binnenland/ Sportcroesussen. Pégeud heeft met zijn acrobatisohe lucht- beren in den loop van enkele maanden bijna (OO.OOO gulden verdiend. Paulhan verdiende in Aet jaar 1910 met zijn vkucht LondenMan chester 120,000 gulden, te Lyon 24.000 gulden, Ie Boedapest 7800 en voor de grootste over- Jandsvlucht 12.U00 gulden, dus alles te zamen ln één jaar 163.800 gulden Hetzelfde jaar kon Latham 138.960, Graham "White 123.360 en Leblanc 83.520 gulden op sparen. De ove-rwinnaar in de vlucht Parijs- Rome, de Europeesche rondvlucht en de En ge Ische rondvlucht had zelfs het geBuk in 1912 in den loop van drie maanden 340.000 gulden te verdienendeze gelukkige was Beaumont. Zondert men den prijs van 120 000 gulden voor de eerste vlucht over den Atlantischen Oceaan uit, dan zijn de vooruitzichten voor de heeren aviateurs nu juist niet meer schit terend te noemen, aidius de Kölnische Zei- tung. Helen verdiende in 1913 met zijn 21.000 K.M. vlucht niet meer dan 9600 gulden. Brin- dejonc des Moulinais voor zijn vlucht van Pa rijs naar Warschau slechts 4800 guiden, ter wijl Garros met zijn vlucht over de Middel- landsohe Zee niets bereikte dan de eer. De boksers zijn er aanmerkelijk beter aaD toe, ook wanneer men de buitensporig hooge lom buiten beschouwing laat, door Jack John- lon en John Jeffries te Reno in 1910 verdiend Jeffries, die verslagen werd, sleepte dien dag. volgens de „Gaiulois", 460 S00 en de overwin naar Johnson 343 200 in de wachtde neger ontving dus ruim een ton minder den zijn te genpartij. die het tegen hem moest afleggen De personen, die deze matoh gearrangeerd hadden, vulden hun beurs met een zuivere winst van 288000 gulden Voorwaar dure klappen. Maar dat zijn zelfs voor Amerika uitzonderingen. Intusschen kan een kampioen bokser van den eersten ranc heden ten dage er nog stellig op rekenen, binnen enkele ja ren miltionnair te worden. De joi.ge Franschp kampioen Georges Carpentier verdiende in 1912* 81000 en in 101?' 105*00 gulden, ter wijl hij 9 December 1.1. met zijn match terren Wells in den tijd van 7 seconden 40.800 gulden rijker was. In Amerika, waar Baseball de nationale sport is, zijn er verscheidene spelers, die 30 000 b 36 000 gulden per jaar verdienen. Zij die de athletiek tot beroep hebben «ekozen vooral de hardloopers, verdienen slechts zeer matige sommen. Het lich'ste hout. Een boom van een zeer merkwaardige soort, wiens liout nog aanmerkelijk veel lich ter is dan kurk, groeit aan de oevers van hel oostelijke Tschadmeer in Soedan. Deze struik- achlige boom, waarop de „Holzwelt" de aan dacht van de Europeesche techniek en in dustrie gevestigd heeft, draagt bij de inboor lingen allerlei namen. Zc noemen hem marea, Xogu, ambach. De stam, die bij de wortels een dikte van 20 b 30 c.M. beeft, wordt 4 tot 5 M. hoop; de bladeren doen aan het groen van de mimo sa denken, de bloemen zijn tamelijk groot en geel. De boom speelt een belangrijke rol in het leven van de om het Tschadmeer wonende be volking, de Kuris; zijn hout wordt voor ver schillende doeleinden gebruikt. Wegens zijn bijzondere lichtheid wordt het vooral in het water bij het zwemmen gebruikt. De bevol king maakt uit den stam van hel mareahout een soort boogvormige boot, die bij een door snee van 12 tot 15 c.M ongeveer twee en halve meter lang is. Ilierop rijdt de kuri nu in het water als op een paard en maakt met de voe ten of met de handen zwembewegingen. Dat zwemhout steekt met de punt ongeveer 30 b 40 c.M. boven water uit en op dit droge ge deelte wordt dan dikwijls