BINNENLAND. Uit den omtrek. JMULEtfl I STADSNIEUWS. De Staatscourant ran Zaterdag 4 April bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot secretaris van den armenraad te Alkmaar mej. M. E. J. van Rijn aldaar; tot lid van de bij het departement van bin- peniandsche zaken bestaande adviseerende commissie voor zaken belreflende stichtingen Van beurzen van ouderwijs mr. B. J. A. Sterck, president van hel gerechtshof te Den Haag; op verzoek eervol ontslagen met het oog op zijn 1 Ilijd W. J. v. d. Velde, hoofdcom mies ar de topografische inrichting; voor ten hoogste 3 jaar gedetacheerd bij de landmacht in West-Inóië de kapitein il. L. 'Bierman en de le luitenant W. J. de Vries, beiden van de infanterie van hel Indische leger; eerstgenoemde gedetacheerd bii de Koloniale Reserve, laatstgenoemde' met verlof, benoemd tot regeerings-gedelegeerde op hel in Juni te Parijs te houden internationaal con gres van Kamers van Koophandel en Hanücls- *n Nijv erhcidsverecnigingen mr. J. C. A. Ever- fcijn, administrateur, chef der aideeling Han del aan hel departement van Landbouw, Nij verheid en Handel; benoemd tot rijkskeurmeester in algeraecnen dienst 2e klasse de geëxamineerde veearts M. I. Veenstra te Leeuwarden. toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedeille, in zilver, aan S. Penne- kamp, tuinman in dienst van den heer C. Bey- nen, op den huize „Rhienderstein" onder de gemeente Brummen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den districtsveearts wien Leeuwarden als standplaats is aangewezen, aan J. C. Hubenet, te Dokkum. Ii. M. dc Koningin-Moeder en de Herto gin van Albany .gebruikten gister bij H. M. de Koningin in hel Huis len Bosch heL noen maal. Tevens was het een afscheidsbezoek aan H M. van Haar lante, die dezen avond ten 9 uur van hier naar Londen terugkeert H. K. H. de Hertogin van Albany ver- lrok gisteren avond per Holl. trein van 8.58, reizende in hel salonrijtuig van de Koningin- Moeder van 's Gravenhage naar Vlissingen om vandaar naar Londen terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder vergezelde met de dames en enkele heeren van Haar Huis, de Hertogin tot aan den reiswaggon, die van "het w;uhtcavipc 'Mi het Hof afreed. De 'burgemeester jhr. van Karnebeek deed eveneens H. K. H. uitgeleide. Na de hertogin te hebben uitgeleide ge daan, reed H. M. van het station naar „Pul- chrï Studio" tot bijwoning van de lezing door den heer Irwin Browne. De ministers Gort van der Lin den en Orl zijn tot na Paschcn met verlof oaar hel buitenland vertrokken. De Minister van Marine ontving gisteren middag in audiëntie den voorzitter en den secretaris van de Vcreenignig van mindere Marine geëmployeerden V. Z. O. D. van de Rijkswerf te Amsterdam. Het feest der Nederlandsche Bank. Dc Minister van Financiën 'begaf zich gisteren namiddag naar Amsterdam ter deel neming aan het feestbanket vanwege de Ne derlandsche Bank. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Bank heeft -de president, mr. G. Vissering, gisteren avond te zijnen huize aan dc Keizersgracht een diner gege ven, waaraan o.a. de leden der directie en commissarissen der Bank, alsmede eenige genoodigden aanzaten. De maaltijd droeg een intiem karakter. DeNederl. gezantin Kopenha gen. Reuter bericht uit Kopenhagen, dat de koning van Denemarken gisteren den nieuwen Nederlandschen gezant graaf van -Limburg S'tirum heeft ontvangen, die hem zijn geloofsbrief overhandigde. Later werd de ge- eant door de koningin ontvangen. Graaf Bentinck, 2e secretaris bij de En- /elsche legatie te 's Gravenhage, wordt le secretaris bij het Engelsche gezantschap te Tokio. Vlootbemanning. De vlootuitbrei- ding, die voornamelijk voor de verdediging van Indië noodzakelijk wordt geacht, brengt mede dat, in ieder geval en afgezien van de vraag omtrent den aard der te bouwen sche pen, een voorziening zal moeten