binnenlandT Te Bombay heeft weer een katocnbrand gewoed. De seEade bedraagt een half miiiioen (Thans woedt weer een nieuwe brand. Tot heden is er in 1 geheel reeds voor een paar 'Wïllioen aan katoen verbrand. Caracas, 10 April. Eergisteren is hier seen geval van pest met doodelijken afloop voorgekomen. Zeden en gewoonten der Albaneezen. Het Albaneesche volk heeft van Europa een lyorst gekregen. Dez{e nieuwe heerscher, de prins von Wied, krijgt een heel eigenaardig volkje te regeeren. "Wafnt evenzeer als de po litieke belangen van de Albaneezen strijdig «ijn met dié van de Eurapeesche landen, even zeer verschilt ook de opvatting van die lieden betreffende goed en kwaad. Trouwens de Albaneezen «nemen een heel vreemde plaatis in onder de volkeren van Europa en Qict zal nog jaren duren eer zij zicÖi zoover hebben ontwikkeld, dat ze in be schaving op één lijn zijn te stellen met de anderen. In vele dingen zijn de Albaneezen nog zeer achterlijk. Spoorwegen kent men niet in het nieuwe rijk van den prins von Wied en de aardappel is daar nog een ge heel onbekende vrucht. De prins zal wat dat betreft en als hij een liefhebber is van ,,Kar- toffeln", dus een paar zakken vol van die vrucht hebben mc-eten meenemen uit zijn eigen voorvaderlijk landgoed. Intusschen zijn de Albaneezen niet alleen hierin hun tijd ten achter. In vele andere dingen doen ze ook nog denken aan de mid deleeuwen. Zoo bijvoorbeeld in de beihande ling van hun vrouwen en in [hun rechtspraak. Algemeen is het békend, dat bij de Albanee zen de 'bloedwraak .nog bestaat. Ea bij hen nog «op (heel andere manier dan op Corsica. Want als daar een dergelijke vrecsclijke wraak wordt genomen,, neemt de dader de vlucht. Dat doel de Albaneesche wreker niet. Die bldjjüt frank en vrij ron'dlooipen, hij hoeft toch niets anders dan zijn plicht gedaan!! Er zijn zelfs streken, waar de straf a&n den ver oordeelde nog op werkelijk wroede wijze vol trokken wordt. De aanklagers dringen zijn buis binnep, binden hem vast, balen de kas ten leeg, eten en drinken naar hartelust eD als zij zidh izoo aangenaam mogelijk te goed (hébben gedaan aan de lekkernijen van het slachtoffer, voltrekken ze p£s het vonnis. Is de veroordeelde gevludhJt en dius niet aanwe zig als de wrekers komen, dan doen ze het zelfde, malar steken, als z^ hun -natje en droog je genoten hebben, het huis, dat meestal van hout is, in brand. Komt het slachtoffer dan noig terug, dan is hij" beroofd van al zijn have en goed. Evenals bij de oude Germanen, worden ook bij de Albaneezen echtbrekers Ksterrs) bloedig gestraft. Als een Albanees zijn vrouw, zijn zuster, zijn moeder of zijn doch ter op echtbreuk 'betrapt. heeft hij het volste recht haar dadelijk te dood en. maar dan rust ofp hem ook de plicht den main, dien hij be trapte als de medeplichtige, zonder vorm van proces van kant te maken. Een echtgenoot, broeder, vader of zoon, die op deze manier de bloedwraak toepast, is niet strafbaar en ook is hij zelf verder niet met bloedwraak te vervolgen. Hij blijft geheel vrij. iMaar wel zal ook hij blootstaan aan vervolging, als hij slechts een van de twee bclrafpten het leven beneemt. Dan zal ook zijn leven gevaar loo- pen, zelfs zal hij hel naar alle waarschijnlijk heid niet lang behouden. Den weduwe mag niet hertrouwen bij de Albaneezen. Doelt ze het wel, dan stelt ze zich bloot aan bloed wraak; de familie van haar overleden iman zal ddt tweede huwelijk gelijk stellen met schtbrenik en niet nusten voor de weduwe den laatsten adem heeft uitgeblazen. Treurig is ook hét