BINNENLAND. .over dfen datum van het onderhoud tusschen iMonla en Fabre. In zijn proces-verbaal noemt jFabre als datum den 22en Maart en spreekt hij over de interventie van Cailiaux. Gaillaux verzekert bij Monis te zijn tusschen beide ge komen ten ge\olge van een stap van Bernard; zijne agenda duidt aan, dat het onderhoud den 24en Maart heeft plaats gehad. De voor zitter Jaurès verklaart, dat de commissie eene ernstige beteekcnis hecht aan dit verschil. Bernard verklaart, dat hij volstrekt geen re den heeft om 't niet eens te zijn met Cailiaux, mu dnens agenda als datum vermeldt den 24cn Maart. Parijs, 25 Maart. De commissie van Enquête hoorde heden op nieuw Cailiaux, op ;diens verzoek. Hij verzekert, dat Barthou en Briand hem onjuiste dingen hebben toege schreven. Hij wil Barthou niet volgen op zijn uitstapje op het gebied der buitenlandsche politiek, maar verzekert, dat deze de leiten onjuist heeft voorgesteld. Cailiaux verklaart gaarne een onderzoek over zijn vermogens toestand te aanvaarden en verzekert, dat de tegen hem gerichte aanvallen niet zijn inge geven door een geest van rechtvaardigheid. Hij eindigt met de verklaring, dat de direc teur van een groot dagblad zich tot hem heeft gewend met het verzoek om de zaak van de Grande Chartreuse uil te stellen. Dat heeft hij geweigerd. P a r ij s, 25 Maart. De rechter van in structie heeft hedennamiddag verscheidene getuigen gehoord, die zich gelijktijdig met mevrouw Cailiaux bevonden in de wachtka mer van de Figaro. Zij verklaren eenstemmig, ©ene volmaakte kalmte en gemis van elke aan doening bij de beklaagde te hebben opgemerkt vóór en na het misdrijf. In een nieuw verhoor, dat de rechter van instructie mevrouw Cailiaux heeft doen on dergaan, heeft zij dezen haren gemoedstoe stand geschilderd onmiddellijk voor de uit voering van den aanslag. Z'> verhaalt, dat zij op den bewusten Maandag zioh eerst door eene bespreking met den president van de recht bank Monier had vergewist, dat het voeren van een proces niet tot het doel kon leiden, den persveldtocht van de Figaro tegen haar man tot staan te brengen. Zij deelde haren man bij het koffiedrinken dit resultaat mede. Cailiaux, die ten gevolge van de dreigementen van de Figaro in eene geprikkelde stemming was, antwoordde: „Puisqu 'il n'y a pius au-lre chose faire, je lui casserai la gueule* (zal ik hem op den bek slaan). Deze woorden maakten op mevrouw Cailiaux een indruk, waarvan zij zich niet meer kon losmaken. Zij vreesde, dat haar man door zijn levendig ftemporament er toe zou worden gebracht zelf zich aan Calmette te vergrijpen. Zij zag het oogenhlik komen, waarop de Figaro door de publicatie van de aan haar zelve gerichte intieme brieven, deze ramp zou veroorzaken en dat zij dan daarvoor verantwoordelijk zou zijn. Zij besloot daarom zelf naar de Figaro te gaan en Calmette te dwingen tot staking van den veldtocht. In dezen gemoedstoestand zeide zij na de koffie de uitnoodiging tot het diner in dc Italiaansche ambassade af, omdat zij zich niet in staat voelde den avond in een officieel gezelschap door te brengen. Zij reed daarna uit om verschillende huiselijke zaken te regelen. Eerst onderweg kwam de gedachte bij haar op, een revolver te koopen. Zij ver- zekert, dat zij dien gekocht heeft niet met de bedoeling om Calmette te dooden, maar met het doel hem bij zich te hebben, wanneer zij haren man vergezelde op zijn verkiezingsveld tocht, waarbij zij dikwijls des nachts onder weg zouden moeten zijn. Engeland* Londen, 25 Maart. In de zitting van het lagerhuis van heden deelde de minister van