RONA ACM MÓESTE, BINNENLAND. EXN VLIEGER DIE ALTIJD OP GAAT! fc "f {protesten van de oppositie) en dan konden teriigkeeren naar hunne posten. Minister Seely zeide in zijp antwoord, dat t«ij weigerde vooruit te loopen op het debat •van morgen. De zaak bleef hierbij voor heden. Londen, 2 4 Maart Generaal Gough en kolonel Mc Ewan werden heden bij hunne \erugkomst in Curragh met geestdrift ontvan gen. De soldaten escorteerden hen naar hunne kwartieren en riepen daarna drie malen hoera, tieneraal Gough dankte hen voor hunne ver welkoming en verzekerde aan de troepen, dat zij niet naar Ulster zouden worden ge- xonden. (Gejuich). Belfast, 2 1 Maart Heden avond ge raakten de partijen handgemeen. Er werden irteenen en projectielen geworpen en revol verschoten afgevuurd. De politie kwam tus- Bchen beide en maakte een einde aan het ge vecht. Italië. Rome, 24 Maart. Generaal Grandi is benoemd tot minister van oorlog. Rome, 24 Maart, De voorwaarden, die door genei-aal Porro zijn gesteld voor de aanneming van de portefeuille van oor log, welko hij ten slotte toch nog heeft ge weigerd, geven den hoofdredacteur Van de Osservatore Romano het volgende commentaar in de pen: In werkelijkheid maakt de verovering van Lybie, uit het drié- voudige militaire, financieele en sociale ©e-g- runt, ten gevolge van den terugslag, die niet achterwege kan blijven op de sociale economie, eene ware ramp uit Rusland. Petersburg, 23 Maart De keizerin heeft comité"s ingesteld tot ondersteuning van de dooi den storm op 13 Maart in Zuid-Rus land geteisterde bevolking. Als eerste hulp is 50,000 roebel toegestaan. P a r ij s, 2 4 M a a r t. Uit Petersburg wordt aan de Tcmps bericht, dat de Piussische re geering als voorzorgsmaatregel de goudre serve van de staatsbank beeft laten verdeelen over verschillende bijkantoren in Midden- Rusland. Turkije. Konstantinopel, 24 Maart. De am bassadeur te Parijs, Rifaat Pacha, wordt hier verwacht. Konstantinopel 24 Maart. De Jeune Turc verneemt, dat de mufti van het eiland Kos door de Grieken is vermoord Men vreest voor onlusten. Albanië. Athene, 23 MaarL Volgens inlichtingen tit zekere bron heeft een bloedige slag plaats ^ehad in Andritsaina tusschen Albaneezen en ispirotcn. De Albaneezen werden geslagen en namen de vlucht; zij wierpen hunne geweren weg en lieten drie mitrailleuses en een hon derdtal geweren achter. 52 Albaneezen wer den gedood, waaronder 25 rendarmes; 20 zijn gevangen genomen. Er zijn een groot aantal gewonden. De Epiroten hadden 17 gewonden. Talrijke detachementen Epiroten marcheereu op Koritza aan. De Albaneesche gendarmes verlieten Koritza en trokken zich terug op de omringende hoogten. De stad wordt door de burgerwacht bewaakt Het gerucht loopt dat een nieuw gevecht lusschen Albaneezen en Epiroten heeft plaats gehad bij Kolonia. Verscheidene Albaneesche gendarmes zijn gevangen genomen. Er moe ten talrijke gewonden zijn. Japan. Tokio, 24 Maart. Minister-president Jamamobo heeft heden namiddag om 2 uur persoonlijk de ontslag-aanvrage van het kabi net aan den keizer aangeboden. Mexico. New-Y-ork, 24 Maart E_n telegram uit El Verfje! (staat Doiranzo) bericht, dat de werkelijke aanval op Torrea gisteren be gonnen is. Generaal Veile heeft Lerdo zon der tegenstand bezet. Omstreeks het middag uur begon bij den aanval tegen Gomez in Patario, waar het gevecht zeer bloedig was. Stroomen gewonden werden gebracht naar het hospitaal in El VerijeL De verliezen wa ren aan beide zijden zwaar. Een telegram