"BINNEN LANDT" 4 ^Jïij verheelde de procureur-generaal niet, dat Jiij hem volledig verairt woordelijk 6telde voor «et uitstel van zeven maanden, dat was ver leend. Fabre antwoordde, dat hij gedwongen was; ^hi] had gemeend zich te moeten buigen voor oen hevel. Toen Eabre hem het stuk overgaf, dat het 'verhaal bevatte van zijn onderhoud met 'Mords, gal Briand daarvan kennis aan den misterraad en deed het stuk daarna in een enveloppe met het cachet van den directeur van het personeeL Het was geen officieel stuk. Bij zijn vertrek heeft Briand het &tuk overge geven aan Barthou. Toen Jaurès hem kennis gaf van zijn wensch om hem te ondervragen, bevond Briand zich 4n een teeren toestand, want om een vertrou welijk stuk te controlceren, had er een onder hoek moeten zijn ingesteld bij zijne voorgan gers in het ministeramht Briand zegt verder, dat Caillaux hem ver klaarde, dat de zaak hem zorg baarde, en hem had gezegd, dat hij, heiast met de zorg voor de financiën, meende dat het pleidooi van den verdediger van Rochette afbreuk zou doen aan het openbare crediet en een erasti- gen terugslag zou hebben. Eenige dagen voor den dood van Calmette deelde Barthou hem mede, dat Calmette een afschrift van hel stuk had en zich gereed maakte 'het te publiceeren. Op aandrang van Barlhou en Briand gaf Calmette zijn woord, d: t het stuk niet zou worden gepubliceerd. Briand had den indruk, dat als Calmette was blijven leven, de publicatie niet zou hebben plaats gehad. Briand zet uiteen, dat als hij niet -vroeger heeft onthuld wat heeft plaats gehad, dat is omdat hij zich niet wilde bedie nen van het in zijne handen gelegde stuk om een schandaal te verwekken, bestemd om poli tieke tegenstanders te treffen. Hij had geen reden om te gelooven, dat er zulk een schan daal achter de zaak zat Hij sprak er over met Monis en Caillaux, die de commissie niet er in bel rokken. Briand zegt nog. dat als de zaak met ten einde was gebracht, hij het oorspronkelijke -stuk van den procureur-generaal zou hebben gevraagd en het in diens tegenwoordigheid zou hebben verbrand. Er werd geen afschrift van het stuk gemaakt, zoolang het onder zijne hoede was. Het zo uBriand niet verwonderen, dat Bcrthou het stuk in de Kamer heeft voor gelezen ter wille van de nagedachtenis van Calmette. Briand heeft altijd aan de magistraten ge zegd, dat zij hun plicht moeten doen buiten elke politieke bemoeiing. In den loop van zijne gesprekken met Monis en Caillaux had hij den indruk, dat zij wisten, dat er aan het ministe rie van justitie een stuk was, dat hen betrof. Bidault de l'lsle heeft eene daad van beroeps- solidariteit gepleegd, omdat hij meende, dat Febrc bedreigd was. De zitting werd hierna gesloten. Engeland* Londen, 23 Maart. De minister van oorlog Seely deelde heden in het lagerhuis mede, dat in het War Office Vrijdagavond van den opperbevelhebber in Ierland bericht werd ontvangen, dat eenige officieren hem hadden medegedeeld, dat in zekere gebeurlijk heden zij niet in staat zouden zijn de bevelen uit te voeren, die hij mocht noodig achten hun te geven. De oudsten van de betrokken of ficieren kregen bevel, zich aan het War Of fice te \er\oegen, en als uitkomst van het on derzoek was het duidelijk, dat het incident te wijten was aan een misverstand van de vraag, die door den opperbevelhebber aan de officieren was gedaan. De officieren hebban nu bevel ontvangen, naar hunne regimenten terug te keeren. Op de mededeeling van Seely volgde een heftig debat. Bonar Law verklaarde, dat dc regeering den ernst van den toestand ver kleinde en dat aan de officieren te