oorlog Seely mede, dat hij zijn ontslag had gevraagd. Hij deed mededeeling van zijn verzoek om ontslag aan het einde van eene uitvoerige uiteenzetting van de gebeurtenissen, die ge leid Hadden tot den tegenwoordigen toe stand van het leger en van de Ulslerkwestie. Eerste minister Asquith deelde mede, dat hij geweigerd had Seely's verzoek om ont slag aan te nemen. Tweede telegram. Het opgewonden debat over de legerbegrooting werd vooraf gegaan door een stormachtig tooneel, waarin de minister van marine Churchill tot de orde werd geroepen. Hij zette uiteen, dat bevelen waren gegeven aan een gevecht-eskader, om zich naar de w estkust van Schotland te bege ven, ten einde in gereedheid te zijn voor 't geval van rustverstoringen in Ierland. Dit be vel was echter ingetrokken met het oog op de vreedzame wijze waarop de militaire voor zorgsmaatregelen door Ulster waren opge nomen. De unionist Amery maakte hier de opmer king, dat Churchill zeker hoopte, dat de voor zorgsbewegingen zouden leiden tot vechten en bloedstorting. Churchill noemde dit eene helsche insinuatie. De Speaker beval hem deze uitdrukking in te trekken. Na een alge meen tumult eindigde Churchill met het aan- «tootelijke woord terug te nemen. Minister Seely legde daarop zijne verkla ring al. Hij stond uitvoerig stil bij de redenen voor de militaire voorzorgsmaatregelen en bij xajne gesprekken met generaal Gough. Hij zeide, dat Gough verklaarde, dat de officie ren hun ontslag vroegen omdat zij meenden, dat zij zouden gebruikt worden om dwang urt te oefenen op Ulster. Hij zeide, dat er voor dit geloof geen grond bestond en ver klaarde aan Gough, dat de regeering het recht moest behouden om de officieren te be velen, het burgerlijke gezag te steunen in de uitoefening van zijn plicht, maar dat de re geering niet voornemens was zich van het recht tot bescherming van het burgerlijke ge zag te bedienen om de politieke oppositie te verpletleren. Hij plaatste deze verklaring in twee paragrafen onder een stuk, waarvan hij p dat oogenblik niet wist, dat het door het abinet was overwogen en vastgesteld als een fnaal stuk. Deze paragrafen brachten den \drrri£ teweeg, dat de officieren hadden ver regen. dat hun voorwaarden waren toege- iaan. Hij nam de volle afkeuring voor het nisleiden van zijne ambtgenooten op zich en verzocht Asquith zijn ontslag aan te nemen. Asquith zeide. dat het kabinet in zijne ver gadering van 23 Maart van het War Office het ontwerp ontving van een brief, bestemd voor generaal Gough. Toen deze brief do ver gaderzaal van het kabinet verliet, bevatte hij slechts de drie eerste paragrafen van de he den bekend gemaakte mededeeling. Met zorg was vermeden eenige verzekering te geven, maar er was uiteengezet wat de plichten van de officieren zouden zijn. Toen hij verklaar de, dat de officieren onvoorwaardelijk terug keerden, droeg hij geen kennis van 't geen Seely aan het stuk had toegevoegd. Hij was beslist van meening. dat het niet goed was voor eene regeering. vooraf aan de officieren te vragen wat zij al of niet zouden doen in omstandigheden, die zich zouden kunnen voordoen, en nog minder was het goed voor een officier zoo iets te vragen van de regee ring of voor de regeering hem eenige verze kering te geven. (Langdurige minisierieele toejuichingen). Zoolang de liberalen verant woordelijk zijn voor de regeering, zouden zij niet toestemmen, wat de gevolgen ook moch ten zijn, in de pretentie om bij voorbaat ver zekeringen te vragen omtrent hetgeen van mannen in dienst van de Kroon al of niet zou worden verlangd te doen in