nog een kind ge zet, dat dan veilig en wel de watertocht mee maakt. De inboorlingen steken met dit zwevn- gereedschap met de grootste gemakkeliikheid rivieren van 1£ K.M. breedte over en dragen daarbij op hun hoofden nog waoer.ea of an dere voorwerpen. Maar de primitieve volks stammen profiteeren niet alleen van de licht heid van hot hout, maar zün ook tol de ont dekking gekomen dat de eigenaardige vezels sterken weerstand bieden aan zwaardslagen en lansslooten en maken er ook hun schilden van. Goedkoope bliksemafleiders. Dal men helaas zoo weinige bliksemaflei ders aantreft, vindt wel daarin zijn oorzaak, meeningen over de werking er van verspreid omdat de aanleg duur is en vele verkeerde zijn. Zoo kan men dikwijls hooren verkondi gen, dat zij de electriciteit uit de lucht aan trekken, en dat hoe hooger de stang is hoe minder kans men heeft, dat het gebouw door den bliksem wordt getroffen. Ook meent men dat een bliksemafleider, die niet volkomen in orde is, nog gevaarlijker is, dan in het geheel geen. Eene vereeniging van Duitsche technici heb ben nu een methode aan de hand gedaan, om goedkoope, doelmatige bliksemafleiders te maken. Om zich tegen inslaan van bliksem te beschermen, is het voldoende een metalen ver binding te brengen van het hoogste punt van het gebouw naar de aarde en wel met gebruik making van voorhanden zijnde metalen, zoo als waterleidingen of goten. In plaats van het tot nu toe gebruikte dure koper, leen ver tind ijzer gebruikt worden, maar voor alles vervalt het dure. veel gebruikte platina. Ver der moet men alle vijf jaar de leiding laten nazien. Het ware te wenschen, dat dergelijke blik semafleiders vooral op de boerenhofstede:, verplichtend werden gesneld, daar de schade door den bt'ksem toegebracht, jaarlrks groole SOm me™ hn,*T-Pr,rrt Uit den duren, ouden tijd. De huisvrouwen klagen steen en been over de steeds stijgende prijzen. „Wordt dan niets goedkooper?" hoort men zuchten. We zullen nu tot troost eens een lijstje geven van voe dingsmiddelen, die bij vroegere prijzen verge leken, nu spotgoedkoop zijn. In de veertiende eeuw kostte een sinaas appel in Parijs twee gulden vijftig, volgens tegenwoordige geldswaarde, ongeveer twaalf en halven gulden, in den tijd van Lodewijk XIV werd voor 3.5 liter kleine groene erwten, die op de tafels in de eerste kringen versche den, en dié zeer zeldzaam waren, 50 thaler, Volgens ons geld 120 gulden, betaald. Rijst was in de middeleeuwen, en ook nog later, eveneens een luxeartikel, daar de prijs voor 1 kilo ongeveer een gulden twintig be droeg. De prijs i*n de thee schommelde in de mid deleeuwen tusschen tien en twintig gulden het kilo; in Londen was zelfs de beste soort niet onder de vijf en twintig b dertig gulden te krijgen. Een kilo chocolade kostte aan het eind der zeventiende eeuw elf tot vijftien gulden, koffie rev as daarentegen door zijn prijs drie b drie gulden vijftig, ook voor een eenvoudige buis houding, niet onbereikbaar. Beleefdheden. Twee voorbeelden. Het eerste uit China: de wijze, waarop de hoofdredacteur van de courant „Tsin-Pao" gewoonlijk manuscripten weigert. Hij schrijft: „Hooggeachte broeder der zon en der maan! Uw slaaf buigt zich voor u ter aarde! Ik kus den grond voor uwe voeten en smeek u te mogen spreken en te mogen leven. Uw manuscript, hoog geachte heer hebben wij doorgelezen, wij hebben er van genoten. Met angst en beven zend ik het u terug. Wan neer ik waagde het te publiceeren, zou de directeur mij dadelijk gelasten dit kleinood mij altijd als