kennen was gegeven, dat zij ontslag moesten nemen, Bis zij mei bereid waren legen Ulster te vech ten. Hij verklaarde, dat het moeielijk zou zijn het huis te overtuigen, dat met of zonder zijn weten een:gen van zijne collega's, handelen de voor de regeering, eene troepenbeweging uitvoerden als deel van een plan, dat ten doel had Ulster óf uit te dagen ol vrees aan te Jagen. Asquith herhaalde, dat de genomen maat regelen van zuiver beschermenden aard Waren. Hij verklaarde, dat de regeering niet voornemens was verdere bewegingen te laten Verrichten. Hij ontkende, dal er bijzondere in- rtrucliën aan de officieren waren gezonden buiten die, welke verband hielden met de Veeds vermelde bewegingen en met de alge- jneenc instructiën van December j.l., die aan duidden, dat het de plicht van de officieren moest zijn het burgerlijke gezag te steunen. Asquith verklaarde, dat dit niets te maken had me* een burgeroorlog, maar ook zou zijn toegepast op stakers. Hij eindigde met te zeg gen, dat het een feit was, dat sommige offi cieren de opmerkingen en vragen, die door den opperbevelhebber van Ierland tot hen Waren gericht, in een ruimeren zin hadden uitgelegd, maar de legerraad had met genoe gen gezien, dat hier een misverstand was ge weest. (Geladh bij de oppositie). Onder deze officieren was ook generaal Gough, een vau de meest geziene kavallerie-bevelhebbers; fnanr hij en alle andere officieren hadden zich weder naar hunne posten begeven, zonder daaraan voorwaarden te verbinden. Balfour ridiculiseerde de pogingen van As quith co Seely om het in het le-er gebeurde te verkleinen. Hij verklaarde, dat de instruc tion, waarvan Asquith had gewaagd, instruc- liën waren, die met bet oog op Ulster waren gegeven. Generaal Gough had ontslag ge vraagd en gekregen, omdat hij niet tegen Ul ster wilde vechten; hij was in dienst geno men, terwijl hij bleef zeggen, dat hij niet tegen Ulster wilde vechten. (Gelach bij de oppositie). In verband met de beweging in Ulster, is de Time9 door den eersten minister tot de verklaring gemachtigd, dat de troepenbewe gingen in Ierland slechts voorzorgsmaatrege len zijn. De bedoeling is eenvoudig eene ver sterkte bescherming te organseeren van de wapen-, munitie- en verdere militaire voorra den, die zich verspreid bevinden in de pro vincie. De zoogenaamde vlootbewegingen be staan eenvoudig hierin, dat twee kleine krui sers zijn gebruikt voor het vervoer van eene troepenafdeelitog naar Carrickfergus in dier voege, dat zij niet behoeven te marcheeren door de straten van Belfast. Tot verdere troe penbewegingen bestaat het voornemen niet Voor het gerucht, dat 'bevelen lot inhechte nisneming zijn «uitgevaardigd tegen de leiders van de Ulstermannen, bestaat niet de minste grond; de regeering heeft tot zulk een slap nooit het plan gehad. Wat do officieren van het kamp van Cur- ragh ibetreft, is de indruk verspreid, alsof de regeering voornemens was geweest een alge meen onderzoek in te stellen naar wat de voornemens van de officieren waren vaor het geval, dat zij bevel ontvingen hunne wape nen tegen Ulster te gebruiken. Niets van dien aard ligt in de bedoeling, reeds hierom niet, omdat de regeering hoopt, dat de troepen vol strekt niet zullen worden gebruikt tegen Ul ster. Spanje. M a d r i "d, 2 3 Maart. De officteele opgave over de uitkomst van de verkiezingen voor den Senaat is, dat gekozen zijn 98 conserva tieven, 40 liberalen. 