uit Brownsville bericht, dat In het hoofdkwartier der- rebellen te Mata- tntoros wordt beweerd, dat de rebellen Guer rero heeft bezet De slag duurt negen uur. Uit Brownsville (Texas) wordt bericht, dat volgens een particulier bericht uit Mexico Huerta 19 officieren, aanhangers van den af vallig geworden en naar Carranza overge- ganen gewezen artillerie-generaal Angeles, in de gevangenis b^eft laten ter dood brengen. Zuld-Afrlka. Kaapstad, 24 Maart. De arbeiders- leüder Tom Mann is hier aangekomen en «onder incident aan land gedaan. Pretoria, 24 Maart. In eene vergade ring van duizend burgers in de townhail, waarin de deken van Pretoria het voorzitter schap voerde, werd eene motie aangenomen, pro teste erende tegen het wetsontwerp, hou- ümde maatregelen tot behoud van den vrede, als zijnde onnoodig en uitdagend en in strijd met de vrijheidlievende traditie van de En- getechen en de Hollanders. Allerlei. Rome, 23 Maart. Naar aanleiding van de verdeeling van een subsidie tusschen de arbeidskamer en de arbeidsbeurs, is heden in Palermo eene algemeene staking uitgebroken, die is uitgelokt door de arbeidskamer. Vol gens de Tribuna waren er verscheidene ge wonden In den loop der manifestatie. Barcelona, 23 Maart. 2000 werklle- flen in weverijen zijn in staking gegaan. Negen fabrieken staan geheel sliL Aleppo, 23 Maart In Garatblassa, op den in aanleg zijnden Bagdadspoorweg, is een bloedige vechtpartij voorgekomen, waarvan een loonsvermindering oorzaak was. Meer dan 500 Koerden kwamen in opstand. De bewa kers gaven vuur c*p de Koerden, die aan vallend optraden en de stellages van de brug over de Ëuphraat trachtten over te gaan. Op hetzelfde oogenblik kwam eene locomotief aan. Drie Koerden kwamen om, vijf anderen worden vermist Er zijn vele, waaronder ern stige gewonden. Zeven ambtenaren zijn ge wond. De gouverneur, de Engelsche en Duit- iche consuls, de hoofdingenieur en een Turk- ache generaal aan het hoofd van troepen «tin naar de plaat* van den onstand gegaan. Stuttgart, 24 Maart. Prol. Otto Har- nack, die vier weken ^eleden in een toestand van zenuwachtige overspanning zich uit zijne woning in Stuttgart verwijderde, is gisteren in de buurt van Besigheim dood in de Neckar gevonden. Köpenick, 24Maart. Heden avond om streeks half zes werd op de Spree een veer pont, die werklieden van de fabriek van Spindler overzette naar de Lindenstrasse, door eene sleepboot aangevaren en tot zinken ge bracht. Van de 20 tot 22 passagiers, waar onder vele wouwen, werden zeven gered. Tot dusver is slechts het lijk van eene jonge vrouw opgehaald. Tweede telegram. Nader wordt be richt, dat de veerpont ongeveer 22 werklie den wilde overzetten. Het sleeptouw van de stoomboot kwam tegen de pont aan, die om sloeg. Allen, die zich op de pont bevonden, vielen in het water. Er zijn tot dusver zeven lijken opgehaald; van de andere verongeluk ten ontbreekt elk spoor. De rivierpolitie en visschers zoeken het water af. De verongeluk ten zijn meestal huisvaders. Volgens de lot dusver verkregen inlichtingen, die steunen op de opgaven van de geredden, schijnt de schuld van hot ongeluk te moeten worden geweien aan den bestuurder van het stoomschip, die naar links is uitgeweken in plaats van naar rechts. De veerpont, die de stoomboot in hare bewegingen volgde, is omgeslagen door de scherpe buiging van den kabel. Kiew, 23 MaarL Gedurende den gan- schen vorigen nacht heerschte in Zuidwest- Rusland ecu hevige storm. In de geteisterde dorpen en plaatsen