worden ge troffen, ten einde te geraken tot een oplos- 6ing van hef personeel-vraagstuk. Zooals bekend is, zijn plannen in voorbe reiding om de bemanning der schepen in (ndiê voor een deel te doen bestaan uit inlan- 3ers, doch dit -neemt niet weg, dat ook een nieuwe regeling noodig zal zijn om over vol- Joend geschikt Europeesch personeel te kun nen beschikken. Daarvoor komen twee middelen in aan merking, namelijk verkorting van het dienst- ïerband, met het doel de vrijwillige dienst neming te bevorderen, en uitbreiding van de getalsterkte en verlenging van den diensttijd tijd van de zeemilitie. Naar men verneemt, moet het thans echter met liggen in het voornemen der regeering, voorstellen te dotn, welke zouden leiden tot verzwaring van den militieplicht ten behoeve wan den zeedienst. Bij Koninklijk besluit is met ingang van I April 1914: lo. den eerste-luitenant L. A. M. Ottenhoff, ran hel 5de regiment infanterie, gedeta cheerd bij de Topographische Inrichting, op zijn verzoek, krachtens het bepaalde in de artt. 39 punt lo. en 40 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902, een eervol ontslag uit den (militairen dienst verleend 2o. de heer L. A. M. Ottenhoff, voornoemd, benoemd tot corrector bij de Topographische Wicht ing. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de kapitein op non-activiteit E. J. Duetz, van het "Wapen der Genie, met ingang van 1 Mei 1914 weder ln actieven dienst ge plaatst en wel bij den staf van het wapen te Breda. De Regeering ontving bericht, dat tnajoor Snellen van Vollenhoven bij een op stand ln Koritza niet gevaarlijk gewond is. Blijkens een nader telegram door dc regee ring ontvangen zijn de woelingen le Koritza onderdrukt. De toestand van majoor Snellen van Vollenhoven levert geenerlei gevaar op. Artsen voor pestbestrijding. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dal alle artsen, die voor pestbestrijding naar In dië worden uitgezonden, inderdaad op het pesllerrein zullen worden werkzaam gesteld. Generaal H. F. C. Hardenberg.f Op 77-jarigcn leeftijd is te 's Gravenhage ever- leden de gep. generaal-majoor H. F. C. Har- denberg, oud-gouverneur van de Kon. Mili taire Academie, oud-inspecteur van de infan terie, ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. C. N o b e 1 f Het s.s. Soerakarla van de Rotterrdamsche Lloyd wordt 12 dezer te Rot terdam verwacht, aaa boord hebbende het stoffelijk overschot van den heer C. Nobel, oud-adjudant-directeur van gemeentewerken te Rotterdam, die begin 1913 naar Indië ver trok, belast met den aanleg van de groote havenwerken aldaar, doch kort na zijn aan kom overleed. Het stoffelijk overschot zal to Utrecht wor den ter aarde besteld. Het bezoekvan den Parijschem gemeenteraad. Naar het Hbld. ver neemt hebben B. «en W. van Amsterdam de leden van den gemeenteraad ui'tgenoodigd tot een diner op 16 April, des avonds te half acht, in den huize „Couturier'' aan te bieden aan het bureau van den Parij- schen gemeenteraad. Tevens zijin de Amster- damsrihe naadsleden uitgenoodigd tot een boottocht met de Fransche gasten op 18 April langs het Noordzeekanaal en ter beziohti- gtttog van de haven- en handekinriichtingen. Maaskanalisatie. Volgens de Limb. Koer. is er te Maastricht niets van bekend, dat deze gemeente, zooals het Hbld. van Autw. meende te weten, bereid zou zijn, een goede som bij te dragen voor de Maaskanalisatie vaD Visé tot Maastricht. Solid ariteifssta-king. Gister morgen is ook bij de firma Van Doesburg Co. te Zaandam door alle werklieden het werk neergelegd, daar van hen werd ge- eischt dat zij werk voor de firma De Lange, waar gestaakt wordt, zouden verrichten. Staking van hout werkers te Zaandam. Weder hebben gisterenavond de werklieden aan twee fabrieken den arbeid stopgezet, omdat men ook daar weigerde bal ken voor de firma De Lange te zagen. Thans ligt van 