9 democraten, 3 republi keinen, 6 regionalisten, 3 reformisten, 4 on afhankelijker 3 Cnrlisten, T intcgrist, 1 katho liek en 1 agrariër Turkije. Konstantinopei, 23 Maart. Wat de aanwijzing van inspecteurs-generaal voor den hervormingsarbeid in Anatolië betreft, hebben de ambassadeurs de instructie gekregen om daarvoor twee Belgen en twee Nederlanders aan te wijzen. Albanië. Athene, 23 Maart. Volgens telegram men uit Argyrocastro vielen de Albaneezen het dorp Salessi aan, maar moesten zij af trekken met verlies van talrijke dood en en gewonden. Japan* Tokio, 23 Maart. Bij keizerlijk besluit Is de zitting van den landdag met ingang van den 23. Maart verdaagd. Dit staat gelijk met sluiting van de zitting, tenzij een nader besluit de zitting nog mocht verlengen. De begrooting van 1913/14 zal worden toegepast op het dienstjaar 1914/15. De vloot zal 6^ mil- lioen p. st. verliezen, hetgeen het voor dit jaar bestemde aandeel van het programma is. Daar het parlement de begrooting niet heeft aangenomen en tengevolge van de mee- ningsrverschillen van de beide Kamers ten aanzien der beperking van het vloothouw- programma, heeft het kabinet besloten af te treden. «Vereenigde Staten. Washington, 23 Maart. De opposi tie tegen het wetsontwerp tot intrekking van de vrijstelling der Amerikaansche kustvaar ders van de Panama-kanaaltollen neemt in kraclrt toe. Verscheidene invloedrijke vrien den der regeering hebben zich bij de oppositie aangesloten. Niettemin wordt met vertrouwen verwacht, dat het wetsontwerp zal worden aangenomen. Venezuela, 23 Maart Het veer tiende arbifcragever drag van de Vereenigde Staten met vreemde landen, is heden on derteekend. He tas gesloten met Venezuela en verlangt niet, evenals het inert Nederland geslorterve. d»e handhaving van den status quo gedurende het tijdperk van onderzoek. Mexico. New-York, 2 3 Maart. Het rapport van Perceval, den Engelschen consul in Gal- verston, betreffende Beul on zegt; ,£r zijn geene pistoolschoten afgevuurd in het ge vecht, dat eindigde met den dood van den ranchman*1. De gevolgtrekking, die daaruit is te mafken, is dat hij is doodgestoken. Het rapport bevat geene mededeeling over de ■wijze van den dood, behalve dat het zegt, dat Benton niet doodgeschoten is, maar dit doet het verhaal van Villa te niet, over eene executie door een vuur-pelaton nadat een krijgsraad was gehouden. Allerlei. Dr. Diesel niet dood? Men her innert zich, dat de groote Duitsche industri eel en uitvinder Diesel, die zich eenige maanden geleden op weg naar Amerika be vond, plotseling verdween zonder spoor achter te laten. Men geloofde algemeen aan zelfmoord. Thans vertellen berichten uit München, dat hij niet dood is, maar zich in Canada bevindt, waar zijn vrouw zich bij hem zou hebben gevoegd. Deze 5s n.I. thans ook i verdwenen uit München zonder dat men weert, wat er van haar is geworden Christiania, 23 Maart. Uit Flakke- fjord wordt bericht, dat het stoomschip Borge van de stoomvaartmaatschappij Frederia Olser daar de kapitein en vijf man van den Duit schee schoener Temo aan land heeft gezet, die Donderdagmorgen omstreeks half twee voor de Nederlandsche kust door de Duitsche stoomboot Kaiser Wilhelm der Grosse in den grond werd gevaren. De geredden konden zich in de roerlooze reddingsboot redden. De drie andere leden van de bemanning zijn waarschijnlijk verdronken. De Kaiser Wil helm stopte, maar kon de ronddobberende zeelieden in het duister van den nacht niet zien en zette de reis voort De mannen dre ven bijna ongekleed 8 i 9 uur rond, totdat zij door de Borga werden opgenomen- De kapi tein verhaalt, dat hij, door geschreeuw wak ker geworden, uit de kooi sprong. Terwijl hij de trap opliep, had de botsing plaats. Hij be weert dat het ongeluk aan