zijn talrijke daken losge rukt en boo men ontworteld. Verscheidene telegraaflijnen zijn beschadigd. Vele kleine schepen op de Dnjepr zijn van hunne anker plaatsen losgerukt. Bogota, 24 Maart. Puerto Franco is bijna geheel door brand vernield. Reclame. ^VAN HOUTENS De Staatscourant van Woensdag 25 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiteu: benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, tevens commissaris der Rijks politie A. H. Siks, adjunct-havenmeester te Rotterdam; benoemd tot rechter in de rechtbank te 's Gravenhage mr. A. S. de Blécourt, thans te Utrecht; benoemd tot burgemeester van Appcltern J. H. L. Thomson; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Nieuweschans, K. v. d. Steen thans te Makkum: benoemd tot riikslandbouw-leefaar S. L Louves. thans tijdelijk ad«Dirant idem op him verzoek eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden respectievelijk te Jacksonville en Pensacola (V. S. A.), aan de heeren J. W. Boelleard en A. Zelius. en is de heer Boeïïaard in gelijke hoedanigheid benoemd te Pensacola, buiten bezwaar van 's lands schat kist. Aan den heer Boellaord kan in het Neder- landsch geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat te Pensa cola omvat het gedeelte van den staat Florida, gelegen ten westen van de rivier Apalachicola benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sch'edam. met ingang van 1 April 1914, mr. J. A. S. Endtz, advocaat en procureur, te Schiedam; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zuidhorn, met Ingang van 1 April 1914, L. van Buren Lensinck, ontvanger der re gistratie en domeinen te Zuidhorn verlof verleend tot het aannemen van het grootkruis van de orde van St. Olaf, hem door Z. M. den Koning van Noorwegen geschonken, aan A. S. Talma, oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, te 's-Gravenhage. H. H. de Koningin te Amsterdam. Met een extratrein vertrok ft. M. gister middag ten 12 uur 57 min. naar Uitgeest, ten einde met den commandant der stelling van Amsterdam generaal-majoor Ophorst en den kapitein van den gcneralen stal Vogel een be zoek te brengen aan het noordelijk gedeelte der stelling van Amsterdam. Te Uitgeest werden de gereedstaande auto mobielen bestegen, waarna eenige forten wer den bezocht. Op een der nieuw in aanbouw zijnde forten was H.M. getuige van het maken van betonstortingen, terwijl op een der andere forten het plaatsen van pantserpiaten werd bijgewoond. Over Edam en Monnikendam keerde H. M. laat in den namiddag naar de hoofdstad terug. Aan de kon. tafel waren genoodigd de burgemeester van Amsterdam, jhr. mi*, dr. A. Röell, gen.-maj. Ophorst, commandant der stelling Amsterdam; kapt. t. z. A. J. van Sloc- kum, waarn. directeur en commandant der marine te Amsterdam, prof. dr. Hugo de Vries, prof. dr. Jan te Winkel, die onlangs te 's Gravenhage voor H. M. een voordracht heeft gehouden; mevr. Th. van Duyl— Sohwartze, schilderes en de heer Willem Men gelberg, orkest directeur van het Concertge bouw. Laatstgenoemde heeft echter wegens zijne bezigheden voor de vereer ende uitnoo- dieing moeten bedanken. Prinses Juliana vertoefde gistermorgen in Artia De Koningin ontving van den koning van Griekenland het grootkruis der Verlosser- orde, waarvan H. M. a.s. Donderdag de ver sierselen worden aangeboden door den Griek- scheo gezant te 's Gravenhage en in Enge land, die morgen uit Londen daarvoor te 's Gravenhage komt. De Koningin-Moeder zal Vrijdag het sa natorium