7 fabrieken, alle in het "Westzijdeveld gelegen, het werk stil. Slechts enkelen zijn aan het werk gebleven. De arbeiders verla ten de fabriek en trekken in optocht, de Inter nationale zingende, naar het stakingsbureau, dat in het bootwerkersgebouw Ons Huis ge vestigd is. Verwacht wordt dat heden (Zaterdag) de staking zich verder zal uitbreiden. Heden be draagt het aantal stakers ongeveer 350. In drie gebouwen in de stad werden gister- (Vrijdag)avond vergaderingen van stakers ge houden, die alle zeer druk bezocht waren. Ook de besturen der christelijke organisa ties hebben aan hun leden verlof tot staken gegeven. Aan de politie is, naar de heer Heykoop in een vergadering in Ons Huis mededeelde, de last gegeven zich niet met de staking te be moeien, zoolang de stakers zich ordelijk ge dragen. Op dien grond werd ook, naar deze leider mededeelde, aan een der fabrikanten politie, die door hem ter bescherming zijner eigendommen gewaagd werd, geweigerd. Zondag zal door de stakers een openlucht meeting worden gehouden. Opvrlje voeten. Het hoofd der Pro- teslantsche school te Roermond, op 21 Maart gearresteerd als verdacht van ontucht met kinderen, is gisteren op vrije voeten gelaten. Op heeterdaad betrapt. Donder dagavond zijn de inbrekers, die de laatste drie weken tal van inbraken in Sneek en omgeving hebben gepleegd, op heeterdaad betrapt te I.Tsbrechtum, toen zij bij het schoolhoofd daar hun slag trachtten te slaan. Het bleken te zijn drie Sneeker jongens van 15 tot 17 jaar, van wie twee reeds een jaar tuchthuisstraf achter den mg hebben. De daders hebben bekend. In hun bezit werden gouden en zilveren voor werpen. van diefstal afkomstig, gevonden. Diefstal uit offerblokken. Gisteren namiddag zijn, naar het Debld. van •Nbr. meldt, in de kathedraal te Breda de •offerblokken met geweld opengebroken en van hun inhoud beroofd. Voortvluchtig. Een bediende van een informatiebureau te Amsterdam is ver dwenen met medeneming "van een bedrag van ruim f 1100 ten nadeele van het bureau. Kind in een wortel gestikt. "Woensdagmiddag passeerde' mej. B., wonen de in de Kloosterstraat te1 Schoten, de Reilz- straat, met haar 20 maanden oud kindje op den arm. De kleine was bezig een wortel op te peuzelen, met hel noodlottig gevolg, dal vermoede'lijk een te groot stuk in de keel bleef steken. In leder geval, de kleine kreeg het zóó benauwd, dat de moeder zich onge rust maakte en door angstig gegi-l 'hiervan bliHk gaf. Haar igejammer trok de aandacht der ochtgcnoote. van 'dien slager B., wonende m dc Reitzstraat. Alles werd -in het werk ge steld om den kleine' te verlichten, echter zon der resultaat. <Dë> hoer B, het ernstige van den toestand overziende, had reeds een knecht per rijwiel uitgestuurd om medische hulp. Hoewel de geneesheer spoedig aanwe zig was, bleek ook zijn hulp vruchteloos en moest hij den dood conslajeeren. (O. II CL) Gisterenavond is de laatste electirische tram van Zandvoort naajr Amsterdam in een bocht bij Sloterdijlk gederailleerd en omge vallen. Vele passagiers worden door glas scherven gewond. Eenige worden door een arts ter plaatse verbonden, anderen gingen met een andoren wagen naar Amsterdam, waar bun voorloopige hulp werd verleend. Onder de stoomtram. Te Hoek van Holland Is dë 83-jarige de Neef bij het oversteken dier rails onder de Westlandsche stoomtram gekomen, waardoor hem een der voeten werd afgereden. De man is naar hot ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek de ongelukkige reeds overleden. Ver dranken. Donderdagavond is een 2-jarig kind van een schipper, die mot zijn vaartuig in heft Noordholkmdsch kanaal bij Amsterdam ligt, over boord gevallen en ver dronken De brand1 te Almelo. De slachtof fers van den ba-and zijn heden van uit het Ziekenhuis begraven. Regenten van het Weeshuis der Ned. Herv. gemeente 'besloten de drie jeugdige kinderen van den bij den brand omgekomen weduwnaar J. Eg- bertsen in het weeshuis te doen opnemen. Den door don brand werkloos geworden arbeiders en arbeidsters zal gedurende twee weken loon worden uitgekeerd. Omtrent bet wederopbouwen der afgebran de spinnerij is nog geen beslissing genomen. Ernstige brand. Toen het personeel van den landbouwer Joost Verrijp aan het gehucht Bommelskous, gemeente Zuid-Beier land (Z.