lot van weduwen, die geen zoon hebben. De -Albaneezen zijn van oordeel, dat elke vróuw haar man écn zoon moet Schen ken of meer. en sterft de man zonder zijn vrouw mei minstens één zoon achter te laten, dan wordt do arme weduwe gewoon uit het huis verstooten door de familie van haar overleden man en teruggestuurd naar haar eigen faanilre, die haar natuurlijk ook niet al tijd even hartelijk ontvangt. In het 'algemeen genomen kan een Albaneesche vrouw nooit iets erven. Alleen als ze de plechtige verkla ring aflegt nooit te ziullen trouvren, worden uitzonderingen gemaakt De toekomst zal loe ren, of de nieuwe Albaneesche vorsfl met suc ces aan deze toestanden een einde zal kun- fien maken. Het zal hem Kicft gemakkelijk vallen thet Albaneesche volkje zijn oude ge woonten ad te lecren- De schat van Boekarije. Over de schatten van den emir van Boeka- rije, die onder Russische bescherming, zijn volik ongestoord plunderen mag, loopen in Rusland sprookjesachtige verhalen. Al is er, wat de „Turkestansky Kray" van vertelt, maar een klein®gedeelte van -waar, dan is het nog ongeloofelijk. Volgens dit blad dan, heeft de emir in zijn paleis een geldkist, of beter gezegd een geldkelder van 35 M. lang, 14 M. breed en bijna zes Meter hoog. Daar deze kel der echter geheel gevuld is, heeft de emir nog een gewelf van cement laten maken 2.1 M. koog. dat met goudstaven en met Russische en Boekarijscke gouden munten tot boven aan toe gevuld is. Een reusachtig kasboek dient sedert vele ge slachten om in- en uitgaven te noteeren, doch al lang heeft men de kas niet meer opge maakt, zoodat niemand nauwkeurig het be drag weet der hier bewaarde gelden en deze kelders naar alle waarschijnlijkheid wel de grootste voorraad contanten bevat van de ge- heele wereld. En steeds wordt de schat groo- ter, daar van de staatsinkomsten zoo goed als niets afgaat. De beambten van den emir moeten zelf maar zorgen, dat ze uit hun ambt de voor hen xtoodige gelden verschaffen. Een budget kent de staat m het geheel niet. De eenige vaste uitgaven zijn 30.000 roeoei, die de emir tot Instandhouding van het ziekenhuis bijdraagt, «verder een kleine bijdrage in de kosten van de in Boekarije aanwezige Russische politie, en van zijn lijfwacht. Het jaarlijksch inkomen vain den emir achat bet Russisch blad op twintig millioen gulden. Daarvan gaat -weliswaar flinke sommen af voorgeschenken aan de Russische autoritei ten in Turkestan. Deze geschenken bestaan uit tapijten, zijde stoffen, zijde kleeren en dergelijke, welke da delijk door deze autoriteiten aan kooplui ver kocht worden; de emir koopt ze van die kooplui weer op om ze het volgende jaar we der naar Samarkand en Taschkent te zen den. Een cirkelgang dus! Meineed en vafsch getuigenis afleggen bij de Arabieren. In de „Scuola posiliv a" schrijft professor Finzi ecu artikel over meineed, valsch getui genis en laster bij de Arabieren, dat niet al leen wetenschappelijk van belang is, maar waar een ieder, die met Arabieren in aanra king komt, zeker wel mee bekend mag zijn. - De straffen voor meineed, zoo schrijft Finzi, zijn bij de Arabieren vaij godsdiensligen aard en hebben ten doel de schuldigen met God te verzoenen. Een Arabier beschouwt het niet als meineed, wanneer iemand uit onkunde, geestelijke min derwaardigheid, ja zelfs uit hartstocht, een onwaarheid onder cede bekrachtigt. „Allah", zoo staat er in den Koran, „zal U niet straffen ter wille van een onbedachtzaam woord, maar Hij zal U straffen voor een daad die uit het hart komt, wanneer ge met opzet een valschen