Van Houten's ""binnenland.- KOLONIËN. van heden en aanstaanden Dinsdag komt het lagerhuis reeds weder bijeen. Het hoogerhuis neemt eene week langer rust. De tegenbelooging, waarmee de sufiraget- tes verleden Zaterdag de groote Ulster-beloo ging te Londen in Hydepark wilden in de war sturen, leidde tot een tamelijk grappig inter mezzo. Een vijfhonderdtal vrouwen namelijk, mei bezemstokken gewapend, deed onver wachts een aansal op een van de Libunes, waar Sir Edward Carson zou spreken. De eerewacht, die aan den voel van de tribune geschaard stond, werd overrompeld en de strijdbare vrouwen namen stormenderhand hel Ulslcrbolwcrk. De politic moest de Oran gisten te hulp komen, om de zich hevig te weer stellende vrouwen van de tribune af te halen. Later moest de politie, die met 2000 man op de plaats aanwezig was, hare hulp verleenen tot bescherming van de dames, mei wie 't zonder deze hulp slecht zou zijn afge- loopen, ondanks hare bezemstokken. Mrs. Drummond, de leidsvrouw van de suffraget tes, die op een dogcart staande de tegcube- tooging bestuurde, werd gevangen genomen, toen zij eene rede wilde houden, hetgeen weer tot nieuwe standjes aanleiding gai. Zweden* Stockholm, 7 April. De den koning behandelende geneesheeren, waaronder prof. Fleiner uit Heidelberg, hebben het volgende bericht bekend gemaakt: Het onderzoek, dat in de laatste weken heeft plaats gehad, is nu ten einde gebracht en heeft het resultaat ge had, dat de koning naar onze meening aan een maagwond lijdt. De ziekte verergerde in de laatste maanden, zoodal wij eene operatie als het eenige middel beschouwen om de ge zondheid van den koning te herstellen. De koning heeft in ons voorstel toegestemd en den wensch uitgedrukt, dat dc operatie zoo spoedig mogelijk zou worden verricht. Portugal, Lissabon, 7 April. Het congres heeft de verdaging van de tegenwoordige zitting van het parlement tot 16 Mei aangenomen. Oostenrijk. Weenen, 7 April. Dc inschrijving op dc Ooslenrijkscke schalkistbiljctten-lcendng, die heden gesloten werd, had in het binnen- en buitenland een zeer gunsligen uitslag. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten, is de leening verscheidene malen ovcrleekend. De „Sperr-zeichnungen" zijn zoo talrijlk, dat van de vrije inschrijvingen weinig of niets zal worden toegewezen. Over de toewijzing zal de zitting van het consortium van morgen be slissen. Rusland* Volgens de Rjetsch heeft het ministerie van oorlog het programma voor de voltooiing van de Russische luchtvloot vastgesteld. Er zullen 830 vliegtuigen besteld worden, waaronder tien van een Russisch type, het type-Moe: om- gez. Hel programma zal nog met drie lucht schepen aangevuld worden; voor de uitvoe ring, die met October gereed moet zijn, zijn 5 millioen roebels beschikbaar. Turkije. Uil Konslanlinopel wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat op de door de ambassadeurs van de groote mogendheden aan de Porte aangeboden candidatenlijsten voor de inspec- toraten In Oost-Anatolië de namen voorko men van den oorweger majoor Hoff, de Ne derlanders majoor Westenehk, van den gene- ralen staf, en Doorman, van het Neder- Iandsch-Indisch bestuur, en de Belgen Henri en de Guys, die respectievelijk verbonden zijn geweest aan het bestuur van de Congo en aan het departement van koloniën. Uit deze lijst zal de Porte de beide inspec teurs-generaal benoemen. Albanië. Berlijn, 7 April. De correspondent van het Tageblalt te Weenen seint: Uit Belgrado wordt bericht, dat in de laatste dagen groote bewegingen van Servische troepen aan de Al- baneesche grenzen hebben plaats gehad. Met het oog op den toestand in Zuid-Alba- tiië, heeft