Oranje-Nassau's Oord bezoeken. Het Deensche bezoek. De Deen- sche koning en koningin worden 22 Mei uit Brussel hier te lande verwacht Gedurende bun verblijf in Amsterdam zullen ter recde aldaar 4 Nederlandsche oorlogsschepen gesta- tiouneerd worden. Gal anaaaltijd buitenl. zaken. Gasteravond was er weer 'n gastmaaltijd bij den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Loudon, met de volgende genoodigden: de ge zant van Engeland en Lady Johnstone, de vice- president van den Raad van State jhr. mr. Röell, de opperkamerheer baron Taets van Amerongen; de gezant ter beschikking jhr. V- - ty* I yan der Staal van Pïershil en mevr. v. d. Staal; de gezaut ter beschikking jhr. mr. Van Cil lers; de ceremoniemeester van H. M. baron Snouckaert van Schauburg en baronesse Snouckaert; de secretaris der pauselijke inter- nunciatuur mgr. Valega. De staatscommissie voor de legerbezui- nigïng is gisteren te s-Gravenhage weer bijeengekomen. Een kanaal naar Twenthe. De Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 3 Maart 1914 no. 4, inzake den aanleg van een kanaal naar Twenthe, zal haar eerste verga dering houden op Donderdag 2 April a.s., in het hotel des Pays-Bas te Arnhem, in welke vergadering de commissie namens den Minis ter van Waterstaat door haren voorzitter, den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat C. A. Jolles zal worden geïnstal leerd. Ingesteld is een commissie met opdracht tot voorbereiding der werken, welke ter ver betering van het spoorweg-, stads- en water verkeer in verband met de daarmee samen hangende handelsbemoeiingen in en nabü Rotterdam zullen moeten tot stand komen, de onderscheidene belangen in verband met elkaar te overwegen en in hoofdzaken om trent aard en volgorde der te verrichten wer ken te adviseeren en telkens wanneer over eenig hoofdpunt of beginsel resultaat is ver kregen, daarvan den Minister van Waterstaat globale plannen voor te leggen. In die commis sie zijn benoemd tot lid en voorzitter E. II. Stieltjes, voorzitter van den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten; tot plaatsver vangend voorzitter A. H. W. van deT Vecht, lid van dien Raad: tot secretaris P. H. K Rozcnwald, referendaris aan het departement WntTs'nn': tot l^en: mr A. de Jon.r wethouder te Rotterdam; A. C. Burgdorffer. directeur van gemeentewerken te Rotter damE. J. B. H. M. Engerirch. directeur genera al-plaatsvervanger der SS. J. A- Kalf* lid" Van de directie der H. IJ. S M. en A. B. Ma ringel le. hoofdinceniewr-directeur van 's Rijks Waterstaat 2e en 3e directiën. Vrijkaarten voor Kamerleden. Jhr. mr. Victor de Stuers, het Kamerlid voor Weert, heeft de voor hem bestemde vrij kaart v-oor de spoorwegen teruggezonden meJ de opmerking, dat bij geen douceurtjes aan neemt van maatschappijen of personen, welke hij geroepen kan worden te controleeren." Niet toegelaten als Raadslid. De Koningin heeft gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, handha vende de niet toelating van den heer F. Per dok. als Raadslid van Zutphen. Bij het Kon. besluit wordt overwogen: dat vast staat, dat de heer Perdok les geeft in le zen. schrijven en rekenen; dat. ingevolge art. 2 sub I der wet, tot regeling van het lager onderwijs voormelde vakken behooren tot de vakken van het lager onderwijs; waartegen niet afdoet, dat die vakken in de gevangenis worden onderwezen; dat derhalve, de heer Perdok moet geacht worden de betrekking van onderwijzer bij het lager onderwijs te vervul len. Ar.t. 