eene manoeuvre- font van de Kaiser Wilhelm is te wijten. Bombay, 23 Maart Heden morgen is brand uitgebroken in een katoenpakhuis. De woedende brand duurt nog steeds voor. Naar schatting zijn tot dusver 60000 balen Turkschc katoen verloren van eene waarde van een half imTliopn t» ct. T>e norypak is noff ombekend. Uit de Pers. Installaties. In De Gemeentestem schrijft de heer A. Duparc te Amsterdam: „Door den sedert overleden minister van Justitie mr. Regout werd, zooals men weet, een einde gemaakt aan de zoogenaamde „plechtige" installaties van leden der rech terlijke macht. Terecht was door hem inge zien, dat deze installaties in hoofdzaak eigenlijk neerkwamen op „adoration nurtu re". De installatie zelve was fntusschen voor geschreven bij art. 4 van het reglement no. 1, behoorende bij het Kon. besluit van 14 Sept. 1838 („Stbl." no. 36), ter uitvoering van art. 19 der wet op de rechterlijke orga nisatie en het beleid der justitie. Met den burgemeester is het anders. Ingevolge art. 65 der Gemeentewet wordt door den burgemeester, alvorens zijn be trekking te aanvaarden, op de wijze zijner godsdienstige gezindheid, in handen van den Commissaris der Koningin in de provincie, na het afleggen van den zuiveringseed of verklaring en belofte, afgelegd de eed. of belofte van trouw aan de Grondwet en aan de wetten des rijks enz. Van eene installatie wordt in de Gemeen tewet met geen enkel woord gesproken. Als de benoemde burgemeester de voor geschreven eeden of beloften en verklaring heeft afgelegd, is hij volkomen bevoegd, zich onmiddellijk naar het gemeentehuis te begeven, om na, desverkiezenae, zijne akte van aanstelling en een afschrift van het pro ces-verbaal van beëediging of van het af leggen van belofte en verklaring te hebben vertoond, den burgemeesterszetel m te ne- men en alles te doen wat hij oordeelt op zijn weg als burgemeester te zijn gelegen. Hij is bevoegd, terstond daarna den ge- mc-iteraad bijeen te roepen. Niets echter belet hem de vormen in acht te nemen, n.I. zich vooraf met den oudsten wethouder, die tijdelijk het burgemeesters ambt heeft waargenomen, in betrekking te stellen en evenzeer met den gemeentesecre taris. Voor den goeden gang van zaken mag dit een en ander zelfs wenschelijk worden geacht, vooral indien de nieuwe burgemees ter uit eene andere gemeente komt. Wil in het laatste geval de gemeenteraad in vereer.iging met de ingezetenen den nieu wen burgemeester een „blijden intocht" be reiden, niets behoeft hem dit te verhinde ren. En evenmin kan er eenig bezwaar te gen bestaan, dat de nieuwe burgemeester, nadat hij als voorzitter de raadsvergadering heeft geopend en de notulen der vorige ver gadering zijn geleren en goedgekeurd, een kort woord wot den raad richte en de oudste wethouder ol een ccr leden desgewenscht hierop een antwoord geve. Doch ook dit heeft zijn grenzen. Betreft het een burgemeester, die een per sona grata is en bij den Raad en bij de inge zetenen, can gaat alles goed. Doch ook het omgekeerde komt voor, r. als iemand tot burgemeester is benoemd, u t een andere gemeente, zelfs uit een andere provincie, en bij de gemeentenaren geheel onbekend is. In zoodanige gevallen getuigde de toespraak van den oudsten wethouder, die tijdelijk het burgemeestersambt waar nam, meer den eens van weinig welwillend heid jegens den nieuwen burgemeester, ja, werd zelfs onomwonden verklaard, dat men diens daden zou moeten efwachten, alvorens hem vertrouwen te kunnen schenken. Dat de nieuwe titularis daarbij weinig op zijn ge mak was, valt te begrijpen. Het was een hoogst gedwongen