de Albaneesche regeering lijsten laten aanleggen om een overzicht te krijgen over de voor de vorming van eene militie be schikbare manschappen. In het geheele land zullen alle mannen, die onder de Turksche heerschappij tot de landweer hebben behoord, van het tot het 39e levensjaar, tot eene inspectie worden opgeroepen. Berlijn,? ApriL De correspondent van dc Lokalanzeiger te Durazzo bericht, dat de Nederlandsche ofiicier, die in Koritza bevel voert, bericht, dal het verzet van de Epiroti sche benden gebroken is. Het Grieksche comité en de metropoliet bevinden zich in hechtenis. Een priester van de Koetzowalachen ia Ko ritza is op beestachtige manier door de komi- tadji's vermoord. Dc correspondent van het Tageblatt te Du razzo bericht zijnerzijds: De bij het oproer in Koritza betrokken Epiroten hebben zich on derworpen aan de Albaneesche autoriteiten. Zij werden ontwapend en gedeeltelijk naar de gevangenis gebracht. De Albaneesche gen darmerie streed gisteren in de buurt van Koritza tegen 300 Epirotische soldaten, die drie machinegeweren bij zich hadden. Zes soldaten werden gevangen genomen. De ove rigen namen de vlucht; zij lieten verscheidene dooden achter. Naar verluidt is de Albanee sche regeering voornemens 20.000 man op oor logsvoet te brengen om de Epirotische kwes tie tot eene spoedige oplossing te brengen Ter bevoegder plaatse te Berlijn wordt de nederlaag van de Epiroten bevestigd. Athene, 7 ApriL De Grieiksche troepen fn Epirus hebben bevel ontvangen zoodarig tc handeion, dat de volledige ontruiming bin nen eenige uren kan worden verricht voor het .geval, dat eene mededeeling dn dien zin door de mogendheden mocht worden gedaan Aan de Grieksche regeering. De Albanische Korrespondenz bericht uit Valona: De gevechten taLsschen de Albanee- zche gendarmerie en Grieksche benden du ren voort op de .geheele lijn tusschen Argy- rokastro en Koritza. Een algemeene aanval Vs, ingevolge het besluit van de met dit doel naar Argyrokastro ontboden leiders van den opstand, ondernomen. In de gelederen van de aanvallers strijden voor een groot deel gere gelde Grieksche soldaten in uniformzij wor den door Grieksche officieren gecomman deerd. De Jieilige legioenen" voeren ma- chinegeweren en veldkanonnen mee, waar van het grootste gedeelte afkomstig is uit de voorraden van het Grieksche leger. De ka nonnen en mitrailleuses worden uitsluitend door Grieksche soldaten bediend. Officieus wordt in "Wecnen geconstateerd, dal de Albaneesche regeering tot dusver slechts besloten heeft tot het maken van toe bereidselen tot eene mobilisatie, bestaande in de lelling van de weerbare manschappen. Of de mobilisatie zelve zal geschieden, is aan twijfel onderhevig, want de hoop op eene vreedzame oplossing van de Zuid-Albanee- sche kwestie is nog niet geheel prijsgegeven. Dc bewering, dat Oostenrijk-Hongarije en Italië in deze zaak zelfstandig zouden willen optreden, wordt officieus beslist tegengespro ken de verantwoordelijkheid echter voor het enger worden van den toestand in Zuid-Al- banie wordt geweten aain de mogendheden van de triple-entente, omdat dezen ongetwij feld de opstandelingen hebben aangemoedigd door te verzuimen tijdig positie te nemen te genover het door de driebond-mogendheden opgesitelde ontwerp van een antwoord op de Grieksche nota. De spoedige beantwoording van deze nota en de onvoorwaardelijke ont ruiming van Zuid-Albanie door de Grieksche troepen worden als het zekerste middel be schouwd om den opstand te doen ineenstor ten. vooral omdat de leiders van den op stand groot gebrek aan geldmiddelen hebben. Volgens een uit Lenden afkomstig, blijk baar officieel