Uit den omtrek. De voorzitter, in zijn openingswoord con- ^tateerend© dat de Vereeniging het afgeloo- .pen jaar veel heeft gearbeid, bracht hulde [aan den ijver van den secretaris mr. R. E. Kielstra, die naast zijn drukken werkkring fds juridisch ambtenaar aan de afdeeling Handel steeds gereed stond om uitvoering te 'geven aan de besluiten der Vereeniging en herhaaldelijk blijk gaf van gezond initiatief. De Vereeniging heeft aan het buitenland be kend gemaakt, wat Nederland op economisch gebied verricht en voorts den weg grwezen naar hetgeen in het buitenland door Neder land valt te doen. Herhaaldelijk hebben particulieren en amb tenaren, ook Oostindische, de Vereeniging om raad en voorlichting gevraagd. Het blijft dan ook te betreuren, meende spreker dat aan de Ned.-Indische Bestuursacademie geen aan dacht is geschonken aan dezen voor de amb tenaren bij uitstek nuttigen tak van weten schap. Daarentegen wees hij met ingenomenheid op de omstandigheid dat aan de opgerichte Nederlandsche Ilandelshoogeschool te Rotter dam de economische geographie behoorlijk tot haar recht zal komen. In 1911 zal aan de studie onzer Koloniën door de Vereeniging meer de aandacht wor den gewijd. Om de studie in de Koloniale eco nomie aan te moedigen, heeft het bestuur be sloten, een prijsvraag over een koloniaal on derwerp uit te schrijven. Uit het jaarverslag, volgens door den secre taris mr. R. E. Kielstra, uitgebracht, bleek dal het bestuur, dot reeds ver gevorderd was met de voorbereiding van een consuiairen cursus, dit plan heeft laten varen, toen het vernam dat de Nederlandsche hanöelshooge- school de consulaire en diplomatieke ambte naren ook ter opleiding wenschte aan »e ne men, doch besloten heeft het comité voor de handelshoogcschool in zijn Streven te steu nen, waartoe het een brief heeft gericht tot den minister van Builcnlandsche zaken. Een andere uiting der Vereenigingis ge weest de uitgave van den populair geworden economischen „Gids voor Nederland", (oplage 16000 exemplaren), in vijf talen, waartoe ''e Vereeniging door de „Centrale commissie voor Plan 1913" in staat is gesteld. Alle buitenlan ders die dit jaar een congres hier te lande bijwoonden, ontvingen dezen „economischen Baedeker", die thans ook in het Russisch zal verschijnen. Het is de bedoeling, met de verspreiding van dergelijke geschriften voort te gaan. Als lid van het algemeen bestuur werd daarop benoemd prof. mr. dr. G. Bruins, rec- lor-magnificus der Handelshoogeschool te Rotterdam, terwijl als leden van het Dage- lijksch bestuur herkozen werden mr. R. E. Kielstra en W. Stork. Nog werd besloten tot oprichting van een bureau tot het verstrekken van artikelen vaD economisch-geographischen aard voor Neder land cn Koloniën aan buitenlandsche weten schappelijke tijdschriften. Een aflevering van het orgaan der vereeni ging. dat geheel gewijd zal zijn aan de cono- mische geographie van Nedcrlandseh-Indië is, mede in verband met de tentoonstelling te Semarang, in bewerking. Bond van tuberculose-huIsbe- *o eksters. Te Amsterdam is de 5e al- gemeene 'vergadering gehouden van den Bond van tuberculose huisbezoeksters. Volgens het jaarverslag is het getal gewo ne leden geslegen van 37 tot 63 en staat de rekening en verantwoording van de penning- meesteresse met een batig saldo van ƒ124. Melding wordt gemaakt van de deelneming aan de tentoonstelling De Vrouw 18131913, waar de inzending het diploma van het be gluur der tentoonstelling verwierf. Tevens is op verzoek en op kosten van Lady Aberdeen, de voorzitster van den Internationalen Vrou wenraad, een model der kamertjes op 1/5 van de ware grootte