70 der Militiewet. Den 26en April zal, mede op aandrang van het Ministerie van Oorlog, het Ned'erlandsch Gymnastiek Verbond te Amsterdam een de monstratie geven van de oefeningen bedoeld in art. 70 der Militiewet (6£ maanders.) Het Nederlandsdh Gymnastiek Verbond zal daaraan laten deelnemen turners uit al le deelen des lands, aldus verdeeld: Gewest Noord-Holland 50 (waarvan 25 buiten Am sterdam), Gewest Zuid-Holland 25, Midden gewest 10, Gewesten Zeeland, Zuidergewest, Gewest Friesland elk 4, Noordergewest 2 Alle deelnemers moeten het gelkeele pro gram afwerken, om aldus gegevens te krij gen omtrent de ondcrdeelcn, waarin zij 't nrinst geoefend zijn. Naar het Hbld. verneemt zal de Minister van Oorlog deze demontratie persoonlijk bezoeken. De nieuwe hoofdcommissaris te Rotterdam. Naar aanleiding van de uit vele sollicitanten, waaronder officieren i der maréohauseées en der mariniers en ook burgemeesters, gedane benoeming tot hoofd commissaris van politie van den heer A. A. H. Sirk9. meldt men uit Rotterdam, dat deze jeugdige hoofdambtenaar der gemeente, oud- marineofficier is en thans adjunct-haven meester. Met groote energie heeft de heer Sirks zijn belangrijke functie in het haven- verkeer vervuld, zoodat van zijn benoeming de beste verwachtingen mogen worden ge koesterd. Luitenant-generaal A. Kool. f Men meldt ons uit 's Gravenhage dd. 24 Maart- In den ouderdom van 73 jaren is heden avond hier ter stede overleden de oud-minis ter van Oorlog, de gepensionneerde luitenant- generaal A. Kool. Met groote deelneming zal voor zeker deze doodstijding in de militaire kringen verno men worden. Kool's naam toch was geduren de ongeveer een halve eeuw met eere verbon den aan al wat lcgerzaken betrof. Van af den rang van luitenant bij het 3e regiment ves ting-artillerie, waartoe hij na volbrachte studie als cadet, in 1S59 benoemd werd, klom de thans ontslapene op tot den hoogsten rang bij het leger. Reeds als le luitenant kwam hij bij den generalen staf, waarvan hij later de talentvolle chef was, nadat hij te voren als sous-chef van dien staf, mede belast was ge weest met de functiën van inspecteur der in fanterie. Generaal Kool eindigde eenige jaren gele den zijne militaire loopbaan als veldleger- commandant. De hoogst bekwame opperofficier maakte ook gedurende een korten tijd deel uit van de regeering. Na het heengaan van generaal Fland als minister van Oorlog in het begin van 1901 was het generaal Kool die van April tot Augustus van dat jaar in het kabinet- Pierson de geschorste behandeling van de wetsontwerpen betrekkelijk de nationale mi litie tot een goed einde wist te voeren. In vroeger jaren van 1879 tot 1883 vertegen woordigde de thans ontslapene het district Arnhem in de Tweede Kamer. Generaal Kool was in het officierskorps een zeer geziene persoonlijkheid, zoowel om zijn groote bekwaamheden als om zijnen aan- genamen omgang. Dit trad ten duidelijkste aan den dag bij h^t gouden feest, dat de thans ontslapene destijds als officier mocht vieren. Van alle zijden werd hij toen gehuldigd en werd in herinnering gebracht hetgeen hü in woord en geschriften als redenaar In Krijgs wetenschap" en als medewerker van mili taire tijdschriften heeft verricht in het be lang van 's lands defensie. Gedurende zijne veeljarige militaire loop baan zag generaal Kool zich verschillende malen belast met zendingen naar het buiten land. Onder meer was hij destijds de verte genwoordiger van H. M. de Koningin bij de viering van de