omstandigheden, die zich nog niet hadden voorgedaan. (Luide ministerieele toejuichingen). Asquith maalde zich met allen nadruk los van de unfaire en onedelmoedige poging om den naam van den koning in de zaak te men gen. Hij verklaarde met de grootste stellig heid, dat van het begin tot het einde de koning, met betrekking tot deze zaken, eiken regel had in acht genomen, die met zijne waardigheid en zijne positie als constitutio neel souverein vereenigbaar was. (Toejui chingen). Zijn ambtgenoot Seely had loyaal berust in de verklaring, die hij aan de vergadering had medegedeeld ais het oordeel van de re geering; Seely kon rekenen op de trouw en de genegenheid van zijne ambtgenooten. Balfour verklaarde, dat Seely goed had ge daan met zijn ontslag aan te bieden en dat Asquith juist had gehandeld, door te wei geren dit aanbod aan te nemen, omdat Seely de waarheid aan het land had gezegd. 26 Maart. Ofschoon Seely voor het te genwoordige aan het hoofd van het departe ment van oorlog blijft, verwacht men, dat hij over eenigen tijd zal overgaan naar een an der ambt in het kabinet. De raeening in de wandelgangen is, dat de val van het kabinet vermeden ls door de verklaringen, die de ministers gisterenavond hebben afgelegd, en door het debat, dat daar op is gevolgd. De regeering vertrouwt er nu op, dat zij de homerule bill wet zal doen worden. Men gelooft algemeen, dat dc afkon diging van de wet zal word,en gevolgd door de ontbinding van het lagerhuis. L o n d e D. 2 5 Maart. Uit de stukken die zijn bekend gemaakt betreffende de laatste gebeurtenissen in Ierland Ulster, dat in ant woord op eene vraag van Generaal Gough de adjudant-generaal hem machtigd om zijne officieren mede te deeten, dat aan de leger- raad gebleken is, dat de ontslagaanvragen te wijten zijn aan een misverstand. De regee ring moet zich hel rfecht voorbehouden, alle troepen in Ierland en elders te gebruiken tot steun van het burgerlijk gezag in de gewone uitoefening van zijn plicht, maar de regee ring is niet voorneméns zich daarvan tte be dienen. om eene politieke oppositie tegen hare poltiiek ter zake van de beginselen van de Homerule bill te breken. Generaal Paget beriahlte den 20en Maart te middernacht aan het "War Office, dat de brigade-generaal en 57 officieren van de ka- vallerie-brigade hun ontslag zouden nemen, als zij bevel ontvingen naar het noorden te gaan. Minister Seely machtigde generaal Pa get onmiddellijk de oudere officieren, die be dankten, te schorsen; hij beval generaal Gough en de anderen onverwijld aan hel War Office te berichten of zij van hun commando ontheven wilden worden. Londen, 25 Maart De avondbladen spreken, echter tamelijk vaag, van hel ont slag van verscheidene ministers, met name van den minister van oorlog Seely. Deze ge ruchten blijven tot dusver onbevestigd. In een artikel van de liberale Westminster Gazette wordt gezegd: Een leger, dat zijne voorwaarden aan de regeering kan opdrin gen, bedreigt de vrijheid van de openbare orde. Het blad verlangt, dat de regeering zonder verwijl klaar en krachtig zal spreken. Terwijl het kabinet vergaderd was, liet men generaal Sir John French in Downinstreet komen. Na de kabinetszitting ontbood Asquith lord Stamfordham. den secretaris van den koning, die zich dadelijk naar Downinstreet begaf. De geruchten van het op handen zijnde ont slag van het kabinet of van sommige minis ters verspreiden zirh in alle richtingen. Italië. De besprekingen tusschen generaal Porro, die bestemd was voor de portefeuille van oor log in het kabinet-Salandra, maar ten slotte toch daarvoor