vervaardigd en naar Aber deen gezonden, om dienst te doen op de Red Cross and Nat. Health Service exhibition al daar. "Wegens periodieke aftreding van twee be stuursleden, -de voorzitster, die zich niet her kiesbaar stelde wegens drukke werkzaamhe den en een bestuurslid, dat niet herkiesbaar is, werden gekozen mej. S. Roukens, thans 2e voorzitster en mej. G. A. E. Oort. Met algemeene stemmen werd besloten de aftredende le voorzitster mej. Dr. H. SchageD van Soelen als eerelid te benoemen. Door Zr. Lamoraal "Wichers werd verslag uitgebracht over haar werk als tuberculose- huisbezoekster te Amsterdam. De eischen voor lichamelijke voorgeoefendheid. Vanwege het Ne- derlandsch Gyranastiek-Verbond zal op 26 April op hel terrein van de IJsclub achter het Rijksmuseum te Amsterdam eene demonstra tie worden gehouden met het doel om aan te toonen, dat de eischen voor het examèu voor voorgeoefendheid niet zoo hoog zijn als door velen is beweerd en dat een geoefend turner met gemak het geheele programma kan af werken. Bij deze gelegenheid zal dr. F. J. Soesman, zenuwarts te 's Gravenhage, eene rede hou den om in het helle licht te stellen het groote nut van het examen van voorgeoefer.dheid voor de lichamelijke volksopvoeding in haar geheel, met het oog op het belang van ver hooging van het weerstandsvermogen van het lichaam als een der beste voorbehoedmidde len tegen tuberculose en andere volksziekten en als een middel tot bestrijding van drank misbruik. De titel dezer rede luidt: „De maatschap pelijke beteekenis van het examen van voor- geoefendheid bedoeld in art. 70 der Militie- wet van 1912," Demonstratie en lezing zullen worden bij gewoond door den minister van Oorlog, ter- Wijl voorts verschillende andere militaire autoriteiten, onderwijsautoriteiten en leden van stads-, provinciale en rijkscolleges zijn fcitgenoodigd. Draadlooze telegrafie. Te Delft fe men, op initiatief van prof. C. L. van der fölt, hoogleeraar aan de Technische Hooge- •chool, bezig met de installatie van een in lichting voor draadlooze telegrafie, welke achter het gebouw voor toegepaste natuur kunde en electriciteit wordt opgesteld. Reeds Is men met de werkzaamheden zoo ver gevoederd, dat de antenne is opgericht en dat ni-t de zeer beperkte hulpmiddelen berichten van. Algiers en het station Nor- deich bij Embden kunnen worden opgevan gen, terwijl geregeld iederen middag het zoo genaamde tijdsein van den Eifeltoren te Pa rijs wordt ontvangen. Aangezien de inrichting zal zijn ten dienste der studeerenden, ligt het in de bedoeling het station te voorzien van de instrumenten volgens de verschillende methoden. Het werk wordt geheel met eigen perso neel, onder kiddng van den bedrijfsingenieur conservator van het laboratorium, den heer H. W. L. Broickman, uitgevoerd. Voor en aleer de geheele inrichting vol tooid' is, zullen nog wel eenlge jaren verloo- pen, daar er slechsrt. aan kan worden gewerkt, wanneer er geld voor wordt beschikbaar ge steld. Een flinke jongen. Men schrijft aan de N. Crt. uit den Briel: Dezer dagen ontving Jacobus Blokland, smidsleerling van de Brielsche Ambachts school, de bronzen medaille, omdat hij in het vorige najaar met eigen levensgevaar een kind uit de haven gered had, dat reeds on der een schuit gedreven was, terwijl een binnenkomende sto.omboot de redding zeer bemoeilijkte. 