voorbeeld te stellen en het niet te wagen ooit meer iets te laten drukken, dat minder goed is. Mijn lange ervaring heeft mij geleerd, dat men zulke literaire paarlen slechts éénmaal in de tien duizend jaar aan treft. En daarom moet ik het u teruggeven. Ik smeek u, vergeef mij. Ik buig mij voor u in het stof, slaaf vr i uwe slaven!" Het tweede voorbeeld: uit Europa. Een schrijver zond aan een directeur van een tooneelgezelschap een stuk, hij deed het ver gezeld gaan van een brief, waarin o. a. stond: „...Maar ik zou er wel tien gulden om willen verwedden, dat u mijn stuk niet eens leest!" Den volgenden dag had dc schrijver zijn stuk terug met een brief, waarin tien gul den en de woorden: „Bravo, meneer K., u hebt de weddenschap gewonnen." Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer Bos (V.-D.) wenschte enkele be schouwingen te wijden aan -den algcmeenen financieelen toestand en de financieele poli tiek der Regeering. Den financieelen toestand dacht spr. ongunstig; de economische toe stond van het volk is evenwel kerngezond, iets, wat de oplossing gemakkelijk maakt. Te ontkennen zapt niet. dat de uitbreiding van de Staatsbemoeiingen met uitbreiding van de uitgave gepaard gaat, doch dit behoeft daar om nog niet samen te gaan met een minder gunstigen financieelen toestand. Door demo cratische uitgaven wordt het volk lot hooge- re positie gebracht en vermeerdert dus de draagkracht. Ons land slaat dan ook gedu rende het tijdperk, dat wij leven, onder een meer democratisch kiesrecht, een zeer goed figuur. Spr. wijst er op, dat een der oorzaken van den slechten financieelen toestand is de mis rekening met art. 369 der Invaliditeitswet. Ter verbetering zal het noodig zijn, dat niet wordt teruggeschrikt voor krachtige maatregelen. Tegenover de bewering van den heer Lohman dat de vrijzinnigen geleid worden door de S. I\ A. P. bij hun belasting-denkbeelden, houdt spreker met nadruk vol, dat de vrij zinnigen steeds hehben gestreefd naar een be lastingstelsel, dat niet te zwaar drukt op de economisch zwakkeren. Dezen zouden juist te lijden hebben van het door de Rechterzijde voorgestelde protectionistische tarief. De heer Tydeman (V.-L) acht de tot standkoming van het onriverp-inkomstenbelas- ting noodzakelijk. Duurzame versterking der middelen is onafwijsbaar. Daanbij mogen ook de indirecte belastingen bijdragen. Spr. is het niet eens met de plannen des Ministers omtrent het suikerfonds. Verder is spr. het in hoofdlijnen eens met de plannen van den Minister. De heer Vliegen (S.-<D.) bestreed den heer Lohman. dat wij zouden leven in een tijd van decadentie. Aan het toenemen der uitga ven werkt de heer Lohman zelf ook mee als het maatregelen betreft die hem aanstaan. Niet goed acht spr. de opdracht van de aan slag-regeling aan de registratie. Spr roept den Minister toe: „Bl"f af van den suikerpot, be dwing uw snoeplust". tYerhooring van den bieraccijns cn de ta baksbelasting zijn spr. niet sympathiek. Sur. wil in de inkomsten-belasting dc gegoeden (Zwaarder treffen cn daardoor niet 8 doch 10 millioen meer halen. Verder uit de successie belasting door invoering cener boedci-belas- tin'g niet 4, doch 16 millioen meer en dan nog 8 millioen meer uit verbeterde regeling der grondbelasting. Uit indirecte belastingen wil spr. niets meer halen. Deze indruk is I "or ?rs de vrijzinnigen bij de verkie zingen gewekt. De Kamer gaat te 4 uur uiteen. Berichten. Prins Hendrik. «Uit Frankfort a/M. wordt ons bericht, dat prins Hendrik der Nederlanden gisteren de kliniek van prof Friedlandcr te Hohemark heeft verlaten en zich naar den Haag heeft begeven. Het recht van petitionnement. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen een 3-lal misshes van K. Schraver, gepension- neerd lste-luitenant plaatselijk-adjudant te Rotterdam, tien geleide van artikelen van zijn hand, getiteld: „De eerediensten, het Kerk- zakje"; een gedicht: „Groenten in glazen bak ken en niet in blikken bussen" en „Verzeke ring". De Kamer nam ze voor kennisgeving aan. Onderscheidingen. Een Reuter-bcricht uil Kopenhagen mefdt. dat het koninklijk genootschap van weten schappen tot buitenlandsch lid heeft benoemd prof H. A. Lorentz, directeur van Tevler's stichting te Haarlem. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer Th. F. A. Delprat te Amsterdam dezer dagen me- dedeeling ontvangen, dat het North East Coast Institution of Engineers and Shipbuilders hem benoemd heeft tot eerelid. Dr. N. P. van Spanje, geneesheer-direc teur van het O. I. Vrouwe-gasthuis te Amster dam, is door den Paus benoemd tot comman deur in de orde van den H. Gregorius den Gr.oote. J. S. M e u w s e n. Uit Amsterdam wordt aan de Niéuwe Ct. gemeld, dal de heer J. S. Meuwsen bet voorzitterschap van den mid denstandsbond zal neerleggen. Standbeeld van Cartesius. Gisteren middag werd op 't Newtonplein te 's Gravenhage het standbeeld van Cartesius ontmanteld in tegenwoordigheid van prof. v. Geer, den heer Lindo, directeur van de ge meentewerken en den heer Gort, gemeente- arcbiect te 's Gravenhage. Het beeld van den grooten wiskundige, dat op aanstichting van prof. Van Geer verhuisde van de binnenplaats der 5-jarige II. B. S. aan het Blcyenburg naar de wijk, waar de straten naar groote wiskunstenaars zijn genoemd, staat op een monumentaal voetstuk van Voge- zisoh graniet, naar een ontwerp van den ge meente-architect Gort. Aan vier zijden spuit uit koperen dolfijn- monden een waterstraal zoodat liet voetstuk tevens benut wordt als fontein. Het beeld staat met de rugzijde naar het grasveld, dat zich over het Newtonplein uit strekt. De handeling, die een hoogst eenvoudig ka rakter droeg, trok vooral de met Paaschva- cantie zijnde schooljeugd, die in een wijden kring om het beeld naar bet wegnemen van het omhulsel stond te kijken Kankerbestrijding. De vereeniging „Het Nederlandsch Kan ker-instituut", zegt in een circulaire o.a. het volgende: De ellende, welke de kanker in alle krin gen der samenleving aanricht heeft in ver schillende landen van Europa en in Amerika geleid tot het ontstaan van vereenigingen en stichtingen, die zich ten doel stellen, door on derzoek aan hel ziekbed en in het laborato rium den aard der ziekte te leeren kennen en middelen tot baar genezing op te sporen. Deze onderzoekingen hebben reeds zeer be langrijke gegevens verschaft, nieuwe uitzich ten geopend, zelfs bruikbare'behandelingsme thoden opgeleverd. Men staat echter nog aan het begin, en er zal nog zeer veel werk door zeer velen moeten worden gedaan, alvorens de bestrijding der ziekte afdoende zal zijn. Aan vertrouwen op succes Bij onafgebroken krachtsinspanning ontbreekt het niet meer en dientengevolge worden in het buitenland met ongekend milde hand offers gebracht om wetenschappelijke mannen in staat te stellen, zich met alle toegankelijke hulpmiddelen aan het onderzoek en de behandeling van -den kanker te wijden. Het buitenland doet veel cn deed reeds veel. Nederland mag hier niet achter blijven. Het fs noodig ook hier krachtiger dan vroeger mede te werken