bedankt heeft, en den minister van de schatkist Rubini over de legerbegroo ting, zijn nog niet ten einde gebracht Gene raal Porro maakte de aanneming van de por tefeuille afhankelijk van de toezegging van eene belangrijke verhooging der begrooting. omdat naar zijne meening de toestand van Europa en de klimmende militaire sterkte van de naburige landen aanzienlijke offers voor de landsverdediging eischen, die onder het vorige kabinet om parlementaire over wegingen zijn terug gesteld. Onder de punten van het regeeringspro- gramma van het nieuwe kabinet zullen de financieele voordrachten, die op eene nog sterkere aanzetting van de belastingschroef uitzicht geven, het eerst de parlementaire sterkte van het ministerie op de proef stel len. Verder is het hoofd van het kabinet voor nemens met nadruk op te komen voor het gezag van de overheid cn den eerbied voor de wet op het gebied van den economischer strijd, waar de arbeidersbonden dikwijls een waar schrikbewind uitoefenen en de boycot van werkgevers en tot werken gezinde werk nemers soms onwettige en misdadige vormen hebben aangenomen. He* bcshrlt tot benoeming van generaal Domenico Grandï tot minister van oorlog benoemt tevens tol onder-staatssecretaris in het departement van oorlog generaal Tas- «oni. Generaal Grandi is in 1849 geboren; hiJ heeft van 1892 tot 1897 zitting gehad in de Kamer als afgevaardigde van Sinigaglia. Generaal Tassoni heeft in den Tripolitaan- schen veldtocht met onderscheiding ge diend. Het hof van cassatie te Rome heeft nu in hoogste instantie uitgemaakt, dat de ex^ni- nister Nasi verkiesbaar is tot lid van de volks vertegenwoordiging. Daarover heerscht groo- le vreugde onder de rclrouwen van Nasi. In verscheidene steden van Sicilië hebben blijd- schapsbctoogingen plaats gehad. Oostenrijk. In dc Wiener Zeitung is nu de keizerlijke verordening afgekondigd, uitgevaardigd krachtens art. 14 van de grondwet, waarbij de regeering woi'dt gemachtigd, een bedrag van 375 millioen kronen zich door middel van een leeuiag te verschaffen. liet is voor de eerste maal, dat de regeering voor dit doel van het noodartikel gebruik maakt. Men moet erkennen, dat het een ruim gebruik is, dat zij er van maakt Rusland. Petersburg, 25 Maart. De minister van oorlog heeft bij de rijksdoema inge diend een wetsontwerp om 5756.121 toe te staan tot dekking van de kosten die in November en Deecmber 1912 zijn ver oorzaakt door het onderhoud ven de onder de wapenen gehouden manschappen. Petersburg, 25 Maart. Het telegraaf- agenlsehap bericht: De mededeeling van de Parijsche bladen, dat de Russische regeering slechts een klein gedeelte van de goudreserve der staatsbank in Petersburg heeft achterge laten en het overige voorzichtigheidshalve verdeeld heeft over de filialen van de bank in de provincie, is in alle deelen verzonnen. Turkije. Konstanlinopel 25 Maart. De oud afgevaardigde Dibra Bassi. die veroordeeld was wegens deelneming aan het complot we gens den moord op Mahmoed Chefkct Pacha. heeft gratie gekregen Daarmee is het inci dent geregeld, dat tusschen de Porte en de gezanten ontstaan was door het feit, dat iBassi, die gevlucht was in het Nederlandsche gezontschapsgebouw, met geweld daaruit was weggevoerd door Turksche politieagenten. Griekenland. Als nieuw hoofd van de ~schc militaire missie, ter vervanging van generaal Eydoux, die wegens zijne bevordering tot bevelhebber van een legerkorps is teruggeroepen, is be noemd tot generaal de Villaret, commandant van de 70e infanterie-brigade. Mexico. N e w-Y o r k, 2 4 Maart. De correspon dent van de Herald