't "Was op een Zondag geweest, en de toen 13-jarige Jacobus mocht daarom zijn hor loge op hebben, dat nu door de redding ge heel van streek geraakt was en niet meer deugde. Daarom hadden eenige jongens van Den Briel geld bij elkaar gelegd om, nu Ko- bus een medaille van de Koningin gekregen had, hem een nieuw zilveren herioge te bezorgen, hetwelk hem bij de promotie op dc Ambachtsschool, welke gisteren middag plaats had en bij welke gelegenheid hij tot de 2e klasse werd bevorderd, door den voor zitter werd overhandigd, die er een zilveren ketting bijvoegde, terwijl zijn kameraads op de school een fraaie lijs! om zijn getuig schrift, bij de medaille behoorendc, gemaakt hadden. Reeds was hij verleden Zaterdag als pad vinder in de groote zaal van de kazerne „Den Dooie" door majoor A. M. Kollewijn, commandant van het korps torpedisten, en hoofdleider der padvinders, op eenvoudige» en hartelijke wiïze toegesproken, en hij. be nevens zijn makkers, op limonade en taartjes onthaald. Eigenaardig is het, dat zijn moeder tot tweemaal toe een menschenleven gered heeft Films van Insecten. Door de firma Pathé te Parijs zijn eeniee opnamen gemaakt van de bewoners van het Inseetarium in „Ar- tis". De eerste van deze films ..Mimicry van Insecten'* wordt den 3en April cn volgende dagen in het Théatre Pathé in de Kalver- straat vertoond. Dan geven het „Wandelende Blad" de „Wandelende Takken" en de Klim oprupsen alle goede bekenden van de bezoe kers van „Artis" hun wonderbare vermom mingskunst in de bioscoop te aanschouwen Tegen de vogelverdelging. De heer J. II. Jurriaanse zond wederom een verzameling adhaesïe-belsuigingen, inzake zijn adres „\ogelverdelging",- aan de Tweede Kamer. Hiermede werd het aantal handtee- keningen van 20.150 bereikt. Nog altijd blijven de biljetten binnenstroo men. Roode brievenbussen. Naar de Avp. verneemt, zullen de volgende week te 's Gravenhage een 10-tal vuurrood ge schilderde brievenbussen worden geplaatst op de drukste punten der stad. Als de kleur goed voldoet, zullen alle, circa 150 bussen in die kleur worden geschilderd. Afdreiging en aanranding. Voor de rechtbank te Breda heeft terecht ge staan de 19-jarige F. Bruinsma, beschuldigd in den zomer van 1913 te Elten een revol ver weggenomen te hebben, toebehoor end e aan de Coöperatieve Roomboterfabriek „de Hoop"; verder, dat hij in den avond van den 2en Februari 1914 te Btrten, op het kantoor der Coöp. Roomboterfabriek „de Hoop" den heer Terwisga van Scheltinga door geweld heeft gedwongen door hem, verdachte, te Breda, in Augustus 1913 geteekend en afge geven, groot 110 ten behoeve van gemelde fabriek, en welke genoemde directeur, nadat verdachte hem had te kennen gegeven, die vordering le komen afbetalen, voor voldaan had geteekend, alsmede 2 bankbiljetten van 100 en een bedrag van 10 aan zilver geld, alles aan die fabriek behoorende, door zonder het bedrag der schuldbekentenis te betalen, en terwijl hij zich op slechts eenige passen van Scheltinga bevond, een revolver uit zijn zak te halen en deze te richten op genoemden Scheltinga. daarbij zeggende: „Na zal je be talen; ik schiet je dood. Ik zal dat niet doen als ge mij eerst de schuldbekentenis zooals die daar ligt teruggeeft en bovendien nog ƒ200, ik moet ook wat zilver geld hebben, ƒ10," door welke bedreigende handelingen en woorden genoemde Scheltinga er toe over ging al het genoemde aan verdachte af te geven3o. dat hij op 5 Februari, op 14 Febr. en op 17 Febr. 1914 in Duitischland denzelf den heer Terwisga van Scheltinga te Ettcn schriftelijk heeft bedreigd met een misdaad tegen diens leven gericht, indien genoemde Scheltinga hem niet een som van 1000 Mark, eene van 2000 Mark en eene van 1000 Mark en afbetaling van neg l000 Mark ln termijnen zond aan hem, beklaagde, poste restante te Keulen. Beid, die bij den rechtercommissaris be kend had, kwam thans o-p die bekentenis te rug. Het O. M. elsdite tegen