aan de kankerstudie, en ook hier de kankerbehandeling zoo goed mo gelijk te doen worden. Daarom tracht de ver eeniging fondsen bijeen te brengen, bestemd voor het stichten cn...onderhouden van een taboratorium voor kankeronderzoek, van een ziekeninriohting voor kankerbehandeling, en van een bibliotheek, tot beide behoorende. De Nederlandsrihe Vereeniging voor kan keronderzoek en kankerbestrijding en tal rijke hoogleeraren in de geneeskunde van al le Nederlandsche Universiteiten hehben sym pathie voor het plan, in de hoofdstad een Ncderl. Kankerinstituut op te richten. Met dc verwezenlijking van onze planneD ziin eenige tonnen gouds gemoeid. Hel door prof. Czerny opgerichte Sama- riterhaus in Heidelberg, dat een grooten naam op dit gebied heeft verworven en be houden, heeft ruim 990.000 mark gekost. Met reden mag verwacht worden, dat de Regeeringen van land, provincie en gemeen te hulp zullen verleenen. Zonder twijfel is echter noodig. dat eerst onze burgerii zelf blijken geeft, de oorichting van een Neder landsrh Kankcrinstituut op prijs te stellen cn re willen bevorderen, door geldelijken steun te verleenen. Als stichters van het Nederlandsch Kan- kerinslituut zullen zij optreden die minstens f 1000 els biidrace in ééns storten. Zii die thans f 5000 beschikbaar stellen, hebben daar enboven gedurende tien jaren, ingaande met de opening van het instituut voor patiënten, het recht per kalenderjaar over zestig vrije verpleegd a gen in de 3e klassezalen voor een on- of minvermogend patiënt te beschikken, een en ander overeenkomstig de reglemen ten der Vereeniging, terwiil aan giften van f 10.000 hetzelfde recht over 120 verpleegda- gen en aan giften van f 25.000 hetzelfde recht over 300 veroleegdagen is verbonden. Voorzitter is prof. dr. J. Rotgans, Amster dam; secretaris prof. "W. M de Vries. Rokin 60, Amsterdam; penningmeester J. Frederik Bangert. Kerkstraat 363, Amsterdam. Het comité voor de provincie Utrecht be staat uit de heeren: prof. dr. B. J. Kouwcr, voorzitter, Utrecht: dr. C. J. C. van Hoogen- huijze, secretaris. Utrecht: mr. A. J. Lahou- chcère, penningmeester. Utrecht; dr. W. A. Boekelman, Utrecht; ihr. mr. H. P. C. Bosch van Drakestein van Nieuw-Amcliswcerd, Utrecht; mr. J. J. Clolterbooke Patijn van Kloetingb, Zeist; N A. Knrtlandt, arts. Zeist; mr. dr. A. F. baron van Lynden, Utrecht; H. Offerhaus, arts Utrecht; Drof. dr. C. A Pe kelharing, Utrecht; jhr. E. de Pesters, Zeist; prof. dr. H. Snellen, Utrecht. In Amsterdam stierven in 1912 736 per sonen aan kanker; dat is 11 pet. van alle sterf gevallen. Van elke zes personen boven de 40 jaar stierf er een aan kanker. Gedwongen verzuim. Vrijdag is een adres gericht a3n den gemeenteraad van 's Gravenhage, gelijkluidend aan dat, het welk j.L Dinsdag is gericht tot B. en W., hou dende klachten over het persoonlijk .optreden van dien heer Van der Steen van Ommeren, ingenieur en chef der gemeentewerken, in zake het niet laten werken door 544 werklie den op gemeentewerken op Goeden Vrijdag. Een slecht contract.. Te Dreu- rnel is aangenomen hel maaien van een mor gen (6?7 II. A.) hooi in den a.s. zomer voor f 10 (gewoon loon f 6 tot f 7) eneiken dag een fiesch jenever. (Hbld.) De werkstaking te Almelo. In «verband met den kalmen toestand in de laatste dagen zijn de te Almelo gedetacheer de luitenant der marechaussee en tien man schappen van dal wapen met de rijksveld wachters vertrokken. Geëindigde staking. In de hedcï- middag gehouden vergadering van het perso neel van de „Avondpost'-drukkerij te sGra venhage werd besloten op dc volgende voor waarden de slaking on te heffen. Ie. lieer van Paasscn heeft zicli verbonden dc collec tieve overeenkomst na te komen, de ongeorga niseerde gezellen, die na 5 Januari j.L aange nomen zijn, worden onmiddellijk ontslagen. 