eed hebt gezworen." Als strafverzwarend komen ook tijd en plaats, waar de eed gezworen wordt, in aan merking. Hij die in Mekka of in een moskee een valsche eed heeft gezworen, wordt zwaar der gestraft dan in gewone gevallen. Zoo is de eed op Vrijdag of op een feestdag bijzonder heilig. Stommen moeten den eed zweren, door het water dat de kadi op een stuk hout heeft laten loopen, en waar hij het eedsformulier op geschreven heeft, op te drinken. Ook tegen een valsch getuigenis treedt de Koran streng op. Hij houdt de geloovigen voor, dat zij onder alle omstandigheden steeds de waarheid moeien zeggen, ook aan familie leden, want Allah is hen nader dan deze. Lasteraars, die een ander van een vergrijp beschuldigen, zonder hun aanklacht te kun nen bewijzen, worden gestraft met tachtig zweepslagen op hel bloote lichaam, wanneer zij een vrije zijn, volwassen, in het bezit van hun volle verstand, en mohammedaan. Dc zweepslagen worden op den rug of op de schouders toegebracht, zomers 's morgens vroeg, "'s winters op het midden van den dag. De lasteraar zelf kan geen aanklacht indienen tegen een hem toegevoegde beleediging. Dient een man een aanklacht in tegen zijn vrouw wegens slechte levenswandel, maar heeft hij geen geldige bewijzen, dan moet hij viermaal zweren, dat hij de waarheid spreekt en de vijfde maal moet hij zich zelf vervloe ken, wanneer hij gelogen heeft. Maar de vrouw kan op dezelfde wijze zweren, dat haar man gelogen heeft. Ook de kwaadsprekers worden met strenge straffen bedreigd, ter herinnering aan Aiecha, een der vrouwen van Mohammed, die valsche- lijk van echtbreuk -verd beschuldigd. Onze bewondering voor deze wetten, die blijk geven door een hoogstaand, zedelijk menseh te zijn gemaakt, wordt wel ccnigszins bekoeld door de waarneming, dat zij slechts zeer matige gunstige resultaten hebben opge leverd. daar volgens Orientkenners nergens zooveel meineeden gezworen worden nis in het Oosten: het is biina een bedrijf geworden. Steeds voert de Mohammedaan als veront schuldiging aan: „De Satan heeft mij er toe verleid." Verder is het merkwaardig dat meineed, evenals diefslal, tegenover een ongeloovige als geoorloofd geldt. De waterolifanf. Tn 1910 had een onderzoeker, Le Petit, tus- schen Idcn Noord eroevetr van hét Leopold II- meer en den redhter-oever vs-tv den Boven- Congo een troepje van vijf water-olifanten gezi'en, maar géén enkel exemplaar kunnen machtig worden. Sedcri dat ooéenhlik hebben de geleerden van het Belgisch Koloniaal Mu seum langen tijd tevergeefs getracht zulk een olifant te bemachtigen en men whs er al toe geneigd de observatie van Le Petit te wan trouwen, toen een exemplaar gevarfgen werd. Luitenant Franssen van het Belgische leger had er op gezet den gehcidtzinnigen olifant te veroveren en hij vatte post aan de oevers van het Victoria-meer; van de inboorlingen vernam hij, dat de wlaferolifant bestaat zij no'emen hem "Wahawaha en ln moerassige bosschen verhliif houdlt, waarin nog nimmer teman'd is doorgedrongen. Weldra gelukte het hem een exemplaar te dooden. Hij moest zijn overwinning met den dood beikoopen; hij stierf aan de moeraskoorts, opgedaan door zijn verblijf in het bosdh. De huid 'en de beem deren van den olifant zijn dezer dagen in het museum te Hervueren aangekomen, waar men het dier zfal reconstrueeren. De>ze olifant is wel ter dege het dier, dat Le Petit gezien heeft Hij is Weemaal zoo klein als de Afri- kaansche olifant, dc Slagtanden zijn slechts een achtste van die der gewone olifanten daarom is cr ook nog weinig jacht 