beid. wegens dief stal, afpersing en bedreiging tegen het leven gericht, 6 jaar gevangenisstraf. Openlucht-Samenkomsten van Vrijz. Godsdienstige». Men schrijft ons: Het Comité voor Openlucbt-Samenkomsten van Vrijz. Godsdienstige n in Utrecht en het Gooi, dat nu reeds twee jaren achtereen op Üen Hemelvaartsdag een Openlucht-Samen komst organiseerde te Huis ter Heide on het landgoed „Zandbergen1", heeft deze week te Utrecht vergaderd, ter bespreking van de plannen voor dezen zomer. Dit comité liceft ziclh zéér uitgebreid, doordat verschillende vrijzinnige kringen tolt "toetreding besloten, na daartoe door middel van een circulaire door biet hoofdbestuur te zijn' uitgenoodjgd. Het algemeene comité bestaat 'thans uit onge veer 30 personen, uit Utrecht, Zeist, Maars- sen, Amersfoort, Uihtersum, (Bussum en Weesip, iBaarn, Veeman da al en lAmeide heb ben gomcénd zich nog niet te moeten aanslui ten. Vast staat, dat diezen zomer twee Openlucht- Samonikomstén zullen worden gehouden, een le Hufis ter Heide en een te Bussum. Waar dit jaar op Hemelvaartsdag iin Zeist een muziek concours wordt gehouden, achtte men hel ongewensdht dien zelfden dag in dezelfde gemeente, een Openlucht-Samenkomst te doen plaats vinden. In venband daarmede werd besloten de Openlucht-Samenkomst te Huis ter Heide uft te stellen tot Septem ber a.s.; als datum zal gekozen worden 13 of 20 September. Tóch zal er op den Hemelvaartsdag leen Openlucht-Samenkomst vanwege het Comité worden gehouden en wel te Bussum, op hel terrein van den heer Floris Vos, het vroegere bosch van den heer Bredius, makkelijk van het station Bussum te bereiken en daaren boven aan de stoomtram gelegen. De voorbe reiding dezer Openludht-Samenkomst is toe vertrouwd aan de afgevaardigden Uit het Gooi, idie geheel zelfstandig zullen werken, doch onder goedkeuring van het Hoofdbe st urn- van het algemeen Comité, en zoo noo- dig, in samenwerking met da bestaande com missies voor propaganda, terrein enz. Alge meen wondt heit vertrouwen gekoesterd, dsat voor deze Gooische Samenkomst -groote be langstelling zal blijken te bestaan. Men ziet hieruit, dat het «Comité z'n arbeid heeft uitgebreid, het sucaes dor beide vorige Samenkomsten te Huis ter -Heide, gaf moed het werk op grootere schaal te ondernemen, zulks in navolging van wat «ook in andere provincies, Noord-Holland, Friesland, Gel derland en Brabant werd gedaan. Het is. wel gebleken, dat ook dn de provincie Utrecht, openlucht-samenkomsten voor Vrijlzinnig- Godsdienstigen groote levensvatbaarheid 'hebben. Vandaar dat men het nu aandurft de vleugels wijder -uit le slaan en op Hemel vaartsdag naar het Gooi te trekken. Het is de bedoeling de gelden voor deze samenkomst uitsluitend in het Gooi bijeen le zamelen, op dat do tweede samenkomst in September te Huis tor Heide, niet onder de eerste, te Bus sum, zal lijden. Het -Hoofdbestuur hoopt, dat Utrecht en het Gooi finanti eel krachtig zullen medehel-pen, om "de.te beide samenkomsten volkomen te doen slagen en ólle vrijzinnigen metterdaad zullen toonen, dat de sterke op bloei van de vrije vroomheid hen van heeler harte verheugt. Niemand blijve nu achter om het Comité in eemgerlei opzicht behulpzaam te zijn. Er is een massa geld noodig maar men heeft goéden moed, en groote verwachtingen. Zoo wel in Utrecht als in het Gooi- Wij hopen binnenkort nadere modedeelin- gen te kunnen doen omtrent dezen, arbeid. Het Hoofdbestuur «roept nü reeds de sym pathie en de medewerking in van de vrijzin- ni g- god sd ie ns li gen in ons gewest en in het Gooi, dart medé behoort tot den kring van ons arbeidsveld. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgave van personen, die in de gemeente van woning zijn veranderd, van den 23. Maart tot en met den 28. Maart 1914. Carolus C. Fuhrman, schoenmaker, R.-C., van Aldegondestraat 5 naar Kruiskamp 57. Peter Hagenbeuk, arbeider, N.-H-, van Monni ken pad 16 naar Leusderweg 94. Everardus Hooft, fabrieksarbeider, R.-C., van Bloemend.straat 47 naar Monnikenpad 16. Gerardus Ph. Kuijzen, timmerman, N.-H., van Coninkstraat 80 naar Gr. St. Janstraat 10. Hubertus Lablans, metselaar, R.-C., van Val- kenstTaat 29 naar P. Borstraat 83. Gerrit Lemmers, wisselwachter, N.-H., van Appelweg 17 naar Aldegondestraat 4. Petrus J. Loman, 2e luit.-huz., Ev. L., van W. van Meetelenstraat 6 naar St. Andriesstraat 2. Jan Renes, arbeider, N.-H., van O. Soesterweg 7 naar Eemstraat 15. Wed. J. Riezebos, N.-H., van St. Annastraat 2 naar Achter Arnhemschepoortwal 35. Maria S. Slagter, onderwijzeres, N.-H., van Leusderweg 5 naar K. Haag 6. Joannes Smink, melkslijter, R.-C., van Teut 48 naar Groenmarkt 2. Adrianus L. Welling, kleermaker, R.-C., van Krommestraat 43 naar Vijver 24. Opgaaf van personen, die de gemeente Reb ben verlaten van den 23. tot en met den 28. Maart 1914. Hendrikus H. van Limbeek, geb. 1896, R.-C., van Westerstraat 9 naar Alkmaar. Johanna L. Maes, R.-C., coupeuse, van Arn- hemscheweg 22 naar Almelo. Jan Okhuisen, geb. 1887, N.-H., reizigers, van Kamp 14 naar 's Hertogenbosch. Johannes Brokelman, geb. 1877, R.-C., bakker, van Lange Vrouwenstraat 4 naar Deventer. Johannes van Hoeijen, geb. 1898, R.-C., boe renknecht, van Hoogl.weg 80 naar Stoutenburg. Jacob H. Hildebrand, geb. 1874, N.-H., insp. verz.-Mij., van Utrechtscheweg 105b naar Am sterdam. Wed. J. V/. Hartkamp, Ger., van Utrechtsche weg 105b naar Amsterdam. Wed. E. de Graaf, N.-H., van Aldegondestraat 61 naar Esschen (België). Andries Jan Strik, geb..lS94, N.-H., smid, van Soesterweg 203b naar Helder. Philippus Lappam, geb. 1890, vr. N.-H., man geen kerkgen., rijwielhersteller, van E. Meyster- weg 1 naar Leusden. Wed. A. van Walsem, N.-H., van Coninkstraat 63 naar Leisden. Wed. E. von Maanen, N.-H., van Pothstraat 21 naar Leusden. Willem van Wijk, geb. 1896, Ger., slagers knecht, van KI. Janstraat 3 naar Bussum. Dina Peterse, R.-C., dienstbode, van Muurhui zen 63 naar Amsterdam. Johannes A. de Vries, geb. 1883, R.-C., petten maker, van Leusderweg 50 naar Veur. Alberta C. D. Meerburg, Ev.-L., van Stations straat 2 naar Helder. Gosewinus van Ommeren, geb. 1889, N.-H., bakkersknecht, van Langestraat 18 naar Gelder- malse n. Matthea Wurpe], N.-H., van Kruiskamp 49 naar Amsterdam. Servaas A. de Waal, geb. 1891, N.-H., van Weistraat 1 naar Haarlem. Koop ten Veen, geb. 1891, N.-H., smidsknecht, van Gaslaan 15 naar Oldemarkt. Wilhelmina v. d. Brink, N.-H., van Leusder weg 37 naar Amsterdam. Maria Hoog, geen kerkg., van Asch v. Wijck- straat 1 naar Utrecht. Gerardus E. Spijker, geb. 1899, R.-C., boe renknecht, van Soesterweg 273 naar Hoogland. Wilhelmus J. Berg, geb. 1879, R.-C., reiziger, von Breestraat 3S naar Steenwijk. Kinderen Berg, geb. 1903 en 1905, R.-C, van Breestraat 38 naar Moordrecht. *r Opgaaf van personen, die zich in de gemeente hebben gevestigd van den 23. tot en met den 28. Maart 1914. Antonia G. Weigraven, N.-H., dienstbode, van Baarn naar Arnh. weg 138. Reinier Loohuizen, geb. 1889, N.-H., arbeider, van Loosdrecht naar de Arnhp. weg 8. Jan Sukkel, geb. 1886, N.-H., schilder, van Maartensdijk naar Heiligenb. weg 47. Neeltje Diermen, geb. 1876, N.-H., landbouwer, van Stoutenburg naar Laagl. weg 161. Wed. W. H. M. Legerweij, geb. 1893, N.-H., van Naarden naar Kamp 1. Bernardus A. J. Smit, geb. 1885, R.