegrafie te stichten en daarvoor de voormalige gevangentoren aan do Boulevard de Ruyter in te richten Reeds zijn teekeningen vervaardigd. heer Van Kervel wordt aan het Vad. thans medegedeeld, dat dit bericht goheed uit de lucht gegrepen is. Schaking. Te Amsterdam is eeqf, gehuwde werkman in hechtenis genomenfll' wens aanhouding door den commissaris vanf politie te Delft verzoch/t was omdrat de manf verdacht word van schaking van oen mincter* jarige uit Delft. Brutale inbraken. Zaterdag nacht is te Terborg op vier plaatsen hu gebroken, n.l. bij den heei Huendcr Jr., bij den heer Huendcr Sr., bij den notaris van Everdingen en bij notaris Bijleveld. Bij defl eerstgenoemde werden de ongenoode gasten in hun werk gestoord, doordat de bewoners wak ker werden; die dieven slaagden er nog in een klein bedrag aan geld uit de keuken meda te nemen. Bij den heer Huender Sr. konden de dieven rustiger werken. Zij hebben daar al les doorgesnuffeld en zich ook aan etenswaren te goed gedaan cn zich len slotte verwijderd met medeneming van een bedrag van ongeveer f 80. Tot het huis van i olaris van lwerdïn- gen verschaften zij zich toegang door het uit zagen van een onderpanccl van do deur; ztj hebben toen pogingen aangewend de kluis te openen, doch konden daarin niet slagen. Dit mocht hun evenmin gelukken bij notaris Bijle veld, doch wel slaagden zij er in met behulp van een zuurstofapparaat een Lipsbrandkast te ooenen; daarin bevond zich ech-cr slechts f 60, daar de overige waardon in de kluis geborgen waren. Inbrakenè Te G'cten (Dr.) is Zater dagnacht op vier verschillende plaa'sen inge broken. Bij een slager zijn een overjas, geld en eenige kleinigheden ontvreemd. Hef onder zoek der politie had tot resultaat, dat drie Duitschors werden gevangen genomen, als verdacht van den diefstal. Een van dP drietal had de jas van der slager aaD- (Ct.). Brandstichting. Bii de bloemhan- delaren Velthuizen en Van Zanten te Hille- gom is brand uitgebroken. De boekhouder der firma heeft zich als de dader aangegeven. Dreigement. Door een bewoonster der le Jan Steenstraat te Amsterdam v.erd Vrijdag middag bij de politie kennis gegeven, dat dien morgen zich twee personen ten ha rent hadden vervoegd, voorgevende gemeen tewerklieden te zijn en te komen om de wa terleiding na te zien. Terwijl een hunner haar in de kamer aan de praat had gehouden, was de andere naar de achterkamer gegaan. Toen de vrouw zich naar die kamer wilde begeven, omdat laatstbedoelde man daar zoo langen tijd bleef, werd zij door den persoon, die haar aan de praat had gehouden, gedreigd met een mes. Even later vertrokken belden en bleek toen dat het linnengoed, dat in een onge sloten kastje, staande in de achterkamer, had gelegen, over den vloer verspreid lag. Ver mist wordt er niets. Een geheime brander ij ont dekt. Zatedagmorgen hebben twee contro leurs der belastingen ten huizo van A P., groentehandelaar aan de Vliethaven te Rot terdam, een geheime branderij ontdekt, waar in sinds langen tijd gertookt werd. De ketel- en koolkolven zijn in beslag genomen. Slag van een molenwiek. Te Hooge Zwaluwe kreeg de molenaar Smit bij het verstellen van zijn molen een klap van een wiek, die zoo hevig aankwam, dat de man werd weggeslingerd en aan de over zijde van een klein riviertje terecht kwam. Hij overleed spoedig daarna nan de gevolgen. Molenafgebrand. Te Havelte Is Zar terdagmorgen af ge-brand de stoom- en windko- renmolen van den heer v. d. Vegt. Een groote voorraad koren ging verloren. De oorzaak is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Botsing van treinen. Men meldt hieromtrent nader: Vrijdagavond omstreeks zeven uur heeft op de lijn Den Bosch—Nijmegen een aanrijding plaats gehad tusschen een personentrein ko mende van de richting Nijmegen en een goe derentrein gaande van uit de richting Den Bosch. De aanrijding was het gevolg van een veirkeerden wisselstand, waardoor de perso nen- en de goederentrein op dezelfde lijn kwamen. Niettegenstaande de beide machinisten van de treinen uit alle macht remden, kon de botsing niet voorkomen worden. Drie goede renwagens werden uit de rails geworpen. Er hadden echter geen persoonlijke ongelukken plaats De brugwachter aan de wachtpost no. 29 J. van der Griendt zag van af nabij zijn seinhuis het ongeval gebeuren. Door den storm of door zijn zenuwachtigheid merkte hij den aankomenden trein uit de richting Utrecht naar Den Bosch niet en werd door dezen trein gegrepen en geheel vermorzeld. De overblijf selen werden in een laken gewikkeld en naar het Stedelijk Ziekenhuis overgebrachtDe on gelukkige laat een vrouw en vijf kinderen na. Onmiddellijk na het ongeval verschenen eeni ge spoorwegautoriteiten ter plaatse De niate- rieele schade is niet groot. Vlot gebracht. Het is aan de sleepbooten Hydra en Lotus 2 gelukt, het s'ioomsdhii) Rhenu6 3S uit zijn positie te Lo- bith te bevriiden. Nadat de gelirihte goede- ren weer zijn ingenomen, kon de reis naar Antwc-^en worden voortgezet. Pontje gezonken. Daar de bas- oulebrug tusschen Pave-ljoensgrncht en Spl-« nozastraat in Den Haag hersteld moet wor-< dien. was van gemeentewege een overzet* pontje in ddenst gesteld, dat gratis de voet gangers van den eenen kant van de gracht naar den anderen voerde. Volgens omwonen- De buit der zee. Te Texel zijn den was het pontje niet erg solide; het was de strandgoederen geveild, welke in 't vorig een oud 'bootje, dat met behulp van planken! jaar op zee waren' opgovischt of langs de en latten voor höt tijdelijk doei, waarvoor kust aanspoelden. De opbrengst \wn alles te het gebruikt werd, tot «en OTCrzetpontjei samon was f 4411.40. was gemaakt. De kinderen uit de nahijgele- gen straten maakten er Zaterdag een protje Het spoorweg-ongeluk bij Me- van. zich telkens ran den eenen kant naar lun. In een vorig nummer namen wij iiit den anderen te laten varen. Het Vredespaleis. In de afgeloopen week werd het Vredespaleis bezocht door 1114 personen. Het gebouw Is te bezichtigen: Van 1 October tot 30 April des namiddags van 2 tot 1 uur. Van 1 Mei tot 30 September des namiddags van 2 tot 5 uur. Zaterdags en de overige Zondagen van de maand is het gebouw gesloten. de Tel. een bericht over, dat voor de recht bank te Mélun begonnen was het onderzoek naar de spoorwegramp bij Mélun en dat de nabestaanden van wijlen den heer Van Ker vel te 'sGravenhage, die, gelijk men zich her inneren zal, bij de ramp het leven verloor, zich in deze civiele partij gesteld hebben. Namens de nabestaanden van wijlen den Za'terdag avond omstreeks half acht toen1 er zich, naar men zegt, zes menschen op bevonden, meest kinderen, die op één be paald punt stonden, omdat in hei bootje wa ter stond, zou er nog iemand opgesprongen zijn, waardoor het water schepte en begon! te zinken. Op de angstkreten kwam in een oogenbiÜH

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3