toestand. Deze had kunnen worden voorkomen. In dien de nieuwe burgemeester zelf de verga dering had geopend met een korte toespraak waarbij hij zich eenvoudig bii den Raad aan bevolen en diens steun ingeroepen had bij het volbrengen van zijn taak- In elk geval zal de nieuwe burgemeester zich hebben te onthouden van het blootleg gen van een zoogenaamd program, els waarmede nog slechts kort geleden de nieu we burgemeester van Zaandam in de eerste raadsvergadering voor den dag kwam. Het was volstrekt onnoodig te verklaren, zooals hij deed, „dat hij als burgemeester boven de partijen zal staan; dat hij als burgemees ter, bij werkstakingen, de wet zal toepassen zonder aanzien van oartijen die op bescher ming der wet dezelfde aanspraak hebben, en dat ook een sociaal-democratisch burge meester dan tot taak heeft, elke overtreding van wet of verordening tegen te gaan." Veel minder paste zijne verklaring, dat hij, als Zaandam te eeniger tijd door het hoofd van den Staat zal worden bezocht, als vertegenwoordiger der regeering, zijn taak zal hebben op te vatten en uit te voeren, evenals in alle andere gevallen, waarin de burgemeester in de eerste plaats of uitslui tend regeeringsvertegenwoordiger is. Alles toch wat de burgemeester verklaar de te zullen doen, zou niets meer zijn dan zijn plicht, allereerst uit kracht van den door hem afgelegden eed (belofte) en verder om dat het tot zijn taak zou behooren, zooals hij zelf volmondig «-kende. Werd, evenals een paar jaar geleden ten aanzien van de rechterlijke macht is ge schied, een emde gemaakt aan de „plech- t: re 'nstallatie" van nieuwe burgemeesters, aan hun prestige en waardigheid zou zeker niet te kort worden gedaan. Misschien zou hier de minister van Bin- nenlandsche Zaken door een aanschrijving aan de burgemeesters den stoot kunnen ge ven." Vrijwillige Deportatie. Mr. A. D. EL Fockema Andreae, rechter In de arrondissementsrechtbank le Arnhem, pleit naar aanleiding van het bericht over de ontvluchting van Fransche gedeporteerden naar Suriname en in verhand met de daarbij weer gebleken behoefte aan arbeidskrachten in die kolonie in het Weekblad van het Recht voor vrijwillige deportatie of te werk stelling daar van hier te lande tot een vrij heidstraf veroordeelde personen. ,Jk stel mij voor"„ schrijft hij, „dat ieder tot vrijheidstraf veroordeelde het recht zal hebben te verzoeken, dat zijn straf in zoo'n deportatie wordt omgezet, waarop door den minister van Justitie wordt beschikt, en dat de duur van het „te werk stellen in de ko lonie" gelijk zal zijn aan den duur der op gelegde vrijheidstraf met een minimum van b.v. één jaar, zoodat wie tot korter straf ver oordeeld is toch 1 jaar in de kolonie zal moeten werken." Het welslagen, meent mr. Fockema An dreae, zou natuurlijk voor een groot deel af hangen van de wijze, waarop de uitvoering werd geregeld, waarbij heel andere beginse len tot richtsnoer zouden moeten worden genomen dan bij de strafdeportatfe gelden. Die uitvoering zou stellig moeilijk, maar naar ik vertrouw, niet onmogelijk zijn, en de kwestie lijkt mij gewichtig genoeg om al thans een onderzoek naar de uitvoerbaar heid van zoo'n vrijwillige deportatie in te stellen, hetgeen Ot gaarne aan meer bevoeg den overlaat." Berichten. Dc Staatscourant van Dinsdag 24 Maart bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot belasting-ontvanger te Om men J. S. Koopmans, fehans te Koudum; tot ontvanger der invoerrechten en accijns te Den Haag R. van der Feen, thans te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de adjunct-commies aan de Topografische