'op deze dieren gemaakt. De waterolifant leeft in troe pen van 10 20 aan den zoom van het bosch in de modder, waar hij zich voedt met plan ten. De inboorlingen, di"e liet dier reeds lang kennen, lihdden rer nimmer met Europeanen over gesproken. Als herinnering aan den onfortuinlijken vinder wordt het dier Elephas Africanus Franssen; gedoopt. De roode kleur der tomaat. Hoe komt de tomaat aan die hardroode kleur? Die vraag is niet zoo -gemakkelijk te beantwoorden, maar men kan toch wel door proeven onderzoeken, waarvan de vorming der roode kleurstof afhankelijk is en onder welke omstandigheden ze weg blijlft. Wordt een plant, waaraan de groene vruchten zich reeds ontwikkeld hebben, voortdurend in een temperatuur van 30 graden of hooger gehou den, dan worden de vruchten rijp óf zonder rood te worden óf ze nemen een zacht rose kleur aan; het hangt van de hoogte der tem peratuur af, of de roode kleur wegblijft. De stof, waaruit de kleur ontslaat, wordt door de warmte niet verstoordde vrucht neemt spoedig de roode kleur aan, wanneer zij weer in gewone temperatuur geplaatst wordt. Word* nu uff de haar omrincende lucht de zuurstof verwijderd, dan neemt de vrucht, ook bij gewone temperatuur, geen roode kleur aan, waaruit blijkt, dat het rood wooden der vruchten berust op een oxydatie, dus op op name van zuurstof. In de scheikunde draagt de kleurstof den naam van lycopersizinhet is dezelfde stof <lde ook in de. Spaansche peper voorkomt, al dus de Nordd* Aligcm. Zeitung. II. M. 'de Koningin nam Goeden Vrijdag in de Willemskerk deel aan het H: Avond maal, waarbij ds. Molenaar voorganger was. H. M. de Koningin-Moeder was gisteren ochtend bij .de Avondmaalviering in de Groo- te Kerk le 's Gravenhage waar ds. Schuller voorging. Consulair corps. De heer L. Koszto- vitch, zaakgelastigde en consul-generaal van Nederland in Belgrado, heeft zijn ontslag aan geboden, daar hij zich in Budapest is gaan vestigen. De heer Raaport, consul der Neder landen, neemt den dienst als consul-generaal waar. De heer dr. Slava Growitch, zaakgelastigde van Servië te Londen en tevens geaccrediteerd bij het Nederlandsche Hof, is als secretaris generaal bij het Ministerie van Buitenland- sche Zaken in Belgrado overgeplaatst. De Servische gezant te Athene, de heer dr. M. Boskozvitch, is als minister overgeplaatst bij de hoven van Engeland en Nederland. Winkelsluiting te Rotterdam. Donderdag is in den Rotterdamschcn gemeen teraad aan de orde geweest de verplichte win kelsluiting. Na eenige discussie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen een voorstel van den heer Hollander, betreffende het samenstellen van een commissie tot het verzamelen van ge gevens in zake verplichte winkelsluiting. De heer Hollander stelde voor, vijf leden van den Raad te benoemen als lid van deze commissie en te besluiten: le. den voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken aldaar te verzoeken twee leden van deze Kamer uit te noodigen zitting te nemen in deze commissie; 2e de vereeniging van leden en secretaris sen van de Kamers van Arbeid te Rotterdam uit te noodigen twee barer leden aan te wii zen, om eveneens zitting te nemen in deze commissie; 3e. dat deze commissie haar voorzitter zal kiezen uit de Raadsleden, die deel van haar uitmaken; 4e. dat een ambtenaar van de secretarie deze commissie als secretaris ter zijde zal staan. De ritmeester F. G. de Bas, adjudant van het le regiment huzaren te Amersfoort, wordt, naar wij vernemen, binnenkort be vorderd tot majoor. Vad Dr. NKuyper. Bliikens berichten in de Standaard zal dr. A. Kuyper als spreker optreden in de vergadering van de centrale antn-revol. kiesvereeniging te Enkhuizen op 22 deZer en in de 5narvergaderingw van het prov. comité in ZufH-HoUand te Gouda op 28 dezer. 