-C., schoen maker, van Nijmegen naar St. Annastraat 2. Antonius Hopstaken, geb. 1883, R.-C., kan toorbediende, van Sevenbergen naar Wester straat 39. Hendrik v. Geelen, Rem., onderwijzer, van Schoonhoven naar Krommestraat 52. Gijsbertha A. Mojet, N.-H., onderwijzeres, van Gameren naar Asch v. Wijckstraat 1. Anna Mackor, N.-H., opzichteres, van Zwolle naar Leusderweg 27. Wed. L. H. Serré, N.-H., van Heerlen naar Soesterweg 168. Alida H. J. Mees, R.-C., winkeljuffrouw, van Rotterdam naar H. v. Viandenstraat 25. Johannes A. Wery, geb. 1900, R.-C., slagers knecht, van Ede naar Hellestraat 46. Johannes H. Timmers, geb. 1898, R.-C., kos ter, van Haarlem naar Withoosstraat 16. Auke Wiersma, geb. 1894, N.H., schilder, van Hennaderadeel naar Nicasiusstraat 13. Bertus Bakker, geb. 1890, R.-C., van Nijmegen naar Wolkerstraat 15. Jacs. W. Wiedenbrugge, geb. 1857, R.-C., horlogemaker, van Bussum naar Parallelweg 32. Eva Beumer, R.-C., van Coin naar Woestijger- weg 67. Christine Evers, R.-C., van Duisburg naar Woestijgerweg 67. Van dan Hak op den Tak. (Weekpraatje). Caruso, de meest beroemde zanger der we reld, wil zich dien roem ook behoorlijk laten betalen. Hij zingt in Amerika voor 6000 per avond. Dat is toch eigenlijk geen geld, meent hij. En waar de groote wereld Caruso nu een maal wil hooren zingen, heeft hij de New-York- sche operadirectie een nieuw contract afge dwongen, waarbij hem f 7200 per avond zal worden uitbetaald. Elke noot die hij zingt is een goudstuk. Ja, zóó kan men doen als men eenmaal in trek is, wanneer men „naam" heeft. Maar niet ieder is gezocht ci\ niet alle gelegenheden van vermaak trekken zooveel menschen. Dan moet er reclame voor gemaakt worden. Nu, daar heeft men slag van, en de vindingrijkheid is op dat gebied groot. In een Berlijnsche correspondentie van het „Hbld." lezen we o.a. over de volgende reclame truc, die in de hoofdstad aan de Spree is uitge dacht „Weken lang reeds kan men in de Berlijnsche vervoermiddelen een vreemd paar zien. Een ouden man met een grijzen, kalen baard en een jongen man met een zwart snorretje. Waar men ze ontmoet, in tram of omnibus of ondergrond, ze krakeelen. V7ant de oude is doof en verstaat geen woord. „Hoe heb je je gisteren avond geamuseerd?" vraagt hij den jongen vriend. „Prachtig, ik was in de Kientopp Zus-en-zoo en in het kabaret Zus-en-zoo." „Waar ben je geweest?" De jonge man herhaalt, de oude verstaat nog steeds niet. De passagiers lachen, helpen een handje mee. ..In den Kientopp Zus-en-zoo, in het kabaret Zus-en-zoo". „De arme oude man rijdt den heelen dag met zijn jongen vriend door de stad. Van de auto bus stapt hij over in de tram, van de tram in den „ondergrond". En steeds vraagt hij zijn makker: „Waar heb je je gisteravond geamu seerd?" En steeds verstaat hij de namen van de etablissementen niet, ook al brullen de pas sagiers mee. „Deze twee vormen een reclamepaar. Ze zijn geëngageerd door den kientopp en het kabaret. „Het schitterende denkbeeld is voor uitbrei ding vatbaar!" Een reclame in denzelfden trant is het vol gende In.Moskou, verhaalt Haskelt Dale, de ver taler van Tolstoi's werken, zag ik zekeren avond een kind, dat jammerlijk weende. Het b'ep door eene der hoofdstraten en zijn gehuil verzamelde een aantal menschen. Wat scheelt er aan, arm land? vroeg men medelijdend. De kleine kwam eindeliik tot bedaren. Hij zag de verzamelende menschenmenigte rondtoen verhief hij zijne stem, die tamelijk schel klonk. Ik ben verdwaald. Wil iemand zoo goed zijn, mij naar huis te brengen, bij Iwan Tru- betzkoy, het grootste magazijn van gemaakte kleeren die de laatste nouveautés van costuums, overhemden, dassen en porapluies ontvangen heeft, welke hij goedkooper levert dan eenig ander winkelier in de gansche stad. 