2e. De twee ontslagkwesties naar aanleid)n waarvan de staking is uitgebroken, zullen bij de districtscommissie in behandeling komen. De heer van Paassen heeft zijn bedankje als lid van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen ingetrokken. Dc onderhandelingen werd ge voerd door mr. Veraart, vertrouwensman van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen. Morgenochtend hervallen do gezellen den arbeidL Liefdesdrama. De 6e Kamer der Amstcrdamsche rechtbank heeft een 20-jarig kok veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf gecischt was twee jaar) wegens noging tot zware mishandeling. Op 20 Fcbr. j.l. had hij te Watergraafsmeer drie revolverscho ten gelost op een juffrouw met wie hij in in tieme relatie had gestaan, doch die de be trekking met hem had verbroken. De kogels troffen haar wel in arm en rug. docb overi gens zonder noodlottig gevolg. Bedreiging en afpersing. De •rechtbank te Breda heeft F. B., wegens af persing en diefstal ten nadeele van den heer 'Van Terwisga, directeur van de stoomzuivel- 'fabriek De Hoop, te Ellen, tot een gevange nisstraf van drie jaren veroordeeld. De eiscb was zes jaar. Klacht wegens sabotage. Door de directie van ,.De Avondpost" is aangifte gedaan bij de politie te 's Gravenhage van vernieling van kamraderen van een druk pers, hetgeen zij toeschrijft aan sabotage. Onder de tram. Te Haarlem is gis- ternamid'dag het achtjarige jongentje H., uit de Rozenprieelstraat. onder een tram geraakt en wel zoo, dat het hoofd hem werd verbrij zeld. Tc Duisburg wilde de arbeider Hagen mussciien schieten met een flobertgeweer. Hij trof daarbij zijn kind van 10 maanden, dal dood ter aarde stortte Waanzinsdaad. Een in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen verpleegde krank zinnige, die bezig was onder toezicht schil derwerk aan dat gebouw te verrichten, wibt gisterenmiddag te ontsnappen. Hij snrong in de Berkel en verdronk. Het lijk is nog nie» ge vonden Kind overreden. Vrijdagmorgen Is het tweejarig zoontje van den wagenmaker S. aan het Winschoterdiep te Groningen door een wagen overreden. In het "zieken huis is het kind overleden. Te Rotterdam is een 4-jarig knaapje, ter wijl hij voor de ouderlijke woning de Span jaard straat wilde oversteken, overreden door een meubeltransportwagen, waardoor hij ern stige inwendige kneuzingen aan den buik be kwam. Het knaapje word per brancard naar het ziekenhuis o~>rgebracht, waar het weldra aan de ge va!' n overleed Déraillement. De tram uit Vechel naar den Bosch is Donderdagnamiddag ten gevolge van de ondermijning van de baan door den h.oogen waterstand bij de halte Bengt uit de rails geloopen. Een tweede klasse wagen werd 100 meter door de sloot ge sleept. De conducteur werd licht gewond en een reiziger kwam met een nat pak vrij. Gevolgen eener ontsporing. Gisteren avond is te Arnhem op het station een personenrijtuig gederailleerd, waarin niemand zat. Daardoor werd een gasbuis ver nield. Twee spoorwegarbeiders zochten den kraan, om de leiding af te sluiten, met een lamp; het gas ontplofte en heide bekwamen ernstige brandwonden in het gelaat. Boven dien werd een van hen aan den arm ver wond. Aaneen groot o v a a r s n a Een reiziger heeft aan het N. v. h. N. meege