in El Vergel seint: De ar tillerie van Villa onderhoudt een hevig vuur en schiet met granaten naar Torreon uit de stellingen van Gomez, Palacio en Carro de la Pillar, die hij met zwaar verlies aan men- sohenlevcns aan den vijand heeft ontnomen Vele groote gebouwen, die versterkt waren, zijn door het bombardement in brand gezet. Villa verklaart, dat hij binnen 24 uren in de stad zal zijn. Nog niet eens de helft van zijne strijdmacht is tot dusver in het vuur geweest. Hij heeft 5000 versche manschappen gereed staan, om zich op Torreon te werpen, nadat de artillerie de versterkingen heeft vernield. Zuid-Amerika. De staatsgreep, die voor - 'nige weken in Peru heeft plaats gehad, waar Billinghurst afgezet werd als president der republiek en verbannen werd, terwijl de minister-president Varda werd vermoord, heeft geene rust in het land gebracht. De leidei- der revolutionaire partij Augusto Durant werd uitgeroepen tot president de leider van de conslitulionalistcn tot voorzitter van de regeringscommissie, die de zaken zal besturen tot dc instaande Ka merverkiezingen. Maar dc nieuwe bewinds mannen schijnen de macht te misser om de tegenstanders in schaak le houden en de orde te handhaven. In verschillende steden hebben vechtpartijen plaats gchnd ten civoler van politieke partii- twisten. Er worden onlusten van grooter°n omvang gevreesd, omdat de regeerine niet in staat is den toestand te beheererher. Eme al- gemccne staking is afgekondigd. Handel en verkeer staan stil Allerlei. Konstaiitinopel. 25 Maart. Nop twee ingenieurs, een Duitscher en een Zwif ser, zijn vermoord aan de grens van de vila- jets Adana en Aleppo, waar een tunnel van den Bagdadspoorweg hei Amanus-gebergle doorboort. Karl Hopf. de giftmenger van Frank fort, die zijn drie vrouwen en verscheidene andere familieleden vermoord of tenminste tc vermoorden getracht hoeft door hun ty phus-, cholera, en andore bacillen te laten slikken, is Maandag morgen in de vroegte op d"c binnenplaats van de gevangenis te FrankfortPrenngeshciin ter dood veroor deeld. Hij ls tot het laatst toe zeer kalm geweest. Den vorigen avond om 6 uur werd hem hiedegedeeld, dat de Keizer geen ge bruik had gemaakt van zijn recht om gratie te schenken. Hij gebruikte daarna zijn mid dagmaal en bracht den avond door met het rooken van sigaretten. De bijstand van een geestelijke wees hij ven de hand. Zijn lijk is ter beschikking gesteld van de univer siteit van Marburg, daar geen zijner familie leden het opgevraagd heeft. Berlijn, 25 Maart. Wolff's bureau be richt, dat hij het ongeluk van de veerpont te Köpenick volgens het officieel onderzoek van de 19 passagiers 8 het leven hebben verloren; de mecsten waren afkomstig uit Köpenick en Friedrichshafen. Van de ell geredden zijn twee naar het ziekenhuis vervoerd en de overigen naar hunne woningen gebracht. Helgoland, 25 Maar L Dc voor de volle zee bestemde torpedoboot no. 193 is bij de nachtelijke oefeningen van gisteren door de torpedoboot no. 108 aangevaren en boven de waterlijn opengescheurd. Er zijn drie lek ken aan stuurboord en een aan den achter steven aan bakboord. De torpedoboot no. 193 is in den morgen naar liet dok te Kiel ge bracht. Kameroverzicht Tweede Kamer. N erscliillende ontwerpen werden in de ril ling van Woensdag goedgekeurd, o.a. to< hef fing cener bijzondere belasting ten behoeve van de afwatering in Friesland en open stel ling van iiooger beroep van vonnissen in Ned.