-H.), Vrijdagochtend halfvijf de koeien zat te melken, zag het onverwachts de vlam men uit den schoorsteen slaan. Onmiddellijk werd het vee losgesneden, doch het was niet mogelijk het den stal uit te krijgen, zoodat redding ondoenlijk was. In een oogwenk stonden huis, stalling en bijgebouwen in lichtelaaie. De brand was zóó hevig, dat een uur nadat deze was ontstaan alles reeds een puinhoop was, niets kon gered worden, 25 koeien en 11 paarden kwamen mede in de vlammen om. (N. v. d. D.) Het hemelvuur. Te Gorinchem is Donderdagmiddag dë bliksem op den bliksem afleider van den Grooten toren geslagen. Daar door werd een begin van brand veroorzaakt Qan een kastje, eenige meters boven den grond, waarin de brandschel .geleidingen ver bonden zijn. Daarna plantte de bliksemstraal zich voort langs een der brandscheldraden naar het huis van den op perbrandmeester en veroorzaakte ook daar een begin van brand. Spoedig was dat echter weer geblusfcht. In het huis van den heer B. B., dat in dc nabijheid van den toren staat, sloeg de bliksem in, zon der echter veel schade aan te richten. In het centraol-telefoonkantoor was de in ductie zoo sterk, dat alle voorwerpen tril den en uit de toestellen een hevig vuur straal de. School- en Kerknieuws. Dr. J. T h. d e V i s s e r. „De Nederlan der" schrijft In de „N. R. Ct." vinden wij, voor de tweede maal ,melding gemaakt van eene belofte, die dr. J. Th. de Visser in verband met een even tueel beroep naar Scheveningen zou hebben ge daan, n.l. van „eenige jaren buiten de politiek te zullen blijven." Nu dit praatje aldus geëxploiteerd wordt, mee- nen wij goed te doen met te verklaren, dat ons uit de beste bron bekend is, dat eene zoodanige belofte nóch nu, nóch vroeger is afgelegd. Er is eenvoudig niets van aan. Vergadering van V r ij zin nige Hervormde Predikanten. Het hoofdbestuur van de Vereeniging'von Vrijzin nige Hervormden in Nederland heeft de Vrij zinnige Hervormde Predikanten opgeroepen tot eene vergadering, welke onder leiding van dr. C. J. Niemeijer, Hervormd predikant te Bols- ward, zal gehouden worden op Dinsdag 21 April a. sdes namiddags te twee uur in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ach ter het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Als punt van behandeling komt op den be schrijvingsbrief voor„Heiligt den strijd 1" In te leiden door ds. H. G. Brink, Hervormd pre dikant te Ruinerwold, terwijl, als de tijd het toe laat, er voorts op die vergadering gelegenheid zijn zal tot gedachtenwissëling over het op de Kerkelijke conferentie van 16 April gesprokene. Deze vergadering gaat onmiddellijk vooraf aan de vergadering van Moderne Theologen, welke op den avond van dien dag gehouden wordt in het Gebouw van den Werkenden Stand op den Kloveniersburgwal. Vergadering van Moderne Theologen. Op de 49e vergadering van Moderne Theologen, die op 21 en 22 dezer te Amsterdam zal worden gehouden, onder leiding van dr. A. Rutgers van der Loeff, zal Dinsdag avond prof. dr. Rudolf Eucken spreken over „de noodzakelijkheid van een nieuw Christendom." Woensdag leidt de heer P. B. Westerdijk het vraagstuk der ascese in. Vervolgens spreekt dr. H. T. de Graaf over geloof en misdaad. Ten slotte zal de heer M. L. Deenik spreken over „het karakter onzer moderne godsdienst- prediking en de eischen, die haar mogen en moeten gesteld worden." Algemeene Nederlandsche Zendingsconferentie. De achten twintigste Zendingsconferentie is gesteld op 26—28 