meerderjarigheid van Z. K. H. den kroonprins van Pruisen. Generaal Kool viel ook destijds de eer te beurt om H. M. de Koningin te onderwiizen cn wel in aangelegenheden der landsverdedi ging In 1898 benoemde H. M. de Koningin hem tot adnudarvt in buitengewonen dienst. Zal het verscheiden van dezen verdienste lijken opperofficier dus in het leger groote deelneming verwekken, ook daarbuiten zal zijn heengaan met oprechte deelneming wor den betreurd. Vooral in de muziekwereld was hij een zeer geziene figuur. Zoo Was hij o a. vele jaren voorzitter van het concert Dillgentia en lid der commissie van toezicht op het Koninklijk Conservatorium voor mu ziek hier ter stede. Behalve met de hoogste Nederlandsche rid derorden en het grootkruis der Huisorde van Oranje werden de verdiensten van den thans ontslapene ook bij verschillende gelegenhe den beloond door toekenning van onderschei dingen van buitenlandsche mogendheden. Hulde aan wijlen W. T. Stead* Omtrent dc huldiging van de nagedachte- nis van "William Stead, op 15 April a.s., det gedenkdag van het vergaan van de Titanic aan boord waarvan Stead zich bevond, kar thans met zekerheid het volgende wordefl medegedeeld. Het borstbeeld van Stead zal een plaat* krijgen in een der nissen van de gang van het bibliotheekgebouw van het Vredespaleis, in welke nissen ook andere borstbeelden van beroemde mannen, aan het Vredespaleis ge« schonken, als dat van Asser, een plaats zullen vinden. Naar verzekerd wordt, zal het beeld daar op een gekleurd fond zeer mooi uitko< men Het bestuur der Carnegiestichting heeft d< leeszaal van dc bibliotheek voor de huldiging beschikbaar gesteld. Met het oog op den uit- gebreiden omvang, dien men de hulde wif doen aannemen, is echter bij het comité vooi de Slead-hulde de vraag gerezen, of de iï deze zaal beschikbare ruimte wel voldoende is. Een zangkoor (het koor van de Engelscho kerk) zal begeleid door musici van het Resi dentieorkest, met een achttal bazuinen, het .Nearer mv God to thee" uitvoeren, terwijl ond-r den tweeden zang van het koor het lid van het Comité, mevrouw Wynaendts Franc- kenDvserinck uil Leiden, bij verhindering van Bertha von Suttner, het borstbeeld zal onthullen Vervolgens zal in vijf talen het woord ge voerd worden. Reeds ziin uitnoodigingen oro als redenaar op te treden gericht! tot den Amerikaanschen gezant bij ons Hof. den heer Van Dijkc den Chinecsriien gezant bij ons Hof den fc^er Suntchow Wei. Lord WeardaJe. Charles Richet. Dr. Fried. Wehberg en den zoon van Stead, den heer John Stead, yan welke verc^v,,?T,,""'""i do uitnoodiging reeds hebben aangenomen. Wanneer .o-: >r in aanmerking neemt, behalve de Eneelsche gezant en andere auto riteiten, dat vertegenwoordigers uit verschil lende werelddeelen. o a. studenten uit Indië en Egypte, de plechtigheid zullen bijwonen, en dat het de bedoeling is, zoo mogelijk ook de meer dan 160 personen, die thans reeds bijdroegen voor de huldiging hebben toege zegd cn wier aantal nog dagelijks toeneemt en vertegenwoordigers van de pers tot de hul diging toegang le geven, dan is het verklaar baar, dat het comité voor de huldiging alsnog hoop koestert, de beschikking te kunnen ver krijgen over de groote hal van het Vredes paleis of de groote rechtzaal, welke echter niet onder het bestuur der Cnrnegïe-slichÜng, maar onder den Raad van Beheer van het Permanent Ilof van Arbitrage ressortceren. Mocht het Comité intussrhen hierin onver hoopt niet slagen, dan zal slechts een benerkt aantal personen van de huldiging getuige kunnen zijn. Interparlementaire Unie. Naar men verneemt zal het Uitvoerend comité van de Interparlementaire Unie half April fo 's Gravenhage een bijeenkomst houden. Academie voor Internat! ?