101 jaren. Te Callanlsoog heeft de wed. van den Berg haar lOlden verjaardag gevierd. J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Dye. t Men seint ons uit 's Gravenhage dat de voorzitter der Eerste Kamer, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije, aan de onge steldheid waaraan hij lijdende was, is over leden. (Baron Schimmelpenninck v. d. Oije, gebo ren 1836 te Brummen, werd opgeleid aan de Koninklijke Militaire Academie, doorliep alle officiersrangen bij het wapen der genie en werd in 1895 als generaal-majoor gepension- neerd met den rang van luitenant-generaal; hij was van 1884 tot 1894 lid der Tweede Kamer, eerst voor Utrecht, daarna voor Amersfoort. In 1892 heeft de heer Schimmelpenninck persoonlijk em later in vereeniging met den heer H. Pyttersen een wetsontwerp ingediend tot instelling van Kamers van Arbeid. In 1894 werd hij door Gelderland afgevaar digd voor de Eeröte Kamer, welker voorzitter hij werd na het overlijden van den heer Van Naamen van Eemnes. De overledene was ridde,r grootkruis in de orde van den NederL Léouw, officier der orde van den Eikenkroon van Luxemburg, en ridder grootkruis in de Groothertogelijk Meck lenburgsche orde van den Griffioen. E. Th. Smeets.i Te Amsterdam is op 75-jafigen leeftijd overleden dc heer E. Th. Smeets, oud-controleur van het Kadaster, of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Gemeenteprogram Liberale Unie. De commissie, die door het hoofdbe stuur van de Liberale Unie is benoemd om een voorloopig ontwerp te maken voor een gemeenteprogram, is, naar De Vaderlander meldt, in de hoo-fdbestuursvergaderiiug van 5 April geïnstalleerd door den voorzitter, mr. D. Fodk, die er in zijn rede don nadruk op legde, dat het niet in de bedoeling lag een program samen te stellen, dat tot in détails groote zoowel als kleine gemeenten itn het zelfde keurslijf zou persen, maar wel om aan te geven, binnen welke lijnen een vooruit strevend vrijzinnige gemeentepolitiek zich moet bewegen. De commissie koos tol haren voorzitter mr. dr. E. van Ketwidh. Verschuur, cn op haar verzoek is haar als secretaris toegevoegd de beer J. B. Am ent, adjunct-secretaris van de Liberale Unie. De commissie zal vergaderen in Den Ilaag. Poutsma te Amsterda m. Gister avond is in het Paleis voor Volksvlijt de door de federatie Amsterdam der S.. D. A. P. en den Arast. Bestuurdersbond georganiseerde meeting gehouden. De stampvolle vergadering werd* geleid dooi den heer J. Oudegeesl, die in zijn openingswoord de gebeurtenissen in Zuid- Afrik» releveerde- Vervolgens wijdde spr. woorden van wel kom en sympathie jegens den heer Poutsma en diens gezin. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Henri Polak, die de pogingen der Engelschen in de herinnering terugriep ten einde in Zuid-Afrika vasten voet te krijgen. De leider der Zurd-Afrikaansche regeering ds thans generaal Botha, dc man die eertijds den oorlog tegen Engeland léidde. Doch deze regeering trad even harteloos, even verwoed als voorstandster en voorvechtster van het kapitalisme op, als de Engelschen. Poutsma heeft aan de zijde der Boeren ge streden en hun belangrijke diensten bewezen. En zijn dank is geweest dat men hem het land heeft uitgezet. Spreker drukte den wensch uil dat Poutsma en zijn lotgenooten spoedig, naar Zuid-Afrika