October, te Amsterdam. Het voorloopige plan is aldusMaandagavond 26 OctoberBegroelingsavondDinsdag 27 en Woensdag 28 Oct., des voor- en namiddags Corferentie. Dinsdagavond Openbare Samen komst met de Gemeente- Ds. Vogelaar, predikant bij de Geref. ge meente te Groningen (A), is benoemd tot waar nemend directeur van de Jan-Pieter-Adolf-stich- ting voor verwaarloosde en achterlijke kinderen te Achteveld. bij Amersfoort. (N. R. Ct.) Kunst en Wetenschap. Een nieuwe schouwburg te 'sGravcnha ge. De heer L. Bouwmeester Jr. heeft aan de Nieuwe Ct. medegedeeld, dat hij Donderdag het huis ran jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek hoek Prinsessegracht en Korte Voorhout gekocht heeft, alsmede het belendende perceel van de American Club. De heer Bouwmeester is alreeds In het bezit van verschillende bouwvergunningen. Dezen zomer zal met den bouw, onder leiding van den architect Wolf, worden aangevangen. De schouwburg, die geheel in modernen stijl zal worden opgetrokken, met aan weerszijden foyers, zal ruimte bieden aan èen 700-lal be zoekers. Het theater wordt in November of begin December geopend. Een vlucht in den mist. De luitenant van Ileyst is gisterenmorgen vroeg te kwart voor zeven te Soesterberg met luit. Coblijn als passagier opgestegen met het plan een grooten tocht te maken. In Soester berg mistte het reeds, maar boven Noord- Holland, vermoedelijk in de buurt van Haar lem, was de mist zóó dik, dat hij niets kon zien. Hij daalde tot 50 M. om zich te orien- teeren, maar ook dit hielp niets, waarom hij besloot boveri den mist te vliegen en dus hoo- ger steeg. Hij vloog 2h uur rond zonder te weten waar hij zich bevond en was vermoedelijk boven Noord-Brabant. Vandaar ging hij naar het Noorden en landde ten slotte te half 10 bij Resteren. In die plaats bleef hij tot kwart voor twaalf. De mist was toen wat opgetrok ken en hij vertrok daarna naar Soesterberg, waar hij behouden na een avontuurlijken tocht landde. De brandstichting te Ede. De sergeant D. W. B., verdacht van brandslichling in de kazerne der infanterie no. 1, te Ede en van diefstal, sedert 24 Maart voortvluchtig, is thans aangehouden te Steen- akker (Limburg) en wordt naar Ede terug gebracht. Reclame. IEen versfanrtisre linlsmoeder I zorgt er ALTI.II> voor j RIJ DE HAVD te hebben. Raadsvergadering. Agendla voor de openbare vergadering ran den Raad der gemeente Amersfoort, op Dins dag 7 April 1914, d'es avonds ten 8 ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het aangaan eener overeenkomst met de-Hollandscihe Electriciteits Maatschappij i. z. de levering van electriciteit aan de gemeente, en tot wijziging der begreoting dienst 1914 in verband daarmede. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van een perceel grond aan P. H. van Haselen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot overname van wegen gelegen onder de gemeente Leusden. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanstelling van een Hoofd-opzichter bij de Gasfabriek en Waterleiding. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van grond aan H. A. Pot hoven. Garnizoen. De le luitenant-adjud'ajnt P. Dingemanse, van het 20e reg. int te Harderwijk, is gedeta cheerd ten bureele ran den commandant der IVe divisie te Amersfoort. Rede van mr. dr. Jan van Best* In openbare vergadering der R.