bericht, naderen de besprekin gen tusschen Frankrijk, Rusland en Engelamcf over het op de laatste Grieksche nota te ge ven antwoord het einde. De door Rusland ge maakte bedenkingen tegen het Fransch-En- gelsche ontwerp zijn opgelost en men hoopt over eenige da en het ontwerp-antwoord van de triple-entente aan de kabinetten van den driebond te kunnen doen toekomen. Men denkt echter, dat er nog wel een paar weken zullen heengaan met onderhandelingen om de standpunten van den driebond en de triple-entente tot elkaar te brengen. Uit Rome bericht de Temps, dat daar wordl verklaard, dat de ruimste hulp zal worden verstrekt aan de Albaneesche regeering om tol de onderdrukking van de beweging in Epirus te komen. Mon aarzelt wel is waar nog om een Italiaansch expeditiekorps te zenden, maar schijnt daarentegen gezind om wapenen en munitie aan Essad Pacha te ver schaffen. Volgens een bericht van de Vossi- sche Ztg. uit Rome hebben de groote mogend heden in Durazzo het voorstel gedaan tot ver' legging van de internationale troepencontin genten van Skulari naar de Zuid-Albaneesche grens, om het gezag van de organen van het uitvoerend bewind in Albanië te steunen. Een bericht van de Turijnsche Stampa houdt in, dat 150 Alpenjagers en 8 officieren van Bari naar Albanië zijn vertrokken, om zich in San Giovanni di Medua met een Oos- tenrijiksch contingent te vereenigen. Dit is blijkbaar het escorte van de internationale commissie, die zich gereed maakt het door den winter onderbroken werk der grensbepa ling in Noord- en Oost-Albanie weder op te Marokko. Ccuta, 7 ApriL Op het middaguur werd heden een levendig geweervuur gehoord in dc streek van de Monte negro. De. Spanjaar den moeten vier dooden en talrijke gewonden hebben. Vereen Igde Staten. Washington,/ April, bij een- met 35 tegen 27 stemmen genomen besluit, het eerste dat in den strijd over de Panama-kanjaaltol- len genomen werd, heeft de Senaat naar de commissie van builenlandsche zaken verwe zen een voorstel van Podndexter om president Wilson uit te noodigen uitleg te geven om trent de zaak vin grootere teerheid en ern stiger gevolg, waarop hij een beroep gedaan heeft in zijne boodschap aan het congres, die aandringt op de intrekking van de laan de Amerikaansche kustvaart verleende vrijstel ling. Dit is eene aanwijzing, dat de regee- rlrng den toestand geheel in hare macht heeft. De Senaat heelt een vóorstel-Brande-gee aan genomen, dal het staatsdèpairtement verzoekl alle inlichtingen, briefwisselingen e:i verdere stukken over te leggen, die betrekking heb ben op de onderhandelingen, welke geleid hebben tot het sluiten van het Hay-P/aunee- fote-verdrag, en op de luillegging van da» verdrag. Bogota, 7 April. De verdragen met de Vereenigde Staten overhel Panamakanaal zijn heden onderteekend. De bepalingen Van deze verdragen zullen binnen kort bekend gemaakt worden. Mexico. Veracruz,, 7 April. Een radiogram van Tampico aan den Amerikaanschen consul be richt, dat een hevig gevecht in de omstreken van Tampico Zondag begonnen is en Maandag den geheelen dag heeft voortgeduurd. Tal van gewonden is naar Tampico gebracht. Allerlei. De te Pasadena in Californië overleden „hout-koning" Weyerhauser, de rijkste man der wereld na Rockefeller, is als arme jongen begonnen. Toen hij 18 jaar was, bezat hij niets, hij was de zoon van een daglooner en hielp zijn vader met het werk te velde. In 1852 trok hij met zijn moeder en zijn zusters als landverhuizer naar Amerika. Hij vond werk aan een houtzagerij, die hij later met een compagnon overnam. Hii zag aankomen dat het gewelenlooze hoschheheer in Amerika spoedig leiden zou tot gebrek aan