zullen kunnen teragkeeren om de actie ver der te leiden en den strijd tegen het kapita lisme en voor het socialisme voort te zetten. Namens het partijbestuur der S. D. A. P. sprak vervolgens de heer Frank van der Goes. Deze schetste voornamelijk wat Poutsma voor de socialistische beweging in ons land heeft gedaan. De derde spreker was Adolf Cohen, die namens het Internationaal Vakvereenigings- secretariaat uit Berlijn optredend, in krach tige bewoordingen tot internationale organi satie en solidariteit opwekte. Ten slotte sprak H. J. Poutsma. Bij zijn verschijning op de sprekerstribune werd hij met geestdriftig gejuich ontvangen. Poutsma gaf een schets van de arbeidstoestanden in Zuid-Afrika. Deze toestanden zijn volgens spreker in meer dan een opzicht schandelijk, vooral voor de Kaffers. De georganiseerde blanke arbeiders hebben reeds veel kunnen bereiken en het is de politiek geweest van Botha en Smuts om de arbeidersbeweging te treffen. Poutsma trad vervolgens in een uit voerige uiteenzetting van de oorzaken en het verloop der jongste gebeurtenissen in Zuid- Afrika, welke de verbanning der arbeiders- leiders tot gevolg hadden. Met een krachtige opwekking tot den strijd voor het socialisme eindigde de spreker zijn rede. Schaken. "Wedstrijd Engeland Nederland. Gelijk reeds bekend werd gemaakt, zal het Hollandsche team be staan uit de volgende spelers: 1 dr. A. <x. Olland, 2 dr. J. F. S. Esser, 3 jhr. A. E. van Foreest, 4 B. Leussen, 5 L. Gans. 6 K. Geus, 7 jhr. D. van Foreest 8 G. S. Fontein. Het En- gelsche team bestaat uit: H. E. Atkins, 2 F. D. Yates, 3 T. F. Lawrence, 4 G. A. Thomas, 5 J. H. Blackbume. 6 R. P. Mitchell, 7 V. L. Wahltuck, 8 V. H. Blake. Zeer vermoedelijk zal op Maandag een der laatste twee borden gespeeld worden door 7 W. Gibson en 8 H. Saunders. Dc Engelsche spelers kwamen Vrijdagochtend vroeg in den Haag aan en met hen de beroemde meester Blackburne op zijn doorreis naar het mees- tortournooi te St. Petersburg en thans een der deelnemers aan de match tegen Nederland. Gespeeld wordt in een der zalen van Pul- chri Studio, op Zaterdag 11 April van 26 en van 8—11 uur cn op Maandag 13 April van 9—1 en van S—7 uur. Uit de diamantindustrie. Onder den titel „Een lichtpuntbespreekt de heer Henri Polak in het pas verscheneo weekblad van den A. N. D. R. het feit, dat aan het Londensche ruwsyndicaat de inschrijving op de 500.000 karaat Duitsoh Zuid-Afrika-dia- mant is toegewezen. De beer Polak schrijift: Er zal ongetwijfeld een zucht van verlich ting en voldoening uit de harten van alle bij de diamantnijverheid betrokkenen zijn opge gaan, toen verleden week het bericht kwam, dat aan het Londensche Syndicaat van Ruw- importeurs de productie der Duitsdh Zuid- Afrikaansche diamantvelden voor de kom ai de contract-periode wTas toegewezen. Een van de voornaamste oorzaken van de sinds twee en een half jaar heerschende ma laise zal nu binnen korten tijd verdwijnen. Het vertrouwen in de zaken, dat zoo lang ontibrak, zal nu terugkeeren. Met de kwade invloeden, die een zoo heillooze uitwerking hadden, zal het nu weldra gedaan zijin. In den donkeren nacht, die ons sinds lang omring de, is een lichtpunt gekomen, dai wellicht de voorbode is van detn helderen üag. Het Londensche Syndicaat fabriceert niet; het doet zijnen afnemers geen concurrentie aanhet knoeit en sdhairrclt niethet is. in tegendeel, de hoofdfactor voor het vertrou wen in den diamanthandel. De Duilsche goederen bevinden zich dus thans in veilige handen. Mêlée en klein, de stapel-artikelen onzer