Zaterdag 18 April 1914. „DE EEMLANDER". BINNENLAND. FEUILLETON. HEILIG MOETEN, N°. 247 Tweede Blad. 12da Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f IJ*O. Idem franco per post1.50» Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) O.IO, Afzonderlijke nummers - O.05. Dezo Courant verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Adveitentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT I. lntercomm. Telefoonnummer 66. PK IJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regelsf 0.50, Elke regel O.lOc Dienstaanbiedingen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte Voor handel en bedrijt bestaan zeer voordooligo bepalingen tot hot herhaald advortoeren in dit Blad, bij abonnoment Eene circulairo, bevattende de voorwaardon, wordt op aanvraag toegezonden. Uitgevers: VALKHOFF Co Hoofdredacteur: Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURG. Stalen-Generaal. Onderofficieren en matrozen der Marine. Een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging der Marine-begrooting voor 1914 is ingediend, hetwelk verband houdt met de gevoelde nood zakelij khe.d om op andere wijze dan tot dusver geschiedde, te voorzien in de behoefte der vloot aan onderofficieren en matrozen. Aan de bestaande wijze van recruteeren zijn velschillende nadeelen verbonden. Teneinde deze zooveel mogelijk te ondervan gen, zullen afzonderlijke opleidingen in het leven worden geroepen voor onderofficieren en matrozen, de eerste met een lang, de laatste met een "korter dienstverband. Voor opleiding tot onderofficier zullen jon gens van 14- tot 16-jarigen leeftijd in aanmer king kunnen komen, welke de hoogste klasse eener lagere school met vrucht hebben doorloo- pen, dan wel zich op andere wijze een gelijke mate van kennis hebben eigen gemaakt, terwijl als matroos met kort dienstverband jongelieden en jonge mannen van 1725 jaar zullen worden aangenomen, aan wie op 't gebied van school- k.-n 's rlechts zeer geringe eischen zullen wor den e j. i. gen-onderofficier sluiten een dienst verband van ongeveer 8 jaren, de matrozen van 5 jaren, waarvan 6 maanden in de reserve. Waar de vooruitzichten voor het bereiken van den onderofficiersrang voor laatstgenoemde categorie veel geringer zuilen zijn, dan die voor de matrozen van de oude opleidingen, en zij geen recht hebben op reëngagement, zal hun compensatie worden verleend in den vorm van toekenning eener zoodanige premie (zoogenaam de spaarpremie) bij ontslag uit den dienst, dat hun de overgang in de burgermaatschappij in financieel opzicht gemakkelijk wordt gemaakt, terwijl het in de bedoeling ligt ambachtsonder- wijs te doen geven aan diegenen, welke daar voor lust "en aanleg bezitten. Bovendien zal aan de matrozen, evenals aan de aan te nemen leer ling en-onderofiicier de eerste uitrusting op s rijks kosten worden verstrekt. De leerlingen-onderofficier en de matrozen met kort dienstverband die voor den 21sten Maart van het jaar waarin zij den 19-jarigen leeftijd bereiken, in dienst treden, zijn vrijge steld van militieplicht. De aanneming der leerlingen-onderofficier heeft, behalve het vormen van het noodige ka der, nog ten doel het voorzien in de behoefte der vloot aan matrozen zonder speciale vak kennis als seiner. De hierbedoelde bekwaamheid als seiner heeft geen betrekking op de behandeling der toestel len voor draadlooze telegrafie, welke aan de matrozen-telegrafist en het daaruit gevormde korps onderofficreren-seiner is opgedragen en kan zonder bezwaar aan matrozen met kort dienstverband worden bijgebracht. Hoewel in het algemeen de onderofficiersrang voor hen niet bereikbar is, kan aan bijzonder geschikte matrozen met kort dienstverband wanneer de formatie zulks veroorlooft, gelegen heid worden gegeven om na li jaar d'enst aan boord van actieve schepen over te gaan naar het korps leerlingen-onderofficier. Aan matrozen met kort dienstverband die het tot matroos le Klasse hebben