-K. Kies- vereeniging „Recht en Orde" sprak gisteren avond mr. dr. Jan van Best, Tweede Kamer lid voor Eindhoven over: „Rechts verloren??" De zaal van het Patronaatsgebouw was tjokvol. Dc heer Jorissen, voorzitter der kiesvereeni- ging, leidde den spreker in, van hem ver wachtend opheldering over de twee vraag- teekens. Mr. Jan van Best ring zijn rede aan met de bekentenis, dat hij zich in een opwelling van jeugdigen overmoed had afgevraagd of hel wel waar was, dat rechts verloren had. De ri oorluchlige kiezer van links had het op dc donkere dagen van 18 en 25 Juni in koortsige pret uitgegild, ihi, ha, ho 55—45. Voor Juni hadden heel wat spoken rond- gewaaid: de gruwelijke spin der tariefwei, honger, duurte, verzande havens, gras op de Rolterdamschc kaden. Maar ook andere spoken: opdrijving mili taire lasten, welvaart in gevaar door gedwon gen kerslening in Indië, de mooie openbare school zou bezwijken- En toen Drion op dr Zeeuwsche eilanden, achter den UtrechtscJien Dom en op de Amersfoortsche heide srioken had zien oprijzen, toen moest een einde ge maakt aan die verschrikkelijke nachtmerrie Liever rood dan Roomsch, liever Turkscb dan paapsch. Rechts zat als na een zwaren slag. Er stoi>d zoo'n oogst te velde. Dag en dag was ge werkt onder .aanvoering van een man ah Talma, de man die daar stond voor zijn ar beiders, die de Kamer smeekte om dien arbeid aan te nemen. Van arbeid opgebouwd het huis van sociale verzekering, en daaraan in eens 'n eind ge maakt. Daaraan denkend, kan men begrijpen wat 18 en 25 Juni voor rechts zijn geweest. Maar niet alleen Talma's arbeid, maar ook onze school, waarvoor jaren werd gevochten, prijsgegeven aan een bond, die wenscht dat het bijzonder onderwijs niet zou mogen voort duren. Weer ging men een tijd te gemoet, dat man nen van rechts niet meer goed zouden zijn om ambten te beklecdcn, dat er geen steun zou zijn voor de mannen, die Gods woord voort planten. Is het te verwonderen, dat rechts terneer geslagen was? We zijn echter tot ons zeiven gekomen en vlugger dan we dachten. De twee de helft van 1913 heeft zooveel goed gemaakt. Wij verliezen, maar God kan nooit verliezen Er is gegild, dat rechts verloren had. Maai wie gewonnen had werd maar gefloten, men kan het niet zeggen. Ilebben de liberalen gewonnen, de groote partij der 70er jaren? Waar zijn dc 51 zetels van Roodhuijzen? Maar erger verlies dan zetels of regeerings- macht is het, wanneer een partij het karakter verliest. Evenals elders is ook in ons land bij zooveel schakeeringen de groote vraag: wat zijn 14 nu eigenlijk Er is een tt?d geweest dat het liberale stel. sel voorschreef: zoo min mogelijke inm nging van den slaat met de inconsequentie* „ftoh.dv* voor de school." Rechts is begonnen met speciale maatirege» len noodig te achten. Van Kol heeft deze partij daarin recht doen wedervaren. Toen begon hij, links wees voor staatsin menging te wijken. De sociale verzekering van Voegens is ia haar aard on-liberaal. En toen bij rechts een man bleek te zijn om die sociale maatregelen tot stand te bren gen, toen werd van links opgeboden. Alles ging over stag en accepteerde staatspensioen, wat in 1909 nog was genoemd volksbedrog, zetels behouden en er een paar biji te krijgen, daarvoor heeft het liberalisme zijn karakter prijsgegeven Torbeoke zou zich er niet meer thuis ge voelen. En als dtn Bos zou durven beweren, dat hij liberaal was, dan zei spreker dat dr. Bos wetens ep willens onwaarheid verkon digde. 't Eenige is: anti-clerioaal, anti-rechts, anti- Heemskerk en vooral anti-Kuyper. Het lijmen en plakken van doode dingen aaneen maakt geen levend mensch, dus ook geen levend liberalisme. En spreker zei: God zij dank. Het socialisme heeft eveneens verloren, al had het 25 zetels gewonnen. Eenmaal d e arbeiderspartij, die starvast beweerde, dat het bezit, hel groote euvel, de kop moest ingedrukt, ais de partij maar een maal macht had. De kleine dreumes in het politieke strijdperk is opeens een opgeschoten lummel geworden Maar n<u heeft het weer: Als ik eenmaal de meerderheid heb. Heel wat arbeiders moeten wel ontgoocheld zijn door dit voortdurend wisseltrekken op dc eeuwig heid. Maar ook die communistische heilstaat is al prijsgegeven. 