- InclSië door krijgsraden der zeemacht gewe zen Na de pauze wordt door den voorzitter me- gedeeld, dat tot voorzitters der afdeeiingen zijn benoemd de heeren Nolens, Aalberse, ansen (Den Haag), Lohman en Eland; tot on dervoorzitters de heeren ran Vliet, de Geer, van Bylandt, Loeff en Hubrecht. Besloten wordt op voorstel van den presi dent met 7211 stemmen, die der sociaal democraten, om het ontwerp inkomstenbe lasting na het Paaschreces te behandelen en vervolgens de Stuwadoorswet. De heer Van Deventer vraagt verlof den Minister van Koloniën te interpelleren over de pest op Java. Heden zal over dat verzoek worden beslist. Goedgekeurd is ook de wijziging der wet op de Rijkspostspaarbank. De zitting is verdaagd tot heden. Berichten. De Staatseooirant van Donderdag 26 Maart bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen wegens li chaamsgebreken de luitenant-kolonel A. van Schevichaven van de genie en de le luitenant A. Storm de Grave van het 4e reg. huzaren; benoemd tot gezantschapsattaché jhr. mr. dr. H. van Asch van Wijck; bij den staf der genie tot luitenant^kolonel de majoor J. J. Schuil; bij de infanterie tot kapitein de lc luitenant D. J. Gorter, gede tacheerd bij het Indische leger; bij het 2e regiment infanterie tot le luitenant de 2e luit. P. de Roos. korpsadjudant; bij het 8e reg. tof kapitein de le luitenant N. J. Arriéns van het 15e reg.; bij het le reg. de le luite nant J. J. Qua dekker van het korps; bij het 12e reg. lot le luitenant de 2e idem H. Top; bij het 13e rog. tot kapitein de le luite nant A. Harte-velt van het 6e reg.; bij het 14e reg. tot le luitenant de 2e luitenant J. H de Visser van het korps; bij het 15e reg. tot ka pitein L. J. de Wolf van hdt 15e reg2>ij het 19e reg. de le luitenants F. Prager, C. E. Stolk, J. Iloogeboom, resp. van het korps; adjudant bij het 22e reg. cn van de 2e wiel rijders-compagnie; bij het 21e regiment tot kapitein de le luitenant H. Jochim van Noot- dorp van het 22e regbij het 3e reg. vesting artillerie tot kapitein de le luitenant R. v. d. Wall Bake, van het korps rijdende artillerie; tot le luitenant de 2e luitenant A. J. v. d. Heuvel van het korps; bij de genie tot kapi tein J. J. Roelefs Valk, gedetacheerd bij het Indische leger; tot majoor-kwartiermeester bij de He infanterie-brigade de kapitein- kwartiermeester J. H. Salomon; tot hoofd van het kleed-ingmagazijn te Amsterdam de kapi tein-kwartiermeester A. J. Uitcrwijk; tot ka» pitedn-kwartiermeesrter toegevoegd aan het 4e contrólebureau de le luitenant van idem M. A. Teune, van het 3e reg. vesting-artille rie; tot lid van den Raad van Nederl-IndiS mr. J. Davelaar. president van het Hoogge rechtshof aldaar. op zijn verzoek, met ingang van 1 Ar>ril 1914, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam, aan mr. J. van Woudenberg Ham stra, or.der dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen dier.sten eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, ter zake van meer dan 55-jarigen leeftijd en meer dan 1 O-jarigen dienst als burgerlijk ambtenaar, met ingang van 1 April 1914, aan den portier bij *s Riiks werf te Amsterdam, H. A. Solleveld benoemd tot machinist bij de Rijks-electrici- teitswerken te Ter Neuzen, met ingang van 1 April 1914, Th. G. Vermeer, onder toekenning van eervol ontslag els electricien-hulpmachinist bij die electriciteltswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen te Ter Neuzen; benoemd tot bediende bij het ijkwezen, met ingang van 1 April 1914, G. Taconis, te Rotter dam: op zijn verzoek, met ingang van 25 Maart 1914, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenver-* zekering te Kesteren, aan H- A. van Steennis, te Kesteren benoemd tot voorzitter