deeld: Woensdag zat ik in den Zwolse hen trein, die om 518 in Groningen aankomt, 't Was bij het station Echten, toen er plotse ling hevig werd geremd en in minder 'dan geen hijd de trein tot staan werd gebracht We reden terug cn zag.en toen, dat we op verkeerd spoor waren geloopen. En pas wa ren we weer op 1 goede spoor en was de wissel weer recht gezet, of daar kwam ceD trein van het Noorden met vaart het statioD binnenop toet spoor, dat wij net hadden verlaten. Auto-botsing. Heden nacht rim op het Rokin te Amsterdam twee huurauto's met elkaar in botsing gekomen. Een der auto's werd vrij ernstig beschadigd, terwül twee in- -zitende personen verwondingen opliepen in het gelaat cn aan den pols Zij werden in het Binnengasthuis verbonden. Een hinderpaal. Toen de twee torpedovaartuigen Woensdagmorgen op weg waren naar Maastricht en de afgedamde Maas afvarende tot bij den afsluitdijk tc "Well gekomen waren, konden zij dezen waterweg niet verder volgen en waren genoodzaakt te rug te keeren. Br a n d. Te Oetelaar. gemeente Schijn- del, is Donderdag de boerderij van den land bouwer P. Verbruggen geheel afgebrand. Bij na al het meubilair, vier kalveren en twee koeien gingen daarbij verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. School- en Kerknieuws. Benoeming buitengewoon hoogleeraar. Ter vervulling der door het eervol ontslag van den hoogleeraar mr. D. Josephus Jitta ontstane vacature aan de uni versiteit van Amsterdam stellen curatoren voor: ïo. Ie benoemen tot buitengewoon hoogleeraar in het handelsrecht en het faiilisscmentsrecht, op een jaarwedde van f 4000, mr. F. A. Molster advocaat 2o. o. aan den hoogleeraar mr. L H. Hij mans op te dragen het onderwijs in het Romeinsche recht en zijn geschiedenis, alsmede dat in het internationaal privaatrechtb. aan den hoog leeraar mr. P. Scholten op te dragen het onder wijs in het Nederlandsche burgerlijk recht en het burgerlijk procesrecht. Evangel. Luth. Gemeente. Men schrijft aan de R o 11., dat bij de Evang. Luth. Gemeente te Hilversum, welke kerkelijk onder Bussum ressorteert, doch af en toe ook in Hil versum predikdiensten doet houden, met de Paaschdagen van onbekende gevers twee giften inkwamen, n.l. één groot f 10,000 en één groot f 500, be:de zonder aangegeven bestemming. Het ligt aanvankelijk in de bedoeling, deze giften aan te wenden tot het verkrijgen van een eigen bedehuis. Kunst en Wetenschap. Alma Tadem a-b u 1 d e. In het Frle- sche dorp Dronrijp had Vrijdagmiddag de plechtige onthulling plaats van de gedenk plaat, welke door de leden van de Royal Academy of Art" te Londen, als een blijk van hulde is aangebracht in den gevel van het ge boortehuis van wijlen den Engelschen schil der Alma Tadema, welk huis thans wordt bewoond door den bakker A. Wijma. Rij de plechtigheid der onthulling waren o.a. tegenwoordig de heeren; Sir Alan John stone, Engelsoh gezan te 's Gravenhagemr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, commissaris der Koningin in Friesland; C. Pais, burgemeester van Menaldumadeel; C. Framtplon, beeldhouwer te Londen; J. Ta dema, een neef van den schilder, te Haarlem, alsmede afgevaardigden van het Friesch Ge nootschap voor geschied-, oudheid- en taal kunde, van het Leeuwarder Genootschap voor Schilder- en Toekenkunst, enz. De Engelsche gezant hield een toespr. waarbij hij hulde bracht aan de talenten de groote verdiensten van den schilder Ta dema, die in dit huis het levenslicht zag cn in Engeland de algemeene achting genoot. De Engelsche gezant