't Getal wordt bedenkelijk kledn die gcloo- v*n in Marx. Stemt rood, beteekent: stamt links, 't is zoo vaak ondervonden in den verkiezingsstrijd. Evenals het liberalisme heeft ook hel soci alisme niets overgehouden dan het anti-cleri calisme als karakter. Vervolgens gaat spreker na, hoe 't anders verloopt dan bij de verkiezingsuitslag is ge- dacht. Minister Plcyte laat zijn Rotterdamsche be zem thuis. De gedwongen kerstening in Indië blijkt ge logen, Pleyte brengt een eeresaluut aan di* Zusterkens in Indië. Idcnburg kan netjes doorgaan, ran Kol prijst hem ais den eersten landvoogd, die niet zijn eigen belangen behartigt De min. va* Financiën zou 't beter doen da» zijn voorganger. Volgens liberale bladen is hij tot dusver niet bijzonder gelukkig geweesl Dat klinkt als een condoleance-formule. Al heel wat benauwde gezichten zijn er voor de opcenten cn inkomstenbelasting. In de Kamer wordt al gefluisterd over een betel je verhaoging der invoerrechten. Maar... geen bescherming, dus tarief zonder profijt voor de nijverheid. De begrooting van min- Coli'm werd door links tegengestemd, militaire uitgaven moch ten niet verzwaard. Mm. Bosboom zet het orogram van Colijn door. Min. Rambonnet acht 's lands welvaart in gevaar. Ilcel Nederland moet tehulp komen om eenige cultuurmaatschappijen te helpen. Dan nog beter de houding van rechts, die het deed uit liefde voor 't .vaderland. De openbare school moet gered. En nu komt Cort van der Linden, die zegt, dat rechts gelijk had. En Troelstra geeft den ronden onderwijzers er van langs omdat ze tegen de bijzondere scholen zijn. Wie had dat gedacht voor de verkiezing? Links is in -de groote zaken door rechts op geslokt. Deze verfceering heeft Nederland de sterke les gegeven, dat maar één richting in staat is te regeeren. Van wat links heeft voorgesteld is slechts gebleven staatspensioen met minister Trcub. Diens plotselinge bekeering is gevaarlijk. Alleen de vrij-li'bcralen vinden zijn wetsvoor stel mooi. Vcrd-er betoogt spreker, hoe alleen bij rechts vaststaand (beginsel is en durf om er voor uit te komen en er voor te strijden, dat het kent vaststaande beginselen van zedelijk heid. dat er eenheid is. dat het kan regeeren in tegenstelling met links. De overwinning van links in 1913 is ge weest als een overstrooming. Als ze is weg getrokken ziet men dat er goed uit voortge komen is. Dit zal zijn 't uitzicht dat alleen de rechterzijde lot rogeeren in staa^ is. De Roomschen zijn eeuwen verknecht en toch zijn zij Ned'erlandsch en oranjegezind al9 wie ook. Ze zijn vorig jaar getrapt en belee- digd door velen uit een ras dat veel vreemder aan ons land is. Maar als eenmaal de spoken van de heide weer voor den dag zullen zijn geweken, dan zal blijken dat die roomschen hebben een hart vol liefde, hope en vader landszin ,met overtuigende liefde voor God, Nederland en Oranje. De heer Jorissen brengt den spreker dank voor zijne rede. Revoluti e-b r u i 1 o f t. In het revolutiejaar zijn vele Fransclien uit geweken, de markies de l'Etoile bleef en slier f echter op Frauschon grond. Zijn dochter» Ala ine woont in 1793 nog op het kasteel Tri- onville als Ernest de Tresailles, een emigrant, terugkeert om haar te irouwen. Nauw is eoh- ler hot huwelijk voltrokken, of revolutieman nen nemen hem gevangen en lila een korte terechtzitting wondt hij ter dood veroordeeld. Een naoht wordt hem gelaten, maar Lij ven geel <zijn bruid, ziet slechts den naderenden dood. De Lafaard wordt gered door zijn vrouw, die zich als lcxsipirijis biedt aan den officier der conventie Mare. Arren. Deze neemt aan; hij verzaakt zijn plicht. Want, zoo zegt hij tegen den commissaris Montaloup, waar om begaat men de grootste domheiden in zijn leven? En deze amtwoordt: Voor een vrou-, wenrolk. Ernest vlucht en Aiaine breekt haar. belofte en spot met den oonventieman in het, leliërtgewaad van <len edelman. Maar als zij iin zijn gesprek met Montaloup zij<n moed, en geestkracht hoort, dan schittert hi*, vof

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2