hout en daarom was hij er op uit, groote bosschen in bezit te krijgen, die men toen nog voor een appel en een ei koopen kon. Door de Pruisische politie uit de grens- plaatsjes Sosnowiee en Zawiercz is een roo- versbende, groot dertig personen, gearres teerd. Zij hadden verscheidene inbraken en moorden op hun geweten. Een aantal roovers zaten reeds achter slot en grendel, maar een andere groep hield huis In de bosschen van Zawiercz en hebben daar onlangs een geldtransport overvallen, waarbij zij 20.000 roebels buit maakten en twee poli tieagenten vermoordden. De politie slaagde er eindelijk In, den schuilhoek der bende op te sporen, de leden op te wachten en ze te arresteeren. Een hunner was in 't bezit van 110 K.G. dvnamiAt Aan baar geld werd 20.000 Psclasïte. RONA cacao roebels in 'beslag genomen; bovendien werd een groote hoeveelheid geweren, revolvers, ammunitie en andere wapens ontdekt. De Russische roovers zijn naar de gevange nis te Petrikau gebracht In Oklahoma heeft zich een bloedig dra ma afgespeeld. Twee jonge Indianen van den stam der Seminolen hebben een familie, uit vier personen bestaande, vermoord. Zij ver schenen in den middag voor het huis van den rijken farmer Bolccs. Toen deze op hun kloppen de deur opende, schoot een der In dianen hem met een revolver dood. Zijn vrouw snelde dadelijk op het geluid der schoten toe, doch zij weird door de bride Se minolen overweldigd en eveneens doodge schoten. De twee bandieten drongen daarna een der kamers der woning binnen en sloegen met een stuk ij<zer een 14-jarig knaapje, dat zich verstopt had, den schedel in. Een twee jarig dochtertje werd vervolgens eveneens van liet leven beroofd. De twee Indianen, de gebroeders Holatta, werden door de politic gearresteerd en in de gevangenis geworpen. i>auwelij!ks had zich het bericht van den moord verspreid, of een aantal Seminolen verschenen voor het gevan genisgebouw en verzochten hun beide stam- genoolen aan hen over te leveren, teneinde de twee misdadigers te kunnen lynchen. De Seminolen zijn over het optreden hunner stamgenooten zeer verbitterd en zijn thans bevreesd voor wraakplannen der blanken. De gevangenis wacht is versterkt teneinde te voorkomen dat de twee moordenaars er uit gehaald kunnen worden. De trein Cuxhaven—Geestesmünde is bij Lelie ontspoord. De locomotief, twee goede renwagens en een personenwagen ziin ver nield. De machinist en stoker zijn gedood, 2 beambten gewond. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Oorzaak van de ontspo ring is verkeerde wisselsland. M a 11 a 7 April. Men verzekert hier dat Benghazi door pest wordt geteisterd. Er zijn talrijke gevallen met doodclijkcn afloop voor gekomen. Zaterdagavond kwam te St. Johns de „Beltaventure" aan met 69 dooden en 50 overlevenden van de bemanning van het zeil schip „Newfoundland". De bevolking is nu. zoo schrijft het Hbld., in angstige spanning over het lot van de Southern Cross" en men vreest algemeen, dat zij in dén storm van Woensdag vergaan is. Ongeveer 175 man waren aan boord van dit schip. Voor een bevolking van 250,000 zie len zou dit een verlies van 250 menschen zeker, zoo merkt de „Times"-correspondent op, ernstiger zijn dan de ramp van de „Tita nic1' voor Engeland en Amerika. Vooral ook omdat in dit geval elk slachtoffer een brood winner is. Hel is op het oogenblik natuurlijk moeilijk te zeggen hoeveel gezinnen door de ramp van de „Newfoundland" zijn getroffen, maar wanneer de „Southern Cross" niet te rugkeert. zullen meer dan duizend vrouwen en kinderen daardoor ongelukkig worden. Dat de taak van het comité voor hulp aan de achterblijvcnden, dat zich Woensdag heeft