gebracht en die uitmunten door gedrag en bekwaamheid, kan, in dien de promotie zulks toelaat, na afloop van hun actieven dienst worden toegestaan een nieuw dienstverband van vier jaren werkelijken d.enst aan te gaan. Geven zij na afloop van dit tweede dienstver band den wensch te kennen, als matroos bij de Kon. Marine \e blijven doordienen, dan kan zulks bij goed gedrag worden toegestaan. Reëngagement in den zin, als aan de overigo categorieën van schepelingen kan worden toe gestaan, is voor de matrozen met kort dienst- vezrband uitgesloten. Aannemende, dat de regeling met 1 Juli 1914 in werking zal kunnen treden, zullen de voor dit jaar geraamde kosten voor de opleiding van jongens en lichtmatrozen te Hellevoetsluis en te Willemsoord in verband met de nieuwe oplei ding van personeel met kort dienstverband slechts verhoogd behoeven te worden met de kosten van een naar schatting 200-tal uitrustin gen, zijnde totaal f 25,800. Inlichtingen op een adres van W. H. J. baron van Heemstra te Smyrna. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken zijn aan de Tweede Kamer toegezonden inlich tingen op het adres van W. H. J. baron van Heemstra, te Smyrna, houdende verzoek om een onderhoud in te stellen naar zijne gedragingen en die van den consul-generaal te Smyrna en maatregelen te nemen om adressant door de Turksche Regeering te doen schadeloosstellen. In zijne Nota zet de Minister uiteen, dat de weigering van de Turksche Regeering om het niet achterhaalde gedeelte van het door baron Van Heemstra aan de roovers, die hem op 16 Mei 1907 gevangen namen, uitbetaalde losgeld te vergoeden, uilsluitend is te wijten aan het feit, dat baron Van Heemstra, toen hem eenigen tijd vóór zijn gevangenneming door de bevoeg de Turksche autoriteit te zijner beveiliging is aangeboden een wachtpost van gendarmen op zijn landgoed te plaatsen, zulks heeft geweigerd. Baron Van Heemstra heeft zich op 1G Januari 1912 hoogst onbetamelijk gedragen tegenover den consul-generaal te Smyrna, Mr. Van Uije Pieterse. Herhaaldelijk met de vuist op tafel slaande, heeft hij dezen toegevoegd, dat hij zijn tien duizend gulden van den Staat der Neder landen niet ontving om als een rijk heer le leven, maar om zijn landgenooten te dienen. De consul-generaal gaf baron Van Heemstra toen te kennen, dat hij door dezen diep belee- digd was en verzocht hem zijn kamer te ver laten. Toegang tot het consulaat is den heer Van Heemstra nimmer geweigerd en evenmin is hem bescherming ontzegd. Uitvoerig wordt voorts uiteengezet, dat de voorstelling van zaken, door baron Van Heem stra gegeven in zijn bij het verzoekschrift ge voegd, in de Fransche taal gesteld, memoran dum in vele opzichten bezijden de woorheid is. Den Minister komt het voor, dat er geen aan leiding bestaat, aan het verzoek van den heer Van Heemstra te voldoen. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 18 April bevat o.a. de volgende Koninklijke Beslui ten: 'benoemd tot registratie-ontvanger te Om men P. J. Oud, eervol ontslagen ontvanger te Texel; op verzoek eervol ontslagen W. I. PonLier, hoofdcommies aan het Departement van Jus titie, onder dankbetuiging. Tot 2e secretaris hij de Britsche legatie te Den Haag, is benoemd de heer F. Gerald agar Robartes ter opvolging van graaf Ch. Bentinck, die naar Tokio is verplaatst en a.s. zomer daarheen vertrekt. Graaf Bentinck, Engelsch onderdaan, stamt af uit het Nederl. adellijke geslacht der Bcn- tinck's. Hij spreekt en schrijft gemakkelijk onze moedertaal en heeft zich gedurende zijn 5-jarigen werkkring alhier veler sympathie zoowel in de aanzienlijke als in de burger kringen verworven. De vlootplannen. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Indiening van voorstellen tot aanbouw van een slagschip is eerst te verwachten nadat vice-admiraal Tydeman, naar Batavia ver trokken, voor eene bespreking hierover met de Indisdhe regeering, zijn opdracht vervuld heeft. Eerstdaags wordt hij te Batavia verwacht. Bouwfonds BinnenL Zaken.. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wvs- ontwerp tot instelling van een Bouwfonds voor het departement van Binneniandschc Zaken. De opdracht aan den heer Van Kol. „Het Volk" deelt mede dat de opdracht aan den heer Van Kol strekt om tc onderzoeken, welke regeeringsmaatregelen in Japan zijn genomen om het land te ontwik kelen van een landbouwend volk tot den mo dernen, door de industrie beheerschlen toe stand. Electriciteitsvoorziening te Culemborg. Onder voorbehoud, dat de gemeente vrij blijft om zich met de gemeente Nijmegen te verstaan, zoolang de provincie •Gelderland nog niet met den aanleg is begon nen, besloot de Raad der gemeente Culem borg in zijn zitting van 15 dezer, na deskun dig te zijn voorgelicht door den heer Van der Hegge Zijnen, ing. te Utrecht, om gedurende zes jaren garantie te verleenen aan de pro vincie Gelderland in de exploitatiekosten, in dien deze provincie een hoogspanningsleiding met transformator laat aanbrengen, waardoor het Culemborg mogelijk wordt electrischen stroom te betrekken. Deze garantie bedraagt voor het 1ste jaar f 0.30, voor het 2de f 0.50, voor het 3de f 0.70, voor het 4de f 0.90 en voor het 5de en 6de f 1.00 per inwoner. Schoonheid in opvoeding en anderwijs. (Vervolg.) De aigevaardigden en leden der conferentie, die bovengenoemde veroeniging ter gelegenheid van haar tienja rig beslaan heden en morgen te 's Gravenhage houdt, zijn Donderdagavond <1001* het hoofd- eu coiiferenliebestuur in genoemd schoolge bouw officieel ontvangen. De algemeene voor zitter der vereoniging, de heer J. D. Bos, heet- 'Ife de talrijke aanwezen welkom, in het bij zonder den 'Haagschen wethouder van onder wijs, den heer Verbroek, zij,n Arnhemschen collega, den heer Goedhart, die door Arnhem ter conferentie was afgevaardigd, mej. E. Groothoff, gemeentelijk onderwijs-inspeclrice te Amsterdam en den Haagschen inspecteur bij het middelbaar onderwijs Ten Bruggen- catie. De heer Ros gaf een korte uiteenzelling (van het do-el der v ca* eend ging, het doen be- jgfnijipen der schoonheid door allen, dat tol waarachtig geluk der mensohheid leiden zal. Met een humoristisch woord huldigde daarna een lid van het hoofdbestuur, de heer C. Vrij, den heer Ros, de secretaresse, mej. Dyserinck e. a., die de vereeniging niet alleen destijds geestdriftig hadden opgericht, maar ze ook mei volharding door alle moeilijkheden heen had geholpen. Mevr. BoldinghGoemans, van d;en Helder, verwierf veel bijval met eenige voordrachten, gedichten van Ada ma van Eoheltema,, Gezelle, Marie Boddaert e.a. en mej. Joanne Brevet song heed verdienstelijk eenige liederen. Het bezoek der Parijsche gemeente raadsleden. De tweede bezoekdag van de Parijsche ge meenteraadsleden aan de residentie had ten doel de gasten kennis te doen maken met eenige merkwaardigheden in de gemeente en een overzicht te geven van den aanleg der residentie. Op alle tochten, ook op deze, begeleid door den burgemeester en de wethouders, werd de deputatie eerst geleid naar het gemeente museum, waar de directeur, dr. Van Gelder, hun vooral de verzameling oud-Delftsch por selein liet zien. Daarna werd een rondgang gemaakt in het kabinet van schilderijen (Mau ri tshu is), waar de directeur, "prof. Martin, de meest belangrijke schilderijen liet zien. Ver volgens werd naar het stadhuis gereden. Na een bezichtiging van den voorgevel van hel gebouw werden inwendig bezichtigd de kamer van den burgemeester, de trouwzaal en de schepenbank. Hierna werd een rijtoer door de stad ge maakt. De Parijsche gasten bezochten daarbij een openbare school aan de Van Beuningen- straat, de Schevemngsche Visschershaven, üet wandelhoofd en de Kurzaal. Tot afscheid werd den Parijschen hecreu 'n lunch aangeboden in het Hotel des Indes. Op uitnoodiging van den Haagschen bur gemeester werden de Fransche heeren, alvo rens naar Amsterdam te vertrekken, nog in tie