dier commissie, mr. G. C. Crommelin, burgemeester der gemeente Dodewaard op zijn verzoek, met ingang van 25 Maart 1914, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenver zekering te 's-Hertogenbosch, aan mr. P. J. V. M. Sopers, te 's-Hertogenbosch. De Koningin te Amsterdam. De Koningin begaf zich glslerenoahtend te half negen per auto naar Sloten, ten einde aldaar de militaire waterleiding der steling Amster dam te bezichtigen. H. M. werd daarbij we derom vergezeld door den stelling-comman dant, generaal-majoor Ophorst, en diens chef van den staf. Na eerst naar het Paleis te zijn teruggekeerd, begaf H. M. zich eveneens per auto naar de overzijde van het IJ en bezichtigde daar de woningen Spreeuwenlaan 99 en Leeuweriken- straat 6 van de Mij. tot Huizenbouw benoor den het IJ. Na afloop van het woningbezoelc aan de overzijde van het IJ, heeft H. M. ook onder geleide van mej. Ter Meuien, nog bezichtigd de derde verdieping van het perceel Rozen straat 219. Het huis maakt deel uit van het complex ..Helene Merci er-woningen", dat verleden jaar gebouwd is. H. NL de Koningin heeft om 11.53 de hoofd stad weer verlaten. De burgemeester was bij het vertrek op het eerste perron aanwezig Prinses Juliana droeg een grooten bos pauwe- veeren, uit ,,Artis" afkomstig. ILM. de Koningin is gisteren middag ten li uur met hel prinsesje cn gevolg uit Amster dam in dc residentie teruggekeerd, bij het wegrijden in half geopende landauer van het Holl. spoorstation met hoeragejuich begroet door het publiek, dat zioh op het Stations- Dleki geschaard had. Z. K. H. Prins Hendrik. Naar wti vernemen ligt 't in het voornemen van Z. K. H. den Prins in den ochtend van den 18eij April a.s. uit Duitsehland te 's Gravenhage te rug te keeren. i Z K. II. de Prins heeft het bescherm heerschap aanvaard over de intern, bakkerij»- tentoonstelling te Amsterdam en over de land bouwtentoonstelling, welke in 1915 te Arnhem wordt gehouden door de Geldersch-Overijssel- sche Mij. van Landbouw. H ofrouw. Het hof heeft den rouw aan genomen wegens het overlijden van de prinsen- weduwe van Sohwarzburg-Rudolstadt. groot moeder van den Prins der Nederlanden. Uit dien hoofde is de ontvangst van den Grieksche gezant ten hove, tot later uitgesteld. De Prins der Nederlanden zal Vrijdag bij de begrafenis der prinses van Sahwarzburg te Rudolstadt tegenwoordig zijn. H. M. de Koningin zal zich bij de bei grafenis van generaal A. Kool laten vertegen* woordigen door den generaal Graaf Du Mon« oeau, chef van Hr. Ms. Militaire Huis. A.s. Zaterdag wordt te 's Gravenhage verwacht de Hertogin van Albany, ten einde een 8 10-tal dagen bij H. M. de Koningin Moeder, haar zuster te logeeren. De militaire attaché van Duitsehland te 's Gravenhage en te Brussel, majoor Von Klüber, krijgt in den loop der volgende maand een andere standplaats, vermoedelijk bij een ambassade van Duitsehland in een der groo te Rijken. Ter zijner vervanging hij <te hoven van Nederland en België is voorloopig aange wezen de kapitein van den Duitsdhen gene- ralen staf Brinckmann- Eerste Kamerverkiezing. Naar de Asser Ct. verneemt worden ge noemd als in aanmerking te komen voor de vervulhr^ der vacature van lid der Eersto Kamer in Drente mr. W. Th. Eilerts dc Haan te Meppel. jhr. mr. H. G. van Holthe tot Edhten te Assen en mr. E. A. Smidt tc 's Ha ge. De vr ij kaarten voor Kamer leden. Naar men verneemt, heeft ook het lid der Tweede Kamer, jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer (Nijmegen), zijn vrijkaart voor de spoorwegen aan de maatschappijen terugge zonden. Het heeft