gevormd, groot en moeilijk is. behoeft niet ge zegd te worden. De hulpmiddelen zijn be- perkt en de ramp is enorm. Nog nooit is de kolonie door zulk een sla>g getroffen. Boven dien zijn alle verongelukten, op een enkele uitzondering na, jonge mannen, niet ouder dan 45 jaar. Alleen vissohers met een krachtig gestel gaan mee op zeilschepen, daar zij veel gevaren hebben te trotseeren. Het beste deel van de bevolking zou dan verongelukt zijn. Bij aankomst van de Bellavcnture" waren ongeveer 5000 menschcn op hel strand aan wezig en nc» had groote moeite om de me nigte. die het gebouw, waar de lijken wer den neergelegd, bestormde, tegen te houden. Zondagmiddag waren alle lijken op vijf na herkend. Het zeischip „Erik", dat aangekomen is, deelde mede, dat Donderdag de „Southern Cross" in de nabijheid was. Zij had zooveel robben aan boord, dat een deel van de pro visie en de lading kolen op het dek gebracht moest worden, om de robben in het schip te kunnen bergen. Kapitein Martin, van de „Erik", meent, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de „Southern Cross" gered is. Oost-In<lië. Een gelddrager vermoord. Aan de N. R. Ct. wordt uit Balaria ge meld: Een. Chinceschc gelddrager met 11000 dol lar op weg naar de stad is in den tunnel bij Bandoeng vermoord. Zijn lijk werd op dc spoorlijn geworpen. Dc moordenaars zijn ge vat Civiel gezaghebber gewond. De Batariasohe correspondent van het Hbld., meldt, dat de dviel-gezaghebber van Naard-Boeloe, Van Leeuwen, door een poli tiedienaar in het been gescholen werd uit wraak over een ontvangen berisping. De re sident vertrok per .Zeeduif" derwaarts. Vermoedelijk heeft het voorval zich dus voorgedaan in de residentie Timor en onder- hoorigheden en is de hier genoemde heer van Leeuwen in het 'bericht bedoeld. De Staatscourant van Woensdag 8 April bevat o. a. de volgende Koninklijke oesluilen: benoemd tot directeur van het postkantoor te Eindhoven D. v. d. Iloek, adjunct-directeur der posterijen; tot directeur van het pos*- cn telegraafkantoor te Klundert B. F. Beerents, thans te Brouwershaven; bevorderd tot hoofdcommies der telegrafie J. van Santen, F. J. van Vloten, G. E. dc Groot en J. van Hengelaar, allen commies der tele grafie le klasse. De Koningin bracht gisterenochtend een bezoek aan de Koninklijke Nederlandsche Kantwerkschool aan de Javastraat *e 's Gra- venhage. De in Maart j.l. uitgestelde audiëntie van den Griekschen gezant, den heer Gennadius. ter vervulling ecner opdracht van zijn sou- verein bij H. M. de Koningin zal thans Woensdag den 15en April a.s. ten Hove plaats hebben. H. M. de Koningin-Moeder heeft giste ren avond met een gevolg bestaande uit twee hofdames en ihr. van Tets, de uitvoering van de Matthaus Passion, van J. S. Bach, in de Willemskerk te 's Gravenhage door de Kon. Zangvereeniging „Excelsior" van het begin tot het einde bijgewoond. H. M. werd bij Haar aankomst ontvangen door den voorzitter van „Excelsior", den heer J. R. Snoeck Henkemans. Een standbeeld voor Willem den Zwijger te New-York. N e w-Y ork, 7 A n r i 1. De Holland Socieiy ontving gisterenavond het lapoort van een"» commissie die benoemd is tot herdenking van de vestiging der Hollanis :ne nederiritinr in New-York. Er is reeds geld bijeengebracht voor de oprichting van een stand-beeld vod Willem den Z .ijger aan den waterkant, dat eene nauwkeurige copie zal zijn van het mo nument op het Plein te 's Gravenhage. De Minister van Oorlog Is gisteren voor een achttal dagen naar Wiesbaden vertrokken Jhr. Melrill van Carnbee, gezantsch. ps- raad te Parijs, vroeger te Brussel, is benoemd tot commandeur der Luxemburgsche Eiken kroonorde. Majoor Snellen van Vollen- liove n. Volgens hier te lande ontvangen berichten maakt de majoor Snellen van Vol lenhoven het zoo goed, dat hij het comman do weer heeft kunnen hervatten. Men leidt hieruit af dat de berichten om trent den val van Koritsa onjuist zijn. (N. CL) Naar Albanië. Naar het Vad. ver neemt, komt de le luitenant V. E. Wilmar, van het depot van het 2e reg. veld.