't Zijn wel eigenaardige manieren om aan den kost te komen en de dubbeltjes van de menschen tot zich te trekken. Maar ze blijven binnen de grenzen der eerlijkheid. Wat dezer dagen een „koopman" te Rotterdam uithaalde en misschien nog bezig is te doen, kan den toets der eerlijk heid niet doorstaan. Het R. Nieuwsblad vertelt het als volgt: Hij belt aan en vraagt aan de vrouw des hui zes bijv. zooals bij een bewoonster van de Schiedamschenweg geschied is of zij ook an tiquiteiten te koop heeft. Neen I Of zij dan misschien in de loterij speelt? Neen Dan heb ik toch nog wat voor u. En de „koopman" haalt een soort opgevou wen dambord te voorschijn, op welks vakken de namen staan geschreven van tal van voor werpen goud horloge, portemonnaie, gouden «•in<r. enz. enzr De „koopman" blijkt voorts gewapend met paar dobbelsteenen en naar het dat men goot, heeft men kans op de op bet. bfe- j opgeschreven prijzen. De juffrouw verspeelde tot aan em bodng van 10 en zette'ten laatste cok haar MmniS. in, welke zij eveneens verloor. Toen vond de onvoorzichtige juffrouw hei welletjes en ze was blij, dat de „hoopmao* ten slotte goedschiks ophoepelde. We lozen nog van twee andere Rotterdams che juffrouwen, die elkaar ook niet vriendelijk be jegenden en waarvan de eene stellig ook gaarne de andere zag „ophoepelen". Voor de Rotterdamsche rechtbank versche nen twee juffrouwenjuffr. K. had juffr. S. ge- slagen,( want juffr, S., die erg jaloersch is, had gezegd, dat juffr. K. den man opwachtte van juffr. S. Toen juffr. S. voor de heeren verscheen, keek re kwaad naar haar buurvrouw in de bank. Ze was jaloersch, dat wilde ze wel weten. Waarom wacht die vrouw me man op f Edel achtbare, mijn man is, van mijn alleen Edel achtbare vervolgde de juffrouw theatraal ik heb rnifn man lief.... hij is van mij.... van mij alleen... stik alleen. Juffrouw K. in de bank schudde het hoofd. „Die man riep ze mag niks doen. Hij mag nog niet naar het privaat gaan of ze kijkt hem na.... En dat voor 'n vrouw met 6 kinderen..." „Van mij alleen, edelachtbare. .Be heb hem lief I" „Maar juffrouw sprak de president waar om mag juffrouw K. niet met hem praten? Daar zit toch geen kwaad in." „Edelachtbare, 't is toch mijn man. En ze zee... edelachtbare ze zee.... is ie vrouw niet thuis...." „En toen? glimlachte de president." „Toenniks.... Maar 't is toch mijn man.... edelachtbare." „En heeft ze u toen geslagen „Verschrikkelijk, verschrikkelijk, edelachtba re De officier eischte 20 boete of 20 dagen hechtenis Elkaar met de bl'kken verscheurende verlie ten beide vrouwen de zaal. 't Is te hopen, dat die juffrouw S. geen reden heeft voortaan om jaloersch te wezen en haar man onverdeeld moge bezitten. Anders moet zij maar eens haar bmuvromv trnktepreu or> een „benauwdheidsbom". Hegt bij al gehoord van dere nieuwe uitvinding lezer en lezeres? Eenige weken ge-eden maakte de prefect van politie te Parijs er de commissarissen op attent, dat hun in bijzondere gevallen nog bommen met een verstikkenden inhoud ter beschikking staan. Deze projectielen zijn heel handig om bandie ten, of krankzinnigen machteloos te maken. Het is oorspronkelijk een Chineesche uitvinding, die sedert het berin van dit jaar in Frankrijk in ge bruik is bij de krankzinnigenverpleging en bii de politie van Parijs. Een man plotseling gel- geworden, die zich de menschen van het lijf houdt met revolverschoten, is door deze bom men in een oogwenk onschadelijk te maken. Dr chemische stoffen in deze bommen