wees er in zijn toe spraak op, hoe het voor de Londcnsche „Royal Academy of Arts'" een eer is geweest Alma Tadema onder zijn leden te hebben mogen tellen, een man, wiens werk over de gchecle wereld bekend is en die voornamelijk tafereelen uit de klassieke oudheid van Rome, Italië en Griekenland in beeld bracht. Tn België en Engeland heeft hij vooral gewerkt, hij die als artist geëeroiedigd en als mensch geliefd was Spr. vertrouwde, dat in de toekomst deze schenking zal beschouwd worden als een sym bool van de vele banden, die Nederland en Engeland verbinden. Nergens werden in het verleden groote kunstenaars als Sir Anthony More en Van Dijk meer geëerd dan op de Britsahe eilanden, en ook de latere Holland- sche schilders als de Marissen, Israels, Mes dag en Mauve zijn daar volkomen begrepen en gewaardeerd. De gezant verwijderde hierna het doek dal de gedenkplaat bedekte en droeg het gedenk- leekcn op aan het plaatselijk, bestuur De ondervoorzitter van het Friesch Genoot schap, mr. R. A. Fockema, betuigde den dank der Friezen voor het huldeblijk en voor de tegenwoordigheid van den gezant en de ove rige Engelsche gasten, wier tegenwoordig heid door allen op hoogeii prijs wordt ge steld. De burgemeester van Menaldumadeel Pais dankte namens zijn gemeenlenaren en spe ciaal namens dc inwoners van Dronrijp. Namens de familie dankte daarop de heer Jan Tadema uit Haarlem den Britschen ge zant, de „Royal Academy of Arts", zijn vriend Frampton het Friesch genootschap. Hierna werd het gedenktecken bezichtigd. De plaat is ontworpen en vervaardigd door den beeldhouwer Sir George Frampton, te Londenzij is gemaakt van lichtkleurig brons waarin aangebracht een geharnaste ridder, die een lans houdt en voorstelt de Kracht, en een vrouwenfiguur, Sympathie beduiden de. het hoofd gebogen boven een krans, dien zij vasthoudt met beide handen. In de ruimte lusschcn die twee figuren leest men in het Engelsch, doch gevende den naam des schil ders in den HollandscLen vorm: Sir Lourens Alma Tadema Born in this House Buried in St. Paul's Cathedral, London 1836-1912 A Great Painter A Brave Worker A Strong Friend. De plechtigheid werd besloten met den zang van een meisjeskoor, dal twee coupletten van de Engelsche en Friesche volksliederen ten gehoore bracht. In het Poptagasthuis te Marsuxn werd ver volgens de thee gebruikt. Uit den omtrek." Dc gemeenteraad hield Donderdag eene' vergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester mr. J. P. Fockema Andrea:. De gemeenteraad zette gisteren de behan deling van de tramvoordracht voort. Een amendement van de heeren Werker, Van Leeuwen en Boers om lijn II dwars door het Wilhelininapark te doen loopen naar do Prins Hendriklaan werd langdurig besproken, Ten «lotte werd het amendement met 20 legen 11 stemmen verworpen. Zonder eenige discussie werd daarna beslo ten in de richting van lijn I geene wijziging te brengen. De voorgestelde wijziging van lijn II werd rnet 27 tegen 4 stemmen aangenomen. Deze lijn blijft ook ringlijn, doch hare rich ting van dc Burgemeester Reigerslraat uaaP Oudwijk wordt gewijzigd. De lijn zal, in plaats van zooals thans door de Limburg Sty rum- straat, rond het Wilhelminapark en door da zoogenaamde Sladhouderswijk naar Oudwijk loopen. Lijn IU werd goedgekeurd, eooals werd voorgesteld, met Inachtneming evenwel vak. eene zonder hoofdelijke stemming aangenq- men motie van den heer Ketililz, B. en W. verzoekend* den Raad eene koste vbcrckcuing

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2