onder de Kamerleden een onaan- genamen indruk gemaakt, dat de heeren De Savornin J.ohman, Van Bylandt, De Beau fort en De Stuers de briefjes hebben gepubli ceerd, waarmede zij de kaart terugzonden. Hierin ziet men een zekere demonstratie te gen de Kamerleden, die de kaart hebben aan genomen. Ons werd door eenige afgevaar digden medegedeeld, dat de heeren Lohman en Van Bylandt reeds een kaart voor vrij reizen op de Jimep der Staatsspoorwegen be zitten in hun kwaliteit van commissaris van de Maatschappij „Zeeland". Tel. In de gisterenmiddag «ehouden gemeente raadszitting van Amsterdam werden bij de wethoudersverkiezing uitgebracht: op den heer Wibaut 21, op den heer Vliegen 8 en op den heer mr. van Tienen 10 stemmen, zoo dot tot wethouder gekozen is de heer Wibaut, die, zooals men weet evenals de heer Vliegen tot de sociaal-democratische ar beiderspartij behoort. Wethouder Wibaut De nieuw benoemde vijfde Amslerdamsche wethouder de heer F. M. Wibaut, heeft onmiddellijk na zijne benoeming in den gemeenteraad ver klaard de benoeming gaarne te aanvaarden, vooral omdat hij als wethouder meer voor de volkshuisvesting zal kunnen doen dan als raadslid. Hij rekent op den Steun der genen die hun stem op hem hebben uitge bracht, «en van het college van B. en W. De voorzitter zeide daarop, dat 't het college een voorrecht zal zijn, den heer Wi baut in de volgende vergadering adhber de gnoene tafel te zien piaat6 nemen. Over den nieuw benoemden wethouder deelt de Tel. o.a. het volgende mede: Florentinus Maria Wibaut is den 23sten Juni 1859 uit een bekende R.-kalh. familie te 'Middelburg geboren. Aanvankelijk (te Rolduc) voor den geeste lijken stand bestemd, opperde hij daar tegen op vrij jeugdigen leeftijd gemoedsbezwaren, zoodat aan dit voornemen geen verder gevolg werd gegeven. Op later leeftijd maakte liij deel uit der firma Albers Co te Middelburg, die een houtkooperij en een timmerfabriek heeft. Jarenlang heeft hij te Middelburg mede de zaken der firma gedreven en verwierf zich in den houthandel den naam van een hoogst- bekwaam houtexpert, wiens medewerking verschillende Europeesche regeeringen, o.a. de Fransche, voor de waarde-taxeerlng van bosschcn meermalen Inriepen. Onder den invloed der Engelsche socialis tische literatuur en van den omgang met zijn vriend wijlen P. L. Tak. werd de heer Wibaut sociaal-democraat. Een tiental jaren geleden vestigde hij zirh te Amsterdam, om zich meer aan de soc.-democratisrhe beweging te kun nen geven. Wel bleef hij commanditair ven noot der firma Albers Co.. doch het groot ste deel van zijn tijd was, van zijn vestiging in de hoofdstad af, het werk van zijn part# gewijd. Zijne partijgenooten plaatsten, hem In ver schillende verlrouwcnsposten. Hij: is jarenlang lid van het hoofdbestuur der S. D. A. P. en van de commissie van be heer voor ..Het Volle"; ls voor Amsterdam III sedert 1907 lid der Provinciale Staten van Noordholland en werd in datzelfde jaar door Amsterdam IX naar den Raad afgevaardigd. Een gansrhe reeks van Jaren verzorgde hij in ,.Het Volk" de economische rubriek, hij ls mcdc-redacteur van het Marxistische Week blad en redacteur van „De Gemeentehét orgaan der Vereeniging van Soc--Dem. ge meenteraadsleden. R. J. Castend ijk. De correspondent te Batavia van hot Hbld. seint, dot de kapi tein-tor-zee R. J. Castendijk, commandant van de ,-De Zeven Provinciën", te Seraarang plotseling ernstig ongesteld is geworden, zoo dat evacuatie naar Buitenzorg noodig faieek. Kapitein-ter-zee Caéfcendiik. word ooian#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2