gelegenheid gesteld, een gedeelte der open bare vergadering van de Tweede Kamer bi: te wonen. Het gezelschap woonde in de gereserveerde loges de zitting hij, toen dr. Bos aan het woord was. Zij waren verrast door het rustig, kalm verloop, waardoor zich hier de zittin gen in vergelijking met die der Fransche Kamer kenmerken. Natuurlijk richtten zich veler blikken uit de Kamer naar boven. Te 4 uur vertrokken de vertegenwoordiger? der Holl. trein naaar Amsterdam, met den Franschcn gezant, den heer Pellet, die z'n landgenooten naar Amsterdam vergezelde. De burgemeester, de wethouders, de ge meentesecretaris en de referendaris, mr. Ter Pelkwijk, aan de deputatie toegevoegd, deden hen uitgeleide tot aan het salonrijtuig, dat aan den trein werd aangehaakt. Te 5 uur 12 min. arriveerde de trein aan het Centraal station te Amsterdam. Ter ontvangst waren aanwezig do heeren jlir. mr. dr. A. Röcll, burgemeester, en wet houders, dc heeren Th. F. A. Delprat, mr. S. de Vries Czn., dr. N. M. Josephus Jitta, de- hoofdcommies, mr. dr. S. van Brakel, en de stationschef, de heer Krapels. Er was een talrijke menigte zoowel binnen als buiten het station, die dc gasten luide toe juichen. Zelfs hoorde men hier en daar roo pen: „Vive la FranceI" Van het Centraalstation ging men per auta naar het Stadhuis. Aldaar werd de thee ge< bruikt en toonde men den gasten in de bu*» gemeesterskamer de verschillende schilde* rijen. Vervolgens begaven de heeren zich naai het Brack's Doelen-Hotel; alwaar het luxueust vorstenapartement in gereedheid was g«x bracht voor de ontvangst der gasten. Gisterenavond half acht vereenigde het gc<\ meentebestuur van Amsterdam in „Maiso* Couturier" de deputatie van den Conscilmov nicipal van Parijs, aan een te barer cere ge geven feestmaaltijd. Toen alle autoriteiten (ouder de aanwezigs raadsleden treffen wij de namen der socialist lische afgevaardigden Wibaut (wethouderv Oudegeest, Gulden en Van der Tempel aan) hunne plaatsen in de smaakvol versierde feest zaal hadden ingenomen, verhief dc burge meester zich van zijn zetel en noodigdc d< aanwezigen uit den eersten dronk le wijden aan de groote Fransche notie en aan den president der Fransche republiek. Geestdriftig werd door de fecstgenoolen aan dit verzoek voldaan. De commandant Génie, militaire attaché bij de Fransche ambassade hier te lande, stelde daarop een dronk in op H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins, H. K. II. Prinses Juliana en dc Koningin-Moeder. Alle aanwezigen verhieven zich daarbij va* hun zetel. Aan 't dessart achtte de burgemegster H oogenhlik gekomen om de aanwezigen te veis zoeken ter cere der gasten 't glas. op te hef feit In een hartelijke toespraak vertolkte burge meester Röell de gevoelens, die allen bezielt nu de Parijsche gemeenteraadsleden gevolg gegeven hebben aan de tot hen gerichte uit noodiging, om na d eschoone residentie, ook Neerland's werkzame hoofdstad met ccn be zoek te vereeren. De president van den Parijsehen gemeente», raad, de heer Chassaigne Goyon, sprak daarop mede namens de andere heeren zijn diepgc- voelden dank uit voor de hartelijke ontvangst welke, naar hij zeide, zich over hunne beschei* den persoonlijkheden heen richtte tol de stad Parijs en tot Frankrijk. Mijne heeren, aldus besloot de woordvoer<, der der Fransche gasten, ik hoop, neen ik ben er zeker van, dat het helaas te korle bezoek aan uwe hoofdstad een onuitputtelijke brorj van vruchtbare ervaringen zal worden, welke onze medeburgers ten goede kunnen komen. Uit naam van onzen gemeenteraad hef ik het glas op ter eere van den Amsterdamschcn ge meenteraad en van zijn burgemeester en wet houders. Ik wijd dezen dronk aan onze twe^ groote steden, aan een spoedig wederzien. Ib drink op Neerland's voorspoed. De deputatie uit den Parijschen gemeente», aad heeft hedenoclilJdmi een bezoek gebracht aan d'e gemeentelijke electriciteits werken M Amsterdam. Aldaar was de heer