-artillerie te 's Gravenhage, voor op de lijst van ofi- cieren, waaruit een keuze gedaan zal worden voor uilzending naar Albanië. Donderdag 16 dezer zullen per extra trein 's morgens 5.30 van Den Haag naar Harder wijk vertrekken de le afdeeling van het 2e regiment veld-artillcrie. sterk 8 officieren, 2 adj. officieren 103 minderen, 111 paarden, 6 vuurmonden met affuiten en voorwagens en 8 caissons. Met denzelfden trein naar Elburg-Oldebroek een detachement lc afdeeling 2e regiment veld-artillerie, sterk 33 minderen, 2 vuurmon den met affuiten en voorwagens 3 caissons. Detachementen van het regiment grenadiers en jagers, sterk 5 officieren en 332 minderen, zullen Dinsdag 14 dezer per extra-trein 8.36 's morgens van den Haag naar Ede vertrekken, aankomst 11.13 voorm. Bij de Dinsdag te Kinschoten gehouden stemming voor een hoofdingeland-plaatsver- vaneer in liet 4e district van het Grootwater schap van Woerden (vacokure-T. Brouwer) waren uitgebracht 151 stemmen. Gekozen is de heer M. G. van de Geer met 88 stemmen. Dc heer D. Vr •-*■*' f'-7" L 1 v.nm 59 en de heer T> Brouwer Jzn. 4 stemmen. Mr. K. Hazcllioff Roelfsema. Binnen enkele weken zal. naar het Hbld. meldt, mr. K. Hazcllioff Roelfsema Amster dam verlaten en in Gelderland gaan wonen, waardoor een vacature komt in de Prov. Sta ten van Noord-Holland der Noord-Brabanlsi jdiuilsche Spoorweg. Maatschappij te zijn geweest. Jhr. P. M. G. von Fisenne. f Gisteren is te Rijswijk op 76-jarigen leef tijd overleden jhr. P. M. G. von Fisenne. De overledene was dc-rlig jaar wethouder van de gemeente Rijswijk cn was lid van de Pro- vinciale Staten van Zuid-Holland, eerst voor Delft en later voor Zoetermecr. In 1904 werd hij door de Prov. Staten van Zuid-Holland tot lid der Eerste Kamer gekozen, waarvoor hij in 1910 bedankte. interparlementaire confe r e n 11 e. Naar uit Brussel aan de Frankf. Ztg. wordt gemeld, zal het bestuur van de interparlementaire conferentie de volgende week in Den Haag bijeenkomen en door den minister van buitenlor.dscSic zaken, jhr. Lou don, in het Vredespaleis ontvangen worden. De voorzitter, lord Warcdale, zal aan de Ne derlandsche regeering een adres overhindi- gen. waarin de spoedige samenstelling .van een commissie wordt gevraagd, die de derde vredesconferentie zal hebben voor te berei den. Verder wordt de wensch geuit, dat de bijeenroeping van de Vredesconferentie zoo spoedig mogelijk ra! plants hebben Oranje Kruis. Naar hel Huisgezin verneemt, zal de jaarlijkschc vergadering van het Oranjckruis op IS Juni te 's Hertogenbnsch worden gehouden onder leiding van den aoor- zilter, Z. IC. H. Prins J-Trmrlril'. Esperantisten. Tc Rotterdam wpu' onder leiding van den heer A. C. van der Vet. van Den Haag, dc gewone driemaandelijk- sche bijeenkomst van afgevaardigden der Ne derlandsche Espcrantisten-Vereeniging „Ln Estonto Estas Nia" gehouden. De driemaan- dcliiksche verslagen der aangesloten plaat selijke groepen waren gunstig. Tot afgevaar digde naar het 10de wereldcongres van Es perantisten, begin Augustus in Parijs te hou den, werd gekozen de heer P. J. Vermaas van Rotterdam. Op één der Zondagen van Juli zal le Haar lem de zomerfeestbi'eenkomst worden ge houden. De volgende driemaa>ndelij|k5:ch^, vergadering zal •- Juli