inrichting A. Beek; bevorderd tot officier in de Oranje-Nassau- orde de eervol ontslagen Oost-Indische amb tenaar M. G. Diepenheim, gewezen algemeen ontvanger le klasse aan 's Lands kas te Ban doeng. H. M. de Koningin te Amsterdam. Gisteren heeft H. M. de Koningin het aan gekoriidLgde (bezoek gebraciht aan het nieuwe Beursgebouw van de Vereeniging voor den Effectenhandel aan het Damrak. Reeds vóór dat de Koningin uitreed1 had den zich op den Dam vele nieuwsgierigen voor het Koninklijk Paleis verzameld, die, toen H M. om traim elï uur naar de Effec tenbeurs vertrok, onze Landsvrouwe lulde toejuichten. H. NL de Koningin werd ontvangen door den .voorzitter den «heer Wendelaar en de leden van het dagelijksch bestuur d)er Ver. eend ging en vervolgens door het geheele ge bouw rondgeleid. In den namiddag bracht H. M. een be zoek aan de werkinrichting voor hulpbehoe vende blinden in de Plantage Middenlaan. Ten 5 uur 30 werden door H. NL de navol gende heeren ten Paleize ontvangen; A. van Rossura. directeur van de suiker fabriek te Halfweg; C. H. Holst, directeur van de werf Conrad te Haarlem; G. W. Keeösen, kweeker te Aalsmeer; A. Oolijn. landbouwer te Amstelveen; J. S. Dijt, dijk graaf van de 30 gemeenschappelijke polders, weihouder, graanhandelaar, landbouwer en veefokker te Texel. Gisteren dineerden fen Hove de heeren der hofhuoding, woonachtig te Amsterdam Het Huis ten Bosch moet 1 April gereed zijn voor het verblijf der Kon. familie, dat ver moedelijk tot het laatst van Mei zal voortdu ren. iug van Prins Wil lem ..'jc! het stoffelijk overschot van stadhouder Willem V, dat In den vorste- lijken grafkelder te Brunswijk is bijgezet, naar Delft le doen overbrengen, hebben zich, naar de N. R. Ct. meldt, eenige personen met dr. K. T. W. Stroolman vereenigd en een adres aan H. M. de Koningin gericht. Bij dr. Strootman hebben zich o.a. aangesloten de minister van Staat jhr. mr. A. F. de Savorain Lobman, de oud-minister van Oorlog Sabron, prof. P. J. Blok, mej. Johanna Naher, mr. F. A. C. graaf van Lynden van S andenburg, jhr. P. J. Vegelin van Qaerbergen, de gep. luit- generaals De Bas en Van Noorten en majoor C. E. Baiud (als commandant van het in 1793 door Prins Willem V opgericht korps rijden de artillerie). Een geschenk aan de natie? Het N. v. d. D. maakt zich tot folk van in financieele en handelskringen te Amsterdam loopende geruchten omtrent de redenen voor het bezoek, dat Zaterdag verscheidene per sonen uit de .Jiaute finance" ten paleize hob- hen gebracht, waar zij door H. M. de Ko ningin aan den maaltijd werden genoodïgd. Hare Majesteit zou met de heeren geconfe reerd hebben over hert denkbeeld, dat de groofe lichamen op handels- en scheepvaart gebied en de voornaamste financieele instel lingen aan de regeering de gelden tot den bouw van een slagschip (dreadnought) zou den aanbieden, tenzij het noodige bedrag langs anderen weg wordt gevonden. öok het bezoek dezer dagen door H. M. aan Rotterdam gebracht, zou met zulk een plan in verband staan. Zooals men zich herinnert heeft een derge lijk bericht reeds meermalen de ronde ge daan. Het Hbld. heeft de moeite genomen nog eens te informeeren bij de heeren. die in dit geval Het best op de hoogte zouden moeten zijn. Geen hunner was echter iets bekend van een plan. of een conferentie daarover als in het N. v. d. D.