dir. W. Lulofs, djired* t?ur der gemeentelijke electrioit ei tswerken aanwezig om de Parijsche heeren, die ver gezeld waren van het dag. bestuur der hoofd stad. Vervolgens begaf het gezelschap zich naaif de nieuwe gasfabriek aan don AmsteL Aan do Zuidpr gasfabriek had de ontvangst plaats door den directeur der gemeentegas- 16 Dooa Vertaald door M. MIDDELKOOP. Heb ik je al verteld, dat ik ruim twee dagen ill Korea geweest ben? ik ha<l ai veel over die plaals gehoord, maar mot geüacht haar ooit te zuilen zien. De menschen wonen er in vreesehjke kleine, bemoederde liuisjes en de aimoeue is verschrikkelijk. Geen wegen, geen straten, niets; alleen een waas van trooste loosheid, waarin alles gehuld schijnt. De on wetendheid en de afzondering, waarin het volk voortleeft, is ontzettend. De kist van huis was meer dan bevredigend. Ik heb al die mooie dingen met buitengewoon veel pleizier gedragen. De hoed, die m'n zuster me zond, is onge veer t formaat van een wagenrad; 'n sterke hoedespeld en n lichte bries is alles wat ik noodig heb om er mee naar Luilekkerland te kunnen zeilen. En dan schreef m'n zuster nog wel, dat hij zoo eenvoudig was! In ieder geval is hij zeer smaakvol en als ik hem draag doet m'n gezicht aan een rose-achlige maan denken, die van achter 'n zwarte wolk te voorschijn komt. Ik heb me eerst moeien oefenen om er goed mee te kunnen balan- ceeren. Ik blijf hier tot 't eind van Juli en ik denk erover om dan met de zuster van Mrs. Heath, SU* ia Shanghai woont, mee te oaan. Ik houd heel veel van haar en 'k ben zeker het er erg gezellig le zullen hebben. Ik voel me evenwel 'n beetje als 'n inteeken- iijst, wanneer ik zoo van den een naar den ander gestuurd wordt, maar ik moet iedere aiiiiuut bezet hebben, als ik geen werk heb. Juist word ik naar 't tennisveld geroepen, dus moet ik ophouden. Shanghai. China, Augustus 1903. De mail vertrekt dezen morgen en ik ben vast besloten je te schrijven, al stuur ik er ook 'n dozijn partijtjes door in de war. Zoo als je ziet ben ik in Shanghai, die wonder lijke stad, die in haar omgevingen een even zonderlingen indruk maakt als 'n zijden kap op een hooiberg. Er zijn ruime boulevards, groote huizen en prachtige thee-tuinen, en alles wemelt van gele Oosterlingen. Iedere nationaliteit is hier vertegenwoordigd en de menschen ontmoeten elkaar en scheiden ia steeds wisselende menigte. Op ieder hoek staal 'n grooten, majestueuzen Sheik, het hoofd niet rood doek omwonden, die het verkeer ordent. Hier en daar ziet men in de straten 'n regi ment Engelsche soldaten, zoo fier en vastbe sloten, dat men hun overwinningen begint te hegrijpen. De alomtegenwoordige Rus kau men overal uit herkennen, zwijgend en ern stig; maar in al z'n handelingen even on barmhartig en hebzuchtig, nis het land dat hij vertegenwoordigt. Franschen, Duitschers en de Amerikanen niet te vergeten volmaken het panorama, dat men tevergeefs ergens elders op den aardbol zoekt. Ik vermoed, indien de broeders iets van al m'n uitgaan wisten, ze wel zouden denken, dat ik on 't -hollend ylak btal En dat u tocb- niet zoo. Ik laat den slinger alleen maar eens goed in beweging komen, opdat ik friscli en opgemonteerü naar m'n arbeidsveld, met zijn orgeis en koraalgezang terugga, 't Is grappig, maar als dagelijksch voedsel, Kan ik toch beter heiligen dan zondaars verdragen! M'n vrienden, de Carters, wonen aan zee. Ze houden veel paarden en bedienden en heb ben zich met 'n weelde omringd, zooals al leen het Ooslen kan opleveren, lederen mor gen, voor ik opsta, komt 'n sluw-uitziende Chinees, in vollen livrei, aan m'n kamerdeur en meldt plechtstatig: „Missie, bad is klaar, goeden morgen." Vanaf dat oogennlik wordt mij ternauwernood, toegestaan zelf m'n zak doek le dragen. De wegen in den omtrek zijn prachtig ea we rijden urenlang voorbij groote landhuizen, allen in Engelschen stijl opgetrokken. Een ding is evenwel afgrijselijk, namelijk dc Chinecsche graven. In de velden, op