te Utrecht plaats hel) ben. Aan het Parijsche congres zal worden voorgesteld, de leden van het Lingoa Konii lato (Taaicomité) voortaan alleen door d- nationale vereenigingen te doen kiezen. Nadat bij de rondvraag nog eenige klein punten werden afgehandeld, sloot de vooi zitter de vergadering, waar, naar gewoonte alleen Esperanto werd gesproken. V r ij zinnige tehuizen. Te N megen is de algemeene vergadering gehottö van de vereeniging Vrijzinnige Tehuizen, o dei* voorzitterschap van mr. J. G. C. Joost in De heer G. Bos. directeur van de Loui- siichling in Den Haag, bepleitte het voor;' elk tehuis le stellen onder een commissie a beheer en niet, zooals thans, onder het hoof bestuur, welks leden zeer verspreid in dc lande wonen. Ondanks krachtige bestrijding van de zij van den voorzitter, verklaarde de algemeen vergadering met 15 stemmen legen 6. die vn het hoofdbestuur, motLe t»e gaan met de strek king der Haagsdhe voorstellen. Toen die beslissing gevallen W3S. verklaar1 het hoofdbestuur af te treden. (,.N. R. C.' Nederlanders in België. Op1 Januari 1.1. woonden er in Brussel 15,290 derla-nders en in geheel België zijn 100,31" Nederlanders woonachtig. Vrouwelijkepostbode. Voor een' gen tijd kon men in verschillende illustrate het portret vinden van eene jonge dame, di genoemd werd: de eerste vrouwelijke pos»- bode. Dit portret kwam wel wat laatreeds 15 jaar lang wordt te Haps (N.-Br.) d«e mor- genpost besteld door eene vrouw, die behoor lijk is aangesteld en becedigd en hare functie met de meeste stiptheid vervult. Eengoede dag voor de tram De gemeente-tram te Amsterdam heeft j 1. Zondag, den dag van den Nederland—Duitse',i land-wedstrijd, 352.000 passagiers vervoerd. -—Conflict in de kislenindu trie. Men meldt uit Culemborg: Gisteren arriveerden bij de firma L. Sillevi Zonen dc vier spijkermachines, welker i aantocht zijn voor enkele weken reeds wer medegedeeld. Stakingen. De stakende veenarb.: ders te Exloo zijn ongeveer 500 in getal. Bij velen bestaat het plan om elders werk t- zoeken. De arbeiders zijn niet bereid spoedi, het werk te hervatten. Gistermorgen is te Iüelwindeweer een staking van het geheele personeel uilgcbro ken aan de aardappelmeelfabriek „De Een dracht". Dc eisch is loonsverhooging. (Hbld De vergiftiging aan den Ko ninginneweg te Amsterdam. Naar het Ilbld. verneemt, beeft de rechtbank ie Am sterdam de preventieve hechtenis van den ver dachte in zake de vergiftigingsgevallen aan den Ivoninginnewcg met dertig dagen ver lengd. Verschillende getuigen uit Duitschland en Oostenrijk worden door den reckter-conunis- saris opgeroepen, ten einde te worden ge hoord. De nestor der stationschefs. De nestor der Nederlandsche stationschefs, de 71-jarige heer Adolf Schmidt, le Haps (N.-Br.), gaat 15 April a.s. den dienst met pensdoen verlaten, na riulm 41 jaren In dfenst De moordbrandstichting enz. te Denekamp. Tegen beklaagde Tyman is door het O. M. bij de Almelosche rechtbank 20 jaar ge vangenisstraf geëisrbl- Poging tot brandstichting en tol doodslag. De rechtbank te Breda deed Maandag uitspraak in de zaak van F. van Geloven, 54 jaar, wever te Tilburg, be schuldigd op 12 November 1913 te Tilburg ge poogd te hebben een slroosehelf, toebehoo- rende aan P. Mulsaers, in brand te steken, tengevolge waarvan gevaar ontstond dat ook een korenschelf, schuurt:en woning ln brand zouden geraken en bovendien op hee- terdaad betrapt te zijn, dat hii met een re volver op Mulsaers zou geschoten hebben. Bekl. werd vrijgesproken. Het O. M., dat le gen bekl. 3 jaar gevangenisstraf had geëischt« heeft appèl aangeteekend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2