doen d- oogen hevig tranen en geven den getroffene een gevoel van benauwdheid. Oogen nog lucht pijp worden door de stof gedeerd. Wat deze bommen als wapen tegen misdadi gers betreft, de projectielen genieten reeds nu zoo'n groote bekendheid, dat het geenszins on mogelijk is, dat de misdadiger ze meer gebruikt tegen de politie, dan omgekeerd. Tot een mo derne bandietenuitrusting behoort stellig deze nieuwe „benauwdheidsbom" Iels nieuws op ander gebied geen uitvin ding, maar een nieuwe ziekte, welke het aan tal kwalen niet één vermeerdert is de tele foonvrees. In de „Gazette des Hópitaux" vertelt een me dicus van eenige vrouwelijke patiënten, die aar telephonphoobie (telefoonvrees) lijden. Het aantal slachtoffers van deze nieuwste vrees, die, hoewel minder lastig in het dage- lijksch leven dan pleinenvrees, kalewegenvrees of grachtenvrees, toch voor de huisgenooten zeer onaangenaam kan worden, is niet gering. Een overigens kerngezonde Parijsche vrouw, wordt, zoodra ze het ringeringering van de tele foonbei hoort, aangegrepen door een vreeselij- ken angst. Het geluid kan haar aan den grond nagelen en slechts zelden is zij in staat, zichzelf te dwingen, den hoorn op te nemen. Slaagt ze h'erin en weet ze met wie ze sureekt, dan is alle angst plots verdwenen en kan ze genoege- lijk een kwartiertje blijven keuvelen. Het moet daarbij niet gebeuren, dat de telefoonjuffrouw tusschenbeiden komt. Dan dringt zich aan haar opnieuw het „unheimische" gevoel op voor den verraderliiken indringer, die telefoon heet, en kent ze slechts één beweging de microfoon weg te leggen. Een andere patiënte, „slaan de zenuwen op de keel." B'f haar uit zich de telefonophobie in een drukkend gevoel op de slapen, benauwd heid en veranderde stem. Met geen mogelijk heid is zij in staat, door de telefoon te spreken met haar gewone stem. De klank is heel anders. De Parijsche artsen zijn er nog niet in ge slaagd, deze vrees, die volgens hen, als een ziekteverschijnsel te beschouwen is, te genezen. Een ziekteverschijnsel, en zeker ook van em- stigen aaid, is wat uit Washington wordt ge meld Het nieuwe Excise Board, ingesteld door pre sident Wilson voor het district Columbia, staat op het oogenblik voor een moeilijk vraagstuk „Is het in strijd met de wet Zondags een stok te dragen?" Om de belangrijkheid van die kwestie te be grijpen, moet men weten, dat de Jones Works Excise Act de verkoop en verbruik in het open baar van alcohol op Zon- en feestdagen ver biedt. Om dot lastige verbod te ontduiken, heb ben de dronkaards er wat op gevonden. Zij vullen hun holle wandelstokken met rum en whisky. Donk zij dit bedenksel, kunnen zij zich aan l\un ondeugd overgeven, zelfs in de drukste straten, midden op den dag, zonder vrees met de politie m aanraking te komen en schandaal te veroorzaken, tot geruststelling van hun ge weten van achtenswaardig burger en kwaker. Gij ontmoet een keurig gekleed heer, die van tijd tot tijd zijn stok aan zijn geschoren gezicht brengt? en veronderstelt dat het een droomer of phisoloof is in diep gepeins verdiept; het is echter een drankzuchtige, bezig zijn stok van zijn inhoud te ontlasten. Die mode heeft zich in Washington zóó ver spreid, dat men bij alle verkoopers van sterkeil drank speciale kraantjes aan treft om vlug en ongemerkt die soort stokken te vullen. Op een Zondag heeft de politie op initiatief van het Excise Board meer dan honderd van die stokken in beslag genomen en de eigenaars naar het politiebureau gebracht. Aan de rechters nu te beoordeelen, of die tooverstokken onder die wet vallen, KEUVEL AAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6