industrie, die sinds lang totaal verdorven zijn door het optreden van het Belgische Syndicaat, zullen nu bin nen afzienbaren tijd weder op peil kunnen komen. Er zal vermoedelijk wel voorloopig geen tijd van grooten bloei komen, zooals wij vóór eenige jaren hebben gekend. Vooral niet, waar de berichten uit cn over Amerika niet busier .gunstig zijn. Maar er zal weer werk zijn. En dat is, na de periode clie achter ons ligt, al heel wat. De schildersstaking te Mid delburg. In den stand van dc staking is gern verandering gekomen. Toen Donderdag ayond een drietal in de Brakstraat wonende werkwilligen waren thuis gebracht, bleef het daar lang rumoe rig en een -menigte van wel 500 personen vulden die straat.. Een inspecteur van poli tie en een agent wisten met groot beleid de straat te ontruimen cn hielden de menigte aan hel eind der straat met veel moeite ge- ruimen tijd in bedwang. Toen versterking verscheen, werden dc nieuwsgierigen ver spreid, waarbij het cok noodzakelijk was met groote omzichtigheid te werk te gaan, daar vele kinderen onder de menigte waren: het is echter niet onmogelijk dat het dc volgen de avonden noodzakelijk zal blijken de ook nu reeds geuite sommatie met kracht der wapenen te bezegelen. Dc schilóerspalroons hebben besloten van af heden de zaken geheel stop te zetten en alleen het meest dringende werk persoonlijk ■•'ft te voeren- k - Moderne dienstbode. Dezer da gen kwam zich bij een familie te Rotterdam een -dienstbode aanmelden. Haar eerste vraag was: Mevrouw, kookt u op gas? Ontkennend antwoord. Mevrouw, hebt u centrale verwarming? Nogmaals ontkennend antwoord. Dit was de moderne dienstbode te bar en ze vertrok, mevrouw verbluft achterlatend. (R. Nbl.) Mishandeling -door een poli tiebeambte. Dc rechtbank te Tiel ver. oordeelde den onbezoldigd rijksveldwachter P. dc W., te Maurik, tot 14 dagen gevange nisstraf, omdat hij op 20 Januari j 1. zonder eenige aanleiding, zekeren Gcurtscn met een gummistok op hoofd en armen had gesla gen. Ontrouw postbeambte. De Haariemsche rechtbank veroordeelde de as sistent der posterijen, G. L P. te Haarlem, die door den directeur van het postkantoor on heelerdaad betapt werd op het verduisteren van brieven mot geldswaarde, uit Amerika, overeenkomstig den eiscöi van het O. M. tot Vj jaar gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Valsche schuldbekentenis. Na een gerechtelijke instructie is de heer P. H. S. te Gorinchcm in hechtenis genomen, verdacht wegens het opmaken van een val sche schuldbekentenis, ten name van een ren tenier. die niet al te wel bij hot hoofd is. Donderdag is de verdachte onder polilie- geleitöe naar Gorinchem overgebracht en hield de justitie uit Dordrecht ten stadhuize aldaar een zitting, om verschillende perso nen als getuige in deze zaak te hooren. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een inbraak gepleegd bij den heer F. Paanakker, die in de Zoutmanstraat te '-s Gravenhage een schoenwinkel gevestigd heeft. Toen de heer Paanakker 's morgens om 9 uur zijn zaak binnenkwam, ontdekte hij. dat zijn bureau in het achterkantoorljc overhoop was gehaald. De dief heeft zich blijkbaar toe gang verschaft van het dak van een uitbouw, waar langs hij met een ladder, die hij heeft meegebracht of van een der belendende hui zen gekaapt, on de binnenplaats is afgedaald. Vervolgens heeft hij van een glazen deur een ruitje stuk gesneden, waardoor hij deze deur kon openen, zoodat hij tot het huis toegang had. Uit hel schrijfbureau wordt niets ver mist. Er bevond zich trouwens geen