-bericht bedoeld. De Opperkamerheer van H. M. de Ko ningin H. W. J. E. baron Ta erts van Ameron- gen gaf gisteravond in bet hortel den Ou den Doelen een gastmaal voor verschillen de mede-hofdignitarissen en verdieme genoo- dig-den o.a. jhr. van der Staal van Piershil oud-gezant, de gezanten van Rusland, het Duitsdhe Rijk en Italië; jhr. mr. de Savor- nin Lobman, Minister van Staat, Baron tSweerfts de Landas; baron de Vos van ISteenrwfjk. directeur van hert Kahönet der Koningin. Baron W. C. Snouckaert van Schauburg. adjunct commies aan het Ministerie van BuitenJandsche Zaken Is tijdelijk werkzaam gesteld bij het Nederlandsch gezantschap te Brussel ter vervanging van jhr. Tjarda van Starkenborch, die weer bij het Departement is teruggekeerd. Treub's ouderdomsrente. Naar het Centrum verneemt, is het ontwerp van Minister Treisb in de afdeeïingen der Tweede Kamer zeer slecht ontvangen. Zoowel de uitsluiting der bedeelden als de wijze, waarop de gemeenten in de zaak wor den betrokken, werd algemeen afgekeurd. Vacature Eerste Kamer. Jhr. mr. II. G. van Holthe tot Echten, lid der Sta ten van Drenthe te Assen, heeft zich bereid verklaard eene cventueele benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature mr. Pelinck) te zullen aannemen. Op het dezer dagen door Jhr. Kretsch- mar van Veen aan de Kamerleden verzonden en door ons vermelde schrijven inzake de bewijzen wan vrij vervoer, heeft, naar de Ned. meldt, het Kamerlid De Savornin Loh- 039n het volgende geantwoord: De ondergeteeken-le. lid der T\ mer der Sta ten-Generaal, is zee. 0- - voor het geschenk, hem aangeboden, namens de Maatschappij tot Exploitatie der Staats spoorwegen, de Nederlandsche Centraal en Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg Maaffc schappijen. Doch, niet behoorende tot dó groote meerderheid der leden van de Tweedié Kamer, die om een bewijs van vrijdom over de Nederl. Spoorwegen heeft gevraagd* om dat hij van oordeel is, dat Kamerleden alfl zoodanig geen diensten bewijzen aan dèf Spoorwegmaatschappijen, dius geen aan* spraak op personeelen vrijdom kunnen doe^ gelden: dat hunne vergoeding van reisko®: ten en verdere schadeloosstelling behoor! t4 worden bekostigd uit de Rijkskas, zonder da* daartoe door particuliere maatschappijen in* direct wordt bijgedragen; dat dit vooral daar geld't waar. in dezelfde qualitelt waarin zij vrüdom hebben aangevraagd, zij kunnen geroepen worden over die maatschappijen critiek uit te oefenen, acht hij zich, hoe zeer de goede bedoeling waardeerende, be zwaard van den aangeboden vrijdom gebruik te maken, weshalve hij zich verplicht ziet de hem toegezonden kaart hierbij terug te zen den. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. De Ned. verneemt nog, dat ook de heeren De Beaufort en Van Bylandt op ongeveer ge lijke gronden een dergelijk schrijven hebben verzonden. Verhuring van ruimten in het Am st. Beursgebouw. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, de lokalen op de eerste verdieping tvan het Beursgebouw, vroeger aan de Vereeniging voor den Effectenhandel verhuurd, voor re kening van IheJt Rijk voor de verhuring te behoeve van den Raad voor de Scheep vaar gereed <e maken en de lokaliteiten aan he' Rijk ten behoeve van den Raad voor Scheep vaart voor i 3585 te veihuren. Majoor Thomson. Uit een particu lier schrijven van majoor Thomson aan een zijner vrienden te *sGravenhage, gedateerd 19 Maart uit Valona, mocht het V a d. het vol gende overnemen „Kom net uit Korfoe, waar ik een week was om verbinding te krijgen met den „Pre sident" van „Autonoom Epirus". De toestand is daar ernstig en zooals ge weten zult, ben ik door den Vorst tot „buitengewoon alge meen Commissaris van Zuid-AJbanië*' be noemd met „plein pouvoir", een moeilijke taak, die echter als ik slagen mag eervol is. Ben voor eenige dagen in