de erven, voor en achter de huizen en op de wegen doet ieder ongebruikt stukje grond, groot genoeg om een kist in te bergen en met 'n beetje zand te bedekken, dienst als be graafplaats. Alles rondom me Is heel interessant en ik geniet er ook wel van, maar liefste, voor jou behoef ik er niet omheen te draaien, er is een rusteloosheid in me, die me soms half krank zinnig dreigt te maken. Er is niets onder Gods zon, dat een vrouw haar tehuis en verloren liefde kan vergoeden. O, het klinkt zoo mooi de menschheid lief te hebben, maar ik ben nu eenmaal voor specialiste geboren. Het ver- lèden is wel met wortel en tak uitgeroeid, maar do verschrikkelijke leegte is gebleven. Ik gevoel geen smart over wat geweest is, maar over dat, wat niet ls. Dia laatste zin komt ma aai beetle malaria-1 achtig voor ik zal dadelijk naar boven gaan en 'n quinine-pil slikken. Soochow, Augustus 1903. Ziezoo, dit is de eerste brief, enen ik je wer kelijk van uit China schrijf. Snanghai telt niet mee; Soochow is eerst het echte. De ontzaggelijke quanliteit en qualiteit van vuil overtreft hier alle voorstel lingen. Vuil en kinderen die zijn er bij duizenden onder je voeten, rondom je hie len, ieder hoekje en gaatje is ei* vol van. Van Shanghai naar Soochow is slechts een nachtreis en daar ik 'n invitatie had om te komen en den Zondag over te blijven, besloot ik er gebruik van te maken. Het vaartuig, waarin ik kwam, zou je moe ten zien om het op den rechten prijs te kun nen stellen. Men noemt het hier een huisboot, maar het is oen constructie die geheel nieuw voor me was. Beneden zijn kamertjes, ieder van een rustbank voorzien, waarop men kan slapen. De passagiers brengen hun eigen beddegoed en voedsel mee. In het bovenste gedeelte van de boot is een soort zolder, juist hoog genoeg, dat een man er kan zitten en daar verdrongen zich honderden uit de min dere volksklasse. Een sleepboot trekt zeven of acht van deze vaartuigen tegelijk. Ik zal je maar niet vragen je den toestand in te den ken; ik moest het er uithouden, maar jij be hoeft het gelukkig niet. Juist met zons-ondergang verlieten we Shanghai. Ik trok me zooveel mogelijk uit dc menschen terug en trachtte m'n onsmakelijke omgeving te vergeten. De zeilen van duizen den vaartuigen teekenden zich groot en zwart tegen d« roode lucht aL als ze geluidloos voorbijvoeren. In het schemerachtige licht las ik op den voorsteven van 'n reusachtige schoener „The Mary, Boston, U. S. A." Kun je hegrijpen hoe ui n hart naar „The Mary, Boston, U. S. A." trok? Het was 't eenige ia oie gansche onbekende wereld, dat mijn taai- sprak. Toen ik in m'n kamertje kwam merkte ik, dat ik het moest deeien niet 'n aardig, kleiu Chineesch meisje, gekleed in 'n lang over» kleed, ik inoet je bekennen, dat 't een heclö verlichting voor me was, want ik gevoelde me alleen, en toen ik ontdekte dat ze 'n beetje Engelsch sprak, had 'k haar wel wille» omhelzen. We richtten een kouden maaltijd op mijt koffer aan, zeilen onze eenige kaars in 't rnid» den en 't feest begon. De kleine miss Izy wai niet zoo verlegen als zij er uitzag en wat zij in woordenkennis tekort schoot vulde zij met gebaren aan. Af en toe proestten we van t lachen over de pogingen om ons verstaanbaar le maken en zij was even nieuwsgierig be» treffende mijn ldeeding als ik omtrent de hare. Ze keek met ongeveinsde belangstelling toa hoe ik me ontkleedde, het heele, langdurige proces met aandacht volgend; toen stond ze op, maakte een band los en stapte uit haat overkleed; stond een oogenblik in haar wille onderkleercn, die precies als haar bovengoed gemaakt waren, smeet haar kleine pantof» feitjes lustig de lucht in en rolde in haas bed. Ik weet niet of dit algemeen gebruik i* in China; in ieder geval zal het miss Izy niel zoo gaan als die oude dame die zelfmoord pleegde, daar het vele open- en dichtknoopeff haar zoo vermoeide. Wordt vervolgd*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 5