gelds waarde in. Een ijzeren kistje, eenige honder den guldens bevattende, dat open en bloot op den vloer stond, is door den inbreker niet waardig geacht mede te worden genomen. De inbreker is vervolgens door de middenpas kamer naar den winkel gegaan, waar bij de cassa heeft opengebroken en het geld daarin, een bedrag van f 19.11, heeft meegenomen. Anders heeft hij blijkbaar niet buitgemaakt. Sporen zijn niet ontdekt. De drank. De juegdige arbeider V. te Oitfderwerf bij "Winschoten was in beschonken toestand, met een sigaar in den mond neer gevallen aan den weg en daar blijven liggen. Door den sigaar geraakten zijn klecdcren in brand en toen ecnigen tijd later voorbijgan gers hem vonden, had hij zeer ernstige brand wonden bekomen. Dadedelij-k werd genees kundige hulp ingeroepen. Zijn toestand moet niet zortder gevaar zijn. Doodelijke val. Donderdagmiddag is de werkman C. V. uit Breda, werkzaam aar de in aanbouw zijnde meelfabriek van de firma van Dusseldorp aan d»e Maashaven tc Rotterdam van een 20 M. hooge steiger geval len. De man bekwam een ernstige hoofdwon de en overleed eenige oogenblikkcn later aan de gevolgen. Verdronken. Te Hansweert if Vrijdag de 23-jarige dochter van den rijks veldwachter Ivrfekaard, van een noodbrug in den nieuwen sluisput gevallen en verdronken. Het lijk werd bezijden de brug opgevischt. Doordat er op Goeden Vrijdag niet aan den sluisbouw wordt gewerkt, heeft niemand haar opgemerkt Scheepsbrand. In het laadruim van de vrachtstoomfooot „Leerdam 3", lig gende 'te Botterdam in de Nieuwe Haven, ontstond gisteren avond te half zeven brand door ontploffing eener benzinemotor, waar bij de lading, bestaande uit kisten glaswerk, vlam vaite. De machinist B. Stark, uit Heu- kelom. die de motor bediende, bekwam ern stige brandwonden aan het hoofd en handen. De brand was in een uur tijds door de brandweer g<abluscht Onweer. Tijdens een hevig oirweder zijn te Oude Tonge eenige telefoonpalen aan de tramlijn onder deze gemeente versplinterd, door "bet hemelvuur. School- en Kerknieuws. De crisis in den Bond von Ned. Onder w ij zers. Naar aanleiding van de verklaringen, door de meerderheid en de minderheid van Hoofdbestuur en Redactie, af gelegd in „De Bode" van 27 Maart j.l., is op Zondag 5 April door een dertigtal Bondsleden, uit alle deelen des lands en alle behoorende tot de z.g. neutrale richting, een bijéénkomst ge houden te Utrecht. Na ampele bespreking der kwestie kwam men eenstemming tot de volgende conclusieAan de zeven aftredende leden van de meerderheid zal de vraag worden gesteld, of zij in het belang der eenheid, horrid zijn, hun plaats in de leiding te blijven tc -en, wanneer naast hen, ook de drie leden der minderheid worden herkozen, en of zij diensvolgens hun verklaring gedaan in „De Bode" von 27 Maart, wi'len terugnemen. In dat geval wilde men alle aftredende Hoofd- bestuurs- en Redactieleden, in deze omstandig heden, wederom candidaat stellen. Mochten zij daartoe niet bereid zijn, dan wal men unaniem van mcening, dat de aangeboden strijd aanvaard en van neutrale zijde met allé kracht gevoerd diende te worden. Te Hendrik-Ido-Ambecht circuleert het volgende adres, dat zoo spoedig mogelijk aan het Qassikaal Bestuur van Dordrecht zal wor* I den opgezonden „De ondergeteekenden, allen leden, doopleden en kerkgangers van de Ned. Hervormde Ge«t meente te Hendrik-Ido-Ambacht, gezien de han delingen van den Kerkeraad en de Kerkvoogdij' te dezer nlaatse. eisfhen ontzetting v»® K"«rke$

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2