Valona om ver schillende dingen in zake gendarmerie te regelen en wacht hier op antwoord van Zo- graphos, wien ik mijn basis van administra tie, schoolpolitiek enz. in Zuid-Albaniê in een onderhoud met zijn afgezant Carapanos ken nen deed. Het decreet, waarin de Vorst mij mijn zending- opdroeg, was zood nig inge kleed, dat ik er uit lees een haast te groote waardeering voor het organisatorisch werk, dat ik tot heden verrichtte. Toch stemt die onomwonden erkenning me dankbaar en geeft ze me nieuwe kracht om daar in het Zuiden te willen slagen." Bij beschikking van den Minister van Marine is de luitenant ter zee dier 1ste klas se P. Kruys, dienende ais 1ste officier aan boord van Hr. Nis. „Zeehond", met 26 'dezer op non-activiteit gesteld en is de luitenant ter zee der 1ste klasse J. N. de Ronde met dien datum als 1ste officier geplaatst aan boord van genoemden bodem. Blijkens hij het diep. van marine ingeko men berichten zijn Hr. Ms. torpedobootjagers Panter en Vos, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse B, Schreuders, den 21 en dezer van Vïgo vertrokken en den 23en d.a.v te Gibraltar aangekomen, van waar denzelf den dag, na aanvulling van den steenkolen- voorraad, de reis weder zal worden, vervolgd met bestemming naar Catania Dragen van de oude uniform De datum van 1 Januari 1916, tort welken aan de officieren was vergund de blauwe uniform te blijven dragen, is nader vastgesteld op 1 Januari 1918; de blauwe overkleeding kan tot 1 Januari 19120 warden gedragen. (N. R. a.) iRij Koninklijk besluit is aan den sedert gepenrionneerden kolonel jhr. J. T. van Spengler, commandant der Xde infanterie brigade, en aan den reserve-ritmeester jhr. J. E Mock, van hert 1ste regiment huzaren vergunning verleend tot het aanemen en dra> gen van de ondersdheidingsteekenen van eereridder van de Jdhannïtefonde, hon door Zijne Majesteit den Duitschen Keizer, Ko ning van Pruisen, geschonken. De roode burgemeester. Men meldt udt Zaandam aan de Tel dart burge meester K. ter 'Laan op «den len Meidag een rede zal houden voor de S. D. A. P. etduar. Gesteld ter beschikking van den gou verneur van Suriname dr. G. Stake! te Ba* zei teneinde aanvankelijk voor 5 jaar te wor« den belast met de waarneming van het ambt van plantkundige in die kolonie. F. StoeL Gisteren is te Amster dam, 61 jaar oud, overleden dfe heer F* Stoel .tooncelspeler en met den heer Nfy Spree directeur van het gezelschap, dat daan jaren kng in den schouwburg aan de Fraa* sóhelaan heeft gespeeld. Volksuniversiteit te Gronin gen. Te Groningen is thans definitief opgé* ,f richt de vereeniging Volksuniversiteit", waai>r van de door hot voork>opig bestuur ontwor* pen statuten goedgekeurd werden. Hert doel dier vereeniging is neergelegd in art. 2, na* melijk de bevordering van de algemeene onh1 wikkeling in den ruimsten zin des woords^ met uitsluiting van vakstudie en geheel onam' hankelijk van staatkundige en godfidicnstigSq richting. Het bestuur zal bestaan uit minstens zever* en hoogstens negen leden; tot leden van h£V best uur zijn voorloopig benoemd de hoererij j prof. Schekema, prof. Meijboom, prof. Cohe%' mr. Weorsma, dr. Smit, H. de Vries, J. EveaM) sen en J. H. v. d. Veen. Daar niemand aan* stonds de functie van voorzitter wilde aann, vaarden, zal het negende lid Later door hef s'aor worden benoemd. Het bestuur worcöf vólgens dc statuten definitieI gekozen doo^ den raad van toezicht, die op zijn beurt de leden wok dl benoemd en bestaan sal uu QÖ tot 40 leden. Tot leden van dezen raad WgC%

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2