- naai recht. Met het oog op het bezwaar, reeds voor dit jaar de cursussen aan de Aca demie voor Internationaal Recht volledig te orgamseeren, met het oog op den korten tijd. daarvoor beschikbaar, zal dit jaar alleen de opening van de Academie -^Taats hebben, doch zullen de eigenlijke leergangen niet vóór den volgenden zomer een aanvang nemen. M ij. van N ij verheid- De jaar- lijksche algemeene vergadering der Maat schappij van Nijverheid zal dit jaar te Zwolle worden gehouden en wel op 25, 26 en 27 Juni. Te 's Gravenhage is op 40-jarigen leef tijd overleden de wegens gezondheidsrede nen met verlof daar ter slede vertoevende ambtenaar voor Chineesche zaken te Sema- rang, de heer P F. Thijssen. De overlede ne was ridder in de orde van Oranje-Nas- «au. fVad.) Staatspensionneering. Men schrijft aan het Volk uit Zaandam: Hoezeer door de toekenning der ouder- domssrente krachtens de wet-Talm-a (art. .369) en door de indiening van het ontwerp- Trcub de belangstelling voor staatspension neering gestegen is, mag blijken uit het feit, dat de afdccling Zaandam van den Bond van Staatspensionneering in een paar we ken 297 nieuwe leden won. Een critick op de voorgeno men drooglegging van de Zui derzee. Maandagavond is in Ivrasnapoüsky te Amsterdam een vergadering gehouden van de Vereeniging Zuiderzeebelangen, waarin de heer W. van Veen, c.b.ï., directeur der open bare werken cn bedrijven te Breda, als spre ker optrad met het onderwerp: „Een oritiek op de voorgenomen drooglegging der Zuider zee De voorzitter, de heer B. J. Gelder, gaf In zijn openingswoord een verklaring waarom de oprichting van Zuiderzeebelangen een drin gende noodzakelijkheid was Spra wees er op dat langzamerhand «eö communis opinio ontstaat, dat de Zuiderzeo- drooglegging is een grootsch werk. waarmede is gemoeid het belang van land en volk, waar*, door verbetering zal worden verkregen op wa terstaatkundig en economisch, gebied. Het publiek aan te toonen dat de plannen van de Zuiderzeevereeniging niet zijn een landsbelang en niet liet universeele heilmid del tot oplossing van alle mogelijke maat4 schappelijke kwalen, is het hoofdzakelijke doel van deze vereeniging. In zijn inleiding betoogde spr., dat de cri- tiek op de voorgenomen diroogmakiug der Zuiderzee uit den aard der zaak niet gericht is tegen de technische uitvoerbaarheid van het werk, immers, daaraan zal wel geen des-»' kundige twijfelen. "Wel ligt het Yoor de hand om de technisch* financieele uitvoerbaarheid aan den toets def oritiek te onderwerpen- Dit geschiedde uitvoerig door den spreker» waarna hij eindigde met er op te wijzen dal de door hem besproken punten, hoe gering oqk in aantal, een invloed op de begrooting hebben, die over een groot aantal billioenefl loopt. Ilij wekte zijn gehoor op terug te komen, wanneer deskundigen op het gebied van land»* houw, visscherij, hygiëne enz. hun bezwaren zullen laten hooren. En hij zegt 't Macaulej' na: ,,Een bunder land in Middlesex is beter dan uitgestrekte bezittingen in Utopia. "Wat wij in handen hebben is beter dan de schoon- •te beloften." Bij de ge dachten wisseling voerde hel eesrs^ het woord de heer A. A. Beekum, uit Den Haag. d4e klaagde over het gemis aan enMtl0|

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2